Onderzoek behoud archief op Tholen Heijboer eist financiële discipline raad Gele-kaartactie langparkeerders Markt Nieuwe burgers komen voor rust naar Tholen Zoet water opgeschort door algenprobleem Promotiefilm gemeente is nodig Blaastest 160 automobilisten Motie ChristenUnie heroverwegen Kleur bekennen verworpen Tholen helpt sigma Bergen uit de nood Parate dienst op ambulance Scheldecollege is zelf aan zet Donderdag 31 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Horeca Regio-overleg: Uitplaatsen veel duurder Doelredenatie 25 mille niet genoeg voor rampherdenking Wethouder Heijboer vond het een overbodige motie, maar zijn eigen SGP-fractie hield voet bij stuk en nam het initiatief voor een uitspraak van de raad dat er geen verdere lastenverzwaring voor de burgers mag komen. De grootst mogelijke meerderheid steunde die motie. Al leen de VVD was tegen. De liberalen waren het met de wethouder eens, dat de kadernota 2004, die in mei 2003 wordt besproken, het juiste moment is om over lasten verlichting of -verzwaring te praten. Personeelsuitbreiding Braderie commercieel De middenstandvereniging Smalstad, de gemeente en de Rabobank zullen hun personeel dringend verzoeken om hun auto niet op de Markt in Sint-Maartensdijk te parke ren. Daarmee hopen ze dat de parkeerdruk er vermindert en dat het voor bezoekers en klanten makkelijker wordt om te komen winkelen. Behandeling van begroting is een verschrikkelijk spel KvK verdubbelt spreekuur Tholen Plaats van samenkomst 1^/ Het college wil dat er volgend jaar een promotiefilm gemaakt wordt over de gemeente. De rolprent moet een algemeen karakter krijgen en lang bruikbaar zijn zodat hij bij diverse gelegenheden getoond kan worden. Dat zei burgemeester W. Nuis na afloop van de burgeravond in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Op de bijeenkomst voor nieu we inwoners waren 48 personen aanwezig terwijl er 270 huishoudens waren uitgenodigd. Ze komen vooral voor de rust naar Tholen en Sint- Philipsland. De film over de gemeente Tholen zou ook bij de burgeravond ge bruikt moeten gaan worden, vindt Nuis. Nu houdt hij eerst een inlei ding over het reilen en zeilen van de gemeente. Vervolgens vertelt di rectrice L. Ausems van de regio VVV Zuid-Beveland en Tholen een en ander over de streek. De nieuwe burgers kunnen vragen stellen. Er wordt een rondleiding door het gemeentehuis verzorgd waarna de avond wordt afgesloten met een hapje en en drankje. De be zoekers kregen bij het vertrek een muismatje (met de afbeelding van het gemeentehuis) en een pen als presentje mee naar huis. Een van de nieuwe inwoners, P. Ha- berkorn uit Sint-Maartensdijk ver baasde zich erover dat de muziek vereniging Euterpe waarvan hij lid is, zo slecht gehuisvest is. Volgens hem lekt het in het oefenlokaal (de voormalige kleuterschool) en is de ruimte zo klein voor de grote bezet ting dat er zachtjes gespeeld moet worden. Sommige muzikanten spe len zelfs met oordopjes op. Nuis lichtte toe dat er gekeken wordt of het oefenlokaal onderge bracht kan worden in het dorpshuis nieuwe stijl. Haestinge staat op de rol om gerenoveerd dan wel ver nieuwd te worden in 2005. Ook an dere verenigingen zouden er onder dak moeten kunnen vinden. Voor Euterpe duurt dat wel lang, vond Haberkorn. Jeugdleden zullen door de slechte accommodatie worden afgeschrikt. P. van Driel uit Oud-Vossemeer stelde dat het in de kleine kernen een dooie boel zal worden als de voorzieningen worden geconcen treerd in de grotere plaatsen Tho len, Sint-Annaland en Sint-Maar tensdijk. Maar volgens de burge meester wil dat niet zeggen dat er in de kleine woonkernen niets meer gedaan zal worden. Hij wees erop dat de debatten over bestemming Tholen 2005 hebben aangetoond dat burgers kwaliteit van voorzie ningen hoger aanslaan dan kwanti teit. De accenten komen anders te liggen, zei hij en nodigde de nieuw komers uit volgende week woens dag naar het einddebat te komen in de Wellevaete in Sint-Annaland. Ook de bouw van het nieuwe ge meentehuis kwam ter sprake en de mogelijke bestemming van het be staande gemeentehuis in de smal- stad. Vooral het oude gedeelte be koorde menigeen. Een van de gasten zei er wil in te willen wo nen. Nuis legde uit dat de raad dit deel niet wil verkopen en greep wil houden op wat er mee gedaan wordt. De burgemeester zei dat er een museale en of een horecabe- stemming aan gegeven zou kunnen worden. De nieuwe inwoners komen vooral voor de rust en de ruimte naar Tho len, zo bleek uit gesprekken die de burgemeester had na afloop van het officiële gedeelte. „Opvallend dat bijna iedereen dat noemde. Wat is het heerlijk rustig hier. Dat is toch ons handelsmerk." Volgens Au sems was Tholen zelfs 'het best be waarde geheim van Zeeland.' De nieuwe ingezetenen komen uit alle windstreken, van Limburg tot Vlieland, van Zandvoort tot Prin senbeek. Ook randstedelingen uit Rotterdam, Dordrecht en Zwijn- drecht verhuisden het afgelopen jaar naar de gemeente Tholen. SGP, ABT en CU vinden het een goede zaak om het oud archief in Sint- Maartensdijk te houden. Het huidige gemeentehuis is daarvoor moge lijk een geschikte plaats, staat er in een motie die maandag in de ge meenteraad is aangenomen met steun van D66. De fracties vinden het wenselijk om de discussie te heropenen over het al dan niet behouden van het oud archief. Ze vragen b. en w. uiterlijk 1 mei te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn binnen de gemeentegrenzen. In februari be sloot de gemeenteraad - met de stem van de SGP tegen - dat het oud ar chief niet in het nieuwe gemeentehuis in Tholen komt. Burgemeester Nuis meldde in de het oud archief - 'het fundament van vergadering, dat b. en w. nog dit jaar met een notitie komen over de toe komst van het archief, met een her nieuwde financiële onderbouwing van het plaatsen buiten het gemeen tehuis (de eerder gepresenteerde cij fers waren niet door de gemeente ge produceerd, maar overgenomen van de archivarissen Reijnders en Koops - red.). Hij benadrukte dat de discus sie nog moet beginnen, omdat uit sluitend is besloten om het archief niet in de nieuwbouw onder te bren gen. „Wilt u op dat besluit terugko men, dan moet u helder zijn." Zowel PvdA als CDA willen het dis cussiestuk van het college afwach ten. „De heemkundekringen doen hun best om de cijfers van Reijnders van tafel te vegen. De discussie moet nog gevoerd worden. Maar het is toch ook een kwestie van geld: hoe gaan we doelmatig met het oud ar chief om", zei M.A.J. van der Linde (PvdA). Met een motie komen, vond hij voorbarig. De discussie is nog lang niet gesloten, aldus CDA'er J.P Bout. Er blijkt draagvlak te zijn om de uitplaatsing opnieuw in discussie te brengen, concludeerde de SGP. Vorige week kregen het college en de raadsfracties een brief van het regio- overleg oud-archief Tholen. In dit overleg hebben tien organisaties de krachten gebundeld: de heemkunde kringen van Sint-Philipsland, Tho len, Halsteren en Nieuw-Vossemeer, de genealogische werkgroepen van Tholen en Bergen op Zoom, de ar cheologische werkgroep Tholen, stichting stadsarcheologie Steenber gen, streekmuseum De Meestoof en Vrienden van Heemschut Tholen. Bij deze organisaties bestaat er geen draagvlak voor het overbrengen van het cultureel historisch erfgoed' - naar Middelburg (het Zeeuws Ar chief - red.). De notitie die de Til- burgse archivaris Reijnders in op dracht van de gemeente over de toekomst van het archief schreef, wordt in de brief afgedaan als 'een doelredenatie en derhalve niet objec tief'. Er zou een minimale en nega tieve visie uit spreken over het be houd van archieven door kleine gemeenten. Omdat de indruk bestaal dat de financiële paragraaf doorslag gevend is geweest bij dc besluitvor ming in Tholen, heeft een deskundi ge van het regio-overleg daarnaar gekeken. Gebleken is, aldus de brief, dat overbrengen van het oud archief naar buiten Tholen 'zeker op termijn honderdduizenden euro's duurder is dan hehoud van het oud-archief ook bij nieuwbouw'. Het regio-overleg vraagt b. en w. dc bevindingen mee te nemen in de verdere besluitvor ming en toont zich bereid tot een uit voeriger rapportage. Burgemeester Nuis ontraadde in de gemeenteraad de ingediende motie. „Omdat u daarin de locatie van ons archief binnen de gemeente ter dis cussie stelt." Ook omdat het huidige gemeentehuis wordt genoemd, ter wijl de toekomst van dat gebouw in het kader van de nieuwbouwplannen nog besproken moet worden. De mo tie haalt te gemakkelijk een genomen besluit onderuit, vond het CDA. Dat was tegen de motie, en PvdA en VVD sloten zich daarbij aan. De in dieners SGP, ABT en CU leken bak zeil te halen door het ontbreken van CU-fractievoorzitter Van Belzen. Maar J. van den Donker deed de ba lans doorslaan naar de andere kant. „Ik ben vóór omdat hiermee de dis cussie geopend wordt", zei de D66'er. Waarmee tien van de acht tien raadsleden de motie steunden. Bij een alcoholcontrole hebben za terdagavond 160 automobilisten een blaastest afgelegd. Aan twee be stuurders werd een rijverbod opge legd. Tevens kregen zij een boete. De eerste controle vond plaats op de T-kruising Broekseweg/Krab- benkreekweg tussen Oud-Vosse meer en Sint-Annaland. Hier moes ten 50 automobilisten blazen, vanwie er 1 over de schreef ging. Bij de oprit van de Thoolse brug aan de Nieuwe Postweg werden diezelf de avond 110 bestuurders gecontro leerd. Ook hier had er 1 chauffeur teveel gedronken. De 25.000 euro die de gemeente in de kadernota heeft gereserveerd voor de herdenking, volgend jaar, van de watersnood, is waarschijnlijk niet toereikend. Dat zei de burge meester in de gemeenteraad bij de behandeling van de begroting. „Er worden, met name in Stavenisse en Sint-Philipsland, veel initiatieven ontplooid. Die verdienen gemeente lijke steun", aldus Nuis. In het ka der van de landelijke herdenking zal er in september op Tholen een bij eenkomst zijn met aandacht voor de (inter)nationale hulpverlening, mo gelijk is prinses Margriet daarbij aanwezig. Duidelijkheid over de kosten daarvan is er nog niet, gaf de burgemeester aan. Verder organi seert de gemeente in februari een herdenkingsbijeenkomst in Stave nisse, en wil ze een boek laten schrijven over de ramp op Tholen (daarvoor is oud-Scherpenissenaar Kees Slager benaderd). Wethouder Velthuis gooit tijdens een schorsing al haar charmes in de strijd om SGP-fractievoorzitter Klippel te doen afzien van een motie om 10.000 euro extra uit te trekken voor het opheffen van vermeende wachtlijsten bij het indicatie-orgaan Rio Tholen. De CU en ABT steunden de motie wel, maar zeiden liever een lasten verlaging in 2004 te zien. In Kleur bekennen staan voor de periode 2002-2006 aanzienlijke lastenver zwaringen voor de burgers. De economische vooruitzichten zijn op dit moment ongunstig en dat kan volgens de initiatiefnemer van de motie, SGP'er H. Geluk, gevol gen hebben voor de financiële po sitie van de gemeente. Wanneer er een neerwaartse bijstelling van het beleid onvermijdelijk blijkt te zijn, mag dit niet leiden tot een verdere verhoging van belastin gen, heffingen en tarieven, verder dan het afgesproken raadspro- gramma Kleur bekennen. Was die eerste motie ongevaarlijk, een tweede motie was veel explo siever, want die vroeg in het voor jaar van 2003 een heroverweging van Kleur bekennen. Dit in ver band met de mindere economische situatie en de zeer hoge lasten voor de inwoners van Tholen. De CU, D66 en ABT wilden voor 2004 een acceptabele lastenver zwaring. Heijboer verwees op nieuw naar zijn kadernota in mei a.s. De SGP vond het heroverwe gen van Kleur bekennen ook te ver gaan. „We willen geen incidenten politiek bij het schuiven met de A- en B-lijst", zei fractievoorzitter Klippel. Wethouder van financiën Heijboer verwacht in 2003 overigens geen problemen. „De algemene uitke ring van het rijk valt fors mee en ook de meerjarenraming heeft een gunstig perspectief." Hij kondigde in november een voorstel aan voor een doelmatiger inkoop met o.a. het terugdringen van het aantal re keningen per leverancier. Dat moet resultaat opleveren. Veel beduchter was Heijboer voor de door het kabinet gelanceerde plannen voor opheffing van de on- roerende-zaakbelasting voor parti culieren. „Alle beleidsvrijheid wordt ons hiermee ontnomen, ter wijl de gemeente toch recht heeft op een eigen belastinggebied. Door de val van het kabinet staat dat ozb-plan weer op losse schroe ven", zei de wethouder zonder spijt. Hij wees het verwijt van de CU af, dat Tholen de op 1 na duurste ge meente van Zeeland wordt. „Dat is een voorbarige conclusie en bo vendien vergeet de CU dan het feit, dat Tholen meerdere woon kernen heeft. Dat leidt tot een vrij hoog belastingniveau." Piet hield staande, dat Tholen met een lastenstijging van 16% komt en andere Zeeuwse gemeenten met 4%. „En dat in een periode dat mensen hun baan verliezen. Ik kom heel veel mensen tegen die het niet meer begrijpen. Veere heeft nog meer woonkernen dan Tholen." Het CU-raadslid wist wel waar de oorzaak lag. „Tholen heeft een personeelsuitbreiding verwezenlijkt van meer dan 10% van de bezetting en daar zitten ho ge kosten aan vast." De wethouder zei dat b. en w. een solide begroting 2003 hadden ge presenteerd met een sluitend meerjarenperspectief. „Maar er is wel discipline nodig voor het ha len van de A-lijst en eventueel een aantal zaken uit de B-lijst van Kleur Bekennen. We zitten ook met onzekerheden: het kabinet, de economie en het al of niet wegval len van de ozb. Er is dus een voor zichtig financieel beleid nodig en meevallers moeten geparkeerd worden totdat de kadernota 2004 aan bod komt." De wethouder kondigde aan dat het college in 2003 het beheersen van financiële risico's aandacht gaat geven. De gevolgen van het btw-compensatiefonds worden 12 november in de commissie midde len besproken. ABT wilde de opbrengst van de hondenbelasting bestemmen voor voorzieningen die een eind moe ten maken aan de overlast van hondenpoep, terwijl b. en w. alles in de algemene middelen willen storten. Heijboer was benieuwd hoe ABT dat gat dan wil opvullen. De controle van de hondenbelas ting wilde de wethouder wel her halen, maar boetes opleggen aan mensen die hun huisdier niet aan gegeven hebben, noemde hij juri disch een complexe zaak. Moeilijk of niet, de VVD wilde wel sanc ties voor de eigenaren van 'zwar te' honden. SGP en VVD wilden de tariefsver hogingen voor APV-leges het liefst uitsmeren tot 2006. De Pv dA noemde het verkeerd om volksfeesten te belasten. „Je gaat geen vrijwilligers ontmoedigen met hoge tarieven. Volksfeesten zijn goed voor de saamhorigheid van een gemeenschap", zei Van der Linde. Ook de CU wilde de le ges voor niet-commerciële activi teiten heel laagdrempelig houden. D66 wilde ook volstaan met een beperkte stijging en commerciële zaken kostendekkend maken. Wethouder Heijboer zat in zijn maag met een braderie. „Is die nu commercieel of niet-commercieel. Feit is, dat we er als gemeente een berg werk aan hebben. Als het commercieel is, dan zou het tarief bij een eis van 100% kostendek kendheid fors stijgen." Geluk her- Langparkeerders weren op de Markt moet het winkelend publiek ruimte bieden. midden- en kleinbedrijf ijvert. De gemeente en de Rabobank besloten in januari al om het kortparkeren te propageren onder hun medewer kers. De middenstandsvereniging schaarde zich later achter het plan om dit via een convenant te rege len. Namens de gemeente tekende burgemeester W. Nuis, namens de Rabobank bestuursvoorzitter A.P.M.M. van Gurp en namens de middenstandsvereniging voorzitter R. van Tilborg. Ook secretaris J. Dinsdagmiddag werd er door de drie partijen een overeenkomst ge tekend in het gemeentehuis en daarna gingen de betrokkenen de Markt op om gele kaarten onder de ruitenwissers te leggen van de daar geparkeerde auto's. De kaart roept de automobilisten op de Markt al leen te gebruiken voor het kort par keren. Langparkeerders worden verwezen naar de Haven. Het initiatief voor het opstellen van een convenant komt van de stuur groep Tholen 2005 die voor het Schaart van de stuurgroep woonde de ondertekening bij. Al jaren is het velen een doorn in het oog om de Markt van de smal stad vol te zien staan met blik. Uit onderzoek is gebleken dat van maandagochtend tot vrijdagmiddag veel personeelsleden van de bank, de gemeente en de winkels de on geveer zestig plaatsen bezetten. En dat dit ten koste gaat van bezoekers aan de winkels. Van Gurp: „Het is belangrijk voor de leefbaarheid van het dorp. We moeten het winkelend publiek het zo makkelijk mogelijk maken. Het is een kleine inspan ning voor het personeel om de situ atie te verbeteren." Nuis wilde dan ook niet spreken van een parkeerprobleem, maar van een andere manier van parkeren. De langparkeerders kunnen naar de Haven of de Sportlaan, zei hij. „We moeten af van de gedachte dat we de auto voor de voordeur willen zetten. En ervan uitgaan dat we 100, 200 of 300 meter moeten lo pen. Er is ruimte genoeg. We zullen dus een dringend beroep doen op het personeel van de gemeente. De anderen zullen dat ook doen. Ik hoop dat het op een sportieve wijze wordt opgepakt." De stuurgroep wilde een stap ver der gaan door een parkeerwachter aan te stellen of een ambtenaar met opsporingsbevoegdheid, maar dat vond de gemeente te duur. Ge meentesecretaris S. Nieuwkoop krijgt de taak om het personeel aan te spreken op hun parkeergedrag, bij de bank gaat dat directeur G. Harmsen doen en bij de midden stand Van Tilborg. haalde zijn verzoek om toe te groeien naar een volledige dek king van de kosten in 2006. ABT hield het college aan een on derzoek naar de invoering van pre cariorechten in 2003, zoals in de begroting aangegeven. Maar wet houder Heijboer meende nu al, dat de kosten hoger zullen zijn dan de baten. Alle door b. en w. voorgestelde belasting- en tariefsverhogingen werden echter bijna unaniem aan genomen. ABT kwam bij monde van mevr. C. v.d. Horst nog met een verrassend voorstel om de re serve afvalstoffen niet aan te spre ken voor het beperken van de heffingen. Heijboer viel bijna van zijn stoel, want dat zou een lasten verzwaring van 85 euro voor de burger betekenen. Mevr. Van der Horst wees echter op de 428.000 euro die via de zogenaamde Zalm snip via de afvalstoffenheffing wordt terugbetaald aan de inwo ners. En die Zalmsnip wil het ka binet opheffen. „Dan ontstaat er een dubbel gat als de egalisatiere serve afvalstoffenheffing weg is en ook de Zalmsnip", hield het ABT-raadslid vol tot verbazing van de andere fracties. Wethouder Heijboer verzekerde haar, dat de Zalmsnip in 2003 in elk geval nog gehandhaafd wordt. De 2 leden tellende ABT-fractie stemde ech ter tegen de voorstel. En de CU stemde traditioneel te gen de verhoging van secretariele ges, maar ook tegen de uitgaven voor extra personeel boven wat in Kleur bekennen is afgesproken. Ook de uitgaven die zondagsport en kinderopvang om zuiver econo mische redenen betreffen, vonden geen genade in de ogen van de CU. De SGP bood de gebruikelij ke waslijst aan met zowel inkom sten als uitgaven waartegen de fractie principiële bezwaren heeft. Het sigma-team Noord-Zeeland, een ondersteunend medisch team bij cala miteiten, wordt niet verplaatst van Brouwershaven naar Bruinisse. In plaats daarvan gaat het team uit Ber gen op Zoom voortaan Tholen en Sint-Philipsland bedienen. Wethou der mevrouw M.A.E. Velthuis kwam maandag in de gemeenteraad met de ze verrassende mededeling. Naar aan leiding van een ongeval dit vooijaar met een groot aantal gewonden is de politieke discussie over het sigma team losgebarsten. Het zou dichter bij Tholen gestationeerd moeten worden, was de gedachte. „Er is in Bruinisse geen geschikt onderkomen voor het materieel voorhanden, bovendien wo nen veel teamleden in Brouwershaven en is verplaatsing bezwaarlijk voor de aanrijtijd naar Haamstede", legde de De ambulancedienst boven de Wes- terschelde bekijkt of Tholen een pa rate dienst kan krijgen in plaats van een piketdienst bij de in Sint-Maar tensdijk gestationeerde ziekenauto. Dan zou personeel niet langer thuis opgepiept worden, maar is er per manent iemand stand-by. Wethou der mevr. M.A.E. Velthuis zei dat maandag in de gemeenteraad op vragen van J. van den Donker (D66). Deze had gehoord dat er 'wat aan de hand' zou zijn met de ambulance. „Heeft de dienst geld over, of tekort?" wilde hij weten. „Vorig jaar heeft men quitte ge speeld. Er hoeft geen geld van de gemeenten bij", aldus de wethou der. Een parate dienst zou wél meer geld gaan kosten. Chr. Koopman (SGP) was benieuwd op welke ter mijn die parate dienst er kan zijn. Velthuis kon dat niet zeggen. „Er wordt nog overlegd over de finan ciering." Slechts zijdelings kwam het Schel decollege even aan de orde tijdens de begrotingsbehandeling. Onder wijswethouder Van Kempen stipte aan, dat de minister het vmbo ter discussie heeft gesteld. De gemeen te blijft met de huisvestingstaak be zig. Zo is in 2004 de uitbreiding van het Calvijncollege gepland en daar naast speelt dan nog de eventuele verplaatsing van het Scheldecollege uit Sint-Maartensdijk naar Tholen. „Als het toekomstplan dat het Scheldecollege opstelt, nu eens niet voldoende is voor de gemeente, zul len we het vrijkomende geld maar besteden voor versterking van het basisonderwijs", zei VVD-raadslid R. Ravensteijn. Wethouder Van Kempen rekende zich echter nog niet rijk. „Het Scheldecollege be taalt de kosten van dat toekomstplan zelf, dus de gemeente houdt er niets aan over." wethouder de bezwaren uit. Uit over leg met de GGD kwam verrassend Bergen op Zoom als optie tevoor schijn. „Het team daar kampt met te weinig bezetting." De Thoolse vrij willigers worden van het Zeeuwse naar het Bergse team verplaatst. „Met hen is er ook overleg geweest. Ze gaan in Bergen op Zoom meetrai- nen", zei mevr. Velthuis op een vraag van de SGP. Deze fractie betuigde, evenals het CDA, zijn instemming met de gevonden oplossing. De zet is op zijn minst opmerkelijk te noemen. Want hier komt samenwer king met Brabant tot stand waar die op het terrein van de brandweer- en ambulancezorg juist plaats moet ma ken voor samenwerking in Zeeuws verband. Voor ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne was zijn eerste begro tingsbehandeling geen pretje, zo be kende hij openhartig voordat hij maandag reageerde op de antwoor den van b. en w. op de algemene be schouwingen. „Het is een verschrik kelijk spel waar veel tijdsdruk op zit. En wij hebben de handicap dat we minder informatie over het verleden hebben." Boulogne vroeg daarom enige clementie van zijn collega's voor zijn eerste begrotingsbehande ling. D66-raadslid J. van den Donker was dat niet van plan. „Wat heeft ABT dan het afgelopen half jaar gedaan? Wij hebben nooit clementie gehad en je hebt ons ook nooit horen klagen!" Overigens was het niet alleen voor Boulogne zijn eerste begrotingsbe handeling. Ook negen andere raads leden maakten die - volgens burge meester Nuis belangrijkste vergade ring van het jaar - voor het eerst mee. Nuis karakteriseerde de begro tingsbehandeling als 'buitengewoon plezierig met een hele gedegen be sluitvorming tot welzijn van alle burgers'. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dinsdag een besluit over het zoetwateraanvoerplan Tholen van waterschap Zeeuwse Eilanden uit gesteld. Er lagen adviezen om het waterschap te verzoeken de besluit vorming op te schorten. Nu g.s. hun beslissing hebben aangehouden, heeft het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden het zoetwater- plan inderdaad opgeschort. De voorgenomen behandeling in de al gemene vergadering van 18 novem ber is uitgesteld tot begin februari 2003, zodat er drie maanden vertra ging ontstaat. Vanaf het vooijaar van 2003 zou de landbouw en fruit teelt in de driehoek Tholen/Poort- vliet/Oud-Vossemeer zoet water uit het Schelde-Rijnkanaal kunnen in laten. Volgens gezworene J.L.C. Mol hoeft dat door de opschorting niet in gevaar te komen. Alleen de werken van 132.000 euro zijn dan nog niet klaar, maar uit de sloten kan wel zoet water worden gehaald. Mol geeft aan, dat de algenproble- matiek de oorzaak is van het uitstel. Er moet nu eerst overleg plaatsvin den met de landbouworganisatie ZLTO, de Zeeuwse milieufederatie ZMF, de provincie en rijkswater staat. Vanavond vergadert de gebiedscom- missie van het waterschap om acht uur in de Wellevaete te Sint-Anna land. Dit is een openbare vergade ring met spreekrecht. Mogelijk gaat voorzitter drs. P.M. van den Dorpel of gezworene J.L.C. Mol dan nader op het zoetwaterplan in. De Kamer van Koophandel verdub belt de dienstverlening op Tholen. Tot nu toe is er maar één keer per maand spreekuur in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. Bij wijze van proef wordt dat gedurende een half jaar één keer in de veertien da gen. Als dat aanslaat, wordt het ver dubbelde spreekuur definitief. VERVOLG VAN VOORPAGINA De achtergrond is het behoud van voorzieningen in elk dorp, legde Velthuis uit in de gemeenteraad. Het idee van ABT om twee dorpen met één dorpshuis te laten doen, staat volgens haar haaks op die vi sie. Ook zal het lastig zijn om een dorpshuis nieuwe stijl kostendek kend te maken, gaf ze aan. „Maar hoe intensiever het gebruik, des te goedkoper wordt het", reageerde mevr. C. van der Horst. Het CDA kon zich vinden in een passende voorziening voor elke woonkern, als plaats van samenkomst zowel als voor publieke dienstverlening. Ook de CU zag ze, in combinatie met andere voorzieningep, in ieder dorp wel zitten. Maak van Oud- Vossemeer een grootschalig pilot project, was de boodschap van de VVD. Hier wil de gemeente in 2005 een combinatie realiseren met een servicepunt voor ouderen, muziekoefenlokaal, peuterspeel zaal en jeugdhonk. Geen enkele fractie steunde een motie van ABT, waarin werd ge vraagd om een onderzoek naar de mogelijkheid van concentratie van voorzieningen in Poortvliet. Vol gens de fractie valt aan concentra tie niet te ontkomen, omdat in stand houden van alle voorzienin gen in de toekomst financieel niet haalbaar zou zijn en de leefbaar heid niet onder druk mag komen. B. en w. raadden de motie af. „Ze staat haaks op allerlei tot nu toe gevoerd en nog te voeren beleid", zei mevr. Velthuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 13