Storm ontwortelt vooral bomen; schade aan bedrijven en huizen Alternatief zoeken huiskamer A JP Vlucht in moties want rest op slot Greta leert het van moeder Anna Gereedschappen, machines of onderdelen nodig? AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Bolbliksem treft schuur Dorpsweg Oud-Vossemeer Op alle scholen zwemonderwijs Dertien minuten te weinig voor woordenstroom Kijk op pagina 9 en 17 Donderdag 31 oktober 2002 58e jaargang noj(^f'; 7Gezien geweld is het nog meegevallen,7zegt commandant De Feijter De storm die zondag over Nederland trok, heeft op Tho len en Sint-Philipsland op een aantal plaatsen tot forse schade geleid. Bij Budelpack in Poortvliet waaide een deel van het dakleer en de isolatie weg, in de Burgemees ter Baasstraat in Sint-Annaland werd een deel van het platte dak van een woning vernield. Overal vielen er pan nen van de daken en werden bomen ontworteld. Er vielen geen slachtoffers. Alle vijf blusgroepen waren praktisch de hele dag in touw. „Gezien het geweld is het nog mee gevallen," zegt brandweercommandant J. de Feijter. Wiebelen Opknappen Ons Dorpshuis vertraagd Poortvliet Raad met handen en voeten gebonden Deze week Greta van Bleijendaal mocht zaterdag met moeder Anna van het Polderzicht spelenderwijs leren hoe het is om een wagen te trek ken. En dat lukte uitstekend bij hoeve Candia van Ko Brooij- mans tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. Voor het eerst kreeg het anderhalfjarige paard een tuig aan en zo'n 25 liefheb bers zagen dat het Greta prima lukte. «{e.BX- ide'.rrt ïnBO^S- Eendrachtbode, de Th Postbus 5, 4697 ZG SintAÈÉaiaKd<_/0 77^ Telefoon 0166-g57007 £^§r6594?4^ Telefax 0166-6575UQ8 E-mail: redact(e@eei advert «èeendrao admin@eerTcfr; Homepage: www.eendracl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De familie Van Dijke aan de Dorps weg te Oud-Vossemeer beleefde vo rige week woensdagavond een ang stig moment. Tijdens hevig onweer sloeg rond negen uur de bliksem in in de schuur. „We zaten in de kamer en plots kwam er een bolbliksem van de Hiksedijk gerold. Een klap en toen was alles donker", vertelt mevrouw Van Dijke. Het gezin vloog naar buiten, waar mevrouw Van Dijke een brandlucht rook. In een hoek van de schuur brandde het, wat door twee zoons met natte doe ken werd gedoofd. Twee kleinere kinderen van het gezin waren door het gebeurde helemaal van slag. „Ik ben ermee naar mijn zus gegaan." De meterkast in de woning was vol ledig uitgebrand. „Die is gewoon geëxplodeerd volgens de mensen van Delta", vertelt dhr. Van Dijke. Door de druk sneuvelde een ruit in de achterdeur. De elektriciteitslei dingen 'in zijn schuur en de garage zijn verbrand, maar schade aan ap paratuur heeft Van Dijke niet. „De bliksem is op de grondkabel gesla gen. Maar ook de PTT heeft op de dijk en in de Dorpsweg over een lengte van veertig meter een nieuwe kabel moeten leggen." 's Avonds nog zorgden medewerkers van Delta voor een noodvoorziening in de wo ning van Van Dijke. „Bij de buren en verderop in de straat zijn de vi deo en computers stukgegaan door de inslag. Maar ook elders in het dorp is dat gebeurd", aldus Van Dij ke die weieens over een bolbliksem had gehoord maar er nog nooit een had gezien. „Het was angstig", zegt zijn vrouw. Voor 1 februari a.s. moeten b. en w. met voorstellen komen die ervoor zorgdragen, dat in 2003 in principe op alle scholen in de gemeente Tho len zwemonderwijs gevolgd kan worden. Een motie van de Christen unie hierover is met de grootst mo gelijke meerderheid van de raads fracties aangenomen. Alleen het CDA stemde maandag tegen. Wet houder Van Kempen had de motie ook ontraden omdat er geen dekking voor is, maar de CU, D66, VVD, Pv dA, ABT en SGP trokken zich daar weinig van aan. Een aantal basis scholen wil zelf de verantwoorde lijkheid voor de begeleiding van de kinderen door leraren en ouders niet meer nemen, zodat de gemeente een extra zwemleerkracht moet gaan be talen. En daarvoor is nog geen geld in de begroting 2003. A.L. Piet noemde het echter 'een ongewenste situatie dat op een belangrijk aantal scholen in 2002 geen zwemonder wijs is gegeven'. B. en w. zijn nu aan zet. Volgens wethouder Van Kempen moet het beschikbaar stel len van extra geld bij de bespreking van de kadernota 2004 in mei 2003 aan de orde komen. „Want er zijn nog meer verlangens dan het zwe monderwijs en de raad moet dan pri oriteiten stellen." Burgemeester Nuis had in overleg met de fractievoorzitters anderhalf uur uitgetrokken om de partijen te laten reageren op de antwoorden van het college op de algemene be schouwingen, maandag in de ge meenteraad. Ongeacht de grootte van de fractie, kregen zowel SGP als D66 13 minuten. „Maximaal een kwartier", zei Nuis. Toen dat al ruimschoots voorbij was, greep PvdA-raadslid M.A.J. van der Lin de in, want SGP-fractievoorzitter M.J. Klippel wilde ook al zijn 5 fractiegenoten het woord geven. „Als ik de SGP een vinger geef, krijgt u die ook", liet de burge meester weten. Toen er een half uur voorbij was, trokken de VVD en ABT aan de bel. „Dit is zeer on eerlijk, u bent te soepel", zo ver weet ABT-raadslid J.J.P.A. Bou logne de voorzitter. Nuis gaf de critici toe, dat de SGP veel her haalde uit de algemene beschou- De brandweer haalt de restanten weg van een kapotgewaaid dak in de Burg. Baasstraat te Sint-Annaland. De stormvloedkering in de Ooster- schelde ging zondagmiddag rond vier uur dicht. Daardoor kon de keersluis in de havengeul in Stave- nisse open blijven. Die was echter wel een dag eerder gesloten toen het sluitpeil van 2,40 meter plus NAP was bereikt. Om vijf uur 's ochtends sloot kantonnier Koos Heijboer van het waterschap Zeeuwse Eilanden de deur. „Het was even na zeven uur hoog water. Het is 2,70 meter plus NAP geweest. Om acht uur is hij weer opengegaan." Aanvankelijk was het niet de bedoe ling dat de stormvloedkering op zondag dicht zou gaan. „De ver wachting was dat het 3 meter pus NAP zou worden, het werd 3,20. Toen hebben ze hem toch gesloten." Maandag en dinsdag maakten Heij boer en zijn collega Jan Heijboer een inspectietocht langs de zeedij ken op Tholen en Sint-Philipsland. „We hebben alles opgenomen en geen schade kunnen constateren." Anders was het binnendijks waar de brandweer de handen vol had aan het opruimen van afgebroken tak ken, het wegslepen van bomen en het omzagen van bomen om schade aan huizen en auto's te voorkomen. De brandweer gebruikte ook veel lint om gevaarlijke plekken te mar keren. „Zondag werd een werkdag," zegt De Feijter. „In heel de regio was het gigantisch druk. Vanaf elf uur zijn de blusgroepen ingeschakeld. We zijn in alle plaatsen geweest behalve in Scherpenisse. Nokvorsten en dakpannen vlogen van daken, bo men waaiden om of dreigden om te waaien. Bij Budelpack in Poortvliet kreeg de wind vat op het dakleer en de isolatie van het magazijn in hal I. De storm joeg de stukken naar de zijkant. Ze vielen tussen de vracht wagens bij de laadperrons. Samen met het personeel bekeek de brand weer of de hal nog intact was. „Ze zijn toen begonnen om spullen te verplaatsen voor het geval er gaten in het dak zouden ontstaan en de schade nog groter zou worden." Ook daar werd lint gebruikt om mensen er op te wijzen uit de buurt te blijven. Poortvliet wordt gewoon lijk bestreken door het korps uit Tholen, maar de Thoolse blusgroep was nog volop bezig om bomen weg te halen, terwijl de blusgroep van Sint-Maartensdijk juist klaar was met het afsluiten van een straat. Tussen Tholen en Oud-Vossemeer lag er een boom op de Nieuwland- seweg die door de blusgroep Tholen is weggehaald. In de Marehoek- straat in Oud-Vossemeer haalde de brandweer ook een boom van de weg af. En in de Dokter Renesstraat sneuvelden heel wat dakpannen. De blusgroep rukte tweemaal uit. Van 12.45 uur tot 14.30 uur en 's avonds van 18.00 uur tot 19.30 uur. In totaal deed de blusgroep 12 plaatsen aan om bomen op te ruimen of verdere schade te beperken. In de President Rooseveltstraat in Sint-Maartensdijk was een boom omgewaaid die heel dicht tegen een gevel lag. „We hebben uit voorzorg toen twee andere bomen omge zaagd. De boomspiegels zag je steeds naar boven komen." In de Bleekveldstraat waaiden de nokvor sten van een woning. Toen ook de houten bovenverdieping begon te wiebelen, plaatste de buurman er een vrachtwagen naast om met de kraan de gevel steun te geven. Ook het gemeentehuis raakte dakpannen kwijt. Dat gebeurde aan de achter zijde in de Blauwstraat waar het dak steil is. „Het personeel van de bui tendienst wilde er dranghekken plaatsen. De verwachting was dat er meer naar beneden zouden komen. Ze hadden de hekken nog niet los gelaten of die vlogen al weg. Daar is toen helemaal van afgezien." Uit de nieuwe distributieloods van Bouman Potter aan de Nijverheids- weg brak een stuk van de gevel aan de luwzijde van het gebouw. Voor bijgangers op de Provincialeweg ke ken zo tegen de meubels aan. Ook hier was personeel aanwezig om maatregelen te nemen. Ook bij bouwbedrijf Muller-Franke raakte dakbedekking los. De brandweer ruimde aan de Schakelweg takken op van de treurwilg die op de weg waren gevallen. Aan de Keizersweg viel een boom precies tussen een stapel kisten met appels en een tractor. De blusgroep was van 's morgens tot eind van de middag in het geweer en bezocht zeven plekken. In Anna Jacobapolder waaiden dak platen van een garage naast het par keerterrein aan de Langeweg. Dat leverde een gevaarlijke situatie op. De brandweer uit Sint-Philipsland zette het parkeerterrein af met lint. De blusgroep deed drie plaatsen aan. In Stavenisse braken stukken uit de wilg in de tuin bij dokter Veldman aan de Postweg. De blusgroep uit het dorp zaagde ze in stukken en haalde ze van de rijbaan. Op de Mo lendijk vlogen bij enkele huizen ook de pannen van het dak. Ook hier werd een deel van de weg afgezet. De blusgroep rukte tweemaal uit om op vier plaatsen bomen op te ruimen en stukken weg af te zetten In Tholen begaf een groot aantal bo men het op de Molenvlietsedijk. Dat gebeurde pas 's avonds. Vijftien bo men gingen tegen de vlakte. ZIE VERDER PAGINA 13 De grote opknapbeurt van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder loopt vertraging op. Burgemeester en wethouders moeten van de gemeente raad met partijen in het dorp gaan praten om te bekijken of een dorps huis nieuwe stijl eventueel elders gevestigd kan worden. „De kerk, school of een leegstaande boerderij", zei VVD'er F.J. Goossen maan dag. Een motie van die strekking kreeg de steun van 15 raadsleden. CU en CDA trokken hun aanvankelijke steun in omdat renovatie volgens hen niet langer uitgesteld kan worden. In de motie wordt Ons Dorpshuis trouwens niet genoemd. De indie ners vinden dat er in elke woonkern een 'op maat gesneden huiskamer' (zoals het dorpshuis nieuwe stijl wordt genoemd) voor de inwoners beschikbaar moet zijn. Ondanks die overweging steunde ook ABT de motie, terwijl deze partij in de alge mene beschouwingen juist pleit voor één dorpshuis per twee woon kernen. In Anna Jacobapolder zou, volgens de motie, zo'n huiskamer- functie gecreëerd kunnen worden door een samenwerking tussen di verse partijen. Het overleg daartoe zou door de gemeente gestart moe ten worden. Aanvankelijk was wethouder mevr. M.A.E. Velthuis de motie niet dui delijk. Goossen legde uit dat het overleg bedoeld was om te kijken of zo'n dorpshuis nieuwe stijl bij één van de partijen gevestigd zou kun nen worden. Hij noemde daarbij de kerk, de school en leegstaande boer derijen als mogelijkheid. In feite was de motie een vervolg op een op merking van de VVD in de discus sie, dat Anna Jacobapolder een 'klein pilot project' zou kunnen zijn op dit gebied. Velthuis ontraadde de motie namens het college. „Er is na melijk geld gereserveerd voor het opknappen van Ons Dorpshuis. Maar als u eerst een onderzoek wilt, kunnen we daarmee niet beginnen." Hoewel de wethouder dat niet zei, zou het kapitaalvernietiging zijn om geld te stoppen in het opknappen van een dorpshuis en vervolgens een ander gebouw te zoeken. In de in vesteringslijst is voor renovatie van Ons Dorpshuis 125.000 euro opge nomen. Goossen maakte duidelijk dat het overleg volgens zijn fractie niet zo veel tijd zou hoeven kosten. „We zijn niet tegen het opknappen van Ons Dorpshuis." Toch zou het wat de VVD betreft kunnen, dat de dorpshuisfunctie elders wordt gere aliseerd. SGP'er M.J. KLippel ac cepteerde het uitstel, hij vond dat er eerst gepraat kan worden. PvdA, ABT en D66 stemden eveneens met de motie in. „Als dit uitstel bete kent, steunen wij de motie niet", kwam A.L. Piet (CU) terug op zijn voornemen. Ook het CDA vond uit stel niet kunnen, aldus J.P. Bout. Het beleid ten aanzien van dorpshui zen gaat op de helling. Het gemeen tebestuur wil ze in toenemende mate combineren met andere voorzienin gen en functies. Dat geldt volgens de beleidsbegroting voor Oud-Vos semeer, Scherpenisse, Poortvliet, Stavenisse en Anna Jacobapolder. Het zijn (uitgezonderd Scherpenis se) precies de dorpen die in de toe komstvisie Bestemming Tholen als woonkern worden betiteld met nau welijks ontwikkelingsmogelijkhe den. ZIE VERDER PAGINA 13 De gemeenteraad van Tholen is maandag bij de begrotingsbehandeling 2003 gevlucht in moties. Maar liefst 28 moties werden er 's avonds inge diend, nadat er 's morgens zelfs 37 aangekondigd waren. Het bleek een uitvlucht om nog wat te kunnen doen, want de raad bleek met handen en voeten gebonden aan Kleur bekennen, het raadsprogramma dat na de verkiezingen in maart door alle zeven fracties is ondertekend. De ChristenUnie spartelde nog een te concentreren, want anders is het beetje tegen gezien de tariefsverho gingen van 16% volgend jaar, maar elke fractie die maar wat voorstelde, kreeg van de collega's te horen dat er dan afbreuk aan Kleur bekennen werd gedaan. En dat programma had toch iedere fractie ondertekend. Daar kon niemand wat tegenin brengen. Drs. A.L. Piet vluchtte toen vooruit naar 2004. Volgens hem moeten de tariefs verhogingen dan beperkt blijven tot 5%. Volgens D66-raadslid J. van den Donker dienen de burgers wat terug te zien van de belastingverhogingen. „De B-lijst (met wensen die nu een la gere prioriteit hebben gekregen) moet aan de orde komen, anders is het col lege verkeerd bezig." ABT-raadslid J.J.P.A. Boulogne pleit te ervoor om sommige voorzieningen voorzieningenniveau niet meer te handhaven. „In Kleur bekennen staan geen luxe dingen, maar alleen hoogst noodzakelijke zaken", zei PvdA-ffac- tievoorzitter M.A.J. van der Linde. Wethouder van financiën K.A. Heij boer verwees naar de behandeling van de kademota 2004 in mei 2003. Dan kan bekeken worden of er eventueel nog andere wensen vervuld kunnen worden. Gaten werden er niet gescho ten en een dreigende situatie met de toeristenbelasting werd met zwaar af weergeschut van het college voorko men. Om nog enigszins de tanden te laten zien, hield de Thoolse raad verschil lende moties nog overeind, ook al had het college toezeggingen gedaan om bepaalde zaken aan te pakken. Havenmeester Zoeteweij uit Tholen monstert af na achttien jaar Korporaal Nathalie van As kies als een van de weinige vrouwen gevechtsfunctie Medeoprichter Kampman is manusje van alles bij veertigjarige Pendelaars EN VERDER... Thoolse brandweer en ambulance maken overstap naar Zeeland Raad dwingt b. en w. tot veel meer goedkope huizen in nieuwe wijken Kustvisser Remi Lindhout nationaal kampioen met zijn team BU SCHEPEN BEHOORT OOK HET TOUWWERK Dit nummer bestaat uit 18 pagina's wingen. Aan de andere kant richt te men zich ook veel tot de andere fracties. Van der Linde noemde de bijdrage van de SGP 'een woor denstroom'. VVD-raadslid R. Ra- vensteijn hield de SGP voor, dat die fractie wel spreekt over nor men en waarden, maar zich niet aan de afspraken houdt. Ook de burgemeester vond dat de fracties zich aan de 13 minuten hadden moeten houden. Maar nu hij de SGP een over schrijding toestond, zegde hij dat ook de anderen toe. Behalve bij het CDA, voerde bij de andere partijen alleen de fractievoorzitter het woord in de eerste discussie ronde. Die hielden zich veel beter aan de afspraken. De SGP'ers voelden zich door de kritiek onder druk gezet. „Ik had een fantas tisch verhaal voorbereid, maar dat kan ik nu niet meer houden", zei H. Geluk. Advertentie I.M. „Het is schitterend om dat naast een ander, ervaren paard te leren", vertelt Ko Brooij- mans. „Greta heeft laten zien dat ze niet bang is. Als dat zo blijft, mag ze over ander half jaar mee naar de wedstrijden." Brooijmans deed zaterdag mee aan de open dag van de stichting Het werkend trek paard Zeeland. Bij tien trekpaardenhouders in Zeeland waren er activiteiten. Bij Can dia kwamen er belangstellenden uit o.a. Scherpenisse en uit Bergen op Zoom. „In Bergen heb ik met twee paarden meegedaan aan het openluchtspel Huiveren in 't Hof en zo'n tien mensen uit de stad wilden de paarden nu wel eens aan het werk zien." Ko Brooijmans keek 's morgens gezien de weersverwachtingen de kat uit de boom. Hij beperkte zich tot het trekken van een band over een stoppelveld en het rijden met een bandenwagen. Samen met Leonard van Dijke mende Brooijmans moeder Anna met dochter Greta. 's Middags trok hij met Anna, Winnie en Chantal van Bleijendaal naar de overkant van de Bartelmeetweg om een stuk te ploegen. Dat viel tegen, want het bleek nog te nat te zijn. Terug op het stoppelveld trok Greta samen met Linda van Loozen nog een band over het stoppelveld. Ook zonder moeder ging dat goed. Het er varen paard loopt altijd links. Hoewel het perceel vlakbij de stal ligt, verliep het alle maal zonder problemen. „Onze ervaring is, dat de paarden gemakkelijker werken wanneer ze verder van huis zijn. Als ze te dicht bij de boerderij lopen, willen ze eten. Dan ruiken ze de stal en dan krijg je soms problemen." Zaterdag verliep het allemaal van een leien dakje en de kijkers genoten van het fraaie schouwspel met de trekpaar den. Ook de vierjarige Lianne en tweejarige Jannita van Dijke kwamen met hun vader naar Candia om te zien of oom Leonard de paarden in toom kon houden. Lianne (4) en Jannita (2) van Dijke bewonderen Greta van Bleijendaal en haar moeder Anna van het Polderzicht bij boerderij Candia van Ko Brooijmans. t r v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1