Bolus was van hoeie kwaliteit, de blommen waere heel mee wit Zestigjarig huwelijk Koos en Adrie van de Kerremelkspot Supplement voor Zeeuws Woordenboek Vervoer Veste snel geregeld Detailhandel komt in actie Persoonsgegevens ziekenhuizen Brandveiligheid kost erg veel Controle mestzakken Afvalstoffen zijn Europees geregeld Beter Wonen en Stadszicht Die oren Heeft Dode varkens Donderdag 24 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Demissionair minister-president Jan Peter Balkenende speelde zaterdag in zijn geboortedorp Kapelle een thuis wedstrijd. In het volle dorpshuis de Vroone liet hij aan de leden van de Zeeuwsche vereeniging voor dialecton derzoek weten dat hij trots is op de Zeeuwse taal, maar hij hield zich op de vlakte over de erkenning van de streektaal waar de provincie zo voor ijvert. Zo'n twintig Tholenaren en oud-Tholenaren bezochten de jaarlijkse Zeeuwse dialectdag. De bolus was van een hoeie kwali teit en de blommen heel mee wit. Taalrijkdom Balkenende trots op het Zeeuwsmaar moet over erkenning nadenken Nooit verloren Naar de beurs Alles nog eten Manuscript met 6000 extra woorden Volkslied NASCHRIFT REDACTIE: Voorzitter drs. ing. C.M. Martens maakte aan het begin van de verga dering een eind aan de onzeker heid. Na de val van het kabinet vroegen velen zich af of Balkenen de nog wel naar Kapelle zou ko men. Hij zou wel eens wat anders aan zijn hoofd kunnen hebben. „Ie kom wè," zei hij kort en krachtig. De mededeling werd met applaus begroet. Het was dus niet zomaar een ver gadering. De komst van de minis ter-president werd met spanning afgewacht. Zeker na de tumultueu ze gebeurtenissen van de afgelo pen weken met de val van het kabi net als dieptepunt. Niet alleen voor hem was een plaats gereserveerd. Dit keer zat ook commissaris Van Gelder op de voorste rij, samen met Eerste Kamerlid Eversdijk, de gedeputeerden De Kok, Coppoolse en Poppelaars, en de burgemeester van Kapelle. Zo'n druk bezette man as Balken- dende kom nie at de verhaederien- ge behint, mae net vor a 't 'n zelf 't woord mo voere. Even docht de se- cretoaris Willemse de minister pre- sedent buuten te zien ankomme. De vozitter schoot overende en vloog mee de kommesoaris nae de vor- deure, ma 't bleek loos alarm. Het huishoudelijk gedeelte kon weer opgenomen worden. Dat was zo snel afgewerkt dat het programma een kwartier voorliep. Toen de voorzitter dan het goede seintje kreeg en Balkenende de zaal be trad, stond iedereen op om hem met applaus te verwelkomen, ,,'t Is een echte Zeeuw, want ie 'ou z'n woord," zei Martens terwijl Balke nende haastig aan zijn koffie en bolus begon. De CDA-politicus had nauwelijks tijd om de lekkernij op te eten of hij werd op het podium gevraagd om de dag officieel te openen. „De bolus was hoed, van hoeie kwali teit," zei hij. Beter dan in zijn woonplaats Capelle aan den IJssel. Een bolus hoort bij Zeeland, maar de provincie doet zijn best om van het imago van het Zeeuws meisje af te komen, zo zei hij. Uitgere kend hij werd in de pers afgeschil derd als zuinige Zeeuw. Erger vond hij het, dat iemand hem had vergeleken met een 'jongetje dat zo weggelopen was uit een brei- broekje.' „Dat waren van die jon gens en meisjes die er zo onberis pelijk uitzagen dat je er wel een hekel aan moest hebben." Dat was echter ruimschoots goed gemaakt door Joop van Zijl die in de PZC had gechreven dat Balkendende niet bij de grootsten hoorde in het kabinet, maar 'wè de dappersten' was. Daar kon hij zich goed in vinden. „De politiek is drastisch veranderd. Die dapperheid wil ik waarmaken. Ik wil mijn verant woordelijkheid niet ontlopen." Dat was het enige wat hij over de poli tiek zei. Balkenende noemde het een voor deel om in de streektaal te kunnen spreken, naast de standaardtaal. „Je hebt daardoor een grotere taal rijkdom dan mensen die alleen ABN spreken. Het is ook een cul turele rijkdom." Hij lichtte dat toe aan de hand van een stukje tekst uit Prediker dat hij en zijn broer in het Zeeuws op de uitnodiging had den gezet toen ze afgestudeerd wa ren aan de Vrije Universiteit in Amsterdam in 1980. Om hun Am sterdamse studenten een beetje te plagen. Balkendende las de tekst eerst in het Nederlands en toen in het Zeeuws. „Dat klinkt toch heel wat anders, niet?" De eregast zei trots te zijn op de streektaal en vond het goed dat er aandacht aan wordt besteed. „U doet aan cultuurbehoud. De pro vincie maakt zich sterk om het Zeeuws als streektaal officieel te erkennen. Maar dat heeft wel enige gevolgen. Volgens het handvest moeten er dan dubbele namen ko men bij de plaatsen en moet het Zeeuws ook op scholen worden Bestuurslid Ria Nieuwenhuize-Kleppe (oud-inwoonster van Sint-Philipslandbiedt Balkenende een cd aan van de stichting Boeregoed. Ze doet dat voor een Walchers echtpaar dat in klederdracht naar de dialectdag was gekomen, maar dat niet veel 'bombariewil maken. Er waren ongeveer 250 bezoekers. onderwezen. Dat is iets waar we goed over na moeten denken. Ik ga daar niet over. De minister van binnenlandse zaken heeft daarvoor de touwtjes in handen. Ik verwacht begin volgend jaar een beslissing." Hier maakte de minister-president de fout die velen maken als het over de gevolgen van de erkenning gaat. Dubbele plaatsnaamaandui dingen zoals in Friesland is niet nodig. Het Limburgs en het Sak sisch zijn ook erkend, maar in geen van beide regio's worden dubbele naamborden gebruikt. Balkenende werd er na zijn toe spraak door De Kok op gewezen. De leden van de vereniging waren enthousiast over het optreden van de Zeeuwse minister-president, ge zien de reacties in de zaal. Hij doorspekte zijn toespraak met anekdotes in de streektaal en dat werd op prijs gesteld, al had hij ook alles in zijn moerstaal kunnen doen. Zo vertelde hij dat hij eens in de randstad een boeketje bestel de, 'heel mee wit' en dat de Hol landers die bij hem waren niet be grepen om welke kleuren het ging. Tot slot dook Balkenende in de ge schiedenis en noemde de bundel met Zeeuwse dichters, de Zeeuw sche Nagtegaal uit 1623. De vogel was synoniem voor kikvors en het Zeeuws werd omschreven als ko mend uit 'schorre kelen en stram me verstanden'. „Maar het Zeeuws gaat nooit verloren. Geen schorre klanken, maar met veel en hoog schetterend geluid." Het gemeentebestuur gaat onder zoeken of naast ziekenhuis Lievens- berg te Bergen op Zoom nog aan andere ziekenhuizen gegevens ver strekt moeten worden uit de ge meentelijke basisadministratie. Die toezegging deed burgemeester W. Nuis in de gemeenteraad, waar een nieuwe verordening gemeentelijke basisadministratie persoonsgege vens aan de orde was. Lievensberg wordt in die verordening specifiek genoemd als instelling waaraan ge gevens verstrekt kunnen worden. Het ziekenhuis heeft behoefte aan gegevens over overledenen, omdat men wil voorkomen dat daaraan correspondentie wordt gestuurd. Het grootste déél van de inwoners is op dit ziekenhuis aangewezen, aldus Nuis. In de gemeenteraad vroeg J.P. Bout (CDA) om dit ook voor het zieken huis in Roosendaal te regelen. Veel inwoners van Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder gaan naar dit ziekenhuis, zei hij. Waarop M.J. Klippel (SGP) vroeg om ook het ziekenhuis in Dirksland in het on derzoek te betrekken, want daar zouden steeds meer inwoners heen gaan. In de sociale atlas Zeeland is te vin den dat - in 1998 - 2277 Tholenaren uit het ziekenhuis zijn ontslagen. Daarvan waren 21 in Goes opgeno men, 4 in Vlissingen en de rest is in de atlas niet gespecificeerd. Daags na de vergadering van de commissie welzijn en onderwijs heeft de gemeente actie ondernomen om het vervoer voor twee leerlingen naar de speciale basisschool De Ves te te regelen. De kinderen, uit Oud- Vossemeer, kwamen niet in aanmer king voor vergoeding van de vervoerskosten omdat ze binnen zes kilometer van de school woonden. Voor het speciale basisonderwijs is de afstand nu verlaagd naar vier ki lometer. Omdat de commissie op snelheid aandrong, is de goedkeu ring door de gemeenteraad niet afge wacht, zei wethouder W.C. van Kempen maandag in de raad. Daar drong ABT aan op spoed met de uit voering. Deze fractie wilde boven dien de kosten vergoeden met terug werkende kracht tot het begin van dit schooljaar, maar dat gaat volgens de wethouder niet. „In die periode hebben de ouders zelf het vervoer geregeld. Bovendien kunnen wij niet buiten de verordening om werken." De 45.000 euro voor het treffen van maatregelen in het kader van de brandveiligheid aan gemeentelijke gebouwen is bij lange niet voldoen de. Dat zei wethouder mevr. M.A.E. Velthuis maandag in de ge meenteraad op vragen van M.JL Klippel (SGP). Het bedrag was 'een slag in de lucht' en bedoeld voor uit-bordjes, brandblussers en aanpassen van de draairichting van deuren. De kosten daarvan zijn ech ter veelal uit het normale onder houdsbudget betaald. Om een in zicht te geven van de kosten, meld de de wethouder dat recent offerte is gevraagd voor brandmelders en een ontruimingsinstallatie in Meul- vliet. Dat vergt 60.000 euro. De ko mende weken zal een totaalover zicht opgesteld worden van de maatregelen die nodig zijn. Klippel kreeg de toezegging dat dit stuk voor de raadsleden ter inzage komt. Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat de mestzakken in het werkge bied in samenwerking met de ge meenten controleren. Dat kondig de gezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk tijdens de alge mene vergadering aan naar aanlei ding van problemen met mestzak ken op Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland. Daar zijn twee mestzakken leeggelopen met alle gevolgen van dien. „De sloten vol met mest en wij kunnen de zaak opruimen. De mestzakken moeten beter be schermd en beveiligd worden om problemen te voorkomen", aldus Mol. Dit jaar is een Europese afval- stoffenlijst van kracht geworden. Daarmee is de Nederlandse afval- stofcodelijst vervallen, evenals drie wettelijke regelingen: besluit aan wijzing gevaarlijke afvalstoffen, re geling aanwijzing gevaarlijke afval stoffen en regeling aanvulling aanwijzing gevaarlijke afvalstoffen. De Europese Commissie maakt op een andere manier onderscheid tus sen gevaarlijk en niet gevaarlijk af val, over het algemeen zijn de con centratiegrenswaarden hoger. Dat kan ertoe leiden dat afval een ande re status krijgt terwijl de samenstel ling ervan niet is veranderd. In ieder geval maakt de gewijzigde regelgeving het nodig, dat bestaan de vergunningen worden aangepast. De provincie heeft dat ambtshalve gedaan voor drie Thoolse milieuver gunningen. In de eerste plaats van autoschadebedrijf Adrie van Burgh in Tholen, omdat de definitie van af gewerkte olie is aangepast. Ten tweede de vergunning van de ge meente voor opslag van afvalstof fen. En ten derde de vergunning van Olaz voor de milieustraat in Sint- Maartensdijk. In dit laatste geval is wit- en bruingoed voortaan gevaar lijk afval, maar is het niet de bedoe ling dat het voortaan wordt opgesla gen in een depot voor klein chemisch afval. Het diamanten bruidspaar Geluk geniet nog dagelijks van het leven en elkaar. Adrie en Koos Geluk vierden dinsdag het feit dat ze elkaar zestig jaar geleden trouw beloofden. Grijs van haar, maar nog in redelijke gezond heid en zeer goed op de hoogte van alle actualiteiten kijken oud-land- bouwer Geluk en zijn echtgenote met een tevreden gevoel terug op hun leven. Ze wonen weliswaar al dertig jaar in Halsteren, maar vooral Koos denkt nog vaak met weemoed aan het boerenleven op 'haar' boer derij de Karnemelkspot aan de Oud-Vossemeersedijk terug. Bruidegom Adrie Geluk werd een ennegentig jaar geleden in Sint- Maartensdijk geboren. Op zijn zes de jaar verhuisde hij al met pa en ma naar boerderij Nooitgedacht aan de Annavosdijk in Sint-Annaland. Zijn latere echtgenote Koos Geluk kwam acht jaar later ter wereld op boerderij de Karnemelkspot in de polder bij Oud-Vossemecr. Beiden kregen ze het leven op de boerderij dus met de paplepel ingegoten. „Ik was enigst kind en omdat mijn moe der stierf toen ik nog maar vijf jaar oud was, moest ik al snel met aller lei werkzaamheden meehelpen", vertelt Koos. Zij is veel aan het woord en terwijl haar man rustig meeluistert vanuit zijn luie stoel, passeert in straf tempo een bijna volledig mensenleven. „Iedereen kende mij als 'Koos van de Kerre melkspot' en samen met mijn vader en de huishoudelijke hulp Marie Franken zorgde ik al op jonge leef tijd voor het reilen en zeilen op de boerderij. Toen ik van de lagere school kwam, ging ik direct als vol waardig boerin aan het werk op on ze boerderij. Er was altijd volop be drijvigheid en je hoefde nooit om werk verlegen te zitten. Toen ik in 1942 met Adrie trouwde, bleven we op de Karnemelkspot wonen. We hadden veel militairen op ons erf in die oorlogsjaren. In 1944 zijn we nog een half jaar geëvacueerd ge weest in Ossendrecht. Tijdens ons verblijf daar werd ons oudste kind Ad geboren. We zagen veel ellende op straat en hadden het niet breed, maar we werden geweldig opgevan gen door de mensen daar in Bra bant. Ondanks alle oorlogszorgen kenden we eigenlijk geen angst en in de grote kelder van de familie waar wij zaten, hadden we het sa men dikwijls best gezellig." Adrie hoort het relaas van zijn vrouw veelal zwijgend aan, maar als de oude herinneringen de revue pas seren, zie je aan de twinkeling in zijn ogen dat de gebeurtenissen tij dens de roerige beginjaren van hun huwelijk hem nog steeds zijn bijge bleven. „We hebben met onze zoon Ad en dochter Lony na de oorlog samen een fijn leven opgebouwd op onze boerderij. Je maakte als boer lange dagen en door het ontbreken van moderne landbouwwerktuigen was het op het land vaak zwoegen geblazen, maar het huiselijke leven was veel gezelliger dan tegenwoor dig. Tijd voor hobby's bleef er nau welijks over. Ik ging 's zaterdags ochtends altijd naar de beurs in Hof van Holland in Tholen. Dan werd er eerst gebiljart en naderhand dron ken we nog gezellig een borreltje. We hadden altijd een vast ploegje met boeren uit de buurt en dat was erg gezellig", aldus Adrie. In 1972 vertrok het echtpaar Geluk naar Halsteren en zoon Ad nam hun plaats op de boerderij in. Vader Adrie kwam nog dagelijks met zijn auto naar de boerderij om zijn zoon te helpen bij allerlei klusjes. „Tot vorig jaar kwam ik iedere dag op de boerderij en ook nu rijd ik nog af en toe in mijn eigen auto door de pol der. Het wordt alleen allemaal steeds wat moeilijker en de ritjes die ik nog maak, beperken zich tegen woordig tot de Karnemelkspot. Als we elders naar toe willen, rijden we mee met een van de kinderen. Dat is veel veiliger." Van de generatiegenoten van Koos en Adrie Geluk zijn er inmiddels niet veel meer in leven. Koos Geluk: „We kennen bijna niemand meer in Oud-Vossemeer en Tholen. We zijn natuurlijk zelf al lange tijd van het eiland weg en de vele bekenden van vroeger zijn door de jaren heen overleden. Ik kijk veel naar de tele visie en ik luister iedere dag naar omroep Zeeland. Bovendien zijn we nog steeds geabonneerd op de Eendrachtbode, dus de interesse voor Tholen is er nog wel degelijk. Maar de kring van vrienden en be kenden is door het natuurlijk ver loop flink uitgedund. We hebben bij ons vijftigjarig huwelijk nog een feestje gegeven, maar nu hebben we 's ochtends gezellig koffie gedron ken met enkele buren. Voor ons ei gen gezin houden we nog een gezel lig samenzijn en dan vinden we het wel goed hoor." Ondanks hun kleine lichamelijke ongemakken genieten Koos en Adrie nog dagelijks van het leven en elkaar. „We kunnen nog goed voor onszelf zorgen en we mogen eigen lijk alles nog eten en drinken. Dan ben je toch een gelukkig mens niet waar", zo besluit het Vossemeerse diamanten paar. Het eerste Woordenboek der Zeeuwse Dialecten verscheen in 1964, maar bleek niet compleet. Het manuscript van de aanvulling met ruim 5000 woorden werd zaterdag uitgereikt aan minister-president J.P. Bal kenende in Kapelle op de jaarlijkse dialectdag van de Zeeuwsche veree niging voor dialectonderzoek. Het supplement verschijnt officieel op 22 maart als in Middelburg de Nederlandse dialectdag wordt gehouden. Vanaf 1965 zijn er via lijsten steeds het supplement verluchtigd met teke- weer nieuwe woorden verzameld. Ze werden op kaarten bewaard. Er wa ren er bijna 27.000. Volgens voorzit ter drs. ing. C. Martens van de ver eniging waren daar veel dubbele woorden bij en was het nodig dat de stofkam er door werd gehaald. Dat kostte veel geld, tijd en geduld. In 1990 werd de stichting De Zeeuw se Taele opgericht om een fonds te vormen en de uitgave zakelijk te be geleiden. Gemeenten, bedrijven en particulieren werd gevraagd om de uitgave te bekostigen. Er werd een medewerker aangesteld. Na 2,5 jaar was het geld op en werd er naar vrij willigers gezocht. De eerste letters, van A tot J, werden door M. Evenhuis (nu redacteur van het Zeeuwse tijdschrift Noe) uit Oost-Souburg gedaan. In 1999 is C. Fraanje uit Hengstdijk ermee verder gegaan en hij heeft het materiaal op de computer gezet. Vervolgens gin gen vier correctiegroepen (twee uit Midden-Zeeland, eentje uit Noord en eentje uit Zuid) aan de slag om de betekenis van elk woord in de streek taal te beoordelen. De betekenis wordt gegeven, maar ook worden de woorden toegelicht door middel van versjes en verhaaltjes. Er bleven zo'n 5000 woorden over. Net als het Woordenboek wordt ook ningen. Jo Jopse neemt dat voor zijn rekening. De illustraties komen in dezelfde stijl als in het eerste deel van het Zeeuwse woordenboek. Voorzitter ing. J.I. de Regt van de Zeeuwse Taele vertelde dat het geen sinecure is geweest. Het moest im mers een wetenschappelijke uitgave worden. Hij bedankte de provincie voor de financiële ondersteuning. Er was 400.000 gulden voor nodig. De stichting kon binnen dat bedrag blij ven, zei hij. Hij bood het manuscript aan aan Bal kenende. Hij deed dat, tot grote hila riteit van de aanwezigen, zeer kort en bondig: „Ier ei je 't boek." Ook Mar tens kreeg een exemplaar. Speciaal voor deze gelegenheid had C.M. Limonard-Martens uit 's-Hee- renhoek in het dialect een lied ge schreven op de wijs van het Zeeuwse volkslied. Over het supplement. Het werd door de zaal gezongen: Oans dialekt, éénvoudig, puur,/ is gin fol klore mae kuituur/ Zo lank egroeid van êêuw néé êêuw,/ de groste riek- dom voe de ZeeuwJEen waerdevolle erfenis/ en dêel van de geschiedenis. Me vechte voe 't voortbestêên, want dat mag nóóit ten onder géén! Onder het motto 'Thoolse detailhan del aan zet' wordt woensdagavond in Meulvliet geprobeerd om de midden standsfederatie eiland Tholen nieuw leven in te blazen. Dit als uitvloeisel van de aanbevelingen in het rapport van MKB-Reva, die door de gemeen te Tholen, stuurgroep Tholen 2005 en de Kamer van Koophandel zijn over genomen. „De middenstandsfedera tie moet daadkrachtiger en slagvaar diger worden", zegt voorzitter C. van Koeveringe, die zijn taak graag wil overdragen aan een onafhankelijk voorzitter. „Er is een professionelere aanpak nodig. We moeten ook niet meer voor elk besluit terug naar de plaatselijke middenstandsverenigin gen. De federatie krijgt dus meer mandaat. Er moet ook een secretari aat komen dat de federatie onder steunt." Om het draagvlak te verster ken, is het streven om de afdeling Tholen van de koninklijke horeca Nederland onder te brengen bij de middenstandsfederatie. De vernieuw de federatie heeft een budget nodig van 12.000 euro per jaar voor een nieuwsbrief, koopkrachtcampagne, ondememersavond, vergaderkosten en ondersteuning door een voorzitter en secretaris. De gezamenlijke Thoolse ondernemers en eventuele sponsors moeten dat bedrag opbren gen. J. Bruurs van de Kamer van Koophandel, J. de Boer van de stuur groep Tholen 2005, wethouder K.A. Heijboer van economische zaken en de consulenten M. de Loos en J. Schipper van de stichting Onderne mersklankbord zullen woensdag avond verschillende aspecten belich ten ter ondersteuning van de Thoolse detailhandel. Stemmen van lezers In de Eendrachtbode van 17 oktober staat links op pagina 13 onder de kop 'Record aantal woningzoekenden' dat volgens de heer Droogendijk, Beter Wonen in Stadszicht geen kans krijgt om woningen te bouwen. Rechts op dezelfde pagina staat onder de kop 'Stadszicht met 284 huizen' dat vol gens de gemeente er in overleg met Beter Wonen 10-20% van de huizen in de sociale huursector worden gere aliseerd. Kan er iemand hier duidelijkheid in geven en wordt het misschien tijd, dat beide instanties eens met elkaar gaan overleggen wat nu de bedoeling is? DJ. van de Velde, Regentessestraat 50, Tholen. De gegevens uit het bericht 'Stads zicht met 284 huizen' komen uit de toelichting bij het bestemmingsplan Stadszicht, dat de gemeenteraad op 30 september heeft vastgesteld. Nadat dhr. Droogendijk onze re dactie een toelichting had gegeven bij de lijst met een record aantal woningzoekenden, is hem later nog de informatie uit het bestemmings plan voorgehouden, maar hij was niet op de hoogte van gesprekken over woningbouw van Beter Wonen in Stadszicht. De woningstichting bouwt daar volgens Droogendijk niet. Zoals bekend had de gemeente in bestemmingsplan Stadszicht wel grond (aangekocht van de familie Moeliker), maar daarop komen juist luxe, vrijstaande huizen langs het sportveld. Alle grond is ook on dergebracht in het bedrijf Stads zicht b.v., dat de exploitatie van de woonwijk doet. De leer van de ge meente, 10-20% sociale bouw door Beter Wonen, komt dus niet over een met de praktijk. llvt/l Hoe is het mogelijk, dat een 'dienst knecht van Christus' zo twijfelt aan de almacht van God, zoals ds. A.R v.d. Meer dat blijkens het verslag in de Eendrachtbode van 17 oktober van zijn intrededienst in de Oud Gerefor meerde Gemeente van Sint-Philips land heeft gedaan. Wat een arrogantie om te beweren dat de nieuwste Bij belvertaling is uitgevonden in de hel. Je moet maar durven om dit zo uit te drukken! Je zou toch verwachten, dat een geestelijk leraar als ds. Van der Meer zeker zou onderschrijven dat Gods woord op duidelijke wijze in gang moet kunnen vinden bij de men sen. Zeker bij de mensen die wat ver der van de kerk verwijderd staan of er zelfs helemaal buiten zijn. Omdat er bijna geen andere taal in de wereld is die zo snel verandert als de Neder landse taal, achtten diverse Bijbel stichtingen het enkele jaren geleden noodzakelijk om vanuit de grondtekst (Hebreeuws en Grieks) de Bijbel op nieuw te vertalen en te laten verschij nen. Een verzoek om medewerking aan rechts orthodoxe kring werd door de ze richting hooghartig en minachtend geweigerd. Samenwerking werd van de hand gewezen. Het deed mij per soonlijk - en bij mijn niet alleen - veel pijn, toen ik de eerder genoemde be wering las. Deze uitspraak getuigt volgens mij van een beschamende kortzichtigheid. Ik hoop en bid, dat dit schrijven een ontdekkend licht mag werpen op u, ds. Van der Meer, en op vele medereizigers, om nog een citaat van u te gebruiken. Namens velen, A.F. Pollie, Oud-Vossemeer. Net voordat de Eendrachtbode op de mat viel, had ik op de weg tussen Sint-Maartensdijk en Tholen achter een vrachtwagen vol met varkens ge reden. Een misselijk makend gevoel had zich al van mij meester gemaakt. Bij thuiskomst lees ik dan nog eens in de krant '1770 varkens dood door stroomstoring'. De ventilatie- en klimaatregeling werkten niet meer door een stroom storing. Het moet allemaal nog onder zocht worden, ja, het zal wel geen menselijke fout zijn. Een rat zal de schuld wel krijgen: kabeltje doorge vreten of zo. Het zijn miljoenenbe drijven de varkensstallen, kan er dan niet eens een deugdelijke alarminstal latie vanaf? In de korte tijd dat er var kensbedrijven op het eiland Tholen staan, is het nu al de tweede keer dat er iets dergelijks gebeurd is. Nu lees ik dat de stallen vanuit Berlicum in de gaten worden gehouden. Dat is toch zo'n anderhalf uur rijden, dacht ik, vanaf het bedrijf op Tholen. Maar meneer zal het wel sneller doen want een grote auto heb je zo verdiend in deze branche. Is het niet diervriendelijker en handi ger dat toch zeker degene die de ver antwoordelijkheid draagt, bij het be drijf woont? En regelmatig bij de dieren kan gaan kijken, zodat ze niet een nacht en een halve dag zonder aandacht en verzorging zitten? Stel, dat de alarminstalatie het wel gedaan zou hebben, zouden er dan geen die ren gestikt zijn? Dan hadden ze toch in ieder geval wel honger gehad, want pa lief kwam pas de andere middag op het bedrijf 'kijken'. Ik hoop, dat de dieren een korte weg hadden naar hun dood, er is hen in ieder geval een lange zware reis met de vrachtauto en een stroomstoot bespaard gebleven. Maar voor meneer Doremalen komt eigenlijk het ergste nog: hoe komen de stallen weer zo snel mogelijk vol! Want er moet niet alleen vlees, maar ook brood op de plank komen! J. Sinterniklaas, Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3