ZLTO-voorzitter P. de Koeijer: 'We zijn niet enkel voor de stoppende boer' Alleen middenstuk goed voor beleggers, niet kop en staart Piet Moerland in top van Rabobank Broekhuis Pionier M.C.J. Kosten erelid beleggingsstudieclubs Werkgelegenheid daalt sinds jaren en steeds meer deeltijdwerkers Verkeerscontrole vier gemeenten Lastige bellers Goede groeiomstandigheden, maar slechte landbouwprijzen Boottocht en open dag Praatgroep voor diabetes Donderdag 28 november 2002 EENDRACH1BUDE, DE THOOLSE COURANT Thoolse boeren kunnen in de nabije toekomst enkel nog toegang tot de markt krijgen door hun producten in on derlinge samenwerkingsverbanden op de veiling aan te bieden. Voorzitter P. de Koeijer van ZLTO Zeeland be toogde dat maandag in de Wellevaete tijdens de algeme ne ledenvergadering van de afdeling Tholen. Ook het omschakelen naar arbeids- en kapitaalintensieve teelten biedt volgens De Koeijer op langere termijn voldoende perspectief. „Maar voor beide opties is de beschikbaar heid van zoet water onmisbaar." productieomstandigheden Schaalvergroting, intensivering teelten en groene diensten bieden perspectief Blijvers Er gloort weer hoop in ef- fectenland. De beleggers hebben het ergste gehad. In 2,5 jaar hebben effec tenportefeuilles de helft van hun waarde verloren, maar de serieuze bodem is nu bereikt. Voor aandelen gaan we een betere periode tegemoet. Het volksaan deel KPN en het andere te- lecomfonds Vodafone, die voorheen in de hoek zaten waar de klappen vielen, staan op de kooplij st. Dat maakte H.J. Davids, hoofd afdeling technische analy se van Iris uit Rotterdam, dinsdagavond in Meulvliet duidelijk voor 45 Thoolse beleggers. Emotie Aanhouder wint Volhardend Tegenvallende prijsvorming en stijgende kosten, die combinatie kenmerkte volgens voprzitter E. Hage van de ZLTO-afdeling Tholen het bijna afgelopen oogstjaar. Ondanks de goede groeiomstandigheden was het daarom weer een zorgelijk jaar voor de Thoolse landbouw. Posi tief noemde Hage de ommezwaai die de gemeente Tho len onlangs maakte ten aanzien van de toekomst van het buitengebied. Met name de toezegging van wethouder K.A. Heijboer om opnieuw te overleggen met de klank bordgroep, waarin ook de ZLTO is vertegenwoordigd, viel in goede aarde. Win een volledig verzorgde dagtocht voor twee personen naar Parijs! Thoolse boeren zullen de komende tien tot twintig jaar alle zeilen moe ten bijzetten om het hoofd boven water te houden, voorspelde De Koeijer. In het ons omringende bui tenland is de tendens naar schaal vergroting nog duidelijker zicht baar. Ook in eigen land zijn de eerste tekenen waar te nemen. Grote veilingen zoals The Greenery heb ben de contributie flink verhoogd en inkopers willen enkel nog grote par tijen. Een boer moet volgens De Koeijer binnenkort tenminste 40 tot 60 hectare broccoli kunnen leveren, om nog interessant te zijn voor de markt. „Het is straks drie vrachtwa gens in de week, of helemaal niet meer." Niet iedereen in de zaal was het met de spreker eens. M. den Engelsman plaatste vraagtekens bij de door De Koeijer noodzakelijk geachte schaalvergroting en verwees naar de uitkomsten van de LOP-analyse. „Juist de diversiteit aan gewassen kenmerkt Tholen. Het is steeds van groot, groter, grootst. De kleinscha ligheid staat onder druk. Het gevolg is dat ik aan het eind van de rit niks overhoud." A. Geluk twijfelde hard op aan de toekomst van de agrari sche sector. „Alles gaat straks naar de loonwerker. Een boer koopt geen aardappelrooier meer of een combi ne. Cichorei moet de boer ook niet hebben, want dan moet-ie wieden. En in het halen van buitenlands per soneel geloof ik niet." Volgens De Koeijer is er echter geen weg terug. „Dit houden we geen twee genera ties meer vol. Bij schaalvergroting en intensivering worden we inder daad kwetsbaarder dan bij het ou derwetse gezinsbedrijf. Maar we moeten hoe dan ook meer omzet per hectare gaan halen." In de toekomst zullen individuele ondernemers volgens De Koeijer steeds grotere oppervlakten onder hun hoede nemen. Als gevolg daar van zal 80 procent van de boeren binnen afzienbare tijd afhankelijk zijn van neveninkomsten, hetzij via een baan buitenshuis of een bijbaan in het toerisme. Daarnaast heeft de boer te maken met toenemende be moeienis van de maatschappij. „Meer regels, papierwerk en kos ten, opgelegd door de overheid. Het heeft geen zin om daarover te kla gen. Anders was het wel via de markt tot ons gekomen. Toenemen de welvaart leidt enkel tot meer re gelgeving. De consumenten en de grootwinkelbedrijven stellen steeds meer eisen. Toch zijn er door de toegenomen welvaart ook kansen voor de landbouw. Er is meer waar dering voor natuur en landschap. De ZLTO is druk bezig met het ont wikkelen van een reële vergoe- dingssystematiek voor het leveren van groene diensten. Samen met schaalvergroting en intensivering bieden deze groene diensten per spectief. Het totaal aan stimulansen bepaalt de toekomst van de land bouw in Tholen en Zeeland." Vanuit de zaal werd aan alle kanten gereageerd op de voorzetten van De Koeijer. M. Stoutjesdijk vond dat de Nederlandse boer ernstig wordt benadeeld door Eurogap, het door de grootwinkelbedrijven afgedwon gen certificeringssysteem dat aller lei eisen stelt aan het geproduceer de voedsel. Stoutjesdijk pleitte voor een uniforme regelgeving in alle Europese landen, met name op het gebied van toegestane bestrijdings middelen. De Koeijer probeerde de kwestie in een breder perspectief te plaatsen. „We hebben te maken met een vorm van schijnheiligheid bij de grootwinkelbedrijven. Politiek gezien zijn er enkele positieve ont wikkelingen. In Den Haag heeft zich een aardverschuiving voorge daan. Een oplossing is dichterbij dan we vorig jaar dachten. De ko mende verkiezingen zullen geen groot verschil maken. De ambtena ren zijn ernstig overtuigd van het failliet van het bestrijdingsmidde lendossier. Aan de andere kant moeten we onze ogen niet sluiten In verband met extra heffingen zijn de verwachtingen over de suikerbietenprijs niet optimistisch. voor de wensen van dé markt. De huidige productieomstandigheden zijn niet altijd acceptabel voor de consument." Fruitteler A.J. van Rossum stelde dat de ZLTO meer werk moet ma ken van het verbeteren van de con currentiepositie van de leden. Een door de standsorganisatie zelf op te zetten promotiecampagne richting de consument leek hem daarbij een prima middel. Van Rossum kreeg bijval van J. van der Wel. „We moe ten de consument opvoeden. We mogen de reclame voor onze pro ducten niet aan de winkeliers over laten." De Koeijer was sceptisch. „Het gat tussen de prijs die de boer krijgt en wat de consument betaalt, is te groot. In een overschotmarkt zijn we altijd slachtoffer. Daar ver andert een promotiecampagne niets aan. Ik denk ook dat ons voedsel zich onvoldoende onderscheidt. De ervaringen in de aardappelbranche sterken mij in die opvatting. Daar wil de branche niet meebetalen aan een aparte reclamecampagne." De verzelfstandigde vastgoedtak van de ZLTO kreeg van verschil lende kanten ook onder uit de zak. Diverse sprekers betoogden dat de eigen makelaardij kiest voor dege nen die stoppen met hun bedrijf. „Je moet juist kiezen voor de blij vers'", aldus J. van Leijsen. Van Leijsen kreeg bijval van C. Groe- newege. „Ik wil met mijn bedrijf vooruit. Ik wil blijven boeren. Maar de organisatie is meer bezig met boeren die willen stoppen en met natuurontwikkeling en al die onzin. Zo leeft het algemeen in de polder." J. van der Slikke vond dat de werkwijze van de ZLTO-makel- aardij een prijsopdrijvend effect had. Bij particuliere makelaars lig gen de prijzen voor grond en melk quota volgens hem aanmerkelijk lager. Verschillende boeren wilden dat de ZLTO zich alleen nog inzet voor boeren die grond willen ko pen en niet voor de verkopers. Vol gens De Koeijer levert dat geen en kel resultaat op. „De grondprijs is een kwestie van vraag en aanbod. Daar heeft de makelaar geen in vloed op. En als de ZLTO structu reel te duur is, boeren ze zichzelf uit de markt." De Koeijer bestreed ook dat de ZL TO er enkel zou zijn voor de stop pende boer. Hij wees daarbij op de inspanningen die de organisatie le vert om zoet water in het Volkerak- Zoommeer te houden, op de pogin gen om schadevergoeding te krij gen voor boeren in Zeeuws-Vlaan- deren die nadeel hebben ondervon den van de wateroverlast afgelopen zomer en de afgedwongen ont heffingen van de Flora- en Fauna wet. Vanaf komend jaar mogen ook de zwarte kraai, wilde eend en de kauw bejaagd worden omdat zij schade toebrengen aan landbouw- percelen. Ook een goede regeling voor bedrijfsoverdracht is een be langrijk aandachtspunt binnen de ZLTO. M. Stoutjesdijk signaleerde dat de overnameprijs voor jonge boeren op dit moment te hoog is. Volgens ZLTO-vastgoedspecialist L. de Oude wordt hard gewerkt aan een rechtvaardige oplossing. Waar schijnlijk wordt de concernwaarde per regio vastgesteld. „Deze zal aanmerkelijk onder de verpachte waarde liggen." Voor het eerst in jaren is de Zeeuw se werkgelegenheid gedaald, zo blijkt uit het jaarlijkse Ribiz-onder- zoek van de Kamer van Koophan del. Het aantal arbeidsplaatsen bij bedrijven en instellingen is met bij na 1000 (0,6%) gedaald tot 166.000. Daarmee levert Zeeland de groei van vorig jaar weer in. De be langrijkste dalers zijn de bedrijven in de handel, bouw, industrie en transport. In de dienstensector is er daarentegen nog een groei, met een stijging van ruim 6% voor overige diensten als uitschieter. Het onder zoek leerde verder dat er steeds meer deeltijdwerkers komen. Het aantal volle banen daalde met 3200 (2,5%) en het aantal deeltijdbanen (minder dan 15 uur per week) steeg met bijna 2300 (6,2%). Toerisme, groot- en detailhandel, landbouw en visserij, gezondheids- en welzijns zorg en overige diensten hebben re latief het grootste aantal deeltijd werkers: meer dan 30%. De bouw en openbaar bestuur en overheid kennen het kleinste aantal partti mers: 7 tot 8%. Zo'n 3 van de 4 werkenden in Zeeland hebben een dienstverband van meer dan 15 uur per week en daarvan is tweederde man. Ruim twee op de drie deeltijd werkers is vrouw. Van het totaal aantal arbeidsplaatsen in Zeeland wordt 40% ingevuld door een vrouw en 60% door een man. Bij de Kamer van Koophandel zijn 27.200 bedrijven en instellingen ingeschre ven, waarvan er 17.000 voor deel name aan het onderzoek zijn uitge nodigd. Daarvan hebben ruim 12.500 vestigingen hun formulier teruggestuurd. In totaal 492 auto's zijn vrijdag avond gecontroleerd bij een groot scheepse actie van de politie in de gemeenten Tholen, Reimerswaal, Kapelle en Borsele. Tussen tien en drie uur werden daarbij zestien poli tiemensen ingezet, onder meer op de splitsing Broekseweg/Krabben- kreekweg. Zij namen 322 alcohol testen af, waarbij zes bestuurders te veel gedronken bleken te hebben. Voor een aanhangwagen zonder verlichting, een auto zonder geldige APK en voor gevaarlijk rijgedrag van een automobilist zijn bekeurin gen uitgedeeld. Ook is een brom fiets uit het verkeer genomen we gens technische gebreken. De politie kreeg deze week enkele meldingen van mensen die telefo nisch zijn lastiggevallen. Dat va rieert van een man die zich uitgaf voor hulpverlener, tot een opdringe rige verkoper die met een truc 'groene stroom' probeerde te slijten. Het advies van de politie is om op dergelijke gesprekken niet in te gaan. Onder het motto 'een grafiek zegt meer dan 1000 woorden' gaf de analist, die met zijn onderzoeksin stituut de klanten van de Raboban- ken en Robeco van adviezen voor ziet, een inzicht in het markt gedrag. Daardoor kunnen toekom stige prijstrends worden voor speld. Volgens Davids is alle in formatie over bedrijfseconomi sche, maatschappelijke en politie ke ontwikkelingen in de prijs ver werkt. „De markt verdisconteert alles, het aandeel is altijd juist ge prijsd. 't Is wat de gek ervoor geeft, net als bij huizen." Dat eind dit jaar de koersen zou den herstellen, voorspelde eerder Robeco-topman J. van Duijn op een bijeenkomst van de Rabobank in Sint-Annaland. „De komende maanden kunnen we profiteren van belangrijke sectorwisselingen. Dat kan stijgingen van 10, 20 of 30% opleveren, maar het zijn op en neergaande bewegingen. De op groei gerichte bedrijven hebben echter hun weerstandsniveau doorbroken. De it- en telecom- fondsen die op het strafbankje za ten, zijn nu koopwaardig, evenals de farmacie en de gezondheids zorg." Daarentegen is het met de defen sieve fondsen weer uit met de pret. Hetzelfde geldt voor energie, ba sismaterialen en nutsbedrijven. Akzo krijgt daarom een verkoop advies van Iris. DSM doet het wat beter. Ook de obligaties zullen het minder gaan doen als de aandelen koersen aantrekken. De financiële waarden behoren evenmin tot de sectoren die de stijgende trends te pakken hebben. „Zekerheden hebben we niet", be nadrukte Davids. „Er komt altijd nog een heel stuk emotie bij: angst, vrees, hebzucht en hoop. Dat is de beleggingspsychologie. Prijzen bewegen in trends door kuddegedrag. Er zijn toppen en bodems, stijgende en dalende trends, maar als technische analis ten kijken we naar het middenstuk van de vis, niet naar de kop en de staart. Probeer in de lift te sprin- Erelid M.C.J. Kosten - derde van links - met het VTB-bestuur, v.l.n.r. secretaris R. Verspuij, vice-voorzitter G.L.D. Gaakeer, vice-secretaris mevr. H. Aalbrechtse en voorzitter J. de Boer. Penningmeester L.F.R. Emmelot ontbrak bij het maken van deze foto. gen die omhoog gaat in plaats van naar beneden. Koopwaardige aan delen moeten het beter doen dan de beursindex aex en dat zie je nu bij KPN. Bij voorkeur koop je dus bij stijgende trends." Davids liet een groot aantal grafie ken zien, van individuele fondsen, sectoren, maar ook van de beurs- geschiedenis. Na de grote beurs- klap van 1929 duurde het in Ame rika 25 jaar voordat de koers weer hetzelfde niveau had bereikt. Van af de jaren zeventig was het veer tien jaar niks met de aandelen. Daarna volgden de jaren tachtig en negentig met enorme koersstij gingen. En de laatste twee jaar is er geen geld verdiend. „De ge schiedenis herhaalt zich", aldus Davids. De invloed van technische analyse op beleggingsbeslissingen is niet zo groot, zo relativeerde de Iris onderzoeker zijn werk. „Voor 80 tot 90% wordt de keuze op andere argumenten gebaseerd." Technische analyse was het thema voor 2002 van de Verenigde Thoolse Beleggingsstudieclubs VTB, waarbij negen clubs uit Tholen en Nieuw-Vossemeer zijn aangesloten. Voor 2003 zal funda mentele analyse de rode draad zijn, vertelde VTB-voorzitter J. de Boer. Het bijna afgelopen jaar heeft het beleggingsteam van de Thoolse Rabobanken in de nieuwsbrieven van de VTB regel matig aandacht geschonken aan technische analyse. „Gebrek aan kennis en praktijk vormt vaak een drempel om daadwerkelijk zelf te gaan beleggen in aandelen, obliba- ties of opties. Door echter met een aantal gelijkgestemden, vaak be ginnende beleggers, een studie club te vormen, worden deze leemtes snel opgevuld. Maar ook actieve beleggers kunnen hun krachten bundelen in een studie club. Alle kennis die nodig is voor het nemen van een gefundeerde beleggingsbeslissing, wordt geza menlijk ingebracht op de maande lijkse bijeenkomsten. En ofschoon resultaten uit het verleden op zich geen garantie zijn voor de toe komst, leverde op langere termijn beleggen in aandelen meer op dan sparen. De aanhouder wint." De Boer riep daarom iedere belang stellende op om zich via VTB-se- cretaris R. Verspuij in Tholen op te geven voor één van de beleg gingsstudieclubs: 't Getij, 't Gou we Boompje, De Hoogte In, De Kluute, De Smisse, 't Stuvertje, 't Thoolse Gat, De Uutdaehieng en De Vangstok. VTB-voorzitter De Boer zette zijn voorganger M.C.J. Kosten nog in het zonnetje met zijn benoeming tot erelid op grond van zijn grote bijdrage aan en verdiensten voor de VTB. In 1989 waren er vijf be leggingsstudieclubs actief op Tho len en Kosten nam als voorzitter van 't Getij het initiatief om meer gezamenlijk te doen. Niet alleen excursies naar bedrijven, maar ook het organiseren van lezingen. Een beleggingsspecialist spreekt liever voor 50 dan voor 25 mensen en bovendien is dat uit kostenoog- punt gunstiger. Het initiatief van Kosten slaagde en in 1990 werd het samenwerkingsverband opge richt. Vorig jaar werd dat geforma liseerd met notarieel vastgelegde statuten en een huishoudelijk re glement. De Boer prees de noeste ijver en volharding van Kosten om de VTB tot stand te brengen en le vendig te houden. „Je moest soms moed bij elkaar rapen om ieder er bij te blijven betrekken, want vrij willigerswerk ontaardt soms gauw in vrijblijvendheid. Rien, bedankt voor je inzet", aldus de VTB- voorzitter, wat met applaus werd onderstreept. In de vacature Kosten werd G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vosse- meer in het bestuur gekozen en in plaats van penningmeester A. Am- merlaan werd L.R.F. Emmelot uit Scherpenisse gekozen. In zijn slotwoord bedankte voor zitter De Boer gastspreker Davids voor zijn uitleg, waardoor de le den op een andere manier naar de lijntjes hebben leren kijken. De analist kreeg een kistje met streek- gerechten mee, waaronder bloem kool, honing en bekroonde Zeeuwse speculaas. Verkeer en vervoer. B. en w. van Tholen gaan akkoord met het con cept provinciaal verkeers- en ver voerplan Zeeland. Maandagavond kan de raadscommissie gemeente lijke ontwikkeling er nog over spre ken. Hage keek in zijn openingswoord van de algemene ledenvergadering zoals gewoonlijk terug op het bijna voorbije jaar. Na de winter kon altijd op tijd worden gepoot en geplant. Twee stroken op het eiland hadden te maken met hagelschade. Ook de gro te neerslagverschillen tussen relatief dicht bij elkaar gelegen gebieden waren opvallend. Grote schade, zoals bijvoorbeeld in West-Brabant en de len van Zeeuws-Vlaanderen, hebben de hoosbuien niet aangericht. Tot 1 november waren de weersomstan digheden ook prima om wintertarwe en graszaad te zaaien. De prijsvor ming van de belangrijkste gewassen was echter teleurstellend, aldus Ha ge. „De vroege aardappelen viel zwaar tegen. Mogelijk dat het aan de gang zijnde onderzoek naar de toe komst van de Thoolse veiling per spectief kan bieden voor de aardap pelteelt in de streek. Ook de prijs van tarwe viel tegen, gemiddeld was de prijs zo'n twaalf procent lager dan vorig jaar. Ook de verwachtingen voor de suikerbietenprijs zijn, in ver band met extra heffingen, zeker niet optimistisch." Haaks op de tegenvallende opbreng sten staan de alsmaar stijgende kos ten, veroorzaakt door toenemende regelgeving vanuit Brussel en Den Haag. Hage noemde de bedrijfshulp verlening, verplichte heftruck-cur sussen en de risico-analyse op last van de Arbo-diensten als voorbeeld van kostenposten, waarvan de op brengsten voor de agrarische sector moeilijk te berekenen zijn. Hage toonde zich ook zorgelijk over de ontwikkeling op langere termijn van het akkerrandenbeheer. Het bloem zaad verfraait de streek, maar er is onvoldoende geld beschikbaar om alle belangstellende boeren finan cieel tegemoet te komen. Wachtlijs ten zijn het gevolg. Ook het rijksbe leid inzake de gewasbescherming laat volgens Hage nog altijd te wen sen over. „Dat bleek nog eens duide lijk toen we valse meeldauw in de ui en kregen en de beschikbare ge neesmiddelen ons onthouden wer- den." De pr-commissie van de ZLTO-af- deling Tholen organiseert weer een boottocht voor leden. De activiteit wordt gehouden in de maand mei. De precieze datum en plaats worden in een later stadium bekend ge maakt. Ook dit jaar hield de afde ling een boottocht. Vanwege het grote succes wordt de maritieme ex cursie geprolongeerd. Komend jaar wordt ook het Jaar van de Boerderij. De Thoolse afdeling van de ZLTO wil daar in de Week van het Platte land bij stil staan, deelde secretares se C.J. Timmers-Punt mee. Gedacht wordt aan een open dag op een au thentieke boerderij, waarbij alle sectoren zich aan het publiek kun nen presenteren. Oud-Sint-Annalander prof. dr. P.W. Moerland is per 1 januari benoemd tot lid van de raad van bestuur van Rabobank Nederland. Hij gaat zich met name bezighouden met coöpera tieve aangelegenheden, de verhou ding tussen de aangesloten banken en Rabobank Nederland, het ledenbe- leid, het toezicht op en de controle van de lokale banken, de contacten met de regiodirecties, alsmede de na leving van de budgetten en fusieregels door de plaatselijke Rabobanken. Piet Moerland (53) is nu hoogleraar ondernemingsfinanciering aan de uni versiteit van Tilburg en 'Raboman in hart en nieren', aldus president-com missaris prof. dr. Lense Koopmans. Moerland was beleidsmedewerker bij Rabobank Nederland, was voorzitter van de raad van toezicht bij de Rabo bank Groningen-Haren, lid van de raad van toezicht van Rabobank Ne derland en later ook lid van de inmid dels opgeheven raad van beheer. Ver der nog lid van de raad van com missarissen van Interpolis. „Moerland past qua kennis en erva ring uitstekend bij deze functie", zegt Koopmans. Hij wijst ook op zijn be stuurlijke staat van dienst en scherpe oog voor de belangen en de wensen van de aangesloten banken. Met de benoeming van Moerland bestaat de raad van bestuur onder leiding van de nieuwe bestuursvoorzitter Bert Heemskerk straks uit zes leden. „Met overtuiging en enthousiasme ga ik de ze uitdaging aan", laat Piet Moerland weten. „Ik geloof in de grote moge lijkheden van financiële dienstverle ning, dicht bij de klanten. Bovendien is de Rabobank de snelst groeiende vereniging van Nederland. Zij be schikt van oudsher over een fijnmazig netwerk van vertakkingen in onze sa menleving, dat het waard is om duur zaam te worden gekoesterd. Onze lo kale Rabobanken zijn ook nu nog het hart van de organisatie. En ik be schouw het als een voorrecht om in deze nieuwe rol in het bijzonder voor hun verdere ontplooiing stevig aan de slag te kunnen gaan." De afdeling Tholen van de Diabetes Vereniging Nederland (DVN) pro beert te starten met een praat- en ge spreksgroep voor diabetespatiënten. Op dinsdag 10 december komt psy chologe mevrouw E. van de Vlist, die werkzaam is in het Franciscus ziekenhuis te Roosendaal, spreken over de acceptatie van diabetes. Zij zal tevens helpen om een gespreks groep van de grond te krijgen. Bij de informatieavond over diabetes en stress, die in oktober werd gehou den, bleek er onder de leden behoef te te zijn om ervaringen uit te wisse len. De bijeenkomsten zijn ook geschikt voor partners van diabetes patiënten. Opgave voor de ge spreksgroep is mogelijk bij secreta resse Marieke Bolier (tel. 662161). De bijeenkomst op 10 december is in Haestinge in Sint-Maartensdijk en begint om half acht. Voor meer informatie; Grote Kerkstraat 5-13, 4651 BA Steenbergen, telefoon (016?) 56 33 85 Advertentie I.M. s'C

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5