^8 Brede steun visie havengebied, camping blijkt heet hangijzer Driedubbel feest op de Regenboog 'Koeien kunnen goed klimmen en ook dalen' Ouders stellen comité jeugdbegeleiding teleur ///fa HEIJNEN Vosmeer aan zet op debatavond 412 pakketten Dorcas-actie Donderdag 14 november 2002 58e jaargang no. 52 STAP NU OVER OP DE SCHOTELANTENNE! Van der Maas bakt beste speculaas van heel Zeeland Woensdag dankdag Pleidooi W. Mosselman voor 'miljoenenproject' in Sint-Annaland Het havengebied Sint-Annaland zo snel mogelijk ont wikkelen. Er liggen kansen voor het bedrijfsleven. Cam ping de Krabbenkreek wordt te duur voor gaste., met een modaal internen. De Kleine Suzannapolder volbouwen kan later en voor het afwikkelen van verkeer voor C1000 heeft de SGP een alternatief. Dat is in grote lijnen de uit komst van het debat over de structuurvisie havengebied Sint-Annaland maandagavond in de commissie gemeen telijke ontwikkeling. Levensgevaarlij k Dijk is voor PvdA beschermheilige Wethouder K.A. Heijboer wordt weieens vergeleken met Karei de Grote, en kreeg de rol van sinterklaas toegewe zen door het actiecomié de Doordrammers (Aldi), maar stapte zelf even terug naar de tijd toen hij nog koeien- wachter was. Dat gebeurde maandag in de commissie ruimtelijke ordening toen het college de raadsleden ad vies vroeg over het weggraven van een stuk dijk door veehouder Vissers tussen de Razernijpolder en de Vrouw-Belyapolder in Tholen. Bloemdijk 'Met Vossemeerse jongeren is goed te praten' Grenzen Deze week .Courant naland 653474 3chtbode.nl -advert@egndrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECH NOLOCI E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Op de vijfde debatavond over de toekomst van Tholen voerden 26 be langstellenden het woord. Daarvan kwam bijna vijftig procent (12) uit Oud-Vossemeer. De inwoners van Oud-Vossemeer waren woensdag massaal naar de Wellevaete in Sint- Annaland gekomen en uitten zware kritiek op de toekomstvisie zoals die in de informatiekrant van de ge meente is verwoord. Daarin wordt Oud-Vossemeer met Poortvliet, Sta- venisse en Anna Jacobapolder als 'woonkern' opgevoerd, tegenover de 'ontwikkelingskernen' Tholen, Sint- Annaland, Sint-Philipsland en Sint- Maartensdijk/Scherpenisse. Uit de andere kleine woonkernen kwamen minder reacties: Poortvliet IStavenisse 1Scherpenisse 1Uit de grotere woonkernen reageerden vier mensen uit Tholen, uit Sint-An naland 3 en Sint-Maartensdijk 4. Oud-Vossemeer domineerde het de bat en daar was alle reden toe, zo vonden ze. „Jullie maken de dorpen kapot," zei Joyce Havermans. Uit Sint-Philipsland en Anna Jaco bapolder stond niemand op om het woord te voeren. Raadslid F.J. Goossen (VVD) uit Anna Jacoba polder wilde wel wat zeggen, maar de raadsleden hadden op deze avond een spreekverbod. Het college was op deze avond aan zet, maar die rol bleek weggelegd voor Oud-Vossemeer. Zie pagina 7. Bakker Ewoud van der Maas uit Sint-Annaland heeft bij provinciale wedstrijden de eerste prijs gewon nen met Zeeuwse speculaas. Hij kreeg daarvoor van de jury het hoog ste aantal punten: 47,5. Zijn naaste concurrent bleef daar twee punten achter. De bakkers moesten ook wit brood en vruchtenbrood inzenden en met de speculaas telden er drie pro ducten mee voor het algemeen kam pioenschap. Dat ging nu met 185,5 punten naar Koppejan in Melisker- ke. Van der Maas was tweede met 182 punten. „Met een beetje meer geluk was de Zeelandtrofee in Sint- Annaland terecht gekomen. Bij het gemiddelde per product scoorde ik namelijk gelijk met Koppejan: 7,4." Van der Maas is echter blij met de bekroning van zijn Zeeuwse specu laas, die voor de kleur, vorm en af werking, bakaard, structuur en alge mene indruk een 8 kreeg. De jury gaf voor de smaak een halve punt minder. Van de 27 bakkers was Van der Maas de enige Thoolse deelne mer. Hij won eerder een eerste prijs voor zijn zachte puntjes. De protestantse kerken op Tholen en Sint-Philipsland vieren woensdag dankdag voor gewas en arbeid. De meeste kerken houden dan 's mor gens en 's avonds (een aantal ook 's middags) dankdiensten. Scholen, winkels, banken, postkantoren, het gemeentehuis en verschillende an dere bedrijven zijn dan gesloten. In supermarkten op Tholen en Sint- Philipsland hebben honderden men sen vrijdag en zaterdag meegedaan aan de landelijke voedselactie van Dorcas. Vrijwilligers van de werk groep Tholen gaven in de winkels (ook in een supermarkt in Halsteren en in Roosendaal) alle klanten een lijstje waarop de inhoud van een compleet pakket vermeld stond. Wie dat wilde, kon artikelen van het lijstje kopen en die bij de vrijwili- gers inleveren. In het verzamelpunt in de Regentessestraat te Tholen konden 412 dozen gevuld worden met onder meer cacao, pindakaas, soep, bonen, macaroni, zout, krui denmix, rijst, suiker en thee. Daar mee was de ache een succes, want vorig jaar leverde ze 356 pakketten op. De allerarmsten in een aantal Oost- Europese landen profiteren van de actie. De pakketten gaan bijvoor beeld naar Oekraïne, Roemenië, Rusland en Albanië. Met name be jaarden en kinderen hebben het daar moeilijk, nog steeds sterven in die landen mensen door ondervoeding. In overleg met plaatselijke autoritei ten en adviseurs bengen medewer kers van Dorcas International de pakketten op de goede plaatsen. Na afloop van de actie gaf coördinator Dick v.d. Velde zaterdagavond alle medewerkers en vervoerders een compliment voor hun inzet. Drie verenigingen waren voor het eerst met vrijwilligers present: jeugdkoor Polyhymnia uit Oud-Vossemeer, jeugdclub Alpha uit Scherpenisse en vrouwengroep De Passage uit Halsteren. Een aantal raadsfracties heeft problemen met de geforceerde vernieuwing van camping de Krabbenkreek in Sint-Annaland. Grotenhuis Ontwikkeling kocht deze van C. Dus ink rechts) en wil drastisch moderniseren. De belangstelling op de publieke tribune was groot. Veel Sint-Anna- landers waren naar de raadzaal ge komen, maar ook andere belangstel lenden voor een van de twintig onderwerpen op de lange agenda. Er stonden voor de bijna veertig be zoekers vijf rijen stoelen gereed. „De politiek gaat leven," zei raads lid L. Blom (PvdA) na afloop. Hij legde projectontwikkelaar P. Visser het vuur aan de schenen over het plan om camping de Krabbenkreek om te vormen tot Pare Krabben kreek met luxere kavels. De cam ping maakt onderdeel uit van de al gehele visie voor het havengebied. W. Mosselman was namens de on dernemers enthousiast over het plan dat 'goed is voor de werkgelegen heid'. Hij riep de raadsleden op po sitief te reageren op de visie. „Hier ligt een prachtig plan. Het is een miljoenenproject. De werkloosheid op Tholen is groter dan in de rest van Zeeland. Geef Thoolse onder nemers een kans. Begin er snel aan." Maar Mosselman had ook kritiek. Die richtte zich tegen A.L. Piet van de CU. De ondernemer betreurde het dat de grondprijzen voor bedrij venterreinen op initiatief van de CU met honderd procent zijn verhoogd. „Als ik de ene dag 20.000 euro be taal en ik moet de volgende morgen 40.000 euro betalen, dan ben ik in twee maanden failliet." Piet antwoordde dat de grondprijzen door de verhoging aangepast zijn aan de prijzen 'op de markt'. En hij legde uit dat de grondprijzen voor bouwkavels voor woningen de afge lopen jaren drastich waren gestegen terwijl de tarieven voor de bedrijven daarbij sterk waren achtergebleven. Maar hij bleek niet ongevoelig voor de kritiek van Mosselman: „Als er economische tegenspoed is, dan kun je dit standpunt wijzigen. Als de werkgelegenheid zwaar onder druk komt te staan, is het te heroverwe gen." Voorzitter C. Smits van de midden standvereniging Activa lichtte toe dat de leden de visie waarderen. „In grote lijnen kunnen wij er ons in vinden. Maar als er concretere plan nen komen, willen we daar direct bij betrokken worden." Smits sprak daarna als voorzitter van de afdeling Noord-Zeeland van de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer. Ook die was positief, zei hij. Maar het beeïndigen van de functie van handelshaven zien de schippers niet zitten. Op dit punt wenste Schuttevaer de tekst aange past in de visie. „Schippers moeten het hele jaar door gebruik kunnen maken van de haven. Niet alleen bij de jaarwisseling maar ook op ande re momenten, bij geboorte, overlij den en huwelijk." Smits pleitte niet alleen voor de binnenvaart maar ook voor de andere 'beroepsgebruikers'. Blom reageerde op Smits' betoog. „Zijn de schippers bereid om alle kosten te dragen van de havens?" Smits zei daar geen antwoord op te hebben. „Dan zou ik eerst de ach terban moeten raadplegen. Wel weet ik dat het verhogen van de haven gelden dweilen is met de kraan open. Dan blijven de gebruikers weg, waardoor de kosten weer stij gen." RW.J. Hoek (SGP) nam het op voor de schippers. Tegen Blom zei hij dat de vraag over de volledige bekosti ging van een voorziening ook aan andere doelgroepen gesteld kan worden. Namens Grotenhuis Ontwikkeling sprak P. Visser over de toekomst van camping de Krabbenkreek. Hij had een 'rekensommetje' voor de huidige huurders gemaakt, zei hij. Die beta len nu 1100 tot 1200 euro per jaar waarvan ze zes maanden op de cam ping kunnen staan. In de nieuwe op zet kunnen gasten er een heel jaar verblijven op een kavel van 200 tot 250 vierkante meter. De kosten daar van bedragen via een lening bij de plaatselijke bank 1100 tot 1300 euro aan rente, kosten koper. „Het is een vorm van privatiseren, ja, maar anders is het niet mogelijk om de camping op te krikken. De cam ping is volledig verouderd, voldoet niet meer aan de eisen en is bij brand levensgevaarlijk. We hebben de men sen een goed en net voorstel gedaan." Visser pleitte ervoor om de Kleine Suzannapolder samen met de cam ping aan te pakken. Maar Blom twij felde aan de uitleg van Visser. „Die 1100 tot 1300 euro per kavel is niet voor wat er op komt te staan. De mensen moeten ook nog een chaletje kopen. Daar moeten ze dan nog eens 3000 tot 4000 euro per jaar voor gaan betalen." Visser: „Wat er nu op staat, kunt u als raadslid niet tolereren. Ik weet niet wat een caravan kost want ik ben geen caravanhandelaar." Volgens Blom gaat het om chalets, vaste woningen die 50.000 euro kos ten. Visser: „Dat is uw mening." Blom: „Voor de doelgroep is het een illusie dat ze er blijvend gebruik van kan maken. Dit is zelfs misleidend. Als we met de structuurvisie instem men, dan moeten de huidige gasten weg." ZIE VERDER PAGINA 13 „Wat moet je dan met dit initiatief? Of kunnen we dit niet toestaan?" De veehouder maakte de doorgang zonder vergunning, om zijn koeien gemakkelijker naar de wei te kunnen brengen en terug te halen naar de melkstal. Vissers vroeg een ontgron dingsvergunning aan bij de provin cie. De provincie vraagt in zulke ge vallen het advies van de raad. De dijk is echter beschermd. De dijk mag wel gebruikt worden voor agra rische doeleinden zolang er geen af breuk wordt gedaan aan de 'land schappelijke en cultuurhistorische waarden'. Het gedeeltelijk afgraven is in strijd hiermee, vindt het college. Ook in het toekomstig bestemmings plan buitengebied is het uit den boze om stukken van de dijk te halen. Volgens Heijboer hoef je voor koei en de dijk ook niet af te graven. „Nu spreek ik op persoonlijke titel, maar koeien kunnen heel goed klimmen en ook goed dalen. Daar is al een op lossing voor. Dat weet ik omdat ik lang geleden koeienwachter ben ge weest." Als wethouder zei hij niet blij te zijn met de gang van zaken. Aan de andere kant wil het college ook de bedrijfsvoering van Vissers niet 'torpederen'. J. Bijl (CDA) wist niet goed wat hij ervan moest denken. Hij wees erop dat er ook gesproken wordt over het herstellen van coupures in dijken. Volgens F.J. Goossen (VVD) kan het verlagen van de dijk niet zomaar worden toegestaan. Hij vroeg zich wel af of er een noodzaak was van wege de bedrijfsvoering. J. Oude- sluijs (PvdA) zei wel begrip te heb ben gekregen voor de actie van de veehouder. „Hem is via de ruilver kaveling land toegewezen in de an dere polder en hij moet steeds over de dijk heen. Maar dijken zijn voor ons Zeeuwen beschermheiligen." Hij vroeg naar andere oplossingen. Ook P.W.J. Hoek (SGP) had begrip voor de situatie en A.L. Piet (CU) vroeg wat het college eraan-wil doen. J. van de Donker (D66) betreurde de actie van de veehouder: „Het is uit gerekend een bloemdijk. Dit kan niet. Maar we kunnen hem ook niet meer terugbrenegn in de oude situ atie." Hij pleitte voor een tussenop lossing door het stuk afgegraven dijk in te zaaien. Een meerderheid steunde het voorstel van het college om geen medewerking te verlenen aan de ontgronding, VVD en CDA waren tegen. De ouders van Oud-Vossemeerse tieners lieten het dinsdagavond afwe ten. Op een informatiebijeenkomst van het comité jeugdbegeleiding in de Vossenkuil verschenen slechts drie moeders. Voorzitter G.H.F.M. van de Weijer was teleurgesteld. Het comité, in het leven geroepen naar aan leiding van problemen met een groep hangjongeren in het dorp, had met ouders willen praten over ervaringen en oplossingen. „Ik heb een beetje het idee dat men de kop in het zand steekt omdat het nu weer be trekkelijk rustig is. Maar als er geen medewerking is uit het dorp, houdt dit comité op te bestaan", aldus Van de Weijer. Het comité jeugdbegeleiding is begin dit jaar op initiatief van de Vosse meerse huisarts gevormd, nadat er bij hulpverleners signalen kwamen van jongeren die problemen hadden. Naast Van de Weijer zijn de politie, de gemeente, jeugd- en jongerenwerk, maatschappelijk werk en het opvoed- bureau erin vertegenwoordigd. Er zijn gesprekken gevoerd met verte genwoordigers van scholen en ker ken, en met de jongeren zelf. „En nu hadden we met een heleboel ouders willen praten over wat eraan te doen valt", zei de huisarts. Hij vroeg zich af of de ouders zich niet betrokken voelen bij de problematiek, of dat het hen niet interesseert. Via aanplakbil jetten en persoonlijke benadering wa ren ze van de bijeenkomst op de hoogte gesteld. Politieman P. Voor winden was positiever gestemd: „Ik denk dat velen niet durven komen. dat de drempel te hoog is. Ze ervaren het mogelijk als gezichtsverlies, dat ze gefaald hebben in de opvoeding." De wijkagent zei ook dat er groepe ringen in de samenleving zijn die ont kennen dat er een probleem is met de jeugd. „Maar wij weten wel beter. Het is ook geen specifiek probleem van Oud-Vossemeer." Jongerenwerker I. Bourhardaine on derschreef dat en vertelde over een ervaring in Tholen met dealende jon geren. Met de Vossemeerse groep - door de beleidsmakers inmiddels Plusgroep gedoopt omdat ze zich op houdt bij de supermarkt met die naam - heeft de jongerenwerker meteen na zijn aantreden contact gezocht. ZIE VERDER PAGINA 5 Het beeld is meer dan je ziet, zegt kunstenaar Jan Kettelerij uit Tholen Invaller Hans Leune is met drie treffers het goudhaantje bij WHS Holonite had eerder in Tholen moeten bouwen, aldus scheidende directeur EN VERDER... Afdeling Tholen van diabetesvereniging nieuw leven ingeblazen 't Is oamae polletiek met de carnaval in Gróót Pesóót Vader en zoon Ketting grossieren in prijzen bij de Vogelvrienden IEDER MENS HEEFT ZUN DWAASHEDEN; VAAK ZIJN DIE NOG ZUN BELANG WEKKENDSTE BEZIT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Als er een schooljuf of meester jubileert, is het altijd groot feest op school. Bij de christelijke nationale school De Regenboog in Tholen vierden vrijdag maar liefst drie leraressen tegelijk een jubileum. Reden genoeg voor een extra groot feest. Juf Anneke Burggraaf geeft al vijfentwintig jaar leiding aan de jongste leerlingen van de Thoolse basisschool. Haar collega Corrie van de Merbel, leerkracht van groep vier, zit eveneens een kwart eeuw in het onderwijs. Jeanet Nagtegaal, net als juf Anneke leidster van één van de drie kleutergroepen, completeerde het feestelijke onderwijstrio met een dienstverband van twaalfeneenhaif jaar. Directeur C.L. van Dis haalde de dames op deze bijzondere werkdag persoonlijk van huis op en bij de ingang van de school stonden alle leerlingen met erebogen en ballonnen vol ongeduld te wachten om de drie onderwijzeressen toe te zingen. Er heerst een uitgelaten stemming onder de schoolkinderen op deze feestelijke dag. Het komt dan ook niet iedere dag voor, dat er drie onderwijzeressen tegelijk een jubileum vieren. Als de drie juffen om kwart voor negen door directeur Van Dis voor het school plein van De Regenboog worden afgezet, zingen de kinderen massaal het speciale jubi- leumlied. Met een groot boeket bloemen in de hand lopen de drie dames, zichtbaar ge nietend van de enthousiaste schoolkinderen, langs een lange erehaag naar het voor hen zo vertrouwde schoolgebouw. Binnen aangekomen, wacht het drietal in de grote hal nog een zanghulde van leerlingen en daarna zijn de klassen waarin de dames les geven aan de beurt. Voor de kleutergroepen van juf Anneke en juf Jeanet, en voor groep vier die onder leiding staat van juffrouw Corrie, is er deze ochtend een spelletjescircuit uit gezet en de kinderen mogen zelf een eierkoek versieren (en opeten natuurlijk). En voor iedere jubilaris is er een cadeau namens de kinderen. De dames krijgen ieder een tafel kleed met zes servetten waarop door iedere leerling een persoonlijk boodschap is ge schreven of getekend. Tevens heeft elk kind een werkstuk gemaakt waarin wordt aan gegeven hoe hij of zij over de juffrouw denkt. Schoolcoördinator Tilly Schuld ziet de feestelijke taferelen met veel plezier aan. „Het zijn stuk voor stuk prima leerkrachten en bovendien zijn het fijne collega's bij wie het lesgeven echt in het bloed zit. De leer lingen zijn dol op hun juffen en dat merkje goed in de dagelijkse omgang De dames zijn blij met alle blijken van waardering en ze beschouwen hun werk alle drie als een soort hobby. Zie verder pagina 5. 9» De drie jubilarissen werden bij aankomst op school luid toegezongen door alle leerling van c.n.s. De Regenboog.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1