Sint-Philipsland is weer iets kwijt Champagne bruist na stilzwijgend akkoord fusie twee Rabobanken Dorpshuis moet soelaas bieden in kleine dorpen Vijf architecten nodig voor schets nieuwbouw Brabant in met collectief vervoer Weg Vossemeer maandag dicht Jagers gepakt met helikopter Uur extra slaap Unaniem besluit in zowel Sint-Annaland als Sint-Maartensdijk Thoolse detailhandel aan zet woensdag 30 oktober 19.15 uur in Meulvliet te Tholen U komt toch ook? Tholen telt vanaf 1 december maar één Rabobank meer. Na twee mislukte pogingen in het voorjaar van 1994 werd donderdagavond het gezegde ,drie keer is scheepsrecht' bewaarheid. Gezien het historisch verzet van de zeer aan hun zelfstandigheid gehechte Sint-Annalanders was het zeer opmerkelijk, dat het fusievoorstel door beide leden vergaderingen unaniem werd aanvaard. Het was zelfs zo bijzonder, dat de leden zich totaal niet lieten horen. De Ra- bomensen in zowel Sint-Annaland als Sint-Maartensdijk vonden het allemaal wel goed. Ze hadden geen enkele vraag. Nadat de bestuursleden van hun verbazing waren bekomen, werden de flessen champagne ontkurkt en kreeg de vreugde over de eindelijk bereikte fusie de overhand. Huisvesting Alleen op zondag 27 oktober van 12.00 tot 17.00 uur: granieten aanrechtblad voor de prijs van kunststof Donderdag 24 oktober 2002 58e jaargang no. 49 Deze week De klok wordt in de nacht van zaterdag op zondag om drie uur een uur terug gezet. De zomertijd is dan voorbij. Ze begint weer op 30 maart volgend jaar. Debat toekomst Tholen in Wellevaete Half broodje Procedure gemeentehuis tijdrovend Gebruikers van het collectief vraag afhankelijk vervoer (cvv) - de tele- taxi - op Tholen kunnen sinds maan dag verder West-Brabant in reizen dan alleen naar het station te Bergen op Zoom. Die beperking was er sinds per 1 januari Connexxion het cvv-vervoer verzorgde. Zowel de gemeente als de werkgroep ge handicaptenbeleid ondernamen actie om een aanpassing te bereiken. „Er is overleg geweest met de BBA en Connexxion", zei wethouder mevr. M.A.E. Velthuis in de ge meenteraad. Tholenaren kunnen drie zones in Brabant reizen, waar door plaatsen als Nieuw-Vossemeer, Halsteren, Steenbergen, Dinteloord, Wouw, Ossendrecht, Hoogerheide, Huijbergen en Putte bereikbaar wor den. Er geldt één beperking: als de reis met het reguliere openbaar ver voer mogelijk is, kan niet van het cvv-vervoer gebruik gemaakt wor den. M.A.H. den Haan (PvdA) vroeg de wethouder om ten behoeve van de inwoners bekendheid te geven aan de verandering. „Connexxion zal dat met de provincie kortsluiten, want het is hun taak", aldus mevr. Velthuis. Pashouders zouden overi gens automatisch bericht moeten krijgen van deze wijziging. De provinciale weg tussen Oud- Vossemeer en Sint-Annaland is maandag afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via Poortvliet. De afsluiting is nodig omdat het asfalt op plaatsen gerepareerd moet wor den. Er treedt onder meer spoor vorming op. Als de schade niet voor de winter wordt aangepakt, bestaat de kans dat ze groter wordt. Al enkele weken wordt de afslui ting van de provinciale weg aange kondigd met borden ter hoogte van dc Krabbenkreekweg en de Vei- lingweg. De AID zet de jacht op de jagers onverminderd voort en heeft nu zelfs een helikopter ingezet. Bij Numansdorp zijn twee jagers aan gehouden en werden drie jachtge weren en 27 gedode fazanten in be slag genomen. Vijf mensen zijn als verdachte gehoord. Ook hier was sprake van uitgezette fazanten en het jagen op minder dan 200 meter van een voederplaats.. Een beveili ger van het met hekken omgeven terrein van de Ambachtsheerlijk heid Cromstrayen reed volgens de AID bewust een politiewagen klem om de opsporingsactie te vertra gen. Hij sloeg alarm door te claxo neren, waarna de man vluchtte. De AID en de politie zetten 5 auto's en een helikopter in. Na Beilen, Boe kei en Tholen is Numansdorp de vierde plaats waar de illegale jacht op tamme fazanten-hanen werd verijdeld. Het verbod om op fazanten te ja gen bij Sint-Annaland en Poort vliet heeft directe gevolgen voor de Sint-Annalandse middenstand. „Voor ons is dit geen goede zaak, want de hotelovernachtingen in ok tober en november zijn geannu leerd", zegt M. Poot van de Gou den Leeuw, die iedere jachtpar tij vier hotelgasten uit Groningen krijgt. „En bij ons zijn 6 van de 10 etentjes afgelast", meldt mevr. J. Rijnberg van restaurant Haven zicht. „Voor de slager en de bakker heeft dit ook gevolgen." De hazen jacht kan in december gewoon doorgaan, maar de zes fazanten- jachten in oktober en november vervallen. „Geweldig!", riep een blije voorzit ter drs. Th.G.A. Westerveld om 20.19 uur in de Wellevaete in Sint- Annaland uit. „Ik vind dit hartstikke fijn. Waar is de borrel?" Voor de vergadering liepen de bestuurders en personeelsleden nog gespannen rond, want je weet het maar nooit in Sint-Annaland. Daar is immers al twee keer in 1994 een fusie afge stemd. Dit keer geniet iedereen van de koffie met gebak - die al van een Thoolse bakker komt - en de kritiek heeft men thuisgelaten. „Zijn er dan geen vragen?", herhaalt Westerveld, die het nauwelijks kan geloven dat er niemand wat te zeggen heeft. „Ik zeg het zeer voorzichtig: zijn er dan mogelijk ook geen bezwaren tegen de fusie? Gaat u unaniem akkoord?" Ir. D. van Doorn, voorzitter van de raad van toezicht, verbreekt de span ning door een applaus in te zetten, wat een magere respons krijgt. Men kan het nog niet geloven. Het lijkt te mooi om waar te zijn. Terwijl er uit de Wellevaete al witte rook komt, is men in Sint-Maartens dijk nog met de toelichting bij het fusievoorstel bezig. De vergadering daar is ook een half uur later begon nen. Westerveld last een lange koffiepauze in en om tien voor ne gen komt het verlossende telefoontje uit Haestinge: ook de leden van de Rabobank Tholen hebben het fusie signaal op groen gezet. Nu gaat er een royaal applaus op. De fusie is beklonken. Bestuursleden en leden van de raad van toezicht wisselen fe licitaties uit. Ook de personeelsleden halen opgelucht adem. Eindelijk is de fusie erdoor, hoeveel veranderin gen dat voor sommigen ook met zich mee zal brengen, want de ver schillende afdelingen (particulieren, bedrijven en bedrijfsvoering) zul len zoveel mogelijk geconcentreerd worden met het kantoor Sint-Maar tensdijk als adviescentrum. In Haestinge heerst een soortgelijke stemming. Voorzitter A.P.M.M. van Gurp noemt de fusie onvermijdelijk. Daarvan is vriend en vijand al gerui me tijd overtuigd. Dat het besluit uiteindelijk een gebakken eitje werd, vond Van Gurp de schoonheidsprijs waard. „U heeft de enige juiste keu ze gemaakt", complimenteerde de voorzitter van de fusiebank de leden. In Sint-Annaland kregen bestuur ders na afloop van de vergadering bij hun rondgang langs de tafeltjes toch nog kritiek te horen. Dat de fusie er een beetje doorgedrukt was, zonder schriftelijke stemming. Bij de in gang had ook niemand stembiljetten gekregen, in tegenstelling tot de vo rige vergaderingen. En een aantal le den had willen tegenstemmen, zo lieten ze de bestuurders in de Welle vaete weten, maar ze hadden hun beurt voorbij laten gaan. Niemand had gereageerd op de uitnodigingen van de voorzitter om vragen te stel len. Na 89 jaar was de Rabobank Sint- Annaland ter ziele. Op 9 april 2003 zou de 90 jaar vol gemaakt zijn. De Rabobank handhaaft in Sint-An naland, Sint-Maartensdijk en Tholen advieskantoren, waar de gehele week adviseurs zijn en waar zowel particulieren als bedrijven gebruik kunnen maken van geldopname- en stortingsautomaten. In Oud-Vosse- meer, Poortvliet, Sint-Philipsland en Stavenisse blijven er servicepunten met een geldopnameautomaat. Die kantoren zijn nog maar 1 dag per week meer geopend, behalve Poort vliet dat nog vier halve dagen open is. Daar zit nu nog de verzekerings afdeling van de Sint-Annalandse bank, maar die wordt samenge voegd met die van Sint-Maartens dijk. Scherpenisse beschikt alleen nog over een geldautomaat. Westerveld herhaalde, dat de Rabo bank als laatste in de dorpen het licht uit zal doen. „Het gaat bij onze bank niet alleen om geld verdienen, maar juist om lokale betrokkenheid. We zijn geworteld in deze samenle ving en dat moet zo blijven. Daar kunt u ons in de toekomst ook op aanspreken." Ook Van Gurp verzekerde zijn le den, dat de bijkantoren open zullen blijven. „Daar zijn afspraken over gemaakt." Hij hield zich overigens aanbevolen voor een tijdelijk kan toor waar de directie, bedrijfsadvi seurs en administratie centraal gehuisvest kunnen worden. Het kantoor in Sint-Maartensdijk is daarvoor te klein. Daarom zullen de drie grotere kantoren zo optimaal mogelijk benut worden. Hoe lang het nog zal duren, dat de onrenda bele gebouwen die maar 1 dag per week gebruikt worden, openblijven, zal de praktijk uitwijzen. De huis vesting krijgt nu prioriteit en dan is er nog 1 grote onbekende bij de bankfusie: de directeur. Voor G.J. Harmsen en C.H. Otto blijft het spannend, evenals voor vijf mede werkers waarvoor geen plaats is bij de fusiebank of die niet tevreden zijn met hun tweede keus die ze heb ben gekregen. Onder hen nog ad junct-directeur M.J. Hoek van de Rabobank Tholen. /IE VERDER PAGINA echt! Bruymeel keukens Drebbelstraat 9 Bergen op Zoom bruynzeel telefoon 0164-250900 www.bruynzeel-keukens.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Cor Schuurbiers uit Tholen zelfstandig verder met budosportschool Judith v.d. Berge opent praktijk Madelief voor voetmassage Hersteltrainer Erwin de Nijs zit op zijn plek bij voetbalclub RBC EN VERDER... Advertentie I.M. Jammer", zegt oud-voorzitter A. Kosten van de afdeling Sint-Philipsland/Anna Jacobapol- der van het Nederlandse Rode Kruis. „We zijn weer iets kwijt." De laatste bloedafname in dorpshuis de Wimpel ging vrijdagavond met weemoed gepaard, maar de meeste donors ga ven zich toch op voor de bloedbank Zuid-West Nederland. Daardoor kunnen ze na een op roep bloed blijven geven, maar dan in het ziekenhuis van Bergen op Zoom of Dirksland. Hoewel het de laatste keer is, blijkt het vrijdagavond niet drukker te zijn dan anders. De laatste gelegenheid om in Sint-Philipsland bloed te kunnen geven, trekt geen extra donors. Corinne Reijngoudt-van den Broek probeert de jeugdige Bart Steijn nog te overtuigen. Hij is samen met zijn vriendin Jolies Potter naar de Wimpel gekomen, want die wil nog graag voor de eerste en tegelijk ook de laatste keer in Sint-Philipsland een halve liter bloed geven. „Bloed is nodig! Mijn kinderen van 2 en 6 jaar geven twee buisjes per jaar zonder één kik te geven", zo haalt Co rinne alles uit de kast. „Ik geef nog liever mijn portemonnee af dan hier bloed te geven", zegt Bart resoluut. „Dat is zwak", zegt Corinne, maar ook dat maakt geen indruk op de jonge Flup- lander. Zijn aanzienlijk oudere dorpsgenoot Verwijs komt al voor de 78ste keer. „Ik had nog een poging willen doen om tot 100 door te gaan, maar dat lukt jammer genoeg niet meer in Sint-Philips land. Ik ga nu in Bergen op Zoom door tot 80, dan vind ik het welletjes." Opvallend veel jongeren helpen mee bij de bloedafname. Ze fungeren als schudder en brengen de volle zakken met bloed weg. De eltjarige Carmen Ridderhof is één van hen. Ze doet het voor de tweede en gelijk ook de laatste keer. Moeder Moerland-Soeters en zoon Harm liggen naast elkaar en achter hen doen moeder Hage-van Poortvliet en zoon Ivan, beiden uit Sint-Annaland, ook hun plicht. „Ik kom al jaren naar Sint-Philipsland omdat ik het hier prettiger vind dan in Sint-Maartensdijk of Tholen, waar de bloedafname veel massaler is. Hier is het knusser. Maar het is voor het eerst dat mijn zoon Harm nu naast me ligt bij het bloed geven", vertelt Hanna Moerland Behalve uit Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder zelf, kwamen er ook altijd donors van het eiland Tholen naar de Wimpel. Je kon daar drie keer per jaar bloed geven. „Daar zijn we in februari 1992 mee begonnen",, zegt Kosten. „Dokter Menger nam het initiatief voor de bloedafname, waarmee in juni 1954 is gestart. Toen nog in de Druiventros." Zie verder pagina 13. Carmen Ridderhof fungeert als schudder bij donor Harm Moerland. Koos en Adrie Geluk van de Kerremelkspot zijn zestig jaar getrouwd Balkenende trots op het Zeeuws, maar moet over erkenning nadenken Drie dagen computerplezier in De Wimpel The Young Voices viert tweede lustrum in St.-Annaland IS HET INNERLIJK KRACHTIG, DAN IS HET OPTREDEN BEHEERST Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Rust en ruimte is het handelsmerk van de gemeente Tholen. Dat zal be houden moeten blijven. De woon- en leefomgeving moet versterkt wor den, maar niet elk dorp hoeft hetzelfde te zijn. De kleinere dorpen zul len voorzieningen verliezen, maar een dorpshuis kan soelaas bieden. Tholen krijgt het hoofdaccent. In Sint-Annaland, Sint-Maartens dijk Scherpenisse, Sint-Annaland en Sint-Philipsland moet het voor zieningenniveau hoog blijven. Oud- Vossemeer, Poortvliet, Stavenisse en Anna Jacobapolder worden woon dorpen waar de leefbaarheid echter behouden moet worden. De burgers kunnen er op het einddebat over be stemming Tholen op woensdag 6 november in de Wellevaete in Sint- Annaland hun zegje over doen. In de toekomstvisie zijn keuzes ge maakt. Het college staat erachter, maar wil er mee naar de burgers 'om verantwoording' af te leggen, zo zegt burgemeester W. Nuis. „We vragen de bevolking of die zich erin herkent." Er worden vier 'ontwikkelings gebieden' aangewezen: Tholen, Sint-Annaland, Sint-Philipsland en Sint-Maartensdijk/Scherpenisse, die gezamenlijk een rol moeten spe len in de toekomst van Tholen. Het stadje aan de Eendracht is de hoofd kern. Hier concentreren zich de commerciële voorzieningen, onder wijs, sport en welzijn. Er is plaats voor hightechbedrijven en een meu belboulevard, aldus de ontwerpvi- sie. In de andere drie is plaats voor meer woningen, bedrijven, cultuur en re creatie. Het niveau van de voorzie ningen is er hoog. Het gemeen schapshuis is goed uitgerust voor de verenigingen, het winkelaanbod wordt gestimuleerd. Sint-Annaland zou meer moeten doen met water toerisme, Sint-Philipsland moet een centrumfunctie voor het voormalige eiland gaan vervullen, de smalstad heeft een krachtige impuls nodig (museum en recreatie). In Oud-Vossemeer, Poortvliet, Sta venisse en Anna Jacobapolder moet de leefbaarheid worden behouden. Woningbouw is hier bestemd voor natuurlijke groei. Uitbreiden met bedrijven moet beperkt blijven. De voorzieningen zullen hier echter af nemen. Inwoners zullen naar de gro tere plaatsen moeten. In deze dorpen zou echter het dorpshuis uitkomst kunnen bieden. Inwoners zouden diensten en producten kunnen be stellen (een fotorolletje, een half broodje) die daar afgeleverd worden door een speciale koeriersdienst. Het dorpshuis moet ook een huiska mer zijn om sociale contacten te kunnen onderhouden, een soort 'praet'uus.' Het buitengebied kan in zones wor den verdeeld. Voor landbouw of voor natuurontwikkeling, maar land bouw blijft toonaangevend. Recre atieve mogelijkheden worden mond jesmaat toegestaan (wandel- en fiestroutes). Ten zuiden van de N286 kan het plattelandstoerisme ontwikkeld wor den. Voor elke woonkern zullen sa men met de burgers dorpslannen ge maakt worden. De gemeente wil voorwaarden scheppen om ontwik kelingen mogelijk te maken en steun zoeken bij de inwoners om de plan nen uit te kunnen voeren. Het debat begint om half acht. Bankmedewerkster Esther den Engelsman (rechts) en de leden mevr. I. van Ommen en C. Meertens klinken in de Wellevaete op de fusie van de twee Rabobanken. De gemeente moet vijf architecten uitnodigen om hun visie te geven op de nieuwbouw van het gemeentehuis in Tholen. Uit die vijf kandidaten wordt de beste gekozen. De procedure is tijdrovend, maar begin 2003 moet bekend zijn wie de opdracht krijgt voor de nieuwbouw aan de Luchtenburgseweg. Ook moet er een selectie plaatsvinden van het bouwbureau dat het totale project begeleidt. Dat lichtte gemeentesecretaris S. Nieuwkoop dinsdagavond desge vraagd toe na de burgeravond in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk waar de nieuwbouw ook ter sprake kwam. De selectieprocedure duurt drie maan den. Een tijdrovende zaak, zegt hij. „We moeten volgens de Europese aanbestedingsprocedure werken, een zogenaamde niet openbare procedure met voorselectie. Dat betekent dat we in bepaalde Europese tijdschriften moeten adverteren, Cobouw hoort daar ook onder. Daarin moeten crite ria worden opgenomen waaraan de kandidaten moeten voldoen zoals technische kwaliteitseisen en ervaring met soortgelijke projecten. Op basis daarvan worden vijf architecten ge vraagd hier hun visie te komen pre senteren. Dan kiest de stuurgroep er een kandidaat uit die vervolgens een schets gaat maken." De stuurgroep is nu bezig om criteria te formuleren. Nieuwkoop legt uit dat het een tijdrovende zaak is. „Deze procedure duurt op zijn minst 94 da gen. Dat betekent dat we begin 2003 een architect hebben." Dezelfde aanpak geldt voor het selec teren van een bouwbureau dat het to tale project begeleidt. „Daar zijn we aan gebonden bij deze grote werken. Het drempelbedrag is 249.000 euro." De stuurgroep is ook bezig met de in richting van het kantoor. Dat geldt voor de publieksruimtes en voor de overige werkruimtes. Duidelijkheid is er nog niet over. „Het varieert van een open kantoortuin tot een gang met allemaal kamertjes en alles wat daar tussenin zit. Maar het is straks wel van belang voor de architect." Het college denkt binnen enkele we ken de ongeveer 8 ha grond te ver werven die nog nodig is voor de nieuwbouw aan de Luchtenburgse weg. De grond is nu nog eigendom van Aan de Stegge en Development Coordination. De nieuwbouw moet in 2005 klaar zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1