Lidl aan de Markt mag, maar Aldi aan de Sportlaan niet ABT dreigt met klacht overdracht reiniging Sluiten handelshaven vormt struikelblok Qmbiére OPRUIMING! rekel Bolussen en babbelaars gaan al vlug voor de middag de deur uit ÊiK HEIJNEN Van Houte, Van Steenis en Verjaal in oude uienfabriek k vamkw 9-z b iftv Dertig mille voor CWI Telefoon weg Vacaturebank Rijbewijs kwijt uonaeraag zo novemDer zuuz 59e jaargang no. 2 Welstandscommissie wordt openbaar Een Lidl supermarkt aan de Markt in Sint-Maartensdijk mag er van b. en w. komen, maar Aldi kar h.:i aan de Sportlaan wel vergeten. De eerste zorgt samen met de naar de Markt verplaatste Spar voor een stevige impuls in het hart van de smalstad, maar een supermarkt aan de rand van het dorp zou het detailhandelsbeleid ernstig doorkruisen. Dan wordt de Markt na de verhuizing van het gemeentehuis en de Rabobank zo dood als een pier. Het college staat echter wel toe, dat woninginrichting Van Houte, garage Van Steenis en de fa. Verjaal verhui zen naar de voormalige zilveruienfabriek aan de Nijver- heidsweg. 20 parkeerplaatsen Haestinge Fractie veroorzaakt deining in raad SGP tegen structuurvisie St. Annaland Badwater Deze week De verkoping zaterdag van de Oud Gereformeerde Ge meente in Sint-Philipsland heeft bijna 5200 euro opge bracht. Volgens Ria van de Reest valt de opbrengst 'alles mee'. Ook de opkomst was volgens haar boven verwach ting gezien de perikelen van het laatste half jaar binnen de gelederen van de kerk. „Het is hetzelfde als vorig jaar. Het is fantastisch gelopen. Dat hadden we niet gedacht, zeker niet in deze situatie. Je maakt je zorgen, maar het is voor de verkoping niet nodig geweest." Courant nnaland g.653474 E-rrtatt redacttd@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. -Geen maandelijkse kosten aan de kabel! -Veel beter beeld als via de kabel! -Meer dan 80 zenders! HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Menige bouwer heeft zijn zoveelste plan moeten indienen voordat er een positief advies kwam van de wel standscommissie. Wat de uit drie le den bestaande commissie achter ge sloten deur allemaal besprak, bleef voor de bouwaanvrager verborgen. Dat gaat veranderen. In de toekomst worden de vergaderingen van de welstandscommissie openbaar en belanghebbenden krijgen spreek recht. B. en w. zijn hier positief over, want wanneer de bouwer een toelichting kan geven bij zijn aan vraag, kan er wellicht eerder tot al ternatieve bouwoplossingen worden gekomen, waardoor de noodzaak om een hernieuwde adviesaanvraag te doen, kan worden verkleind. Daarom wordt niet alleen de agenda van de welstandsvergadering open baar, maar ook de stukken die be trekking hebben op de bouwplan nen. De openbaarheid van wel standsvergaderingen zal volgens het college bijdragen aan de vermaat schappelijking van het welstand stoezicht. Daarbij speelt mede de al gemene wens voor het transparanter maken van advisering op het terrein van de ruimtelijke kwaliteit. Boven dien zal de openbaarheid bijdragen aan het begrip voor en kennis over het welstandstoezicht van burgers/ bouwers. De verplichting tot openbaar verga deren geldt niet voor informeel vooroverleg over een schetsplan, dat meestal door een of meer gemanda teerde leden van de commissie wordt uitgevoerd. De Thoolse wel standscommissie bestaat uit twee ar chitecten, waarvan er één voorzitter en de ander secretaris is, alsmede een derde deskundige. Er mogen ook burgers in zitten, maar b. en w. kiezen daar niet voor. Een en ander maakt deel uit van wij zigingen van de bouwverordening, die maandagavond op de agenda staan van de raadscommissie ge meentelijke ontwikkeling. Voor aansluiting van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) op het gemeentelijke automatiserings netwerk willen b. en w. 30.000 euro uittrekken. Het CWI mag van het rijk in principe tot 1 januari 2004 blijven. Over een jaar zal beoor deeld worden of het gehandhaafd wordt of zal verdwijnen. De instel ling zit nu aan de Haven (het voor malige arbeidsbureau) in Sint- Maartensdijk, waar ook medewer kers van de afdeling sociale zaken van de gemeente zitting houden. Van een 51-jarige medewerker van een bedrijf aan de Slabbecöornweg in Tholen is de mobiele telefoon ge stolen. Dat gebeurde dinsdag tussen negen en vier uur. De man had het apparaat met een waarde van enkele tientallen euro's tijdens zijn werk in de garderobe gelaten. Tijdens de vrijwilligersavond op 13 december in het Holland Huis in Scherpenisse presenteert wethouder Velthuis het plan voor een vacature bank voor vrijwilligers, waar 2,5 personeelsleden aan verbonden wor den. Burgemeester Nuis reikt de vrij- willigersprijs 2002 uit, muzikaal om lijst door het salonorkest Ricochet uit Breda, dat onlangs optrad bij het Smalstads mannenkoor in Oud-Vos- semeer. H. Nieuwenhuis van het lo kaal comité vrijwilligers presenteert de bijeenkomst. Het provinciaal be stuur wil eind 2003 een stimule- ringsprijs uitreiken voor de Zeeuwse gemeente die zich het beste inzet voor promotie van vrijwilligerswerk. De reconstructie van de Sportlaan is in volle gang, maar volgens b. en w. doorkruist een Aldi bij fouragehandel Schot-Oudesluijs het detailhandelsbeleid. Juist het hart van Sint-Maartensdijk heeft versterking nodig. detailhandel moet zijn. Vestiging van een supermarkt buiten het kern- winkelgebied zou negatief uitpak ken voor de winkels in het centrum. Het college noemt het MKB Reva- rapport ,een belangrijk beleidsstuk voor de toekomst.' Ook de midden standsvereniging Smalstad heeft zich tegen een supermarkt aan de Sportlaan uitgesproken. Het hart moet versterkt worden. Dit kan met een Lidl in het pand van woninginrichting Van Houte, dat 1700 m2 groot is. Lidl heeft daarvan maar 720 m2 aan netto ver koop-vloeroppervlak nodig. Een gedeelte van de panden van de wo ninginrichting aan de Westvest worden gesloopt om er 20 parkeer plaatsen te maken. Daar vindt ook De visie ontwikkeling Sportlaan is als een bom ingeslagen bij mevr. Schot-Oudesluijs en de actiegroep de Doordrammers, die na de laatste commissievergadering vast op goedkeuring voor hun Aldi hadden gerekend. Tijdens een onderne mersbijeenkomst in Meulvliet maakte wethouder K.A. Heijboer eind oktober echter al duidelijk, dat Lidl haar Duitse zus Aldi wel eens te snel af zou kunnen zijn. Het col lege blijft erbij, dat levensmidde lenzaken in de dorpskom horen. Dat is in 1998 al tegen Aldi gezegd, die daarop naar de rechter stapte, welke procedure is opgeschort in afwachting van de gemeentelijke visie voor de Sportlaan. B. en w. worden gesteund door de onderzoekers van MKB Reva, die in hun rapport aangeven, dat de Markt concentratiegebied voor de de bevoorrading plaats. Dit plan past geheel binnen het geldende bestemmingsplan, „Alhoewel deze plannen nog niet volledig uitge kristalliseerd zijn, ziet het er nu naar uit, dat de vestiging van Lidl aan de Markt een zeer hoge reali teitswaarde heeft. Gevolg hiervan is, dat het aantal vierkante meters verkoop-vloeroppervlak waarvoor volgens het MKB Reva-rapport draagvlak is, volledig verbruikt wordt." Voor Aldi is er daarom geen plaats meer. Wel mag het plan van de Spar doorgaan, die zich in garage Van Steenis wil vestigen. Giesbers vastgoed uit Nijmegen heeft zowel woninginrichting Van Houte als Van Steenis gekocht. Uit het voorstel van b. en w. blijkt, dat Aldi eerder een onderzoek heeft laten instellen naar de vesti ging van een supermarkt in het pand van woninginrichting Van Houte. Daarbij kwam het advies bureau van Aldi voor een winkel van 650 m2 aan een parkeerbe- hoefte van 2,5 tot 3,5 per 100 m2. Dit komt neer op 17 tot 23 par keerplaatsen. Aldi heeft echter aangegeven, geen mogelijkheden te zien voor vestiging in het pand van Van Houte (totaal 1700 m2) omdat dit te klein zou zijn, aldus het college. Naast de impuls voor de Markt, willen b. en w. ook de leegstaande gebouwen van de voormalige zil veruienfabriek aan de Nijverheids- weg een flinke opknapbeurt geven. Er liggen hier goede mogelijkhe den voor hoogwaardige bedrijvig heid, kantoren, zakelijke dienstver lening en grootschalige detail handel. Verplaatsing van Van Hou te, Van Steenis en Verjaal naar de Sportlaan/Nijverheidsweg past in dit concept, aldus b. en w. Verder verdient intensivering van de activiteiten bij Haestinge vol gens het college aanbeveling. Daarvoor moet er meer openheid komen vanaf de Sportlaan. Het ge bied achter het bedrijf van R.J. Weggemans kan uit de anonimiteit worden gehaald door realisering van een nieuwe ontsluitingsweg, die langs Dragon Plastics zou kun nen lopen. Tegenover het kantoor van Beter Wonen aan de Haven mag er op het terrein van voorheen garage Maat kleinschalige bebou wing komen met behoud van open heid. De visie voor de Sportlaan en om geving staat maandagavond om half acht op de agenda van de raadscommissie gemeentelijke ont wikkeling. Overigens pas als laat ste punt, voor de rondvraag. De vergadering in het gemeentehuis van Sint-Maartensdijk is voor elke belangstellende toegankelijk. Er is ook spreekrecht. Pagina 9: Mevr. Schot dreigt met schadeclaim. ABT veroorzaakte maandagavond in de gemeenteraad de nodige dei ning toen mevrouw C. van der Horst voor morgen (vrijdag) een verkla ring van het college eiste waarin b. en w. uitleggen waarom ze niet over gegaan zijn tot een Europese aanbesteding bij de overdracht van de Thoolse vuilnisophaaldienst aan de Zeeuwse reinigingsdienst (ZRD), de nieuwe dochter van nutsbedrijf Delta. Als het college dat niet zou doen, dan zou ABT een klacht deponeren bij het ministerie van binnenlandse zaken, zo dreigde ze. Ze bracht de eis naar voren bij het vaststellen van de notulen van de vorige vergadering. Dat is hoogst ongebruikelijk en het kwam bij bur gemeester W. Nuis en de overige fracties dan ook als een donderslag bij heldere hemel. „Onbehoorlijk, populistisch én niet juist," zo re ageerde L. Blom (PvdA). Volgens ABT had de gemeente de overdracht van de reinigingsdienst Europees moeten aanbesteden. (Dat gebeurt wel met het nieuwe ge meentehuis in Tholen). Van der Horst had na de laatste raadsverga dering informatie ingewonnen op het ministerie van binnenlandse za ken. Daaruit is volgens haar geble ken dat Europese aanbesteding ver plicht is, zo zei ze. „Wij eisen als raad dan ook een verklaring van het college waarom er niet Europees is aanbesteed. Dat moet schriftelijk of mondeling voor vrijdag want dan sluit de termijn. Doet u dat niet, dan deponeren we een klacht bij het mi nisterie van binnenlandse zaken." De burgemeester en de ander frac ties schrokken van de opstelling van ABT. Nuis: „Liever op een ander moment en zeker niet in die toonzet ting. We zijn bezig met het vaststel len van de notulen, mevrouw Van der Horst." Ook de eigen wethouder L.J. van Doom van ABT reageerde afwijzend. „Dit had u schriftelijk in kunnen dienen." Volgens Blom bewandelde ABT de verkeerde weg. „Dit kan niet. Daar zijn geëigende kanalen voor. Het voorstel van het college is vorige keer legaal door de raad overgeno men. Ik hou ook niet van de toonzet ting van ABT. Ik val Van Doom niet vaak bij. Dit keer «wel. Dit is onbe hoorlijk, populistisch en niet juist." Van der Horst herinnerde eraan dat zij in de raadsvergadering van 21 oktober hier ook al vragen over had gesteld. En dat haar fractie niet te vreden was met de antwoorden van het college. „Als raadslid heb ik hierover gesproken met ambtenaren in Den Haag die daar veel van afwe ten. U kunt ons dat niet beletten." Maar volgens Blom is het onjuist om de raad die in meerderheid voor was om de dienst over te dragen aan de ZRD, nu 'af te vallen'. De Pv dA'er noemde het uiterst ongepast. Hij kreeg de volle steun van de over zijde in de raadzaal. J.M. Aamoudse (SGP) stelde ABT voor, de kwestie in de eerstvolgende commissie op tafel te leggen. „Niet op deze ma nier." Maar volgens J.J.P.A. Boulogne (ABT) was de zaak al regelmatig door zijn fractie aangekaart en is het 'steeds ontkend'. Bovendien moest het snel gebeuren anders zou de ter mijn verlopen waarbinnen de ver klaring van het college binnen moet zijn. ZIE VERDER PAGINA 3 De meerderheid van de raad stemde maandagavond in met de struc tuurvisie voor het havengebied in Sint-Annaland. De SGP wilde een amendement indienen om de functie van de handelshaven voor de bin nenschippers veilig te stellen, maar dat kon niet omdat het om een to taalvisie gaat. Na een schorsing van bijna een kwartier en druk overleg, stemden de staatkundig gereformeerden als enige fractie tegen de visie. De behandeling had heel wat voe ten in de aarde en duurde lang. Voor de meeste fracties was het een herhaling van zetten. Wat on langs aan kritiek in de commissie gemeentelijke ontwikkeling werd geuit, werd nog eens dunnetjes overgedaan. De SGP liet weten te gen een aantal punten in de visie te zijn. Maar P.W.J. Hoek zei te be treuren dat zijn fractie tegen de al gehele visie zou moeten stemmen. „We willen van geval tot geval be kijken of we ermee mee gaan." Heet hangijzer bleek weer de han delshaven. Het werd een struikel blok. „We maken ons daar grote zorgen over. Schuttevaer heeft er voor gepleit de haven open te hou den voor handelshaven én thuisha ven." Maar volgens wethouder W.C. van Kempen is het niet mogelijk er één project uit te lichten. „Het ene wel en het andere niet, kan niet. Het gaat om een totaalvisie." In de vi sie is er voor de handelshaven geen plaats meer, zei hij. „Wel kan de haven nog als thuishaven worden gebruikt, zeker in de winter. De be zetting in de zomer is minimaal." Maar L. Blom (PvdA) wees erop dat er ook een onderzoek loopt naar de toekomst van Alle Thoolse havens. „Dan kunt u niet zeggen dat de handelshaven in Sint-Anna- land over is." Toch staat het zo in de visie ver woord, zei Van Kempen. Voor Hoek was het duidelijk. „We had den liever willen instemmen. We zenlijke delen kunnen we er niet uithalen. Het kind met het badwa ter weggooien, gaat ons te ver want met een aantal projecten hebben we geen probleem." ZIE VERDER PAGINA 3 Matroos Rob Oudesluijs uit smalstad zeven maanden naar Curasao Mevrouw Kik ging in Poortvliet 35 jaar op pad voor het reumafonds Kevin van den Berge heeft de beste prestatieduif bij Nederlandse jeugd EN VERDER... G.D. Roeland stijgt snel op statenlijst SGP Zeeuwse Eilanden schuift de financiële zorgen voor zich uit ZLTO is er niet alleen voor stoppende boeren Smash '76 nog één punt af van de hoofdklasse WOORDEN ZUN MEESTAL STOUTMOEDIGER DAN DADEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Een 58-jarige automobilist uit Tho len is zijn rijbewijs kwijt. Hij reed in de nacht van dinsdag op woens dag rond 2.50 uur op de Oudeland- sedijk. Toen de politie hem aan hield en een ademtest afnam, bleek dat de man 3,1 keer teveel had ge dronken. UITVERKOOP KORTEMEESTRAAT 25 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. V BYGIMBRÊRE KORTEMEE5TRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. Vooral 's ochtends was het druk in het verenigingsgebouw aan de Voorstraat. Al voor de middag waren bijvoorbeeld de bolussen, de babbelaars en de advocaat uit verkocht. Kinderen gingen langs de deur om stroopwafels en slaatjes te verkopen. Dit keer werden de oliebollen in het gebouw van de gemeente zelf verkocht en niet aan huis. Vrienden uit Monster bakten er 1000 stuks. Voor de verkoping zijn twaalf vrouwen actief die thuis allerlei producten maken, zoals wenskaarten, trappelzakken voor baby's, schorten, babykleertjes en poppen- kleertjes, maar ook 'pampertaarten' en handdoeken en zakdoeken kunstig opgerold in de vorm van een paraplu. Ook waren er bloempotten en boeken, nieuwe en tweedehands. Een zelfgemaakte miniatuur boerenwagen, een boot en een schom melstoel met pop. Ook etenswaren, zoals kaas en rookworst, gebak en taarten, soep en nootjes. De opbrengst gaat naar Adullam en M'buma zending. In het verenigingsgebouw aan de Voorstraat in Sint-Philipsland was veel belangstelling voor de zelfgemaakte artikelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1