„Ik ben niet iemand om altijd tussen vier muren te zitten" Een van de weinige meisjes die voor een gevechtsfunctie kiest Havenmeester Frans Zoeteweij uit Tholen monstert af Winkelen in het maanlicht Hoera weekend! Waterschap zet Annaland zonder stroom Nathalie van As (23) uit Scherpenisse als infanterist naar Bosnië EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bijna twintig jaar lang was hij vrijwel dagelijks op de Kaaij te zien. Binnenkort verdwijnt het vertrouwde beeld van havenmeester Frans Zoeteweij die over het plankier banjert. De inmiddels 65-jarige Zoeteweij vindt het wel letjes. Hij is aan zijn laatste seizoen bezig. Het eind van een tijdperk. Het havenmeesterschap was voor hem meer dan een baan. „Ik heb nooit op een uur gekeken." Donderdag 31 oktober 2002 Deining Olietoerisme Exploderen Secretaresse Erfgoed Vossen |7^s| Stemmen van lezers De standerdmolen is aangeslagen Bouwleges percentage kosten Strenge winter Vooralsnog vindt ze het gezellig in haar peloton. Voor alsnog wil ze naar de sergeantenopleiding. De 23-jarige Nathalie van As uit Scherpenisse is nuchter. Ze houdt voortdurend een slag om de arm als ze praat over haar loopbaan bij defensie. Ze laat zich niet gauw van de wijs brengen. En staat als korporaal haar mannetje bij het 17de pantserinfanteriebataljon in Oirschot. Ze is een van de weinige vrouwen die voor een gevechtsfunctie bij de landmacht kiest. Maandag vertrok ze naar Bosnië-Her- zegowina voor vredestaken. Na zijn 20-jarige loophaan als havenmeester blijft Frans Zoeteweij in een huis van plan Waterfront uitzicht houden op de haven. Op de leestafel ligt het boek 'Vissers- verhalen' van Kees Slager. Fotoboek jes van het Tholen van weleer, open geslagen op plaatjes van de oude haven. Drie albums vol krantenknip sels over ruim achttien jaar haven meesterschap. Vanuit zijn apparte ment aan de rand van de wijk Buitenzorg kijkt hij uit over de pol der, richting de Oosterschelde. Het is hem te stil hier, zegt hij, de water gang voor de deur is te smal. Zoete weij is een man van het grote water, altijd geweest. Vanuit het penthouse zijn, voorbij de dijk in de verte, de masten te zien van schepen die mis schien op weg zijn naar de Thoolse haven. Het uitzicht verblindt de ogen, zo mooi. Voor Zoeteweij is het niet voldoende. Hij heeft een huis gekocht in de nog te ontwikkelen wijk Waterfront. „Ik moet schepen zien. Alleen een mast is niet ge noeg." Zoeteweij en de zee, ze horen bij el kaar als basaltsteen en blaaswier. Zo gauw het kon, verliet de in Yerseke geboren Zoeteweij de schoolbanken. Hij werd mosselvisser, zoals de meeste mannen in zijn familie. De liefde voerde hem naar Tholen. Hij trouwde met Annie Schot, de doch ter van Kees Schot. Samen met zijn broer Jap had Schot, in de volks mond bekend onder zijn bijnaam 'Pepie', een mosselloods en mossei- inleggerij. Enkele generaties Thole- naren hebben er de kost verdiend. Aan de muur fciij Zoeteweij hangt nog een pentekening van de hand van Adri Boxhoorn van dat al lang verdwenen stukje Tholen, onder de oude brug waar het altijd rook naar schelpdieren en zout water. Het sprak als vanzelf dat Zoeteweij in het familiebedrijf kwam. De aanleg van het Schelde-Rijnkanaal maakte een eind aan de nering. Zoeteweij vond werk op een zandschip dat werd ingezet bij de aanleg van de nieuwe brug. Op een kwade dag kwam hij met zijn voet terecht in een ankerlier. Zoeteweij kon de WAO in. Destijds, in 1970, werd je in die re geling veroordeeld tot inactiviteit. Nergens kwam hij meer aan de bak. Het aanbod om havenmeester te worden, als opvolger van de legen darische Adja Schot, kwam als een geschenk uit de hemel. In februari 1984 trad hij in dienst bij water sportvereniging De Kogge. De baan Een groot deel van Sint-Annaland en een klein deel van Poortvliet hebben donderdagmiddag één uur zonder stroom gezeten nadat een delfmachine van het waterschap Zeeuwse Eilanden een 10-kv-kabel had kapotgetrokken. Dat gebeurde omstreeks kwart over drie in de Jo anna Mariapolder/Priestermeetpol- der langs de provinciale weg van Oud-Vossemeer naar Sint-Anna- land. „Hoewel het waterschap kaar ten heeft met daarop alle leidingen is de kabel waarschijnlijk over het hoofd gezien of voor een oude kabel De jaren zestig en zeventig herleven zaterdag tijdens de 'moonlight shop ping' die de ondernemersvereniging Tholen organiseert. De deelnemende middenstanders laten hun klanten meegenieten van de sfeer uit die ja ren, ze stemmen er hun winkel op af "of dragen kleding uit die tijd. Tussen zeven en tien uur die avond zijn de Thoolse winkels sfeervol verlicht, ze hebben bijzondere aan biedingen of traktaties voor de klan- was hem op het lijf geschreven. „Ik ben niet iemand voor tussen vier muren. En ik weet wat een boot en een touw is." In die eerste jaren hoefde Zoeteweij enkel de jachthaven in de gaten te houden. Adja Schot, die te boek stond als de eerste vrouwelijke ha venmeester van het land, bleef de scepter zwaaien over de handelsha ven. In 1988 kreeg Zoeteweij ook de handelshaven erbij, en hij kwam deels in dienst van de gemeente. Het Tholensche Gat was inmiddels afge sloten en het getij uit de haven verd wenen. „De overgang van zout naar zoet is wel de grootste verandering die ik heb meegemaakt. Het mooie is weg. Wel werd het werk makkelij ker, doordat je niets meer met het getij te maken had. Van de blauwalg hebben we in de jachthaven meestal weinig last. Het probleem concen treert zich in de handelshaven. Die groene soep heeft weinig invloed op de hoeveelheid passanten. In de be gintijd hadden we muggenplagen. Tot op de dag van vandaag blijven daarom mensen wel weg uit Tholen. Het probleem is al lang opgelost, maar het blijft een eigen leven lei den. Bootbezitters zijn niet altijd even logische mensen. Op het IJssel- meer heb je ook vliegen en muggen, maar daarover wordt niet geklaagd. Net zoals ze in Zierikzee met z'n vijftienen naast elkaar gaan liggen, en ze hier drie schepen al teveel vin den." Het hart op de tong. Zo kennen de meeste mensen Frans Zoeteweij. Zijn aanvaringen met de ambtenaren van de gemeente Tholen en soms ook de bestuursleden van De Kogge leverden vaak de nodige deining op. Bladerend door de drie albums ziet Zoeteweij de nodige dieptepunten passeren. De J. Henry Dunant bij voorbeeld die Tholen niet meer aan kon doen vanwege de smalle stei gers. Smeekbedes van Zoeteweij om het plankier te verbreden, stuitten op een bureaucratische muur. Nog altijd kan hij zich druk maken over die ge miste kans. Zeven keer per jaar wil de het ziekenschip Tholen aandoen, met telkens 150 man aan boord. Nooit heeft Zoeteweij van zijn hart een moordkuil gemaakt. „Ik zeg aangezien", zegt een woordvoerder van nutsbedrijf Delta. „Gelukkig heeft het waterschap zelf melding gemaakt van het kapottrekken van de kabel, zodat het euvel snel gelo kaliseerd was. Maar 10 kv is een heel gevaarlijke spanning, waar slechts een beperkt aantal medewer kers aan mag werken. Toen de elek triciteit vrijgeschakeld was, hebben we via het transformatorstation aan de Deldensestraat in Sint-Philips- land voor een omleiding kunnen zorgen. Om tien over vier had het grootste deel van Sint-Annaland weer spanning en om 16.40 uur had de rest van Sint-Annaland en Poort vliet weer stroom." Volgens de Del ta-woordvoerder zal het waterschap aansprakelijk worden gesteld voor het kapottrekken van de 10-kv-ka bel. ten. Bij de Wereldwinkel kunnen verschillende soorten wijn geproefd worden. Twee dweilorkesten luiste ren de avond muzikaal op. Wie bij de deelnemers vijf euro besteedt, krijgt een bon voor een loterij waar voor de ondernemersvereniging 250 euro aan prijzengeld beschikbaar stelt. De 'moonlight shopping', die voor de vierde keer georganiseerd wordt, is uitgesteld wegens het over lijden van prins Claus. waar het op staat. Of het nu de bur gemeester is of Jan-met-de-Pet. Daar kan niet iedereen tegen. Wat een ander daarvan denkt, moet-ie zelf weten." Wel is Zoeteweij in de loop der tijd opgehouden met het discussiëren met passanten. Aan redenen voor een flink palaver was nochtans nooit gebrek. De leden van de Ko ninklijke Nederlandse Motorboot club (KNMC) staan volgens hem niet zo maar bekend als de Kan Niet Manoeuvreren Club. „Een groot deel van de bootbezitters heeft te weinig ervaring. Het vaarbewijs is een puur theoretische opleiding. In feite zouden er tenminste vijf lessen aan boord moeten worden gehouden Nathalie maakt deel uit van het mortierpeloton van 28 beroepsmili tairen. Ze is de enige dame in het gezelschap. Het peloton oefent veel in de bossen. De training is pittig. Maar het peloton staat ook wel eens in ceremonieel tenue bij het koninklijk paleis in Den Haag. Nathalie stond bij de uitvaart van prins Claus vlakbij de Nieuwe Kerk in Delft. In opvallende rode jas met zwarte broek en geweer (Dimaco). Het pantserinfanterieba- taljon is namelijk ook het gardere giment van de Prinses Irene bri gade. „Dat is het paradepaardje van de landmacht. We stonden met 106 militairen op één rij tussen het ge meentehuis en de kerk. Dat was door een goeie instructeur. De mees ten weten niet in welke richting ze moeten draaien, terwijl er tegen woordig zoveel verschillende soor ten schroeven zijn. Daarmee kun je een boot tot op de vierkante meter wegleggen. Ook de mentaliteit van de jachteigenaren is flink achteruit gegaan. Iedereen is veeleisender ge worden. Het gemoedelijke is er een eind af. Je merkt ook dat de samen leving individualiseert. Iedereen wil, als het even kan, alleen liggen. De technologische verworvenheden werken daar aan mee. Zelfs het kleinste zeiljachtje heeft tegenwoor dig wel een koelkast aan boord. Die gezelligheid in het clubhuis, zoals in de tijd dat Leny en Henk Sturris het heel wat om mee te maken. De koets kwam op één meter van ons vandaan langs. Alleen duurde het verschrikkelijk lang. We werden om kwart over tien opgesteld. De stoet kwam om half een. Daarna moesten we nog eens een kwartier lopen om bij de bus te komen." Het mortierpeloton van Nathalie is niet vaak in de stad te vinden. Meestal onttrekt dit onderdeel van de landmacht zich aan ons ge zichtsveld. En kiest voor de heide en de bossen. Om te oefenen in het schieten met mortieren. Vaak in Duitsland, soms in Polen, maar ook in Nederland. Bij 't Harde op de heide. „Dat is de enige plek waar we kunnen oefenen met mortieren. Koggedek draaiden, is er niet meer. Iedereen heeft zijn eigen drank aan boord. De noodzaak om elkaar op te zoeken is er niet meer." Ten opzichte van de beginjaren is het havenmeesterschap voor Zoete weij wel gemakkelijker geworden. In het begin ontbrak een eigen kan toor, het mobieltje maakte extra fietstochten tussen thuis en de haven overbodig en in 1990 kreeg Zoete weij de beschikking over een eigen vlet. Daardoor hoeft hij minder me ters over het plankier te maken. Wel is het aantal passanten in de loop der tijd toegenomen. In 1985 noteerde Daar kunnen we de granaten maxi maal vier kilometer afschieten ter wijl het bereik 8100 meter is. Maar als we dat daar doen, dan zouden we Wezep platschieten. Meestal oefenen we die lange afstanden in Münster in Duitsland." Het peloton oefent met scherp, ver telt Nathalie. Er bestaan geen dum mies voor deze granaten die grote schade aan kunnen richten aan ge bouwen, maar ook in de lucht kun nen exploderen om licht te ver spreiden teneinde infanteristen naar het vijandelijk doel te wijzen, of om rookgordijnen op te trekken die de eigen troepen in staat stellen zich snel te verplaatsen zonder dat de vijand dat kan zien. Nathalie is richter van zo'n mor tier. Ze is nu twee jaar beroepsmili tair. „Ik wilde altijd al naar de in fanterie. Dat is behoorlijk span nend. Veel meisjes kiezen voor de geneeskundige dienst of worden chauffeur. Ik wilde actie en heb voorgesteld om naar de mortieren te gaan. Ik ben het enige meisje in het peloton. De instructeurs waren gewend het peloton steeds met 'he- Zoeteweij nog 1769 bezoekers, van daag de dag zijn het er ruim vijfen twintighonderd. Niet dat de toeristen nu massaal de weg naar Tholen ge vonden hebben. Volgens Zoeteweij heeft de toename alles te maken met het zogeheten olietoerisme. „In Bel gië is de olie voor motorboten bijna 35 eurocent per liter góedkoper. Als je in Antwerpen duizend liter kunt innemen, is dat lucratief. Bovendien heb je tegenwoordig in Antwerpen een jachthaven dichtbij het centrum van de stad. Tholen is voor de mees te bezoekers niet meer dan een an kerplaats. Als havenmeester probeer je de mensen wel te wijzen op de be zienswaardigheden. Het is doodzon de dat er geen goeie VVV in het ren' aan te spreken, maar nu is het 'heren en dame'. In het begin zei den ze tegen me: dat houd je nooit vol als meisje. Maar vooralsnog is het gezellig. Ik kan het met ieder een goed vinden. Als je een week in het bos zit, dan ben je ook geen vrouw, maar gewoon militair. Dat is ook te zien. Je kunt je niet dou chen en hebt geen make-up op." Als dame in burger, thuis op de bank van haar flatje, ziet Nathalie er allerminst uit als een fanatiek militair. Nagels gelakt, licht opge maakt, lang donker sluik haar, rin gen aan haar vingers, maar ook in haar beide oren. „Dit kan dus niet als ik werk", zegt ze. „Er zijn wel eens meisjes die met hun beautyca se naar de oefening gaan, maar die houden het niet lang vol." Nathalie hoefde niet naar defensie. Ze had een baan als secretaresse bij de schoolbegeleidingsdienst in Ber gen op Zoom. „Dat was wel leuk, hoor. Maar wel een baan van negen tot vijf. En je zit altijd binnen. Ik wilde meer spanning." Toen ze de beslissing nam, keek menigeen daar van op. „Vooral stadje Tholen zit. Met die mensen van de Ghulden Roos op de Kerk straat kon ik prettig samenwerken. Tegenwoordig zit de VVV in een café op de Markt. Dat is toch flut." Met de Kaaij zou volgens Zoeteweij veel meer moeten gebeuren. „De coupure in de dijk zou weer open moeten. Wat is er nou mooier dan van de terrassen bij de café's de ha ven opkijken. Nu hebben de mensen uitzicht op zo'n lompe dijk. Zo lang die een zogenaamd waterkerende functie heeft, zal er wel niets van ko men. Ook voor het parkeren zou het een uitkomst zijn als de coupure opengaat. Met een winkelwagentje ben je van de supermarkt zo op de Kaaij. Ben je ineens van een hele hoop ellende af. De verplaatsing van de kermis naar het havenplateau is op zich een goede zaak geweest. Wel krijg je daardoor te maken met rand verschijnselen die niet altijd even leuk zijn. Afgelopen jaar nog zijn 's nachts met de kermis drie boten los gegooid. Daar werd ik midden in de nacht door de politie voor uit bed gehaald. De opvarenden hadden niks in de gaten. Een stel was zo zat als een toeter. Die waren niet meer in staat om zelf terug te varen. Op dat soort dingen zit je natuurlijk niet te wachten. Toch moet er veel meer ge beuren op de Kaaij. De middenstand zou meer moeten organiseren in het toeristenseizoen. Ook voor de eigen inwoners is dat een goede zaak. Op Schouwen en Walcheren is elke week in het kleinste plekje wel wat te doen. Jammer genoeg hebben we hier bepaalde groepen die het toeris me liever weren." Zoeteweij neemt afscheid aan de vooravond van grote veranderin gen. De Kogge begint binnenkort met het realiseren van een paviljoen in het water, ter hoogte van het praathuisje. Aan de overzijde van de kom wordt de wijk Waterfront gebouwd. Zelf heeft hij er op een van de mooiste hoekjes een fraai pand gereserveerd. Met uitzicht op de plek waar vroeger de mossel- loods van zijn schoonvader stond, en met de huidige jachthaven daar achter. Voor Zoeteweij is de cirkel rond. De afmonsterende haven meester is enthousiast. „Het gaat een plaatje worden. De oude Een dracht wordt eindelijk een echte baai. Wel vind ik het belangrijk dat de oude werf daar blijft. Het mag niet zo zijn dat een paar mensen van buitenaf straks gaan klagen dat er een kraan om zeven uur 's och tends draait. We moeten met de tijd mee, maar wel met respect voor het historisch erfgoed." mijn moeder stond er vreemd vtffi te kijken. Nu vindt ze het geweldig." Voordat ze naar de keuring ging, moest ze al te kennen geven bij welk onderdeel ze wilde. „Een beetje krom vond ik dat. Je weet niet eens of je wordt aangenomen." Maar ze rolde zonder problemen door de psychologische keuring. Ook de medische keuring vormde geen belemmering. Vooralsnog koos ze voor het kortste contract van 2,5 jaar. „Je gaat erin, maar je weet niet echt wat je te wachten staat. Daarom tekende ik daarvoor. Inmiddels heb ik wel bijgetekend." Tijdens de opleiding van drie maan den vielen er volgens haar behoor lijk wat nieuwelingen uit. „Door li chamelijke klachten, door bles sures. Je wordt opgeleid als basis militair. Je wordt gedrild." Daarna volgde er in Amersfoort een func tieopleiding in radio/verbindingen, gevolgd door de mortieropleiding in 't Harde. Het zwaarste onderdeel was de 'eindmars'. „Een hele week in de bossen met heel weinig slaap. Elke avond lopen en een opdracht uitvoeren. Je van een brug af laten zakken aan een touw, peddelen in een bootje, kilometers hardlopen met bepakking en de speedmars: een minuut hardlopen, een minuut snelwandelen, een minuut hardlo pen. Een van de jongens wilde niet meer. Die was zo eigenwijs. We hebben toen drie kwartier op de zelfde plek gestaan om hem over te halen mee te gaan. Uiteindelijk is hij toch meegegaan. Hij was over vermoeid en zat er fysiek helemaal doorheen." Nathalie was ook moe, vertelt ze. Had blaren aan haar voeten, maar bleef op de been: „Er komt wel een eind aan, dacht ik." Lachend: „Ooit." Haar optreden werd zelfs beloond met een 'tevredenheidsbe tuiging'. „Een papier waarop staat dat je een voorbeeld bent voor je collega's. Plus een geldbedrag." Toch is het leven als beroepsmilitair in Nederland nog betrekkelijk com fortabel, zo ervoer ze na drie weken oefening in Polen, in de buurt van Drawsko. Bergen, bossen en moe rassen in het noorden van het land. „Een grote oefening met 1000 man. Met 48-uurs gevechten. Niet of weinig slapen. Heet met 25 tot 30 graden, maar later koud en met veel regen. We hadden een basiskamp met containers aan de rand. Daar kwamen kinderen naar etensresten zoeken. Dat maakte wel veel in druk. We waren ook gewaarschuwd voor maffia, wolven en wilde hon den. Op een nacht was ik alleen op een waarnemingspost. Toen kwam er een vos op me toegerend. Niet dat het beest wat deed, maar ik schrok. Dat was wat minder. Die vossen zijn heel brutaal, ze komen 's nachts gewoon het kamp opgelo pen." Voor haar uitzending naar Bosnië- Herzegowina was Nathalie al een half jaar in training. „Zo'n uitzen ding zit er altijd wel in. Dat weet je van tevoren, maar daar ben je niet zo mee bezig." Het mortierpeloton maakt deel uit van SFOR 13 dat toeziet op het Zondag 27 oktober heeft de zware storm die Nederland in zijn greep had ook de standerdmolen in Sint- Annaland getroffen. De linkervoor zijde van de molen werd losgerukt. Aangeslagen staat hij daar nu, nog steeds fier rechtop, weer een storm overwonnen! Al sinds 1684 wordt het beeld van Sint-Annaland bepaald door deze unieke molen die tot één van de oudste in Zeeland behoort. Helaas was dit een eerste waar schuwing dat groot onderhoud hard nodig is aan de molen. Er is de laatste jaren herhaaldelijk aan dacht besteed door de media over de slechte staat van de molen. Dit komt mede door de aantasting van de boktor en de bonte knaagkever, die letterlijk de fundatie van de molen opeten. Wij zijn ons er allemaal van be wust dat een dergelijke restauratie veel geld kost, maar de tijd gaat dringen. Fam. De Jonge, Voorstraat 13, Sint-Annaland. Voor procedures ten behoeve van de bouw van een woning of be drijfspand wil de gemeente Tho len volgend jaar een percentage van de bouwkosten in rekening brengen. Nu wordt er een vast be drag in rekening gebracht voor een artikel 19.1 -procedure: 374,35 euro. Nu wordt in 2003 een percentage van 3,4% van de bouwkosten geheven. Voor artikel 19.3-procedures is het tarief 1,6% en voor artikel 51-procedures 4,6%. In de commissie middelen plaatste VVD'er F.J. Goossen eerder vraagtekens bij de gepresenteerde cijfers. Het college rekende op grond van de gevens in 2001 uit wat de opbrengst zou zijn geweest als de percentages gehanteerd wa ren. „Dat geeft maar een beperkt inzicht. In dat jaar zijn er veel procedures geweest, maar de bouwmarkt krimpt." Maar wethouder K.A. Heijboer zei dat er in 2001 juist minder procedures zijn geweest dan de ja ren daarvoor. handhaven van de vrede en veilig heid in het gebied. „We zullen er vooral patrouille lopen in de steden en dorpen en contact zoeken met de lokale bevolking. Kijken hoe de sa menleving is, of er geen corruptie is onder de leiders van de dorpen of er niet gesjoemeld wordt met verhu ren van woningen of het gebruik van stroom. Daar moeten we rap port van uitbrengen die vergeleken wordt met eerdere rapportage." Ze verwacht ook dat ze er veel wacht zal lopen en niet zozeer dat ze wegversperringen op moet wer pen (roadblocks) of auto's moet doorzoeken of waarnemingsposten op moet richten langs de kant van de weg. Voor de landmacht zijn in Bosnië twee kampen aangewezen. Het ene is Bugojno, een grote basis voor 800 tot 900 militairen die Nathalie als luxe omschrijft. „Je slaapt bij voorbeeld binnen, in bouwketen die onder één dak zijn gezet. Het ande re kamp is Suica, dat is van de Ca nadezen overgenomen. Dat is veel primitiever. Met tenten en een oude haspelfabriek die ingericht wordt met werkplekken en een eetzaal voor 80 of 90 man." Nathalie is wel wat gewend. Maar het vooruitzicht om de winter voor een deel in Suica door te moeten brengen, lokt haar niet. „Ik zie te gen de kou op. Ze verwachten er een strenge winter. We zullen ook wel wat aan sneeuwruimen moeten doen en aan bevroren waterleidin gen. Het is een hele uitdaging. Ik ga behoorlijk lang van huis en ik ben aangewezen op mijn collega's. We moeten goed op elkaar letten. Als er onderling problemen zijn, moeten we die eerst zelf proberen op te los sen. Lukt dat niet dan kunnen we te rugvallen op maatschappelijk werk en de geestelijke verzorging. Je ziet vaak dat relaties kapot gaan. Maar er kan ook thuis wat gebeuren." Nathalie heeft geen partner. „Dat maakt het wel makkelijker. Wel hebben we als vrouwen apart een praatgroepje gehad. Als we in bur gerkleding lopen, moeten we onze armen en benen bedekt houden en we mogen geen strakke truitjes dra gen. Dat is ook wel logisch." Met haar mannelijke collega's heeft ze geen problemen, zegt ze. „Iedereen respecteert me. Ze zien me niet als vrouw, maar als colle ga. Als ze opmerkingen maken over vrouwen, dan is dat niet tegen mij gericht. Ik kan ook goed van mezelf afbijten." Ze is inmiddels gepromoveerd tot korporaal. „Dan mag je ook leiding geven. Ik heb vier mannen onder me. Dat gaat prima." Het bevalt haar als beroeps bij de landmacht. Ze vindt het jammer dat de dienstplicht is afgeschaft. „Dat is voor iedereen wel nuttig. Je gaat waarderen wat luxe is. Zeker als je na drie weken Polen op de grond hebt geslapen." Ze heeft haar contract verlengd tot septem ber 2004. En wil naar de KMS in Weert, de opleiding voor sergeant. „Daar had ik na mijn middelbare school al naartoe gekund. Maar ik wilde onderaan beginnen." Heerlijk gevoel toch als de werkweek er weer opzit. Als je het vermoeide li chaam neer kunt vlijen met een bakkie chips en een heerlijk koel pilsje bin nen handbereik. Dat gelukzalige gevoel is echter van steeds kortere duur. De agenda is tijdens mijn vrije weekend tegenwoordig zo vol gepland dat ik soms in de verleiding wordt gebracht om mijn baas te smeken of ik geen weekenddiensten kan draaien. Vrijdag: 18.30 uur met de hond naar gehoorzaamheidstraining. Op de te rugweg langs de supermarkt voor de zware boodschappen (zie lijst). 20.30 uur de kinderen douchen en erop letten dat ze hun tandjes goed poetsen. 21.15 uur kinderen op bed leggen en direct daarna hun schoolkleertjes in de wasmachine stoppen, (programma I, veertig graden). 22.00 uur tot 22.30 uur vrije activiteit. 22.30 uur de hond uitlaten en bij terugkomst alles afsluiten en de was in de droger duwen. Zaterdag: 7.30 uur hond uitlaten en bij terugkomst broodjes in de oven leg gen. 8.00 uur ontbijt klaarmaken en opdienen. 8.45 uur kinderen aankleden en voetbalspullen voor Jurgen inpakken. 9.15 uur vertrekken naar Dintel- oord voor wedstrijd Jurgen. 11.30 uur Jurgen thuis afzetten en met Esmee naar paardrijles. 12.45 Esmee thuis afzetten en met Jurgen naar zwemles. 14.30 uur auto wassen. 16.30 uur hond uitlaten en uitgebreid borstelen. '18.00 uur eten. 's Avonds met het hele gezin naar jazzballetdemonstratie van Esmee en om 21.30 uur kinderen douchen en hun vuile kleren in de wasmachine, (let op paardrijbroek van Esmee is handwas!) 22.00 uur post sorteren. 22.30 uur tot 23.00 uur vrije activiteit. 23.00 uur hond uitlaten en alles afsluiten. Zondag: 7.30 uur hond uitlaten (grote ronde) 9.00 uur ontbijt op bed serve ren. 9.45 uur kinderen aankleden. 10.15 uur koffie zetten. 10.30 uur schoon ouders komen op visite. 12.30 uur frites bakken 13.30 afwassen. 14.00 uur gezellig naar het bos met het hele gezin (hond gaat ook mee) 16.30 uur gras maaien, bladeren harken en nieuwe lamp in het tuinhuis draaien. 17.30 uur eten. 19.00 uur tot 19.30 uur Studio Sport (daarna gaat tv over op SBS 6) 19.30 koffie zetten. 20.00 uur kinderen douchen en schoolkleren gereed leggen. 20.45 uur fietsband Esmee plakken en aansluitend brood smeren voor in de trommeltjes. 22.00 uur hond uitlaten, afsluiten en naar bed. Wat vliegt zo 'n weekend toch snel voorbij, vind je niet schat? Uuhh ja, zeg dat wel. Nathalie van As strikt de veters van haar 'kistjesZe draagt ringen in haar oren, maar die gaan eruit als ze naar de kazerne gaat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3