Eensgezindheid en nederigheid is nodig sip KS mr Zeer geziene ds. Van der Zwan verlaat Chr. Ger. Kerk na 3,5 jaar Verburgh Rustig, warm en uitnodigend, zo oogt nieuw uitvaartcentrum Respectabele positie: voorzitter van drie kerkenraden Meerderheid Thoolse raad nu wel voor Indië-gedenkteken Open dag Monuta in Tholen trekt honderden belangstellenden Donderdag 7 november 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Worstelen met verkiezing en verantwoordelijkheid Voor zijn afscheid had ds. A. van der Zwan een tekst uit Filippenzen gekozen. „Filippi was de eerste stad in het werelddeel waar Paulus de Heere mocht verkondigen. Dit is dus een heel geschikt tekst voor een afscheid van je eerste gemeente. Paulus had een goede band met Fi lippi. Er lopen lijnen van Filippi naar Tholen. Ook hier was een hartelijke band. Niet dat er geen zorgen waren en zorgen zijn, maar Hij maant tot eensgezindheid en ne derigheid." Ël 1 .„.L '.aV' Geworsteld Lichten Twee gemeenten Zwarte bladzijde Persoonlijke noot Inzet en inzicht Helder en duidelijk Lage dempel Liturgie Doortastend Voorouders Strijdbaar en cultureel predikant Met elf tegen zeven stemmen heeft de gemeenteraad een motie aangenomen die aanstuurt op een afzonderlijk ge denkteken voor in het voormalig Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea gesneuvelde inwoners, bij het algemeen oorlogsmonument in Tholen. SGP, CDA, CU en ABT willen een onderzoek naar de mogelijkheden. b.v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 ÜJ specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio, (speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Rustig, warm en uitnodigend. Veel bezoekers gebruikten deze woorden zaterdag tijdens de open dag van het nieu we uitvaartcentrum Monuta in Tholen. Honderden be langstellenden kwamen een kijkje nemen in het nieuwe gebouw aan de Prins Bernhardstraat. Niet alleen Thole- naren, ook inwoners uit de andere woonkernen bekeken de moderne inrichting van het gebouw. „Het was buiten gewoon, de reacties waren heel positief", zegt teamleider Theo Jansen. Burgemeester W. Nuis onthulde de naam. X"1 -.O-.'."* - x. 'T - - -V -ft K"\'' -. «fvü «-vt. f ,:,x: ,ix:x: 1 I J<, v- .;'S I I sfi p:'V - :;N... i|y .,y V- T Ds. en mevr. Van der Zwan-ten Hove voor de ingang van de Nederlandse Hervormde kerk in Oud-Vossemeer, waar de afscheidsdienst van de Christelijke Gereformeerde Kerken Tholen en Oud-Vossemeer werd gehouden. „U had nog veel kunnen betekenen voor Tholen. Beide gemeenten laten u node gaan", zei burgemeester W. Nuis zaterdagmiddag bij het af scheid van ds. A. van der Zwan (30) van de Christelijke Gereformeerde Kerken van Tholen en Oud-Vossemeer. De burgemeester had zijn voel horens uitgestoken en de vragen vernomen waarom de jonge predikant zijn eerste gemeente al na 3,5 jaar vaarwel zei. „Uw vertrek wordt bui- tengwoon betreurd, maar als je de roeping van God laat spreken, dat geeft Hij je een nieuwe taak." „Zonder namen te noemen zeg ik: ik vermaan Tholen en Oud-Vossemeer dat ze eensgezind zijn in de Heere. Paulus laat een hele krachtige predi king horen met hele praktische pun ten. Paulus spoort de Filippenzen aan tot leven in de stijl van Christus." Ds. Van der Zwan ging in op het geheim van dat leven, het karakter en het perspectief. „De apostel zingt in deze tekst het schoonste lied. Hij stelt Christus voor als voorbeeld. De Heere is niet alleen priester, maar ook profeet en koning. Dat hebben wij hier 3,5 jaar trachten te verkondigen. In onze tekst staat: werkt uwszelfs zaligheid met vreze en beven. Dat is een oproep tot heiligmaking op kos ten van Jezus Christus. Alleen door Zijn genade is heiligmaking moge lijk. Je hoort wel eens de gevaarlijke uitdrukking: de weg van Christus is de weg van Zijn volk. We moeten niet alleen tot Hem vluchten, maar de Heere ook volgen. En niet als een kruiperige slaaf proberen het heil te verdienen. Alleen door geloof en ge nade is dat mogelijk. Wie de zalig heid van Jezus Christus mist, ont moet eeuwig verderf." De pastorale problematiek in Tholen en Oud-Vossemeer kwam volgens de predikant goed in vers 13 tot uiting. „Er wordt wat geworsteld met ver kiezing en verantwoordelijkheid. Je kunt niet 80 jaar lijdelijk met je ar men over elkaar in de kerk zitten of je eigen zaligheid bewerken. Dat is do delijk vermoeiend. God schakelt ons in om de wil te vernieuwen en goede vruchten voort te brengen. In de stijl van Christus en geheel op Zijn kos ten, gelouterd door het geloof. Een lidmaat van Christus is verze kerd van Zijn heil. Wees nauwkeurig en ijverig in dienst van de Heere. Laat dat niet afhangen van de aanwe zigheid van een dominee. De Heere blijft dienenswaardig, ook in vacatu- retijd. Wie het werk van Christus nog niet heeft leren waarderen, moet eerst moe worden van de zonde en de ongerechtigheid. Daarom doe ik een appèl op u en geef ik u een bevel door tot bekering en geloof. Waarom zou u uw knieën niet buigen? Buig u De 17e eeuwse predikant Carolus Tuinman (1659-1728) is het onder werp van een lezing die drs. A. Ros op 12 november houdt in de Grote Kerk in Tholen. Ds. Tuinman stond onder meer in Tholen en in Middel burg. Hij was een strijdbare nadere reformator met een culturele uitstra ling. De lezing wordt georganiseerd door de Zeeuwse cultuurhistorische vereniging StoKosmos. „Wij rich ten ons op de Nadere Reformatie, die in Zeeland veel voormannen heeft gehad", legt bestuurslid G.R.J. van Heukelom uit. In haar le zingenreeks probeert StoKosmos de lijn door te trekken naar het heden. „Die predikanten van destijds kun- vandaag nog, verwacht het van Hem. Met verwondering en dankbaarheid heb ik gemerkt, dat het waar is: zalig om Jezus wil. Hoewel de band van Paulus met Fi lippi goed is, blijkt hij niet tevreden over de onderlinge verhoudingen en eensgezindheid. Zonder murmure ren, zonder tegenspreken doen wat God van je vraagt. Niet teveel woor den erover vuil maken. Een praat godsdienst is geen godsdienst. Dat levert alleen narigheid op." De predi kant citeerde Engelse Puriteinen, die een vergelijking maakten met na tuurkundigen die een bord met eten gaan ontleden in plaats van daarvan te eten om gesterkt te worden. De predikant riep op om als christe nen lichten in de wereld te zijn. „Ons land en volk heeft op grote schaal af scheid genomen van God en Zijn dienst. Aan een doodse maan is niks, maar als de zon daarop schijnt, is het een prachtig gezicht. Er is wel eens volle maan en nieuwe maan, maar ook wel eens laatste kwartier. Wij kunnen lichten in de wereld zijn om dat de zon der gerechtigheid over mensen is opgegaan. Licht geven in een duistere wereld, leven in de stijl van Christus, door God aangeprezen. Dat kan op het werk, in de straat en op school. Draag de gezindheid van Jezus Christus uit tot zaligheid. Dat perspectief heeft Paulus laten zien door een nacht van strijd en zorgen. Eerst sterven aan de eigen gerechtig heid en dan komt Christus als de ver hoogde Zaligmaker. Geen atheïist die straks durft te zeggen: hij bestaat niet. Iedereen zal Hem de eer geven. U zult allemaal buigen, iedereen zal er getuige van zijn. Met Paulus zeg ik: de balans van al ons werk hier ge durende 3,5 jaar zal toch niet tever geefs zijn? Mocht de vrucht van de bediening op de grote dag openbaar komen. Laten we oefenen voor het psalmzingen op die grote dag: Gij zijt de roem! Roem in de Heere! Laat de redder van toen, uw redder van vandaag zijn. Geloof in Christus!", aldus ds. Van der Zwan zaterdagmid dag in zijn afscheidspreek van de Christelijke Gereformeerde Kerken Tholen en Oud-Vossemeer. nen heel actuele dingen zeggen, die ook nu nog bruikbaar zijn." Normen en waarden, koopmanschap, geeft Van Heukelom als voorbeeld. De di recteur van het Calvijncollege in Tholen is vanwege zijn onderwijs- en politieke achtergrond (SGP sta tenlid) bestuurlijk bij StoKosmos actief. Ook bankman Chr. Cornet uit Scherpenisse is erbij betrokken. Naast de spreker werkt het Thoolse koor Chantez Dieu onder leiding van Paul Heijboer mee aan de avond. Piet Heijkoop begeleidt de samenzang en burgemeester W. Nuis zal een woord spreken. De avond in Tholen begint om half acht en is gratis toegankelijk. De afscheidsdienst vond in verband met het beperkt aantal zitplaatsen in de eigen gebouwen, plaats in de Ne- De Christelijke Gereformeer de Kerken bestaan uit twee ge meenten: Tholen met circa 80 belijdende leden en 40 doople- den(voor het overgrote deel kinderen beneden de 18 jaar). Het kerkgebouw staat in de Visstraat. Oud-Vossemeer is kleiner en heeft circa 50 belij dende leden en 40 doopleden. Het kerkgebouw staat in de Molenstraat. Een eigen predikant is zeld zaam voor de twee gemeenten, maar in de negentiger jaren waren er twee: eerst ds. A.G. Boogaard die met Pasen 1996 vertrok en de laatste 3,5 jaar ds. A. van der Zwan. Sinds het gebouw in gebruik is ge nomen, zijn er vier uitvaarten ver zorgd. Volgens Jansen zijn de be trokkenen zeer te spreken over het derlandse Hervormde Kerk te Oud- Vossemeer. En daar was meer dan voldoende ruimte voor de leden van de twee kerken en de verschillende gasten. Ds. van der Zwan had de laatste zondag in zowel Tholen als Oud-Vossemeer al een afscheids preek over Mozes gehouden, maar zaterdagmiddag was het officiële af scheid. Daarbij kwam naar voren, dat de predikant een mannetjesput ter was, want hij leidde bijna een derde van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Zeeland. Niet al leen was hij voorzitter van de ker kenraden in Tholen en Oud- Vossemeer, maar ook in Zaamslag, waar ds. Van der Zwan de plaatselij ke problemen in goede banen moest zien te leiden. „Je bekleedde een hele respectabelijke positie in onze kerk. Je gevoel voor verantwoorde lijkheid was groot.", zei consulent ds. M.J. Oosting uit Middelburg. Was de 3,5 jaar van ds. Van der Zwan maar kort, het was wel een in tensieve periode, want het aantal ge zinsleden verdubbelde met de ge- centrum dat veel meer mogelijkhe den kent dan het oude gebouw. „Het blijkt nu al dat er meer ge bruik gemaakt wordt van de rouw- boorte van Marianne en Maurits. En het gezin verhuisde nog van Oud- Vossemeer naar Tholen. „Zoiets kost veel energie", zei de consulent. Spanning was er ook door de moei lijkheden in Oud-Vossemeer. Ou derling D.A. Aarnoudse noemde 2001 ,een zwarte bladzijde waar we nog onder gebukt gaan.' „Het viel dan ook niet mee, toen u ons vrijdag 12 juli zei, dat u het beroep uit Sliedrecht moest aannemen. We zullen u missen." Aarnoudse doelde op de moeilijkhe den in de Chr. Ger. Kerk van Oud- Vossemeer na het terugdraaien van de verkiezing van G. Goedegebuure tot diaken. Ouderling D.F. Duine stapte op en inmiddels ging hij met anderen over naar de Hervormde Gemeente Tholen, zoals er ook en kelen naar de Hervormde Gemeente Sint-Annaland zijn gegaan. De ker kenraad van de Chr. Ger. Kerk Oud- Vossemeer bestaat naast Aarnoudse uit scriba IJ. van Gorsel en de jonge H. van Twillert. Die drie vormen hoogstwaarschijnlijk het jongste kerkbestuur van het hele eiland Tholen. Tegen die achtergrond was de tekst van ds. Van der Zwan voor zijn af scheidspreek niet verwonderlijk. 'Vermaning tot eensgezindheid en kamer om de avond voor de begra fenis de nabestaanden te condole ren. Voorheen deed men dat veel vaker thuis." Het centrum kent twee rouwkamers die enigzins van elkaar verschillen. In de ene is een houten achterwand, in de andere hangen gordijnen te gen de muur in verschillende kleu ren. De nabestaanden kunnen zelf bepalen welk gordijnen ze willen. „De meeste mensen weten wat het oude gebouw was. Ze zeggen alle maal dat dit gebouw uitnodigt om naar binnen te komen," aldus Jan sen die tegen de genodigden zei dat hij trots is op het mooie pand dat in nederigheid' Staat er boven Filip penzen 2. De predikant sprak over de onderlinge saamhorigheid in en tussen de twee gemeenten. Het laat ste had hij de laatste jaren zien groeien, vertelde hij. „En daar vaart de kerkenraad en de gemeente wel bij. Van een praatgodsdienst komt alleen maar narigheid." Burgemeester Nuis zei alleen goede dingen te willen zeggen. „Overi gens spreek ik namens de gehele Thoolse samenleving en dat houdt een bepaald risico in. Maar met Spreuken 25:11 zeg ik: een goed woord op het juiste moment is als een gouden appel in een zilveren schaal." De burgemeester wees op de pluriformiteit van de gemeente Tholen. „Het is buitengewoon fijn, dat u in uw preek bent ingegaan op het christen zijn in deze samenle ving. Ik hecht hele grote waarde aan de rol van de kerken, die naar de achtergrond gedrukt wordt. De kerk hoort een plaats van begrip en res pect te zijn, waar een appèl uitge bracht wordt op mensen. De predi kant heeft daarin een duidelijke rol, voor zowel ouderen als jongeren. De jeugd, die het anno 2002 moei lijk heeft (de helft gebruikt drugs omdat ze geen doel hebben) ver dient ons hart. Ds. Van der Zwan een half jaar tijd is verrezen. „We zijn ook blij dat we dit de gemeen schap van Tholen en Sint-Philips- land kunnen aanbieden." Adjunct-directeur S. Boersma van Monuta uit Apeldoorn maakte het college van b. en w. een compli ment. „Het valt over het algemeen niet mee om zulke centra te stich ten. Er zijn niet veel gemeenten waar dit hoog op het lijstje staan. Soms kan het pas gebouwd worden na jarenlange procedures die wel 8 tot 10 jaar kunnen duren. Maar op Tholen is het binnen een jaar ge lukt. Daar past waardering voor." Volgens Boersma is het voor Monu- voelde zich aangetrokken tot de jeugd. Het is dan ook jammer dat u weggaat, maar ik dank u hartelijk voor al het werk dat u voor de Thoolse samenleving hebt gedaan." Nuis had ,door genade als kind van de Heer' nog een persoonlijke noot, want hij begreep de gemengde ge voelens van de predikant bij dit af scheid. Daarom gaf hij hem de woorden uit Psalm 91:4 mee: ,Hij zal u dekken met zijn vlerken en on der zijn vleugels zult gij betrouwen; zijn waarheid is een schild en pant ser.' Ouderling F. Simons van de Her vormde Gemeente Tholen bedankte ds. Van der Zwan mede namens de Gereformeerde Gemeente Tholen voor zijn medewerking aan de geza menlijke vergaderingen van de ker kenraden en de reformatieherden king. „Op hoofdzaken waren we het eens en op het terrein van de evan gelisatie is er veel samengewerkt. Een kerk die niet werft, die sterft immers. U deed als organist en pre dikant mee aan de evangelisatie in Bergen op Zoom. In de grote ge meente van Sliedrecht bevelen wij u die held uit 1 Kronieken 5 aan. Ook tegen de achterblijvende gemeenten wil ik zeggen: ons staat een sterke held ter zijde", aldus ouderling Si mons. Consulent ds. M.J. Oosting zei na mens de classis Middelburg, dat de collega's 3,5 jaar geleden heel erg blij waren met de komst van ds. en mevr. Van der Zwan. „Jammer dat jullie al zo snel vertrekken, maar we hebben begrip voor het klemmend beroep uit Sliedrecht. Arie, je rol lijkt wel op die van de predikers in vroeger dagen, die snel weer verder gingen. We hebben je in de classis in elk geval voldoende werk gege ven. We hebben 10 gemeenten en van 3 was je voorzitter, dus je had bijna 30% van de Christelijke Gere formeerde Kerken in Zeeland onder je hoede. Je bekleedde hier dus een hele respectabele positie. In Slie drecht moet je het voorzitterschap met een collega delen." Door problemen in Zaamslag kreeg ds. Van der Zwan ook de leiding van de kerkenraad daar op zich, naast die in Tholen en Oud-Vossemeer. „Als je samen moeilijke dingen moet doen, leer je elkaar goed ken nen", aldus ds. Oosting. „Ik heb heel veel waardering voor je inzet en inzicht. We zijn niet voorzichtig met je omgesprongen en je gevoel voor verantwoordelijkheid was groot. Hartelijk dank voor de hele fijne en collegiale contacten. We wensen jullie en de kerkenraden de zegen en de nabijheid van de Heer toe." Ouderling Aarnoudse blikte terug naar zaterdag 30 januari 1999, toen hij na het afscheid van ds. Tanis in een dijkhuisje in Sliedrecht aan de koffie zat met kandidaat Van der Zwan. „Wat waren we verwonderd en blij toen we te horen kregen, dat u het beroep had aangenomen. Als een lopend vuurtje ging het over het eiland Tholen. Tijdens de vooijaars- classis deed u kerkelijk examen in Oud-Vossemeer en op tweede paas dag 5 april 1999 werd u bevestigd. ta niet gemakkelijk om de investe ring (ruim 1 miljoen gulden) terug te verdienen. Monuta opereert lan delijk en heeft bijna 16 procent van de uitvaartmarkt, zo'n 22.000 uit vaarten. „Maar we leveren kwali teit. We zijn een A-merk, aan die voorwaarden willen we voldoen." Boersma schetste de verandering in de maatschappij die ook van in vloed is op het verzorgen van de uitvaart. „In deze tijd is de dood weer bespreekbaar. In het verleden werd veel bepaald door de dominee en de pastoor, en door de uitvaart onderneming. En niet zozeer door de nabestaanden. Dat is verschoven naar de nabestaanden. Met de wen sen van de overledene wordt vaker rekening gehouden. Mensen zijn mondiger en beter opgeleid. En we ten wat ze willen. Dat geeft kansen, maar stelt ook eisen aan het perso neel." Volgens Boersma biedt het nieuwe centrum de mogelijkheid om over ledenen met piëteit op te baren en er waardig afscheid van te kunnen nemen. Bovendien heeft het ge bouw volgens hem een lage drem pel omdat het kantoor er ook in is gevestigd (bij de ingang links). Ook de ligging is volgens de directeur ideaal, namelijk bij de ingang van de begraafplaats en aan een ge meentelijk plantsoen. „Het oude gebouw was somber en naar binnen gekeerd. Architect Johan Schurink heeft het een meer naar buiten ge richte uitstraling gegeven. Ook in het materiaalgebruik met blauw groene beplating dat lijkt op geoxy- deerd koper. Er is een punt opgezet waar de oude luidklok achterstaat. De kleuren blauwgroene kleur bui ten en het bruin van de bakstenen, worden binnen voortgezet." In de grote zaal kijken de bezoekers naar een raam in de vorm van een driehoek, een punt in de hoek op het zuiden. Het licht valt erdoor naar binnen, maar het glas is zon werend. En om te voorkomen dat er naar binnen kan worden gekeken tijdens een rouwdienst is er een gordijn opgehangen in een halve cirkel met bladmotieven. De vloer bedekking is okergroen. Het belangrijkste van de uitvaart is volgens Boersma echter niet het ge bouw, maar of de nabestaanden te vreden zijn. Dat eist veel van het personeel, zei hij. „Zij zijn de toe verlaat voor veel nabestaanden. Na bestaanden ervaren emoties direct, het personeel moet die emoties Hoewel jong en onervaren mocht u met plichtsbesef uw werk verrich ten. U was helder en duidelijk in o.a. uw prekenserie over de woes- tijnreis, de tabernakel, e.d. U wees steeds op het behoud in Christus; gemeente: wat hebben we met die preken gedaan? Eén van uw ge vleugelde opmerkingen was: laten we het Woord aan 't woord laten. Ook voor de jeugd was u een fijne pastor. De jongeren zullen u missen. Onder uw leiding hebben er mensen geloofsbelijdenis afgelegd, u heeft huwelijken bevestigd en kinderen gedoopt. Er waren ook droevige ge beurtenissen. In Tholen leidde u veel begrafenissen, in Oud-Vosse meer had u tot 17 december 2001 nog niemand begraven. Totaal zijn daar in 3,5 jaar twee gemeenteleden overleden. Zo was er moeite in bei de gemeenten", aldus ouderling Aarnoudse. Hij betrok in zijn dankwoord ook mevr. Van der Zwan, die in het kerk blad het jeugdhonk voor haar reke ning nam. Aarnoudse gaf hen bei den de tekst uit 1 Timotheus 4:16 mee: Heb acht op uzelf en op de leer. „De Heere zij met u in Slie drecht." Aarnoudse vroeg de ge meenteleden de kerkenraden in de vacaturetijd te gedenken in de gebe den. Ds. Van der Zwan bedankte de spre kers. Hij had burgemeester Nuis destijds zien komen en zijn kennis making met de kerkenraden was voor de predikant een bewijs van de plaats die de burgemeester de ker ken toedicht. Ds. Van der Zwan zei dat de twee kerkenraden hem wel eens te vrien delijk hadden behandeld. „De nabe spreking van de preken had wel eens steviger gemogen. Het was ook stil in de kerk, op de catechisaties en bij huisbezoeken." Hij maakte verder duidelijk, dat hij graag met de jeugd had gewerkt. „Het was geen straf voor me om catechisatie te geven." De predikant bedankte ook zijn vrouw Margreet, die zich zelf had weggecijferd om haar man te helpen. „De Heere verdroeg ons en gaf ons liefde tot het volk", zo besloot ds. Van der Zwan zijn dank woord. De samenzang tijdens de af scheidsdienst, volgens de psalmberijming van 1773, was uit Psalm 77:7 en 8; 17:3; 34:6 en 7; 119:6 en 9; 90:8 en 9; 115:8 en 6; 72:11. De organisten waren mevr. C.G. van Gorsel-van der Slik- ke en J. van Luik. De Schrift lezing was uit Fillippenzen 2:1-18 en de tekst voor de preek kwam uit de verzen 12- 16. De geloofsbelijdenis kwam uit de Dordtse leerre gels III/IV paragraaf 11 en 12. Wegens de beperkte ruimte in de eigen kerkgebouwen van de Christelijke Gereformeerde Kerken Tholen (Visstraat) en Oud-Vossemeer (Molenstraat) werd de afscheidsdienst ge houden in de Nederlandse Hervormde kerk in Oud-Vos- se meer. kunnen benoemen. Dat vereist een actieve opstelling en goed overleg. Om zo te komen tot een weloverwo gen uitvaart." Burgemeester W. Nuis nam de complimenten graag in ontvangst. „Toen het verzoek voor een nieuw uitvaartcentrum bij ons binnen kwam, was er over de noodzaak bij b. en w. geen twijfel. Tholen kan dus heel doortastend zijn." Hij prees het personeel en de vrijwilli gers die achter de schermen veel werk hebben verzet om alles in or de te maken voor de open dag. „Het was spannend. U heeft ernaar toe- geleefd. U laat ook zien als onder nemer extra zorg te besteden aan de uitvaarten met dit prachtige ge bouw." Hij omschreef het als een goed en respresentatief onderko men. En stelde dat het verzorgen van een uitvaart professioneel moet gebeu-; ren. „Die term moet je wel gebrui ken. Dan heb je eerbied en piëteit voor de overlededen. Daar kunnen nabestaanden troost uit putten." Hij memoreerde dat het Geluk uit Sint-Philipsland was die in Tholen lang de uitvaarten verzorgde. Hij beschikte nog over eigen dragers, per woonkern zelfs. De lijkwagen was van Schot. Geluk gaf het over aan ondernemer Verstraten die met eigen mensen en een eigen auto aan de slag ging. In 2000 nam Monuta het over. „Er kwam steun door de landelijke Mounuta die uitvaarten verzorgt met behoud van het lokale karakter. Dat is de kracht van het bedrijf. Er was grote behoefte aan dit centrum. Het ziet er fantastisch uit. Het oude gebouw beantwoord de niet meer aan de eisen van deze tijd. Het is zonder meer een aan winst." Daarna gingen alle genodigden naar buiten om getuige te zijn van de ont hulling van de naam. Nuis trok een zeil van de gevel weg om de letters zichtbaar te maken: Monuta Tholen. Ook algemeen directeur C. Hage van Monuta woonde, samen met zijn vrouw, de opening bij. Het was voor hem een speciale dag, zo zei hij desgevraagd, omdat zijn voorou ders van Tholen komen. „Mijn opa was Kees Hage die een boerderijtje had in Sint-Maartensdijk. Hij ver huisde naar De Heen voor een gro ter bedrijf en is later naar Kruisland gegaan." En realisatie van het gedenkteken vóór 1 mei, zodat het gereed is bij de nationale dodenherdenking. A.L. Piet (CU) zei het gedenkteken als een monument in bredere zin te wil len zien, met het oog op mogelijke gevallenen bij eventuele toekomsti ge conflicten. De in de Vomi ver enigde oud-militairen streven er naar, om overal bij de algemene monumenten een plaquette te plaat sen met daarop de namen van de ge sneuvelde Indiëgangers. Tot nog ging het gemeentebestuur - ge steund door een meerderheid van de gemeenteraad - niet op het verzoek van de Vomi in. Maar na de verkie zingen liggen de politieke verhou dingen in Tholen anders. De raadsfracties die de motie niet steunden, zijn niet tegen een ge denkteken voor de Indiëgangers. „Ik ben alleen tegen vanwege de plek", zei J. van den Donker (D66). „De herdenking op 4 mei heeft een algemene strekking, er zijn ver schrikkelijk veel gesneuvelden", al dus M.A.J. van der Linde (PvdA). „Dit naamloos gedenken vinden we van grote waarde, vooral voor de jeugd." Juist het verdwijnen van dat aspect naamloos, is voor de PvdA reden om tegen te stemmen. De VVD sloot zich daarbij aan. Advertentie I,M. Burgemeester W. Nuis onthult de naam van het nieuwe uitvaartcentrum aan de Prins Bernhardstraat in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5