Burgemeester wil aandacht voor voldoende politiemensen in Tholen Gezinsvervangend tehuis in Tholen Bibliobus doet op woensdag dorpen aan Sint zet voet aan wal in Oud-Vossemeer AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Ruim 3200 hardrijders Veiling krijgt 10.800 euro voor onderzoek Donderdag 21 november 2002 59e jaargang no. 1 Bij de gemeente blijft teveel liggen Raad gaat het kalmer aan doen Geweld op straatjeugdcriminaliteit en verkeer zijn speerpunten justitie Burgemeester W. Nuis vindt dat de sterkte van de politie op Tholen nadrukkelijk de aandacht moet krijgen binnen het district Oosterscheldebekken. „Binnen het districts- en het regionaal college beijver ik me om de bijzondere geografische positie van Tholen helder te houden", zei hij in de commissie algemeen bestuur. Nuis vindt verder dat er een ondergrens gehanteerd moet worden voor de teams. „U kent mijn gedachten hierover", aldus de bur gemeester richting districtschef J. Kasse. De politie is een schaars goed, had hoofdofficier van justitie J.R. Eland tevoren opgemerkt. Samen met teamchef H. Rado- jewski praatten zij de commissie bij over de politie. Fietspompen met lood Siloah aan Burg. Wagthoplein 10 Terughoudend Vrijwilligers Bij scholen Scherpenisse en Stavenisse Thools tintje Deze week <3>'2 Dl -l Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 igx0166-657008" nrair-redactie@eendrachtbode.nl 1 «^«^©eendrachtbode.nl eendrachtbode.nl iHömepaigèvv vww.eendrachtbode.nl ,e nieuwsblad voor de streek Tholen ipsland waarin opgenomen de oolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij verkeerscontroles in de periode ja nuari t/m augustus zijn op Tholen en Sint-Philipsland 3263 snelheidsover tredingen geconstateerd. Dat staat in de verantwoordingsrapportage van het politiedistrict Oosterscheldebek- ken. Verder zijn 432 mensen bekeurd voor het niet om hebben van een auto gordel of het niet dragen van een bromfietshelm. Voor rijden door rood licht gingen 144 bestuurders op de bon. 35 mensen zijn verbaliseerd om dat ze met teveel alcohol op achter het stuur zaten. In deze periode maakte de politie 126 registratiesets op van verkeersongevallen. Er belandden vijftien mensen na een verkeersonge luk in het ziekenhuis en er viel één dodelijk slachtoffer te betreuren. Uit de pot vitaal platteland Zeeland betaalt de provincie 10.800 euro voor een onderzoek naar de toekomst van de twee aardappelveilingen op Tho len. „Daar zijn we blij mee, want dan kunnen we eindelijk beginnen", zegt directeur D.L. Hage van de veiling Sint-Annaland, die samen met de vei ling Scherpenisse het onderzoek laat uitvoeren door Jan Wijnen van de ZL- TO. De totale kosten worden geraamd op 27.200 euro. De Rabobank Sint- Annaland subsideert ook mee aan het onderzoek en verder loopt er nog een aanvraag voor een bijdrage van de ge meente Tholen. De provinciale subsi die komt uit de eerste ronde 2003. Ge deputeerde staten hebben 15 projecten afgewezen en 29 verzoeken aange houden. Eén van die laatste is een aan vraag van C. Abrahamse voor onder steuning van een plan voor bloem bollenteelt op lichte kleigrond met een regiofunctie. Dit project vergt 297.382 euro. Abrahamse wil tulpen en liatris telen zonder het gebruik van eenmali ge netten. Startende bollenbedrijven zouden gebruik kunnen maken van zijn spoel- en droogfaciliteiten. Het spoelwater zou duurzaam hergebruikt worden. Als vernieuwend aspect had Abrahamse ook de aanleg van bollen velden bij fietsroutes aangevoerd. Eveneens aangehouden is een verzoek van het waterschap om de natuur vriendelijke inrichting van 6200 meter oevers van waterlopen rond Tholen in de verbindingszone Eendracht te sub sidiëren. Dit karwei kost 324.056 eu ro. Bij de afwijzingen zijn verzoeken voor promotie van Oosterschelde- kreefit en het fietsrouteboekje van de pontjes. De Thoolse veilingen hebben wel succes. Zij kunnen nu een markt onderzoek laten uitvoeren naar de toe komst, zowel wat betreft producten als de afzetmethode. Het afgelopen aard appelseizoen is al gebleken, dat de veilingklok zijn langste tijd heeft ge had. Het gebeurt te vaak dat bij de ge meente zaken worden uitgesteld of niet worden uitgevoerd. En dat ligt volgens de burgemeester niet uitslui tend aan personeelsgebrek op bepaal de afdelingen. „In het management team heeft de secretaris aangekaart dat dit verschijnsel teruggedrongen moet worden", zei Nuis in de com missie algemeen bestuur. Daar sprak M.J. Klippel (SGP) zijn zorg uit over de problemen die moeilijk vervulbare vacatures geven binnen de gemeente lijke organisatie. „We weten dat u uw best doet om het op te lossen, maar het kan een keer opbreken." P. van Belzen (CU) en J.J.P.A. Boulogne (ABT) deelden die mening. De com missie reageerde op de bestuursrap- portage van 1 oktober, die een tussen tijds overzicht geeft van de voortgang van geplande werkzaamheden. „De planning moet wel geloofwaardig blijven", vond Boulogne. Sector- hoofd algemeen bestuur en welzijn Van den Kieboom ging ook nog op de zaak in en zei dat er 'wat optimis tisch' gepland is. De gemeenteraad brengt het aantal raads- en commissievergaderingen te rug van 11 naar 9 per jaar. Gebruike lijk was, dat er alleen in de zomerva kantie een vergadering uitviel, maar nu zijn de zeven fractievoorzitters overeen gekomen om drie maanden niet te vergaderen. Ze willen meer tijd hebben om invulling te geven aan de volksvertegenwoordigende rol. De vaste frequentie van één raadsvergade ring per maand wordt verlaten. Boven dien verdwijnt de maandag als vaste vergaderdag. Dat wordt volgend jaar donderdagavond. De raad was dit jaar al gestopt met middagvergaderingen. De commissievergaderingen worden gehouden in de week voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt gehouden. Politieman De Beeld uit Sint-Maartensdijk (tweede van linkskwam samen met een collega uit Kruiningen dit weekeinde twee keer in actie voor een auto in de sloot. Nuis sneed het onderwerp teamsterk- mensen nodig", aldus Kasse. „Een te zelf aan, nadat in de voorgaande discussie niemand van de commis sieleden ernaar had gevraagd. Con creet wees hij op Schouwen-Duive- land. Als daar in het toeristenseizoen de overlast en criminaliteit afnemen, dient wat Nuis betreft de sterkte aan gepast te worden en de vrijkomende politietijd evenredig over de rest van het district verdeeld te worden. Het team Tholen telt zo'n veertien poli tiemensen, vóór de reorganisatie van een jaar of tien geleden was dat nog bijna het dubbele. Waar wél over werd gesproken, was de reactietijd van politiemensen in met name de avonden en weekenden. „Dat aspect speelt een rol bij het feit of mensen zich veilig voelen. Hoe wel ik denk, ook gezien de politie rapporten, dat Tholen niet onveilig is", zei M.AJ. van der Linde (Pv dA). SGP en ABT roerden de week endbezetting eveneens aan. „Als ik één politieman 24 uren per dag en 365 dagen per jaar aan het werk wil houden, dan heb ik daarvoor zeven groot deel van ons werk speelt zich niet op straat af, dat wordt weieens vergeten." De districtschef zei in fei te altijd mensen genoeg te hebben, maar problemen teveel. Daarom moeten er prioriteiten gesteld wor den in het werk. De omvang van een gebied, het inwonertal en het crimi- naliteitsniveau spelen een rol bij het verdelen van de politietijd. Volgens Kasse wordt er, gezien de geografi sche ligging van Tholen en Sint-Phi- lipsland binnen het district, naar ge streefd om zoveel mogelijk continu toezicht te hebben vanuit Tholen zelf. Bij dringende zaken kan er een beroep gedaan worden op Steenber gen of Bergen op Zoom, daarmee zijn afspraken gemaakt, beantwoord de Kasse een vraag van Van der Lin de. Zeeland zet de politiemensen zo veel mogelijk probleemgericht in, maar er zullen nooit mensen genoeg zijn om 100% te reageren, aldus de politiechef. Het streven is om in 90% van de gevallen binnen vijftien minu ten na een melding ter plaatste te zijn, waarbij het dan wel gaat om si tuaties 'waar bloed uit kan vloeien': geweld, bedreiging of ongeval. „Dat Tholen daarbij in de pas loopt, dat heeft de aandacht." Na een periode van centraler werken, gaat de politie sinds een paar jaar weer terug de wijk in. Eland zei een groot voorstander te zijn van die lo kale politiezorg. J.J.P.A. Boulogne (ABT) en R. Ravensteijn (VVD) wa ren dat met hem eens. „Ik denk dat de terugkeer van plaatselijke politie mensen al veel oplost", zei ook J.P. Bout (CDA). In dit verband infor meerde Boulogne naar het wijkbu reau in Sint-Annaland. Dat komt er in april, zei Radojewski. Maar het is niet de bedoeling dat de wijkagenten in die kantoortjes bureau gaan hou den. Wél beginnen ze er hun dienst. Bij het wijkgericht werken hoort ook, dat elk politieteam een klank bordgroep heeft gekregen van bur gers uit het gebied, waardoor ze be ter signalen kunnen oppikken. Voor Tholen bestaat die uit een midden stander, een arts, een wethouder en een schoolhoofd. „Zij doen dat op persoonlijke titel en treden niet naar buiten", aldus Radojewski. Hij ver telde dat vanuit deze groep de aan dacht was gevestigd op middelbare scholieren die onderweg van en naar school slaags raakten. „Dat heeft ge leid tot zeven aanhoudingen wegens mishandeling. Bijvoorbeeld is er ge slagen met fietspompen die ver zwaard waren met lood." Politie en justitie gaan over het op sporen en vervolgen van strafbare feiten. En niet over de veiligheid, zei de hoofdofficier. „Dat kunnen we niet en dat pretenderen we ook niet." Er zit een wet aan te komen, op grond waarvan gemeenten in de toe komst veiligheidsplannen en -moni toren moeten ontwikkelen. In Tholen wordt al over zo'n integraal veilig heidsplan gedacht en de politie levert daaraan graag zijn inbreng, zei Kas se. Wat het veiligheidsgevoel van mensen betreft, dat is vaak een sub jectieve zaak en niet altijd op te los sen met meer agenten. „Dat laatste werkt soms zelfs contra-productief. Mensen denken dan juist dat het niet veilig is omdat ze meer agenten zien", aldus Kasse. Eland zei dat de politie een schaars goed is. Zeker in vergelijking met de ons omringende landen is de opsporingscapaciteit on voldoende. Ongeveer 10% van alle delicten komt naar schatting ter ken nis van de politie en maar een fractie daarvan wordt opgelost. Jaarlijks blijven landelijk 80.000 zaken liggen van misdrijven mét daderindicatie. De toezegging van 4000 extra agen ten door het demissionaire kabinet relativeerde Eland met de medede ling dat er de komende jaren 5000 politiemensen vertrekken. De regio Zeeland heeft momenteel enkele tientallen politiemensen in opleiding. Kasse legde uit dat de keuze om ex tra in mensen te investeren, ten koste gaat van investeringen in materieel. P. van Belzen (CU) zei dat Zeeland slecht zit wanneer de rijksoverheid voor de financiering van de politie het 'criminaliteitsquotum' bepalend laat zijn (daar is over gesproken). ZIE VERDER PAGINA 5 Het eiland Tholen krijgt een tweede gezinsvervangend tehuis. Na de Annewas in Sint-Annaland, die in 1988 begon en nu dertien bewoners telt, komt er aan het Burgemeester Wagthoplein in Tholen een g.v.t. voor acht mensen met een verstandelijke handicap. Initiatiefnemer is de reformatorische stichting Siloah uit Goes. „De betrokken ouders zagen het als een gebedsverhoring dat het er nu van gaat komen, want we zijn al lang op zoek naar een geschikt pand", zegt re- giohoofd K. Kleppe van Siloah. „We zijn met Ten Anker bezig geweest, met de Vijfhoek aan de Jan van Blois- straat en met de nieuwe wijk Stads- zicht, maar dat ging allemaal te lang duren." Woningstichting Beter Wonen heeft nu een dubbele woning gekocht waarin twee gezinnen wonen. Eind ja nuari komt dat pand vrij, waarna er aan de achterkant twee woon-slaapka- mers bijgebouwd worden. Als de bouwvergunning vlot wordt verstrekt, kan het g.v.t. volgend jaar zomer in gebruik genomen worden. „Alle acht toekomstige bewoners ko men van het eiland en wonen nu nog bij hun ouders. Ze variëren in leeftijd <van 20 tot en met 35 jaar. Omdat het een door de overheid gefinancierde in stelling is, hebben de bewoners eerst een indicatie nodig om te worden toe gelaten", aldus Kleppe. dend.' „De mensen zijn bang voor heel veel verkeersbewegingen. In het huis wonen nu twee gezinnen met kinderen en daarom moeten de om wonenden eerst nog wennen aan het idee dat er een g.v.t. komt. Goede in formatie is gewenst bij zo'n afwach tende houding", aldus de wethouder. Mevr. Velthuis zegt dat het gemeente bestuur het belangrijk vindt, dat er dergelijke voorzieningen op Tholen komen. "Siloah is ook al twee jaar aan het zoeken naar een geschikte wo ning. Ons college wil er dan ook aan meewerken. Alleen moeten we bekij ken of de wet voorzieningen gehandi capten die op individuele verzoeken is gebaseerd, ook voor een collectieve aanpassing van een woning geldt. Dat hebben we nog niet eerder gedaan. Via het indicatieorgaan Rio zullen we bekijken of wvg-financiering voor Burg. Wagthoplein 10 mogelijk is", zegt de wethouder. Siloah heeft vorige week een inloop avond voor buurtbewoners belegd, waar twintig belangstellenden naar toe kwamen. Volgens Kleppe waren de reacties 'voorzichtig'. „Het Burg. Wagthoplein is een leuk en rustig pleintje en dat willen we zo houden. Voor we met het verbouwplan naar de gemeente gaan, willen we opnieuw eerst met de bewoners praten." De ook aanwezige wethouder mevr. drs. M.A.E. Velthuis noemt de reac ties van de omwonenden 'terughou- Na de bijeenkomst met de omwonen den hield Siloah dinsdag een informa tieavond voor de ouders van de toe komstige bewoners, die onder meer uit Tholen, Scherpenisse en Stavenis- se komen. Volgens Kleppe is er voor vestiging van het g.v.t. in Tholen ge kozen omdat daar een grote Gerefor meerde Gemeente is die veel vrijwilli gers beschikbaar kan stellen. Ten tweede is in Tholen een zwembad aanwezig voor ontspanning van de acht bewoners. ZIE VERDER PAGINA 3 gen van boeken kan sneller. Boven dien heeft de bibliobus ook cd-roms, dvd's en videobanden aan boord. De bibliobus komt vanaf 8 januari elke woensdag in Scherpenisse en Stavenisse te staan. Eerst bij de openbare Oosterscheldeschool in Scher penisse, daarna bij De Schalm in Stavenisse. De reformatorische scho len in beide dorpen gaan geen gebruik maken van de mobiele biblio theek omdat ze geen invloed hebben op de collectie. De directeuren van de openbare scholen juichen de komst van de bibliobus juist toe. Vrijwilligers, maar ook leden betreu- gen worden gekeken. Ook het aanvra- ren het verlies van de uitleenpost in hun dorp. De bibliobus gaat een jaar proefdraaien. Het experiment is ge slaagd als het aantal leden en uitlenin gen gelijk blijft, zo zei directeur W. Otterman maandagavond op de voor lichtingsbijeenkomst in De Stove in Stavenisse waar de opkomst met zo'n 15 belangstellenden laag was. Dins dag kwamen er meer mensen, zo'n twintig, naar het Holland Huis in Scherpenisse om zich te laten infor meren over de nieuwe voorziening op Tholen. Slaagt de proef, dan gaat de bus ook in Oud-Vossemeer en Poortvliet rijden. De bibliobus is niet goedkoper dan de uitleenposten, benadrukte Otterman. „Het gaat om het verbeteren van de kwaliteit. In de bus is veel meer mo gelijk." Het uitleensysteem is geauto matiseerd. Via de computer kan er in het bestand van de overige vestigin- Vrijwilligers betreuren het verlies van de uitleenpost. „Weer is er een voor ziening weg van het dorp," zegt Nella van Dijke-Geluk uit Scherpenisse. Haar collega's stoppen, maar zij gaat als vrijwilligster door bij de nieuwe bibliotheekdienst. Als contactpersoon, en als ouder op de Oosterschelde school, gaat ze kinderen begeleiden naar de bibliobus die Rosegaert heet, naar de gelijknamige roman van Ger- da van Wageningen die zich op Schouwen-Duiveland afspeelt. De bus heeft ook een Thools tintje: hij is in 1995 gebouwd bij carrosseriebe- drijf Elenbaas in Poortvliet. Zie ook pagina 9. Werkgroep bereidt passende herdenking watersnood voor in Sint-Philipsiand Shenna Sterrenburg uit Dordt wint flets bij bakker Zwegers in Vossemeer Raadslid Luuk Blom verrassend Zeeuwse PvdA- kandidaat Tweede Kamer EN VERDER... Stavenissenaar klimt zelf uit auto in sloot Zoetwaterweg 3fe* Actie voor Roemeens tehuis blijft ook na tien jaar nodig Huisarts in 't Ouwe Raed'uus Na tien wedstrijden eindelijk zege voor SPS HET IS GEEN KUNST GEESTIG TE ZIJN ALS MEN NIETS ONTZIET Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Nog maar nauwelijks aangekomen in Nederland en enigszins vermoeid van de lange zee reis, heeft Sint-Nicolaas zaterdagmiddag een bezoek aan Oud-Vossemeer gebracht. Toe gezongen door honderden kinderen, die al enige tijd vol ongeduld op de stoomboot ston den te wachten, meerde de Spanje 1 met aan boord de Sint en zes zwarte pieten bij de zeedijk aan de Veerstraat aan. Via een speciaal voor de Spaanse gasten aangelegde stei gerconstructie bereikte de sint de enthousiaste kinderen die hem met kleurige ballonnen en voorzien van tekeningen en knutselwerkjes een hartelijke ontvangst bezorgden. De kinderhartjes gingen zaterdagmiddag sneller kloppen toen Kees Plompen van het Sint-Nicolaas- comité liet weten dat de boot van Sint-Nicolaas in aantocht was. Onder de brug tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer doemde inderdaad de boot op waarin weer allerlei cadeautjes en veel snoepgoed lagen opgeslagen voor de Vossemeerse kinderen. Het 'Zie ginds komt de stoomboot' klonk weldra uit alle keeltjes en met een rode blos op de wangen, van de herfstkou en van emotie, verdrongen de kleintjes zich rond Sint en Piet om hen de hand te schudden of om een mooie tekening of kleurplaat aan te bieden. Het strooigoed uit de zak van zwarte piet werd dankbaar in ontvangst genomen. Voor afgegaan door de Oud-Vossemeerse muziekvereniging trok de hele stoet, met Sint-Nicolaas in een historisch rijtuig voorop, naar het dorpshuis voor een feestelijk programma. Door de enorme op komst van de kinderen tot en met groep zes van de basisscholen, was de grote zaal van De Vossen- kuil eigenlijk veel te klein. De hoofdpiet deed daarom een dringend beroep op ouders en begeleiders om zoveel mogelijk zitplaatsen vrij te maken voor de kinderen. Pas na het nodige pas- en meetwerk kon Sint-Nicolaas op zijn gereedstaande troon plaatsnemen. Voor de pauze werden de allerkleinste kinderen bij de Sint uitgenodigd voor het zingen van een liedje of het vertellen van een leuke mop. Het tweede deel van het feest stond geheel in het teken van een playbackshow die door de zwarte pieten werd verzorgd. Bekende liedjes van K3, kabouter Plop en een speciale Pedro-song (een eigen versie van een van de pieten) werden enthousiast meegezongen en geklapt door alle kinderen. De absolute apotheose volgde echter toen de Spaanse superhit 'De Ketchupsong' werd opgevoerd. Het dorpshuis trilde op zijn grondvesten toen alle kinderen voor Sint-Nicolaas en zijn Pieten een demon stratie gaven van het populaire dansje dat bij dit liedje hoort. Om vijf uur kwam er een eind aan de feestelijke intocht van Sint-Nicolaas en alle kinderen kregen uit handen van Sint en Piet nog een zak met snoep mee naar huis. Voor de kinderen van groep zeven en acht was er in het jeugdhonk aan de Patrijzenweg een Sint-Nicolaasdisco georganiseerd. Zo'n dertig kinderen hadden een leuke dans- middag met eigentijdse muziek. Behalve aan Oud-Vossemeer brachten sint en piet ook nog een bezoek aan Stavenisse. Oud-Vossemeer kreeg zaterdagmiddag de primeur van het bezoek van sint en piet aan de gemeente Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1