'Beheerder komt niet speciaal meer voor ons' Drie dagen computerplezier in dorpshuis De Wimpel Dekker wordt dealer van Seat Cor Schuurbiers start een budosportschool in Tholen Verburgh 'Voor de levendigheid van het dorp is het jammer' Overname activiteiten Felix Janssens in gymzaal Zoekweg Extra controle bij Oesterdam Geld zoeken zwemonderwijs Donderdag 24 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Teveel mensen weten niks van NAKS. De ruim dertig jaar oude omnivereniging uit Sint-Maartensdijk heeft te maken met een teruglo pend aantal actieve leden. Met name de bezetting van de trimclub en de badmin ton laat te wensen over. Meer dan een handjevol le den komt er niet meer. Daar moet verandering in komen, vindt penning meester Antonio Broeren. Behalve aan recreatieve sporters heeft NAKS ook gebrek aan een dagelijks bestuur. Al jaren zijn er vacatures voor de functies van voorzitter en secretaris. Broeren is tegen wil en dank degene die de touw tjes van de vereniging in handen heeft. Het belang rijkst is echter dat er meer leden komen. „Want op een zwakke basis kun je geen bestuur grondvesten." Negatieve spiraal dreigt voor omnivereniging NAKS Sint-Maartensdijk Zonder verplichtingen Vierkante ogen Sportinstructeur Cor Schuurbiers uit Tholen was al enige tijd bezig met plannen om een eigen budosport school te beginnen. Toen bekend werd dat sportschool Felix Janssens, waar- Schuurbiers al tien jaar lang werkzaam is, per 1 november a.s. wordt overgenomen door een bedrijf dat niet geinteresseerd is in de vecht sportafdeling, kwamen die plannen in een stroomver snelling terecht. Alle sporters die Cor bij sportschool Janssens onder zijn hoede heeft, gaan per 1 november mee over naar zijn eigen budosportschool. Veertien dames b.v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fa» 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, /speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Aan de naam ligt het zeker niet. Na Arbeid Komt Sport (NAKS) is een naam die klinkt als een klok. De sportvereniging bestaat uit vier af delingen. Korfbalvereniging Emer- go is wellicht het bekendst. Emergo heeft ook een eigen bestuur dat aan de weg timmert, net als de volley balclub Thovo. NAKS, ooit begon nen als trimclub, is het overkoepe lend orgaan dat een hoop administratieve rompslomp van de aangesloten vereniging wegneemt. Zowel de badmintonvereniging Space Shuttle als de trim zijn de laatste jaren het kritische punt dicht genaderd. De vrijblijvendheid van de activiteiten, in principe de kracht van de verenigingen, keert zich vol gens Broeren nu tegen de clubs. „Het is geen toeval dat juist de bad minton en de trim te maken hebben met een terugloop van het aantal ac tieve leden. Het zijn individuele sporten, recreatief van opzet. Dan wordt het meteen ook makkelijk om weg te blijven. Bij een teamsport doe je dat toch minder gauw." Naar de oorzaak van de terugloop is het gissen, aldus Broeren. „Natuur lijk zijn er in de recreatieve sfeer veel meer mogelijkheden bij geko men om te sporten dan in de begin jaren van NAKS. Daarnaast denk ik dat we als vereniging ook te weinig van ons hebben laten horen. In Sint- Diana op de Brouw leidt het groepje bij de dames van de trim in de sportzaal van Haestinge in Sint-Maartensdijk. Maartensdijk zijn er de laatste jaren nieuwe wijken bijgekomen waar de meeste bewoners nooit van ons heb ben gehouden. Met folders en ander promotiemateriaal moeten we daar de aandacht op ons vestigen. Het gevaar is anders groot dat we in een negatieve spiraal terecht komen. Ook richting Haestinge moeten we initiatieven ondernemen. Het ge brek aan leden leidt tot een vicieuze cirkel. De beheerder komt niet meer speciaal voor ons naar het gebouw. Het gevolg is dat we door een don ker gat en via de achteringang naar de zaal moeten, om dan zelf het licht aan te steken. Het is niet uitno digend en zeker voor vrouwen voelt het onveilig aan. Ook willen we graag weten wat voor ons de gevol gen zijn van de toekomstige nieuw bouw van Haestinge, met name in financieel opzicht. Daar is op dit moment geen enkel zicht op." Het recreatieve badminton is op maandagavond in Haestinge van 20.00 tot 22.00 uur. Op dinsdag traint de korfbal en de volleybal. Op woensdagavond is de trimclub van NAKS actief in de zaal van 20.30 tot 21.30 uur. Trimmen, gym, aero bics, fitness, sport en spel worden door Diana op den Brouw op een creatieve en speelse manier gege ven. Op donderdag is het weer de beurt aan de korfbal en de volley ballers. Op zaterdag speelt Emergo voor de competitie. Geïnteresseer den kunnen driemaal gratis mee doen aan de activiteiten van de bij NAKS aangesloten afdelingen. Op die manier hoopt de omnivereniging uit Sint-Maartensdijk meer mensen bij haar activiteiten te betrekken, al dus Broeren. „Eerst proeven, zonder verplichtingen." Broeren gelooft nog altijd in de toe komst van NAKS, ook nu steeds minder leden de zaalhuur van Haes tinge moeten opbrengen. De vier af delingen hebben elk een afgevaar digde in het overkoepelende bestuur. Broeren is het enige dage- Een netwerk met ruim veertig computers, talloze spelletjes, de nieuwste software en muziek en dat allemaal drie dagen lang bij elkaar verza meld in dorpshuis De Wimpel in Sint- Philipsland. Tijdens de eerste drie dagen van de herfstvakantie konden de dertig deelnemers aan de eerste ,Lan-party' die in de gemeente Tholen werd gehouden, zich non stop uitleven achter hun computer. De organisatoren Pim Polderman, Erik Pienbroek en Sebastian Berm kijken ondanks de wat tegenvallen de deelname tevreden terug op de marathonsessie. In een verduisterde zaal van De Wimpel is het een wirwar van ka bels. Tafels met daarop de pc's van de deelnemende computerfreaks staan tegen elkaar geschoven. Harde ritmische muziek schalt uit diverse boxen en de ogen van de jongelui staren geconcentreerd naar het com puterscherm. Voor de liefhebbers van alles wat er op computergebied te koop is, lijkt de zaal van het dorpshuis in Sint-Philipsland dezer dagen het absolute walhalla. Bijna overstemd door de kakofonie aan computergeluid en muziek legt Sint-Philipslander Sebastian Berm uit waarom het bijwonen van een dergelijk computerspektakel de deelnemers zo'n ,kick' geeft. „Ik kwam via internetprovider Zeeland- net in contact met Pim Polderman uit Burgh-Haamstede en Erik Pien broek uit Terneuzen. Zij organiseer den beiden al langer 'Lan-party's' en ik ben een keer als deelnemer aan zo'n ,pc-meeting' mee gaan doen. De afkorting Lan staat voor Local area network en dat betekent in het Nederlands dat alle aanwezi ge computers via een intern netwerk aan elkaar gekoppeld zijn. Het spe len van de meest geavanceerde computerspelletjes tegen andere jongeren en het uitwisselen van al lerlei nieuwtjes op het gebied van soft- en hardware sprak mij enorm aan. We kregen al snel het idee om in de gemeente Tholen ook eens zo'n evenement te houden. In De Wimpel hebben we voldoende ruimte voor alle apparatuur en we hebben voor de deelnemers een aparte slaapruimte. Er zijn douches en iedereen kan wat te eten en drin ken kopen. De meeste mensen ne men echter niet veel tijd om te eten en te slapen en er worden vele uren aan een stuk achter het computer scherm doorgebracht. Er zijn diver se onderlinge competities in uiteen lopende computerspelletjes en voor de winnaars hebben we (hoe kan het ook anders) computerprijzen zoals cd-rom's en computerspellen." Het organiserende trio had in prin cipe plaats voor vijfenzeventig deelnemers. Sebastian Berm kan dan ook niet ontkennen dat hij enigszins teleurgesteld is in de op komst van de Thoolse jeugd. „Ik weet zeker dat er best veel ,com- putergekken' in onze gemeente wonen. De meeste mensen kijken volgens mij liever eerst even de kat uit de boom bij zo'n nieuw evenement. We moeten natuurlijk de eindbalans nog opmaken, maar als we uit de kosten komen, dan gaan we zeker nog een keer op herhaling met onze computer- meerdaagse." Voor de kosten hoe ven de liefhebbers van onvervalst computerplezier het deelnemen aan een ,Lan-party' niet te laten. Voor 15 euro ben je tijdens de herfstvakantie drie dagen lang on der de pannen. De meest vreemdsoortige compu tertaal vliegt door de zaal en ge biologeerd kijken vermoeide ogen naar de wirwar van snel voor bij flitsende animaties. Met vier kante ogen van het turen naar het beeldscherm en met wallen onder de ogen door het gebrek aan vol doende nachtrust worden aan het eind van de driedaagse computer happening alle computerspullen losgekoppeld en opgeruimd. Na het uitwisselen van de onderlinge adressen en enkele laatste compu- tertips gaan de 'diehards' tevreden huiswaarts. lijkse bestuurslid. Aan de opzet van omnivereniging wordt niet getornd. „De besturen van de aangesloten clubs kunnen zich dankzij deze structuur concentreren op hun sport zelf. Ze hoeven zich niet druk te maken om ledenadministratie en contributie. Dan wordt allemaal vanuit het overkoepelend bestuur geregeld. De vier afdelingen hebben elkaar ook nodig in financieel op zicht. Als één van de vier afdelingen wat minder draait, kunnen de ande ren bijspringen. Die onderlinge soli dariteit is in het verleden wel eens nodig geweest. Daarnaast kun je el kaar op deze manier wakker houden en wederzijds inspireren.' Met een tweedaagse autoshow, morgen en zaterdag, viert autobe drijf Dekker in Sint-Annaland het onlangs verworven dealerschap van Seat. Na zes jaar merkenloos te zijn geweest, presenteert Dek ker weer een bepaalde modellen- lijn. „Je moet in een merk gespe cialiseerd zijn, dat vraagt de elektronica gewoon", zegt Peter Dekker. „Anders kun je niet meer up to date zijn, met name niet voor auto's vanaf 1995 waarvoor je toch speciale apparatuur nodig hebt." Het autobedrijf aan de Spuistraat, bij de ingang van Sint-Annaland, was tot 1996 dealer van Audi en VW. De Seat is daar een zusje van, want importeur Pon heeft ook voor deze Spaanse auto de touw tjes in handen. Aangezien een groot deel van de onderdelen hetzelfde is, kan Dek ker de voor Audi en VW gebruikte apparatuur inzetten voor de Seat- lijn. „Het onderstel, de motor en de versnellingsbak zijn hetzelfde. Alleen de carrosserie is verschil lend." Dekker is subdealer van de Zeeuwse Seat-dealer Blankestijn uit Goes. Hoewel de dealercon tracten door de Europese regelge ving allemaal ter discussie staan, zal Dekker de garantieverplichtin gen van Seat nu op zich nemen en ook de onderdelen leveren. Seat biedt ten opzichte van VW een goedkopere lijn. „Het is een sportieve, complete auto voor minder geld", zegt Peter Dekker. Vanaf de Golf tot en met de Bora is Seat vergelijkbaar met de typen Arosa, Ibiza, Cordoba, Leon en Toledo. Voor de bestelauto Caddy is er de Inca en voor de ruimtewa gen Sharan is er de Allahambra voor 7 personen. En dat in zowel de benzine als de dieseluitvoering. Alle modellen staan in de showroom en Dekker biedt de ge legenheid om een proefrit te ma ken. VERVOLG VAN VOORPAGINA Dat weet Rode Kruishelper Piet den Braber ook nog wel. „Ik doe al der tig jaar mee. Tevoren dronken som migen al wat, zodat hun bloed goed dun was. Er is eens iemand boven van de trap - de bloedafname was in de bovenzaal van het café - naar be neden gekomen. Die had wel een hersenschudding." Sommigen ble ven wel tot 1 uur in de Druiventros hangen. Toen was het bloed geven nog een uitje. Het was gezellig. Je ontmoette andere mensen en bleef praten. En eens per jaar kwamen de hoofd bestuursleden van het Nederlandse Rode Kruis en de Zeeuwse com missaris van de koningin naar Sint- Philipsland, want het dorp stond ja ren aan de top met de hoogste collecte-opbrengst per inwoner en verhoudingsgewijs ook het grootste aantal donors. „Maar de drempel is veel hoger ge worden dan vroeger", zegt oud voorzitter Kosten. „Voor de veilig heid van het bloed zijn er allerlei controles ingebouwd, zoals het me ten van de bloeddruk." Dat blijkt ook vrijdagavond: 147 mensen wil den bloed geven, maar 8 werden er na de controles afgewezen, zodat er bij 139 inwoners werkelijk een hal ve liter werd afgetapt. Reinie Reijngoudt en Anja Verstrate denken niet dat er veel inwoners naar elders zullen gaan om donor te kunnen blijven. „Tien procent, dan houdt het op. Hier ben je er in een uur vanaf, maar als je naar Bergen op Zoom moet, ben je zeker twee ureh kwijt." Onder het genot van een kop koffie blijken velen in de kleine zaal toch een formulier van de bloedbank in te vullen. „Het is jammer dat het stopt, want er was hier veel jeugd bij en nog andere vrijwilligers", zegt de Thoolse Rode Kruisvoorzitter Bert Stolk. „We moeten wat anders gaan Met wallen onder de ogen zitten 30 jongeren drie dagen achter de computer in Sint-Philipsland. Sportinstructeur Cor Schuurbiers aan de slag met een groep jonge Thoolse judoka 's. Zij gaan per 1 november automatisch mee over naar de nieuwe budosportschool van Schuurbiers. Felix Janssens was in de jaren veertig eeti van de pioniers op het gebied van moderne sportbeoefe ning in Bergen op Zoom en om streken. Door de jaren heen nam de vechtsportafdeling binnen zijn bedrijf een belangrijke plaats in. Toen Cor Schuurbiers zo'n tien jaar geleden in Tholen kwam wonen, trad hij als vechtsportin structeur in dienst bij de gere nommeerde sportschool van Jans sens. Op diverse plaatsen in West-Brabant en België geeft de Tholenaar wekelijks les aan on geveer driehonderdvijftig sporters in alle leeftijdscategorieën. „Ne gentig procent van alle budospor- ters die ik train zijn puur recre atief met hun hobby bezig. Voor de wedstrijdsporters geef ik twee maal per week aparte regionale trainingen in Roosendaal. Bij Fe lix Janssens werden de judoka's en andere vechtsporters zeer seri eus genomen en de trainingsfacili teiten waren altijd prima. Het in ternationale bedrijf Fitness First, de nieuwe eigenaar van de sport schoolvestigingen van Janssens in Roosendaal en Bergen op Zoom, richt het vizier echter volledig op de fitnessactiviteiten en de vecht sportafdelingen passen niet hun bedrijfsformule. Ik was al enige tijd in gesprek met de huidige eigenaar Peter Janssens (de zoon van oprichter Felix Jans sens) over het zelfstandig opstar ten van een eigen budosport school. Door de goede band die ik als werknemer met Janssens heb opgebouwd, vond ik het best moeilijk om met hem over deze zaak te praten. Ik zou als zelfstan dig sportschoolhouder toch een di recte concurrent worden van zijn bedrijf. Door de verkoop van Janssens sportscholen is voor mij die more le belemmering weggenomen. Al le budosporters, die ik vaak al ja ren begeleid, gaan automatisch mee over naar mijn eigen budo sportschool", aldus instructeur en kersverse ondernemer Schuur biers. Cor Schuurbiers zit boordevol ideeën om het aantal beoefenaars van sporten als judo en jiu-jitsu verder uit te breiden. „Bij de sportscholen van Janssens werden we als budosporters wel voor vol aangezien, maar de eerlijkheid ge biedt mij te zeggen, dat er niet erg veel aan promotie en werving van nieuwe sporters werd gedaan. Ik ga in ieder geval hard werken om in Tholen en omstreken nog veel meer kinderen en volwassenen op de judomat te krijgen. Het beoefe nen van vechtsporten is erg goed voor de algemene ontwikkeling van lichaam en geest. Het is een groot misverstand om te denken dat er agressie en bruut geweld komt kijken bij de sporten waarin ik training geef. Discipline, lichaamsbeheersing, zelfvertrouwen en de sociale om gang met anderen zijn de belang rijkste aandachtspunten tijdens mijn sportlessen. Ik ben enkele maanden geleden begonnen met een zelfverdedigingscursus waar aan ook veertien dames meedoen. Als je ziet met hoeveel plezier zij samen aan hun fysieke en mentale weerbaarheid werken, dan geeft mij dat als instructeur erg veel voldoening. Voor de kinderen houd ik in alle plaatsen waar ik les geef, twee keer per jaar een 'vriendjesdag.' Op een speelse ma nier komen er zo steeds meer 'bu dosporters in de dop' in aanraking met de fascinerende vechtsport disciplines", aldus een enthou siaste Cor Schuurbiers. Mensen die graag eens vrijblij vend kennis willen maken met de verschillende takken van vecht sport kunnen een gratis proefles krijgen in de gymzaal aan de Zoekweg in Tholen op woensdag middag van 13.30 tot 15.30 uur. verzinnen. Binnenkort hebben we een vergadering met de EHBO'ers erbij die altijd hielpen." Huibert Hoek, lid van het Sigma team, is al 18 jaar bij de bloedafna me in zijn woonplaats betrokken. „Ik ben als schudder begonnen en later als Rode Kruishelper. Ik herin ner me nog goed de warme zomer van 1994, toen er zestig donors flauw gevallen zijn. Vanavond is er niemand onderuit gegaan en dat is een uitzondering, want meestal had je er wel een aantal." De leider van de bloedafname in Sint-Philipsland, A.M. van Dijke, vindt het na twaalf jaar welletjes. „Voor de levendigheid van het dorp is het jammer, want drie keer per jaar kwamen hier toch zo'n 150 do nors en nog eens vijftig helpers naar de Wimpel. Maar onze dien sten zitten erop. Het laten rijden van een bus naar Bergen op Zoom heeft geen zin, maar de mensen worden individueel en per bloed groep opgeroepen." Van Dijke legt zich er maar bij neer dat het afgelo pen is. Kosten blijft er moeite mee houden. „Er is weer iets weg in Sint-Philipsland. Dat vind ik het ergste." Op de Nieuwe Postweg bij Tholen en de Oesterdam worden de hoog ste snelheidsoverschrijdingen ge meten. Deze twee plaatsen worden de komende tijd dan ook extra ge controleerd door de politie. Het project richt zich met name op be stuurders die meer dan 30 kilome ter te hard rijden, met als opzet indammen van dit 'verkeerscrimi- neel' gedrag. Controle vindt plaats met de lasergun en overtreders worden altijd staande gehouden. Van wie meer dan 50 kilometer te hard rijdt, wordt meteen het rijbe wijs ingevorderd. Het project loopt tot april. De actie valt, niet toevallig, samen met een snelheidscampagne van het regionaal orgaan verkeersvei ligheid Zeeland. Die richt zich op zowel 80-km-wegen als wegen binnen de bebouwde kom, omdat daar de meeste verkeersslacht offers vallen. Binnen de bebouwde kom wordt een poster gebruikt die de link legt met de regel voorrang van rechts, daarbuiten zal een andere poster te zien zijn die ingaat op de verwaar loosbare tijdwinst die te hard rij den oplevert. Televisiespotjes en thermometerborden langs wegen worden eveneens ingezet bij de campagne, die tot 24 november duurt. Alles wordt in het werk gesteld om met de basisscholen de Regen boog in Tholen, de Ark in Oud- Vossemeer en School met de Bijbel in Poortvliet tot een bevre digende oplossing te komen wat betreft het zwemonderwijs. Dat antwoorden burgemeester en wet houders op vragen van de Chris tenunie. Daaruit blijkt ook dat er geen geld is om een derde zwemleerkracht in plaats van de schoolleerkracht bij de lessen in te zetten. „Kan er dan toch een vervolg komen?" wilde A.L. Piet maandag weten in de gemeenteraad. Wethouder W.C. van Kempen zei dat hierover met alle scholen overleg plaatsvindt. Maar aan de gewenste oplossing hangt een prijskaartje. „Dekking daarvoor vinden hoort te gebeuren in de kadernota, maar ik realiseer me dat dit te laat is voor 2003. Daarom zal ik het in het college aan de orde stellen." Piet kondig de aan dat hij mogelijk aanstaande maandag bij de behandeling van de gemeentebegroting al met een voorstel komt. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 13