Scherpenisser vereniging krijgt stuk landbouwgrond onbelast in eigendom Overvloed en onbehagen worden vertolkt op viola da gamba Campinghouders zijn 'zwaar teleurgesteld' 'n Kaemer vor Keetie in 't centrum van Smurdiek Thools stadhuis verandert in 17e eeuw se huiskamer Klippel roept Blom tot orde Grondprijzen stijgen mede door schaarste met twintig procent Donderdag 17 oktober 2002 EENDKAGH1 BODE, DE THOOLSE COURANT Negen gulden per week Dronkenschap Geen landarbeiders Bonen en aardappelen Z'n gangetje Zo heb je niets en zo ben je op papier 27.000 euro rijker. Dat overkwam de Vereniging tot Bevordering van de Verkrijging van Onroerend Goed uit Scherpenisse. Deze vereniging, die in 1921 is opgericht om landarbeiders aan een eigen lapje grond te helpen, heeft sinds dit jaar twee hectare landbouwgrond in eigendom. En dat tikt fi nancieel lekker aan bij de sterke stijging van de land- bouwgrondprijzen. Tussen 1999 en 2000 met maar liefst 20 procent. Onroerend goed Het is alweer een poosje stil rond het in Tholen nieuw te bouwen gemeentehuis. Het nieuws gaat vooral over de aanleg van een rotonde bij café de Tol. Achter de schermen zal er wel ge werkt worden aan de verdere gang van zaken, maar wordt het ook niet eens tijd om te kijken wat er met het oude gemeentehuis in Sint- Maartensdijk gebeurt? De boel 'n bitje opschud de kan hin kwaed. Het Laatste Oordeel, het beeldbepalende schilderij van de navolger van Barend van Orley in de hal van het voor malige stadhuis van Tholen, won zaterdagavond aan be tekenis. Getuige het concert van het vermaarde ensemble The Spirit of Gambo moeten onze voorvaderen uit de vroege zeventiende eeuw, voorbij alle pracht en praal en met de handelsvaart op Oost-Indië verworven rijkdom, een diep geworteld besef van vergankelijkheid en schuld hebben gehad. Toeristenbelasting wordt verdubbeld Afvalbakken WeWjnB\JfcrèntugW%tèntugW|rèmugWsrèn- CF1»' Wc tlfi «vEi rlvCÜ i i i.-i „l J Ig.. tugWerèntMgWercrttugWerèntugWerènï^'e Reacties van lezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-602226 Op 't oahenblik bin ze bezig om de hrint op 't dek van 't nieuwe hedêêlte schóón te maeken. Van de zeumer en z' ok de rollaehen vernieuwd. Ommes 't hebouw ei z'n on- der'oud nöödig ok a trekke d' amtenaeren d'r over 'n paer jaer uut weg. D' onderzoekers Van den Bos en De longh uut Zurrikzaeje en d'r mööje plannen vor uuthe- docht. Vlejaere presenteerden ze die, in ze zaehe in 't ouwe raed'uus a 'n hotel-resterant of kaemers vö hasten die atter s'oches ok nog 'n eitje kunne ete. Wat nie is kan nog kom- me, ma de Stadsherberg op de Mart was tot vö 'n paer jaer 't jinnegste resterant in 't durp; d'r was hin méns die at dat as resterant overneme wou. Ok zou 'r volhes t' ingenieurs- buro verhaederruumtes in on- derhebrocht kunne worre. In 'n paer panden kunne wêê ge- weun as weun'uus haen diene (vroeher zat op 't 'oekje mee de Koaistraete de wienkel van Vinjé). In 't nieuwe hedêêlte zouwe kantoren of bedrieven kunne komme (bedrijfsverzamelge bouw, ma vee fedusie 'odden d' opstellers van de toekomst visie dae zelf ok nie in. In kan- toorhebouwen zit overa de klad. In de ervaeriengen mee 'n bedriefsverzaemelhebouw bin in Smurdiek noe ok nie ai ded zo heweldig hewist. (Dienk mar an de Sapman in hasjkwekeriejen). Dan ma slope? D'r is teslotte a zovee afhebroke in 't durp ('t slot van Frank van Borsele, de ouwe schole, 't wêês'uus, d' Arke in de Boschstraete). 't Kan volgens ulder zeker over- wohe worre. Op die plekke zouwe dan 'uuzen bebouwd kunne worre vor 'een hoger segment in de markt'. Da sè lammere weeze. Ofwel, dat zal veel kosten. In deze visie is het ook afgelo pen met het archief. Dat zal nog een hele klus worden om die kelder met die dikke muren uit te kappen, afgezien van de kapitaalvernietiging. Hopelijk vindt de sloper dan weer een pot met gouden munten, want dat is daar in de buurt in 1980 ook al gebeurd. Die vleuhel kan ok bluve staen. Er mot teslotte ok een 'historisch steunpunt' komme a 't archief nae Middelburg ver'uust. Op de verdiepieng kunne appartementen komme in benaejen kan Zuurdeeg her- ust bluve zitte. Er bin dan ok mêêr kaemers over die he- bruukt kunne worre vö bezoe kers die belangstellieng en vor de (lokale) heschiedenis en as elk-wêêr-voorziening vor toe risten. Elke kaemer z'n eihe onderwérp. Netuurlek 'n kae mer vor Frank van Borsele in Jacoba van Beieren, mee as blikvanger de maquette van 't slot (hemaekt deur d' archiva ris). Die stae noe te verdiezele- veren op de zolder. Ok leuk vor 'n klasse mee schoolkinders. Kunne ze d'r zélf ok jin bouwe. Of d'r eihe verklaeje as Jacoba in Frank. Mar ok 'n kaemer mee 't wérk van schilder Jan de Graaf be- vobbeld. Die ei 'n berg schil- derieën hemaekt van Smur diek. Van 't slot, mar ok van de koaje in de Vuuf Zinnen. Een permanente expositie. En kae mers vor andere markante fi- huren uut 't durp: dokter Taze- laar, Cornelis Vermuyden, dominee De Bres, Pieter Wer- rencoorn. Mar ok vor de ko- ajewèrkers, de landaarebaa- jers, koeiewachters, paerekne- chten in pendelaers mot plek ke weze in de Rooie durpkae- mer. Joenge heschiedenis zo hezeid. In 'n kaemer speciaal inhe- ruumd vor Keetie Hage (van Reihersburg) mee foto's in films van d'r triomfen die a ze be'aelden toen a ze wereld kampioene wier op de weg in op de baene. De bezoekers vor Keetie komme vaneihes op de fiets in die bluve dan 'n nach tje over. In dat 'otel van Van den Bos en De longh. Arie de Viet, Sint-Maartensdijk. van de Scherpenisser vereniging.' Die is gedurende een lange tijd door buitenstaanders vaak geassocieerd met een maatschappij die onroerend goed kocht en verkocht. „Dan vroe gen mensen of we ze aan een huis konden helpen. Maar daar hebben we niets mee te maken", zegt de voormalige secretaris/penningmees ter A. Schipper uit Scherpenisse. Zijn taak is onlangs overgenomen door dorpsgenoot H. Poot, maar dat neemt niet weg dat hij veel van de vereniging weet. „Zelfs landelijke dagbladen belden me soms op met de vraag of we in huizen deden. Ze vroegen informatie en dan stuurde ik ze een briefje met de mededeling dat ze abuis waren." Ondanks de warme klanken van de viola da gamba en het frêle getok kel op de luit werd uit de muziek keuze en enkele voordrachten dui delijk dat de welvarende koop mansgezinnen een zware gewetens- last te torsen hadden. De muziek laten horen die ten tijde van de oprichting van de Verenigde Oost-Indische Compagnie gezon gen en gespeeld werd. Dat was de achterliggende gedachte van het door de Stichting Anthonie Kelder mans Concerten georganiseerde op treden van The Spirit of Gambo, een toonaangevend ensemble als het gaat om muziek uit de Renais sance. Dit jaar is het precies vier honderd jaar geleden dat de VOC werd opgericht, een gebeurtenis die overal is gevierd en die uiteindelijk ook niet is voorbijgegaan aan Tho- Het notulenboek van de vereniging, sinds 1921 met vaste hand geschre ven, zegt duidelijk dat het gaat om het verkrijgen van een stukje grond voor de landarbeiders van Scherpe nisse. In een fraai handschrift staan de namen van de leden en de aan deelhouders genoteerd. M. IJzer man, Joh. Bolier, Joh. Van der Werff, de heer M. De Kwak-kool- aard, C. Tiechem, Joh. De Jager, W. De Viet en Jac. De Witte. Schipper kent ze allemaal. „De Kwak was de armste man van Scherpenisse. Maar we waren geen van allen rijk. We waren allemaal landarbeiders. De meesten werkten uitsluitend bij een boer. Of in vaste dienst, of in los verband." Wie in vaste dienst was, was volgens Schipper beter af. „Een vaste arbeider had een vast inko men. Je had geen honger, maar al len. The Spirit of Gambo, onder lei ding van Freek Borstlap en voor de gelegenheid aangevuld met de Vlaamse zangeres en voordracht kunstenares Elise Caluwaerts, bracht zaterdag op fraaie wijze het levensgevoel van die woelige tijd tot uitdrukking. Het programma werd geopend met het toepasselijke 'Isser yemant uyt Oost-Indien ge komen?' van Jan Pieterszoon Sweelinck. Uitermate mooi was ook de luitsolo van Jan van Outryve in 'Onder de Lindenboom'. Calu waerts raakte de tijdgeest misschien wel het best in het lied 'Mijn ziele treur' van Adriaan Valerius. De VOC werd opgericht met de be doeling om de krachten te bundelen van verschillende, elkaar op dat moment beconcurrerende onderne mingen. Van de Staten-Generaal het geld ging wel op." De krasse ex- secretaris weet nog dat hij als land arbeider vijf gulden in de week in handen kreeg. „In de jaren dertig ging het beter. Toen verdiende je ne gen gulden of een tientje per week." De vrij zaterdag was in die tijd nog ver weg en van een veertig-urige werkweek had nog niemand ge hoord. Schipper: ,,'s Zomers was het heel gewoon als je dagen van tenminste tien uur maakte. Meestal was het meer. Een boerenknecht werkte veel langer. Die werkte met de paarden en moest om vier uur op. Om ze te voeren of uit de wei te ha len en te roskammen." Schipper wil niet zeggen dat de hui dige boerenstand het gemakkelijk heeft. Hij zou niet graag geconfron teerd worden met de huidige regel geving en de administratieve romp- kreeg de nieuwe onderneming het alleenrecht voor de vaart op Azië, en daarmee werd zij de eerste Ne derlandse multinational. Het leven aan boord van een VOC-schip was verre van paradijselijk. Muiterij, schipbreuk en scheurbuik lagen steeds op de loer. In Indië kwamen daar nog eens allerlei tropische ziekten bij. Slechts een derde van de afgereisde bemanning zag het vaderland terug. De winsten uit de handel overzee waren echter enorm. Er was geld in overvloed voor huiselijke pracht en praal, voor schilderijen en voor muziek instrumenten. Met name het musi ceren op de viola da gamba, popu lair gezegd de knieviool, nam een hoge vlucht. Al die aardse schatten konden niet verhelen dat er vooral ook onbehagen heerste, een door het jonge Protestantisme ingegeven schuldgevoel dat in het lied van Va lerius een prachtige uitdrukking vindt. Zonde en Godsbesef klonken ook door in de voordracht 'Hoort toe matroosen al te saem', waarin ge waarschuwd wordt voor de dron kenschap als de moeder van alle kwaad. Ook 'Het grote Java' uit slomp die het boerenbedrijf geeft. „En het werk blijft. Ploegen, eggen, zaaien, wieden en oogsten. Wij de den dat met Belse paarden. De knecht liet ze voor het werk eten, ging zelf thuis om een boterhamme tje en dan aan het werk." Eer de man naar huis ging, was het al gauw zes uur. Schipper: „Dat verschilde soms per streek. Aan de ene kant van het eiland werd van half zes tot half zes gewerkt, aan de andere kant van vijf tot vijf." De landarbeider deed alles, vertelt Schipper. „Maaien, hooien en met de sikkel grassnijden. En de eigenaar, de boer, die keek 's avonds welke prestatie je had geleverd." De vrouw van Schipper weet nog dat er nogal op de arbeiders werd Joost van den Vondel's Op het Oost Indisch Huis passeerde de revue. Het eerste deel werd afgesloten met het boeiende 'Fantasia for the great bass viol' van Orlando Gib bons, een compositie vol stem mingswisselingen en tempi. Na de pauze lag het accent op muziek uit Portugal en Spanje, het land waar de jonge republiek mee in oorlog was. Van Outryve had een boeiende solo op de Spaanse gitaar in petto bij het lied 'Matroos af-scheyt'. In dit deel kon Caluwaerts, vaste kracht in Coro Madrigalia waarin ze voornamelijk Spaanse, Italiaan se en Zuid-Amerikaanse 17e eeuw- se muziek vertolkt, zich uitleven. The Spirit of Gambo excelleerde in het heftig gespeelde 'Batalla' van José Ximénez, een strijdstuk vol woede en ingehouden verdriet. Eens te meer bleek zaterdagavond dat het Thoolse stadhuis, met zijn akoestiek en historisch decor, een uitgelezen plek is voor de klein schalige concerten zoals die de or ganiserende stichting voor ogen' staan. Een vijftigtal bezoekers, zo wel kenners als liefhebbers, woon de het optreden onder de oude bal ken van het stadhuis bij en konden zich twee uur lang lid van een ze ventiende eeuws koopmansge slacht wanen. neergekeken. Ze werkte zelf bij een boer. „Dat waren de bazen. Daar was je van afhankelijk. Tegen een boer keek je op. Die stond boven je. Net als de dokter, de dominee en de notaris. Daar durfde je bijna niets tegen te zeggen. Gelukkig zijn we nu een stuk mondiger." Ook hebben de mensen het financieel aanzienlijk beter, ervaart het echtpaar. „Van die vijf gulden per week moest ook de huishuur af. Het eten, de kleding en de schoenen. De huur was door gaans laag. De knecht bijvoorbeeld woonde in een knechtenhuisje. Dat was eigendom van de boer." Toch konden ze van het weekloon wel rondkomen. „Iedereen werkte voor de kost. De man, de vrouw en de kinderen. Ook de vrouwen werkten op het land. Ze deden hetzelfde werk als de mannen." In die periode werden de onroerend- goedverenigingen opgericht. Zowel in Scherpenisse, als in Poortvliet en Oud-Vossemeer. Schipper: „Er kwam een landarbeiderswet die dat mogelijk maakte. De gemeente zorgde voor de voorfinanciering. Die kreeg dat geld terug van het rijk." Het doel was de eigendom van grond te bevorderen, zodat landar beiders naast hun werk een stukje land konden bewerken voor eigen gebruik. „Voor het verbouwen van producten waar je van kon leven, maar ook om wat te kunnen verko pen." In Oud-Vossemeer konden be langstellenden de kavels kopen. Schipper: „Scherpenisse deed dat niet. Wij verhuurden de kavels. Ver kopen doen we nóg niet. De grond is eigendom van de vereniging. Die wilde toen al dat het land beschik baar bleef voor de landarbeiders." Schipper vindt die gedachte wat achterhaald. „Er zijn geen landar beiders meer. We hebben nu zestien percelen verhuurd aan mensen die er het een en ander op verbouwen. Voor zichzelf en voor de handel. Nee, het zijn geen volkstuinen. Daarvoor zijn de percelen te groot." In totaal heeft de vereniging dertig leden. Die hebben niet allemaal een perceeltje, sommigen zijn lid voor de gezelligheid. Schipper, zelf ere lid: „Als je eenmaal lid bent, dan blijf je lid. Voor de contributie, drie euro per jaar, hoef je het niet te la ten." De leden zien elkaar tenminste een maal per jaar. Tijdens de jaarverga dering. Dan wordt er gesproken over vroeger en de perceelhuurders praten over opbrengsten en andere resultaten. Schipper: „De meesten verbouwen bonen en aardappelen, en enkelen doen aan bloemzaad teelt. Bloemzaad wordt verkocht en daar verdien je dan wat mee." De Voorzitter M.J. Klippel van de com missie middelen dreigde met schor sing van de vergadering toen raads lid L. Blom (PvdA) geen gehoor gaf aan het verzoek om wethouder K.A. Heijboer uit te laten spreken. De commissie besprak het voorstel om de tarieven van de reiningsheffing en rioolrechten te verhogen. verdiensten vallen vaak tegen, waar schuwt Schipper tegen al te hoge verwachtingen. „Je houdt er geen Mercedes aan over." Naast bloem zaad, telen de leden van de vereni ging gladiolen, violen en augurken. „Alles wordt met de hand geplukt." De afspraken die de vereniging met de gemeente maakte over de aan koop van de grond hadden een loop tijd van tachtig jaar. Schipper: „De vereniging betaalde gedurende die tijd een vast bedrag aan de gemeen te als rente en aflossing. Per jaar een bedrag van 245 gulden en zestig cent. Die tachtig jaar zijn voorbij en de grond is nu onbelast eigendom van de vereniging." Voordat de grond in eigendom overging, heeft Schipper een bezoekje aan de nota ris gebracht. „We hebben eerst goed onderzocht wat de consequenties waren. Die waren er niet. De notaris heeft contact opgenomen met de ge meente en die had geen bezwaar te gen de eigendomsoverdracht." Nu is het zover. De vereniging is de trotse eigenaar van bijna twee hec tare grond die volgens Schipper op papier een verkoopwaarde heeft var) minstens 60.000 gulden (27.227 eu ro). Dat betekent voor de dertig le den een bedrag van 2000 gulden per lid. Niemand denkt er volgens Schipper over om de grond te ver-; kopen en de centjes te beuren. „Vroeger was het een mooi bedrag. Nu is nog geen maandsalaris." 5 De meeste huidige leden zijn naza ten van de deelnemers van het eerste uur, weet het echtpaar Schipper. Zo-, als de vader van Tony Slager. „Dié is tachtig en leeft nog. Die at aard appels van de eerste perceeltjes." Of Marie IJzerman. „Daar leeft Piet IJ zerman op Sint-Annaland nog van." En wat te denken van Johan Bolier. „Daar leeft Leen Bolier nog van. Die heeft een dochter op Scherpe nisse die ook nog van de tuintjes heeft gegeten." Piet van Ko de Wit is eveneens een bekende, terwijl David Tichem van Cornelis Tichem evenmin mag wor den overgeslagen. Ook zij zouden volgens de Schippertjes duidelijk kunnen maken dat het wel een aar dige periode was, maar dat de land arbeiders ook werden uitgebuit. „Het was eigenlijk nooit goed wat je deed. Soms kreeg je minder geld als de boer dat vond." Schipper, 81 inmiddels, is in verband met zijn ge zondheid dit jaar gestopt met het verenigingswerk. Op 1 januari 2002 heeft hij het werk aan Poot overge dragen. Die is niet van plan veel in de vereniging te veranderen. „Over de toekomst wordt nooit gepraat. Het gaat z'n gangetje. Van het ene jaar op het andere." Blom was niet tevreden met het ant woord dat Heijboer gaf en reageerde daar direct op terwijl de wethouder nog bezig was om zijn verhaal af te maken. Dat herhaalde zich een paar keer. „Dit is de laatste keer dat ik in grijp." zei Klippel tegen het inter rumperende raadslid. „Wat dan?" vroeg Blom. „Dan schors ik de vergadering", zei Klip pel. Blom bond in. Waarna de wethouder verder ging en de vergadering zonder schorsing kon worden voortgezet. En, is de inschatting van het Land- bouw-Economisch Instituut (LEI), de prijzen voor landbouwgrond blij ven voorlopig nog wel even stijgen. Het LEI rekende uit dat in 2000 de koopprijs van losse landbouwgrond ten opzichte van het jaar daarvoor met 20 procent omhoog was ge gaan. Daarop kwam de gemiddelde prijs van onverpachte losse land bouwgrond op 79.000 gulden per hectare. Verpachte landbouwgrond is minder populair, maar doet nog altijd 41.000 gulden per hectare. In totaal is in het jaar 2000, de meetpe- riode, 21.900 hectare van eigenaar verwisseld. Het LEI constateert wel een groot prijsverschil tussen de gebieden in Nederland. Soms is het verschil wel 40 procent tussen de hoogste en de laagste prijs, zo blijkt uit de rappor tage. Zo kan een hectare losse land bouwgrond in Zuidwest-Brabant 85.000 gulden opbrengen, terwijl een zelfde oppervlakte in het Zeeuwse akkerbouwgebied 68.000 gulden oplevert. Naar de exacte oorzaken van die gro te verschillen zijn nog onderzoeken gaande, maar aangenomen wordt dat de toenemende schaarste een rol speelt. De totale hoeveelheid land bouwgrond in Nederland neemt af, terwijl bestaande agrariërs in de randstad worden uitgekocht om el ders opnieuw te beginnen. Ook de vermindering van het aantal bedrij ven speelt de prijs in de kaart. Tussen het jaar 2000 en 2001 is het aantal agrarische bedrijven met vijf procent gedaald, blijkt uit de telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS constateert dat er perioden zijn waarin er gemiddeld 90 bedrijven per week verdwijnen. Tussen 1997 en 2001 daalde het aan tal landbouwbedrijven met derig procent. Dat zijn ruim 39.000 onder nemingen. De daling is het grootst in de sector gecombineerde bedrijven en bij de zogenoemde hokdierbedrij- ven. De economische omvang van de bedrijven, zo berekende het CBS, blijft stabiel. Bedrijven worden niet opvallend groter of krimpen in be langrijke mate. Uitgaande van eerdere perioden, bijvoorbeeld vergeleken met het prijspeil in 1995, is de koopprijs van los land, maar ook die van complete boerderijen, inmiddels verdubbeld. Wederom met grote prijsverschil len. In het rivierengebied steeg de prijs soms naar bijna 93.000 gulden per hectare, maar wie zich in de veenkoloniën vestigde was 54.300 gulden per hectare kwijt. Nederland heeft sedert een jaar of twintig on geveer 580.000 hectare akkerbouw grond. Daarin is niet begrepen het land waarop de boer snijmaïs ver bouwt. Het CBS telt dat areaal niet mee omdat er van wordt uitgegaan dat snijmaïs veevoer is. En dat wordt in andere categorieën inge deeld. Het CBS rekent die opper vlakte bij de categorie grasland. En dan de reden voor enige feest vreugde bij de Vereniging tot Bevor dering van de Verkrijging van On roerend Goed in Scherpenisse. Groningen en Friesland raken in hoog tempo akkerbouwgrond kwijt. De oprukkende industrie en boeren die het voor gezien houden of om schakelen op andere producten zijn daarvan de oorzaak. Groningen verloor de laatste 20 jaar circa 21.000 hectare. Een deel van die grond wordt gebruikt als grasland of krijgt een tuinbouwbestemming, maar het leeuwendeel wordt aan de landbouw onttrokken. Van de totale landbouwgrond in Nederland is cir ca 65 procent in gebruik als gras land en 30 procent als akkerland. Volgens het LEI en het CBS neemt in provincies met intensieve vee houderij het akkerbouwareaal toe. Dat komt doordat veehouders hun veevoergewassen in toenemende mate zelf verbouwen. De sterkste uitbreiding noteerde Noord-Brabant met 26.500 hectare. Gelderland is een goede tweede met 11.000 hecta re, met in het kielzog Overijssel en Limburg. Zeeland doet het qua oppervlakte aan landbouwgrond het best van Nederland. Tot 1980 telde de pro vincie circa 100.000 hectare. Tot 1999 verdween daarvan slechts 5000 hectare en nu is Zeeland de provincie met het grootste opper vlak aan landbouwgrond. Dat bete kent volgens het CBS niet dat er voldoende grond is, maar dat er weinig wordt aangeboden. En dat bepaalt voor een deel de prijs, als mede de waarde van de twee hectare De nieuwe secretaris/penningmeester H. Poot (rechts) met zijn voorganger A. Schipper op het perceel van de vereniging aan de Randweg. Op de achtergrond oogst onderwijzer N.P. Baaijens uit zijn tuin. De stadhuishal is een uitgelezen plek voor kleinschalige concerten.O Zwaar teleurgesteld. Dat waren de drie campinghouders na afloop van de commissie middelen. De toeristenbelasting wordt met 100 procent verhoogd en daarmee wordt Tholen dit jaar de duurste gemeente na Veere, zo betoogden ze. Ze gebruikten het spreekrecht om bezwaren te maken, maar de afspraken in Kleur bekennen over de tariefsverhoging maakte het tot een achterhoedegevecht. Nu betaalt een toerist 0,34 eurocent Ook volgens P. van Belzen (CU) is er per nacht, volgend jaar moet dat 0,68 eurocent worden. Voor gasten met ca ravans met vaste standplaats betekent dat van 1 april tot 30 september voor taan 122,40 euro, in plaats van 81,60 euro. Namens de gezamenlijke camping houders zei J. Bakker (camping de Muie) grote moeite te hebben met de verhoging van 100 procent. „Een ver hoging van 0,34 eurocent per nacht lijkt niet veel, maar voor een gemid deld gezin met drie kinderen is het bijna 2 euro per nacht meer. Maar 85 tot 90 procent van de stacaravans op Tholen zijn vaste standplaatsen waar de verhoging neerkomt op 270 gul den per plaats. Dit is in 35 jaar nog nooit voorgekomen. De hoogste ver hoging was een dubbeltje of 5 cent per jaar." Bakker wees erop dat een aantal campinghouders hun tarieven al heb ben vastgesteld en geen rekening hebben gehouden met de tariefsver hoging. „De gasten weten het nog niet." Vergeleken met andere Zeeuwse ge meenten komt Tholen met de tariefs verhoging 37 procent boven het Zeeuwse gemiddelde te liggen, zo zei Bakker. „Terwijl Tholen op recreatief gebied veel minder te bieden heeft dan andere plaatsen in Zeeland." Wat ook steekt, is dat de opbrengst in de pot algemene middelen vloeit. Bakker herinnerde aan de nota recre atieve verkenningen waarin over een toeristische reserve wordt gesproken om toeristische projecten te bekosti gen. Hij pleitte er verder voor een verhoging van het tarief stapsgewijs in te voeren. Maar volgens de commissieleden was het verhogen van de toeristenbe lasting bij het opstellen van het be leidsprogramma uit en te na bespro ken. F.J. Goossen (VVD): „In an dere gemeenten golden al hogere ta rieven. Het is een forse verhoging, maar we hebben dit niet onnaden kend gedaan. Het was geen sluitpost in Kleur bekennen, maar we moeten er wel een bestemming aan geven." uitvoerig gesteggeld over de tariefs verhoging. „Het is geen hap-snapbe- leid, we wilden een programma uit voeren." Ook H. Geluk (SGP) onderstreepte dat. „We zochten dek king voor ambities. De toeristenbe lasting valt hierin. Die konden we niet ontzien." L. Blom (PvdA) trok de vergelijking van Bakker met andere gemeenten in twijfel. Zo berekent de gemeente Middelburg 0,50 eurocent en Oost burg 0,65 eurocent. „Dat het Thoolse tarief dan 37 procent boven het ge middelde ligt is wat kort door de bocht." Volgens zijn partijgenoot M.A.J. van de Linde is de verhoging fors maar niet onredelijk. „Van de campinggasten is te verwachten dat ze meebetalen aan voorzieningen op Tholen." D.P. Suijkerbuijk (D66) vond dat de gemeente duidelijk moet maken aan de toeristen waar het geld aan besteed wordt. De opbrengst uit de heffing komt echter voor een deel ten goede aan de gasten die in de zo mer op de Thoolse camping verblij ven, zei wethouder K.A. Heijboer. Hij wees erop dat in alle woonkernen afvalbakken zijn geplaatst zodat be zoekers hun rommel kwijt kunnen. Dat was enkele jaren geleden op ver zoek van de VVD gedaan, zo vertelde hij. De nota recreatieve verkenningen wordt herzien. Of daar in staat dat het geld uit de toeristenbelasting voor toeristische voorzienigen wordt ge bruikt, kon Heijboer niet zeggen. „Daar zullen we nog duidelijkheid over geven." C. Menheere van camping Stavenisse en B. Zwikker van de Pluimpot in Scherpenisse waren na afloop niet te spreken over de gang van zaken. Menheere: „Wat heeft het voor zin om hier in te spreken als het toch al vast ligt. Vorige week hebben we pas van wethouder Van Kempen gehoord dat het ook voor de vaste staanplaat sen bedoeld is We zijn zwaar teleur gesteld."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 9