Provincie Zeeland Wegwijzer Vernieuwingsproces Bibliotheekwerk Zeeland Nationale vistitel voor korps Remi Lindhout Twee nieuwe Thoolse bedrijven onder één dak op Welgelegen Regiobank van Eerland overgenomen Promotac en Sayers techniek bundelen hun krachten Smash aan kop Winst voor dames AV C Donderdag Ji oktooer zuuz 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 44/2002 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Nummeraanduiding Informatie Fototentoonstelling Geen statenver gadering De komende jaren verandert er heel wat op het gebied van het openbare bibliotheek werk in Zeeland. De Zeeuwse gemeenten, de bibliotheken in Zeeland en de provincie zijn de betrokken partijen. Deze maand is de eerste nieuwsbrief 'Vernieuwingsproces Bibliotheekwerk Zeeland' uitgebracht. In beroep Fusie Informatie Commissie Omgevingsbeleid Dagelijkse bezorgdienst Bergse adviesgroep in Sint-Maartensdijk Adviesgroep Maes uit Bergen op Zoom heeft de Regio- bank Sint-Maartensdijk overgenomen en de schadeporte- feuille van assurantiekantoor J.G. Eerland aan de West- vest in de smalstad. Overigens blijft Eerland zijn werk als hypotheekadviseur onder de naam Visio voortzetten, evenals de verkoop van levensverzekeringen, spaarplan- nen en het verzorgen van belastingaangiften. Overlappingen Bazen in ABN JblidMJKACtl i WODE, DE ItHJUESE CUUKAfN 1 Nieuws V - S Het provinciaal bestuur verzorgt en onderhoudt het regionale wegennet van Zeeland. In totaal heeft de provincie 472 km hoofd rijbaan, 73 km parallelweg en 353 km fietspad te onderhou den. Niet alleen de provincie is wegbe- heerder in de regio. Het rijk, de waterschappen en gemeenten zijn de anderen. Elke wegbeheer- der heeft de zorg voor zijn eigen duurzaam veilige wegen en fiets paden. Alle provinciale wegen hebben een aanduiding die begint met de letter N, gevolgd door een num mer van drie cijfers. Bij de door gaande wegen begint het num mer met een 2. Zo is de route over de Zeelandbrug bekend als de N256. De wat minder beken de verbindingen hebben een nummer dat begint met een 5. De weg Sluis-Groede valt in die categorie: de N675. De nummer aanduiding is ook op hectometer- bordjes langs de provinciale wegen te vinden. Dit is vooral handig om te bepalen waar weg onderhoud nodig is. Ook de hulp diensten maken er gebruik van. De politie, brandweer en het ambulancevervoer kunnen door de nummering makkelijk de plaats bepalen van een ongeval. Het doorgeven van het nummer van een hectometerpaaltje bij de melding van een ongeval is daar om van belang. In de wegwijzer is het totale wegennet van Zeeland weergege ven in een kaart. De Wegwijzer is te verkrijgen bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, telefoon 0118 631400 of e-mail infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Sinds 21 oktober 2002 is de fototentoonstelling "After September 11Images from Ground Zero" te bezichtigen in het Roosevelt Study Center, Abdij 9 te Middelburg. De internationaal bekende New Yorkse fotograaf Joel Meyerowitz. (1938) werd direct na de aanslagen van 11 septem ber door het Museum van de stad New York gevraagd een fotoarchief aan te leggen van Ground Zero. Uit meer dan 5000 foto's selecteerde hij er 27 die thans uitvergroot in het Roosevelt Study Center hangen. De tentoonstelling is tot en met vrijdag 13 december 2002 te bezichtigen in de Kapittelzaal van het Roosevelt Study Center, Abdij 9, te Middelburg. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 11.00-12.30 en 13.30- 16.30 uur, toegang gratis. De geplande vergadering van Provinciale Staten op 1 novem ber gaat niet door. De agenda bevatte slechts twee punten: het jaarverslag 2001 van het Monumentenfonds en de subsi die voor Omroep Zeeland. Deze onderwerpen worden toe gevoegd aan de agenda van de begrotingsvergadering op 15 november. Een bibliotheek waar alleen een boek kan worden geleend, is niet meer van deze tijd. In de loop van de tijd zijn er steeds meer uit leenbare zaken bijgekomen, van speelgoed tot aan cd- roms. De bibliotheken zijn ook steeds meer vraagbaak geworden, omdat de samen leving hierom vraagt. Bibliotheken zijn continu in ontwikkeling en staan nu aan de vooravond van een ver nieuwingsproces. Het betreft een ingrijpende inhoudelijke vernieuwing die vraagt om een aanpassing van de struc tuur van het bibliotheekstel sel. De vernieuwing van het bibliotheekwerk is overigens geen Zeeuwse aangelegen heid. In heel Nederland zijn overheden en bibliotheken met de vernieuwing bezig. Wat houdt die vernieuwing dan in het kort in? De bibliotheek van de toekomst heeft als centrale func tie het verstrekken van kennis en informatie. Verder is het mogelijk dat de lokale bibliotheek een podium is voor allerlei culturele uitingen en tevens als informatie- en voorlichtingspunt van de gemeente dient. Kleine zelfstandige bibliotheken moeten fuseren tot grotere orga nisaties om met hun tijd mee te kunnen. Deze organisaties moe ten onderling de taken verdelen om zo effectief mogelijk te wer ken. Overigens betekent dit niet dat het aantal bibliotheekvoorzie ningen, zoals vestigingen, uitleen- punten en haltes voor de biblio bus zal afnemen. Een abonnement en extra num mers van de nieuwsbrief zijn gra tis verkrijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, telefoon 0118 631400 of e-mail infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Voor meer informatie kan de website van het landelijke Procesbureau Bibliotheekvernieuwing: www.bibliotheekvernieuwine.nl worden geraadpleegd. Op 5 november 2002 zal de adviescommissie bezwaarschrif ten van de provincie Zeeland een zitting houden tot het horen van belanghebbenden in het provincie huis, Abdij 6 te Middelburg. Onder voorbehoud van wijzigin gen komen de volgende zaken aan de orde om 13.45 uur worden de bezwaarschriften behandeld van mevrouw T.W. van Nieuwkerk- Dedecker te Koewacht, mevrouw J. de Cock-Weemaes te Overslag, de heer R.G.W. de Gronckel te Axel, de heer/mevrouw J. de Cock te Overslag, familie De Vliegher-Broekman te Koewacht. Zij maken bezwaar tegen een besluit van GS van 13 augustus 2002 inzake de aan de gemeente Axel verleende ontheffing van de zorgplicht voor de riolering ex artikel 10.33 Wet milieubeheer voor diverse panden in het buiten gebied van de gemeente Axel. om 14.30 uur wordt het bezwaar schrift van SeniorGids te Tilburg behandeld tegen een besluit van GS van 9 juli 2002 inzake subsi dieverzoek voor het seniorcompu ter- en internetproject: werving computerconsulenten in de pro vincie Zeeland. om 15.00 uur wordt het bezwaar schrift van De Faunabescherming te Amstelveen behandeld tegen een besluit van GS van 1 oktober 2002 inzake de aanwijzing ex artikel 67 Flora- en faunawet waarbij de heer Boot is aangewe zen om nijlganzen te doden van 1 oktober 2002 tot 1 april 2003. om 15.00 uur wordt het bezwaar schrift van De Faunabescherming te Amstelveen behandeld tegen een besluit van GS van 29 augus tus 2002 inzake de verleende ontheffing ex artikel 68 van de Flora- en faunawet aan de heer K.J. van de Velde te Dreischor voor het doden, verwonden, van gen, bemachtigen of met het oog daarop opsporen van damherten en daarbij gebruik te maken van het geweer op percelen spruit- kool gelegen aan de Dreischorsedijk in de gemeente Schouwen-Duiveland. Voor meer informatie over deze zaken kan tijdens kantooruren contact worden opgenomen met de secretaris van de adviescom missie bezwaarschriften, mevrouw C.W. Ramondt, telefoon nummer 0118-631377 De Provinciale Commissie Omgevingsbeleid vergadert don derdag 31 oktober. De aanvangs tijd is 14.00 uur en plaats van samenkomst is het gebouw van de provinciale directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg.- De vergade ring is openbaar. De commissie bespreekt onder andere het Provinciaal Verkeers- en Vervoersplan. De volledige agenda en de bijbehorende stuk ken liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, Middelburg. Learbuch en Van der Zande individueel zilver en brons Remi Lindhout uit Sint-Maartensdijk is met het team van de Edelkar- per nationaal kampioen kustvissen geworden bij de korpsen. Hij mag daardoor volgend jaar naar het w.k. in Joegoslavië. Arjan Rijnberg uit Oud-Vossemeer veroverde met het korps van de Zeenaald het brons. Ook in de individuele wedstrijd was er Thools succes: Emil Learbuch van de Oosterscheldevissers werd tweede en Frank van der Zande van 't Scharretje derde. Bij Zoutelande stond er zaterdag een flinke wind (kracht 8), wat de organi satie deed besluiten de wedstrijd een uur later te beginnen en de deelne mers ruimer tussen de paalhoofden te plaatsen. Door die uitbreiding werd vak A (er waren vijf vakken) uitgezet bij het dorp en daar bleken na afloop de vangsten relatief beter dan in de andere vakken. Ondanks de wind wis ten de meeste deelnemers vis aan de haak te slaan: van de 143 vissers had den er 21 niets. De grootste vis van het toernooi, van 45 cm, lieten zowel Van der Zande als Lindhout achter hun naam noteren. De 36-jarige Remi Lindhout won en kele weken geleden in Ierland nog de Europese titel voor korpsen van de Efsa. Zaterdag was er de nationale ti tel met zijn team. De sportvisser uit Sint-Maartensdijk sloeg zes vissen aan de haak met een totale lengte van 156 cm en had daarmee de beste vangst van zijn ploeg. Individueel ein digde hij als negende. Als lid van de nationale selectie van vorig jaar is Lindhout geplaatst voor de naselectie voor het w.k. in Brazilië. De selectie wedstrijden zijn 23 en 30 november. Ook Frank Koop uit Oud-Vossemeer en Sjaak Harthoorn van de Vosse- meerse club 't Scharretje zijn al ge plaatst. Harthoorn werd in Zoutelande 46e met 65 cm vis, Koop 73e met 46 cm. Met het vierde korps van de Edel- karper pakte Koop de vijfde plaats. In zijn team zat ook Tholenaar Ernest Ripson, die individueel met 87 cm vis 28e werd. Nog vijf Thoolse vissers wisten zaterdag door te dringen tot de naselectie. Dat zijn de medaillewin naars Learbuch (321 cm vis) en Van der Zande (297 cm), die beide in het gunstige vak A visten. Verder Atjan Rijnberg die met 85 cm 30e werd en Johnny Noom van de Oosterschelde vissers (59e met 54 cm vis). De visclub uit Sint-Maartensdijk deed mee bij de korpsen en werd daar acht ste met 479 cm vis. Naast Learbuch en Noom zaten in dit team P.M. Pol derman (individueel 78e met 43 cm), Govert v.d. Rhee (83e met 40 cm) en Jan Lindhout (108e met 21 cm). Ook Rob Buijs deed mee, hij eindigde met 37 cm vis op de 83e plaats. Tenslotte deden nog twee Vossemeerse dames mee aan dit kampioenschap voor mannen. Dat mochten ze omdat ze deel uitmaken van de nationale ploeg voor het w.k. Miranda Koop werd in dividueel 95e met 29 cm (haar korps van de Edelkarper eindigde als zeven de) en Clarinda van der Zande 105e met 23 cm vis. Het eerste seniorenteam van tafeltennis vereniging Smash '76 veroverde door een 7-3 overwinning tegen titelkandidaat Bel- crum 4 de koppositie in de eerste klasse B. Voor het duel tegen Belcrum werd een be roep gedaan op Ad Verhage, die de plaats innam van Gabriël Gunter. Smash begon voortvarend door de eerste drie enkelpar tijen in winst om te zetten. Christian van 't Hof en Anné van Dijke zegevierden ook in het dubbelspel, zodat de Sint-Annalanders op een ruime 4-0 voorsprong kwamen te staan. Ad Verhage verloor vervolgens twee keer en ook Christian van 't Hof moest een nederlaag incasseren. Belcrum kwam zo doende terug in de wedstrijd, maar de sterk spelende Anné van Dijke, die in deze wed strijd ongeslagen bleef, stelde de winst voor Smash veilig. Door de 7-3 overwin ning voeren de Sint-Annalanders nu met 32 punten uit vijf wedstrijden de ranglijst aan. Zaterdag speelt Smash tegen het laag ge klasseerde Hotak en kan de voorsprong mogelijk nog verder uitbouwen. Ook ze ven lagere teams spelen zaterdag thuis wedstrijden in de Wellevaete. Het vierde jeugdteam van Smash verloor met 6-4 van Amemuiden. Alieke Vroegop bleef ongeslagen, terwijl Martine Bruijn- zeel één overwinning behaalde. Het vijfde jongensteam worn met 6-4 van Tanaka uit Etten-Leur. Dit team beschikte over slechts twee spelers. Maurits Keur en Jan Aarnoudse wonnen echter al hun partijen, zodat de overwinning tóch naar de Sint- Annalanders ging. Advertentie I.M. Cliff Sayers (links) van STN en Ronald Simon van Promotac. Beiden hebben ze hun sporen in de technische branche al lang ver diend. De één, Ronald Simon, is vanaf 1998 op industrieterrein Welge legen in Tholen gevestigd met zijn exportbedrijf Devotra. De ander, ClifT Sayers, was tot voor kort werkzaam bij technische handelsonder neming Van der Peijl. De twee ondernemers (en neven) bundelen vanaf 1 november hun technische kennis en commerciële kwaliteiten. Hoewel ze benadrukken dat ieder zijn eigen bedrijf gaat runnen, blijkt uit de nieuwe bedrijfsopzet dat de ondernemingen Protomac en Sayers Tech niek Nederland (STN) een innige samenwerking nastreven. Vanuit het gezamenlijke bedrijfspand aan de Energieweg 2 in Tholen gaat Proto mac zich richten op verkoop door heel het land en STN beperkt zich tot het bedienen van technische bedrijven en de industrie in Zuidwest-Ne derland. Er wordt door medewerkers van beide bedrijven momenteel de laat ste hand gelegd aan de inrichting van de nieuwe winkel van de tech nische handelsondernemingen. Wandrekken met (elektrisch) hand gereedschap, garage-apparatuur, werkplaatsuitrusting en pneuma tisch gereedschap worden netjes opgesteld en het boven de verkoop afdeling gelegen magazijn wordt op orde gebracht. Ronald Simon ziet de samenwerking tussen zijn nieu we bedrijf Protomac en STN hele maal zitten. „Met de exportactiviteiten van mijn reeds bestaande bedrijf Devotra gaan we gewoon op de oude voet verder. Maar we gaan nu onder de naam Protomac dezelfde artikelen die we aan de buitenlandse ontwik kelingsprojecten leveren, ook op de Nederlandse markt verkopen. Cliff komt met zijn bedrijf STN bij mij in hetzelfde pand en hij richt zich eigenlijk met de verkoop van on derdelen zoals elekro en pneuma- tiekcomponenten en gereedschap pen meer op de industrie, op de scheepvaart en op bouw- en instal latiebedrijven. Natuurlijk overlap pen onze verkoopactiviteiten elkaar gedeeltelijk en door de expertise en technische ervaring die wij beiden in huis hebben, proberen we onze klanten net iets meer te bieden dan onze concurrenten. Er kwam bij voorbeeld laatst een klant bij me die problemen had met het zagen van een bepaald materiaal. Samen met Cliff ben ik toen op zoek ge gaan naar een fabrikant die een per fecte zaag voor dat materiaal kon leveren. We zoeken net zo lang tot dat we een goede oplossing voor onze klanten gevonden hebben. Door het zeer uitgebreide leve ringspakket en door de goede in koopkanalen die ik met Devotra al enige jaren heb, kunnen we gega randeerd de juiste materialen en beste gereedschappen leveren tegen zeer scherpe prijzen. Ik heb voor de Benelux het dealerschap van het gereedschapsmerk Sealey. In de dikke catalogus van Protomac staan de duizenden artikelen overzichte lijk gepresenteerd en we streven er naar om zoveel mogelijk van deze artikelen in onze zaak in Tholen op voorraad te hebben." De verkoop van STN zal volgens di recteur Cliff Sayers veelal via de persoonlijke contacten die hij met de klanten heeft, gaan verlopen. „Ik ga regelmatig bij de bedrijven langs. Mensen laten zich nu eenmaal graag eerst goed informeren over de ver schillende mogelijkheden voor ze tot aanschaf van nieuwe elekro en pneumatiekcomponenten en gereed schappen overgaan. Ik denk graag met de klanten mee en ik probeer ze, met mijn ruime technische erva ring, de juiste adviezen te geven. Je praat toch dikwijls over grote inves teringen en dan zijn zaken als per soonlijk advies, kwaliteitsproducten en goede garantievoorwaarden zeer belangrijk. Uiteraard spelen de fi nanciële aspecten voor de afnemers ook een belangrijke rol, maar ik heb wel gemerkt dat de mensen liever iets meer betalen voor een product dat gegarandeerd goed is dan dat ze achteraf geconfronteerd worden met een hoop narigheid." Vanaf 1 november is de verkoopaf deling van Protomac en STN aan de Energieweg 2 in Tholen op werkda gen geopend van 8.15 uur tot 17.00 uur en op zaterdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur. „De artikelen die onze klanten bestellen, worden ook dage lijks door onze eigen besteldienst afgeleverd", aldus beide onderne mers. Directeur J.J. Maes is blij met de uitbreiding van zijn activiteiten op Tholen. „We waren vanuit onze vestiging Bergen op Zoom al actief op het eiland, maar de verkoop gaan we nu versterken. De van Eer land overgekomen medewerkers Peter Stoutjesdijk en Kees Loze- koot kunnen meer aandacht aan de klanten besteden en dus ook meer uit de markt halen. Onze admini stratie is namelijk gecentraliseerd, dus daar hoeven ze zich niet meer mee bezig te houden. We hebben 30 medewerkers en vier kantoren: be halve in Sint-Maartensdijk en Ber gen op Zoom hebben we ook vesti gingen in Hoogerheide en Putte." De grootouders van Maes begon nen 65 jaar geleden met een make laardij en dat onderdeel is er nog steeds, maar de verkoop van verze keringen, hypotheken en het agent schap van de Regiobank hebben in West-Brabant inmiddels een grote vlucht genomen. „Bij de Regio bank heb je nog persoonlijke con tacten. Je kunt binnen geld halen en een praatje maken", zegt Maes. Eerland kent Maes al van de perio de toen hij in Bergen nog een vesti ging van Huis en Hypotheek had en ook als collega-Regiobankagent. Hij noemt twee argumenten voor de verkoop van een deel van zijn acti viteiten. „Ten eerste is er heel veel werk aan schadeverzekeringen voor auto's en gebouwen. Dat wilde ik terugbrengen. Ten tweede ben ik 54 jaar en dan ga je niet teveel meer op je nek halen. Ik houd nu eigenlijk hetzelfde werk over als voor 1 janu ari 2000." Eerland nam toen het aandeel van zijn compagnon F. Lindhout over. Jan Eerland zegt blij te zijn dat de klanten dezelfde gezichten in het vertrouwde pand aan de Westvest blijven zien. Hij verwacht geen pro blemen van de situatie dat zowel Visio als Maes hypotheken en le vensverzekeringen verkopen. Er zijn overlappingen. „De klant kan kiezen en met mijn service probeer ik mijn marktaandeel te handhaven. Mijn werkterrein is ook groot, na melijk heel zuidwest-Nederland", aldus Eerland. Ook Maes ziet niet gebeuren dat hij in het vaarwater van Eerland komt. „Je moet elkaar het leven gunnen." Gaan de twee mannen van Visio over naar Maes, Eerland behoudt zijn medewerksters Ineke den En- gelsman-Potappel en Corina den Engelsman-Moerland. Eerlands zoon René werkt inmiddels ook in het bedrijf. In Sint-Maartensdijk heeft Bazen vastgoed de voormalige ABN-bank op de hoek van de Kaaistraat/Mo- lenstraat gekocht. Aan de kant van de Molenstraat presenteert hij zijn vastgoed, zoals hij dat nu doet aan de Markt naast woninginrichting Van Houte. Na een interne verbou wing van de voormalige bank wil Bazen half december openen, waar bij hij zelf een kantoor krijgt aan de kant van de Molenstraat. De overi ge kantoorruimte wordt volgens Bazen verhuurd aan de Maes ad viesgroep voor het onderbrengen van de activiteiten die van Eerland zijn overgenomen. Maes ontkent dat echter. „Het kantoor aan de Westvest is een prachtige plaats en wij gaan geen extra huisvestings kosten maken.' Onroerend-goedhandelaar Bazen zegt al 2,5 jaar samen te werken met Maes op het gebied van hypo theken. „Mijn dochter werkt er ook. En dit pand op de hoek van de Kaaistraat/Molenstraat/Haven is een mooie stek. Na het vertrek van de bank heeft het gebouw anderhalf jaar leeg gestaan en nu krijgt het weer een bestemming. Als Maes hier komt, is het kantoor permanent bezet en dan kunnen we elkaar aan vullen en versterken", aldus Bazen, die met zijn onroerend-goedhandel vooral actief is in Sint-Maartens dijk, Stavenisse en Scherpenisse. De dames van volleybalvereniging AVC behaalden in Meulvliet een 3-1 overwin ning tegen Cometo uit Bergen op Zoom. Na de enigszins teleurstellende uitslagen in de voorafgaande duels werden nu de punten behaald, maar het spel was soms nog erg rommelig. AVC werd weer ver sterkt met middenaanvalster Titia Geu ze, die haar rentree maakte na drie we ken afwezigheid wegens vakantie. De dames begonnen lauw aan de wedstrijd tegen de Bergse ploeg. Enthousiasme en snelheid ontbraken in het spel van AVC, maar desondanks werden toch de eerste drie sets gewonnen. De setstanden wa ren: 25-20, 25-20 en 25-22. De laatste set werd echter met 26-28 gewonnen door Cometo uit Bergen op Zoom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 17