1 Besluit over toekomst van Betho is met een maand uitgesteld Zout tegen blauwalg ongunstig landbouw Ook zonder maanlicht vinden klanten Tholen \SJ Mogelijk aanleg boezem bij gemaal Drie Grote Polders Karei de Gróte HALVE PRIJS! Modderstickers weinig gebruikt Donderdag 7 november 2002 58e jaargang no. 51 i ïoo 1902 - 2002 SCHILDER NOOM m Scherpenisse tel. 0166-663804 12 vrijwilligers zijn al aangemeld Mét asbest ook garages geruimd bij Ons Dorpshuis m mm SAROUK Leden algemeen bestuur sociale werkplaats willen eerst meer informatie Een beslissing over het al dan niet handhaven van de vesti ging Tholen van sociale werkplaats de Betho is uitgesteld tot 18 december. Het algemeen bestuur van het Reïntegra- tiebedrijf Midden-Zeeland (RMZ) heeft behoefte aan meer informatie alvorens een besluit te kunnen nemen, bleek gisterenmorgen op een vergadering in Goes. Na een schorsing zegde voorzitter M.L. 't Hart die toe. Directeur A. Leenhouts en de gemeente Tholen zullen samen een aantal alternatieven op papier zetten, waarna die met een reactie van het dagelijks bestuur (db) aan het algemeen be stuur worden voorgelegd, 't Hart wil per se in december een beslissing, om de onzekerheid met name voor de men sen in Tholen niet onnodig lang te laten voortduren. Bergen op Zoom Beslissing zoetwaterplan Tholen in februari Investeringen Het waterschap heeft besloten het gemaal Drie Grote Polders bij Oud-Vossemeer als hulpgemaal in stand te houden. „Het is een nostalgisch gebouw", zei gezworene J.L.C. Mol in de vergadering van de gebiedscommissie. Bij het gemaal in de Hikkepolder is tevens een inlaatpunt gemaakt voor zoet water (uit het Schelde-Rijnkanaal). Deze week Eendrachtjaocterde'ltrootsfc^ourant Postbus"!), 469Ty£G3$tèJ Aryialand Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Tele<axjM^657QQ8 E- mjatf redapt iè^dénd racht bodenl \advert@eefKlfaohtbode.nl "■ftd(£in®eeridrachtbode.nl Homepage: w^W.eendfachtbodê.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor de verkiezing Thoolse vrijwilli ger 2002 zijn inmiddels twaalf men sen aangemeld. Tot en met morgen kunnen nog kandidaten ingediend worden bij de gemeente Tholen. Me vr. D.A.D.P. Pilaszek (668320) regi streert de aanvragen, waarna het lo kaal comité vrijwilligers Tholen een keuze gaat maken. De eretitel wordt vrijdag 13 december in het Holland Huis te Scherpenisse toegekend aan de man of vrouw die zich vrijwillig heeft ingezet voor de Thoolse sa menleving. Twee garages aan de westkant van het parkeerterrein bij Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder zijn dinsdag door de gemeente gesloopt. Van één ervan waaiden vorige week zondag enkele asbest dakplaten af. De grootste stukken zijn diezelfde zon dag door de brandweer opgeruimd, de rest pas acht dagen later. Een aan tal inwoners had ondertussen veront rust de gemeente gebeld. Maar de verspreiding door de harde wind maakte, aldus een woordvoerder, dat er geen gevaar bestond voor de volksgezondheid. De dakplaten klapten de betreffende zondag tegen een woning aan de overkant van de straat, brokstukken kwamen in de tuin en op straat te recht. Maandag nam een ambtenaar van de gemeente poolshoogte, maar vrijdag was er nog geen actie onder nomen. De onrust van omwonenden had er onder meer te maken dat kin deren op straat speelden waar de as- bestresten lagen. Betho-medewer- kers die vrijdag bladeren kwamen vegen, veegden ook de asbestresten mee en dat verdween tussen het af val. Pas maandagmorgen verschenen medewerkers van een gespeciali seerd bedrijf om het asbest op te rui men. Wat ze aantroffen - ook op het dak van het dorpshuis - noemden ze 'de moeite waard'. Van de beide ga rages werden de asbest daken even eens verwijderd. Ze staan op grond van de gemeente en zijn jaren gele den gebouwd ter vervanging van schuurtjes op de plek waar nu de school staat. Van één van de schuur tjes is de eigenaar inmiddels overle den, met de andere werd overeen stemming bereikt over de sloop. Het is nog niet bekend wat er met de vrijkomende grond gaat gebeuren. Bij het waterschap kwamen de afge lopen weken nauwelijks meldingen binnen van door modder besmeurde polderwegen, meldde districtshoofd wegen E. Dalebout in de gebieds- commissie van het waterschap. Dat heeft alles te maken met het droge weer. Volgens Dalebout worden de nieuwe stickers 'Modder op de weg' nauwelijks gebruikt. Landbouw- voorman E. Hage uit Scherpenisse sprak dat tegen. „Ik ben distributie punt voor de - gratis - actiepakket ten. Bijna alle Thoolse en Sint-Phi- lipslandse agrariërs hebben zo'n pakket besteld, maar nog niet ieder een heeft het afgehaald." Hage zei dat de boeren de bordjes korter laten staan, wat ook juist de bedoeling is. Verder worden nog regelmatig de oude 'slik'-stickers gebruikt. SGP-wethouder K.A. Heijboer is volgens VVD-raadslid F.J. Goos- sen ,de grote machtsfactor' in het gemeentebestuur van Tholen. Tij dens een ledenvergadering van de liberalen noemde hij de recente be grotingsbehandeling ,zo dood als een pier.' Volgens Goossen beheert Heijboer de belangrijkste porte feuilles, want niet alleen financiën, maar ook ruimtelijke ordening, grondzaken en economische zaken behoren tot zijn takenpakket. In het gemeentehuis wordt daarom wel eens gekscherend over Karei de Grote gesproken. Zie verder pagina 13. •pe u&k?*1 ziUi u, PERZISCHE TAPIJTEN 5:tJ: j rog tel dt iMtldigen dg'fcjert eid jp !»g*n ce •er tacit te kopen uil zijn btjjsnde' ruime col eet* Openingstijden Dintdag t m jjlodjg van 9 30 lol 17 30 u Doride'dag.wcnd vjn 19 OO lol 21 OO u KONINGSTRAAT 9 GOES TEl.0113-227101 Advertentie I.M. Arné den Engelsman, Jos van Splunter, Robert Winterswijk en - niet zichtbaar - Kees v.d. Maas (v.l.n.r.) van de Betho Tholen op de bestuursvergadering in Goes. Vóór hen zitten twee vertegenwoordigers van de gemeente Goes. Vertegenwoordigers van Goes, Bor- sele en Tholen maakten in het alge meen bestuur van meet af aan duide lijk dat ze de verstrekte informatie ontoereikend vonden. „Ze biedt mij geen handvatten om het standpunt van het db in de raad van Goes te verdedigen", zei H.W. Hoogerland. „Ik wil benadrukken dat we te wei nig informatie hebben", aldus het Thoolse raadslid mevr. M. Ligten- dag-Quist, die meer aandacht vroeg voor de sociaal-maatschappelijke gevolgen voor de medewerkers. Ook wethouder mevr. M.A.E. Velthuis, die lid is van het db, zei onvoldoen de zicht te hebben op mogelijke al ternatieven om Tholen te behouden. Eigenlijk kon alleen de vertegen woordiger van Noord-Beveland le ven met het voorstel om de vestiging Tholen te sluiten: „Wij menen dat het db en de raad van commissaris sen niet over één nacht ijs zijn ge gaan. En wie te weinig informatie had, had die tussen september en nu bij de directie kunnen inwinnen om geen tijd verloren te laten gaan." Dat er in Tholen moeilijkheden waren ten aanzien van de bedrijfsvoering, wist het algemeen bestuur overigens begin dit jaar al, bleek uit woorden van Hoogerland. Daarentegen merk te Boulogne op, dat er blijkens het verslag van de junivergadering 'nog geen vuiltje aan de lucht was'. C.J. Knuit (Reimerswaal) had begrepen dat er in Tholen voldoende werk is, maar dat die de dupe wordt van Goes waar te weinig werk zou zijn. 't Hart maakte bezwaar tegen die re denering. „We zien de Betho als één bedrijf waarvan de mensen op drie verschillende plekken werken." Knuit ging ervanuit dat wanneer medewerkers van Tholen naar WVS in Bergen op Zoom verhuizen, de productie meeverhuist. Maar dat is volgens directeur Leenhouts niet vanzelfsprekend. „De contracten zijn afgesloten met de Betho." Knuit: „Maar je kunt die contracten mee laten gaan terwille van de men sen." Leenhouts zei dat Betho voor één opdrachtgever - de bekende gloeilampenfabriek in het zuiden des lands, waarvan hij zei de naam niet te mogen noemen - meer pro ducten maakt in de andere vestigin gen. Volgens een Thoolse woord voerder is een deel van de zonnebankmontage in Tholen mo menteel aan WVS uitbesteed. Ove rigens probeerde Van 't Hart een discussie in het openbaar te voorko men over de opdrachtgevers van het bedrijf, met het argument dat het belang van de Betho erdoor ge schaad zou kunnen worden. Volgens Van 't Hart is het bedrijfs economisch onverantwoord om met twee vestigingen verder te gaan. „Het is een probleem voor het be staansrecht van het totale bedrijf, en dat moet u als bestuur meewegen." Leenhouts zei dat Tholen te kwest- baar is, dat de opdrachtgevers geen continuïteit van de productie kan worden geboden. Overigens zei de voorzitter dat het voorstel om Tho len te sluiten niet lichtvaardig tot stand is gekomen. „Alles afwegen de zijn we daartoe gekomen, maar het doet iedereen pijn die hier aan wezig is." In een extern onderzoek, dat Tholen heeft voorgesteld, ziet de meerderheid van het db niets. „Het lijkt ons dat dit alleen leidt tot uit stel, dus niet tot een andere conclu sie. Dan is het dus niet in het belang van de mensen om wie het gaat, want het houdt hen langer in onze kerheid", aldus 't Hart. De verte genwoordiger van Borsele vroeg zich al of er bekeken is, of de mede werkers deze overgang aankunnen. „Want wat als straks de helft van de mensen moet afhaken." 't Hart gaf toe dat de reistijd een punt van zorg is, maar men is tot de slotsom geko men dat het aanvaardbaar is. „Het door u gestelde uur redt u nooit", reageerde mevr. Ligtendag. „Wij hebben vanmorgen vanuit Tholen veertig minuten gereden. Als men sen eerst van bijvoorbeeld Sint-Phi- lipsland moeten komen, halen ze het niet in een uur." Ook Boulogne voorspelde dat daar problemen zul len komen. Hij had het advies van de ondernemingsraad gemist (waar in al een jaar niemand meer uit Tho len zit omdat er geen kandidaten waren). Velthuis zei nog, dat er te veel werd gepraat alsof de Betho een normaal bedrijf zou zijn. „Maar het is een speciaal bedrijf." Volgens haar informatie zouden zes Thoolse werknemers niet mee willen verhui zen naar Goes. Maar Leenhouts ging ervanuit dat het om één per soon gaat. Verder zei de directeur, dat het verschil tussen de reistijd van Tholen naar Goes of Bergen op Zoom slechts een kwartier zou be dragen. De directie hecht eraan om de Tholenaren bij elkaar in dezelfde ploegen en met dezelfde leidingge venden in Goes aan het werk te zet ten. Boulogne vond dat zo stellig niet verwoord in het beleidsplan. ZIE VERDER PAGINA 3 Volgens P.M. van den Dorpel ziet het er naar uit dat inlaten van zout water uiteindelijk gekozen zal worden als wapen tegen de blauwalg, omdat het de beste oplossing lijkt. De Thoolse hoofdingeland kreeg in de gebiedscommissie van het waterschap tegengas van zijn Bergse col lega-bestuurder L.H. van der Kallen. „Er zijn andere oplossingen denkbaar, want zonder nutriënten heb je ook geen algen", zei deze. Ie dereen was het er wél over eens dat een radicale maatregel noodzake lijk is. De blauwalg is er debet aan dat Thoolse agrariërs niet vanaf 1 januari kunnen beschikken over zoet water. Al jaren geeft de blauwalg, met name in de warme zomerperiode, proble men in het zoete Volkerak-Zoommeer. De concentratie van deze gifitge plant leidt regelmatig tot een zwemverbod, terwijl rottende exemplaren voor stank zorgen in bijvoorbeeld de haven van Tholen. De afgelopen weken zijn in het gebied duizenden vogels gestor ven en ook dat wordt op het conto van de blauwalg geschreven. Het pro bleem lijkt ernstiger te worden. Wa terschap Zeeuwse Eilanden staakt het inlaten van water uit het Zoommeer, zodra de blauwalg daar is waargeno men. Het schap is immers verant woordelijk voor de kwaliteit van het polderwater. Deze opstelling kan ge volgen hebben voor het zoetwaterplan dat voor de landbouw op Tholen is ontwikkeld. Inmiddels heeft het waterschap de be sluitvorming over het zoetwaterplan opgeschort op verzoek van de provin cie. Op 12 november is er eerst over leg met provincie, rijkswaterstaat, Zeeuwse milieufederatie en ZLTO, zei gezworene J.L.C. Mol donderdag. Rijkswaterstaat is de beheerder van het Volkerak-Zoommeer en deze in stantie wordt advies gevraagd over de mogelijke gevolgen van de blauwalg voor het zoetwaterplan. Verder wor den de conclusies afgewacht van het project 'Verkenningen oplossingsrich tingen voor het Volkerak-Zoommeer', waarin onder meer oplossingen wor den gezocht voor de algenproblema- tiek. Mogelijk kan de algemene ver gadering van net waterschap in februari volgend jaar alsnog groen licht geven voor het zoetwaterplan. Mol: „In dat geval zal er in de loop van 2003 in een deel van de Thoolse sloten zoet water staan." Dat is voor de agrarische sector van belang omdat het steeds moeilijker wordt daarin een boterham te verdienen, zei hij. Het water kan gebruikt worden om gewas sen te beregenen in droge perioden, of als nachtvorstbestrijding in de fruit teelt. Uitstel van het project betekent in ieder geval dat de grondeigenaren geen extra omslag hoeven te betalen. Ook niet wanneer in februari alsnog een positief besluit valt. A.G.M. Wisse uit Anna Jacobapolder wilde van Mol weten of die een ande re oplossing voor het algenprobleem kent dan zout water. De waterschaps bestuurder kon geen zinnig woord zeggen over wat de politiek zal beslis sen. „Maar het is een gigantisch pro bleem, die brij." Van den Dorpel wees op vier opties die als mogelijke oplos singen worden genoemd en waarvan de twee die van zout water uitgaan, de beste lijken te zijn. In dat geval zou een zoetwaterplan voor Tholen hele maal van de baan zijn. Van der Kallen zei dat er andere alternatieven zijn. „Want zonder nutriënten in het water heb je geen algen, en die nutriënten komen van hogere grond." De Bergse hoofdingeland zei dat Brabant even min op een zout Zoommeer zit te wachten, omdat dan verzilting van de bodem om de hoek komt kijken. E. Rietkerk uit Tholen meldde dat er al agrariërs zijn die, vooruitlopend op de beslissing, voor het komende bouwplan investeringen hebben ge pleegd om zoet water te kunnen ge bruiken. Zij dreigen nu de dupe te worden. en L.M. Friderichs en ontvanger/ griffier J.M. de Graaf. Ook de ingenieur-architect W. Brandsma Joh. zn. staat erop ge noemd. Toen het gemaal in oktober 1957 buiten bedrijf werd gesteld, was het het laatste nog werkende stoomgemaal in Zeeland. Drie jaar later werden de gebouwen voor af braak aan de gemeente verkocht, de 21 meter hoge schoorsteen neerge haald en de machine ontmanteld. In 1965 echter werd weer een diesel gemaal in het gebouw geplaatst. De werkgroep industrieel erfgoed Zee land heeft het karakteristieke ge bouw opgenomen in de top-15 van industriële en technische werken uit het verleden. Door de landinrichtingscommissie is het waterschap in die hoek een punt grond toebedeeld. „Die zou den we eventueel kunnen uitgraven om er een boezem te maken voor waterberging." Inclusief dit hulpge maal heeft het waterschap praktisch alle bemalingsgebieden op Tholen aan elkaar gekoppeld, waardoor wateroverlast zoals in 1998 voorko men moet worden. Het gemaal Drie Grote Polders is in 1900 gebouwd door het toenmalige waterschap Oud-Vossemeer als eer ste stoomgemaal op Tholen. Een steen in het vroegere kolenmagazijn herinnert aan het bestuur van des tijds: dijkgraaf W.H. van Gorsel, gezworenen F.J. Ampt, M.A. Douw Zeer geziene ds. Van der Zwan verlaat Chr. Geref. Kerken Van 't Hof voelt zich met Bandenmarkt snel thuis in Slabbecoornpolder Pauselijke onderscheiding voor doener Piet Hommel in Oud-Vossemeer EN VERDER... Consumenten leveren brandstof voor Sint-Annalandse winkels Smash '76 verzekerd van promotiepoule Mevr. Polderman derde op provinciale VVD-kandidatenlijst ALS DRIE MANNEN EENS VAN ZIN ZIJN, WORDT GELE AARDE TOT GOUD Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Ook zonder maanlicht blijkt 'moonlightshopping' in Tholen een succes. Zaterdag avond was het druk in het centrum en in de winkels van het stadje. De ondernemers deden goede zaken. De meeste bezoekers kwamen aan het begin van de avond toen de eerste druppels regen begonnen te vallen. Hippies en rock-'n-rollers liepen door elkaar. De bezoekers werden verrast door het winkelpersoneel dat zich hulde in de kleding uit de jaren vijftig, zestig en zeventig. Dames in rock-'n-rolljurken, heren als hippies en etalages die iets van de sfeer uit die jaren uitdroegen. Bij slijterij Tholen lag een etalage vol met platenhoezen: van The Beatles en de Rolling Stones, van Armand en Cat Stevens. Bij Top Toys I Vosje stond een jukebox in de zaak. In de Kerkstraat en de Bebouwdendam stonden oude autos' (Cadillac en Oldsmobile) als blikvanger. Maar een avondje winkelen is voor velen ook bekenden zien en een praatje maken. In die zin is het een echt Thools evenement, zegt voorzitter A. Molenaar van de ondernemersvereniging. „Anders dan bij een braderie waar ook veel mensen van buiten de gemeente op af komen. Velen kennen elkaar en staan een potje te praten. Dat maakt het juist zo gezellig." Er werd ook vaak gelachen. Klanten zagen de verkopers en verkoopsters in een geheel andere outfit dan ze gewend zijn: als hippie met lange haren en 'ziekenfondsbrilletje' of in wijde rok en kralenketting, of als een adept van Elvis Presley, in lichtblauw strak kostuum. Meteen na zeven uur stroomde het publiek toe. De winkels liepen vol. De piek lag aan het be gin van de avond. Bij bakkerij Van Oost werden het eerste anderhalf uur 120 klanten geteld, het tweede anderhalf uur maar twintig. Molenaars teller stond om negen uur op 170, het laatste uur waren het maar 25. „De meesten zijn tussen zeven en negen geweest." Spelbreker leek de regen te worden. De eerste druppels begonnen al aan het begin van de avond te vallen. Van lie verlee kwamen er meer paraplu's te voorschijn, maar dat heeft volgens Molenaar geen nade- ling invloed gehad op de kooplust. „Van de meeste ondernemers heb ik gehoord dat ze een goede omzet hebben gehad. Het is voor vele mensen ook een goede gelegenheid om sinter klaas en kerstinkopen te doen." Bij de prijsuitreiking om tien uur waren er volgens hem nog zo'n 40 mensen aanwezig. Het is de vierde keer dat de ondernemersvereniging winkelen bij maanlicht houdt. Elk jaar wordt een ander motto gekozen. „De winkeliers doen er hun best voor. En dat wordt door de klanten gewaardeerd." Klanten konden bij bakker Van Oost raden naar het aantal broodjes in een mand. Het juiste aantal was 79. Er waren twee prijswinnaars; de familie Van Dijke uit het Oudeland en de fam. Poot uit de Brugstraat. Zij krijgen een taart. De jaren vijftig en zestig herleefden in de speelgoedwinkel Top I Toys Vosje in Tholen met de verkoopsters bij de jukebox in rock- 'n- rolljurken, vlnr Jacqueline Copier, Anneke Hanse en Bianca Heuseveldt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1