't Kenien van de buren Bestemming Tholen heeft veel gekost, maar weinig opgeleverd 'We hebben met eigen ogen gezien hoe hulpverlening Salard functioneert' Donderdag 21 november 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Jachtopziener Psalm 42 Pakketten Roddel of achterklap Eigen portemonnee „Het werk kan nog niet ophouden. De gemeenschap in Salard is nog te zwak om het zelf volledig over te nemen. Duidelijk is ons gebleken dat de ondersteuning zin heeft", zegt C. Meertens uit Poortvliet. Hij maakte deel uit van het gezelschap dat in september de viering bij woonde van het tienjarig bestaan van bejaardentehuis Fi- ladelfia in de Roemeense plaats. Het tehuis wordt jaren lang gesteund door de Actie Hulp Roemenië, een initiatief van de familie Noom uit Scherpenisse. In Sa lard bood J. Wesdorp uit Sint-Annaland namens het reis gezelschap symbolisch 3000 euro aan voor de bouw van de Baptistenkerk. Primitief Hoornbeek college Actie voor Roemeens bejaardenhuis Filadelfia blijft na tien jaar nodig Mentale opkikker 'Zwarte kerk' êrèntugtyVèmugWfrèntugWercn Reacties van lezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-602226 De leste weken staen normen en waerden wêêr volop in 't middelpunt van de belangstelling. Zelfs prins Bernhard dee 'n duit in 't zakje. Ie wou zelfs duiten uut dat zakje aele! De boete vor de AH-helden wou ie best vor die gas ten betaele. Of at de prins onderd percent geliek ad, is twuufelachtig. Ie ei in ieder geval vee in de saemenleving in bewegieng gezet. geduurd. Twee andere vrienden hiel den mijn vrouw en ik over aan mijn (dienstplichtige) ma- rinierstijd. We deelden de ba rak waarin onze bedden ston den met een kleine 150 man. Privacy was toen voor mari niers een onderontwikkeld item. Van een stapelbed had je de helft, en in een smalle groene stalen kast kon je kle ren, schoenen en spullen kwijt. Discipline stond voor op, zelden waren er inciden ten op de zalen, je weekend- trein reed altijd op tijd en de bus zette je kort voor je deur af. Kom daar op de dag van vandaag nog eens mee aan. M'n dienstkammeroads êêt- ten allebeie Piet. Toeval of nie: d'r vrouwen êêtten alle beie Tiny. D'n êêne moat weun in Heemstede, d'n an deren in Noord-Limburg, le der jaer zien m'n mekoare 'n paer kêêr. De Limburger is 'n gebore verteller. Daerdeur bin m'n a êêl wat te weten ge- komme van z'n femilie en vrienden. Soms is z'n vertel sel waer gebeurd, 'n andere kêêr twufel ik daer wel 's an. Ik laet 't an de lezers zelf om de volgende geschiedenis op z'n waereidsgehalte te bekie- ken.... Soms vraag je je af of er in ons landje ook nog andere za ken spelen dan alleen maar geweld, beroving, respect loos gedrag, drugsgebruik enz. Je wordt niet vrolijk van de dingen van alledag om je heen. Toch denk ik dat een grote (zwijgende) meerder heid in Nederland wel dege lijk op een nette manier door het leven gaat. Eén van de dingen die mijns inziens van blijvende waarde zijn, is vriendschap tussen mensen onderling. Echte vriendschap is nooit uit op eigen voordeel, vrienden voor het leven zijn zeldzaam. Daer mö je zunig op weze, ok a bin je gin Zêêuw! Zo ad ik 'n kammeroad in 't Land van Maes en Wael. 'n Echte vrie- gezel, die allêên weunden op z'n Gelders boerderietje. Jammer genog emmen Rien dit voorjaer uutgeleide motte doen naerz'n graf op 't kerkof in z'n geboortedurpje. In 'n bomvolle, mar muusstille, kérke mocht ik bie z'n uutva- ert vertelle over onze kamme- roadschap die vanaf 1960 ad altijd bij zijn bijnaam ge noemd: de jachtopziener. Hij was dat niet echt, maar het verwees naar iemand uit zijn voorgeslacht die de jacht wél onder beheer had. Sjeng was jarenlang een gelukkig man geweest. Hij had een fijne vrouw en leuke kinderen. Maar toen zijn kinderen de deur uit waren en op een kwade dag ook nog zijn vrouw overleed, ging het Sjeng duidelijk minder goed in het leven. Hij zocht troost in de kroeg en daarbij hield hij zijn drankgebruik niet vaak binnen de norm waarmee je nog auto rijden mag. Bart, de jachtond van Sjeng, gieng d'r ok dudelijk op ach- teruut in die tied. Op 'n ae- vend kwam Sjeng wêêr 's zwaer onder d'n olie tuus. Bart begroetten 'm mï luud geblaf. Mar Sjeng ad gin zin om Bart nog 's even uut te la- eten en ie joeg z'n ond allêên de deure uut. Sjeng gieng nog even in z'n luie stoel zitte en bienae recht viel 'n in sla- ep. 'n Kwertier laeter stieng Bart luud blaffend wêêr an de deure. Mit 'n slaeperig ge zicht liet Sjeng z'n ond bin nen. Toen schrok ie z'n eige drie kêêr in de rondte: Bart ad 't kenien van de buren in z'n bek. Morsdood! Mit z'n jacht- instienct, docht Sjeng, ei Bart vorkomme dat 't kenien pas mee Kossemisse... Goede raad was duur. Nog half beneveld maakt Sjeng het konijn onder de pomp zo goed mogelijk schoon. Dan sluipt hij de tuin van de buren in en legt het dode konijn te rug in het hok, waar het beest toch wel een fijn leventje moet hebben gehad. De buur man reageert niet de eerste dagen, en Sjeng is er al van overtuigd dat deze niets van zijn bedrog heeft gemerkt. Daar neemt hij een extra neutje op in. Het is al een week later voor Sjeng en buurman elkaar spreken. „Wat me nu overkomen is", zegt buurman. „Gaat mijn ko nijn vorige week dood. Ik graaf een flinke put in de tuin en begraaf het troetelbeest van mijn dochter daarin. Kom ik twee dagen later bij het ko nijnenhok en wat denk je dat daar ligt: hetzelfde dode ko nijn!" Cees de Leeuw, Oud-Vossemeer. Het verhaal gaat over Sjeng. Daar zijn er veel van in Lim burg en daarom werd Sjeng BM|« aosKH IIMWIN Advertentie I.M. porteerd. „Als de verwarming er voor de winter inligt, kunnen de mensen daarna doorwerken aan pla fond en vloeren." Daags voor de terugreis, op zondag, waren alle Nederlanders bij de och tenddienst in de Baptistenkerk. Een Engelse voorganger preekte er en zijn woorden werden door de plaat- stelijke predikant vertaald. „Dat was makkelijk voor ons, want nu was er na elke Engelse zin even rust door de vertaling. Daar hoefden we niet naar te luisteren, want dat ver stonden we toch niet." De dienst be gon om negen uur en duurde onge veer drie uren. Eerst was er veel zingen en een soort bijbelstudie, de prediking begon tegen elven. Daar om kwamen de Nederlanders pas rond half elf in de kerk. De groep zong uit Psalm 42 en had natuurlijk in de persoon van dirigent Jan Wes- dorp een prima koorleider. Aan het einde van de dienst klonk opnieuw het Wilhelmus. Wesdorp overhan digde in het stampvolle gebouwtje symbolisch de 3000 euro namens het gezelschap, voor veel gemeente leden een ontroerend moment. Een groot deel vafi de Nederlanders be zocht 's avonds de zigeunerkerk van de Baptisten en daar heerste een an dere sfeer: er werd hard gezongen met gitaarbegeleiding. Na het ontbijt werd maandagmor gen 16 september om acht uur de te rugreis aanvaard. Die verliep voor spoedig en er werd overnacht in de buurt van het Zuid-Duitse Passau. Op voorstel van de chauffeur werd in Keulen een bezoek gebracht aan de Dom. De man vond het trouwens onbegrijpelijk dat niemand rancune had getoond voor zijn slordig han delen met het paspoort. „Hij zei, niet te weten dat zo'n vergevingsge zinde mentaliteit nog bestond. Als het enigszins mogelijk is, wil hij daarom de reünie van de reis op 16 december bijwonen", aldus Meer- tens. Dinsdagavond rond achten kwam Tholen in zicht en zat de reis erop. „Ieder heeft het met genoegen beleefd. Al jaren zijn we bij de Ac tie Hulp Roemenië betrokken en dikwijls hebben we foto's, dia's en filmbeelden van Salard gezien. Maar er middenin te zijn, is iets heel anders", zegt Meertens. „We heb ben met eigen ogen kunnen zien hoe de hulpverlening functioneert. Er is daar iets moois opgebouwd." Het werk blijft nodig, is de Tholena- ren gebleken. Jan Noom onder schrijft dat. „Er is veel armoede. In de twaalf jaar dat wij daar komen, hebben we gezien dat hét aanbod van artikelen flink is uitgebreid. Maar de mensen kunnen het niet be talen, het inkomen is niet meege groeid doordat er geen geld ge maakt wordt." Hij wil zich voorzichtig ook wat meer op de straatarme zigeunergemeenschap van Salard gaan richten. „De kosten van de hulpverlening, van de trans porten, stijgen en daardoor blijft het moeilijk. Financiële bijdragen zijn dan ook nog steeds welkom op bankrekening 34.02.31.777 van Ac tie Hulp Roemenië in Scherpenis- se." Ook kleding kan dagelijks ge bracht worden in Nooms werkplaats, en goed bruikbare fiet sen zijn ook welkom. „Verder zijn we nu bezig met levensmiddelen pakketten, dat is een aparte actie via een landelijke transporteur." Het gaat om pakketten van 15 kilo met een vastgestelde inhoud, die 17 euro kosten. Eind dit jaar moet dat trans port naar Roemenië vertrekken en Noom wil proberen daarmee speci aal de zigeuners in Salard te helpen. Wie aan deze actie wil meedoen, kan bellen (0166-664851). Stemmen van lezers De vele pagina's tellende algemene beschouwingen over de begroting 2003 zijn in de Eendrachtbode van 3 oktober verkort weergegeven. We mogen aannemen dat daarin de meest aansprekende zaken zijn genoemd, die als volgt kunnen worden samen gevat: Het CDA houdt zich graag op de vlakte en wijdt geen woord aan de fi nanciële opzet van Kleur bekennen. Zij noemt slechts verantwoordelijk heid ter bestrijding van de armoede val, aandacht voor openbare orde - vooral in het weekend - huisartsen post en wil tegenvallers niet bij de ljurgers leggen. (Is dat niet hypocriet, want ook zij stemde voor de vele (flinke) verhogingen van de gemeen telijke belastingen!). De CU heeft (nu pas) ingezien dat Kleur bekennen te ambitieus was en dat bijstelling onontkoombaar is. (Dus toch!) Die fractie ziet nu blijk baar in, dat het programma te hoog gegrepen was gezien de financiële gevolgen. (Wat laat, maar ja, beter laat dan nooit!) Voor de bouw van het nieuwe ge meentehuis vinden ze dan ook geen enkele prijsoverschrijding acceptabel. (Ja, dat hoort u goed!) Ook werving van bedrijven via Sepaz wil zij stop pen vanwege de waardeloze investe ring. De SGP vindt dat er geen ver gunningen moeten worden afgegeven voor evenementen die overlast zullen veroorzaken. Zij beseffen nu ook dat de lastenverzwaring voor de burgers pas wordt geaccepteerd als daar we zenlijke verbeteringen tegenover staan. (Wat bedoelt zij met deze term Alles kan worden aangemerkt als verbetering voor de burger, zelfs hqt plan voor een nieuw gemeentehuis, wat zij heeft voorgesteld!). Toch be seft de fractie nu dat Kleur bekennen te rooskleuring werd gebracht en dat de B-lijst niet aan {je orde kan komen. (De SGP was voorstander van een ge zond financieel beleid. Nou ja De PvdA vraagt meer aandacht voor vervuiling en bagatelliseert de over last vanwege de jeugdige overmoed. Zij verstaan onder normen en waar den, dat we elkaar de ruimte geven. (Juist deze tolerantie heeft ervoor ge zorgd dat we de huidige toestanden beleven!) Ook wil zij snel en duidelijk uitsluitsel over plan Noord in Tholen. Nota bene in een vorige bespreking heeft zij dit project totaal afgeschre ven, minstens tot 2006! Overigens wordt geen woord besteed aan het overtrokken programma Kleur beken nen en dan in een tanende economie met grotere lastenverzwaring. (Ook de PvdA stemde voor alle (flinke) verhogingen, terwijl bij de beschou wingen de regering wordt beschimpt met: hakken in sociaal beleid!) Nou ja;.. De VVD beaamt dat Kleur bekennen niet kan worden gehandhaafd en vindt het een hele toer om de A-lijst van het verkiezingsprogramma uit te voeren. Temporisering ligt voor de hand, want zij willen de burgers niet met een las tenverzwaring opzadelen. (Een leu gentje om bestwil, want dat is al vast gesteld, ook door de VVD.) Als mede-bestuurster vindt zij dat het du alisme uitsluitend ingewijden aan spreekt en niet de gewone burger. (Dit in tegenstelling tot de slogan dat be sturen dichter bij de burger gebracht zou worden!) Een belangrijk punt deelt zij met anderen, dat - gezien de grote kosten - het nieuwe gemeente huis ter discussie moet worden ge steld. (Eindelijk Ook bij de eventuele verplaatsing van het Schel- decollege kan de gemeente zich geen financiële avonturen veroorloven, vindt de VVD. (Mogelijk een hint voor de raadsleden D66 wil brandweerploegen, voorzo ver mogelijk, samenvoegen, maar ook zij sluit zich aan bij andere raadsleden over het opgemaakte programma Kleur bekennen en plaatst vraagte kens bij de haalbaarheid. (Tjonge..). Ook het duale stelsel is maar ten dele gelukt. Nu pas wordt duidelijk dat alle wensen geld kosten, wat de burger moet opbrengen. (Ha, hadus toch!) ABT is ervan overtuigd dat niet alle wensen van de actie Tholen 2005 (wat zij met alle raadsleden zo en thousiast ondertekende) kunnen wor den gehonoreerd. In een onzekere toekomst moet terughoudend worden gehandeld met ambitieuze projecten. Zij ziet in, dat met Kleur bekennen te hoge verwachtingen zijn gewekt bij de burgers, waarbij niet is gewezen op financiële gevolgen die op de burger worden afgewenteld. (Dat de burgers daar bij het stemmen niet op hebben gelet!). Ook zij vindt, als het nieuwe gemeentehuis in Tholen te duur wordt, dat moet worden gestreefd naar een goedkopere optie. (Komt daarmee de renovatie en uitbreiding in Sint-Maartensdijk misschien aan de orde? Het ware te wensen!) Als de burger dit alles leest, mochten dan de geuite commentaren op het beleid geduid worden als roddel of achterklap!? Men hoeft toch geen sterrenkundige te zijn, om te weten dat bij het kweken van wensen, bur gers daarop reageren zonder dat die zich bewust zijn van de financiële consequenties. De burger gaat er van uit, dat alles door de gemeente wordt gedaan en betaald! Maar beste bur ger, waar haalt de gemeente het geld vandaan voor realisering? Bij de ge wone burgers en daar hoort u ook bij! Bij de presentatie van het beleidspro gramma Kleur bekennen straalde het ambitieuze van alle partijen af en zij zouden zich (zo werd gezegd) er zich strikt aan houden. Echter bij deze hoofdlijnen was al duidelijk dat vele zaken niet konden worden uitgevoerd vanwege de krappe begroting, terwijl exploitatiekosten nog buiten beeld bleven. Desondanks bleven de colle ges achter het overschatte program ma staan. Voor de verkiezing werd een scherp beleid beloofd en is het dat geworden? Als we nu deze algemene beschou wingen van de zeven partijen analy seren, blijkt dat de moderne com municatie met de burger d.m.v. Be stemming Tholen veel geld heeft ge kost, maar weinig tot niets heeft op geleverd voor de burgers. - De te optimistische stemming bij het vormen van het college en het zo geroemde beleidsprogramma Kleur bekennen waren niet gebaseerd op de werkelijkheid! - Alle partijen geen enkele uitgezon derd) moeten terugkrabbelen op het zo voorgestane ambitieuze en presti gieuze beleid. - Meerdere projecten niet voldoende zijn voorbereid, (mfc Scaldis Natura- lis) - Besluiten te gemakkelijk worden genomen, zonder vooraf financiële gevolgen te hebben overwogen, (ge meentehuis) Zouden de bestuurders, als zij zouden opereren als zelfstandigen, ook onge zien en zonder financieel overzicht van investering en exploitatie zo ge makkelijk over projecten beslissen? Daarom, edelachtbare heren, probeer te handelen alsof het voor uzelf was (uit uw eigen portemonnee). Dan zult u beslist niet verder gaan dan de laat ste centtenzij u er een ander (de burgers) aan waagt. C. Rijnberg Sint-Maartensdijk. De groep die naar Roemenië reisde, bestond uit mensen die al jaren betrokken zijn bij het werk van de hulpactie. Zij gingen in op de uitno diging van het bestuur van Filadelfia om de viering van het tweede lus trum mee te maken. Het merendeel van de 28 deelnemers kwam van Tholen, maar ook waren er mensen bij van Goeree-Overflakkee, uit Werkendam en Barneveld. De 89- jarige C. van der Jagt uit Tholen was de oudste. Zijn dochter en schoonzoon Ella en Jan Noom reis den het gezelschap met de auto vooruit om kwartier te maken. De Nederlanders zouden bij gastgezin nen ondergebracht worden. Salard ligt in Transsylvanië, het noordwes telijke deel van Roemenië dat tot de Eerste Wereldoorlog als Zevenbur gen deel uitmaakte van Oostenrijk- Hongarije. De gemeente, waarin nog twee dorpen liggen, telt tussen de 5000 en 6000 inwoners. De reis begon op vrijdag 6 septem ber; om zes uur 's morgens was Tholen de laatste opstapplaats. Na de overnachting in het Oostenrijkse Sankt Pölten ondervond het gezel schap aan de Hongaarse grens een fikse tegenslag. De buschauffeur bleek namelijk geen geldig paspoort bij zich te hebben. Dat was enkele weken eerder gestolen en de politie- verklaring waarmee een nieuw was aangevraagd, werd door de Hon gaarse grensbewaking niet geaccep teerd. De bus mocht het land niet in. Alsnog een paspoort halen bij de Nederlandse ambassade in Wenen was geen optie, want het was zater- !ag en men kon daar pas maandag ochtend terecht. Bovendien werd ■et gezelschap diezelfde avond in Roemenië verwacht. Koortsachtig elefonisch (de mobiele telefoons zijn dan goud waard) overleg volg de met de touroperator - die geen chauffeur in de buurt had - en het echtpaar Noom. De laatsten scha kelden een goede vriend in Boeda- ;>est in (hij was later in Salard ook pp het feest van Filadelfia). Rond één uur 's middags kwam het ver lossende telefoontje: een chauffeur van de stadsbus in de Hongaarse hoofdstad was bereid de Nederland se bus van de Oostenrijkse grens tot in Roemenië te brengen. Een colle ga nam zijn dienst over en om vier uur kon de reis voortgezet worden. De chauffeur genoot ervan om met zó'n luxe bus te rijden. Na een stop net voorbij Boedapest ging het in één ruk door naar de Roemeense grens. Daar begonnen de controles opnieuw, meldt Meertens. „Eerst Joor de Hongaarse grensbewaking. Dan door de Roemeense douane en ie Roemeense politie wilde de pas poorten ook nog eens zien." stig in het stadje Tholen afgeschafte tonnenstelsel is daar nog volop in zwang", vertelt Meertens. Hij en zijn reisgenoten woonden de vol gende morgen een kerkdienst bij. Omdat de plaatselijke Baptistenkerk stampvol zat, ging een deel naar de Hongaarse Gereformeerde kerk. En 's avonds bezocht een groep Neder landers de Baptistenkerk van de zi geuners. Gegeten werd er die zon dag bij gastgezinnen (dat gold ook voor zes dames die ondergebracht waren in een soort motel vlakbij Fi ladelfia), doordeweeks deed de groep dat in een zaaltje in het be jaardentehuis. Het voor de volgende drie dagen ge plande uitstapje door de kleine Kar paten naar Brasov en omgeving kon door de reisperikelen niet doorgaan. De inval-chauffeur was namelijk met de bus teruggereden naar Boe dapest. Op maandag werden daar om enkele gezinnen in Salard be zocht die een relatie met Filadelfia of de familie Noom hebben. Leden van de groep die eerder voor hulp werkzaamheden in het dorp waren, konden ook het een en ander laten zien. Zo kreeg men een inzicht in de primitieve omstandigheden waarin veel mensen nog leven. Een aantal heeft zich kennelijk opgewerkt en bewoont huizen met moderne voor zieningen. Maar vooral de zigeuner nederzetting is ontzettend arm. De mensen wonen er erbarmelijk, tus sen waterpoelen en riet. De mannen zijn vooral seizoenarbeiders en dan nog voor het laagstbetaalde werk. De doorgaande weg is meteen de hoofdstraat van Salard, ze is breed en geasfalteerd. „De zijstraten zijn wat verhard met grind, en vertonen grote gaten. Als het regent moet je daar niet doorheen lopen, want dan zie, je niet hoe diep die gaten zijn." Overal langs de huizen liggen paad jes van betonblokken. In het straat beeld zie je overal ganzen lopen, vertelt Meertens. En wagens rijden met paarden ervoor, ook wel koeien of ossen. „De koeien gaan 's mor- want het aantal plaatselijke bedrij ven dat belasting betaalt aan de staat is bepalend. Een percentage van die belastingopbrengst gaat naar de ge meente. Voor het eerst moesten dit jaar de kleine tuinders opgeven hoe veel zij het voorgaande jaar ver diend hadden, ook van hen zal be lasting geheven gaan worden. Op de secretarie was de eerste computer in 3ij de douanekantoren stonden Jan ;ri Ella Noom al te wachten op het gezelschap, dat blij was toen het ond middernacht in Salard aan kwam. De Nederlanders viel meteen ip dat het pikkedonker was, er ■randde geen enkele straatlantaarn. )e gemeente heeft daar geen geld voor, aldus Noom. Vervolgens gin gen de Nederlanders naar de gastge- innen. „Er waren woningen met en ronder 'trek'wc. Het in de jaren ze In een tent bij het bejaardentehuis Filadelefia werden de gasten ontvangen voor de lustrumviering. Links achteraan zit W.A. Blaas uit Tholen en helemaal rechts zijn vrouw. Op de voorgrond dhr. en mevr. Noom (met boekjeen links achter hen het echtpaar Meertens uit Poortvliet. aantal Thoolse aannemers was een deel van het huis verbeterd. „Niet alleen zijn de arme mensen mate rieel geholpen, zoiets geeft hen ook mentaal een opkikker. Ze zien het dan weer zitten en gaan zelf weer beter met alles om", zegt Noom. Voor de viering van het tweede lus trum van Filadelfia werden zaterdag 14 september zo'n 200 mensen ver wacht. In de tuin achter het bejaar dentehuis waren twee tenten ge plaatst om hen te ontvangen. Toespraken werden gehouden door de president van het stichtingsbe stuur van het tehuis, de adjunct-di recteur, de predikant van de Baptis tenkerk, de burgemeester en de voorzitter van de ring van Baptis- tenkerken. Ook de dames Iby Elek en Ella Noom van de Elby Com winkels boden hun felicitaties aan. De verkoop in hun winkels was de afgelopen tien jaar de grootste in komstenbron voor instandhouding van het tehuis. Als symbool van de vele sponsors in Nederland werd een cheque van 300 euro aangebo den. Dat geld was de opbrengst van een verkoping op het Hoornbeek college in Goes. Er werden liederen gezongen, waarbij de groep Neder landers zich evenmin onbetuigd liet. Toen ze het Wilhelmus zongen - aangekondigd als Holland hymne - gingen alle aanwezigen staan. Inmiddels was het twaalf uur ge weest en de Nederlanders kregen bekertjes koffie uitgereikt. De Roe menen zelf zijn niet gewend om koffie te drinken. Toen volgde de maaltijd. Op lange tafels stonden schalen met gesneden kool als sala de, ketels met aardappelsalade, kip- pepootjes, kipschnitzels en gehalt- balletjes. Verder was er brood en cakes. „Met de oudjes en de andere aanwezigen genoten we van deze feestviering", zegt Meertens. Vóór het avondeten berekenden de Nederlanders wat de kosten waren van de reis en het verblijf. Dat bleek mee te vallen. Van wat tevoren was betaald resteerde 3000 euro (9,75 miljoen lei, voor de Roemenen een enorm bedrag). Zoals voor vertrek afgesproken, zou dat geschonken worden voor de verdere bouw van de kerk (er wordt een nieuwe ge bouwd omdat de huidige veel te De dames Noom (rechts) en Elek van de Elby Com kledingwinkels feliciteren Filadelfia met het tweede lustrum. Links zit dhr. Van der Jagt uit Tholen. gebruik genomen. Er werden kada strale gegevens verwerkt, van be lang doordat steeds meer landbouw- percelen aan de oorspronkelijke eigenaren toekomen. De woning in een verderop gelegen dorp, die in juli door Jan Wesdorp, Jo Quist en Paul Luijks was gereno veerd en naderhand door Jan Noom van buiten geschilderd, werd ook bekeken. Met materiaal van een klein is). Die had nog tussen de 1500 en 2000 euro tekort voor de verwarming, zodat deze met de Ne derlandse bijdrage aangelegd kon worden. In de week na het vertrek van de groep plaatste Noom (hij en zijn vrouw bleven tot eind septem ber in Salard) samen met Joesi Elek het glas in de kerkramen. Dat was in augustus, tegelijk met de kerkban ken, vanuit Scherpenisse getrans Boedapest opgehaald, waarheen hij met de trein vanuit Wenen was ge reisd. Het geplande uitstapje kon alsnog doorgaan. Via Cluj Napoca reed het gezelschap dinsdags naar Brasov, door de zogenaamde kleine Karpaten. „Via een hoofdweg dwars door Roemenië, maar dat is een tweebaans weg die ook nog dwars door steden en dorpen loopt." De reizigers zagen soms grote nieuw- bouwpanden en dan weer krotten van woninkjes. „In de dorpen alle maal vrijstaand, maar in de steden ook afschuwelijke flats uit de com munistische tijd." Maaien met de zeis, aardappels rooien met de riek en met de hand oprapen, schapen kudden met herder en honden, kud des koeien, ze zagen het allemaal. In Brasov logeerden de Nederlan ders bij de Hongaarse Gereformeer de kerk. Die beschikte over logies- ruimte en verzorgde ook maaltijden, om geld te verdienen waarmee de kerkelijke gebouwen in stand wer den gehouden. Het complex Is ge bouwd na de val van het communis tische regime en ook Nederlandse kerken hebben er hun steentje aan bijgedragen. Ten zuiden van Brasov werd de volgende dag Sinaia be zocht, waar een paleis staat dat ko ning Karei I van Hongarije liet bou wen. De bergen waren er veel hoger dan in de kleine Karpaten. In Bra sov zelf bekeek het gezelschap - naast de groep van 28 ook het echt paar Noom en mevrouw Elek met haar zoontjes - de 'zwarte kerk'. Het is de oudste protestantse kerk in Oost-Europa en de grootste gotische kerk tussen Wenen en Istanboel, die in de 17e eeuw zwartgeblakerd uit een brand kwam. In de zomer wor den er concerten gegeven. In dit deel van Zevenburgen woonden eeuwenlang Duitse kolonisten en hun nakomelingen, die er diverse steden stichtten. In de jaren tachtig wérden velen van hen vrijgekocht door de Duitse regering, die deze mensen nog als staatsburgers erken de. Na de val van Ceaucescu vertrok het overgrote deel van deze 'Sak sen' naar Duitsland. Op de terugreis naar Salard deed men Alba Julia aan, een deels nog ommuurde stad met poorten die ooit de grootste vesting van het land was. In het in oude paleizen onder gebrachte museum herinnert veel aan de Daciërs en Romeinen. In de ze stad is in 1918 de verdeling bezegeld van de aan Roemenië toegekende stukken van Hongarije. De Hongaarse grootgrondbezitters moesten een deel van hun grond toen afstaan aan de Roemeense boe ren. De stad heeft een calvinistische universiteit gehad met hoogleraren uit Hongarije, Nederland en Enge land. In de 25 kilometer van Salard gele gen grote stad Oradea bezochten de Nederlanders de vrijdagmarkt, die deels in de open lucht en deels in grote hallen plaatsvond. Een enor me drukte en gedrang, waarbij het oppassen was voor zakkenrollers. Ook de grote Baptistenkerk bekeek men, die is in 1995 gebouwd met vooral Amerikaanse fondsen. „Zo'n 2500 roodbeklede klapstoelen in een vrij steil oplopend gebouw. Tij dens de twee zondagse diensten zit de kerk vol. Maar een pijporgel mis je er, ze doen het met een elektro nisch. De versterkers zullen voor het volume moeten zorgen", aldus Meertens. In Salard werden de Nederlanders op het gemeentehuis ontvangen door de loco-burgemeester. Hij ver telde onder meer hoe gemeenten aan hun inkomsten komen. Dat blijkt voor elk verschillend te zijn. staan die we eind augustus in Scher penisse in een vrachtwagen hadden geladen." Tussen half december en eind augustus gingen vier grote transporten naar Salard, waarvan daan de kleding verdeeld is over an dere winkels. Er zijn steeds kopers in de winkel. De kleding wordt voor een zacht prijsje verkocht en de net to-opbrengst is voor het bejaarden tehuis. Elby Com staat er op het uit hangbord van de winkel. Dat staat voor Ella Noom en Iby Elek Combi natie, want samen hebben deze da mes de winkel opgezet (en nog een paar andere in omliggende plaat sen). Elek, een Hongaars Roemeen- De zigeuners van Salard wonen in armzalige behuizingen, zonder elektriciteit, tussen waterpoelen en riet. gens het dorp uit, naar de grasvel den. 's Avonds zie je ze allemaal te rugkomen. Elk dier zoekt dan zijn eigen stal op." De winkel naast het bejaardentehuis waar kleding wordt verkocht, werd eveneens bekeken. Er staan enkele grote magazijnen achter, waarin de voorraad wordt opgeslagen als er weer een vrachtauto aankomt. „We zagen er stapels dozen met kleren se die inmiddels aardig Nederlands spreekt, heeft de leiding over de winkels. In december hoopt ze met haar man en twee zoontjes op be zoek te komen in Nederland. Op maandagavond om half elf arri veerde de oorspronkelijke chauffeur met de bus in Salard. Hij had die in

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 13