Iferburgh Controle fiets en brommer Landbouwschuur van De Jager in Anna Jacobapolder door westerstorm vernield Rotonde veiling akkoord Container oud papier uitgebrand 'Brandweer is onmisbaar' Breekbare liedjes Bosiers boeien volle Vossenkuil Burgers verantwoordelijk voor winkelvoorzieningen Expositie van Jan Kettelerij Honderdduizenden euros schadeaantal machines behouden Twarres afgelast Donderdag 31 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Antwerpsestraaf 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Via een publiekscampagne zullen de inwoners bewust gemaakt worden van het feit, dat zij mede-verantwoor delijk zijn om de (winkel)voorzieningen op peil te hou den. De Thoolse consument heeft als koper een rol bij het versterken van de koopkrachtbinding. Dat werd gi steren in Meulvliet duidelijk gemaakt op de onderne mersavond Thoolse detailhandel aan zet.' De landbouwschuur van J. de Jager aan de Sluisweg in Anna Jacobapolder is zondag door de storm vernield. De westerstorm blies eerst de stenen voorgevel eruit. Daarna ging het dak er voor een groot deel af en werd ook de achtergevel eruitgedrukt. De schuur is volgens De Jager zo ontzet dat hij zo goed als zeker niet meer te herstellen is. Hij schat de schade op enkele honderdduizenden euro. Nieuwbouw De inloopavond over de aanleg van een rotonde op het kruispunt Veilingweg/Langeweg/Stoofweg in Sint-Anna land heeft geen enkel bezwaar opgeleverd. Wel droegen de vijftien belangstellenden in de Wellevaete nog sug gesties aan, zoals verplaatsing van het informatiebord met de dorpsplattegrond. Dat wordt nu opgeschoven naar het bord van de bebouwde kom, dat voor de veiling staat in de Langeweg. Voor een woeste podiumact of opzwepende klanken moet je niet bij Delia Bosiers zijn. In De Vossenkuil stond zaterdagavond een kleine vrouw in een zwarte jurk, het haar in een rode gloed en een gezicht dat in het felle toneellicht niet kon verbloemen dat haar carrière zowat dertig jaar geleden al begonnen was. Het meest opvallende aan de verschijning van Bosiers zijn wellicht haar handen. Met kleine theatrale gebaren zette ze haar intieme en warme liedjes kracht bij. Meer dan die han den en die stem, zo bleek zaterdag, heeft de Vlaamse chansonnière niet nodig. Onderzoek behoud Betho in Tholen Advertentie I.M. VERVOLG VAN VOORPAGINA De brandweer vroeg ook aan de pro vincie om de borden weg te halen die geplaatst waren bij de Veiling- weg in Sint-Annaland waar maan dag de werkzaamheden voor de aan leg van de rotonde zouden beginnen. Het CZAV-gebouw aan de haven liep schade op doordat er van het schuine dak platen afwaaiden. Ze kwamen tussen de boten terecht naast het gebouw. Ook hier spande de brandweer een lint. In totaal wer den zeven adressen aangedaan door de blusgroep, waaronder woonzorg centrum Vroonhof, waar de helft van de luifel was weggewaaid van de op baarruimte, bij de Schutse, vlakbij de molen, stormde de dakbedekking weg. De Feijter: „Er is hier en daar flinke schade ontstaan. Maar gezien het geweld dat we gezien hebben, hoe vervelend het is voor de betrok kenen die schade hebben en voor mensen waar het dak van hun wo ning voor een deel wegwaaide, is het al met al nog meegevallen." Burgemeester W. Nuis ging naar Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Sint-Annaland om zich op de hoogte te stellen van de ravage die hier door de storm was aangericht. Nuis be dankte de brandweerlieden maandag tijdens de behandeling van de begro ting. Hij vertelde dat hij samen met De Feijter een ronde had gedaan. Dat er geen persoonlijke ongelukken waren gebeurd en dat alle vijf de blusgroepen in actie waren geko men. „In Stavenisse rukte het korps zondag meer uit dan het hele jaar er voor." Volgens Nuis heeft de brand weer aangetoond dat het een 'onmis bare voorziening is.' Hij bedankte de vrijwilligers voor hun inzet. In galerie 't Rosarium in Tholen ex poseert Jan Kettelerij van 16 novem ber tot en met 1 december objecten en sculpturen. Ook zijn er foto's te zien van omvangrijke werken die Kettelerij, samen met Louis Sauter, maakte op het slik buiten Tholen. De ze beelden, waarin mosselschelpen en ander schorrenmateriaal is ver werkt, zijn te groot om in de galerie aan het Rosarium 13 weg te zetten. De in Tholen woonachtige Kettelerij nam in het verleden enkele malen deel aan de plaatselijke Kunstroute. In de galerie van keramist Hans Wes terweel exposeert hij voor de eerste maal solo. De tentoonstellingsruimte is geopend op zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur; doordeweeks op afspraak (tel. 605075). Fietsenmaker G. Vis uit Tholen bekeek dit jaar de fietsen van de leerlingen van het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk. De politie van Tholen controleert deze weken fietsen en brommers van jongeren op weg naar school. Dat maakten de agenten bekend die aanwezig waren bij de jaar lijkse fietscontrole op het Schelde college in Sint-Maartensdijk. Daar werden door gepensioneerd fietsenmaker G. Vis uit Tholen, sa men met vrijwilligers van 3VO, 140 fietsen bekeken. Daarvan ble ken 106 fietsen (75%) helemaal in orde. Aan 34 twee wieiers (25%) mankeerde het een of het ander. Eén fiets werd helemaal afge keurd. De score is beter dan vorig jaar. Toen was 60 procent in orde en vertoonde 40 procent een of meerdere gebreken. „Het Schelde college is flink vooruit gegaan," zegt voorzitter H. de Wit van 3VO. Bij zeventien fietsen waren er pro blemen met het achterlicht, twaalf fietsen hadden geen bel of reden met een kapot exemplaar. Bij elf tweewielers deugde de koplamp niet. Het viel Vis op dat er geen slechte banden bij waren. Maar ook, dat het sommige jongeren niets kan schelen of hun fiets in orde is of niet. Eén jongen had geen rem op zijn fiets. Hij remde met zijn schoenen over straat, zei hij. Aan sommige pedalen zat maar één re flector. Daar maakte Vis geen punt van. „Er staat niet in de verkeers wet dat er twee aan moeten zit ten." Sommige mankementen waren ge makkelijk ter plekke te verhelpen, zei Vis. De fietssloten vertoonden ook nog al eens kuren. Maar de jeugd hoeft niet bang te zijn dat ze een bon krijgt voor een slot dat niet deugt. Andere tekortkomin gen zullen echter wel beboet wor den bij de controles door de poli tie. De ouders van de kinderen waarvan de fiets mankementen heeft, krijgen van docent J. Bolier een brief thuisgestuurd. De controle op het Calvijncollege in Tholen zou eerst plaatsvinden op 15 oktober, maar daar werd van afgezien vanwege de uitvaart van prins Claus. Geld en mankracht gemeente minimaal voor detailhandel Vice-voorzitter J. de Boer van de stuurgroep Tholen 2005 benadrukte het belang van samenwerking op al le niveaus en van alle betrokkenen. Als ondernemers samenwerken, zal er water in de wijn gedaan moeten worden. „Maar ais je niet kunt de len, dan kun je ook niet vermenig- vulden", aldus De Boer. De stuur groep is voor behoud van het eigen karakter van de gemeente Tholen. Een discountzaak als de Aldi of Lidl wordt afgewezen gezien de negatie ve effecten op de supermarkten in kleinere dorpen. „Nodig is een cre atieve opstelling van vernieuwend beleid door het inrichten van mo derne, eigentijdse servicepunten." De Boer pleitte voor het activeren en ondersteunen van ondernemers en een pro-actieve houding van de gemeente, zowel bestuurlijk als ambtelijk. „En kopers, burgers, weest overtuigd van uw mede-ver antwoordelijkheid!" Wethouder Heijboer zegde 5000 eu ro toe voor een ondernemersklank bordgroep, maar de financiële mid delen en mankracht van de gemeente noemde hij minimaal. In het raadsprogramma Kleur beken nen staat 50.000 euro voor detail- handelsbeleid, maar dat staat op de B-lijst die pas aan bod komt wan neer er geld van de A-lijst over is en dat wordt niet verwacht. Bij de be grotingsbehandeling leed een motie om de detailhandel een grotere prio riteit te geven schipbreuk omdat ini tiatiefnemer SGP de motie onder druk van de wethouder introk. Voorzitter C.L. van Koeveringe van de middenstandsfederatie zei dat de Thoolse detailhandel stukken van het schaakspel heeft verloren. „Maar we staan nog niet schaakmat. We zijn aan zet en we moeten niet alleen blijven spelen, maar ook win nen. Ook het vertrouwen van de consument. Samenwerking is daar voor nodig binnen een sterke mid denstandsfederatie", zei Van Koe veringe gisteravond in Meulvliet. Tholenseweg. Bij een snelheids controle op de Tholenseweg te Hal steren heeft de politie vrijdagmor gen 92 automobilisten bekeurd. Zij reden harder dan de toegestane 50 km/u, met 97 km/u als hoogstgeme- ten snelheid. Tijdens de controle passeerden 452 voertuigen, zodat 20% in overtre ding was. Jaap de Jager maakt zich zorgen over de 250 ton aardappelen en uien in de vernielde schuur aan de Sluisweg. De Jager kwam zondagochtend te rug uit de kerk toen hij zag dat de voorgevel van de schuur naar bin nen was gedrukt. „Met gevaar voor eigen leven heeft mijn jongste zoon en de buurman machines naar bui ten gereden. Dat werd levensge vaarlijk. Ze zijn er mee moeten stoppen." Ze slaagden erin enkele tractoren en een spuitmachine te redden. „Maar andere machines konden we niet meer halen. Die lagen tussen de stenen en zijn ook beschadigd." Door de kracht van de wind zijn de houtgelijmde spanten gaan bewe gen waardoor de schuur is ont wricht. De schuur is 30 meter lang en 20 meter breed en is 37 jaar ge leden gebouwd. Behalve machines zijn er ook landbouwproducten in opgeslagen: ruim 250 ton aardappe len en uien, vertelt de gedupeerde boer. De schuur had bovendien een dak van asbest platen. Die zijn er voor een groot deel afgewaaid. „Als de voorgevel eruit ligt dan blaast de wind het dak eraf en slaan de platen je rond de oren." Het verwijderen van het asbest zorgt volgens De Ja ger voor bijkomende schade. „De maanmannetjes zijn dinsdag al be gonnen met het opruimen van het asbest dat overal verspreid ligt. Daar word je niet vrolijk van." Het opruimen van het asbest zal enkele dagen duren. De Jager heeft geen alarm geslagen door de brandweer te bellen. „Dat heeft geen zin. Die kunnen toch niets doen op zo'n moment. Alleen bij een beginnende schade zou de brandweer wat kunnen doen, maar daar was geen sprake van. Wel heb ik de politie drie keer langs zien rij den. Het heeft me verwonderd dat ze niet even langskomen om te in formeren." Wel stonden er maandag twee amb tenaren van de gemeente bij De Ja ger op de stoep, zegt hij. „Een van bouwzaken en een van milieu. Er was een melding binnengekomen over asbestverontreiniging. Gedaan door een inwoner uit Anna Jacoba polder, zeiden ze. Alsof ik bezig was de boel te vervuilen terwijl er al mensen van het asbestverwijde- ringsbedrijf bij me binnen stonden om de zaak op te regelen. Hoezo oog voor het milieu? Dat maakt me wel een beetje triest. Ik zou graag in contact willen hebben met dege ne die het gemeld heeft." De Jager weet nog niet of de schuur herbouwd kan worden. „Ik moet het nog even rustig laten bezinken. Maar ik denk dat de verzekering zegt dat het beter is om hem niet op te knappen omdat het hele bouw werk ontzet is. Er zal ook geen aan nemer zijn die de garantie geeft dat het helemaal in orde komt. Het op knappen zal waarschijnlijk ook meer kosten dan nieuwbouw." De Jager maakt zich ook zorgen over de aardappelen en de uien. „Het is de vraag wat daarmee gaat gebeuren. Als het 30 millimeter re gent dan gaan de uien rotten en broeien." Als De Jager tot nieuwbouw besluit dan wil hij zo snel mogelijk begin nen. „Ik hoop dat ik dan de mede werking krijg van de gemeente. Dat ze me zo snel mogelijk weer op pad helpen door het afgeven van de be nodigde vergunningen." Ambtenaar Wim van Vossen (links) geeft uitleg bij het rotondeplan in Sint-Annaland. De inloopavond trok diverse bewo ners van de Veilingweg, Langeweg en Hoenderweg. De rotonde wordt precies hetzelfde als de rotonde die onlangs is aangelegd bij de villa Stadszicht aan de Postweg in Tho len. Ingenieursbureau Van Kleef uit Roosendaal heeft in opdracht van het gemeentebestuur het plan uitge werkt. Na de aanbesteding in no vember zal dit jaar nog met de grondwerken begonnen worden. Delta moet vervolgens de nutsvoor zieningen verleggen. De asfaltwer- ken met aanleg van de rotonde ge beurt in februari of maart. In de planning staan vier werkweken voor het karwei. In april moet de rotonde bij Sint-Annaland klaar zijn. Op het kruispunt bij de veiling zijn al veel ongelukken gebeurd, waarbij de schade vooral beperkt bleef tot de voertuigen die tegen elkaar bot sten. Wegen met een maximum snelheid van 80, 50 en 30 km ko men op dit kruispunt bij elkaar. Dé gemeente koopt van glastuinder W.H. Hage 129 m2 grond, van C. Slager 96 m2 en van N.G. Goedege- buure 52 m2 om de rotonde te kun nen aanleggen. Om het karwei te kunnen betalen wordt het dividend van Delta nutsbedrijven aangespro ken en de pot onderhoud wegen. De raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling was eerder ook posi tief. „We moeten niet lukraak overal rotondes gaan aanleggen, maar ge zien de snelheidsverschillen is het hier wel goed", zei VVD-commis- sielid G. Hoek. De rotonde moet wel groot genoeg zijn voor land- bouwverkeer, dat hier veel langs komt. Hoek vroeg verder aandacht voor de Veilingweg, die in verband met de opstaande rand, erg gevaar lijk is voor fietsers. SGP-raadslid J.M. Aarnoudse noemde een rotonde bij de veiling de meest voor de hand liggende op lossing. „De praktijk wijst uit, dat het een enorme verbetering van de verkeersveiligheid is." Aarnoudse pleitte ervoor om heel goed overleg met de veiling te voeren, zodat de werkzaamheden daar niet gehinderd worden. De commissie was zeer kritisch over de financiële onderbouwing van het werk. Eerst was rekening gehouden met 272.000 euro, een in genieursbureau kwam begin dit jaar met 552.000 euro (inclusief btw) uit de bus. Door het hanteren van oude, niet marktconforme prijzen, onver wacht hoge kosten voor het verleg gen van de nutsvoorzieningen en het achterwege laten van de btw werd het verschil verklaard. Bij her onderzoek kwamen b. en w. door de slechte marktsituatie' bij de aanne mers aan 378.170 euro. Maar met name de raadsleden L. Blom, drs. A.L. Piet en J.M. Aarnoudse waren er boos over. „Wat heb je nu aan zo'n ingenieursbureau?", riep Piet. En Blom noemde de onderbouwing .redelijk beroerd.' Hij kon zich niet indenken dat de uurlonen en stenen goedkoper zijn dan vorig jaar. Meer zorgvuldigheid was volgens Aar noudse op zijn plaats geweest. De discussie leidde tot de toezeg ging van wethouder L.J. van Doorn, dat er twee aannemers extra uitge nodigd zullen worden voor de Sint- Annalandse rotonde om de concur rentie zo scherp mogelijk te maken. Daarom worden er zeven asfaltaan- nemers gevraagd om prijs op te ge ven. Eén van de drie containers met oud papier is woensdagmiddag aan de Zoekweg in Tholen uitge brand. De politie hield na enig speurwerk rond de sportvelden en tennisbanen drie jongens van 12 en 13 jaar aan. Alle drie zullen worden doorgestuurd naar bu reau Halt voor een werkstraf in een of andere vorm van dienstver lening Na vieren wilde een oudere inwo ner oud papier in de container van muziekvereniging Concordia doen. Toen hij de deuren open deed, sloegen de vlammen hem echter tegemoet. Hij alarmeerde de brandweer van Tholen, die met zes vrijwilligers uitrukte. Met twee stralen hoge druk werd het vuur direct bestreden, maar het oud papier ging allemaal verlo ren, wat een strop was voor Con cordia. Ook de container, eigen dom van Verstraeten Verbruggen, raakte aan de binnenkant behoor lijk beschadigd. De muziekvereni ging heeft altijd twee containers aan de Zoekweg staan, de derde is van J. Bogert, die particulier oud papier inzamelt. Het concert van Twarres in de Stoe- lemat te Bergen op Zoom gaat van avond niet door. Het zou de ope- ningweek inluiden van de hotel school van het Zoomvliet college. Bij een verkeersongeval is dinsdag echter een leerlinge van de school om het leven gekomen en een ande re gewond geraakt. den met zijn keyboard de eeuw van de grote schilder deed herleven. Antwerpen kwam vaker terug in het programma. Van der Linden be leed zijn liefde voor de Sinjoren stad solo en Bosiers bracht nog een hommage aan de beiaardier van de kathedraal, waarbij zij met en kele toetsen een heus carillon aan het werk zette. Ook de kermis van de randgemeente Boechout kwam voorbij, zo smaakvol dat de geur van de door haar bezongen smoute- bollen bijna De Vossenkuil vulde. Bosiers en Van der Linden veroor loofden zich tijdens het programma ook uitstapjes naar het buitenland. In het Frans werden de kades van het oude Parijs bezongen en de sfeer in een klaslokaal van weleer, met een prachtige liefdesverklaring aan de inktpot. Een sleutelnummer in haar oeuvre is Het Groene Oog, een lied over de tijd dat de radio nog het venster op de wereld was. Je kon je bijna de kleine Delia voorstellen, op de grond liggend en aan de knoppen van de bakelieten bak draaiend, in gedachten reizend naar plekken als Ankara, Beromun- ster en Beograd. Ondertussen zijn de jaren voorbij gegaan. De kleine Delia is onlangs oma geworden, een status die ze liefdevol bezong in de toegift over haar kleindochter Amelia. Het was de vertederende afsluiting van een programma dat de bezoe kers meevoerde naar alle wind streken en Vlaanderen het meest. Daar deed zelfs de op de plek be vroren presentatie geen noot aan af. Uit op Tholen had met Bosiers en haar muzikale partner Ben van der Linden grote namen op de affiche staan. De Vossenkuil was dan ook tot vrijwel de laatste plaats bezet, door een publiek dat in bijna alle gevallen Abraham hetzij Sara reeds had zien passeren. Voor velen was het wellicht ook een hernieuwde kennismaking met Bosiers die in het verleden theaterprogramma's maakte met Ramses Shaffy en Lise- lore Gerritsen. Vooral werd ze be kend met vijf platen en CD's vol breekbare liedjes, waaruit soms een overduidelijk engagement met het milieu en de misdeelden in de we reld naar voren komt. Tegenwoor dig werkt Bosiers in Vlaanderen vooral als televisiepresentatrice. Optreden doet ze weinig meer. Zonder schaamte toonde zij het pu bliek bij het begin van haar optre den dan ook de binnenkant van haar linkerhand, waarin ze de volgorde van het programma had genoteerd als geheugensteuntje. „Mijn spiek briefje", verklapte ze. Ook gaande weg de avond moest ze enkele ma len worden gesouffleerd door haar begeleider Van der Linden, tot voor kort pianist/muzikaal leider bij Paul van Vliet en daarvoor onder andere samenwerkend met Fons Jansen, Liselore Gerritsen, Henk van Ulsen en Thijs van Leer. Storen deden de ze kleine omissies niet. Daarvoor was de verschijning van Bosiers te innemend en waren haar liedjes te fragiel. Bosiers nam in de intieme Vossen kuil het publiek als het ware bij de hand, voor een kleine bloemlezing uit haar rijke muzikale loopbaan. Na de pauze lag de nadruk op het recente werk van de CD 'Tien plekken om nooit meer te verge ten.' Het optreden was mede bij zonder door de vele geluidseffec ten die Van der Linden uit zijn muzikale toverdoos tevoorschijn wist te halen. Bosiers beperkte zich tot de grote trom in een ode aan de volslanke vrouwen van Rubens, een nummer waarbij Van der Lin- Het college van b. en w. wil onder zoeken of het mogelijk is om de so ciale werkplaats van de Betho in Tholen te handhaven. Bekeken zou moeten worden of de vestiging in Kapelle kan worden opgeheven en de werkzaamheden verdeeld kunnen worden over Goes en Tholen. Ook wenst het college te bekijken of de Thoolse medewerkers ondergebracht kunnen worden bij de sociale werk plaats in Bergen op Zoom. Daarvoor zou de gemeente uit de Zeeuwse ge meenschappelijke regeling moeten treden en zich aan moeten sluiten bij de regeling van de Brabantse buurge meente. Het voorstel wordt maandagavond om half acht in een extra vergadering van de commissie welzijn en onder wijs behandeld. De Betho mag niet verdwijnen uit Tholen, vindt het college. Ze is niet van plan in te stemmen met het slui ten van de vestiging op 1 januari en het verhuizen van de zestig werkne mers naar Goes, zoals voorgesteld is door de raad van commissarissen van de Betho. De sociale werkplaats aan de Slab- becoornweg zou te duur zijn. Vol gens het college wordt er alleen maar gekeken naar de bedrijfseconomi sche resultaten. De maatregel heeft ook sociaal-maatschappelijke gevol gen. Zo moeten de werknemers straks langer gaan reizen. Wat daar de gevolgen van zijn, is niet duide lijk, aldus het college. Voor de gemeente betekent het ook een 'maatschappelijk verlies' als een deel van de Betho in Tholen wordt opgedoekt (de hoveniersafdeling blijft gehandhaafd). Eenmaal opge heven, zal de instelling niet meer te rugkomen, zo voorspelt het college. De langere reistijd wordt bovendien een obstakel voor nieuwe werkne mers, zo verwachten b. en w. Ze be pleiten uitstel van het plan met een half jaar. In die tijd moet uitgezocht zijn wat de mogelijkheden zijn om de Betho te behouden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7