Uitbreiding zuivering Tholen niet uitstellen 'Kaarten zonder dat er met de vuist op tafel wordt geslagen' den Engelsman <q^van Driel Apotheek zoeken na bezoek aan huisartsenpost is lastig De ramp is het thema van Week van het Zeeuws boek Aol voe niks, zei Prediker Wilgen knotten op natuurwerkdag Klaverjasclub De Pendelaars viert 40-jarig jubileum in smalstad Jeugdbrandweer speelt wedstrijd in St.-Philipsland Zojuist binnengekomen €59,- SGP-statenlid W. Kolijn: ,Dit overstijgt provinciale politiek' Intrigerend verhaal van journaliste over emoties Donderdag 31 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Hoofdingeland Legemate (categorie bedrijfsgebouwd) wil de voorbereiding voor uitbreiding van de zuiverings installatie in Tholen een half jaar of liefst nog een jaar uitstellen. Het opschuiven van 310.000 euro zou name lijk interessant kunnen zijn voor de begroting 2003, maar gezworene Ruijtenberg acht zich gebonden aan afspra ken met de gemeente. De algemene vergadering van het waterschap ging daarom unaniem akkoord met het tijd schema. Goedkopere auto's Kees Slager Ambulance Kasteleins sv Smerdiek Kiele kiele Scheldecollege Vrijdagavond half acht is de 76-jarige Louis Kampman al in café Smerdiek om de kaartavond van de klaverjas club voor te bereiden. Hij zoekt de kaarten bijeen en legt er steeds eentje open op tafel als er een van de spelers binnenkomt. Zo telt hij het aantal deelnemers. Tegen achten zijn er 11. Dat is er eentje te weinig om drie par tijen van vier te spelen, maar een van de gasten aan de toog toont zich bereid mee te doen. Als het kaarten be gint, wordt het stil in het café. Sportieve lange rok van het merk Falino maten 38 t/m 46 (^ajaars^pnjsje Warm nylon jack Falino De SGP zal landelijk aandacht vragen voor de proble men die Thoolse patiënten ondervinden bij het zoeken van een apotheek na een bezoek aan de huisartsenpost in Bergen op Zoom. Volgens fractievoorzitter W. Kolijn van de SGP in de Zeeuwse staten, is het een probleem dat de 'provinciale politiek overstijgt.' Dat zei hij na het werk bezoek vrijdagmiddag aan Tholen in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. In café Smerdiek spelen v.l.n.r.Geert van Ham, Piet Bazen, Jan van Splunter en Jaap van Zetten hun partij. Om met ingang van 2005 aan de vereiste bemalingscapaciteit te kun nen voldoen, zal de hydraulische ca paciteit van de zuiveringsinstallatie in de Thoolse Slabbecoornpolder in 2004 worden verhoogd. Daarvoor moeten in 2003 al voorbereidingen getroffen worden. Naast de tweede uitbreidingsfase wordt ook de elek trotechnische installatie verbeterd. In 2006 staat fase 3 nog op het ver langlijstje. Dan zal de zuiveringsin stallatie in Tholen biologisch uitge breid worden, zodat het afvalwater uit Sint-Philipsland daar kan worden verwerkt. Gezworene Ruijtenberg zei vorig jaar met de gemeente Tholen een optimalisatiestudie te hebben afge rond. „Daarmee hebben we een be hoorlijk voordeel gehaald en het geld is ook al van de gemeente ont vangen. Per 1 januari 2005 zijn we contractueel verplicht om de uitbrei ding in Tholen klaar te hebben. Daarom moeten we nu de voorberei dingen treffen. Van die 310.000 euro wordt de helft nu uitgegeven en de andere helft in 2003", aldus de ge zworene. Het project Tholen wordt in gedeelten uitgevoerd om de kos- In het kader van de landelijke natuur werkdag worden zaterdag wilgen ge knot aan de Eerste Dijk ten noorden van Sint-Maartensdijk. Wie een handje wil toesteken, is van harte welkom. De zo'n veertig jaar oude wilgen aan de Eerste Dijk worden van hun tak ken ontdaan waardoor een knot over blijft. Daarop ontwikkelt de boom in het voorjaar weer nieuwe takken. Verder wordt door het knotten voor komen dat de bomen te zwaar wor den. Want dan zouden ze kunnen omwaaien of inscheuren. Aan de Eerste Dijk zorgt het knotten er bo vendien voor, dat er voldoende licht op de dijk blijft vallen waardoor de specifieke bloemdijkbegroeiing zich De journaliste Sandra van de Vij ver uit Koewacht verbindt verle den, heden en toekomst in haar boek. Het eerste deel speelt in 1953 in het Zeeuws-Vlaamse Paal, waar acht inwoners verdronken. Familieleden van de schrijfster maakten er de watersnood aan den lijve mee. Dan wordt een sprong gemaakt naar 2003. Het leed blijkt zijn sporen nog altijd na te laten, ook bij nabestaanden. De schrijf ster weet dat uit onderzoek en ver werkt de emoties op een intrige rende manier in haar verhaal. Ze loopt vooruit op de onthulling van een monument in Paal, die voor volgend jaar gepland staat. Het laatste deel tenslotte speelt in 2013 en illustreert hoe weinig les sen er soms uit het verleden wor den getrokken. De titel 'Hoe ver het water kwam' reikt verder dan de waterstand van destijds, er wordt ook gedoeld op de gevoe lens van mensen en op het merk baar blijven van de gevolgen van Bij uitgeverij Quidam in Kwaden- damme is een Zeeuwse vertaling verschenen van het bijbelboek Pre diker. 'Aol voe niks, zei Prediker' is geschreven in de spreektaal. Het Zeeuwse karakter van de tekst wordt dan ook niet alleen bepaald door het gebruik van Zeeuwse tenstijging te spreiden en de lasten verhoging te drukken. Daarom wordt Sint-Philipsland pas in 2006 op de Thoolse zuiveringsinstallatie aangesloten. Hoofdingeland drs. P.M. van den Dorpel uit Tholen wilde nog infor matie over het laboratorium van de Zeeuwse waterschappen. Met name was hij benieuwd naar de toekomst in het nieuwe kantoor te Middelburg. „Wellicht zijn er mogelijkheden om de investeringen te leasen, zodat er enigszins wat flexibiliteit ontstaat." Gezworene Hoekman zegde hem toe, schriftelijke informatie over het laboratorium te zullen geven. Ten aanzien van het autopark van de muskusrattenvangers had Van den Dorpel liever pick-ups dan de voor gestelde Nissan Terrano omdat de piek ups tussen de 30 en 40% goed koper zijn. Volgens gezworene Hoekman is er heftig gediscussieerd over de aanschaf van de auto's. De mogelijkheden van de markt zijn wel degelijk meegenomen, maar de pick up voldoet niet aan de arbo-eisen. kan blijven ontwikkelen. Leden van de natuurvereniging Tho len beginnen om tien uur, en wie mee wil helpen is welkom (met ste vige schoenen, werkkleding en tuin- handschoenen). Men kan zich aan melden bij Flip van Damme, tel. 0166-602438. Een bord langs de kant van de weg geeft aan, waar men moet zijn (de dijk is bereikbaar via de Provincialeweg, richting Stave- nisse). Met tussendoor enkele pauzes wordt er tot drie uur gewerkt. De Eerste Dijk is één van 130 plek ken in ons land waar zaterdag in na tuur en landschap wordt gewerkt. De natuurwerkdag wordt voor de twee de keer georganiseerd door acht na tuurorganisaties. de Ramp. Sandra van de Vijver schreef tien jaar geleden een kort verhaal met dezelfde titel, wat toen werd be kroond en met verhalen van ande ren werd gebundeld. Nu is er dan haar eerste boek, dat wordt uitge geven in eigen beheer (uitgeverij Pennevrucht). Het kost 12,95 eu ro. Vanavond kan men de schrijf ster ontmoeten in boekhandel De Drvkkery in Middelburg. In het watersnoodmuseum te Ou- werkerk zijn gisterenmorgen twee boeken over de watersnood gepre senteerd. Oud-Scherpenissenaar Kees Slager reconstrueert in 'Hier was eens Capelle' aan de hand van getuigenissen van oud-inwoners de ondergang van dit buurtschap op Schouwen-Duiveland. Daar verdronken 42 van de ruim hon derd inwoners en bleven maar twee huizen overeind staan. Na woorden, maar ook en vooral door het behoud van de typische ken merken van de spreektaal. De ver taling is gemaakt op basis van een Engelse brontekst, zodat de verta ler in staat was om een werkelijk Zeeuwse tekst te produceren en geen verzeeuwst Nederlands. Voor 700 jaar kwam er zo een einde aan deze gemeenschap. Slagers boek wordt uitgegeven door de Zeeuw se boekverkopers en kost 10 euro. Het is meteen de start van een se rie boeken, die uitgeverij Den Boer/de Ruiter gaat uitgeven sa men met de stichting Ooggetuigen van de 20e eeuw. In januari ver schijnt het tweede deel in de serie, eveneens gewijd aan de Ramp. Jan Kuipers en Cees Maas schre ven 'Echo's van het water', het ge schenk van de Week van het Zeeuwse boek. Het is een reisver haal, een tocht door een halve eeuw herinnering aan de Ramp. Herinneringen van mensen, ver slagen van destijds, monumenten. Het boekje gaat over sporen in het land, van Nummer Een tot Texel, sporen die de watersnood van een halve eeuw geleden naliet. In het eerste deel ligt de nadruk op de chronologie van de gebeurtenis sen, in het tweede op de geografie. Wie tijdens de Week van het Zeeuwse boek (30 oktober t/m 9 november) voor 12,50 euro aan boeken koopt bij de deelnemende boekhandels, krijgt het boekje ca deau. Het is ook los te koop voor 7,50 euro. de leesbaarheid is gebruik gemaakt van een mix van de spellingwijze van het Zeeuws woordenboek en die van het tijdschrift Noe. Predi ker is een boek dat de lezer in staat stelt om met gewoon, alledaags Zeeuws een goed gefundeerde le vensfilosofie op te bouwen. 'Aol voe niks, zei Prediker' is in de boekhandel verkrijgbaar voor 4,95 euro. Op de agenda stonden acht onder werpen. Voor het bezoek was twee uur uitgetrokken. Volgens Kolijn was het onderhoud met het college heel nuttig. „Het was een algemeen bezoek met belangrijke aandachts punten. We hebben een aantal pro blemen besproken die voortvloeien uit de specifieke ligging van Tholen, zoals de ambulancepost, huisartsen post en de brandweer." De overige agendapunten waren voortgezet onderwijs, natuurwaar den, duurzaam veilig verkeer, jeugdzorg en territoriale congruen tie (diensten als brandweer bestuur lijk onder brengen bij de provincie). De SGP heeft zeven leden in de sta ten. Behalve Kolijn waren J. Hou mes, T. van Oostenbrugge, C. Pol derman en G.D Roeland present en de 32-jarige Peter van Iwaarden. De naam van de club lag voor de hand. Vele leden werkten toen in de havens van Rotterdam en pendelden van de smalstad naar de Maasstad om er hun brood te verdienen. De meesten kwamen uit de landbouw nadat de mechanisatie op gang was gekomen. Nu is er nog een lid die pendelt: Jan Guiljam die controleur is in de Rotterdamse havens bij de SHB. De 52-jarige Guiljam kan vanwege zijn werk niet elke vrijdag naar de kaartavond komen, maar moet steeds een weekje overslaan. „Dat vind ik wel jammer, maar dat is niet anders." Hij doet het vooral voor de gezellig- Tijstvolger' J. Zandee. (Directeur G.R.J, van Heukelom van het Cal- vijcollege in Tholen en P.J. Hame link) waren verhinderd). De statenleden werden ontvangen door de wethouders K.A. Heijboer en L.J. van Doom nadat ze beneden door een bode waren verwezen naar het oude gedeelte van het gemeente huis. Ze waren onder de indruk van de raadzaal en bekeken de oude schilderijen aan de muren. Vooral Kolijn had daar grote belangstelling voor. Tijdens de bespreking werd de huis artsenpost in Bergen op Zoom on der de loep genomen. Patiënten die tijdens de avond-, nacht- en week enddiensten de huisartsenpost be zoeken en medicijnen krijgen voor geschreven, kunnen de pillen heid. „Ik kom niet echt voor mijn punten. Natuurlijk heb ik er ook lie ver 5000 dan 4000 maar ik vind het vooral gezellig. Lekker een avond ontspannen." Ook Van Gorsel werkte in de havens toen hij lid werd. „Ik klaverjaste al tijd al graag. Vooral op het werk kaartten we, tussen de middag of bij regenverlet. Omdat je wisselende diensten had, kon je niet elke vrij dag spelen. Voor de competitie speelden we dan twee avonden en was de derde avond een inhaal- avond zodat iedereen toch aan de 37 wedstrijden kwam." Van Gorsel was toen met zijn 29 jaar een van de jongste leden. Hij ophalen bij de dienstdoende apo theek in Bergen op Zoom. Kolijn: „Dat is niet bij iedereen zo gewel dig goed bekend. De patiënten krij gen natuurlijk wel een adres mee, maar moeten daarna toch vaak zoe ken." En dat kan volgens Kolijn niet de bedoeling zijn. Bij het opzetten van het huisartsenpost vlakbij Lievens- berg was het juist de bedoeling dat er op het terrein van het ziekenhuis een apotheek zou komen. Maar de partijen konden daarover geen over eenstemming bereiken. Er zijn nu zes apotheken, verspreid over de stad waar patiënten terecht kunnen. „Dit was voor ons een vrij nieuw punt. De berichten over het functio neren van huisartsenposten in Zee land zijn verschillend. In Terneuzen bijvoorbeeld is die in het ziekenhuis gevestigd, met een apotheek. Zo zou het moeten. Maar in andere dunbe volkte streken is dat niet zo." De SGP vindt het van groot belang dat een en ander goed geregeld wordt. „Het is een probleem dat we landelijk door zullen geven op aller- behoort bij de oprichters, samen met Kampman, Bram van Beveren, Bert den Engelsman en Wim Dane. Toen telde de club zo'n dertig leden. Er werd gespeeld in het vereni gingsgebouw aan de Radda Barnen- straat (nu Rode Kruisgebouw). La ter verhuisde de club naar café Smerdiek, maar De Pendelaars speelden ook nog een poosje in Haestinge, in de bovenkamer die nu vanwege de brandveiligheid niet meer gebruikt mag worden. Volgens Van Gorsel wilde de club het liefst in een verenigingsgebouw spelen omdat dat het goedkoopst was. „Maar we moesten er toen uit. Toen we naar het café gingen, heeft dat zeker wel leden gekost. Men was toch verplicht wat te drinken, maar er was geen alternatief." Café Smerdiek is nu alweer jaren lang de thuisbasis voor De Pende laars. De huidige uitbaatster Mary van den Berg en haar moeder schui ven op de kaartavond ook aan tafel in de gelagkamer, terwijl achterin de zaak dart wordt gespeeld. Kampman: „We hebben al heel wat kasteleins meegemaakt: Piet Knuist en zijn vrouw Nel, haar broer Chris Mahn en zijn vrouw. Joop van Kleef en zijn vrouw Nel en nu Mary van den Berg." Kampman is ook al zes tien jaar penningmeester van De Pendelaars, maar noemt zich ma nusje van alles. Als loketbeambte op het postkantoor aan de Noordpoort was hij een van de weinige leden die geen pendelaar was. „Ik leerde klaverjassen in mijn diensttijd. De havenarbeiders zagen het in de ha vens en brachten het hierheen." Er zijn twee speelwijzen, legt hij uit: het Rotterdamse en het Amsterdam se systeem. „In heel Zuid-Neder land wordt het Rotterdamse systeem gespeeld. Dat heeft te maken met de troef in het kaartspel. In het Rotter damse systeem moet je die altijd overtroeven. In het Amsterdamse systeem hoeft dat niet." Klaverjassen is geen dure hobby. De kaarten moeten wel eens vervangen worden, maar er is geen speciale uit rusting voor nodig. En de contributie is laag: leden onder de 65 jaar beta len 1,50 euro per maand, wie ouder is 1 euro. „Het is eigenlijk onbegrij pelijk dat we kunnen feesten," lacht Kampman. „Maar met de kerst orga niseren we altijd een toernooi en daar houden we wat van over. En we hebben een 'mars': degene die alle slagen haalt, doet 15 eurocent in de pot. Na het boekjaar wordt dat aan lei momenten en bij allerlei instan ties. Dit overstijgt de provinciale politiek." Het college ontvangt regelmatig sta tenfracties. De SGP had om een on derhoud gevraagd. Er was geen di recte aanleiding. Veel meer een kennismaking met het nieuwe col- lge. Bovendien was al meer dan ze ven jaar geleden dat de fractie, die hier toch zoveel aanhang heeft, Tholen bezocht. „We gaan wel re gelmatig de provincie in om bij voorbeeld bedrijven te bezoeken. Maar het is niet zo eenvoudig om met de hele fractie op werkbezoek te gaan. We zijn allemaal part-ti mers. Het is vooral om te luisteren wat er voor problemen zijn. Sommi ge zaken zijn ons in vertrouwen meegedeeld. Dat gaat dan om zaken die het college nog niet heeft afge rond. Met de informatie die wij nu gekregen hebben, kunnen we ook een standpunt bepalen." Over de standplaats van de am bulance is nog steeds geen duide lijkheid. „Daar wordt binnen de gemeente nog een discussie over gevoerd. We waren er wel benieuwd naar." (de Thoolse SGP-fractie pleitte voor het behoud van de post mij overgedragen. Er zit ook nog wel eens een fooi bij. We hebben nu 80 euro in de pot." Guiljam is al 25 jaar lid. Hij is niet de enigste. Ook Jan van Splunter, Jaap van Zetten, Arie Arts en Piet Bazen hebben een kwart eeuw of meer volgemaakt bij De Pendelaars. Dat tekent de club. Er is weinig ver loop. Kampman: „Er is vooral na tuurlijk verloop." Opvallend is ook dat nogal wat oud spelers van sv Smerdiek lid zijn van De Pendelaars. Kampman, Van Gor sel, Bazen en Guiljam zijn of waren als speler actief bij de blauw/zwar ten. Anderen zijn trouwe supporters. Van Gorsel: „De contacten met de voetbalvereniging zijn goed. Daar zijn ook veel mensen die klaverjas sen. Zij houden ook altijd rond de kerst een klaverjasavond. Dat stem men we op elkaar af. Als we samen spelen hebben we toch een mooie avond met ongeveer 40 man." Arie Arts uit Sint-Annaland is voor zitter van De Pendelaars. Hij om schrijft de kaartclub als een gezellig heidsvereniging. „Door een potje te kaarten ben je er eens uit. Er zijn zo veel mensen die alleen maar kastje kijken. Hier wordt gekaart zonder dat er met de vuist op tafel wordt ge slagen. Iedereen geeft een rondje, maar er wordt niet overmatig ge dronken. Na de wedstrijd blijven en kelen nog een potje biljarten en we worden hier goed verzorgd met een hartig hapje." De tijd dat er in groter verband com petitie werd gespeeld, is achter de rug. De Pendelaars nam het op tegen clubs in Tholen, Scherpenisse, Yer- seke, Wemeldinge en Kamperland. Arts: „Op de terugweg uit Zuid-Be veland reden we langs café de Raay- berg. Als het dan carnaval was, de den we daar ook gezellig nog even mee." De Pendelaars waren ook lid van de klaverjasbond, maar dat was volgens Arts te duur. Het ledental loopt te rug. Enkele jaren is het zelfs kantje boord geweest, zegt Van Gorsel. „Toen hadden we maar een man of tien. Dat was kiele kiele." Nu telt de club 18 leden, waarvan vier dames. „We kunnen ons goed drijvende houden. We hebben weinig kosten, maar het verenigingsleven loopt ge woon terug, dat zien wij ook. Som mige komen niet meer, zelfs zonder dat ze het ons laten weten. Dat is jammer." Morgen (vrijdag) wordt het jubi leum gevierd met een buffet in café Smerdiek. De jubilarissen worden in het zonnetje gezet. Kampman schreef al 28 leden (met partner) in. In Sint-Philipsland wordt zaterdag de jaarlijkse onderlinge wilstrijd gehouden van de Zeeuwse jeugd brandweer. Alle negen gemeenten met een jeugdbrandweer zijn pre sent met in totaal 19 ploegen. Zowel de junioren als de aspiranten wer ken vier opdrachten af: hindernis- baan, theoriebaan, een object en een sportieve opdracht. De wedstrijden zijn zwaarder dan de landelijke, wat de kwaliteit van de Zeeuwse ploe gen ten goede komt. Tijdens de 'normale' competitie stoten dan ook steeds meerdere Zeeuwse ploegen door naar de landelijke finale. Vier jaar geleden was Zeeland de eerste provincie die een hogedrukwed- strijd organiseerde voor de jeugd brandweer, terwijl die landelijk dit jaar pas voor het eerst officieel werd toegepast. Inmiddels is men in het Zeeuwse weer verder: naast het be strijden van vuur wordt bij de aspi ranten een stukje hulpverlening toe gepast compleet met slachtoffer, de eerste aanzet naar een zogenaamde 112-wedstrijd. De Zeeuwse teams vinden hun on derlinge wedstrijd erg belangrijk, het belooft dan ook spannend te worden. Sinds deze in 1985 inge steld is, is nog geen enkele jeugd brandweer erin geslaagd om de wis selbeker te winnen. Burgemeester Nuis zal zaterdagavond om zes uur de prijzen uitreiken. Sint-Philips land heeft de organisatie in verband met het 35-jarig bestaan. De wed strijd begint al om acht uur 's mor gens en duurt tot vijf uur. in Sint-Maartensdijk). De toelichting over de huisartenpost werd gegeven door wethouder M.A.E. Velthuis die ook aandacht vroeg voor de jeudgzorg. Zij stelde, aldus Kolijn dat er op dit punt meer taken liggen voor de provincie en dat de gelden beter kunnen worden verdeeld. „Ze deed een pleidooi in onze richting om als provinciaal po litici alerter te zijn." Ook de verplaatsing van het Schelde college van Sint-Maartensdijk naar Tholen kwam aan bod. „Daarmee wordt beoogd dat het voedingsge- bied voor de school groter wordt. De taak van de provincie daarin is beperkt. Dat weet het college zelf ook wel. Toch gaan we het onder de aandacht brengen van de commissie welzijn." Ook de aanleg van de Zoomweg- Noord passeerde de revue. Het col lege is daar groot voorstander van. maar er zit weinig schot in de zaak. „Het gevoel bij het college was dal de provincie zich meer richt op haai eigen problemen met vervoer ovei de dammen en bruggen in Midden- Zeeland en minder belang hecht aar de Zoomweg. Toch vinden wij he wel van belang. De aanleg is zelf" cruciaal binnen de hoefijzerstruc tuur (weg- en railverbindingen 0[ de grenzen van de provincie red.)" Klaverjasclub De Pendelaars in Sint-Maartensdijk bestaat 40 jaar. In 1962 werd de club opgericht. Er zijn nog drie mensen van het eerste uur lid: Kampman, Jacob van Gor sel (69) en de 86-jarige Johannes van der Werf, het oudste lid. Van der Werf speelt echter niet meer mee omdat zijn gezichtsvermogen dat niet meer toelaat. Het jongste lid is in de kleuren camel, bruin en marine 100% winterkatoen in de kleuren marine en bruin Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland, Tel. fax (0166) 65 24 90 Woensdagmiddag gesloten, vrijdagavond koopavond Advertentie I.M. De SGP-statenleden Houmes, Polderman, Kolijn, fractievolger Zandee, Van Oostenbrugge en Roeland v.l.n.rarriveren op de Markt in Sint-Maartensdijk. Dat volgend jaar de herdenking van de watersnood, dan een halve eeuw geleden, extra aandacht krijgt, werpt nu al zijn schaduw vooruit. De gisteren begonnen Week van het Zeeuwse boek heeft de Ramp als thema. En vorige week verscheen de novelle 'Hoe ver het water kwam', een fictief verhaal gebaseerd op ware gebeurtenissen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5