Vossemeerders vrezen dat hun dorp als 'woonkern' doodbloedt 'Wilgen knotten is onthaasten en fitness in de buitenlucht' 'Dualisme mag raad niet monddood maken' 'Er is ons 25 ha afgenomen' 'Hier en daar wat emoties' Burgemeester W. Nuis verzucht: 'We begrijpen elkaar niet' Ruimte voor meer verkeer Steeds meer natuur op slot 'College maakt geen keuze' Deel museum in gemeentehuis Verpaupering industriegebied Donderdag 14 november 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Te abstract Dringend beroep Verschraling Boodschappen 't Scharretje vangt goed bij gemeente Wilgen knotten als geestelijke ontspanning en lichame lijke inspanning. Zo ervaren de vrijwilligers het snoeien van de kopbomen in het Thoolse landschap. Onlangs zijn 15 bomen onder handen genomen aan de Eerste Dijk bij Sint-Maartensdijk tijdens de nationale natuurwerkdag. De animo om mee te doen was nihil. Alleen de vaste groep vrijwilligers van de natuurvereniging Tholen stak de handen uit de mouwen. Wethouder hoeft niet het woord te voeren De raad worstelt met het duale stelsel. Dat bleek onlangs weer eens in de vergadering van de commissie gemeen telijke ontwikkeling. In het nieuwe bestel is de rond vraag aan het eind van de commissievergaderingen be doeld om als raadsleden onderling van gedachten te wisselen. En niet om het college te bestoken met vragen over (actuele) onderwerpen. Maar dat deugt niet, vinden CU en D66. Met één mond Door Tholen, Sint-Maartensdijk/Scherpenisse, Sint-Annaland en Sint- Philipsland aan te wijzen als ontwikkelingskernen en de andere dorpen als woonkernen. Zullen de kleine dorpen doodbloeden. Dat was woens dag in de Wellevaete de kern van de kritiek op de ontwerp-visie van het college over de toekomst van Tholen in 2025. In het dorpshuis in Sint- Annaland uitten vooral inwoners van Oud-Vossemeer hun ongenoegen over de toekomstvisie. Ze waren massaal op komen dagen. Met 250 be langstellenden was de sportzaal vol. Het was een luisteravond, maar de vragenstellers zorgden voor de nodige dynamiek. Veel Vossemeerders zaten op de tribunes om het toekomstig beleid van de gemeente voor hun dorp uit de eerste hand te vernemen. Na het verschijnen van de gemeen telijke informatiekrant nummer 3 over Bestemming Tholen is het in Oud-Vossemeer gaan gisten. In de krant worden keuzen gemaakt. Oud- Vossemeer wordt samen met Poort vliet, Stavenisse en Anna Jacoba- polder als woonkern opgevoerd waar de leefbaarheid behouden moet blijven. Woningbouw is voor de natuurlijke groei en de uitbrei ding van de bedrijven wordt mond jesmaat toegestaan. De voorzienin gen zullen er afnemen en de inwoners zijn dan aangewezen op de ontwikkelingskernen, aldus de. schets over de toekomst van Tholen op 'hoofdlijnen.' Op straat, in de winkels en café's werd die optie in Oud-Vossemeer het gesprek van de dag. Daar bleef het niet bij. De bewoners kropen achter de computer en stuurden een e-mail naar de gemeente. Zeventig reacties waren er gekomen, waarvan een groot deel uit Oud-Vossemeer. Uit die reacties was gebleken dat de kleine dorpen er 'bekaaid' afkomen. Dat er een 'tweedeling' komt tussen de grotere kernen en de kleine dor pen. Een van de inzenders noemde Bestemming Tholen 2025 zelfs 'Be stemming afgrond'. Een ander filo sofeerde verder op de gedachte dat de reis kan beginnen door op te merken dat er dan ook een annule ringsclausule in opgenomen moet worden. In zijn inleiding probeerde burge meester W. Nuis al die vrees weg te nemen door te stellen dat de ont werp-visie 'voor verandering vat baar is'. En dat de visie geen con creet plan is maar 'waaruit beleid geformuleerd wordt'. En dat de pap nog niet gestort was. En dat ner gens, ook niet in de kleine dorpen, de 'zaak op slot gaat.' De collegeleden lichtten elk op hun terrein die visie toe. Zo zei Nuis dat mensen die van buiten Tholen ko men, beter in Tholen-stad opgevan gen kunnen worden, om zo te berei ken dat er in de andere 'woon kernen' voldoende ruimte overblijft voor de eigen inwoners. En dat het winkelbestand gestimuleerd moet worden of behouden moet blijven. Maar ook dat de dorpshuizen niet weg gaan. Dat er voorzieningen uit Oud-Vos semeer zullen worden weggehaald, ontkende wethouder M.A.E. Vel thuis. „Het is niet de bedoeling om de bibliotheekvoorziening weg te halen. We hebben tot nu toe steeds gehoord dat mensen kwaliteit willen boven kwantiteit. Anders kost het teveel. Er komt in januari een proef met een bibliobus in Stavenisse en Scherpenisse." En het dorpshuis- nieuwe-stijl moet een multi-functio- neel gebouw worden dat per woon kern anders ingevuld kan worden, 'van dorpskamer tot groot vereni gingsgebouw.' Ook de sportvoorzieningen blijven gehandhaafd zei wethouder L.J. van Doorn. „We halen niets weg, maar willen ze juist in stand hou den. En wat de woningbouw betreft zei wethouder W.C. van Kempen dat er ruimte moet blijven voor natuurlijke aanwas en dat er in de dorpskernen ('de binnenkant') huizen opgeknapt moeten worden. Het doel is volgens hem om doorstroming te krijgen. Wethouder K.A. Heijboer van ruimtelijke ordening bracht het nieuws naar buiten dat de regering van plan is om gemeenten meer vrijheid te geven over het woning bouwbeleid. „Dat is een verheu gend bericht. En ontzaglijk belang rijk voor de kleine kernen. Zeker ook voor Stavenisse." Maar daarmee was de onrust over de visie bij lange na niet weggeno men. Nadenken over de toekomst is niet makkelijk, een visie op hoofd lijnen blijkt gauw te abstract. Con crete zaken vragen de aandacht. Zo stelde C. Aarnoudse uit Oud-Vosse meer dat het college geen duidelijk heid geeft bij de invulling van het nieuwe dorpshuis. „In de Vossen- kuil worden bruiloften en begrafe nissen gehouden. Maar jullie halen de keuken weg. Er schiet niks over. Jullie draaien eromheen." Velthuis ontkende dat ze erom heen draaide: „Bij elke kern wordt inge gaan op de vragen van de bevolking. We zijn nu bezig met Oud-Vosse- meer om te kijken welke verenigin gen er onder één dak willen." Die komen volgens de wethouder eerst aan de beurt. Alles wat daar naast komt is aanvullend." Mevr. Aarnoudse had de bouwteke ning gezien en meldde dat de keu ken niet was ingetekend. „Zet het belang van de keuken op papier," antwoordde Velthuis. De tweede spreker uit Oud-Vosse- meer was Bas Quist. Hij wees erop dat zijn dorp een rijk verenigingsle ven kent, met onder meer muziek gezelschappen, toneelverenigingen en een carnavalsvereniging. En dat met die specifieke kenmerken in de keuzes die het college maakt, geen rekening wordt gehouden. Velthuis zegde toe daar wel rekening mee te zullen houden. A. Verhees van de Anbo in Oud- Vossemeer oogstte applaus toen hij een pleidooi hield voor de bouw van een woonzorgcentrum. „Vijf jaar geleden is erover gesproken. Oud- Vossemeer zou na Poortvliet ko men. Er zijn drie plannen gemaakt en we horen er niks meer van, ter wijl de zorg wel blijft liggen." Velthuis zei dat het college er hard mee bezig is, maar dat dit samen hangt met het dorpshuis-nieuwe- stijl. Een en ander moest met elkaar verbonden worden, zei ze vaag. „Het was lastig om de zaak goed in beeld te krijgen, maar in de loop van volgend jaar zal de eerste spa de grond in gaan." J. de Boe uit Poortvliet oogstte ook applaus. Niet zozeer van zijn me de-inwoners maar uit het vak met de Vossemeerderc Hij deed een dringend b scheid tussen rust i.. n van eiland en de dynamiek aan de ran den, los te laten. „Het is beter om het buitengebied aan te wijzen voor rust en ruimte zodat elke kern de dynamiek kan behouden. Dat bete kent dat er meer ruimte moet zijn voor natuurlijke groei. Qa ervan uit dat de mensen in hun eigen kern de dynamiek organiseren. Daar moe ten ze de ruimte voor houden." Nuis verzuchtte: „We begrijpen el kaar niet. Dynamiek aan de rand betekent niet dat er elders niets kan gebeuren. Tholen ligt in een regio met veel mensen en bedrijvigheid. Daar moeten we keuzes voor ma ken. Er gaat geen dorp op slot. We willen het behoud van allerlei voorzieningen. Voor verenigingen en dorpshuizen valt niets te vrezen. In de kleine woonkernen kunnen bedrijventerreinen opgeknapt wor den. Er blijft dynamiek in de dor pen, maar die is van een andere or de." In de informatiekrant wordt de 'smalle dynamische schil' aan de ronton van de voorma li'"» eilanden gete- ,tede- lijke activiteiten' opgevangen zoals uitbreiding woningbouw, cultuur en recreatie. Het behelst Tholen, Sint-Philipsland, Sint-Annaland aan de oost en noordkant en Sint- Maartensdijk/Scherpenisse aan de zuidkant. Oud-raadslid J.L. van Gorsel uit Oud-Vossmeer stelde voor om de randen door te trekken, namelijk naar de dorpen zodat er woning bouw in ruime mate mogelijk blijft. „Want rust roest." Maar Van Kempen wees er nog maals op dat de mogelijkheden voor woningbouw verruimd wor den. En dat de 'rode cirkels van Pronk', uit de vijfde nota ruimte lijke ordening) van tafel zijn. Bart Hertogh uit Oud-Vossemeer wilde weten of er subsidie moge lijk was bij het opknappen van de eigen woning als daarmee het ka rakter van de kern behouden blijft. Van Kempen vond het idee een stu die waard, maar daar bleef het ver der bij. Ondernemer G. Lange uit Oud-Vos semeer zei zich ernstige zorgen te maken over de leefbaarheid van de vier dorpen die aangewezen wor den als woonkern. Hij sprak van verschraling, achteruitgang en ver grijzing als er maar 'plukjes wo ningen' bijkomen. „Dat betekent minder gezinnen, minder leden voor de Verenigingen. Door deze dorpen te bestempelen als niet-ont- wikkelingskern zullen middenstan ders hun zaak niet over kunnen dragen of verkopen. Die geloven er dan niet meer in. Of leeft u van een halfje brood in de week en een fo torolletje?,, zo verwees de spreker naar de tekst in de krant waarin ge wag gemaakt wordt van een speci aal systeem om artikelen te vervoe ren die thuis per computer zijn besteld (brood en fotorolletje) en die door een koerier worden afge leverd in het dorpshuis. Heijboer was het daar niet mee eens. Het is volgens hem juist de bedoeling dat de gemeente $en ac tief beleid voert. Van Doorn zag het ook niet zo somber in. „In Zeela'- springen we eruit als een gemeen^ met een jonge bevolking. Dat bete kent dat er huizen gebouwd zullen worden. Aan de andere kant zien we wel dat het aanbod van vrijwil ligers onder druk komt te staan." Nuis noemde dit 'vraaggestuurd distributiesysteem' een achtervang, namelijk als een dorp niet meer over een bakker, slager of fietsen maker beschikt. „Het blijft aan de private partij of hij blijft, de onder nemer bepaalt zelf wat hij doet." Joyce Havermans, de dochter van slager Graauwmans uit Oud-Vosse- meer zei zich te ergeren aan de ma nier waarop er door het college op de vragen werd gereageerd. doet net of we de krant niet begre pen hebben. We wonen al 21 jaar in het dorp, maar jullie maken onze dorpen kapot. Dit is achteruitgang, zolang dit plan blijft bestaan." Leander van Gorsel uit Oud-Vosse meer vroeg zich af hoe het college erin slaagt 'mensen te bewegen' in de grotere woonkernen te blijven. Van Kempen gaf toe dat 'mensen niet te sturen zijn.' En dat er bij voorbeeld in Oud-Vossemeer nu ook een nieuwe wijk (Welhoek) komt met 90 woningen waar ook mensen 'van buiten' terecht kun nen. G. Roggeband uit Sint-Annaland (geboren in Oud-Vossemeer en en kele jaren in Sint-Maartensdijk ge woond) riep de de inwoners op in de eigen woonkern boodschappen te blijven doen en niet voor alles naar Bergen op Zoom te rijden. Op die manier kunnen de winkels blij ven bestaan, betoogde ze. C.W. de Leeuw uit Oud-Vossemeer maakte zich zorgen over de beko stiging van de plannen. Hij wees op de kosten van de 'prestigieuze nieuwbouw van het gemeentehuis in Tholen' en voorspelde dat de be grote twaalf miljoen euro over schreden zal worden. „En dan schrijven we het schitterende ge meentehuis in Sint-Maartensdijk af naar 0. Wat hebben we dan nog over voor deze plannen?" Ook voor zijn opmerkingen werd ge klapt. De Leeuw moest het zonder microfoon doen want hij zat met ongeveer 15 bezoekers op de gale rij. De Leeuw vond dat het college de bieb 'de nek omdraait'. En dat de kosten van een bibliobus veel hoger zijn dan wanneer er gebruik wordt gemaakt van vrijwilligers. Maar Velthuis voorspelde op haar beurt dat er over 10 tot 15 jaar geen vrijwilligers meer te vinden zullen zijn voor dit soort werk. Bovendien is een bibliotheek niet langer alleen een voorziening voor boeken, maar ook voor andere zaken, zo zei ze. Nuis merkte op dat er over de kos ten nog niets bekend is. Ph. de Rij ke uit Stavenisse ('voor de veran dering') vond dat het met het openbaar vervoer slecht gesteld is in de kleine kernen. Hij wees erop dat schoolgaande jeugd soms niet <n reizen met de bus dan o.... ..„„uuensdijk. „De gemeente moet zich ook verantwoordelijk voelen voor het openbaar vervoer." Maar van Doorn wees erop dat het de provincie is die daar verant woordelijk voor is en dat het straks het collectief vraagafhankelijk ver voer (busje bellen) soelaas moet bieden. Er kan nog wel wat verkeer bij op Tholen en Sint-Philipsland. Dat stelde wethouder J.L. van Doorn op de debatavond over de toekomst van Tholen toen het buitengebied aan de orde kwam. In het buitengebied is ruimte voor de landbouw, maar ook voor de na tuur. Of dat elkaar niet bijt? Van Doorn: „Meer verkeer gaat ten kos te van de rust en ruimte, maar er kan nog wel wat verkeer bij." Hij zei ook een voorstander te zijn van de verbinding tussen de tussen de Oesterdam en de Philipsdam, maar die mag volgens hem niet 'dwars door het eiland' gaan. Steeds meer natuurgebieden op Tholen en Sint-Philipsland gaan op slot, zo stelde P. Kraaijeveld uit Tholen. Hij reageerde daarmee op een opmerking van wethouder W.C. van Kempen die aan G. Mei nes uit Sint-Maartensdijk uitlegde dat de gemeente al een 'flinke bij drage' in hectares levert aan na tuurgebieden. De Scherpenissepol- der (170 ha.) is daar een voorbeeld van, zei zei hij. Dat het publiek er niet in mag, was voor het college ook een probleem, zo zei hij. „In het broedseizoen mag dat niet en dat is logisch, maar daarna zou het wel mogelijk moe ten zijn met de fiets of te voet." Meines uitte kritiek op de ontwik keling van de Speelmansplaten als outdoorcentrum met watresportre- creatie (surfen en jetksi). Hij ver wacht dat het vogelbestand er on der zal lijden. De toekomst van de Thoolse ha vens is nog ongewis. Op de debat avond verweet statenlid H. Polder man-Martin uit Tholen het college dat ze nog geen keuze heeft ge maakt. Ze reageerde daarmee op uitspraken van wethouder J.L van Doorn en burgemeester W. Nuis. Van Doorn zei alleen maar dat er onderzoek gedaan wordt naar de functie van de havens. „Daar kan ik niets aan toevoegen." Nuis deed dat wel. „We zullen de handelsha vens niet pardoes wegpoetsen. Maar Sint-Annaland krijgt een re creatieve functie. Die leent zich daar prima voor in tegenstellig tot de haven van Sint-Philipsland." Volgens C. Droogers uit Oud-Vos semeer kunnen alle handelshaven activiteiten in Sint-Philipsland worden geconcentreerd. Op die manier komt er meer ruimte in de haven van Sint-Annaland voor de recreatie. Van Doorn noemde dat een aardige suggestie. Tholen-stad als ontwikkelingskern kan rekenen op meer bedrijven op het industrieterrein maar mag niet verder groeien dan tot de Karne- melksepot. Dat zei wethouder K.A. Heijboer over de langgerekte be bouwing in de Slabbecoornpolder ten oosten van de Oud-Vössemeer- sedijk. Hij reageerde daarmee op een op merking van Joyce Havermans uit Oud-Vossemeer. Zij stelde dat de gemeente grond van Oud-Vosse- meer heeft 'ingepikt' om Tholen meer mogelijkheden te geven. „Er is ons 25 ha. afgenomen. Hoe ver gaat het bordje Tholen nog naar Oud-Vossemeer toe?" Het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk zou een dependance kunnen worden van een 'groot landelijk museum'. Dat zei wethouder M.A.E. Velthuis over de toekomst van het raadhuis als het leeg komt na de bouw van een nieuw onderko men in Tholen. G. Roggeband uit Sint-Annaland pleitte voor een ge paste invulling voor het gebouw. Ze noemde ook een theater als moge lijkheid. Het gebouw 'met de mooie gevel' moet publiek blijven trekken zei ze, anders gaan de 'bakker en de slager' er weg. Volgens Velthuis beschikken grote musea over een grote collectie, zo groot dat ze niet alles kunnen expo seren. „Een mooie gevel is niet ge noeg. Het is moeilijk om mensen verder op het eiland te lokken en er de koopkracht te behouden. Maar natuur en cultuur blijft belangrijk voor Sint-Maartensdijk." De moge lijkheid voor een depandance is echter nog niet onderzocht, zei ze desgevraagd. „Het is een van de ve le mogelijkheden die genoemd zijn." De heer Kaashoek uit Sint-Anna land pleitte voor het behoud van het oud-archief in het gemeentehuis. Maar daarover was volgens burge meester Nuis nog geen beslissing genomen. „Er is alleen besloten om het archief niet onder te brengen in het nieuwe gemeentehuis in Tho len." De verpaupering van Sint-Maartens dijk neemt toe, zei bewoner J. Ver kamman van de Sportlaan. Hij wees vooral op de leegstaande en dichtge spijkerde gebouwen van zilveruien- fabriek Massagia. Hij vroeg zich af wat ervoor terugkomt als het afge broken wordt. Verder klaagde hij over overlast van het party-centrum Haestinge waar regelmatig feesten voor jongeren worden gehouden. Wethouder M.A.E. Velthuis raadde Verkammen aan de politie te bellen als hij overlast ondervindt. Over Haestinge zei ze dat er een 'link ge zocht moet worden met de recre atie'. Volgens jaar zal daar meer over bekend zijn. Volgens burgemeester W. Nuis was de boodschap van de vijfde debat avond duidelijk. „Er waren veel vragen over de woonkernen. Over leefbaarheid, wonen, bedrijvigheid. We moeten goed kijken naar de for mulering en er wat zaken uithalen." Hij noemde de avond heel positief maar wees ook op de 'valkuil om over het nu te praten.' Het college neemt deze maand een definitief standpunt. Dat wordt dit jaar nog aan de gemeenteraad aan geboden. In het voorjaar zal de ge meenteraad het voorstel behandelen en tot besluiten overgaan. Vanaf het tweede kwartaal moet de toekomst visie als 'leidraad en meetlat' gel den voor het gemeentelijk beleid. Gespreksleider J. van de Ven van het communicatiebureau vond dat het college het 'goed gedaan' had en vroeg een applausje. Dat kwam er, maar niet van iedereen. „Ik heb niet gekeken wie er niet applaudisseer de," zei burgemeester Nuis. Hij be dankte de zaal voor de 'goede dis cussie'. „Er waren hier en daar wat emoties, maar u heeft ze fantastisch in bedwang gehouden." De Oud-Vossemeerse hengelsport vereniging 't Scharretje krijgt van de visclubs de hoogste subsidie van de gemeente: 422 euro. De Knorhaan uit Poortvliet ontvangt 176 euro en bij de Makreel uit Sint-Philipsland was de vangst maar mager: 68 euro. Overigens hebben de Oosterscheldevissers uit Sint-Maartensdijk en de Zee baars uit Scherpenisse helemaal geen bijdrage van de gemeente ontvangen, zo blijkt uit de ge meenterekening 2001. Piet Aarnoudse (vooraan) en Jan de Wilde trekken de afgezaagde takken tegen de steile Eerste Dijk in Sint-Maartensdijk. De extra hulp kwam van Rudie Geus van de stichting landschapsbe heer Zeeland. Langs de Eerste Dijk staan, vanaf de Ruigcndijk tot de Provincialeweg, 96 knotwilgen. Ze kunnen niet allemaal op één dag ge snoeid worden. Dan zou er een leger van vrijwilligers aan te pas moeten komen. Gemiddeld doet een per soon twee wilgen per ochtend, af hankelijk van de grootte van de boom. Dat gebeurt met een hand zaag, en zonder motor. De wilgen, aan de Eerste Dijk van Staatsbosbeheer, staan langs de slootkant op het zuidoosten. Ze zijn ongeveer 25 tot 30 jaar oud. Het is vier jaar geleden dat de bomen zijn gesnoeid. Volgens voorzitter Rob van der Laan is het belangrijk dat de bomen elke vier jaar worden aange pakt. „Om de drie jaar is nog beter. Dan laat je ook meer licht toe op de dijk en kunnen er bijzondere plan ten tot ontwikkeling komen, zoals glad parelzaad of dubbelkelk. Maar het is heel moeilijk om mensen te motiveren. Vandaag wordt ook de Zeeuwse vogelaarsdag op Tholen gehouden. Onder die groep zitten ook wel mensen die dit anders wel gedaan zouden hebben." Dit jaar besteedde het bestuur veel aandacht aan de werving van vrij willigers. Er werden bijvoorbeeld papieren opgehangen in winkels, maar het zette geen zoden aan de dijk. „Daar zullen we opnieuw naar moeten kijken. De volgende keer moeten we misschien groepen gaan benaderen, want dit werkt niet." Van der Laan benadrukt dat het snoeien noodzakelijk is. De wilgen sieren niet alleen het landschap, maar zijn ook het domein van vo gels en insecten. „Alle dijken sa men vormen een verbinding en doen dienst als natuurlijke corri dors. Ze hebben veel potentie. Ook als bloemdijk, maar daarvoor moet er voldoende licht zijn." Bovendien is van belang dat het maaisel van de dijken wordt weggehaald zodat er een verschraling optreedt waardoor zeldzame planten de kans krijgen. Langs de Eerste, Tweede, Derde en Vierde Dijk groeien ook struiken zoals de egelantier en kardinaals muts, vertelt hij. Een van de vrijwilligers is Adri Mol die samen met Flip van Damme uit Tholen een grote tak van een van de schietwilgen (Salix Alba) tegen het steile talud van de dijk omhoog trekt. De zon schijnt,- het is aange naam weer, de mannen zweten. Mol: „Dit is een sportschool in de buitenlucht. Hier kun je fitnessen en onthaasten tegelijk." De werkgoep landschapsbeheer werkt volgens planning en gaat 13 keer per jaar op pad om wilgen te knotten of om maaisel van dijkstuk- ken te halen. Dat gebeurt op dijken van Staatsbosbeheer of op terreinen van Het Zeeuwse Landschap, maar ook langs weilanden bij particulie ren en tegen een vergoeding. Altijd op zaterdag. En niet langer een hele dag, maar van 's ochtend negen tot 's middags een uur. Voor de natuur werkdag waren in Zeeland tien plekken aangewezen, in totaal wa ren er 14 nieuwe vrijwilligers die zich aanmeldden, maar op Tholen niemand. Wil een raadslid vragen stellen aan het college dan moet hij die veertien dagen van tevoren schriftelijk indie nen. Maar dat vindt A.L Piet (CU) veel te lang van tevoren. „Dan kun nen we niet op de actualiteit in gaan", zo zei hij. Maar volgens voorzitter H.W. van Eenennaam is dat wel zo besloten, namelijk door het presidium (de vier commissie voorzitters - naast Van Eenennaam zijn dat M.A.J. van der Linde, M.J. Klippel en M.A.H. den Haan - en burgemeester W. Nuis en raadsgrif- fier A.G. van de Sande). Piet kreeg steun van J. van den Don ker (D66). „Het dualisme mag niet gebruikt worden om de raad mond dood te maken." De kwestie zal op nieuw worden besproken, beloofde Van Eenennaam. Nu kunnen wethouders ook gewoon de vergadering verlaten als ze niet zijn uitgenodigd om het woord te voeren over een bepaald onderwerp. Het uitnodigen gebeurt door de commissievoorzitter en de raads- griffier. Die schatten de belangrijk heid van het onderwerp in. In het monistische stelsel bleven de wet houders de hele vergadering zitten en konden ze direct reageren op vra gen van raadsleden in de rondvraag. Zo verliet wethouder J.L. van Doorn (openbare werken) de verga dering zonder dat hij aan het woord was geweest. Hij had zelfs nog va kantie, zei wethouder K.A. Heijboer (middelen en economische zaken) die voor Van Doorn alle vragen be antwoordde over de overdracht van de afvalinzameling aan de Zeeuwse reinigingsdienst. Dat bevreemdde L. Blom (PvdA) ten zeerste. „Weet hij het niet? Snapt hij het niet? Hij wilde dat de verantwoordelijke wethouder de vragen zou beantwoorden. Maar Heijboer zei dat hij ook financiën in zijn portefeuille heeft en ook om die reden de beraadslagingen had ge voerd. Blom bleef erbij dat Van Doorn aan spreekpunt was, maar de andere commissieleden vonden dat niet van belang. Volgens P.W.J. Hoek (SGP) gaat het er niet om wie namens b. en w. het woord voert. „Het college spreekt met één mond." Van Doorn deed er het zwijgen toe. De rondvraag in de commissiever gaderingen is eigenlijk verhuisd naar de raadsvergadering waar een vragenuurtje is ingelast, juist ook om het college te laten reageren op actuele kwesties. De worsteling met het duale stelsel duurt nog even voort. Akkerranden. Landbouworganisa tie ZLTO heeft van de provincie Zeeland 52.250 euro subsidie ge kregen voor het project akkerranden a la carte en 69.312 euro voor het project kennisinfrastructuur agra risch natuurbeheer. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7