Provincie Zeeland Deelstroomgebieds- visie Zeeland Jaarprogramma ruimte, milieu, water en natuur Nostalgie in haven Sint-Annaland Plaatselijk nieuws lOfficiële Mededelingen Geschenken en kaarten Unicef Donderdag 24 oktober 2002 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 43/2002 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Inloopavonden Provinciaal Verkeers- en Vervoersplan Commissie Algemeen Bestuur Hoewel we nog een paar maanden zijn verwijderd van een nieuw jaar, is het bij de provincie weer de tijd om jaarprogramma's op tafel te leggen. Directie Ruimte, Milieu en Water (RMW) heeft haar programma eind september uitgegeven. Bedieningsregeling bruggen Kanaal door Walcheren Provinciale Almanak voor Zeeland Wegwerkzaam heden Verkeer en Vervoer Aanpassing bedieningstijden brug gen Kanaal door Walcheren Verkoping 5200 euro Anemaet beste visser Zangavond De Guijtenaerde schiet het best Camping en kunst Houtbewerken meisjes Rijden onder invloed Lezing onderwijs Nieuwe lichtmasten Ruim 7,5 kilo vis Hoger tarief voor evenementen LÜINliKALM 1BUUÜ, Ut. 1HUULÜÜ CUUKAJV1 17 Abdij Nieuws In de komende jaren krijgt Neder land en daarmee ook Zeeland te maken met een toenemende hoe veelheid neerslag. Het lijkt erop dat deze ontwikkeling zich al heeft aangekondigd gezien de extreme regenval van de afgelo pen jaren. Daarom is er een lan delijke Commissie waterbeheer 21e eeuw ingesteld. Op landelijk niveau is via een startovereen komst afgesproken dat er per deelstroomgebied een visie moet worden opgesteld. De provincie Zeeland heeft op dit moment een voorlopige visie gemaakt. De visie is een samenwerkingpro- duct tussen het waterschap, de gemeenten en de provincie. Overstroming De visie richt zich hoofdzakelijk op de wateroverlast door over stroming, veroorzaakt door veel neerslag in een korte tijd. De visie kijkt ook naar andere knel punten, bijvoorbeeld overstro ming als gevolg van te hoge grondwaterstanden, de riolering in bebouwd gebied, de bodemda ling, het watertekort voor de landbouw, de verzilting en de waterkwaliteit. Normen Voor de waterlast door overstro ming zijn landelijk normen vastge steld. Bebouwing mag niet vaker dan eens in de 100 jaar overstro men. Voor hoogwaardige land- en tuinbouw en glastuinbouw geldt eens in de 50 jaar, voor akker bouw eens in de 25 jaar en voor grasland eens in de 10 jaar. Voor natuurgebieden zijn er nog geen normen, al is daar wel behoefte aan. Oplossing Voor het zoeken naar oplossin gen voor wateroverlast door overstroming zijn twee belang rijke principes geformuleerd. Het principe van 'niet afwentelen': het principe 'vasthouden, bergen, afvoeren' houdt een prioriteits volgorde in, zadel een ander niet op met je problemen. Alle afvoergebieden voeren hun overtollig water af naar zeer grote buitenwateren, zoals de Wester- en Oosterschelde, dus er is geen sprake van afwente ling. Informatie De voorlopige deelstroomge- biedsvisie is te verkrijgen bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400 of per e-mail: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Het concept van het Provinciaal Verkeers- en vervoersplan (PWP) geeft de richting aan van het ver keers- en vervoersbeleid van de provincie voor de komende jaren. Hoewel het concept PWP met grote zorg en gebruik makend van specialistische ken nis is opgesteld, kan een bijdra ge uit de praktijk van alledag meehelpen het nog beter of uit voerbaarder te maken. Om de mening van de inwoners van de provincie te peilen en reactie te krijgen op het plan, zijn er inloop avonden gepland, te weten: 29 oktober in de Burgerzaal van het stadhuis te Middel burg; 30 oktober in het Hotel Terminus, Stationsplein 1 te Goes; 31 oktober in gemeen schapscentrum Meulvliet, Zoekweg 8 te Tholen; 5 no vember in het gemeentehuis te Zierikzee en op 6 novem ber in het Stadskantoor van Terneuzen. Op deze avonden zal het plan worden toegelicht middels panelen en een diapre sentatie. De opstellers van het plan zijn aanwezig om vragen te beantwoorden en suggesties op te nemen. De inloopavonden be ginnen om 19.30 uur en eindi gen om 21.30 uur. Op 28 oktober a.s. vergadert de Commissie Algemeen Bestuur om 13.45 uur in het Provincie huis, abdij 6 in Middelburg. Aan de orde komen onder andere de Najaarsnota, een brief van GS wat betreft het IPO-jaarplan en een brief inzake het actieplan over de democratische vernieu wing van de D66-statenfractie Zeeland. De agenda en bijbehorende stuk ken liggen ter inzage bij het informatiecentrum van de provin cie. voor de Deltawateren. Het is een complex proces, omdat er veel partijen bij zijn betrokken. Deze werkzaamheden zullen in 2003 worden afgerond met de vaststel ling van de visie door de drie Provinciale Staten. De provincie voert met het oog op een veiliger Westerschelde twee projecten uit, waaronder een project gericht op beperking van de risico's vanwege ammo- niaktransporten. Informatie Het jaarprogramma van directie Ruimte, Milieu, Water en Natuur en de bovengenoemde beleids plannen zijn op te vragen bij het informatiecentrum. Per 1 januari 2003 is de bedieningsregeling van de bruggen over het Kanaal door Walcheren enigszins aangepast. De regeling pakt gunstig uit voor zowel de beroeps- en recreatievaart als voor het openbaar vervoer en het wegverkeer. Bediening De bruggen worden het hele jaar van maandag tot en met zaterdag bediend van 06.00 uur tot 22.00 uur. Op alle zondagen van 16 tot en met 31 december, Nieuwjaarsdag en eerste en tweede kerstdag van 10.00 uur tot 19.00 uur. Een uitzondering hierop zijn de zondagen van 15 juni tot en met 15 september, tweede Paasdag en tweede Pinksterdag. Dan worden de bruggen bediend van 09.00 uur tot 21.00 uur. De beroepsvaart kan ook buiten deze bedieningstijden per marifoon het sluiscentrum in Vlissingen vragen om extra bediening van de bruggen. Als het sluiscentrum deze extra bediening verleent, kan de recreatievaart op dat moment meeliften. Hemelvaart Anders dan voorgaande jaren wordt de bedieningstijd op de zondag na Hemelvaart, 1 mei 2003, tot 21.00 uur verlengd. Verder zijn alle tijden opnieuw aangepast aan de huidige regelingen van het openbaar ver voer. Op basis hiervan zijn ook de bloktijden en spitsuursluitingen iets verschoven. 38 i 9» Het jaarprogramma Ruimte, Milieu, Water en Natuur geeft inzicht in activiteiten die de pro vincie in 2003 aanpakt op het terrein van ruimte, milieu, water en natuur. De activiteiten komen voort uit de beleidsplannen: Streekplan Zeeland, het milieube leidsplan 2001-2006 'Groen licht', het waterhuishoudingsplan 2001-2006 'Samen slim met water', het 1 O-puntenplan voor natuurbeleid Werk in uitvoering' en het Zeeuwse beleidsplan voor de kust en de Westerschelde- oevers. Hoofdlijnen in 2003 Op het beleidsterrein ruimte is de kracht van de Zeeuwse ste den van groot belang voor de provincie. Samen met de haven gebieden vormen zij de motor voor de ontwikkeling van Zee land. Om op voorzieningenni veau, bijvoorbeeld het aanbod van theaters, openbaar vervoer e.d. te kunnen concurreren met de randstad is het belangrijk dat de Zeeuwse steden gaan samen werken. Het rijk ondersteunt deze samenwerking, waarin Middelburg, Goes, Vlissingen en Terneuzen zijn aangemerkt als regionaal stedelijk netwerk. Deze samenwerking zal in 2003 verder vorm krijgen. In een later stadium wordt gekeken of de samenwer king kan worden uitgebreid tot over de grens, bijvoorbeeld met Gent. De provincie gaat samen met gemeenten en andere partijen verder met het in beeld brengen van de bodemproblematiek. De resultaten hiervan moeten in 2003 beschikbaar komen. De provincie gaat in 2003 verder met de laatste bodemsaneringen van gasfabriekterreinen. In 2004 komt de Wet geluidhin der te vervallen en dat betekent dat de gemeenten hun eigen geluidsbeleid moeten maken. Waar nodig ondersteunt de pro vincie dit proces. Samenwerking De Deltawateren leveren een belangrijke bijdrage aan het uiter lijk van Zeeland. Samen met andere belanghebbenden werken de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland al enige tijd samen aan de voorbe reiding van een gezamenlijk visie Onlangs is de Provinciale Alma nak voor Zeeland verschenen voor de periode 2002 tot en met 2004. De Almanak is een naslag werk met informatie over en adressen op divers gebied, waar onder kunst en cultuur, landbouw en visserij, natuur en milieu, onderwijs en sport. De provincie Zeeland als organisatie komt ook aanbod evenals de Zeeuwse ge meenten. De Provinciale Almanak voor Zeeland is te verkrijgen bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400 of te bestellen via e-mail: infocentrum@zee- land.nl. De Almanak kost €14,75. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Informatie Voor meer informatie over de bedieningsregeling van de bruggen over het Kanaal door Walcheren, bloktijden en spitsuursluitingen kan con tact worden opgenomen met het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400 of per e-mail: infocentrum@zee- land.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. 9T' Tot 1 november zijn er nog asfaltreparaties aan de provin ciale wegen N289 vanaf de pro vinciegrens Noord-Brabant tot aan Goes en aan de N666 Kapelle-Middelburg. Tegelijk met de reparaties wordt de spoorvor ming aangepakt. Er blijft steeds één rijstrook beschikbaar en er wordt met verkeerslichten gewerkt. Onderhoud Tussen 23 oktober en 1 novem ber wordt onderhoud aan het asfalt uitgevoerd aan de N658 Nieuw Vossemeer/Sint Annaland. In die periode is de weg één dag afgesloten voor het verkeer. De omleidingsroutes worden met borden aangegeven. Van 28 oktober tot 1 november wordt de klinkerverharding van het verkeersplateau in de N687 Koewacht-Axel, ter hoogte van industrieterrein Drieschouwen, vervangen door asfaltbeton. Voor het autoverkeer blijft één rij strook beschikbaar. Verkeers lichten zorgen voor de doorstro ming. Fietsers wordt zoveel mogelijk doorgang verschaft. Alleen zal het af en toe nodig zijn dat een stukje van zo'n 20 meter te voet wordt afgelegd. Er komt een tijdelijke in- en uitrit van rij platen voor het industrieterrein aan de zuidkant van het ver keersplateau. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben op 8 oktober 2002 besloten de bedieningsregeling bruggen Kanaal door Walcheren met ingang van 1 januari 2003 op onderdelen aan te passen. Het besluit houdt in hoofdlijnen in dat - nachtbediening voor beroeps vaart onder restricties wordt toegestaan; - de bediening op zondag na Hemelvaartdag s'avonds wordt verlengd; - de bedieningstijden worden aangepast aan de huidige dienstregelingen van het open baar vervoer. Het besluit ligt van 23 oktober 2002 tot en met 3 december 2002 ter inzage visie bij de directie Infrastructuur Ver voer, Abdij 6 te Middelburg, op werkdagen van 9-16.00 uur, en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kantoor uren, het verkrijgen van een mon delinge toelichting en/of kopieën van ter visie gelegde stukken, kunt u contact opnemen met de heer A.L.B. Huurman, tel. 0118- 63/1 526. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit tot en met 3 december 2002 gemotiveerd bezwaar maken bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Infrastruc tuur Vervoer, Postbus 524, 4330 AM Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen om een voor lopige voorziening vragen bij de President van de Rechtbank Mid delburg, Postbus 8109, 4330 EC Middelburg. nen van schuttersvereniging Clove- niersgilde. De boogschutters scho ten op aangepaste doelen, waarbij zo dicht mogelijk bij het eigen ge middelde moest worden geschoten. De Guijtenaerde zat daar 0,06 bo ven. De verdere uitslag: 2. K. Polse- ma -0,12; 3. C. v.d. Gouwe -0,18; 4. K. Jansens +0,19; 5. P. Suurland +0,27; 6. T. de Wilde -0,59; 7. K. Poot -0,70; 8. A. van Dijke -0,86; 9. H. Kloet -0,88; 10. J. de Wilde - 0,97; 11. D. van Gijlswijk +1,30; 12. J. v.d. Slikke -1,50; 13. A. v.d. Slikke -3,61. De verkoping van vrouwenvereni ging Waakt en Bidt is geslaagd. Er was veel belangstelling, zodat 's avonds een netto opbrengst bekend kon worden gemaakt vam 5200 eu ro. Sint-Phitipsland Poortvliet VERVOLG VAN PAGINA 2 R. Anemaet heeft de tiende beker wedstrijd gewonnen van visclub De Zeebaars. Aan de Moggershilpolder sloegen de 41 deelnemers zaterdag bijna elf kilo vis aan de haak. Ane maet won met 1512 p; 2. R. van Tiggele 990 p; 3. A. Munter 920 p; 4. H. Dijke 870 p; 5. Martijn West dorp (jeugd) 655 p; 6. K. v.d. Werff 580 p; 7. D. Westdorp 575 p; 8. me vr. G. v.d. Werff 575 p; 9. J. Bijl 495 p; 10. Ingmar Westdorp (jeugd) 460 p; 11. L. Bijl 450 p; 12. A. Beurkens 430 p. De koren De Lofstem en De Jonge Lofstem werken zaterdag mee aan een zangavond in de N.H. kerk. Het gemengd koor wordt geleid door Koos v.d. Slikke, het jeugd koor door Sjan van Gorsel. Orga nisten zijn respectievelijk Kees v.d. Slikke en Arjan Dekker. De avond begint om half acht. Voor de derde keer zingen de koren voor de stichting de Onder grondse Kerk. Deze stichting or ganiseert momenteel de actie Rugzak. De opbrengst van het ver kopen van rugzakken wordt ge bruikt om de levens van kinderen die lijden onder vervolging en ge weld wat op te vrolijken. Dhr. Kruithof van de stichting spreekt tijdens de zangavond een appèl woord. Maurice de Guijtenaerde heeft za terdag de najaarsschieting gewon Het was een origineel idee, kampe ren op een landschapscamping en tegelijk kunstzinnig bezig zijn tij dens workshops. De familie Van Nieuwenhuijzen van de Kruijten- burg ontwikkelde dit met deskundi gen, peilde de bereidheid bij cursus leiders. Maar de cursisten lieten het afweten. „We hebben twee of drie keer geprobeerd wat op te zetten. Maar meer dan drie, vier deelne mers kregen we niet", vertelt onder nemer Hans van Nieuwenhuijzen, die eerst de markt heeft afgetast al vorens grote investeringen te doen. „Er moet natuurlijk wel perspectief in zitten. Maar de conclusie moet zijn dat het in de regio niet aan slaat." De provincie had voor het project Kruijtenburgse kunst een subsidie van 5103 gulden toegezegd uit de pot Vitaal Platteland. Er is nog een keer uitstel verleend om het project tijdig te realiseren, maar Van Nieu wenhuijzen heeft het af moeten bla zen. „Maar we blijven er wél mee bezig, proberen het in een andere vorm van de grond te krijgen." Daarnaast heeft hij andere pijlen op de boog, waarover hij nog niets kan zeggen. De landschapscamping op zich slaat goed aan, meldt hij. „Er is een steeds groter wordende doelgroep voor de elementen rust en ruimte die we hier kunnen bieden, in com binatie met natuur." Jeugd- en jongerenwerk begint op dinsdag 29 oktober met een Techni- ka-10-cursus 'Hout en beweging' in Anna Jacobapolder. Meisjes van 9 t/m 12 jaar worden stapsgewijs de basisvaardigheden bijgebracht voor houtbewerking. Aan de orde komen het lezen van een werktekening, meten en aftekenen, verkrijgen van ruimtelijk inzicht, toepassen van verschillende houtverbindingen, be noemen en hanteren van verschil lende materialen en gereedschap pen. Dit alles wordt verwerkt in aantrekkelijke werkstukken die aan sluiten bij de belevingswereld van meisjes in deze leeftijd. Rita Boude - ling en Mieke Baartmans begelei den de deelnemers. De cursus bestaat uit tien lessen, de avonden duren van half zeven tot acht uur. Voor informatie en aan melding kan men terecht bij Rita Boudeling, tel. 0167-572538. Bij een alcoholcontrole is in de nacht van zaterdag op zondag twee keer proces-verbaal opgemaakt door de politie. Kort na half een werd op de Krabbenkreekweg een 46-jarige Thoolse automobilist be trapt op het rijden onder invloed. Hij had meer dan anderhalf keer de toegestane hoeveelheid gedronken en kreeg een rijverbod van drie uren. Rond één uur was op de Rijks weg een 23-jarige automobilist ui Bergen op Zoom het haasje. Die bleek 2,5 keer teveel te hebben ge dronken en moest de auto zes uren laten staan. Het onderwijs in het dorp gedu rende de periode 1645-1801 is het onderwerp van een lezing die H. Uil uit Zierikzee vanavond houdt in De Wimpel. Uil is archivaris van Schouwen-Duiveland (en oud streekarchivaris van onder meer Sint-Philipsland) en is bezig met een studie die heel Zeeland omvat en waarop hij hoopt te promover en. Het jaartal 1801 is gekozen omdat toen de algemene onder wijswet in ons land tot stand kwam. Uil spreekt op uitnodiging van heemkundekring Philippus- landt. Voorafgaand aan de lezing is er een huishoudelijk gedeelte, de bijeenkomst begint om half acht. De open ochtend van de kring trok zaterdag een twintigtal belangstel lenden. Een op het schor gevonden kruikje en een oude kaart zijn de aanwinsten die Philippuslandt op deed, naast drie nieuwe leden. Voetbalclub Noad '67 heeft drie nieuwe lichtmasten op het trai ningsveld. Een groep vrijwilligers groef zaterdag de kabels in, waar mee de klus was geklaard. Een druk op de knop en elektricien Kees Ligtendag - keeper van het tweede team - had de voldoening dat het licht aansprong. Voortaan schijnt er van weerskanten licht op het oefenveld van de voetbalclub. Binnen een jaar nadat er op de le denvergadering over was gespro ken, is het karwei geklaard. De viswedstrijd van De Makreel is zaterdag gewonnen door Bram van Oeveren, en Dennis Moerland was de beste bij de jeugd. Ruim 7,5 ki lo vis sloegen de deelnemers za terdag aan de haak. De uitslag: 1. A. van oeveren 1025 p; 2. J. Kaas hoek 1005 p; 3. K. v.d. Berg 955 p; 4. G.J. Glasbergen 895 p; 5. J. de Ruijter 775 p. Jeugd: 1. D. Moerland 845 p; 2. C. van Oeve ren 355 p; 3. J.L. Kempeneers 325 p; 4. B. de Ruijter 295 p; 5. C. Noorthoek 165 p. De behandeling van vergunningen voor evenementen vergt veel tijd van de gemeente en de leges van 6 euro staat dan ook niet in verhou ding tot de kosten. Het gaat om vrijstelling of ontheffing van de bepalingen in de algemene plaat selijke verordening APV in ver band met een braderie, kermis, wielerronde, e.d. Maar aan de be oordeling van de braderie in Tho len heeft de gemeente veel meer werk dan die in Stavenisse. Er wordt dan ook nog druk gestu deerd op de hoogte van de tarie ven, maar meer dan een verdubbe ling zit er wel in. In de raadscommissie middelen onlangs was M.A.J. van der Linde (PvdA) tegen het verhogen van de leges voor grotere evenementen. „Het gaat hier om volksfeesten. Die zijn goed voor de saamhorig- Oude tijden leken even te herleven, maandag in de Sint-Annalandse haven. Het is een imposant gezicht, maandagmorgen in de haven van Sint-Annaland. Daar liggen 19 traditionele zeilschepen afge meerd. „Het is drukker dan in de Deltaweek", zegt havenmeester Kees Smits. De schepen, allemaal oude beurt- en binnenvaartsche pen, doen mee aan de bietenrace. Elk schip heeft een mand aan boord gekregen gevuld met sui kerbieten. De zeilen - wit of bruin - worden gehesen en een voor een varen de schepen het zeegat uit. Uit Rotterdam komen ze, Goes, Ooltgensplaat, Gouda, Hellevoet- sluis. Van Tholen is de Tippy erbij. Jaap Littooij van de organisatie staat tevreden op de kade. „Een pracht gezicht", vindt hij. „En we treffen het met het weer." Vier jaar geleden werd de meerdaagse tocht voor het eerst gehouden, met vijf deelnemers. Sindsdien is de belangstelling alleen maar toege nomen. „Heel vaak wonen de eige naren van deze schepen aan boord en daardoor zijn ze in staat om die te onderhouden." Littooij vindt dat de waarde van dit stukje oer- Nederlands cultuurgoed danig wordt onderschat. „Er zijn bij voorbeeld nauwelijks ligplaatsen voor beschikbaar in de havens." De schepen hebben vaak complete gezinnen aan boord; bewust is de herfstvakantie voor dit evenement gekozen. Buitendienstmedewer ker René van den Eijnden van de Suikerunie heeft de bieten gere geld. Zijn werkgever sponsort de tocht en zorgde gisteren voor een ludieke keuring van de bieten op het eindpunt, de haven van Steen bergen. De bietenrace laat een stukje nostalgie herleven, want vroeger werden de suikerbieten op deze manier naar de fabriek getransporteerd. Enkele oude schippers op de kade weten nog hoe dat ging, ook in Sint-Anna- land. De deelnemende schepen variëren in lengte van 12 tot 30 meter. Van uit Sint-Annaland varen ze maan dag in westelijke richting, om via het Keeten en het Brabantsche Vaarwater naar Goes te gaan. Daar worden bij aankomst de schepen door bemanning en paar den door het havenkanaal ge jaagd. Dinsdag staat de etappe naar Bruinisse op het program ma. En woensdagmiddag eindigt de tocht in Steenbergen, waar burgemeester Van Wijk de wissel beker uitreikt en de deelnemers een schippersmaaltijd aangebo den krijgen. heid. Bovendien wordt het vaak door vrijwilligers gedaan. Het is een verkeerd signaal om dat duur der te maken." Volgens wethouder K.A. Heijboer is het de bedoeling dat voor de jaarwisseling de APV wordt vast gesteld. „Er wordt nog dieper op ingegaan. We willen bijvoorbeeld een verschil maken in het tarief voor commerciële en niet-com- merciële belangen." Met de decembermaand voor de deur brengt Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, weer een collectie geschenken en wenskaarten uit. Kerstversieringen, kalenders, agen da's, kaarsen, T-shirts en speelgoed worden aangeboden. Met de op brengst ervan werkt Unicef aan het vergroten van de kansen van kinde ren wereldwijd. Kansen op een vei lig en beter leven, en op onderwijs. Op Tholen zijn de Unicef-artikelen op drie adressen verkrijgbaar: me vr. Lanooy in Scherpenisse (0166- 664615), mevr. Van der Vlies in Sint-Philipsland (0167-572336) en de Wereldwinkel aan de Bakstraat in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 17