Provincie Zeeland Jongeren in de Abdij Evaluatie Streekplan Protest tegen rooien en planten bomen Buitenzorg Provincie waarschuwt 18 bedrijven voor borden Visstropers in de kraag gevat (Officiële Mededelingen Meerderheid van de commissie is voor handhaven cypressen Donderdag 14 november 2UU2 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 46/2002 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Milieutijdingen In het Streekplan Zeeland dat in 1997 door Provinciale Staten is vastgesteld, is aangegeven dat eenmaal per zittingsperiode een evaluatie zal worden uitgevoerd. De evaluatie van het Streekplan is op 28 juni 2002 door de staten vastgesteld. Idee met lef Wegwerkzaam heden Hoe wakker is politiek Zeeland Milieu Ontgronding bassins Breedenvlietsedijk Sint Annaland Voor 20 december moet Tholen schoon zijn Een meerderheid van de commissie gemeentelijke ontwikkeling is tegen het rooien en gedeeltelijk ver vangen van de watercy- pressen in Meanderlaan, Pergola en een deel van de Oranjerie in de wijk Bui tenzorg in Tholen. De noodzaak daartoe ont breekt, zo stelden de mees te fracties. SGP was wel voor het voorstel van b. en w. Bonsai Zangverenigingen karig bedeeld met subsidie tLH,I> 1JKALM 1 KUDU, Uü 1 HUULSt UUUKAIN 1 Abdij Nieuws Power Practice Op donderdag 28 november wordt in de Abdij te Middelburg een speciale jongerendag met het thema Energie Sport ge houden. Deze dag is een onderdeel van het project Jongeren Informeren Jongeren. Dit project is een samenwerkingsverband tussen de Hogeschool Zeeland en de provincie. Stagiaires van de op leiding communicatie werken actief mee aan de uitvoering van het project. Een van de doelen van het project is jongeren meer te betrekken bij de politiek. Een van de actiepunten uit het project is de inmiddels bekende trailer- toer, waarbij statenleden in ge sprek gaan met leerlingen uit de hoogste klassen van het voortge zet onderwijs of het MBO. Op de Power Practice-dag vol gen leerlingen van scholen die zich hebben aangemeld een spe ciaal programma: - Discussie met Statenleden in de Statenzaal - Een film over het werk van de Provincie Zeeland - Bezoek aan de informatiemarkt Informatiemarkt De informatiemarkt is speciaal gericht op jongeren en vrij toe gankelijk. Op deze markt zijn de volgende bedrijven/organisaties aanwezig: - Vereniging Zeeuwse Milieufede ratie - Zeeuwse Sportraad - HZ Sport - Delta N.V. De markt wordt gehouden in de voorhal van de Statenzaal, Abdij 10 in Middelburg. Wie meer wil weten kan contact opnemen met Marinka van de Waart of Jitty Doorn, stagiaires afdeling Communicatie, tel. 0118-631591 of e-mail: jij@zeeland.nl. In nummer 77 van Milieu tijdingen wordt aandacht be steed aan de natuurontwikke ling in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gaat om een gebied dat Linie-Midden wordt genoemd en ligt in de buurt van IJzen- dijke. Het maakt deel uit van de Staats-Spaanse Linies. Het si de bedoeling dat er schrale graslandvegetaties komen op de droge zanderige delen. Op de plekken waar klei als onder grond aanwezig is moet droog of vochtig bloemrijk grasland komen. Om dat te realiseren moet er wat graafwerk worden verricht. De oevers van Passa- geule moeten minder steil wor den en er komen drinkputten. Het beheer van de gebieden zal bestaan uit extensieve begrazing. Slapen met oordoppen op en een knijper op de neus. Dat is de 'vertaling' van cartonist Jan Zandstra als het gaat om de ontwikkelingen van de leefom geving in de Kanaalzone. Hij haakte in op het verslag van de publieksavond van 1 juli dit jaar. Bestuurders en publiek spraken over de leefomstan digheden in de Kanaalzone, de maatregelen tegen onder andere geluidsoverlast en de manier van meten van geluids stank- en roetoverlast. Meer over dit onderwerp en tal van andere zaken is te lezen in Milieutijdingen nr. 77. Wie belangstelling heeft voor dit nummer en/of een abonne ment wil op het blad, kan con tact opnemen met het Infor matiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118- 631400. E-mail adres: infocen- trum@zeeland.nl. Het informa tiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Versterking van stedelijke be drijfsterreinen, indicatieve be grenzing van de omvang van plaatselijke ontwikkelingen vorm den de hoofdelementen om dat doel te bereiken. Op Walcheren heeft de bundeling behoorlijk gestalte gekregen, op de Beve- landen is dat veel minder het geval. In Zeeuwsch-Vlaanderen is ver houdingsgewijs nog de meest gespreide ontwikkeling buiten de stedelijke zone en dragende ker nen waar te nemen. lijk van de besluitvorming over het ruimtelijk beleid door het rijk. De beleidsthema's die een rol gaan spelen zijn opgenomen in de beleidsagenda. Opvragen De op 28 juni vastgestelde Evaluatie Streekplan Zeeland kan worden opgevraagd bij het Infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zee- land.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Het Streekplan Zeeland (€4,55) en de herzieningen (gratis) zijn eveneens bij het Informatie centrum verkrijgbaar. In het Streekplan Zeeland is het ruimtelijk beleid aangegeven tot 2005. Om te kunnen beoordelen of het plan heeft gewerkt, doel stellingen zijn gerealiseerd, het uitvoeringsprogramma is uitge voerd en om te zien met welke ontwikkelingen rekening moet worden gehouden is de evaluatie' uitgevoerd. De evaluatie toont aan dat er voldoende aanleiding is om tot actualisatie van het Streekplan over te gaan. Het tijd stip waarop dat moet gebeuren is nog niet vast te stellen. Een van de redenen daarvoor is dat mogelijk onder invloed van de Strategische Visie het denken over het samenvoegen van de drie belangrijkste provinciale be leidsplannen -streekplan, water huishoudingsplan en milieube leidsplan- een nieuwe impuls zal kunnen krijgen. Woningbouw Voor het behoud en de verster king van de vitaliteit van Zeeland is het bundelen van functies in de stedelijke gebieden van groot belang. Dit beleid moet onder andere leiden tot behoud en ver betering van het voorzieningenni veau en de druk van het bouwen in landelijk gebied verminderen. De stedelijke ontwikkelingszones en de dragende kernen hebben de opdracht gekregen om boven lokale ontwikkelingen op het gebied van woningbouw, bedrij vigheid en voorzieningen op te vangen. Geconcludeerd wordt dat woningbouw in de stedelijke ontwikkelingszones en dragende kernen voor een belangrijk deel zijn gerealiseerd. De doelstelling om de groei van de bevolking vast te houden en te versterken is volgens de evaluatie allen in de ontwikkelingszone Goes/Borsele/ Kapelle gerealiseerd. Bedrijvigheid In het streekplan is ook voor de totstandkoming van bedrijventer reinen gekozen voor bundeling. Agrarische gebieden In het streekplan wordt ge streefd naar behoud van de agrarische productiefunctie door volwaardige bedrijven, bestaan de bedrijven dienen voldoende ruimte te krijgen voor een ge zonde bedrijfsvoering. Het pro ces van aanpassing en verande ring binnen de landbouw dient te worden gestimuleerd. Door het formuleren van voor waardenscheppend beleid moe ten de geformuleerde doelstellin gen worden gehaald. Het op nemen van biologische landbouw in gemeentelijk beleid kan bijdra gen aan de realisatie van de doelstelling. Via het gebiedsge richte beleid en Vitaal Platteland worden initiatieven gestimuleerd. Beleidsagenda De noodzaak tot bijstelling van beleid wordt aangegeven in de evaluatie. Er zijn op zich wel vol doende punten om tot actualisa tie van het streekplan over te gaan. Het moment waarop de daadwerkelijke actualisatie zal worden gestart is sterk afhanke Door goede ideeën te onder steunen met een financiële injectie wil het Zeeuws Partici patiefonds de kleinschalige be drijvigheid in de provincie stimu leren. Het fonds is een initiatief van ABN-AMRO en de Provincie Zeeland. Subsidies en giften worden niet verstrekt, wel kan het fonds kapitaal verstrekken in diverse vormen. In de na jaarsbrochure van het fonds vertellen twee ondernemers over hun praktijkervaringen en de steun van het Zeeuws Parti cipatiefonds. De brochure is verkrijgbaar bij het Informatie centrum van de provincie. Wie meer wil weten over het fonds kan de website raadple gen: www.zeeuwsparticiDatie- fonds.nl. Telefonische informatie wordt verstrekt door de afdeling Economie van de provincie Zeeland, tel 0118-631435. De eerste fase van de werkzaam heden in verband met de aanleg van de Recreatieverdeelweg (Haamstede-Renesse) zijn inmid dels een heel eind gevorderd. De aanleg van de rotonde-noord heeft gevolgen voor het wegver keer. In verband met dit karwei zullen vanaf 18 november gedeel ten van de Roelandsweg, vanaf het Transferium richting Lage- zoom, tot de rotonde Stoofweg voor het verkeer worden afgeslo ten. De omleidingroute loopt via de bebouwde kom van Renesse naar de rotonde Hogezoom- Roelandsweg-Vroonweg. Als het weer mee zit zal de aanleg van de rotonde rond de jaarwisseling zijn voltooid. Leefbaarheid op het platteland, openbaar vervoer, duurzame energie, jongeren, sportevene menten. Het zijn thema's waar veel over te zeggen valt. Wie een mening heeft over deze zaken en daarover wil discussieren met leden van Provinciale Staten is van harte welkom bij het Scooperadebat dat op 26 no vember in de burgerzaal van het stadhuis van Middelburg zal wor den gehouden. Het thema van de avond is: Hoe wakker is politiek Zeeland? Discussieleider en pre sentator van deze avond is Ferry Mingelen. Het debat begint om 20.00 uur en wordt naar verwachting afge sloten om 22.00 uur. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben onder het stellen van voorwaarden vergunning ingevolge de Ontgrondingen- wet verleend aan Firma Gunter en Zonen te Sint Annaland voor reeds uitgevoerde ontgrondings werkzaamheden ten behoeve van de aanleg van een drietal bassins op een perceel, gelegen aan de Breedenvlietsedijk ter hoogte van de Staartweg te Sint Annaland. De vergunning, de aanvraag en overige stukken liggen van 15 november tot en met 27 decem ber 2002 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kantooruren, monde linge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot G. Beckers, tel. 0118-631786) als mede in de openbare leesruimte van het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkdagen van 9-12 en van 13.30-15 uur, met uitzondering van de maandag middag. Gedurende de periode van terinzagelegging kan een tel. afspraak worden gemaakt voor het inzien buiten kantooruren (tel. 0166-668237). Van 15 november tot en met 27 december 2002 kunnen belang hebbenden tegen het verlenen van de vergunning beroep instellen bij de afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Gelijke bevoegd heid komt toe aan de vergun ninghouder voor zover betreft de aan de vergunning verbonden voorschriften. Zeventien bedrijven en braderie-organisatoren, en een school hebben via een aangetekende brief een bestuurlijke voorwaarschuwing gehad van het provinciaal bestuur omdat ze met borden de landschapsveror dening Zeeland hebben overtreden. Voor 20 december moet Tholen schoon zijn. Als de borden er dan nog staan, treden gedeputeerde sta ten bestuursrechtelijk op. De provincie gaat de wildgroei van reclame borden in het buitengebied tegen omdat het strijdig is met het karakte ristiek Zeeuwse landschapspatroon. eierhandel J.H. Hoogerbrugge in Poortvliet en A.L. Aarnoudse (hoek Patrijzenweg/Mareweg) bij Oud- Vossemeer toch verdwijnen. Voor sommige vrijstellingen gelden wel nadere voorwaarden, zoals hoogte, aantal, plaats en oppervlakte. In de landschapsverordening is geen ont heffingsmogelijkheid opgenomen. Volgens een eerdere regeling kreeg de gemeente Tholen ontheffing voor de ronde welkomstborden, maar dat zou nu niet meer mogen. „Toen was het mode om op die manier aandacht te vragen", zegt een woordvoerder van de provincie. Borden voor bra derieën in Scherpenisse en Sint-Phi- lipsland en de snuffelmarkt in Tho len, borden in de akkerranden of voor de rommelmarkt van de Eevliet zijn voortaan taboe. De provincie wil het buitengebied van Tholen groen en schoon houden. Omdat het buitengebied op onaan vaardbare wijze is aangetast, wil de provincie aan de ongewenste ont wikkeling een eind maken. In 1996 is hiermee al begonnen en nu komt Tholen aan de beurt. Buiten de be bouwde kommen is er een totaal ver bod voor het plaatsen van borden, vlaggen of spandoeken, behalve op bedrijventerreinen. Hier geldt de regelgeving van de gemeenten. ANWB-borden, informatieborden en borden waarop agrarische producten te koop worden aangeboden, borden die betrekking hebben op een beroep of bedrijf, alsmede vlaggen die zijn aangewezen als officiële binnenland se en buitenlandse vlaggen zijn toe gestaan. Ten aanzien van agrarische producten is er wel de beperking, dat het bord bij het verkooppunt moet staan of op het agrarisch bouwblok. Daardoor moeten ook de borden van Het gaat om 216 bomen die onge veer tien jaar geleden geplant zijn in de rabatstrook. De wortels van de bomen duwen de straat omhoog en dat wordt alleen maar erger, zo stelt het college. Om te voorkomen dat over een jaar of vijf heel de straat op de schop moet, zouden de 216 bo men nu al gerooid moeten worden en door 108 trompetbomen vervan gen kunnen worden. Dat kost 84.543 euro uit de jaarkredieten, maar er is dan nog 34.543 euro ex tra nodig. Bewoner J.L Hage uit de Meander laan protesteerde namens een groep bewoners tegen het voorstel. De be woners keken op van het plan toen ze op 17 oktober werden ingelicht en slechts tot 22 oktober de tijd had den om te reageren. Door het weg halen van de cypressen gaat het laaneffect in de straten verloren, zo betoogde hij. „De Meanderlaan krijgt een ander aanzicht. Het unie ke karakter verdwijnt." Ook twijfelde hij aan de keus voor de trompetboom die niet hetzelfde effect zou hebben op het straat beeld. Hij pleitte voor het behoud van de bestaande bomen. En afs er toch bomen vervangen worden, dan allemaal en niet de helft, zo zei hij. Hage had 47 handtekeningen verza meld. SGP'er J.M. Aarnoudse merkte op dat er ook een grote groep bewoners is die juist vóór het plan is en vroeg zich af hoe dat kon. Hage kon daar geen antwoord op geven. Hij vertel de wel dat de handtekeningen af komstig zijn van 47 adressen. Aarnoudse vond het jammer dat de bomen zomaar vernietigd zouden Een raadsmeerderheid wil de bomen in de Meanderlaan laten staan. worden en vroeg of ze mogelijk te verplanten zijn of te verkopen. J. Bijl-(CDA) stelde dat er goede en slechte stukken in de straat zijn. „Als er straks nieuwe bomen staan, hebben we dan de garantie dat het wel goed blijft? Die onderbouwing ontbreekt." Ook A.L. Piet (CU) zag de nood zaak er niet van in. Hij waarschuw de ervoor dat er straks meer verzoe ken zullen komen om bomen te rooien en te vervangen. „Er zijn meer straten waar mensen overlast hebben van bomen. Laat ze maar staan en werk het af en toe bij." J. van den Donker (D66) ergerde zich aan het voorstel, zo zei hij. „Ik zit nu acht jaar in de raad. Als het gaat om het planten van bomen in straten wordt er telkens beloofd dat er bomen komen die geen schade veroorzaken. En nu dit weer." De enige bomen die geen schade veroorzaken zijn Bonsaibomen, grapte L. Blom (PvdA) er tussen door. Ook F.J. Goossen (VVD) vond het allemaal wel meevallen. Ook hij vond dat het voorstel onvol doende was onderbouwd. J.J. van 't Hof (ABT) sloot zich daarbij aan. Volgens J. Oudesluijs (PvdA) kun nen de problemen opgelost worden door de boomkransen (betonnen cir kels rond de boom) te vergroten. Hij wees er op dat er in de Molenstraat in Poortvliet ook overlast is door bomen. Maar volgens wethouder L.J. van Doorn veroorzaken de wortels ook problemen aan de riolering en groeien ze onder de woningen. „We willen kosten in de toekomst voor komen. Als we niks doen, dan moet heel de straat overhoop worden ge haald, nu alleen de rabatstrook. In een van de twee plantgaten kan een boom teruggezet worden in een wortelscherm. Met de trompetboom wordt het laaneffect behouden, ook al staan er minder bomen." Hage had een montagetekening met de nieuwe bomen, met ronde vorm, maar volgens Van Doorn klopte dat niet en hebben de bomen een tulp- vorm. Bij het weghalen van de bo men zullen de wortels beschadigd worden omdat er ook leidingen in de grond liggen, zo zei hij. Verplan ten is uitgesloten. Op de vraag van Aarnoudse of dit was onderzocht, antwoordde de wethouder dat dit niet was gedaan. „We gaan af op de technische kennis die hier aanwezig is." Op de SGP na waren alle frac ties tegen het voorstel. Pak even uw zakboekje THOLEN 14 nov. Kalender maken, Thjos, 14 u. 16 nov. Koor-en samenzangavond, Herv. Kerk, 19.30 u. 27 nov. Oecumenisch avondgebed, Oudelandsestraat 11,19.30u. 28 nov. Kaars versieren, Thjos, 14 u. OUD-VOSSEMEER 19 en 26 nov. Koersballen, Anbo, Vos- senkuil, 14 u. 26 nov. Iets maken voor de kerst, Alg. vrouwenbond, Vossenkuil. SINT-ANNALAND 16 nov. Oliebollenactie Smash. ST.-MAARTENSDUK 16 nov. Night of Smerdiek Euterpe, Haestinge, 20.15 u. 30 nov. Keltiche Folk Rapalje, Haes tinge, 20.15 u. SCHERPENISSE 30 nov. Inzameling hulpactie depot Dorcas, Platteweg, 9.30 u. BERGEN OP ZOOM 14 nov. Discussie FNV 'De keuzes van je leven', FNV-kantoor J. Obrechtlaan, 19.30-22 u. 14 nov. Strijkkwartetconcert Utrecht String Quartet, Markiezenhof, 20 u. 14 t/m 16 nov. Musical Alladin, De Maagd, 19 u. 16 en 17 nov. Musical Alladin, De Maagd, 14 u. 17 nov. Orgelconcert Jos Verpoorten, Gertrudiskerk, 16 u. 19 nov. Cabaret Hans Dorrestijn en Martin van Dijk, De Maagd, 20.15 u. 20 nov. Sinterklaasvoorstelling, De Maagd, 10 u. 26 nov. Cabaret Mylène d'Anjou, De Maagd, 20.15 u. 28 nov. Comedie De dinner party, De Maagd, 20.15 u. 29 nov. Cabaret Mark van de Veer donk, De Maagd, 20.15 u. 29 nov. Lampionoptocht, Markiezen hof, 19 u. 30 nov. Muziekshow The Original sixties R B and Soulshow, De Maagd, 20.15 u. +film+-H-film+++fiIm+++film+ ROXY I: My big fat Greek wedding - do en zo t?m wo 20 u., vr 21.30 u., za 18.45 en 21.30 u. Pietje Bell (Ned. gespr.) - zo 14 en 16.15 u„ wo 14 u. Volle Maan - vr 18.45 u„ za 14 u. ROX Y H: Red dragon - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.30 en 21.15 u„ zo 16 en 20 u. Snow Dogs - za, zo en wo 14 u. CINEM'ACTUEEL: Peter Pan: Te rug naar nooitgedachtland (ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. Hallo- ween: resurrection - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.30 en 21.15 u„ zo 16.15, 18.30 en 21.15 u. Pietje Bell - zo 13.45 en 16.30 u„ wo 14 u. XXX - do en ma t/m wo 20 u„ vr 18.30 en 21.15 u., za 14, 18.30 en 21.15 u., zo 18.30 en 21.15 u. Ja zuster nee zuster - vr 18.30 u., za en zo 14 en 18.30 u„ wo 14 u. The bourne identity - vr t/m zo 2115 u., wo 20 u. Verrassingsvoor première - do 20 u. Possible loves - zo 16 u., di 20.30 u. Le velo de Ghis- lain Lambert - ma 20.30 u. Op het Zoommeer zijn vorige week twee stropers uit Urk in de kraag ge vat door de jachtopzichters J. van Vossen en R. Mulder van de wildbe heereenheid Tholen-St.-Philipsland. De mannen leegden 's nachts hun netten (ongeveer duizend meter), wat zo'n vijf uren in beslag nam. Het le verde hen veertig kilo snoekbaars op die een flinke waarde vertegenwoor digde. Met assistentie van twee op sporingsambtenaren van de provincie is het tweetal in de kraag gevat. De vis, netten en een boot met buiten boordmotor zijn in beslag genomen. Het Zoommeer en Volkerak zijn 'ge liefd' bij visstropers, die met hun waar een lucratieve handel hebben. De zangverenigingen krijgen ten opzichte van de muziek- en sport verenigingen een heel beperkte subsidie van de gemeente. Aange zien jeugdleden volgens de subsi dieverordening flink meetellen voor een gemeentelijke bijdrage, geeft dat aan, dat de zangvereni gingen veel volwassen leden tellen. Een aantal jeugdkoren krijgt wat meer dan de gemengde koren, die veelal eenzelfde subsidie ontvan gen. Het hoogste bedrag in deze sector gaat naar de stichting Zee land nazomer festival: 2268 euro. Hananja uit Sint-Philipsland kreeg volgens de gemeenterekening 2001 een bedrag van 526 euro, Sjaloom 449 euro, Polyhymnia uit Oud- Vossemeer 349 euro. Clarity uit Sint-Maartensdijk 322 euro, Rejoi ce uit Anna Jacobapolder 308 euro en The Young Voices uit Sint-An- naland 267 euro. Bij de gemengde koren krijgt VZOS uit Sint-Philipsland het meest met 254 euro. Canticum Tholen, VZOS Sint-Annaland, Laudate Dominum uit Stavenisse, het Smalstads mannenkoor, Imma- nuel Tholen, Crescendo en Chantez Dieu ieder 226 euro. Het muziek- ensemble Ars Musica uit Tholen wordt bedacht met 267 euro. Volksdansvereniging Dodi Dodi en de Oud-Vossemeerse toneelvereni ging St. Joseph ontvangen ieder 226 euro.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 19