Toeristenbelasting bijna breed ingezet Welgelegen II ziet in november het licht Raad dwingt b. en w. tot veel meer goedkope huizen in nieuwe wijken Thoolse brandweer en ambulance maken de overstap naar Zeeland Sint-Annaland krijgt primeur brede school Voortaan 25% sociale woningbouw in bestemmingsplannen Buitengebied maart 2003 Kat in boom Donderdag 31 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 B. en w. ontraden motie ten stelligste Met open ogen Rekbaar Detailhandel krijgt geen voorrang Blauwtje lopen Poortvliet Geen ruimte Werkafspraken met Brabant moeten kwaliteit hulpverlening waarborgen Na tientallen jaren samenwerking met West-Brabant wordt de Thoolse brandweer- en ambulancezorg in Zee land ondergebracht. „We voeren afrondende gesprek ken", zei burgemeester Nuis maandag in de gemeente raad, waar hij voor het eerst in het openbaar meldde dat Tholen naar het Zeeuwse verhuist. In het kader van de rampenbestrijding wil de rijksoverheid dat alle hulpver lening georganiseerd wordt binnen de politieregio's. An ders dan Tholen had gewild, gaat de overgang de ge meente geld kosten. Bij elke uitbreiding of nieuwbouw van basisscholen zal worden bekeken of er mogelijkheden zijn voor een zoge naamde brede school. Daarin zullen meer welzijnsfunc- ties ondergebracht worden, waardoor de gebouwen beter worden benut en de school als basisvoorziening in een dorp wordt versterkt. Sint-Annaland krijgt in 2003 de primeur, want daar wordt een onderzoek ingesteld naar de toekomst van de twee verouderde en te kleine basis scholen. Molens Contracten Stijgende kosten De opbrengst van de verdubbelde toeristenbelasting gaat volgend jaar gewoon in de grote pot van de gemeente. Die inkomsten worden niet uitsluitend ingezet voor recreatieve voorzieningen, waaronder dan ook fietspaden en de restauratie van molens kunnen vallen. Een motie daar over van D66 kreeg steeds meer steun in de raad, maar de grote partij en SGP en PvdA waren tegen. En het CDA haakte ook nog af nadat burgemeester Nuis in het geweer was gekomen. „Het gaat hier namelijk om een hele principiële zaak. Dit is cruciaal", waarschuwde de burgemeester, na dat de motie van D66 de steun had gekregen van ABT, CU, VVD en CDA. J. van den Donker had zijn motie nog aangepast. In eerste in stantie had hij het 'principieel on juist' genoemd dat de toeristenbelas ting in de algemene middelen wordt gestort. Op verzoek van andere frac ties maakte hij daarvan: 'dat het naar de toerist moeilijk uitlegbaar is'. In de motie werden b. en w. opgedra gen om de opbrengst van de toeris tenbelasting te oormerken en uitslui tend met voorstellen te komen, dat de inkomsten worden besteed aan voorzieningen die het toerisme ten goede komen. En het overleg met de campings, e.d. die deze belastingen moeten innen, zou weer heropend moeten worden. Alle organisaties op het gebied van toerisme en recreatie zouden bij een discussie over de be steding van de toeristenbelasting be trokken moeten worden. Wethouder K.A. Heijboer zei verrast te zijn door die opmerkingen. „Het stond immers allemaal in Kleur be kennen en de commissie middelen heeft unaniem ingestemd met onze voorstellen. Voorheen werd de toe ristenbelasting besteed aan voorzie ningen die in de nota recreatieve verkenningen werden aangegeven, maar bij de discussie over Kleur be kennen heeft de raad een duidelijke omslag gemaakt en de toeristenbe lasting als algemeen dekkingsmid del beschouwd." ABT-raadslid mevr. C. v.d. Horst wees op de nota recreatieve verken ningen, maar de wethouder noemde het door de gehele raad onderteken de programma Kleur bekennen 'al les overstijgend'. „We zijn daar met open ogen mee akkoord gegaan", erkende PvdA-raadslid L. Blom. Van den Donker merkte op, dat de wethouder in de commissie midde len een toezegging had gedaan om afvalbakken uit de toeristenbelasting te betalen. Heijboer bestreed dat. Volgens hem had hij dat alleen als voorbeeld genoemd, maar absoluut geen beloften gedaan. SGP-raadslid H. Geluk zei dat de toerist in de ge meente Tholen voldoende terug krijgt voor zijn belasting, o.a. veilig heid. Van den Donker wees op de bestedingen van recreanten op cam pings, in jachthavens, bij winkels, e.d. „Daarmee moet je een koppe ling leggen." Toen CU-raadslid Piet met een ver breding van de oorspronkelijk alleen door D66 en ABT ondertekende mo tie kwam, gingen steeds meer frac ties overstag. De door Piet genoem de fietspaden en molenrestauraties zouden ook de VVD en het CDA wel uit de toeristenbelasting willen betalen. Dat breder kader sprak ze wel aan, maar het college werd on gerust. „De besteding van de toeris tenbelasting wordt nu wel heel rek baar", zei de burgemeester. Wet houder Heijboer waarschuwde voor het ontstaan van een financieel gat, maar Van den Donker sprak dat te gen. „Maar Kleur bekennen wordt zo wel opengebroken", zei de SG- P'er Geluk. „We raden de motie ten stelligste af, want met het oormer ken van de toeristenbelasting slaan we een gat in de begroting 2003", benadrukte wethouder Heijboer. Het CDA krabbelde terug. Alleen D66, ABT, CU en VVD bleven voorstan der van de motie, die met een royale 12-6 meerderheid werd verworpen. P. van Belzen ontbrak maandag we gens vakantie. Campingexploitant Bert Zwikker woonde het begrotingsdebat van 's morgens tien uur tot 's avonds acht uur bij. Zijn collega Kees Menheere volgde de discussie ook een hele tijd, maar de ontknoping maakte hij niet meer mee. Aan de door de cam pinghouders zwaar bekritiseerde verdubbeling van de toeristenbelas ting werd totaal niet getornd, maar met het oormerken van de opbrengst voor recreatieve voorzieningen kre gen ze tot verrassing van het college nog onverwacht veel steun. Het plan voor het nieuwe bedrijventerrein Welgelegen II tegenover Van der Harst komt 11 november in de raadscommissie gemeentelijke ont wikkeling. Dat nieuwe bestemmingsplan omvat echter niet alleen de nu nog braak liggende landbouwgrond in de hoek van de Oud-Vossemeer- sedijk, maar ook Welgelegen I en industriegebied Slabbecoornpolder. Bedrijventerrein Tholen omvat dus twee bestaande terreinen en één nieuw gebied. Wethouder K.A. Heijboer kondig de dat maandag aan tijdens de be grotingsbehandeling. Op 11 no vember spreekt hij ook met een projectontwikkelaar die belang stelling heeft voor de aanpak van plan Noord, het oudste industrie terrein van Tholen, inclusief het Slachtveld. „Wij zijn er volop mee bezig en kijken ook naar de moge lijkheden voor Europese subsi die", zei de wethouder. De SGP diende een motie in om het detailhandelsbeleid naar voren te halen. Dit als uitvloeisel van het een jaar geleden gepresenteerde onderzoek van MKB Reva en de notitie Houdt Tholen vitaal van de stuurgroep Tholen 2005. „Onbe doeld is dit beleid nog niet door de raad bekrachtigd en bij de uitvoe ring van Kleur bekennen is het de tailhandelsbeleid op de B-lijst ge plaatst. Aangezien een adequaat detailhandelsbeleid van grote in vloed is op de leefbaarheid, dient er bij het aanspreken van de B-lijst hoge prioriteit aan de detailhandel gegeven te worden", zo luidde de motie, die behalve door de SGP ook door ABT, VVD, CDA en D66 werd gesteund. Wethouder Heijboer noemde de motie echter overbodig. „Bij de bespreking van de kadernota 2004 in de loop van mei 2003 kan de raad beslissen wat er met gepar keerde overschotten gebeurt en wij voeren die keuze dan loyaal uit." De SGP trok daarop de motie in, maar van de ondertekenaars bleef alleen D66 twijfelen of er een niet meer actieve opstelling nodig was. Toch had ook de PvdA kritiek op het college, want volgens M.A.J. van der Linde en L. Blom maakte de gemeente de laatste vijf jaar geen enkel gebruik van provinciale subsidies voor het opknappen van oude bedrijventerreinen. Zij had den de verantwoordelijke gedepu teerde daarover gesproken en die verbaasde zich over het ontbreken van Thoolse projecten. Blom kreeg steun van de SGP bij monde van P.W.J. Hoek. Wethouder Heijboer liet weten, dat de gemeente voor heen niet aan de criteria voldeed. „Een blauwtje lopen kun je altijd nog. Het is nu voldoende onder zocht en we zijn nu pas aan sane ring toe. Plan Noord Tholen, waar we een hele gedegen projectleider voor hebben en ook aan de Sport- laan in Sint-Maartensdijk besteden we veel aandacht. Alle subsidietips nemen we mee", zei Heijboer. Hoek temperde zijn kritiek wat en zei dat het beter was om naar de toekomst te kijken, dan naar het verleden. J. van den Donker bleek ook niet zo onder de indruk van de klacht van de provincie dat Tholen te weinig subsidieverzoeken doet. „Die gedeputeerde kletst wel va ker uit zijn nek", aldus het D66- raadslid. Van der Linde wilde een termijn horen wanneer plan Noord aan bod komt, maar de wethouder ging niet verder dan de mededeling, dat b. en w. 11 november met projectont wikkelaars praten. Daarna zal het college een selectie maken wie het ingrijpende karwei mag uitvoeren. De wethouder zei dat de detailhan del alle aandacht van het college krijgt. „Er zijn behoorlijk veel ac tiviteiten op dit terrein, zij het in faciliterende zin." Wethouder Heijboer maakte duide lijk, dat de lang besproken ont vlechting van Budelpack en Bou- man-Potter op het industrieterrein van Poortvliet op een mislukking is uitgelopen. „Gezien de opstel ling van Budelpack blijkt die ont vlechting niet te realiseren. De verplaatsing van transportbedrijf De Groen vraagt nu alle aan dacht." D66 diende een motie in om ter bevordering van de hoogwaardige werkgelegenheid een supersnelle telefoonkabel ADSL aan te leggen naar bedrijventerreinen. „Het ont breken van ADSL is voor bedrij ven nu een belemmering." Om de kosten te kunnen betalen wilde D66 de prijs van industriegrond verhogen. „Anders komt die ADSL er toch niet", zei J. van den Donker. Hij kreeg steun van ABT, CU, CDA, PvdA en SGP. Wethou der Heijboer zegde voor het nieu we bedrijventerrein Welgelegen II 'een diepgaand onderzoek' toe naar de mogelijkheden van de snelle internetaansluiting. „De kosten kunnen we daar nog in de exploitatie verwerken." Na die toezegging haakten de PvdA, SGP en het CDA af. Initiatiefnemer D66 vond het toen weinig zin heb ben om de motie te handhaven, want er was geen meerderheid meer voor. „Ik vind het wel heel erg jammer, want ik had er meer druk op willen houden", zei Van den Donker, fe* Ook in plan Welhoek te Oud-Vossemeer, waar de palen de grond ingaan in het verlengde van de Damasstraat, komt geen sociale woningbouw. Met een verhouding van 25% sociale woningbouw en 75% particuliere bouw heeft de gemeenteraad van Tholen duidelijk gemaakt, dat er meer aandacht aan de bouw van goedkope huizen moet worden gege ven. In plan Stadszicht komt de woningstichting Beter Wonen er niet aan te pas, hoewel het bestemmingsplan voorschrijft dat er 10-20% so ciale huur- of koopwoningen moeten komen. De raad was dan ook niet gevoelig voor uitspraken van wethouder W.C. van Kempen dat het met de nota woonbeleid die in 2003 verschijnt, wel goed zou komen. „Wij willen met een motie de rich ting blijven aangeven en er zijn voldoende nuances aanwezig om dat goed in te vullen", zei indiener L. Blom, die behalve van de PvdA ook steun kreeg van D66, CU, SGP en CDA. Daarentegen wilden de VVD en ABT zich niet vastleg gen op percentages. R. Ravensteijn noemde de 25% 'een dogma van de PvdA'. „We moeten de dorpen een meer dan natuurlijke groei ge ven, dat is belangrijker." M.A.J. van der Linde wees het col lege en de VVD erop, dat project ontwikkelaars nu de krenten uit de pap halen. „We moeten meer naar de sociale woningbouw kijken, maar daarvoor niet alleen de wo ningstichting laten opdraaien. Ook particulieren kunnen sociale wo ningbouw verwezenlijken." Wethouder Van Kempen wees hem op een in 1999 genoemd streefge tal van 36% huurwoningen en 64% koophuizen. En het streefpercenta ge voor 2010 is 30% huur en 70% koop. „De door u genoemde zie je niet terug in de bestemmingsplan nen", zei Van der Linde. „In 2003 maken we de nota woonbeleid en dan kun je zaken'aanscherpen. Dat kan straks ook in de komplannen die allemaal vernieuwd worden. De raad bepaalt het, maar we heb ben ook te maken met de koers van de woningstichting", zo verdedig de de wethouder zich. Blom hamerde erop, dat er nu te weinig gebeurt aan betaalbaar bou wen voor de lokale bevolking. „Voor doorstroming is geen ruimte omdat sociale koop en huur door Beter Wonen of projectontwikke laars ontbreekt. In Stadszicht Tho len haal je de 10% sociale bouw niet eens. Zorg ervoor dat dit in Vroonstede Sint-Annaland wel ge haald wordt." Van Kempen: „Ik bestrijd dat er niets is gebeurd, maar Beter Wo nen geeft zelf aan wat ze willen bouwen. Daar is overleg over. De laatste jaren hebben ze echter veel huurwoningen verkocht." Drs. A.L. Piet deelde de zorgen van de PvdA en ook P.W.J. Hoek, die eerst van geen percentages wil de weten - 'laten we met twee be nen in de Zeeuwse klei blijven staan' - ondersteunde gaandeweg de discussie de motie. Zelfs de ei gen fractie van de wethouder, het CDA, ging mee met de PvdA. Volgens de motie zal de behoefte aan passende woningen voor oude ren stijgen. Het huidige bestand beantwoordt onvoldoende aan de vraag naar leeftijdsbestendige en aanpasbare huizen. Ook voor lage re inkomensgroepen moet particu lier woningbezit mogelijk zijn. De 25/75% sociale/particuliere bouw vond de raadsmeerderheid een re delijke verhouding die recht doet aan verschillende groepen in de Thoolse samenleving. De concrete uitwerking moet door woning bouwcorporaties en particuliere bouwondernemingen gebeuren. De raad heeft het college nu ver zocht om de 25/75% te hanteren in de nota woonbeleid en hierover af spraken te maken met woningcor poraties en particuliere bouwon dernemingen. In de motie werd b. en w. ook opgedragen op een on- Ambtenaar rampenbestrijding Huijbrechts (links) met de beroepsbrandweermensen Kunst, Havermans en Steijn (v.l.n.r.). Gezien de afstanden, de aanrijtijden en de oriëntatie op de ziekenhuis zorg in West-Brahant lag voor Tho len de samenwerking met die regio altijd voor de hand. Toen verlenging van de overeenkomst met - toen nog - het streekgewest Westelijk Noord- Brabant een aantal jaren geleden aan de orde was, was er vanuit het Zeeuwse al de druk op Tholen om naar de eigen provincie over te stap pen. Maar niet de bereidheid om in de kosten bij te dragen. Tholen heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat de dienstverlening voor de in woners er niet onder mag lijden én dat het de gemeente geen geld mag kosten. Dat laatste is niet langer haalbaar, aldus burgemeester Nuis. „Het is vervelend dat we dit principe los moeten laten. Maar een starre hou ding aannemen bergt het gevaar in zich dat we met lege handen blijven staan." Hoe hoog die kosten zijn, is nog niet duidelijk. In de al een aan tal jaren lopende discussie wees Tholen het ministerie van binnen landse zaken op de bijzondere situ atie als Zeeuwse grensgemeente. Het ministerie onderzocht de kosten van een en ander en Tholen wilde dat het rijk die voor zijn rekening derzoek te doen naar de toepas singsmogelijkheden van publiek rechtelijke grondbeleidsinstrumen- ten om de volkhuisvestingsdoelen te kunnen realiseren. Een motie van de Christenunie over de zeer noodzakelijke restau ratie van de molens in Sint-Anna land en Scherpenisse werd na eni ge bijstelling door het college overgenomen. Daarin stond eerst, dat b. en w. voor 1 februari a.s. een plan van aanpak aan de raad moe ten voorleggen. Burgemeester W. Nuis noemde die datum van 1 fe bruari 'een molensteen'. „Als dat eruit gaat, nemen wij de motie over", zei wethouder Van Kem pen. Indiener drs. A.L. Piet ging daarmee akkoord, want gehand haafd bleef, dat de herstelwerk zaamheden in 2003 moeten begin nen. „Er zijn meer dan vier jaar jaren geleden fondsen voor toege wezen. De uitvoering duurt onac ceptabel lang", zei Piet, die door de hele raad werd gesteund, behal ve door het CDA. Wethouder Van Kempen was ook positief over een motie van de SGP waarin werd gevraagd om nieuwe beleidsinzichten te hanteren voor de meerjarenplanning van restau- Het CDA juichte de brede school toe. „In woonkernen waar veel voorzieningen wegvallen, is dat een goede zaak", zei mevr. M. Ligten- dag-Quist. De SGP dacht er totaal anders over, want volgens de groot ste raadsfractie gaat het net om een netwerk van onderwijs. „De brede school is bedoeld voor de toene mende arbeidsdeelname van beide ouders. Kinderen worden dan ge dwongen in het werkpatroon van de ouders en dat is onjuist. Wij willen niet dat de school een opvoedings instituut van de overheid wordt", zei H.W. van Eenennaam. „Op voorhand is nog niet precies aan te geven wat een brede school alle maal omvat", antwoordde wethou der Van Kempen. „Maar de onder wijsvrijheid brengt dat niet in gevaar. Het gaat om een mix van welzijn en onderwijs. De behoefte in een bepaalde woonkern is door slaggevend. Met kinderopvang en naschoolse opvang kan bijvoor beeld de criminaliteit teruggedron gen worden." CU-raadslid Piet op perde het idee van een proefproject bij Tholense Boys om kinderen overdag al training te geven. Ten aanzien van de situatie in Sint- Annaland zei Van Kempen, dat het voorbarig is om de positie van de speeltuin, die vlak naast de chr. school ligt, nu al ter discussie te stellen. „Misschien wordt er voor 1 school wel een andere plaats ge zocht, zodat de grond van de speel tuin niet nodig is. Bestaande gebou wen moeten eerst uitgenut worden. Duidelijk is, dat er voor iet-onder wijs extra ruimte nodig is bij de scholen. En dan heb je nog de groei zoals in Tholen door de wijk Stads zicht. Dat kan invloed hebben op de capaciteit van de scholen. Wij gaan een integraal huisvestingsplan opstellen, waarbij we prioriteiten moeten stellen. Sommige scholen zijn 40 jaar oud en die zijn aan ver nieuwing toe", aldus de wethou der. D66-raadslid J. van den Donker in formeerde of er voor die oude scho len extra geld van het rijk komt. Volgens Van Kempen is dat inder daad het geval, maar de vertegen woordigers van het onderwijs bren gen over huisvestingsplannen eerst advies uit en vervolgens de raads commissie welzijn en onderwijs. zou nemen. Dat gebeurt dus niet en evenmin krijgt Tholen een uitzonde ringspositie; men moet zich confor meren aan de grens van de politiere gio (die omvat de totale provincie Zeeland). Overigens heeft Tholen bedongen dat er werkafspraken met Brabant gemaakt worden, meldt de burge meester. „Als we bijvoorbeeld een ladderwagen nodig hebben, moeten we die in Bergen op Zoom kunnen huren." Via convenanten en contrac ten wordt dat geregeld. Verloopt alarmering van de hulpdiensten voor Tholen nu nog via Roosendaal, straks wordt dat Vlissingen. En in de toekomst Middelburg, waar re- ratie- en onderhoudstrajecten. Dit door een zo goed mogelijke af stemming tussen ruimtelijke orde ning, sanerings- en monumenten beleid. De complete raad onder steunde die motie en toen b. en w. het er ook mee eens waren, trok de SGP deze motie in. De VVD diende een motie in om b. en w. voortvarend te laten omgaan met de plannen van projectontwik kelaar Grotenhuis voor de omge ving van de haven in Sint-Anna land. „Er dient een inhaalslag op het gebied van woningbouw plaats te vinden, met name voor Sint-An naland. In de structuurvisie haven gebied Sint-Annaland wordt ruime aandacht aan woningbouw be steed. Daarom dient de ontwikke ling zo snel mogelijk gestalte te krijgen. Daarvoor is ook voldoen de woningcontingent voor perma nente bewoning nodig." De VVD verwees hierbij naar de systema tiek van woning- toewijzing zoals die plaats vond in de gemeente Noord-Beveland voor Kortgene. Wethouder Van Kempen raadde de motie af omdat het havenplan Sint- Annaland op 11 november in de raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling aan de orde komt. Behalve de VVD legde de hele raad zich bij die toezegging neer. gionale brandweer, de meldkamer van de politie Zeeland en de centra le post ambulancevervoer (cpa) in één gebouw gehuisvest worden. „In Brabant gaat het ook veranderen, want Roosendaal verdwijnt en dat wordt Tilburg", aldus Nuis. Een concrete verandering voor de Thoolse brandweer zal zijn, dat ze over meerdere eigen officieren van dienst moet beschikken. „Nu zit ik in een pool met officieren van Ber gen op Zoom, Steenbergen en Woensdrecht. Maar ik ben niet van plan straks 365 dagen per jaar offi cier van dienst te zijn", zegt de Thoolse brandweercommandant J. de Feijter. Vóór er bij de Thoolse brandweer sprake was van beroeps krachten, had die overigens ook meerdere eigen officieren van dienst. De ambulancezorg wordt al enkele jaren vanuit het Zeeuwse ge leverd, na het verdwijnen van de dienst Delta-Noord. Maar dat loopt via de cpa West-Brabant en vanuit die regio wordt ook als eerste bijge sprongen als de op Tholen gestatio neerde ambulance assistentie be hoeft. Burgemeester en wethouders namen maandag een motie van de gemeen teraad over, die door alle zeven frac ties werd ondersteund. Daarin wordt gevraagd, bij de evaluatie van het project versterking brandweer (pvb) aandacht te schenken aan het aantal blusgroepen (dat zijn er nu vijf), hun taken en de beschikbaarheid van voldoende personeel. Verder wil de raad inzicht in de kosten van brandweer en rampenbestrijding in verhouding tot vergelijkbare ge meenten. En b. en w. moeten de fi nanciële consequenties en mogelij ke alternatieven in relatie tot het vereiste veiligheidsniveau op een rij zetten. Meerdere fracties hikken in hun al gemene beschouwingen aan tegen de toenemende kosten van de brandweerzorg. Burgemeester Nuis zei, te willen waarschuwen voor een post-Enschede/Volendam-effect. Met andere woorden: alert blijven ten aanzien van de brandveiligheid. Dat er een goede en adequate brand weer moet zijn staat voor de SGP buiten kijf, liet M.J. Klippel daarop weten. Overigens vond de burge meester het te vroeg om nu over de brandweer te discussiëren, omdat er volgend jaar een evaluatie komt van het pvb. Om dan nu al het eventueel opheffen van blusgroepen aan te roeren - D66 en PvdA deden dat - is volgens Nuis voorbarig. Hij kwam vervolgens zelf met S(avenisse op de proppen, dat maar een beperkt aantal keren uitrukt. Je moet vol- In het eerste kwartaal van 2003 komt het bestemmingsplan Buiten gebied weer ter sprake met de com mentaren van b. en w. op alle inge diende bezwaren. Wethouder Heij boer zei dat bij de begrotingsbehan deling. Het college heeft de eerste gespreksronde met stedenbouwkun dig adviseur RBOI achter de rug. Er wordt nu offerte gevraagd over het vervolg. Momenteel ligt plan Kom Tholen ter visie. In 2003 komt plan Kom Sint- Maartensdijk aan de beurt en daar mee wordt de Sportlaan/Nijver- heidsweg gecombineerd. De familie Schot-Oudesluijs moet dus nog ge duld hebben met de plannen voor de Aldi-discountzaak en ook de sane ring van de voormalige zilveruienfa- briek van Massagia laat nog op zich wachten. Na Sint-Maartensdijk komt plan Kom Sint-Philipsland aan de orde en later de overige dorpen. Gevonden. Bij het politiebureau in Tholen is onformatie verkrijgbaar over de volgende gevonden voor werpen: twee damesfietsen, een schoen en vier sleutelbossen. gens Nuis ook kijken naar de zone waarin een woonkern ligt met be trekking tot de aanrijtijd van een brandweerauto. „Wij hebben Stave- nisse niet genoemd", reageerde M.A.J. van der Linde. De burgemeester vroeg zich ook af wat de raad wil bereiken met een kostenvergelijking met andere ge meenten. „U hebt immers een eigen verantwoordelijkheid tegenover de Thoolse burgers." Van der Linde be aamde dat. Maar tegelijk heeft de gemeenteraad een controlerende taak en uit hoofde daarvan is een vergelijk gewenst, zei hij. „Of moe ten we maar op uw blauwe ogen vertrouwen?" „Dat laatste is zeker uw taak niet. Dat doet mijn vrouw wel", reageerde Nuis. Hij typeerde de benadering van de PvdA overi gens als positief. „Het pvb is mo menteel het kader waar u van uit moet gaan." Waar ABT zorgen had over de personele bezetting, stelde Nuis hen gerust. Alle blusgroepen zijn overdag voldoende bezet om aan de eisen te voldoen ('s avonds en 's nachts is het nooit een pro bleem). Bovendien verjongt de Thoolse brandweer enorm. J. van den Donker (D66) zei dat wanneer de financiën aan de orde komen, er wél een helder beeld ge geven moet worden. „Zodat de juis te beslissing kan vallen." De inge diende motie nam het college over, hoewel de burgemeester ze 'overbo dig' vond omdat volgens hem vol doende garanties zijn gegeven voor een goede discussie volgend jaar bij de evaluatie van het pvb. Dat een hele hoop brandweer mensen uitrukken voor een kat die in een boom zit, dat moet niet. SGP-raadslid M.J. Klip- pel zei dit in de discussie over de brandweer. Volgens hem moeten naast de organisatie en taken ook de financiën aan de orde komen. Burgemeester W. Nuis vond dat Klippel met een 'slecht voorbeeld' kwam. „Het uit een boom halen van een kat komt misschien één of enkele keren per jpar voor." Enkele maanden geleden was dat het geval in de Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk. Eerste ruk te de plaatselijke blusgroep uit, vervolgens werd vanuit Bergen op Zoom een grote ladderwagen aangevoerd. Drie van de vier beroepskrachten van de Thoolse brandweer hadden er uiteindelijk bemoei enis mee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 11