Nieuw bestuur afdeling Tholen peilt behoefte onder diabeten Steen als de huid van een vrouw Afscheid van een zeer geziene Van der Zwan?! Jan Kettelerij: 'Het beeld is meer dan je ziet Slotdebat was een theaterstuk Stoomgemaal OVM krijgt hoogste subsidie van de gemeente Dokter Padt uit Poortvliet spreekt over suikerziekte in Haestinge Aan het lijntje Donderdag 14 november 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Geklaagd Alcohol Verwarring Inspuiten Bloemsierkunst aan. Na verloop van tijd kunnen er complicaties ontstaan: hartkwalen, dichtslibbende aderen, zenuwaan doeningen, oogziektes en nierafwij kingen. Zaak is om met behulp van tabletten of het inspuiten van insu line de normale glucosewaarden in het bloed te bewaken en te handha ven. Diabeten meten dat zelf. De controle van de glucosespiegel ge beurt met een prikapparaatje en een meter. Het toedienen van de insuline doen ze ook zelf. Ze moeten zich zelf prikken. Over de oorzaken van de toename onder jeugdigen zegt Bolier: „Kin deren zijn dikker, eten vetter en be wegen minder. Ze zitten dikwijls en lang achter de computer te chatten met een zak chips." Volgens Visser is het moeilijk aanwijsbaar en spe len ook erfelijkheidsfactoren een rol. Er is nog veel onderzoek nodig, zo blijkt uit hun reactie. Om de leden goed te kunnen voor lichten, speelt de vereniging een be langrijke rol. Maar het moet niet al leen uit het bestuur komen, zegt Bolier: „Er wordt dikwijks ge klaagd dat er niks wordt gedaan, maar op de informatieavond met de diëtiste waren er dit jaar maar 8 le den. Die werd heel slecht bezocht. Daar kun je niet voor blijven be staan. In oktober was de opkomst met 35 mensen beter. Toen ging het over diabetes en stress." Het bestuur wil graag weten wie hun leden zijn en wat ze willen. Daarom is er een enquête rondge stuurd. Met vragen over leeftijd, of de leden de activiteiten en lezingen van de vereniging bezoeken. Hoe die beoordeeld worden en over wel ke onderwerpen de leden meer in formatie zouden willen horen. Corina Laban is doktersassistente. Eerst bij dokter Padt, nu bij huisarts Brassen in Poortvliet. Zij verzamel de de gegevens over het aantal pa tiënten met diabetes in de huisart senpraktijken op Tholen en Sint-Philipsland. Dat blijken er 1100 te zijn. „Op dat aantal is 100 leden weinig. We willen graag op de wensen van de leden inspelen. We weten niet wat ze van ons verwach ten. Willen ze een keer per jaar een lezing, of willen ze er meerdere. Is er behoefte aan een praatgroep?" Is het voor degene die suikerziekte heeft een hele opgave om er voor te zorgen in balans te blijven, ook voor partners is het niet altijd makkelijk. Als het bloed te weinig glucose be vat, dan gaat het lichaam zelf gluco se maken door een voorraad reser vebrandstof (glycogeen) om te zetten in glucose. Zo'n tekort staat onder diabeten bekend als 'de hypo' en kan gepaard gaan met beven, hartkloppingen, prikkelbaarheid. Zet het te ver door dan kan iemand bewusteloos raken en moet er snel ingegrepen worden. Vaak komt dat dan op de partner neer. Bolier: „Op de avond over diabetes en stress bleek dat er leden zijn die graag een praatgroep willen om over hun problemen te praten en er varingen uit te wisselen. Ook bleek dat er ontevredenheid was over de benadering door de huisarts. Maar ook dat partners er behoefte hebben om er onderling over te praten. Er komt meer bij kijken dan spuiten en tabletten." Visser: „We moet er met ons eetpa troon rekening mee houden. Vroe ger kreeg je op een verjaardag een suikervrij gebakje, maar dat is niet per se noodzakelijk. Je kunt vante- voren rekening houden met wat je gaat eten of drinken. Als ik bijvoor beeld veel spaghetti ga eten, dan hou ik daar met de insulinedosering rekening mee." Volgens Van der Zande is het van belang 'watje lichaam doet met wat je eet.' „Het is een manier van leven. Op tijd eten, op tijd spuiten. Het woord suikerziekte gebruiken we niet. Dat klinkt alsof je ziek bent, maar we kunnen gewoon functione ren." Voor jongeren die uitgaan kan drin ken van alcohol of frisdrank een probleem zijn. Bolier: „Ik heb het wel eens meegemaakt dat ik om een Cola light vroeg, maar een gewone Cola kreeg. Als je dat niet meteen proeft, dan schiet je bloedsuiker- spiegel omhoog want er zitten acht suikerklontjes in een glas. Maar Co la of limonade kan ook een ideale oplossing zijn om de spiegel op te krikken. Alleen het is drank en dat is zo je lichaam weer uit. Daarna nemen de meeste mensen een ta bletje draivensuiker of gaan weer wat eten." De afdeling wordt ondersteund door de Diabetesvereniging Nederland die 53.000 leden telt. Die werd in augustus 1945 opgericht. De Thool- se afdeling is van 8 januari 1969. De vereniging kent twaalf gewesten. Tholen valt onder Zeeland. Visser: „We zijn een enthousiast team. We zijn er voor iedereen. Niet alleen voor degene die ouderdomsdiabetes hebben, maar ook voor jongeren. Die zitten misschien niet op een le zing te wachten, maar willen mis schien wat actiever zijn. Daar zou den we ook wat voor kunnen organiseren. We zijn een echte pa tiëntenvereniging. We kunnen er bijvoorbeeld naar streven dat er goedkopere spuiten komen." Elk maand krijgen de leden het maand blad Diabc en voor jongeren is er het tijdschrift Sugar.nl. Laban: „Wij willen van alles doen, maar dat kan alleen met leden. Hoe meer we er hebben, hoe meer we kunnen doen." Naar aanleiding van de Werelddia- betesdag (vandaag 14 november) zal dokter R.H. Padt uit Poortvliet maandag 18 november komen ver tellen over de toename van de aan doening. Diabetes komt steeds dich terbij, is de titel van zijn inleiding die om 20.00 uur begint in Haestin- ge. Ook niet-leden zijn welkom. van de manieren om ruimtelijk vorm te geven. Ik heb nog altijd een voor liefde voor plantaardige materialen en organische vormen. In mijn werk probeer ik ze vaak te combineren met strakke en geometrische lijnen. Die dynamiek is een kenmerk van mijn beelden." Zijn drang om nieuwe grenzen te ont dekken, voerde Kettelerij naar de Ho geschool Rotterdam voor een twee degraads akte handvaardigheid. Hij werd docent beeldende vorming. Van 1995 tot 1997 studeerde hij aan de kunstacademie Willem de Kooning in Rotterdam voor zijn eerstegraads be voegdheid handvaardigheid/kunstge schiedenis. Pas daar kwam hij in aan raking met de beeldhouwkunst. Een nieuwe passie was geboren. Begin dit schooljaar besloot Kettelerij, in het verleden werkzaam op de Christelij ke mavo in Tholen en later het Cal- vijn college, om in Middelharnis een aantal lesuren in te leveren. „Ik wil graag professioneler gaan werken. En daar heb je tijd voor nodig." Aan zijn atelier heeft Kettelerij on dertussen al niet meer genoeg. In de buurt heeft hij een garagebox ge huurd om zijn spullen te kunnen wegzetten. Een internetsite-met zijn werk is in wording. In eigen beheer wil hij in de toekomst een fotoboek van zijn werk uitgeven. De expositie in 't Rosarium is, na een reeks ten toonstellingen in groepsverband, een nieuwe stap op de weg. Titels geeft hij zijn beelden niet mee. Die leiden maar teveel af van de vorm, vindt hij. De beschouwer mag van Kettelerij gerust in verwarring raken. „Het is nodig om er iets langer naar te kijken. Zoals alles wat tussen figuratief en abstract in zit, zijn er vele interpreta ties mogelijk. Ik vind het ook leuk om mijn beelden tweezijdig te ma ken, waardoor er sowieso meerdere mogelijkheden zijn. Het beeld is al tijd meer dan je ziet. Er zit een hele gedachtengang achter." De expositie in de galerie van Hans Westerweel is voor Kettelerij geen eindpunt. Volgend jaar wil hij zich bezig houden met albast. Hij wil beelden in brons gaan gieten. Nieuwe werkwijzes, nieuwe horizonten, het hoort bij Kettelerij. Dromen zijn er genoeg. „Het ultieme wat ik ooit wil doen, is een groot beeld maken dat in de openbare ruimte komt te staan. Daar werk ik naar toe. Om dat te be reiken moet je eerst ook kleinere din gen maken. Beelden die je kunt ko pen en binnen kunt wegzetten. Beelden waar je je naam mee op bouwt. Uiteindelijk moet het resulte ren in een groot object wat ergens buiten kan worden weggezet." Jan Kettelerij exposeert in atelier/ ga lerie Hans Westerweel. Rosarium 13, Tholen. 16 november t/m 1 decem ber. In het weekend van 13 tot 17 uur. Andere dagen op afspraak. Tel. 605075. Stemmen van lezers Met circa 250 burgers waren we ge tuige van een keurig opgezet slotde bat. Een externe man had de regie, die evenals de hoofdrolspelers, op een uitgewerkt pakketje A-4 tjes, zijn vragen had staan en die zogenaamd voorlegde aan b. en w. De antwoor den hierop waren eigenlijk al in de dure folder verwoord en gaven geen nieuwe informatie. Na veel tijd te hebben gevuld met het vraag- en ant woordspel, kregen burgers gelegen heid hun problemen op tafel te leg gen, doch toen enkele heikele punten werden aangeroerd, wilden zowel de ceremoniemeester als het forum hier niet op ingegaan. De vanaf het bal kon gestelde vraag werd schouder ophalend aangehoord alsook de op merkingen over het te voeren beleid t.a.v. Oud Vossemeer, waarop wel (instemmend) geklapt werd door de aanwezigen. Waren deze vragen niet passend in het slotdebat of werden deze gewoon genegeerd? Of deze bijeenkomst, waarover de loftrompet nog werd gestoken, wel zo veel nut heeft gehad en burgers tevreden stel de, betwijfel ik. Bij het verlaten van de zaal werden opmerkingen ge maakt als: 1. weinig wijzer van ge worden, 2. ondoorzichtig, 3. berust dit op inspraak?, 4. geen antwoord op vragen. Alles overziend lijkt dit slotdebat ei genlijk meer op een theaterstuk waarin de souffleur evenveel moest optreden als de spelers, dan op een debat. Spreek ik voor mezelf, of delen zij die aanwezig waren, deze mening? Je zou dan bijna zeggen: uitknippen en opsturen! C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Afpersing bejaarde vrouw. Een 77- jarige alleenstaande vrouw zonder fa milie in de wijk de Blokkendoos te Bergen op Zoom is door 15 jongeren van 11-19 jaar opgelicht en afgeperst. Tussen maart en september is zij door diefstal, chantage en bedreiging 15 tot 20.000 euro afhandig gemaakt. De oud-lerares was vrijgevig, maar ook vergeetachtig. Nadat de vrouw een loopwedstrijd van jongeren financieel had gesteund, kwamen ze regelmatig terug om meer geld. Ze vroegen ook een beloning voor spullen die ze eer der zelfbij de vrouw hadden gestolen. Enkelen jongen hadden zich daar naast schuldig gemaakt aan het stelen van tasjes van twee oudere dames, vanwie er 1 was geschopt en gevallen, waardoor zij haar pols brak. Stemmen van lezers Puntsgewijs enkele opmerkingen naar aanleiding van het verslag in de Eendrachtbode van 7 november van het afscheid van ds. A. van der Zwan van de Christelijke Gerefor meerde Kerken van Oud-Vosse meer en Tholen. - De verslaggever wist van een 'zwarte bladzijde.' Was het dan niet verstandig geweest het geheel iets soberder te verwoorden? Er zijn 'verwonde volwassenen en kinde ren' die deze predikant zeker niet als 'zeer gezien' ervaren hebben en voor wie dit verslag weer oude wonden open maakt! - Wat opviel is, dat geen enkele spreker iets gezegd heeft over de wijze waarop hij zijn pastorale werk vervulde. Veelzeggend! - Ouderling Duine is niet opge stapt. Hij heeft enkele maanden voor dat dit alles speelde, zijn ambt neergelegd op advies van zijn be handelaar in Zeist naar aanleiding van een burn-out die Duine gedeel telijk opgelopen heeft ten gevolge van machtsmisbruik binnen de ker kenraad. - In de plaats van Duine werd, ge heel kerkordelijk, Goedegebuure gekozen als ouderling. Door de zelfde machtsmisbraiker wordt het Goedegebuure, na het aanvaarden van die benoeming, onmogelijk ge maakt zijn plaats in de kerkenraad in te nemen. Goedegebuure komt geruime tijd thuis te zitten met een burn-out! - Machtsmisbraiker wordt door overige kerkenraadsleden vanaf het begin de hand boven het hoofd ge houden. - Goedegebuure en anderen worden geprest te vergeven. Maar wat kun je vergeven als er van ware schuld belijdenis geen sprake is? Want, de beschuldigende vinger gaat naar Goedegebuure en degenen die ach ter hem staan; zij willen een andere leer. - Deze zware beschuldiging moet de kerkenraad tenslotte terugne men. Oprecht en welgemeend? Uit het verslag blijkt helaas wel an ders: 'Van een praatgodsdienst komt alleen maar narigheid.' En dit slaat op die zwarte geschiedenis. - Conclusie: er is nog steeds een verdraaien van de waarheid en een afschuiven van de schuld. Bij Da vid was het heel anders: 'ik heb ge daan wat kwaad was in Uw oog.' Hij wees niet meer naar een ander. Hij werd zelf schuldenaar voor God. - Wij zijn beschadigd en onrecht aangedaan. Is dit het ergste? Nee, maar dat men denkt onder het mom van godsdienst en vrome woorden alles te kunnen en te mogen. Wat wordt God hierin onteerd! - We willen positief eindigen. Wat zijn we in die moeilijke periode warm en pastoraal opgevangen door ds. Den Ouden en wat kunnen we ons goed vinden in de predi king in de Hervormde Gemeente Tholen. Fam. G. Goedegebuure, Tholen. Fam. D.F. Duine, Oud-Vossemeer. In het artikel 'Mogelijk aanleg boe zem bij gemaal Drie Grote Polders' (het vroegere stoomgemaal van Oud-Vossemeer) in de Eendracht bode van 7 november zijn verschil lende onjuistheden vermeld. Een inpandig kolenmagazijn be stond niet, de kolen lagen namelijk buiten op het zogenaamde 'kool plein' naast de woning. De ge noemde steen was ingemetseld in het ketelhuis, waarin zich de stoomketel bevond. Op 12 juni 1958 werd nog gemalen voor een filmopname, op 16 juni 1958 is de stoomketel nog schoongemaakt. Het gemaal is 23 juli 1958 buiten bedrijf gesteld. Die dag ging de grote pompafsluiter definitief dicht. De machinistenwoning is door het voormalige waterschap Tholen verkocht aan de heer Meijll, die ze later doorverkocht als recreatiewo ning. De andere gebouwen zijn in eigendom gebleven bij het water schap. De stoommachine werd aan een sloper verkocht en de stoom ketel aan een tuinder in het West- land. Conclusie: Documenteer voordat je schrijft. Nellie Slager-den Engelsman, Oud-Vossemeer. (geboren en getogen op het stoomgemaal). Naschrift redactie: Vooraf docu menteren is altijd een goede zaak, dat is ook gebeurd voor het bekri tiseerde artikel. In het boek 'Van Rumoirt tot Razernij. Waterschap Tholen 1959-1995' schrijft mevr. Kool-Blokland op blz. 95: Op 1 oktober 1957 pompten de zuigers voor het laatst. Dezelfde schrijfster meldt in het informatiemagazine van waterschap Zeeuwse Eilanden 'De Waterwerker' van juni 1996: Het waterschap verkocht het oude stoomgemaal voor 3000,- aan de gemeente, die de schoorsteen liet neerhalen en de machine ontman- tèlde. De Oud-Vossemeerse muziekvereni ging krijgt van alle fanfares de hoog ste subsidie van de gemeente: 5817 euro. Dat blijkt uit de gemeentereke ning 2001. Volgens de subsidieveror dening wordt er voornamelijk per jeugdlid gesubsidieerd en aangezien OVM als enige een groep majorettes heeft, telt dat extra voor de gemeente subsidie. Accelerando uit Sint-Anna- land staat tweede, maar krijgt bijna duizend euro minder: 4900 euro. Concordia Tholen volgt op de derde plaats met 4565 euro. Concordia Sint- Philipsland en Euterpe uit Sint-Maar tensdijk zitten met respectievelijk 3993 en 3911 euro dicht bij elkaar. Het nieuwe bestuur met voorzitter Hans Visser (midden), links penningmeester Frank van derZande en secretaris Marieke Bolier. Achter Karina Verhage (rechts) en Corina Laban. Tholen en Sint-Philipsland kennen zo'n 1100 inwoners met diabetes, in de volksmond suikerziekte genoemd. De afdeling Tholen van de diabe tesvereniging Nederland wil meer voor hen doen. De vereniging is nieuw leven ingeblazen. Er is een nieuw bestuur dat met succes nieuwe leden werft en een enquête houdt onder de leden over welke activiteiten ze willen. 'Diabetes hebben is een manier van leven.' De afdeling Tholen telt zo'n 100 le den. „Dat is heel weinig. Dat is nog geen tien procent van het aantal dia beten hier. We zijn in september in elke woonkern begonnen met een ledenwerfactie en dat heeft 17 nieu we leden opgeleverd," zegt voorzit ter Hans Visser uit Sint-Maartens dijk. En daarmee staat de afdeling ineens op de derde plaats in de lan delijke top 5 van de verenigingen die dit jaar de meeste leden weet te werven. Een opkikker voor het be stuur dat sinds een half jaar aan de weg timmert. Immers het aantal mensen met dia betes groeit. Landelijk zijn er 400.000 suikerpatiënten. Dat wil zeggen dat bij hen de diagnose is gesteld. Er wordt vanuit gegaan dat er nog eens 400.000 Nederlanders zijn die de ziekte onder de leden hebben, maar dat niet weten. Jaar lijks komen er 60.000 mensen met diabetes bij. Er is werk aan de win kel. Ook op Tholen en Sint-Philips land. De nieuwe leiding wil de kar nu trekken. Visser: „Het vorige bestuur bestond uit twee mensen met dubbele func ties. Dat was teveel. Het dreigde mis te gaan. Tholen en Sint-Philipsland zouden bij de afdeling Bergen op Zoom worden gevoegd. Dat is op het laatste moment voorkomen om dat er nieuwe mensen gevonden zijn om door te gaan. Er was een nood oproep gekomen van de landelijke federatie in Leusden. Met hun steun hebben we dit nieuwe bestuur ge vormd." Naast Visser zitten secretaris Marie ke Bolier uit Scherpenisse en pen ningmeester Frank van der Zande uit Stavenisse in het bestuur. Ze worden ondersteund door Corina Laban en Karina Verhage uit Tho len. Bestuurslid vinden ze zo ge wichtig klinken, maar volgens Vis ser horen ze er wel degelijk bij. „Zij denken en beslissen mee." Dat de vereniging blijft voortbe staan is van groot belang, onder streept Bolier: „Je hebt hier al zo weinig. Mensen moeten al voor zo veel zaken de brug over. Dan is het toch wel handig voor diabeten om hier een vereniging te houden." Vis ser: „Voor sommigen mensen is het al een probleem om van Poortvliet naar Sint-Maartensdijk te komen. Het zou helemaal een probleem worden om een avond naar Bergen op Zoom te moeten. Als blijkt dat 80 procent van de leden liever over dag of op een zaterdagmiddag sa menkomt, dan moeten we daar naar kijken. Suikerziekte dreigt een epidemie te worden, zo voorspellen onderzoe kers. Niet alleen krijgen ouderen het op jongere leeftijd, ook bij kinderen vanaf vijf jaar neemt het toe. Sui kerziekte is vooral bekend onder ou deren. Maar steeds meer jongeren krijgen ermee te maken. En iemand die diabetes heeft, houdt het over het algemeen voor de rest van zijn leven. Grofweg zijn er twee vormen, type 1 en 2. Bij type 1 produceert het li chaam (de alvleesklier) geen insu line. Mensen die dit type hebben, moeten zich dagelijks met insuline inspuiten. Bij type 2 maakt het li chaam de stof nog wel, maar onvol doende omdat de vraag van het li chaam te groot is of omdat de insuline niet goed werkt. Insuline is nodig voor de spijsverte ring. Het zorgt ervoor dat glucose (suiker) op de goede plekken te rechtkomt. Wordt er geen insuline aangemaakt of is het systeem ver stoord dan krijgen spieren en orga nen niet genoeg brandstof. Een deel van de glucose verlaat het lichaam via de urine, een ander deel blijft in het bloed achter en richt daar schade Met steenbeitels, raspen en schuurpapier plooit Kettelerij de steen naar zijn wil. Zonder het te weten passeren honderden Tholenaren dagelijks het werk van Jan Kettelerij. De Thoolse beeldend kunstenaar ontwierp ge velplaten voor een viertal scholen in de gemeente. Zowel Het Kompas in Anna Jacobapolder, De Ark in Oud-Vossemeer, De Veste in Tholen als de Juliana van Stolberg in Sint-Maartensdijk zijn gesierd met bui tenpanelen van zijn hand. De laatste jaren beitelt, raspt en schuurt Ket telerij aan de weg als beeldhouwer. Zaterdag start zijn eerste solo-expo sitie, in galerie 't Rosarium in Tholen. „Het beeld is meer dan je ziet. Er zit een hele gedachtengang achter." Zijn liefde voor speksteen en serpen- tijn is iets van de laatste jaren. De 50- jarige Kettelerij, in het dagelijks leven leraar handvaardigheid op de bijzon dere basisschool Prins Maurits in Middelharnis, staat in de werkplaats achter zijn huis. Met een wijds woord zou je het een atelier kunnen noemen. Her en der beelden en sculpturen die een plaats moeten krijgen in 't Rosari um, de ruimte die Hans Westerwcel met enige regelmaat ter beschikking stelt aan kunstenaars die dat in zijn ogen verdienen. Slechts een deel van zijn werk zal er in het echt te zien zijn. De voorbije jaren heeft Kettelerij zich vooral bezig gehouden met in alle op zichten grootste beelden. Ruimtelijke werken van steen, gewapend beton, hout soms, een heuse boomstam ?elfs en glas. Hun omvang gaat 't Rosari um te buiten. Daarom heeft Kettelerij bioloog/fotograaf Louis Sauter zijn werk op de gevoelige plaat laten vast leggen. De foto's zullen ook te zien zijn in de Thoolse galerie. Ze zijn ge maakt op de plek waar de werken thuishoren. In de polder, op het slik. „Ik ben gefascineerd door ruimtewer king, de lijnen in een landschap." Kettelerij heeft van het Thoolse land schap leren houden. Hij groeide op in Zevenaar, in de Achterhoek. Een cou- lissenlandschap. Meer besloten, intie mer. In 1981 kwam hij naar Tholen. „Ik heb moeten wennen aan de wind. Ik heb de ruimte leren waarderen. De beplantingslijnen op de dijken, de dijkvormen op zich. Ik heb iets met dijken, met beschutting, afsluiting, bescherming. Dijken, niet alleen als scheiding tussen water en zee. Het is ook een metafoor voor het Zeeuwse karakter, een dijk waar je niet makke lijk doorheen komt." De steen waar Kettelerij tegenwoor dig mee werkt, laat zich ook moeilijk kennen. Speksteen en serpentijn ho ren nochtans bij de zachtere steen soorten. Toch vraagt het beeldhou wen tijd, aandacht en passie. Normaliter draagt Kettelerij tijdens zijn arbeid, behalve een schort, een mondkapje en een pet. Met name het gruis van de speksteen wordt nogal eens in verband gebracht met haaruit val en andere minder prettige zaken. Met steenbeitels, raspen en schuurpa pier plooit Kettelerij de steen naar zijn wil. Steenwas zorgt in de afslui tende fase van het proces voor een beschermlaagje en meer intense kleu ren. Eenmaal gereed, voelt de steen aan als de huid van een vrouw. Zacht, glanzend, een geheim in zich slui tend. Bij het uitzoeken van de ruwe steen probeert Kettelerij het mysterie al te doorgronden. Hij haalt er, ter verklaring, zelfs zijn grote voorgan ger Michel-angelo bij. „Het beeld moet al in de steen zitten." Kettelerij heeft in het leven al menige discipline in de kunst verkend. Elke vijf jaar een verandering, is een beet je zijn motto geworden. Jarenlang werkte hij als bloembinder in het be drijfsleven. In Zevenaar had hij een eigen bloemenwinkel. Altijd heeft hij zich echter meer vormgever dan za kenman gevoeld. Etaleren was van jongs af aan een fascinatie. Aan de Vughtse school studeerde hij voor bloemsierkunstenaar. Later werd hij zelf docent aan de vakopleiding bloemsierkunst in Naaldwijk/Wate ringen. Kettelerij maakte bloemver- sieringen in binnen- en buitenland en won tweemaal de eerste prijs voor corsowagens in het Westlands bloe men- corso. Toen enkele jaren gele den koningin Beatrix Sint-Maartens dijk bezocht op koninginnedag, was de bloemversiering in en bij het stad huis ook van zijn hand. „Bloem schikken kan wel degelijk kunst zijn. Kunst hoeft niet per se blijvend te zijn. Voor mij is bloemsierkunst een Nederland heeft momenteel veel meer telefoontoestellen dan inwoners, zo is uit recent onderzoek gebleken. Dit gegeven verklaart wellicht waarom wij dagelijks bij ons telefoonverkeer worden geconfronteerd met chagrijnig ma kende vrouwenstemmetjes, eindeloze keuzemenuutjes, antwoordapparaten, voicemails en niet te vergeten van die hoogst irritante muziekjes. Je schrikt tegenwoordig als er gewoon een menselijk wezen aan de andere kant van de lijn tegen je begint te praten. Ik heb steevast de gewoonte om veiligheids halve) eerst enkele seconden af te wachten vöordat ik ga reageren. Wie weet is het weer wel zo'n ingesproken berichtje 'dat er nog zoveel wachtenden voor u zijnHet kan natuurlijk in het gestresste leefpatroon van onze mo derne maatschappij best zo zijn dat er toevallig net een andere beller vóór jou aan de beurt is, maar het gaat er bij mij absoluut niet in dat we voor het stellen van allerlei gewone vraagjes pas na twintig minuten en het indruk ken van zo 'n vijftien keuzetoetsjes te horen krijgen dat de betreffende per soon net even niet op z'n plaats zit. 'Of we het later nog maar eens willen proberen?' Was deze gecompliceerde manier van moderne communicatie vroeger alleen bij grote multinationale ondernemingen gemeengoed, tegen woordig maken ook eenmansbedrijfjes en zelfs particulieren al gebruik van deze ontmoedigingspraktijken. Ik ken zo'n moderne zakenrelatie die al ja ren in zijn uppie handel drijft. Onlangs belde ik hem op voor het maken van een afspraak voor ons periodieke borreluurtje. Ik schrok me een hoedje toen ik aan de andere kant van de lijn plotseling een vreemde vrouwenstem hoor de zeggen 'dat ik verbonden was met de handelsonderneming van Jaap Se- gers'. Ja, dat was nou ook net de bedoeling van mijn telefonisch initiatief mevrouw, beet ik haar vrijwel onmiddellijk toe. Stoïcijns ging de dame ech ter verder: Voor administratie, toets 'n I. Voor de afdeling verkoop, toets 'n 2. Voor de afdeling klantenservice, toets 'n 3. Voor overige vragen toets 'n 4." Volledig gedesoriënteerd volgde ik nog slaafs de instructie van de telefoon- mevrouw op ook. Zou ik met mijn vraag over onze wekelijkse borrel nu ei genlijk bij de afdeling klantenservice moeten zijn of is dit item toch meer iets voor keuzeoptie 4, vroeg ik me af. „Ja jö, zo'n automatisch keuzemenu zorgt ervoor dat je bedrijf een heel stuk professioneler overkomt bij de klan ten lachte mijn ouwe gabber Jaap. Oh, is dat werkelijk zo, vroeg ik me vertwijfeld af. In mijn fantasie zag ik het beangstigende beeld al voor me van al die bankmedewerkers, de belastingdienst, verzekeringsagenten, over heidsdienaren, zorginstellingen, zakenmanagers en noem zomaar op. Zou den u en ik echt al jaren voor de gek gehouden zijn met hun standaard smoesje dat er nog zoveel wachtenden voor u zijn? Zouden de drukdoeners werkelijk achter hun krantje zitten gniffelen terwijl wij worden getrakteerd op zo'n vreselijk muziekje dat ongevraagd en eindeloos uit de hoorn galmt? Kippenvel rukt op tot onder mijn oksels bij het idee dat diegene die ik moet spreken over het een of ander, gewoon zit te duimendraaien of - nog erger - net verstrikt zit in een moeilijke doorloper in zijn of haar puzzelboekje of zoiets dergelijks. Zouden die mensen dat nou allemaal doen om professione ler over te komen bij ons simpele burgers? Ik denk, naïef als ik ben, dat we met z'n allen 'aan het lijntje'gehouden worden omdat er gewoonweg veel te weinig mensen zijn om alle vaste en mobiele telefoons in ons land op te ne men. Misschien is een noodplan voor telefoonminnend Nederland wel een oplossing voor deze problematiek. De regering zou alle jongelui die in het bezit zijn van een mobieltje kunnen verplichten om (in ruil voor beltegoed) in hun vrije tijd bij te springen in grote kantoren, overheidsinstellingen en andere organisaties. Wij krijgen dan in ieder geval direct iemand aan de te lefoon en de jeugd kan zich naar hartelust uitleven met haar populairste vrijetijdsbesteding anno 2002. Bpllen! 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3