kViai wjzai m I Eerste informatiecentrum ingericht voor nationaal park Oosterschelde Container schuift van vrachtwagen Speelmansplaten kan voorlopig weer verder Plan Kom Tholen Wordt nieuwe gemeentehuis even ondoorzichtig/ondoordacht als m.f.c. Scaldis Naturalis? Bovenlokale verzorgingsfunctie Donderdag 17 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Geen vlees op de botten Voor het blok gezet Niet goed voorbereid Band Twarres op Zoomvliet college JUL, Een panoramafoto van de Oosterschelde en de Poort- vlietpolder bij het gemaal aan de Schelphoek is de blik vanger in het informatiecentrum voor het nationaal park Oosterschelde. Dat bleek zaterdag bij de opening in het multifunctioneel gebouw bij kinderboerderij 't Lamsoor tje in Sint-Maartensdijk. Het centrum moet een startpunt zijn voor activiteiten, zei voorzitter G. de Leeuw van het platform leefbaar platteland Tholen. Buitenactiviteiten zoals een natte-laarzentocht op de slikken of een vaar tocht over de Oosterschelde. Ook zijn er leskisten be schikbaar die voor milieu-educatie gebruikt kunnen wor den. Perikelen West-Brabant Geen steun voor besloten gesprek Scaldis Naturalis Vogelrichtlijn nog onzekere factor Simplistisch Afsluiting van extreem veilingjaar Dertig kilometer Achterhaalde zaken in plan Stemmen van lezers In het overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde werd bij het initiatief al gewezen op het schrale perspectief van het mfc (multifunctioneel cen trum) dat gebouwd zou gaan worden naast 't Lamsoortje in Sint-Maartens dijk. Bij navraag om meer inhoud en financiële onderbouwing, bleek dat niet aanwezig te zijn. Ondanks dat, was secretaris mr. Van Pelt van het Nationaal Park Oosterschelde hoop vol gestemd omdat de gemeente de stichtingen behulpzaam zou zijn. (Werd deze formulering gekozen om daarmee aan te geven dat alle (finan ciële) kanten kon worden uitge gaan?). Kort na de opzet komen de problemen, omdat de aanvraag moest plaatsvinden via de gemeente. De vraag dringt zich op: Brengt dat fi nanciële risico's met zich mee? Vol gens raadslid M.A.J. v.d. Linde was het een vreemd verhaal, dat nu pas ri sico's boven water komen. Volgens de toenmalige wethouder R. Raven- steijn is dat niet het geval. Hij stelt een eenmalige bijdrage van 25.000 gulden voor als bewijs dat de ge meente positief staat tegenover het mfc. Hij zegt daarbij toe, niet op nieuw 'onze portemonnee te zullen trekken bij verdere risico's.' De bouw van het mfc bracht het platform on der in de stichting Scaldis Naturalis. Bij de opening waren veel lovende woorden en suggesties voor exposi ties en verenigingsleven. Burgemees ter Nuis complimenteerde de vrij willigers en zei te hopen dat de financiële steun in de toekomst ge waarborgd zal zijn. Het mfc moet een volwaardig informatiecentrum worden, niet zomaar een steunpunt. Hij hoopt dat er geen koppeling ge legd hoeft te worden met andere fi nanciële bronnen. Na enig overleg trekt het Gors zich echter terug omdat het financieel niet haalbaar is. Er zit geen vlees meer aan de botten. Cliënten en ouders maakten een andere keuze dan de prognoses van het bestuur. Vanwege de 'puinhoop' wordt in de gemeente raad een voorstel gelanceerd om het mfc financieel te ondersteunen, ter wijl het college van b. en w. bij mon de van wethouder R. Ravensteijn zich had voorgenomen geen verdere financiering te zullen geven. Het steggelen over risico's gaat ver der en Ravensteijn stelt voor dat de gemeentelijke steun hard nodig is, wat dan maar uit de toeristenbelas ting moet worden gehaald. We hebben nu risico's daar is toen niet mee gerekend, aldus Raven steijn. Waar begin je dan in hemels naam aan? Om de levensvatbaarheid te bewij zen, geeft de gemeenteraad aan mfc Scaldis Naturalis 5 jaar gelegenheid, waarbij jaarlijks 12.500 gulden door de gemeente wordt gevoteerd. (Voor de tweede keer een 'bijstelling' wat niet duidt op een zeer alert beleid!) Activiteiten kunnen mondjesmaat worden opgezet vanwege gebrek aan financiële middelen. Nu pas komt men er achter dat bij investeren ook exploitatiekosten horen! Voor de subsidieaanvraag is het noodzakelijk dat de gemeente Tholen zich garant verklaart dat al de func ties die genoemd worden in de over eenkomst gerealiseerd zullen worden voor minimaal vijf jaar. Zonder op en/of aanmerkingen wordt hierin toe gestemd! Een volgend (niet onderkend) dilem ma dient zich aan. Het gebrek aan vrijwilligers vormt een bedreiging voor de kinderboerderij, zodat conti nuïteit een hoogst onzekere zaak wordt, ook financieel gezien vallen er gaten. Activiteiten in het mfc krijgen gaat heel moeizaam. Het platform hoopt dat het allemaal wel een keer goed komt. De gemeente wordt voor het blok gezet en doet opnieuw een duit in het zakje, al werd daarbij gezegd dat deze subsidie echt de laatste was. Het prachtige gebouw blijkt veel te weinig benut te worden. Deze pro blemen ontstaan als initiatiefnemers bij de opzet veel te optimistische in schattingen maken, want zo blijkt, ook hier ontbrak de nodige visie en een goede financiële onderbouwing! De raad wil een actieve rol voor de gemeente om helderheid te krijgen in de 3 stichtingen en vindt dat Scaldis Naturalis in mist gehuld blijft; er is geen helderheid. Ook het milieu-edu catief centrum wil niet betrokken worden in de exploitatiekosten van het mfc. Welke burger ziet hierin een degelijk en transparant beleid? Het platform grijpt in bij 't Lamsoor tje. Hoewel de knelpunten bekend zijn bij Ravensteijn, zegt hij: we hou den de vinger aan de pols. (Om nog meer subsidie te kunnen verlenen voor onbezonnen projecten?). De na- tuurvereniging haakt af omdat zij twijfels heeft over het platform, dat nu ook het bestuur van Scaldis Natu ralis vormt. Volgens Ravensteijn blijkt er per 1 april een gat te vallen, doch de ge meente zal ook een actieve financiële rol dienen te vervullen, aldus secreta ris Schaart van 't Lamsoortje. Dan maar 't Lamsoortje geld toestoppen uit de toeristenbelasting. Hoewel vo rig jaar was toegezegd een laatste voorziening te voteren, wordt op nieuw een voorziening opgevoerd. Dat wordt weer 6000 gulden per jaar extra uit een andere pot. De stelling dat schuiven met gelden niet meer werd getolereerd, wordt alsnog gene geerd. Het platform gooit het bijltje erbij neer en trekt zich terug uit het mfc, omdat dit met tonnen overheidsgeld (centen van de burgers) tot stand is gekomen, terwijl het nauwelijks wordt gebruikt. Hieruit blijkt dat dit een onjuiste investering is geweest. De werkwijze van de gemeente ver ontrust ons zeer, aldus platform voorzitter mr. De Leeuw. Snel handelen vindt de gemeente no dig voor platform en 't Lamsoortje. De raad ging akkoord met het inhu ren van een onderzoeksbureau (voor de zoveelste keer) zonder te weten wat de kosten zijn! (Ook dat nog). ABT is niet tevreden, CU en D66 volgen de ontwikkelingen met krom me tenen. CU waarschuwt voor de ri sico's als de gemeente gaat participe ren. Het college moet duidelijk maken welke rol het wil spelen alvo rens iets te doen. De ontevredenheid dat er zoveel overheidsgeld in het mfc gestopt is, terwijl het gebouw leeg staat, is groot. Geloofwaardig heid staat duidelijk op het spel. Als argument wordt aangevoerd dat de 'hete adem' de oorzaak is van het te voeren (roekeloze?) beleid. Nu wil de gemeente zich verschuilen achter een organisatiebureau om pro blemen op te lossen, terwijl de im passe compleet is. Volgens De Leeuw gaat het project een onzekere toe komst tegemoet, tenzijde gemeen te er jaarlijks 80.000 euro in steekt. Dat is maar liefst 176.300 gulden. Tel uit je winst, d.w.z. je gemeente belasting! Volgens mevr. Van der Zwan (voor zitter van kinderboerderij 't Lams oortje) vinden er te weinig activitei ten plaats en is het een vastgelopen situatie. Gezien al deze ontwikkelin gen was het toch geen wonder dat de burgers dit als een ondoorzichtig en ondoordacht project beschouwden? Waren de twijfels, geuit in stemmen van lezers op 22-11-2001 dan toch terecht? Besturen is ingewikkeld, moeilijk en vaak ook problematisch, vooral als projecten niet goed worden voorbe reid. Immers een goed begin is het halve werk, d.w.z. nadenken over: a) is het project noodzakelijk? b) hoe wordt de financiering geregeld? c) wat zijn de exploitatiekosten? d) een gedegen begroting e) afbakenen van risico's f) belasten we de burgers niet teveel? Als dit niet gebeurt, komen vroeg of laat onoverkomelijke problemen, zo blijkt. Wachten we daar ook op met de bouw van het nieuwe gemeentehuis? Gesprekken hierover uit de weg gaan en gewoon beginnen en maar zien wat ervan komt? Is dat het vertrou wen versterken in de politiek? Het zou de edelachtbare heren sieren als zij eens nadachten over die te bou wen 'toren'. C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. De populaire Friese band Twarres treedt 31 oktober op in Bergen op Zoom. Dat gebeurt op uitnodiging van het Zoomvliet college, dat met het concert de feestweek opent ter gelegenheid van de vestiging van de middelbare hotelschool. Leer lingen en personeel kregen eerst de gelegenheid, maar nu kunnen ook andere belangstellenden kaarten kopen voor dit evenement. De zaal van de Stoelemat gaat op 31 okto ber om acht uur open. Naast Twar res speelt in het voorprogramma de coverband deXter, terwijl tijdens de pauzes dj W cool J voor de mu ziek zorgt. Eveneens in de Stoelemat staat, morgenavond al, een andere be kende artiest op de planken. De 37-jarige Belgische zangeres Dana Winner presenteert met haar stu dio-orkest een twee uren durende show. Winner scoorde in ons land een hit met 'Westenwind' en brengt zowel Nederlands- als En gelstalige nummers. In november komt haar cd 'Unforgettable too' uit. Het concert begint om acht uur. itiintiittti Advertentie I.M. SGP-raadslid H. W. van Eenennaam bekijkt de schoonheid van de Oosterschelde in het multifunctioneel centrum Scaldis Naturalis. In het kader van het nationaal park - de Oosterschelde heeft die status of ficieel sinds mei - is het idee ont wikkeld van informatiecentra door het hele gebied, als 'parels in het slik'. Het eerste is nu op Tholen ge realiseerd, zij het niet zonder slag of stoot. De financiering van het ge bouw is pas recent rondgekomen, er was nog een gat van 61.714 euro. Inclusief de vrijwilligersuren is er bijna 454.000 euro geïnvesteerd. Het informatiecentrum vergt 36.300 euro. Daarvan komt 13.600 euro van het nationaal park en 11.300 eu ro is door het platform gevonden. Eenzelfde bedrag zou van de pro vincie moeten komen, daarover valt in december een besluit. Als dat geld er komt, zal een maquette van twee bij twee meter gemaakt wor den van een zeedijk, de Ooster schelde, karrevelden, slikken en polderland. Het bouwen ervan zal vier tot zes maanden vergen, zei De Leeuw. Het centrum is momenteel op woensdagmiddag en op zaterdag geopend. Over de continuïteit ervan, organisatorisch, maakt de gemeente zich zorgen, zo staat in de aanbie dingsbrief bij de begroting. Vorig jaar besloot de gemeenteraad om gedurende vijf jaar 5672 euro per jaar bij te dragen (noodzakelijk om 45.378 euro van het nationaal park binnen te halen). Onlangs werd dui delijk dat jaarlijks 80.000 euro van de gemeente nodig is omdat het centrum anders een ongewisse toe komst tegemoet gaat. De stichting Scaldis Naturalis is in het leven ge roepen om het gebouw te beheren, maar is in feite slapend omdat het platform het gebouw nog niet heeft overgedragen. Onderling is er irrita tie gerezen. Ook met het bestuur van de kinderboerderij botert het niet. De gemeente wil een onder zoeksbureau naar de bestuursstruc tuur van het geheel laten kijken, maar daar voelt het platform niets voor. Het heeft aangekondigd, zich in januari terug te trekken uit het multi-functioneel centrum. Het plat form gaat ervanuit dat de gemeente zorgt dat er dan een nieuw bestuur is. De problematiek kwam zaterdag niet ter sprake. Wél bedankte De Leeuw nadrukkelijk de drie be stuursleden van het platform 'die in moeilijke tijden niet zijn weggelo pen': Corine van Dalen, Bert Zwik- ker en Wim Mosselman. Verder noemde hij het 'grote platform' dat kritisch was, maar ook een steun in de rug. En de belangrijke bijdragen van verschillende sponsors. Verder de prima samenwerking met bos wachter Dirk Fluijt van Staatsbos beheer. „We zijn God dankbaar dat onze handen dit hebben mogen re aliseren", aldus een trotse De Leeuw. Hij liet de openingshande ling (het wegtrekken van een gor dijn) over aan Daniël Hartog, die het centrum draaiend houdt en de afgelopen weken veel werk verzette om de Oosterschelde-expositie in te richten. „We hadden willen openen met binnenvuurwerk, maar wegens het overlijden van prins Claus laten we dat achterwege", zei De Leeuw, die de prins kort herdacht en de ko ninklijke familie sterkte toewenste. Hij ging in op het belang van de Oosterschelde als nationaal park. Het water heeft Tholen gevormd. De inwoners hebben geleerd het te gebruiken om ervan te leven (vis, zeegroente), voor recreatie en ver maak. Keerzijde vormen de over stromingen door de eeuwen heen, waarvan de ramp van 1953 nog vers in het geheugen ligt. Wat we nog moeten leren, is volgens De Leeuw een goed en verantwoord beheer van het gebied. „Daarbij is het be langrijk dat er aandacht is voor de mensen die aan het natuurmonu ment wonen. Zij moeten er ook kunnen leven, boeren bijvoorbeeld moeten er hun brood kunnen blijven verdienen." In het centrum is volop foldermate riaal verkrijgbaar van diverse na tuur- en waterbeherende instanties. Staatsbosbeheer heeft een informa tiepaneel neergezet. Ook is een cd- rom gemaakt, met diverse opnamen van Thoolse natuurgebieden. „Ze is bedoeld om de mensen te prikke len", legt boswachter Fluijt uit. Hij is content met deze ruimte waar het werk van Staatsbosbeheer onder de aandacht van het publiek gebracht kan worden. Een met zand en schel pen omzoomde basaltwal bevat een viewer die opnamen laat zien van het gebied. Er hangen themaborden over water, de slikken en dijken. In een andere ruimte staat een maquet te van een boerderij met erf, en pa nelen van het waterschap over de muskusrat. Informatie van de stich ting landschapsbeheer Zeeland over het project 'herstel streekeigen erven Tholen' is daar ook te vinden. De opening werd bijgewoond door leden van het platform, van 't Lam soortje, vrijwilligers, vertegenwoor digers van Staatsbosbeheer, Zeeuws Landschap, IVN en het nationaal park. Namens het gemeentebestuur was wethouder Van Kempen aanwe zig, en ook politici van SGP en D66. D. Suijkerbuijk van laatstge noemde partij vindt het centrum een aanwinst. „Zeker voor het onder wijs. Met name ook voor scholen uit West-Brabant, wat vlakbij is." Nu het gebouw er staat, kan de prakti sche uitwerking gestalte gaan krij gen. Suijkerbuijks Schouwse partij genote mevr. R. Geluk vindt dat Tholen hier een voortrekkersrol ver vult. „Het is het eerste en enige in formatiecentrum in het gebied. Knap dat dit door particulier initia tief tot stand is gekomen, tegen de stroom in." Er komt geen besloten bijeenkomst van de gemeenteraad, het college en de besturen van het platform leef baar platteland Tholen en kinder boerderij/ heemtuin 't Lamsoortje. Het voorstel van J. van 't Hof (ABT) werd tijdens de rondvraag in de commissie gemeentelijke ont wikkeling door de andere fracties niet gesteund. Het ABT wilde een 'informatief ge sprek' met de betrokkenen, maar de overige raadsleden zagen daar geen heil in nu het college een extern bu reau opdracht heeft gegeven de vastgelopen zaak te onderzoeken. L. Blom (PvdA) en F.J. Goossen (VVD) maakten ook bezwaar tegen het feit dat ABT achter gesloten deuren over de gerezen bestuurspro- blemen in en rond Scaldis Naturalis wilde praten. De Sint-Philipslandse chauffeur van de vrachtwagen verloren. kwam op de Oud-Vossemeersedijk met de schrik vrij nadat hij een container was De Oud-Vossemeersedijk is don derdagavond ruim drie uren afge sloten geweest voor het verkeer. Kort na vijven schoof er een con tainer van een vrachtwagen die richting Vossemeer reed, en blok keerde de rijbaan. Dat gebeurde even voorbij de bocht bij boerderij Karnemelkspot. Volgens de politie was de opzetbak niet verankerd met pinlocks en begon deze te schuiven. De 31-jarige chauffeur uit Sint-Philipsland - die met de schrik vrij kwam - vertelde dat twee vergrendelingspunten van de container afbraken. Het achterste deel van de bak schoof van het on derstel op de weg. Niemand werd door het gevaarte geraakt, terwijl het ter plekke rond dat tijdstip erg druk is. De vrachtwagen had nog een aanhanger met een tweede container aangekoppeld (bij Blag- den in Halsteren waren lege vaten geladen), maar die bleef intact. De vrachtwagen van de Loenense fir ma Mur liep behoorlijke schade op. Er werd een zware takelwagen ingezet om de container weer op de oplegger te zetten, waarna het gevaarte werd weggesleept. Met borden was de weg afgezet, het verkeer werd omgeleid via de Groeneweg en de Langeweg/Wel- gelegen. Kond half negen was de rijbaan weer vrij. Dagrecreatieterrein de Speelmansplaten aan de Oesterdam kan zich voorlopig verder ontwikkelen als watersport- en beachcentrum en als terrein voor groepsactiviteiten. De meerderheid van de commissie ge meentelijke ontwikkeling ging er onlangs mee akkoord. SGP en CU wa ren tegen. Onzeker is nog de uitkomst van een onderzoek naar de vo gel- en habitatrichtlijn. Met activiteiten voor groepen kan de ondernemer het seizoen verlengen waardoor de exploitatie rendabel wordt. Ook zou het terrein geschikt zijn voor campers waarvoor op de campings geen plaats is. PvdA, VVD, ABT en D66 lieten we ten het een goed plan te vinden, hoe wel de vogelrichtlijn nog roet in het eten kan gooien. Dit is een onzekere factor. Maar aan de andere zijde waren SGP en CU een andere mening toe gedaan. Drs. A.L. Piet (CU) wees erop dat de Speelmansplaten in een natuurgebied ligt waar jetksi's en waterskiërs wel degelijk voor ver storing kunnen zorgen. Met het uit bouwen van de watersporttak had hij dan ook grote moeite. Hij zag meer in het verder ontplooien van groeps activiteiten. Voor popconcerten is er volgens de CU geen plaats. Hij wil eerst de resultaten afwachten van het onderzoek naar de invloed van de activiteiten op de vogelpopulatie om een definitief oordeel te vellen. P.W.J. Hoek (SGP) zei tegen het plan te zijn omdat in beide gevallen de zondagsrust wordt aangetast en de natuurwaarden worden verstoord. Hij vond dat er nu teveel haast wordt gemaakt. Zowel Piet als Hoek uitten hun twijfels over gegevens die in het rapport stonden over de mogelijkhe den van het terrein. Zo zouden er 100 jetski's en 150 waterskiërs op het water worden toegelaten. Vol gens ondernemer M. Verweij, die enkele vragen beantwoordde van de raadsleden, gaan er hoogstens 15 tot 20 jetski's tegelijk het water op. Maar volgens L. Blom (PvdA) zoch ten SGP en CU naar details. „Zeg toch gewoon dat je er tegen bent. Onze fractie is voor. Ook voor recre atie op zondag. Zo simpel is dat." Maar volgens Piet was dat te sim plistisch geredeneerd. Ook Hoek re ageerde daarop. „We zijn tegen dit plan, maar we willen wel onderbou wen waarom we tegen zijn." Aan de juridische positie van de zeilschool zal aandacht worden ge schonken, zo zei wethouder W.C. van Kempen op een vraag van J. van den Donker (D66). Ook nam hij de suggestie van Piet over om te bekij ken of het terrein gebruikt kan wor den als parkeerplaats voor bezoekers van de zoute kant van de Oesterdam. Voor de laatste keer dit seizoen heeft de klok van de veiling in Sint-Anna- land gedraaid. Donderdag 3 oktober passeerden nog 14 ton aardappelen de klok: Eigenheimers, Bintjes en Bildtstars. Directeur D.L. Hage spreekt over een 'heel moeizaam' seizoen. „De veiling stond vol met aardappelen, terwijl de afzet stag neerde. Het was gewoon extreem, maar je moet je niet laten leiden door zo'n jaar." Hage hoopt volgend jaar op meer perspectief voor de aardappelen, met hogere prijzen en een veel betere afzet. Het eerder aangekondigde onderzoek naar de toekomst van de twee Thoolse vei lingen komt op een goed moment. De veilingverenigingen Sint-Anna- land en Scherpenisse trekken samen op, waardoor er ook met meer kracht een beroep op subsidies ge daan kan worden. Donderdag 3 oktober: Eigenhei mer 12, Bintje 6, Bildtstar 9, bonken 11 eurocent, aanvoer 14 ton. VERVOLG VAN VOORPAGINA Een zekere mate van hinder moet worden geaccepteerd", aldus het college. Daarbij wordt al rekening gehouden met een nieuw horecabe drijf bij het waterfrontplan in de baai van Duivendijk. B. en w. zien in het verlengde van de Brugstraat en de Visstraat ruim te voor jachthavengebonden voor zieningen. Het college verwacht van plan wa terfront 'een belangrijke kwaliteits impuls voor het havengebied met 100 exclusieve appartementen en woningen in het duurdere seg ment'. Plan Kom vervangt de bestem mingsplannen Stadskern Tholen, Waterfront, Molenvliet, Buiten zorg, Buitenzorg II, Buitenzorg III, Molenhoek en gedeeltelijk het be stemmingsplan sportcomplex Zoek weg. Alleen Stadszicht, dat 30 sep tember pas is vastgesteld door de gemeenteraad en momenteel wordt ontwikkeld, valt er dus buiten en blijft een apart bestemmingsplan. In plan Kom is ook de bestemming wonen aangegeven, waarbij onder scheid is gemaakt tussen het huis, de achter- en zijkant met erf en de voortuin. In de voorschriften is ver meld, waar wat mag worden ge bouwd, waarbij op het erf meer is toegestaan dan in de voortuin. Het ontwerp-bestemmingsplan ligt tot en met 5 november ter inzage in het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk en in de bibliotheek in de Da- lemsestraat te Tholen. Er wordt geen inspraakavond gehouden om dat het plan volgens b. en w. eigen lijk de huidige situatie vastlegt. Volgens het bestemmingsplan Kom Tholen worden de volgende straten als erftoegangswegen aangemerkt met een maximum snelheid van 30 km: Hertenkamp, deel Jonkheer van Vredenburchlaan, Eendrachts- weg, Wal, Kaay, Bosstraat, Molen- vlietsestraat, Oudelandsestraat, Ou- delandsepoort, Zuid Oudaan, Mos sellaan en Koningin Julianastraat. In 2003 wordt de gedempte Vest tussen de Noord- en Midden-Vest opengemaakt. In de hal van Overbeeke aan de Postweg, grenzend aan de woon wijk Buitenzorg met o.a. de Mean derlaan, blijven bedrijfsactiviteiten toegestaan, zij het voor wat betreft de opslagcapaciteit voor ten hoog ste categorie 2. Hoewel de bewoners van de stads kern tijdens een gesprek met de on dernemersvereniging een blauwe zone hebben afgewezen, wordt in plan Kom toch de instelling van be taald parkeren aangekondigd. Hier voor zal een afzonderlijke parkeer- nota worden opgesteld. Met plan Kom Tholen wordt een actualisering van de bestemmingsplannen ingezet, maar het stuk blijkt daarente gen diverse achterhaalde gege vens te bevatten. Zo schrijft ir. T.C.M.C. van Aalst van het stedenbouwkundig adviesbu reau RBOI dat door de ge meente voor dit karwei is in geschakeld, dat het postkan toor in de Dalemsestraat staat. Al jaren is dat echter in de Hoogstraat. In die straat wordt het Welzijnsorgaan nog ge noemd, dat al vele jaren is ver huisd naar het centrum thuis zorg in Sint-Maartensdijk. Het jongerenadviescentrum zit volgens het rapport nog in de Molenvlietsestraat, terwijl dat JAIB al lang is opgeheven. De lokale omroep zou nog aan de Botermarkt zitten, maar de Ohmstraat is al geruime tijd het vestigingsadres. In plan Kom wordt o.a. vermeld dat Tholen 'een duidelijke bovenlokale verzorgingsfunctie' heeft. Als argu mentatie hiervoor wordt aangege ven, dat dit 'bijvoorbeeld tot uiting komt in het winkelapparaat, de aan wezigheid van voortgezet onderwijs en bepaalde maatschappelijke en re creatieve voorzieningen'. Het detailhandelsonderzoek van MKB Reva onderschrijft die boven lokale verzorgingsfunctie niet. Uit het dichtstbij gelegen dorp Oud- Vössemeer koopt slechts 3% van de inwoners levensmiddelen in Tholen en daar profiteren mogelijk vooral de drie viswinkels van. Voor de an dere artikelen is het percentage 13%. Inwoners van Poortvliet zijn qua levensmiddeleninkopen voor 13% op Tholen gericht en voor duurzame artikelen ligt dat percen tage op 12%. Volgens het steden bouwkundig adviesbureau RBOI zijn de inwoners voor gespeciali seerde winkels aangewezen op met name Bergen op Zoom en Goes, maar ook op Rotterdam, Breda en Antwerpen. Het MKB-rapport noemt ook Steenbergen en Roosen daal. De bovenlokale verzorgingsfunctie van Poortvliet is door de aanwezig heid van Bouman-Potter groot. In Sint-Maartensdijk hebben o.a. Van Houte en Verjaal een streekfunctie, in Sint-Annaland o.a. Den Engels- man-van Driel en de Cl000. Qua voortgezet onderwijs heeft Tholen met het Calvijncollege de zelfde bovenlokale functie als Sint- Maartensdijk met het Scheldecolle- ge. En qua maatschappelijke voor zieningen rekent het stedenbouw kundig adviesbureau het naar Sint- Maartensdijk verhuisde Welzijnsor- gaan en het opgeheven JAIB nog mee. En om geld op het postkantoor te storten moeten de inwoners van Tholen naar Sint-Annaland of Sint- Philipsland, al is dat ook een aflo pende zaak, want de Postbank ver dwijnt op den duur uit de hele gemeente. Wanneer in de toekomst het gemeentehuis en het Schelde- college uit Sint-Maartensdijk naar Tholen verplaatst worden, zal er op het gebied van onderwijs en over heid een bovenlokale verzorgings functie ontstaan, die echter nu - o.a. volgens de cijfers van MKB Reva - niet aanwezig is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7