VVD: We hebben een bovenregionale voorziening nodig Tholen besteedt huisvuil ophalen uit Madelief is nieuwe praktijk voor voetmassage in Tholen 'Hoe groter de koersuitslagen, hoe dichter bij de bodem!' A A Judith van den Berge opent behandelruimte in oud pand Hoogstraat Tholen in bedrijf Donderdag 24 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 SGP en CU tegen visie Speelmansplaten Het rapport over de toekomstvisie voor recreatieterrein de Speelmansplaten aan de Oesterdam heeft in de ge meenteraad een krappe meerderheid gekregen. SGP en CU (goed voor 8 van de 19 zetels) zijn tegen het ontwik kelen van een nationaal watersport- en strandcentrum en een groepsactiviteitencentrum. De andere partijen toon den zich daarentegen enthousiast. Het is hard nodig dat daar wat gebeurt, zeiden VVD en PvdA. Mogelijk nog deze of begin volgende week hoopt wethouder Van Kem pen meer te weten over de toetsing aan de vogel- en de habitatrichtlijn. Dan wordt duidelijk of deze beperkingen opleggen aan de plannen voor het gebied. Loopbrug Waterpolitie ABT niet eens met de gang van zaken De Thoolse reinigingsdienst verdwijnt. Met alleen de stem van ABT tegen, heeft de gemeenteraad maandag be sloten dat de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD, een nieu we dochter van nutsbedrijf Delta) de komende tien jaar het huishoudelijk afval in Tholen gaat inzamelen. Over die periode levert dat de gemeente 1,94 miljoen euro voordeel op. ABT bekritiseerde het terzijde leggen van de offerte van Gansewinkel. Volgens de fractie zou dat be drijf over een periode van tien jaar nog ruim 400.000 euro goedkoper zijn dan de ZRD. En wanneer de gemeente zelf het beheer van de rolemmers houdt, levert dat vol gens ABT nog eens 300.000 euro voordeel op. Zeggenschap Ze is zelf behoorlijk kritisch, zegt ze. Eerst zien dan ge loven, is haar motto. Maar voor Judith van den Berge uit Tholen staat het vast dat het masseren van voeten een helende werking heeft op klachten die elders in het lichaam optreden. Zaterdag opende wethouder M.A.E. Velthuis van gezondheidszorg haar nieuwe praktijk Madelief aan de Hoogstraat in Tholen. Voor voetreflex- zonemassage, hoofd/nek/schouder/rugmassage en reiki, een Japanse therapie door handoplegging. Grote teen Steunzolen Hoe meer paniek, hoe dichter bij de bodem \/v N.r\, V- Een terugblik Onze visie voor de komende 12 maanden... Advies EMISSIE Rabobank Ledencertificaten II! De verstoring van de zondagsrust en het natuuraspect - toetsing aan de vogelrichtlijn noemde P.W.J. Hoek een wezenlijk element - waren voor de SGP redenen om tegen het rap port te stemmen. CU'er A.L. Piet noemde het een 'oppervlakkig en eenzijdig' stuk, omdat wél toeristi sche organisaties erbij zijn betrok ken maar geen natuurorganisaties. Voor zijn fractie is een regionaal dagrecreatiecentrum de aantrekke lijkste optie, maar juist die moge lijkheid wordt niet nader uitge werkt. Piet wees op de zinsnede in het stuk dat 150 speedboten en jets ki's tegelijk op de waterplas aanwe zig kunnen zijn. Volgens hem stel je dan geen kaders als overheid, maar maak je alles mogelijk. Zijn fractie wil die kaders wél stellen. L. Blom (PvdA) vond dat de CU allerlei ar gumenten zocht om de besluitvor ming negatief te beïnvloeden. „An ders dan de SGP, die gewoon zegt tegen te zijn. Ik ben het daar niet mee eens, maar respecteer dat wel." Er zitten haken en ogen aan de gepresenteerde visie, aldus Blom, maar zijn fractie vindt uitbreiding van de recreatieve activiteiten hard nodig. Ten aanzien van de natuur waarden maakte hij de kanttekening dat de Speelmansplaten niet mid denin een natuurgebied ligt, maar aan de rand. „Dat betekent dat het tegelijk aan de rand ligt van een an der, meer industrieel gebied, het Schelde-Rijnkanaal." De vogel- en habitatrichtlijnen zullen richtingge vend moeten zijn, aldus de PvdA. Die richtlijnen en de voorschriften op het gebied van de ruimtelijke or dening zullen vanzelf beperkingen opleggen aan het gebruik van het terrein, stelde F.J. Goossen (VVD). Zijn fractie had dan ook geen enkel probleem met het rapport. „We zijn blij dat er schot in komt. De onder nemer moet daar een boterham ver dienen en van ons mag dat krenten brood met roomboter zijn." Een bovenregionale recreatieve voorzie ning is in Tholen hard nodig, aldus Goossen. „Eindelijk komt er een dergelijke voorziening in onze ei gen gemeente", toonde ook J.P. Bout (CDA) zich tevreden. Een ze kere mate van overlast zal volgens hem niet te voorkomen zijn. „Maar het is beter om die te concentreren, dan ze gespreid over het hele Oos- terscheldegebied te hebben." Piet gaf aan dat zijn fractie het plan in principe positief wil benaderen, uitwerking van de variant voor een groepsactiviteitencentrum wilde hij eventueel steunen. De CU'er opper de het idee van een loopbrug tussen de Speelmansplaten en de zoute kant, omdat nu nogal eens mensen de autoweg oversteken om van de sanitaire voorzieningen gebruik te maken. De wethouder vond dat een positieve bijdrage en ook J. van den Donker (D66) steunde het idee. Ten aanzien van wat er mogelijk wordt gemaakt, wees Van Kempen erop dat in de planologische procedure zaken via voorschriften geregeld kunnen worden. Piet had zelfs het woord prostitutie genoemd, maar zonder dat woord te willen herhalen wees de wethouder op het bordeel verbod dat via een bestemmings planwijziging al voor diverse gebie den in de gemeente van kracht is. Van den Donker wilde weten wat er geregeld wordt voor de al op het ter rein aanwezige zeilschool. Hij was tevreden met het antwoord dat dit via contracten met Domeinen opge lost wordt. Van Kempen concludeerde dat de aantallen speedboten en jetski's hét probleem bleven, ook al in verband met het veiligheidsaspect. Hij deed een handreiking met het voorstel, de waterpolitie hierover zijn licht te la ten schijnen. Van den Donker was daar blij mee. „Maar je moet dan wel twee dingen goed scheiden: wat verantwoord is en wat gewenst is", vond Blom. De handreiking was voor Piet aanleiding om de variant voor een groepsactiviteitencentrum te steunen, doch niet die voor water- sport- en strandcentrum. Maar dat kon volgens burgemeester Nuis niet. „Het besluit is niet in mootjes gehakt. Het voorstel is om met de visie zoals die er ligt in te stemmen. En natuurlijk maken de gemaakte opmerkingen deel uit van de be sluitvorming." De CU was dus te gen (fractievoorzitter Van Belzen ontbrak wegens vakantie) en dat zelfde gold voor de SGP. ABT stond alleen in de kritiek. „Meerdere offertes vragen was beter geweest, maar we hebben met elkaar besloten om het anders te doen", al dus A.L. Piet (CU). „Het traject is an ders gelopen, dus doen de opmerkin gen van ABT niet ter zake", reageerde wethouder L.J. van Doom op zijn eigen fractie. Mevrouw C. van der Horst (fractievoorzitter Boulogne ontbrak maandag) refereerde ook nog aan de richtlijn voor Europees aanbe steden, maar volgens Van Doom was die niet van toepassing omdat de ZRD overheidsgelieerd is. Bij ABT was er verder zorg over het aantal aansluitingen dat de ZRD zal berei ken, want de vijf grootste gemeenten (Middelburg, Vlissingen, Goes, Ter- neuzen en Schouwen-Duiveland) doen niet mee. De ZRD heeft het mi nimum aantal van 75.000 laten varen, evenals een verhoging van het tarief als er minder dan 118.000 adressen aansluiten. Zorg is er wat dat betreft bij ABT met betrekking tot de hoogte van het ta rief. Volgens de wethouder haakten de betreffende gemeenten puur af we gens het aspect van het personeel. „Er is een goede regeling tot stand geko men voor de" inwoners, voor een pe riode .van tien jaar", liet de VVD bij monde van F.J. Goossen een heel an der geluid horen. „Een behoorlijke besparing. En we besteden in feite uit aan onszelf, omdat we aandeelhouder zijn van Delta", zei Piet. SGP en CU konden instemmen met het ZRD-contract, mede gezien de regeling die voor het personeel is getroffen. Van de zes vuilnismannen gaat er één over naar de ZRD, de anderen blijven in dienst van de ge meente Tholen. ABT had opmerkin gen over de arbeidsvoorwaarden. Wanneer de gemeente personeel bij de ZRD zou detacheren, zouden bij eventuele arbeidsongeschiktheid de kosten voor de gemeente blijven. De wethouder ging er niet nader op in. Via het Olaz houden de gemeenten in de toekomst zeggenschap in de ZRD. Dat moet wel goed geregeld worden, vond J. Aamoudse (SGP). „Gemeenten die niet deelnemen aan de ZRD, moeten van zeggenschap worden uitgesloten." Ook Piet zat 0|3 die lijn, maar de VVD had daar niet veel zorg over. Dat was ook niet nodig, aldus de wethouder. Van Doorn had in het overleg al wel de wens overgebracht dat op bid- en dankdag in Tholen geen huisvuil wordt opgehaald, zo liet hij SGP en CU weten. Afvalverwerker Olaz - een samen werkingsverband van de Zeeuwse gemeente en - wordt ook door de ZRD overgenomen. Het batig saldo over 2001 van Olaz gaat - volgens afspraak - naar de ZRD, na aftrek van een bedrag voor instandhouding van het openbaar lichtaam. Dat be tekent dat de ZRD 2,45 miljoen eu ro tegemoet kan zien. Na 2005 zullen de Zeeuwse ge meenten zelf het instandhouden van Olaz moeten betalen, via een bijdra ge van 23 eurocent per inwoner. Na de officiële opening door wethouder Velthuis, konden de genodigden een kijkje nemen in de praktijkruimte van Judith van den Berge, (achter de massagestoel Voeten zijn de rode draad in het le ven van de 34-jarige Judith van den Berge. Ze was pedicure, werd podo- therapeute en verdiepte zich steeds verder in de wereld van de voeten. Via het aardse naar het spirituele. Ze kwam uit bij de voetreflexzone- massage. Nu heeft ze een praktij kruimte in een monumentenpand, de voormalige schoonheidssalon van Chantal Buijck. „We woonden aan de Vlasmarkt. Daar wilden we de praktijk aanbou wen, maar dat was moeilijk, eigen lijk onmogelijk. Toen kwam dit. Een geschenk uit de hemel. Het is ons in de schoot geworpen. Dat kan geen toeval zijn." Er gingen maanden van verbouwen aan vooraf. Er werd een muur afge broken, er kwam een nieuwe vloer en een nieuw plafond in. Alles werd opnieuw geschilderd en ingericht. De massagestoel staat voor een grote spiegel. Er is een zitje met twee fau teuils. Op de houten vloer ligt een kleed. Er staat een rek met boeken. Er branden waxinelichtjes. Er klinkt zachte rustgevende muziek. Het licht uit de spotjes wordt via de vitrage getemperd. Ook de crèmekleurig ge verfde wanden dragen bij aan de lichte uitstraling van het vertrek. Cliënten wordt gevraagd om hun schoenen uit de doen om 'de negatie ve energie van de straat' buiten te houden. Energie is een centraal be grip in haar manier van werken. „Al les is energie. Jij en ik, alles wat beweegt, maar ook alles wat niet be weegt, zoals deze tafel en deze stoel. De positieve energie voel je als je je goed voelt. Als je lekker in je vel zit, of na het sporten bijvoorbeeld." Maar de energie kan ook geblok keerd worden, vertelt ze. Door ver velende ervaringen, liefdesverdriet, werkdruk. Van den Berge hanteert naast de voetmassage, reiki, een Ja panse therapie waarbij door handop legging energie wordt overgebracht. De energie kan volgens die methode weer gaan stromen. Een alternatieve geneeswijze evenals de voetzonere- flexmassage, zegt ze. Deze handel- methode vindt haar oorsprong ook in het Verre Oosten. In India, China, In donesië en is al duizenden jaren oud. Ze gaat ervan uit dat er op voeten zo geheten reflexzones liggen die in nauwe verbinding staan met de rest van het lichaam. De onderkant van de grote teen met de hersenen, de voetzool bij de hiel met de bekkën- holtestreek. Zo zijn beide voeten he lemaal in kaart gebracht. Door die te masseren, of delen daarvan, wordt er invloed uitgeoefend op de lichaams delen die in verbindig staan met die reflexzones. „Het is een bijzondere manier om re sultaten te verkrijgen. Je moet tijd hebben voor de mensen. Je hebt con tact door ze aan te raken. Zo ontstaat een vertrouwensband. Ze willen graag vertellen wat ze dwars zit. Tij dens zo'n behandelingsproces komt alles boven. Eén aanraking kan meer zeggen dan duizend woorden." Voordat een cliënt echter op de mas- sagebank plaatsneemt, heeft de the rapeute al een heel gesprek gehad. „Óver medicijngebruik bijvoorbeeld. Die kunnen invloed hebben op de darmflora. Over bij welke artsen of specialisten ze zijn geweest. Over ie mands leefwijze. Je probeert eerst zoveel mogelijk informatie in te win nen om zo'n totaal mogelijk beeld te krijgen om dan mogelijke relaties te leggen." De therapeute betast eerst heel de voet. „Daar kan je aan voelen of zien waar de pijn zich manifesteert. Dan leg je de relatie." Ze beschouwt haar praktijk als aan vullend op de bestaande geneeskun de. Het helpt, ook bij kinderen, zegt ze. „Het heeft effect. Ze worden er rustiger van. Bij kinderen die bed plassen, angsten hebben of ergens te genop zien." De therapeute heeft zelf twee kinderen, van 2 en 5 jaar. Daar past ze haar reflexmassage ook op toe. Ze heeft al elf jaar ervaring met het behandelen van voeten als podothe- rapeute. Na een 4-jarige hbo-oplei- ding in Eindhoven, had ze een parti culiere praktijk in Schijndel en daarna richtte ze in het ziekenhuis van Veldhoven een praktijk voor po- dotherapie op, een zogenaamd voe tenteam. „Je helpt mensen met voet klachten. Ze komen bij ons via de arts of specialist. We doen aan wondzorg, maken steunzolen." Nu heeft ze zo'n prak tijk (voetenteam) in het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom, maar die is duidelijk gescheiden van de praktijk in Tholen. Ze kwam in aanraking met de voet massagetechniek toen ze tijdens haar opleiding als proefpersoon fungeer de. „Dat was een bijzondere erva ring. Ik ben me er verder in gaan ver diepen, heb er een opleiding voor gevolgd. Als mensen hier komen met klachten dan controleer ik eerst of ze al bij een arts of specialist hebben gelopen. Het zijn vaak mensen die steeds terugkeren omdat ze klachten blijven hebben. Vaak worden patiën ten van symptomen afgeholpen. Maar als de klacht blijft terugkomen is het de vraag of de primaire oor zaak is weggenomen. In de holisti sche geneeswijze kijken we naar de hele mens, naar de dieper liggende oorzaken." Stress kan volgens de therapeute energie blokkeren. „Het is een be langrijke oorzaak van veel klachten. Dat is wetenschappelijk aangetoond. Mensen zijn in deze tijd jachtig. Wil len meer en meer. Werken hard, kla gen erover dan hun hoofd vol zit, maar negeren dan soms de signalen van het lichaam. Via de voetmassage kun je juist die mensen weer bewust laten worden van hun lichaam." Van den Berge houdt zich ook bezig met het stimuleren van cliënten in hun persoonlijke groei. Ze is bezig met een opleiding tot spiritueel the rapeute. „Mensen doen vaak wat an deren ook doen. Maar wie zijn ze echt? Wat is hun persoonlijke kern? Vaak is er iemand nodig die je een spiegel voorhoudt. Ik weet veel over voeten en podotherapie, maar toch haalt het niet alle problemen weg. Ook niet met voetmassage. Daarom vind ik dit een mooie aanvulling." Maar wie zonder klachten gewoon eens een hoofd/nek of rugmassage wil, kan evengoed bij haar terecht. „Het is net zoiets als naar de sauna gaan. Je voelt je lekker ontspannen." De naam van haar praktijk, Madelief, koos ze omdat er in dit kleine bloe metje 'zoveel schoonheid' schuilt. En het aan haar jeugd herinnert. In het gras rond het huis waar de Thool se opgroeide, staken de madeliefjes steeds weer de kop op. De wethouder knipte een lint door waarmee de praktijk was geopend. In haar toespraak verwerkte Velthuis al lerlei uitdrukkingen die met voeten te maken hadden. De burgemeester was verzocht, maar die was verhin derd. „Judith hield de voet tussen de deur." Door haar te vragen. „Bood ze een behandeling aan om een wit voetje te halen?" In een gesprek leer de de wethouder de therapeute ken nen, zodat ze 'Judith's loopbaan op de voet kan volgen.' Namens het ge meentebestuur wenste ze haar veel succes met de nieuwe praktijk. On geveer 120 genodigden bezochten de opening van Madelief. De AEX-index verloor enkele weken geleden in drie dagen tijd zo'n 20% van haar waarde. Na de exorbitante koersstijgingen van vorige week, in twee dagen ongeveer 13%, is iedereen de daling van 2 weken geleden wellicht weer vergeten. Beursondernemingen echter, zagen tot op heden miljarden euro's van hun beurswaarde verdampen. Gloort er al licht in de tunnel? Of zakken de aandelenmarkten nog verder weg? De schrijver van dit artikel is de heer J.M. Verkamman, Senior Beleggings adviseur DSI, werkzaam bij de Thool se Rabobanken. Beleggers hebben wel aangenamere tijden meegemaakt dan het geval was in de afgelopen jaren In het jaar 2000 bereikte de AEX-index een top van ruim 700 punten. Door verschil lende oorzaken is de AEX op bizar la gere niveaus aangekomen. Het diepte punt dat onlangs op de borden stond was zelfs onder de 290 punten! Een niveau dat wij absoluut nooit hadden durven prognotiseren. Onze visie is met name gebaseerd op economisch gronden en vooruitzichten, en die zagen er een half jaar geleden hoop gevend uit. Echter, als er veel andere onverwachte gebeurtenissen plaats vinden, zullen prognoses steeds moe ten worden geactualiseerd aan de nieuwe omstandigheden. Hiernaast speelt het sentiment ook een belang rijke rol. Het sentiment is qua uitwer king op de markten altijd zeer moei lijk in te schatten. Aanvankelijk was het de kwakkelende Amerikaanse economie die zorgde voor een ge leidelijke daling van de beurskoersen, Vervolgens werden de beleggers ondermeer verrast met de grote teror- ristische aanslagen in de VS, de boek houdschandalen, topondememingen die met winstwaarschuwingen kwa men, de grote voorzieningen die banken moesten nemen i.v.m. (moge lijke) oninbare leningen en de forse verliezen op hun deelnemingen, pen sioenfondsen in zwaar weer enz. Het sentiment is mijns inziens toch wel de grootste drijfveer geweest van de grote verliezen op de effectenbeur zen. Dat blijkt steeds opnieuw uit de enorme koersuitslagen die we vooral in de afgelopen maanden in een stroomversnelling zagen komen. Het lijkt dan wel of de beleggers tegen el ke prijs van hun aandelen af willen. Zelfs aandelen met fundamenteel gunstige vooruitzichten laten onge kend hoge dividendrendementen met historisch lage koers/winst verhoudin gen zien. De afgelopen week zagen we de AEX in twee dagen tijd cir- cal3% aan waarde winnen. Dit zijn redelijk extreme bewegingen te noe men. Dit alles kan mijns inziens wel eens op een zogenaamde "selling-cli- max" wijzen. Vaak wordt het laatste gedeelte van een (dalende)trend afge sloten met zo'n climax afgesloten. Een selling-climax wordt gekenmerkt door zeer forse koersverliezen in een betrekkelijk korte periode bij behoor lijke hoge omzetten. Dit zijn zaken die wij de afgelopen periode ook heb ben kunnen waarnemen. Een selling- climax wordt enerzijds veroorzaakt door paniek. Anderzijds zijn de zoge naamde technische verkopen verant woordelijk voor dit fenomeen. Door gaans wordt een selling-climax gevolgd door een korte periode van relatieve mst waarna de effectenbeur zen kunnen beginnen aan een periode van herstel. Om deze reden is het zeker geen luxe om uw effectenportefeuille in deze periode nog eens goed tegen het licht (te laten) houden. Uiteraard zijn de beleggingsspecialisten van de Thool se Rabobanken graag bereid u een goed gefundeerd advies te geven over uw effectenportefeuille. Ook niet- klanten van de Rabobank zijn van harte welkom voor een second opi nion. AEX-index, 1 jaar We citeren een paar belangrijke ge beurtenissen: Op 19 juli jl. is de be langrijke Amerikaanse S P 500 index van samenstelling gewijzigd. Dit had als gevolg dat buitenlandse fondsen niet langer worden opgeno men in die index. Voor Nederland had dit grote betekenis voor Unilever en Kon.Olie. Deze aandelen werden massaal aangeboden met als gevolg dat de koersen van deze kwaliteits onder-nemingen sterk daalden. Een typisch voorbeeld van 'externe om standigheden' Dit soort omstandig heden zijn voor een belegger nooit te voorkomen. Belangrijk blijft altijd dat de kwaliteit (soliditeit) van uw beleggingskeuze juist moet zijn. In dit geval mogen wij er dan ook van uitgaan dat de reële beurswaarde in de loop van de tijd weer zal recht trekken (dat hebben we intussen bij Unilever reeds kunnen zien). De verkiezingen en de val van het ka binet in Nederland: deze belangrij ke nationale aangelegenheden had den vrijwel geen enkele invloed op de beursontwikkelingen, ook niet op de Nederlandse AEX-index. Vanuit de historie is dit reeds een gegeven. Onze beurs volgt met name de eco nomisch gang van zaken en de marktstemming in de USA. Oor logsdreiging USA - Irak: Zolang er dreiging is, is er onzekerheid en dat is slecht voor het sentiment op de markten. Bij een eventuele aanval van de USA zullen de koersen wel licht enkele dagen een lichte dip krijgen waarna ze weer zullen aan trekken. Een onderneming als Ko ninklijke Olie zou mogelijk kunnen profiteren van oplopende olieprijzen. Terroristische aanslagen: Dit zie ik persoonlijk op dit moment als de grootste onzekere factor die het sen timent vooral bezig houdt. Onlangs zagen we dan ook direct een koersre- aktie op de aanslagen in Bali. Ook was er een melding van een ont- trouwen. De enorme koersdalingen van de betreffende Amerikaanse on dernemingen liegen er echter niet om. Als er een feit naar boven kwam, zagen we vrijwel steeds koersdalin- banken een seminar georganiseerd waarbij 'Nederlands grootste beleg ger' de gastspreker was. Van Duijn gaf toen ondermeer aan dat we vrij wel zeker te maken zouden krijgen met een zeer vervelende 'dubbele dip'. Die 'dip' hebben we intussen wel gevoeld! Maar hij gaf ook aan ook dat de markten rond de maand november van dit jaar zeer waar schijnlijk een begin van het verwach te herstel zullen laten zien. Aan de hand van veel grafieken en historie had hij zijn betoog met overtuiging onderbouwd. Vorige week vertelde De beleggingsadviseurs van de Thoolse Rabobanken v.l.n.r. de heren Verkamman, De Wilde, Potappel en Van Tatenhove. h— A {- 310 480 Het laatste artikel dat wij in de Een- drachtbode hebben gepubliceerd dateert van begin april. In de tussen liggende tijd heeft er veel plaatsge vonden wat opnieuw de beurzen heb ben doen schudden op haar grondvesten. De beurs stond in april jk nog op ruim 500 punten, intussen is die stand veranderd in 345 punten ploffing in Duitsland. Meteen na het bekend worden van 'een mogelijke terroristische bomaanslag' zakten de Europese beursindexen in. Toen en kele uren later bekend werd dat het een ongeluk was, trokken de markten weer aan. Hieruit blijkt duidelijk dat de aandelenmarkten zeer gespannen zijn. De leugenachtige boekhoud schandalen in de USA: Een zeer slechte zaak voor het beleggersver- A j - gen van meer 50%. Beleggers willen (terecht!) weten waar ze in beleggen, de beschikbare cijfers en bedrijfsge gevens dienen daarom betrouwbaar te zijn. Juist deze gegevens zijn voor de belegger de motivatie van de belegging in die ondernemingen. Ge lukkig heeft de Amerikaanse beur stoezichthouder SEC aktie onderno men; Met ingang van augustus jl. is het management van ondernemingen persoonlijk aansprakelijk voor de ge- pupliceerde cijfers. Een goede goede zaak voor het beleggersvertrouwen. Het is volgens onderzoeksbureau IRIS niet ondenkbaar dat er zelfs on dernemingen zijn die een 'te beschei den' winstverwachting hebben uitge sproken. Dit zou vervolgens weer kunnen leiden tot 'meevallende cij fers' en dus hogere koersen. 'Pen sioenfondsen in paniek': De Neder landse pensioenfondsen kennen als vuistregel dat hun totale vermogen 30% hoger dient te zijn dan het be nodigde pensioenkapitaal. Die 30% is de buffer voor indexering en even tuele lagere beleggingsopbrengsten. Bij de meeste pensioenfondsen is de ze grotendeels verdampt. Op dit mo ment zou er 'een tekort' zijn van zo'n 23%. Dit klinkt naar onze mening dramatischer dan dat het in werke lijkheid is; Er is nog steeds voldoen de dekking om alle pensioentoezeg gingen te kunnen voldoen, alleen de buffer is op dit moment mager ge worden. Die magere buffer zal geen blijvende situatie zijn, omdat de aan delenkoersen niet op deze lage ni veaus zullen blijven staan in de lange beleggingsperiode die de pensioen fondsen hebben. De heer J.J. van Duijn in Tholen: In juni jl. hebben de Thoolse Rabo- de heer Van Duijn ons dat hij op dit moment zeer positief is voor de ko mende periode. Op grond van 3 fac toren; voorraadinvesteringen, consu mentenbestedingen en de gewone investeringen. Als we naar de voorra den van bedrijven in de USA kijken dan blijken deze sterker gedaald te zijn dan in de afgelopen dertig jaar. Volgens Van Duijn zal dit dus moe ten leiden tot een herstel, 'dat kan niet anders'. Op onze vraag 'hoe speelt u hierop op in?' gaf Van Duijn aan dat zijn aandelen-beleggings fonds Robeco (wereldwijd), vrijdag twee weken geleden en vorige week dinsdag fors heeft geïnvesteerd in aandelen. Hierdoor daalde de kaspo- sitie van Robeco van +10% naar -2%. 'Ik zeg wat ik denk, en handel daar ook naar'. Ondanks het recente lichte herstel op de beurzen, blijft de waardering van aandelen nog altijd aantrekkelijk. Gezien de lage rentestand vinden wij de koers-winstverhoudingen veel te laag. Ook de dividendrendementen van aandelen zijn op dit moment zeer aantrekkelijk te noemen. Bovendien is onlangs gebleken dat insiders (be stuurders van grote beursgenoteerde beursondernemingen) in de USA re latief veel aandelen in de eigen on dernemingen aan het kopen zijn. Dit is een positief teken, omdat insiders een marktpartij zijn die in het verle den hebben bewezen over bovenge middelde timing-capaciteitep te be schikken. Ondanks de gemengde economische data en het nog steeds niet optimale sentiment in de mark ten houden wij vast aan een lichte overweging van aandelen in de effec tenportefeuille. Hoe kunt u in deze economische fase het beste beleggen? Het blijft van groot belang om te zorgen voor een optimale spreiding over alle assets en sectoren. Bij de assetverdeling advi seren wij op dit moment een onder weging in (lange-)obligaties omdat de lange rente naar onze mening vrij wel niet veel lager zal worden. Bij aantrekkende aandelenmarkten zul len er veel obligaties worden geruild voor aandelen, waardoor obligaties in koers zullen dalen. De korte rente is laag en zal voorlopig op een laag niveau kunnen blijven, dit maakt het aanhouden van teveel spaargelden eveneens onaantrekkelijk; het advies voor deze asset is dan ook: onderwe gen. Aandelenbeleggingen daarente gen hebben onze voorkeur; wij advi seren u: licht overwegen. Het motief hiervoor is, zoals gezegd, de veel te lage koersniveaus van veel kwali- teits-ondernemingen op dit moment en de beter dan verwachte winstgroei van ondernemingen. Uiteraard is het altijd van groot belang dat uw. per soonlijke effectenportefeuille voor 100% u past. Een vrijblijvend in ventarisatie- en/of adviesgesprek met een van onze beleggingsadviseurs kan daarbij zeer waardevol zijn. Onze favoriete aandelen voor de ko mende 12 maanden zijn: Akzo No bel, Kon. Olie, Philips, ING en wel licht wat speculatiever: Aegon en Ahold. Aantrekkelijke beleggings fondsen zijn op dit moment: Robeco (worldwide), Robeco America en het Robeco Economie Recovery Fund (dit fonds speelt in op het verwacht economisch herstel). Exclusief aan leden van de Rabo bank wordt de mogelijkheid geboden om opnieuw gebruik te maken van een emissie ledencertificaten. Deze uiterst solide belegging, welke een zeer hoog rendement kent is ook bij eerdere uitgiften (in 2000 en 2001) zeer polulair gebleken bij risicomij dende beleggers. De maximale in schrijving per Rabobanklid bedraagt: EUR 250.000,00. De emissie staat open vanaf 28 oktober t/m uiter lijk 15 november a.s. Vraag NU naar het emissiebulletin! Zoals wellicht bekend is, geldt bij be leggen in effecten altijd dat de rende menten uit het verleden en de uitge sproken beursverwachtingen geen garantie geven voor toekomstige ont wikkelingen. Aan het bovenstaande artikel kunnen dan ook geen rechten worden ont leend. Vraag om een adviesgesprek bij de Thoolse Rabobanken voor een vakkundige invulling van uw per soonlijke wensen! (Advertentie I.M.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7