Waterschapsgeschiedenis van Schouwen en Duiveland te boek gesteld PLANTPLANNEN? Algemene vergadering op 18 november YET HEATERS Voor meer ideeën in en rond uw tuin, cPjdjkt u verder op pagina 10 Tuinmachines 1 Bestel nu tegen intekenprijs! Bestelbon Meeuwse handelsonderneming bv KWEKERIJ "WESTHOF" Levering vanaf november! Het unieke beton-systeem DE WIT - VAN NGEN Donderdag 24 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden Rampeiland Schouwen Moderne technieken 1953 Beeldend boek Hoofdkantoor Postbus 114, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes Telefoon (0113)241000 Telefax (0113)227528 Internetadres www.wze.nl Heteluchtkanonnen Infraroodstralers Overal toepasbaar Olie - petroleum - propaangasuitvoeringen Vele types Met en zonder rookgasafvoer Hoge kwaliteit Kom dan eens een kijkje nemen op kwekerij "Westhof" Grote keus in plantmateriaal: sierheesters, sierbomen, rozen, coniferen, haagplanten, klimplanten, bosplantsoen, bloembollen, zaden, vruchtbomen, klein fruit (prijscourant op aanvraag) Ook zijn er al volop FUCHSIASTEKKEN Pk»/ cvtivv (foo4&e<t& Voor al uw tuin en parkmachines Dealer van Husqvarna, Brill, Echo, Wolf, Ferraria. Tevens diverse gebruikte Oprezen en 4w.-tractors. Ton Goossens Tuinmachines Betonpalen gecombineerd met schermen Betonpaal vanaf Betonplaat vanaf Schermen vanaf 12,50 p. stuk 7,15 p. stuk 19,00 p. stuk Scheurt niet Trekt niet krom Valt niet om De Bolusberg Sierheesters, bomen, buxus, coniferen, fruitbomen etc. o.a. Leilinde, Bolacacia, Catalpa, Dakplatanen e.v.a. ass. vogelvoederhuisjes, wintervoer, bloembollen enz. aterstand De intrigerende waterschapsgeschiedenis van Schouwen en Duiveland was nog «niet fn één overzichtelijk boek beschre ven. Daarin komt nu verandering. In De rand van 't land van dr. J.L. Kool-Blokland komt de 'natte geschiedenis' van wat nu Schouwen-Duiveland heet tot leven. En omdat het water en de strijd daartegen zo met Schouwen-Duiveland verweven zijn, biedt dit kleurrijke, kloeke boek veel meer dan 'alleen maar' waterschapsge schiedenis; een compleet eiland komt tot leven... Weinig waterschappen zijn zo zwaar door rampen, stormen en dljkvallen getroffen als het waterschap Schouwen. Het is vaak bestempeld als een rampwater- schap, een gevaar voor Zeeland. Het werd een 'onbetrouwbare dijkagie" genoemd of ook wel een 'cranke dijka gie', die met veel meer moeite dan de andere waterschappen in Zeeland ovc - eind gehouden moest worden. In het boek is dat gevecht tegen de zee de rode draad. Tot in de twintigste eeuw werd regelmatig het idee geopperd om het eiland maar prijs te geven. Zelfs na 1953 waren er mensen die vonden dat herstel van het 'rampeiland' niet de moeite waard was. Natuurlijk heeft Schouwen zelf zich daartegen altijd ver weerd. Het was een 'voormuur' voor heel Zeeland. Als Schouwen werd prijs gegeven, dan betekende dat de onder gang voor alle andere Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden. Toch is Schouwen lange tijd een vooraan staand waterschap in Zeeland geweest. Keer op keer wisten de heemraden de gevaarlijke dijken te versterken met de nieuwste en modernste technieken. Zo werden in de achttiende eeuw de dijken hoger en robuuster gemaakt met extra brede bermen, stortsteen op de gevaarlij ke plaatsen en rijshouten zinkstukken op de vooroever. De dijkbekledingen van Dreischor golden als de mooiste van heel Zeeland. In de negentiende eeuw liep Schouwen voorop in een verbetering van de afwatering. Het eerste Zeeuwse stoomgemaal werd bij Flaauwers gebouwd, waarna de polders Dreischor, de Vierbannen en Ooster- en Sirjansland binnen zes jaar volgden. Tegelijkertijd werd het eiland gevat in een gordel vari basalt, aangevoerd uit de eigen basalt groeve. Aan het begin van de twintigste eeuw heeft waterschapsingenieur jonk heer De Muralt er zijn betonnen dijkver sterkingen uitgevoerd. Niet alleen de muraltmuren zijn voor het eerst op Schouwen geplaatst, maar ook de eerste betonnen dammen, betonzinkwerken, betonnen duinversterkingen en betonnen trapglooiingen werden op dit eiland aan gelegd. Bij de watersnoodramp van I953 is het laaggelegen eiland dramatisch over stroomd. Het herstel van het 'rampei land' werd het moeilijkste karwei dat de Dienst Dijkherstel ooit heeft aangepakt. Uiteraard komen de ramp en de rol van de waterschappen daarbij in dit boek aar; bod. Na de droogmaking was een fusie van alle waterschappen op Schouwen en Duiveland onontkoombaar. Het eiland veranderde drastisch: het kreeg meer verkeer en toerisme en werd door betere verbindingen over de Deltadammen en de Zeelandbrug beter toegankelijk. Het jonge waterschap Schouwen-Duiveland bracht een hele nieuwe ontwikkeling op het eiland: het onderhoud werd geme chaniseerd en de zeeweringen werden grootschalig aangepakt. Ook kreeg het nieuwe waterschap te maken met de ver- Foto Rudy Vissei Te zenden naar: Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Kousteensedijk 7, 4331 jE Middelburg. Tel: 0118-654347; fax 0118-654439; e-mail KZGW@zebi.nl Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Besteltx De rand van 't land 4 37,50 per stuk intekenprijs Wenst: O af te halen op het Genootschapskantoor, Kousteensedijk 7, Middelburg O toezending per post (verzendkosten worden in rekening gebracht) (s.v.p. aankruisen wat van toepassing is) Datum: Handtekening: werking van afvalwater en andere milieu vraagstukken. Waterschapshistorica dr. j.L. Kool- Blokland is erin geslaagd een beeldend boek te schrijven, waarin tal van waters taatkundige gebeurtenissen en wetens- Op maandag 18 november a.s. vergadert de algemene vergadering van het water schap. Op de agenda o.a. de begroting van 2003. De vergadering begint om 19.30 uur en vindt plaats in de av-zaal van het hoofd kantoor in Goes. De vergaderbundel ligt vanaf maandag 4 november ter inzage op het hoofdkantoor in Goes. Ook op de dis trictskantoren in Zierikzee en Grijpskerke en op het steunpunt Tholen kunt u, na telefonische afspraak, de stukken inzien. waardigheden aan de vergetelheid wor den ontrukt. Het 304 pagina's tellende boek wordt ruim geïllustreerd met unieke afbeeldingen, onder meer afkomstig uit de collecties van het Zeeuws Archief, het Zeeuws Documentatie Centrum, het Zeeuws Genootschap en de verzameling kaarten en kunstvoorwerpen van het waterschap Schouwen-Duiveland. De rand van 't land verschijnt eind januari 2003 en zal in de boekhandel 42,50 kosten. Bij voorintekening voor 15 november bedraagt de prijs 37,50 exclusief verzendkosten. Waterstand is de informatierubriek van waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij afdeling Communicatie: René van Broekhoven (0113-241209) of Sandra Minneboo (01 13-241422). E-mail: communicatie@wze.nl Waterschap Zeeuwse Eilanden T' A. Piesmanweg 6 Postbus 190 4460 AD GoesTel.Ol I 3-212620 Fox 232214 vww.meeuwse-goes.com E-mailinfo@meeuwse-goes.com Westhofsezandweg 3,4444 SM 's-Heer Abtskerke, tel. 0113 - 561219 Verlengde Zandstraat 2 4614 PL Bergen op Zoom, tel. 0164 - 24 28 66 Herelsestraat 206, Heerle A58 tussen R'daal en B.o.Z. afslag Wouw of Heerle Tel. 0165-301719 Fax 0165-30 32 66 LET OP: Gewijzigde openingstijden per 1 oktober 2002 Maandag t/m vrijdag 9.00 - 17.00 uur Zaterdag 9.00 - 16.00 uur Boordevol buitengewone tuinideeën hoveniersbedrijf en tuincentrum Boerenweg 7 - Bergen op Zoom tel. 0165-303708 fax 0165-304448 kwekerij groencentrum Méér in huis voor uw tuin! Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8,30" i 8.00 uur zaterdag van 8.30 i 7.00 uur Boeunksestraat i a - Roosendaal - Del. o i 85-538067 (achter wegrestaurant het anker, via tolserg bereikbaar) Kijk op: www.dewitvandongen.nl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 9