'Achter radarscherm op schip zitten we midden in de actie' Mevrouw Kik ging 35 jaar lang in Poortvliet op pad voor reumafonds Er is helemaal niets mis met camping de Krabbenkreek Matroos Rob Oudesluijs uit smalstad zeven maanden naar Curagao Golfoorlog Sigaret Het valt niet mee om jongeren bereid te vinden voor collecteren Zwembad ziet er puik uit Donderdag 28 november 2002 EEN DRACHTBODE, DE THOOLSE (JOEKAIN1 3 Zijn tropenuniform moet nog worden gestreken, maar nog even en matroos Rob Oudesluijs vliegt naar Curasao om deel uit te maken van de Nederlandse strijdkrachten in de Caribische Zee. De marineman uit Sint-Maartens dijk is met zijn 19 jaar nog jong. Tijdens de operatie Enduring Freedom in de zeeën rond het Arabisch schier eiland, waar hij met het fregat HMS Van Amstel een half jaar patrouilleerde, behoorde Rob bij de jongsten van de 160-koppige bemanning. Hij zit bij de operationele dienst. Achter het radarscherm. „Dan zit je midden in de actie." Roerganger Roosevelt Explosieven Vier jaar Onderbouwd Mensen die simpelweg niet opendoen terwijl ze gewoon thuis zijn. Of die een leeg zakje in de collectebus stop pen. Maar ook adressen waar je binnen wordt gevraagd voor een praatje. Het zijn herkenbare situaties voor de vele collectanten die regelmatig op pad gaan. De verha len klinken maandagmiddag in Poortvliet, waar door het nationaal reumafonds enkele trouwe collectanten in het zonnetje worden gezet. Onder hen de 72-jarige mevrouw N. Kik-Smits, die 35 jaren voor het reumafonds op pad ging. Erg trouw Rond etenstijd Scherpere prijs V, f Matroos eerste klas Rob Oudesluijs in de haven van Bahrein met op de achtergrond schepen van de Amerikaanse vloot. Oudesluijs vliegt op 11 december naar Curasao. Het wordt zijn twee de uitzending sinds zijn aantreden als militair op 1 mei vorig jaar. Dat lag niet geheel in de lijn der ver wachting, maar de aanslagen op het World Trade Center in New York op 11 september 2001 veranderden de zaak. Op 30 november vorig jaar besloot de ministerraad op verzoek van de Verenigde Staten dat Nederland ook moest bijdragen aan de inter nationale coalitie tegen het terroris me. Een operatie die de naam En- during Force meekreeg. De HMS Philips van Almonde en HMS Van Amstel vertrokken naar de Arabi sche Golf om na te gaan of er sche pen in de buurt terroristen of wa pens vervoerden. Oudesluijs zit bij de operationele dienst operaties (Odop). „Ik werk in de commandocentrale, een ka mer vol met radars waar we de lucht, de zee en de zee onder water in de gaten houden. Ik zit bij het luchtverdedigingsteam. Met behulp van de radar houd ik de vliegtuigen in de gaten. Het scherm is een vier kante kast. Daar zit ik voor en daar kan ik alles op zien, de radar heeft een bereik van 200 zeemijl." Op het scherm van Rob kan het soms heel druk zijn. „Als we de ha ven in Den Helder uitvaren, de Noordzee op, dan zitje hele scherm vol met vliegtuigen van Schiphol en Heathrow in Londen. Stipjes en streepjes die de koers aangeven. Van elk vliegtuig kan ik gegevens opvragen. Over de hoogte en de Rob stond al eerder in deze krant. Tien jaar geleden tijdens de Golfoorlog had hij voor de fancyfair op De Riebruch een boot gemaakt (met heel veel hulp van zijn vader): de Witte de With die met andere cre aties van de leerlingen in een bassin te water ging. De mari ne sprak tot de verbeelding. Al was de boot toen van piep schuim en de kiel verzwaard met lood. snelheid. Met een cursor ga je dan naar zo'n vliegtuig toe. Elk vlieg tuig heeft een bepaalde Navocode, dat zendt het uit. Vijandelijke vlieg tuigen hebben geen code." In de centrale post staan 14 scher men die 24 uur bemand worden door twee divisies: eentje voor overdag en eentje voor 's nachts. „Je hebt een koptelefoon op om te communiceren met andere schepen in de buurt. Dat is normaal. Je bent altijd met het luchtbeeld bezig. Om vliegtuigen te controleren, kun je hulp opvragen bij andere schepen van de Navo die bijvoorbeeld meer informatie hebben." De 'odop' zit niet de hele dag voor het scherm. „Steeds maar een uur, anders raak je minder geconcen treerd. Dan word je afgelost en ga je naar de brug als roerganger en word je bij de besturing van het schip ingezet." Voor Rob was het al snel duidelijk dat hij bij de operationele dienst wilde. „Bij de voorlichting over de verschillende functies heb ik me teen deze keuze gemaakt. Met de radar zit je midden in de actie. Dan ben je met oorlog bezig, zeg maar. Ik kan wel kok worden, maar dat schiet niet op." Na de mavo op het Moller in Bergen op Zoom en een poosje mbo koos Oudesluijs voor de koninklijke marine en werd hij in Den Helder op 1 mei 2001 ma troos derde klas. Op 14 januari dit jaar vertrok hij met de Van Amstel naar het zeegebied rond het Ara bisch schiereiland. Een fregat van 122 meter lengte en 18 meter breedte met een bemanning van 160. Het fregat is uitgerust met verschillende wapens. Het kan doe len in de lucht bestoken met raket ten (in het marinejargon seaspar- rows ofwel zeespreeuwen ge noemd), op zee met harpoenen en op land (oppervlaktedoelen) met kanon en harpoen. Bovendien heeft de Van Amstel ook een helikopter aan dek. De reis voerde eerst naar Kreta waar na een week varen werd aan gelegd in de hoofdstad Heraklion. Thuis tovert Rob met de muis fo to's op het beeldscherm van de computer: besneeuwde bergtoppen op Kreta, het Suez-kanaal (vanwe ge de drukte eenrichtingsverkeer en onder begeleiding van het Egyp tische leger dat op de oever mee rijdt met de schepen), een feestje in het oliestaatje Bahrein ter gelegen heid van het huwelijk van prins Willem Alexander en Maxima op 2 februari met een barbecue aan boord, zwemmen bij de dolfijnen in een zwembad, maar ook een se rie opnamen van het Amerikaanse vliegdekschip Roosevelt. „Daar hebben we naast gevaren. Dat was echt mooi. Dat is zo immens groot. Het geeft ook een hoop kabaal als er vliegtuigen van opstijgen. Vanaf dit schip werden doelen in Afgha nistan gebombardeerd." Het schip maakte zoveel indruk dat Rob dat nu beschouwt als een van de mooiste herinneringen van de reis. Maar er zijn ook foto's van het bevoorraden van het schip door een Canadese brandstoftanker en opna men vanuit de boordheli waarmee Rob enige vluchten mee mocht ma ken tijdens oefeningen. „We voe ren steeds drie weken in een be paald gebied en zochten dan een week een haven op. Dan kon je va kantie houden en je laten inschrij ven op een tripje door de woestijn bijvoorbeeld, zoals in Abu Dhabi, een eilandje voor de Verenigde Arabische Emiraten in de Perzi sche Golf. Nederland was één van de landen die meedeed aan de internationale coalitie tegen het terrorisme. Force. Onder de verantwoordelijkheid van het 'central command moesten de schepen inlichtingen verzamelen om eventuele verplaatsingen van de in Afghanistan opererende terro ristische groeperingen en wapen transporten naar elders te signale ren'. Maar ook moesten ze escorte- en beveiligingstaken uitvoeren, zo als het begeleiden van Amerikaan se en Canadese marineschepen. „We moesten al het scheepvaart verkeer dat de oliestaten in- en uit voer controleren op wapens of mensen van Al Qaida. Dat gebeur de door ondervraging, meestal via een directe verbinding. Als we het niet vertrouwden dan gingen er zes mariniers aan boord." Die fouille ren eerst de bemanning, maken een ronde over het schip. Dan komt het boardingteam in actie. Dat onder vraagt de kapitein, bekijkt de pa pieren en de lading. „Als er echt iets mis blijkt dan worden de Ame rikanen opgeroepen die speciaal zijn opgeleid en die dan met een klein bootje overvaren naar het ver dachte schip om de zaak te onder zoeken. Eén keer is er een schip met een paar gewonden aan boord gevonden. De kapitein deed erg ze nuwachtig. Zijn papieren klopten ook niet. Het bleek een mensen smokkelaar te wezen." Het gebied dat door de internatio nale vloot van 80 schepen, onder Amerikaans commando, werd be streken was enorm. Van de Golf van Oman tot de kust van Pakistan, tot aan Karachi. „Maar wij hebben vooral in de Golf van Oman geze ten, ten zuiden van Iran. We heb ben heel veel vluchtelingen gezien. In kleine speedbootjes die van Iran proberen naar de Emiraten te va ren. Volgestouwd met mannen, vrouwen en kinderen. We mochten ze niet aan boord nemen. We gaven ze alleen water en brood en stuur den ze weer op pad." Eén keer is er geschoten, vertelt de matroos, op 15 mei. „Het was in de Straat van Hormuz. Er kwam een klein bootje dichterbij, recht op ons schip aangevaren. We hebben toen waarschuwingsschoten af moeten vuren. Met de mitrailleur op de brug. Het bootje maakte gelijk rechtsomkeert. Maar voor hetzelf de geld varen ze door. Zo is er ook een aanslag gepleegd op een Ame rikaans marineschip, USS Cole, bij Jemen. Dat raakte zwaar bescha digd omdat het bootje met explo sieven was gevuld." In de rondschrijfbrief aan het thuis front wordt dat incident uitvoerig beschreven, '...ditmaal hadden we een tweetal snelle bootjes die op ons afkwamen. Na flitsen met de seinlamp, waarop geen reactie volgde, hebben we een lichtkogel in de lucht geschoten. Eén van de bootjes reageerde hier direct op en veranderde van koers, het andere bootje niet, dat bleef zijn koers recht op ons af houden. Daarop hebben we, op order van de com mandant, met de MAG-mitrailleur een aantal waarschuwingsschoten gevuurd. Hierp reageerde het boot je wel direct en draaide snel af. De ze snelle overstekende bootjes zijn bijn allemaal smokkelbootjes die tussen Iran en Irak varen. Maar ze ker weten doe je niet. Je moet op een gegeven moment als je alle standaardwaarschuwingen gegeven hebt, van het ergste uitgaan.' De schutter vuurde toen het bootje op 150 meter van de Van Amstel was verwijderd, 'en we niet anders meer konden.' Ook Oudesluijs is opgeleid om met de mitrailleur op de brug te kunnen schieten. „Ik had de schoten ook kunnen lossen. De veiligheid van het schip heeft een hoge prioriteit," zegt hij in de ter men van defensie. Varen in de Arabische Zee is heet. In het voorjaar is het in die contrei en al warm, maar Oudesluijs schrok zich een hoedje toen in juli in Oman aan boord 63 graden Cel sius werd gemeten. „Ik kon het niet geloven. Het was in de havan van Oman. Het is net of er constant een föhn in je gezicht blaast. We moch ten daar ook niet in korte broek aan wal omdat het een streng islami tisch land is. We zijn bijna niet van de boot geweest. Het was er ge woon te warm." In de Seychellen was het ook warm, maar veel draaglijker. Een week lang lag de Van Amstel in de haven van Mahé in de Indische Oceaan. Een tropisch eiland zo groot als Texel, met palmstranden en een blauwe zee. Tijdens de tocht daarheen passeerde het schip de evenaar en dat is bij de marine aan leiding om een certificaat uit te rei ken. Maar niet nadat de 'piraten' de bemanning gedoopt hebben met een smerig goedje. Behalve een koffer met ervaringen, een certificaat dat 'recht van door tocht over onze equator, linie en evenaar' geeft, kreeg Oudesluijs op 25 oktober in Den Helder samen met ruim 300 andere militairen een herinneringsmedaille opgespeld voor de periode dat hij in de Arabi sche Zee voer. Nu maakt Rob zich alweer klaar voor zijn tweede uitzending. Op 11 december vliegt hij naar Curasao. „Ze vroegen of ik meewilde. Ik heb direct ja gezegd. De boot ligt er al maar het is nu een andere, de Bloys van Treslong, een standaardfregat, al meer dan twintig jaar oud. Heel wat anders dan de Van Amstel die nog maar een jaar of tien is." De uitzending is voor zeven maan den. Koers West heet de handlei ding voor de matroos. De Neder landse Antillen en Aruba regelen zelf hun zaken, behalve defensie en buitenlandse zaken. De aanwezig heid van de Nederlandse vloot is van belang om de 'integriteit van de Nederlandse Antillen en Aruba met de omringende territoriale wa teren te beschermen en te handha ven.' Verder moeten de Nederlandse strijdkrachten regionale conflicten zien te voorkomen en hebben ze een rol in de bestrijding van drugs- en milieudelicten. Oudesluijs heeft er zin in. Buiten is het grijs, op de Antillen schijnt de zon. Hij heeft getekend voor vier jaar. Dat heet beroepsbepaalde tijd. Hoe hij zijn toekomst ziet? „Ik wil wel korpo raal worden. Maar verder is er moeilijk wat van te zeggen. Als je steeds zo lang weg gaat dan heb je als je dertig bent, geen sociaal le ven." Tijdens de operatie kreeg de HMS Van Amstel de toenmali ge minister van defensie De Grave (VVD) op bezoek. „Hij hield een praatje hoe goed we bezig waren. Toen hij aan boord stapte, trapte hij zijn si garet uit op het dek. Daar werd meteen iets van gezegd: dat mogen wij ook niet." Stemmen van lezers Hierbij wil ik gaarne reageren op het artikel in de Eendrachtbode van 14 november 'Brede steun vi sie havengebied, camping blijkt heet hangijzer'. Ten eerste: waar om is de belangenvereniging van de camping de Krabbenkreek niet ingelicht over de vergadering van de raadscommissie van de ge meente Tholen daar wij een schrij ven van bezinning hebben inge diend. De gemeente zou ons op de hoogte moeten houden van enige vergadering of ontwikkeling wat de camping aangaat, maar die heb ben wij niet ontvangen.Verder ben ik het niet eens met de uitspraken van de heer Visser. Ten eerste heeft hij nooit anders gesproken dan over chalets. Van het begin tot aan het einde van de presentatie in de kantine van de camping had hij het over chalets. Daar heb ik 90 getui gen van, dus wie liegt er hier dan? Ten tweede hebben wij op de cam ping wel terdege een jaarplaats en geen seizoenplaats, want onze ca ravans blijven gewoon staan en wij kunnen als wij dat willen het gehe le jaar op de camping verblijven. Daarom heten ze ook stacaravans. Dat de camping ineens brandge vaarlijk is, vind ik nonsens. We krijgen vaak genoeg controle van de brandweer en die wijst ons dan waar we het beste onze gasfles kunnen plaatsen. In al de jaren dat ik op de camping sta, heeft de brandweer nog nooit uit hoeven rukken voor een brandje op de camping. Dat de brandweer of een ambulance niet op de camping kan komen, is ook niet zo. Er is ruimte zat waar ze kunnen komen met de ambulance. We hebben het een paar jaar terug meegemaakt dat er iemand naar het ziekenhuis moest en de ambulance kon gewoon voor de caravan komen, dus helemaal geen probleem. De riolering waar de heer Visser over praat, hebben wij jaren terug met man en macht gezamenlijk aangelegd. De meeste caravans hebben gewoon een dou che en toilet. De camping die de heer Visser voorstelt, hoort te zijn alsof je gewoon een tweede huis hebt. Dat heeft niets meer te ma ken met kamperen. Dan kun je net zo goed thuisblijven. Nog een heet hangijzer is de le ning. Mensen boven de 65jaar met aow en een klein pensioentje kun nen sowieso al geen lening van on geveer 60.000 euro krijgen. Dat was volgens de heer Visser hele maal geen probleem. Nou voor die mensen wel, dus die kunnen ge woon wegwezen. Maar hou er re kening mee, dat die mensen er al het langst staan. En de jongere mensen op het nieuwe 'Pare de Krabbenkreek' hebben volgens mij ook geen plezier. Als. ik de presentatie bekijk, zie ik geen speelgelegenheden voor de kleine kinderen. Nu hebben we nog een kinderboerderij en een speeltuin en worden er nog activi teiten voor de kinderen georgani seerd, maar op 'Pare de Krabben kreek' zie ik dat niet. Ik zie alleen maar caravan aan caravan op een rijtje en verder niet. Dus volgens mij is het alleen: hoe levert een stukje grond het meeste op. Wat de mensen aangaat, dat zal hem een zorg zijn. Zo werkt een projectont wikkelaar: zo snel mogelijk geld verdienen en dan wegwezen. H.J.Brune, Alphen a/d Rijn. VERVOLG VAN VOORPAGINA Via een amendement wilde de SGP zich uitspreken tegen het mo gelijke verlies van de handels functie van de haven. Volgens Blom kon dat niet. Ook P. van Belzen (CU) vond dat het niet kon. Maar volgens Nuis kon het wel, alleen was de volgorde dan van belang: eerst het amendement en dan een uitspraak over de visie. Of de SGP dan nog een amende ment in wilde dienen, vroeg Nuis. Hoek zei dat wel te willen doen. En of de SGP een schorsing wilde om ervoor te zorgen dat het amen dement voor iedereen meteen dui delijk zou zijn. „Als u dat wilt, hebben we daar geen probleem mee," zei Hoek tegen de burge meester. Maar dat voorstel moest uit de fractie komen. Hoek vroeg daarop een schorsing aan en de SGP ging in beraad, met de grif fier A. van de Sande en Nuis. Na bijna een kwartier waren de kaar ten geschud. Hoek wees op de strijdigheid van de visie (sluiten van handelshaven Sint-Annaland) en het onderzoek naar de toekomst van alle havens. Volgens Blom kan er nu nog geen besluit genomen worden over de handelshaven. Dat kan pas als er een plan is en de resultaten van de studie bekend zijn. De uitkomst verwacht Van Kempen in 2003. „We kunnen niet om onderzoek heen, maar de lijn wordt in de vi sie wel uitgezet en straks onder bouwd met de studie. Bij het ma ken van het plan komt de besluitvorming over de haven aan de orde." De SGP liet het amendement val len en bleek als enige fractie tegen de structuurvisie, zodat deze zon der hoofdelijke stemming met een meerderheid werd aangenomen. Martijn van der Maas wil graag op de foto met de collectanten van het reumafonds in Poortvliet. V.l.n.r. de dames Coppoolse, rayonleidster Nijpels, Van der Maas, Jansen, Kik en Eikelenboom. Zelf vindt de Poortvlietse het niets bijzonders. Ze is destijds begonnen toen vanuit de vrouwenvereniging NCVB collectanten werden gezocht. En ze bleef het doen. „Je was het ge wend hé", zegt mevr. Kik. Het bleef niet bij het reumafonds, want ze ging in de loop van de jaren voor wel zes collectes in het dorp langs de deur. Voor het Rode Kruis, de Nierstichting. „Voor die laatste ben ik een aantal jaren correspondent ge weest." Vorig jaar stopte mevr. Kik met de laatste twee, het reumafonds en de nierstichting. „Er was een op volger en dat maakte het gemakke lijker om ermee op te houden." De Stoofstraat en de Zuidstraat hoorden onder meer tot haar wijk. „Soms ging ik wel twee of drie keer terug als iemand niet thuis was. Toch ze ker als je wist dat ze in ieder geval wat zouden geven." Want je leert je klanten kennen als je steeds bij de zelfde mensen aan de deur komt, be amen ook de andere dames. „Je krijgt ook weieens een grote mond. Of mensen doen net of je er zelf be ter van wordt." Ondanks dat alles is mevr. Kik het al die jaren met ple zier blijven doen. Mevrouw G. van der Maas, die de collecte in Poortvliet voor de vierde keer coördineerde, nodigde de jubi lerende collectanten bij haar thuis uit. Daar bedankte rayonleider mevr. T. Nijpels uit Bergen op Zoom de dames voor hun inzet. J. Eikelen boom gaat inmiddels 20 jaar voor het reumafonds op pad. Dat deed ook M. Anthonisse die er inmiddels mee is gestopt (zij was afwezig, evenals C. de Bruin die 14 jaar col lecteert). R. Jansen doet het 13 jaar en N. Coppoolse 12 jaar. De laatste vier mochten een lepeltje, hanger of speld uitzoeken met daarop het logo van het reumafonds. Voor de dames die het langst collecteren, was er een kandelaar of bloemenvaasje. En alle dames kregen een bloemetje. Na tuurlijk was er koffie met gebak om het te vieren. Met haar 35 jaren was mevr. Kik op Tholen degene die het langste voor het reumafonds collec teerde. „En op Sint-Philipsland or ganiseert mevr. Van der Vlies het 37 jaar", aldus mevr. Nijpels. Ze is po sitief over de Zeeuwse collectanten: „Die zijn erg trouw." In Poortvliet verzorgen elf mensen de collecte. „We zouden er nog wel een paar extra kunnen gebruiken", vertelt mevr. Van der Maas. Ze bena derde tot nog toe tevergeefs een aan tal jongere inwoners. De reuma fondscollecte wordt ook in de polders rond het dorp gehouden. „Daar haalt mijn man de zakjes op." Zelf is ze gevraagd als coördinator toen mevr. N. van Nieuwenhuijzen ermee ophield. Ze heeft bijvoor beeld ervaren hoe mensen aan een vertrouwd gezicht gewend raken. Want toen er in de Deestraat een nieuwe collectant kwam, liep de op brengst met de helft terug. De komst van de euro heeft positief uitgepakt, want van veel collectes is de op brengst gestegen. „In guldens had den we in Poortvliet 300 gulden meer dan vorig jaar", aldus mevr. Van der Maas. Landelijk lag de op brengst 6% hoger, meldt. mevr. Nij pels. „Maar voor volgend jaar ver wachten we een terugslag." De beste tijd om te collecteren is na vier uur 's middags, of zo rond half zes. Dan tref je de meeste mensen thuis omdat het rond etenstijd is. „Velen hebben het zakje al klaar staan", zegt mevr. Kik. En voor mensen die zeggen dat ze het zakje kwijt zijn, heeft mevr. Jansen altijd wel een ander exemplaar bij zich, vertelt ze. „Of ik laat ze het geld los in de bus stoppen", vult mevr. Cop poolse aan. Aan het eind van de col- lecteperiode brengen de collectanten hun bussen bij mevr. Van der Maas en samen tellen ze de opbrengst. Mevr. Van der Maas stort het geld vervolgens bij de bank. In Poortvliet is dat geen probleem, maar landelijk gaan banken steeds moeilijker doen, aldus mevr. Nijpels, doelend op het in rekening brengen van kosten. Het nationaal reumafonds heeft de jaarlijkse collecte-opbrengst hard nodig, zegt mevr. Nijpels. „De over heid doet hoe langer hoe minder." Bij de besteding kijkt het fonds ook, of voorzieningen eventueel in aan merking komen voor een bijdrage van bijvoorbeeld gemeenten. Maar bij financiering van wetenschappe lijk onderzoek speelt dat niet. Reu ma is een verzamelnaam voor ver schillende aandoeningen, de kwaal komt vaker bij vrouwen dan bij mannen voor en heeft vaak ook met erfelijkheid te maken. Een sinecure is het niet, want mensen met reuma hebben elke dag pijn. Vaak wordt reuma een ouderdomsziekte ge noemd, maar dat is niet juist. „Er wordt elke week een kind met reuma geboren", aldus mevr. Nijpels. Het college verwacht geen proble men meer met de afvoer van zwembadwater van de familie Vink aan de Krokkeweg in Scher- penisse. Dat zei wethouder K.A. Heijboer maandagavond in de ge meenteraad toen het legaliseren van het zwembad aan de orde kwam. In de commissie gemeentelijke ontwikkeling klaagde de buurman er onlangs over dat zijn toilet een keer was overgelopen toen het zwembad werd leeggemaakt. Maar volgens de wethouder is het de vraag of het zwembad de boos doener is geweest. „Onze ambte naren zijn er op 21 november gaan kijken. Er is met de eigenaar overeenge komen dat er geen hinder zal zijn. Dat is nu volledig afgedekt. Het zwembad ziet er puik uit. Er zijn zulke strenge afspraken gemaakt dat het uitgesloten is dat er pro blemen ontstaan." Heijboer beantwoordde daarmee een vraag van J. van den Donker (D66) die zei het zwembad pas te willen legaliseren als het pro bleem voor de buren is opgelost. Het antwoord van Heijboer kon de D66'er niet over de streep trek ken. De fractie was als enig tegen het voorstel om nu alsnog een bouwvergunning te verstrekken. Inhaaldag meningokokken. Vrij dag organiseert de GGD Zeeland in Goes een inhaaldag voor vacci natie tegen meningokokken C voor diegenen die in juni en no vember in Meulvliet verhinderd waren. Alle kinderen van 1 tot en met 18 jaar kunnen tussen 9 en 12 uur trecht aan de Westwal 37. De vaccinatie is gratis wanneer men de oproepkaart of een identi teitsbewijs meeneemt. VERVOLG VAN VOORPAGINA Nuis herinnerde er nog maar eens aan dat de raad, op ABT na, de overdracht aan de ZRD had goed gekeurd. „Als u eerder uw infor matie had ingewonnen, had u er toen mee moeten komen. Niet nu, nadat het besluit is genomen. En niet via de behandeling van de no tulen." Boulogne lichtte toe dat het de fractie niet was gelukt om eerder inlichtingen in te winnen. „Wij willen hiermee voorkomen dat de gemeente Tholen sancties worden opgelegd." Maar volgens de burge meester is de ZRD niet van de ge meente. Ook J.P. Bout (CDA) zei het eens te zijn met Blom. „Als ABT zich zo laat gaan, dan is dit geen bestu ren meer." Ook P. van Belzen (CU) nam af stand van ABT. „Dat u onderzoek doet is juist, maar brengt u de re sultaten dan op een andere wijze." Van Doorn kreeg het laatste woord in de verrassende opening van deze raadsvergadering. „Het is een zaak van de ZRD. Die heeft ons gezegd dat het Europese aanbestedingsbe leid hier niet van toepassing is. Ik wil het nog wel eens navragen. Dan krijgt u dat schriftelijk beves tigd." Volgens Van der Horst had de voor genomen overdracht gemeld moet worden in Luxemburg, zo zei ze desgevraagd na afloop van de ver gadering. En via een advertentie in het Euro pees publicatieblad hadden meer dere bedrijven kunnen reageren. „De wet gebiedt dat iedereen er op kan inschrijven. Dan had je een scherpere prijs kunnen krijgen. De burger betaalt wel de rekening. En als raadslid mag ik beklag doen. De gemeente dient zich aan de re gels te houden."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3