Rampherdenking uit respect en om verleden door te geven aan jeugd 'Woorden schieten tekort om kern van deze unieke mens te raken' Tholenaren onder indruk van afscheid prins Claus Actief Stavenisse wil met jong en oud stilstaan bij watersnood 1953 Langdradig Prins Claus herdacht tijdens buitengewone raadsvergadering Bloemenmeisje prinses Beatrix trouwt in Tholen EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Dat er aandacht is voor de ramp die het dorp een halve eeuw geleden trof, vinden Ouke Hoedemaker en Flip de Rijke van stichting Actief Stavenisse vanzelfsprekend. „In de eerste plaats om de nabestaanden respect te beto nen voor wat ze hebben meegemaakt. Maar ook uit edu catief oogpunt, om een stuk geschiedenis van de eigen leefomgeving door te geven aan de jeugd", zegt De Rij ke. Want hoewel onwetendheid deels een eigen verant woordelijkheid is, is het ook een verantwoordelijkheid van de samenleving." De jongeren spelen dan ook een belangrijke rol bij de activiteiten die de stichting komend voorjaar ontplooit. Het thema 'hulpverlening en weder opbouw' loopt daar als een rode draad doorheen. „Daar mee belicht je de positieve kant van deze gebeurtenis, voor zover je daarvan kunt spreken." Donderdag 17 oktober 2002 Openhartig Heemkundekring Ouwerkerk 3 Christo Voordracht Thoolse vrijwilliger Zware taak Ongedwongen Eregroet militairen Geluk en Oudesluijs Thoolse militairen stonden dinsdag langs de route van de rouwstoet toen het stoffelijk overschot van prins Claus naar de Nieuwe Kerk in Delft werd gebracht. Andere Tholenaren gingen eerder al naar het paleis Noordeinde om afscheid te nemen van de prins. Hier hun ervaringen. Serene stilte Klein worden Een tentoonstelling, een boek, een looproute. Dat zijn de elementen waarvoor Actief Stavenisse verant woordelijk is. Ook komt er een her denkingsbijeenkomst, maar die wordt door de gemeente georgani seerd. Landelijk gebeurt er even eens het nodige, met een nationale herdenking in Oude Tonge en Ou- werkerk. Gezien het leed dat er is geweest en het relatief hoge aantal slachtoffers - de 153 verdronken in woners vormden 8% van de bevol king en daarmee was het het op één na zwaarst getroffen dorp - is het vreemd dat Stavenisse tot nog toe voor nationale herdenkingen gene geerd wordt, vindt de stichting. An derzijds geeft De Rijke aan dat de betrokkenen nooit zelf het moment kunnen kiezen om bij deze ingrij pende gebeurtenis stil te staan, om dat anderen dat bepalen door het plannen van herdenkingen. Twee jaar geleden al kaartte De Rij ke de rampherdenking 2003 aan bij de toen juist aangetreden burge meester Nuis. „Ko van Oeveren sprak me er in de zomer over aan. Hij vond dat de gemeente daaraan wat zou moeten doen en opperde ook het idee om de (inter)nationale hulpverlening voor het voetlicht te brengen." Actief Stavenisse besloot daar de wederopbouw bij te betrek ken en kon zijn gang gaan. „Nuis zei dat de gemeente zeker aandacht aan de ramp zou schenken, maar op dat moment was er nog geen enkel plan." Een jaar later had de stichting nog niets gehoord en besloot om aan de slag te gaan, om niet in tijd nood te raken. Van het vijfkoppige bestuur namen voorzitter De Rijke en secretaris Hoedemaker de ramp herdenking op zich. Ouke Hoedemaker opperde het idee voor een boek. De Rijke: „Maar dat is nogal wat. Hoe pak je dat aan? Bovendien is er in de loop van de ja ren al zoveel over de ramp geschre ven en iedere keer weer is er die confrontatie." Er werd voor geko zen om jonge inwoners overleven den van de ramp te laten intervie wen over de hulpverlening en de wederopbouw. Vervolgens schreven de jongeren hun verhaal, welk beeld ze hebben gekregen na het inter view. „Omdat we een bepaald ni veau wilden, besloten we jongeren te kiezen met minimaal een mbo- opleiding. De groep is - door toeval - een goede afspiegeling geworden van de samenstelling van de bevol king van Stavenisse." Doordat er één wegens tijdgebrek afhaakte, bleven twaalf jongeren over. De Rij ke: „We spraken af om alles samen te doen, als een team. Dat was een uitdaging, want geen van ons had dat ooit eerder gedaan. Bovendien moest een gemêleerde groep als team werken." Wie ze wilden inter viewen, bepaalden de jongeren zelf (het zijn elf inwoners en een oud-in woner gewqrden), en verder werd iedere stap besproken op maande lijkse bijeenkomsten. „Oplossingen van problemen werden samen ge zocht, lay-out en omslag werd in de groep besproken. In het begin had den de jongeren veel aarzelingen en vragen, maar gaandeweg zijn ze heel enthousiast geraakt. Vooral de laatste twee bijeenkomsten heb ik als zeer positief ervaren", zegt De Rijke. Hij en Hoedemaker lazen el kaar de verhalen voor om te horen hoe de zinnen klonken. „Liep het niet, dan gingen we terug naar de groep om erover te praten." De ver wachtingen waren hooggespannen met betrekking tot het materiaal dat beschikbaar zou komen, maar dat bleek net toereikend. De inhoud heeft De Rijke echter verrast: „De gesprekken blijken vrij openhartig te zijn geweest en soms bijzonder gedetailleerd." Was een boek van ruim zestig pagina's het uitgangs punt, dat worden er honderd. Pas send fotomateriaal - vrij van rechten - wordt nog gezocht, daarnaast ko men twaalf kindertekeningen in het boek. „We hebben beide basisscho len in het dorp gevraagd om de leer lingen tekeningen te laten maken, ook nu weer rond het thema hulp verlening en wederopbouw. Iedere school zoekt daarna zes tekeningen uit die in het boek komen." De Rij ke schat dat het in een oplage van 600 exemplaren verschijnende boek tussen de 12,50 en 15 euro gaat kos ten. „Het eerste exemplaar willen we op vrijdag 31 januari aanbieden aan de burgemeester, tegelijk met de opening van de tentoonstelling." Die expositie zal tot en met zaterdag 8 februari in De Stove te zien zijn, dagelijks van tien tot tien uur (uitge zonderd op zondag en tijdens de herdenkingsbijeenkomst op 1 febru ari). Ook hier wordt de focus gericht op hulpverlening en wederopbouw. „Natuurlijk is er ook een stukje ge wijd aan de ramp zelf", zegt Ouke Hoedemaker die dit onderdeel voor haar rekening neemt. In de grote zaal van het dorpshuis wordt het thema inzichtelijk gemaakt, onder meer met voorbeelden van hulpgoe deren, foto's en een landkaart waar op de plaatsen worden aangegeven waaruit hulp voor Stavenisse kwam. En ook hier spelen de scholen een rol. „Iedere school krijgt een opper vlakte van drie bij drie meter waar op ze een eigen invulling van het thema kunnen geven. En de ge maakte tekeningen worden door de hele expositie getoond." In andere ruimten kunnen bezoekers actief aan de gang. „Er komen leestafels met daarop mappen gevuld met een verzameling krantenartikelen over Stavenisse en de directe omgeving." Ook computers waarop relevante websites geraadpleegd kunnen wor den, zitten in de planning. De Rijke: „Als er tenminste een internetaan sluiting in De Stove te realiseren valt. We hopen dat de gemeente daarvoor wil zorgen, in het kader van de opwaardering van de dorps huizen." De bibliotheek verleent medewerking door een collectie boeken over ramp, hulpverlening en wederopbouw te presenteren. „Ze laten zien wat er is en naderhand kunnen belangstellenden dat dan bij de bibliotheek lenen." Ook de film die burgemeester Verburg destijds maakte, is op videoband beschik baar en wordt waarschijnlijk ge toond. Van het laten horen van ge luidsfragmenten ziet men af. „Dat is bijzonder aangrijpend en confronte rend voor mensen, zo is ons geble ken bij bezoeken aan de expositie op Neeltje Jans." Wanneer mensen materiaal of ken nis beschikbaar willen stellen voor de expositie, is dat welkom bij de stichting. Die is ook blij met het aanbod van de nog jonge heemkun dekring om te helpen. „Ze hebben archiefonderzoek gedaan, daarvoor ontbreekt bij ons de kennis. Verder zijn ze bereid tijdens de expositie aanwezig te zijn. Dat is fijn, want we willen de hele week mensen pa raat hebben om bezoekers informa tie te kunnen geven", zegt Hoede maker. Zelf bezocht ze in de voor bereiding het kantoor van het Rode Kruis in Den Haag, verder is het ar chief van de voormalige gemeente Stavenisse doorgenomen alsmede het in Alkmaar bewaarde archief van de stichting Adoptie Eiland Tholen. Een bijzonder aspect van de exposi tie is de samenwerking met het wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk. Dat is normaal in de winter niet open, maar zal in het kader van de natio nale herdenking door de koningin bezocht worden. De Rijke zocht contact en kreeg het voor elkaar dat Ouwerkerk de hele week open blijft. Hij wil een boot laten varen tussen beide plaatsen, zodat mensen beide tentoonstellingen kunnen bekijken. Hoedemaker: „Dan voeg je het ele ment toe van het contact met het water van de Oosterschelde." De praktische uitvoerbaarheid is niet eenvoudig, maar De Rijke loopt daar niet voor weg. „Gezien het probleem van het tij en de beperkte toegang voor grote schepen, kunnen we in de haven van Stavenisse niet terecht. En bij Ouwerkerk is geen haven. Ik dacht aan een ponton te gen de zeedijk, maar dat is te com plex." Op Tholen wordt uitgeweken naar de haven van Sint-Annaland, op Schouwen naar de Val bij de Zeelandbrug. Met bussen zouden de mensen vervoerd moeten worden. De Rijke heeft sponsors nodig, zegt hij, want de stichting kan dit niet betalen. „Ik ben in gesprek met een reder die er positief tegenover staat, en heb ook een schipper bereid ge vonden om gratis te varen. Nu moet ik nog een busondememer zien te vinden." Ook een laatste onderdeel is afhan kelijk van financiële bijdragen van derden. Dat wordt een looproute langs een twaalftal plaatsen in het dorp die iets met de ramp te maken hebben. Op informatieborden zal dat worden toegelicht. Dit idee komt voort uit het verzoek van de burgemeester om mee te denken over de invulling van een herden kingsdag waarop de hulpverlening centraal staat. Die dag wordt op Tholen georganiseerd in het kader van Delta 2003, een project van drie provincies rondom de rampherden king. Eerst zou het in mei zijn, in middels is 18 september geprikt. Mogelijk is prinses Margriet daar aanwezig en ook zullen ambassa deurs van diverse landen uitgeno digd worden. Tot die datum moeten de borden van de looproute dan ook blijven staan, vindt De Rijke. Dit onderdeel is met name bedoeld voor de jeugd en mensen van buiten Sta venisse. In dit kader was het idee gerezen om een rondvaart over de Oosterschelde - die is donker en grauw in die tijd van het jaar - te or ganiseren. „Maar we kunnen niet alles behappen en daarom is er van afgezien." Een initiatief van het wa terschap of rijkswaterstaat om iets bij de zeedijken te doen, zou de stichting toejuichen. De Rijke heeft zelfs met de gedachte gespeeld om de kunstenaar Christo te benaderen voor het inpakken van een stuk zee dijk. „Dan ben je in ieder geval van internationale aandacht verzekerd. Maar ethisch heb ik er toch wel pro blemen mee." Actief Stavenisse heeft nog een gat in de begroting. De Rijke gaat zeker nog sponsors zoeken, zegt hij, maar verwacht ook iets van de gemeente. Met name voor het laatste onder deel. „Natuurlijk is het niet terecht om alles op het bord van de ge meente te leggen. Maar wanneer ik moet snijden in mijn begroting, wordt de looproute als eerste ge schrapt." De gemeenteraad zal een voorstel krijgen om voor de ramp herdenking een bedrag beschikbaar te steHen. Niet alleen voor Stavenis se, maar ook voor activiteiten in Sint-Philipsland. Verder is er de ei gen bijeenkomst van de gemeente, die bovendien een boek over de ramp op Tholen wil laten schrijven. Daarvoor is oud-Scherpenissenaar Kees Slager benaderd. De Rijke vertelt dat Acief Stavenis se ook al een herdenkingsbijeen komst had gepland. „Beide kerken in het dorp zouden eraan meewer ken en dat is op zich uniek." Gaan deweg het traject kwam de burge meester - voor De Rijke verrassend - met de mededeling dat ook de ge meente wat zou doen. Dat wordt een herdenkingsbijeenkomst op 1 febru ari. Aanvankelijk was de gedachte die in Tholen te houden, maar dat wordt tóch Stavenisse, de hervorm de kerk. De Rijke is er blij mee. „Wij waren als stichting flexibel. Maar we vinden dat een herden king, op gepaste wijze, op Stavenis se hoort te gebeuren. Was de ge meente naar elders gegaan, dan hadden wij er óók een in Stavenisse gehouden." Het is Flip de Rijke de afgelopen maanden duidelijk geworden dat er rondom de herdenking van de wa tersnood tal van zaken georgani seerd gaan worden. „Het zal als or ganisatie niet meevallen om je te onderscheiden en publiek te trek ken. Het wordt knokken om de klanten", zegt de voorzitter van Ac tief Stavenisse. Er kunnen weer kandidaten aange meld worden voor de titel Tboolse vrijwilliger van het jaar. Organisaties, instellingen en individuele inwoners kunnen een persoon voordragen die zich onderscheidt door grote, vrijwil lige inzet voor anderen. Vorig jaar ge beurde dat voor het eerst en toen werd G.A. Heijboer uit Sint-Annaland geëerd met het beeldje 'Betrokken heid'. Dat zal ook nu weer aan de ere titel verbonden zijn. Aanmelding - ook vorig jaar genomineerden komen in aanmerking - kan tot 2 november gebeuren bij het Benoemingscomité De Thoolse Vrijwilliger, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. Dat moet met een speciaal formulier, aan te vra gen bij de afdeling welzijn van de ge meente (mevr. Pilaszek, 0166- 668320). Op vrijdag 13 december wordt be kend gemaakt wie de eretitel krijgt. VERVOLG VAN VOORPAGINA Na Jennifer is Anke Vroegop aan de beurt met 'Schrik van de zee', dan komt Babette Verkouteren met 'Het monster uit de diepte'. Een beetje ze nuwachtig zijn sommige kinderen wel, vertellen ze mevr. Das. Af en toe gaat een bibliotheekmedewerker naar elders in de bieb, omdat enkele kleine kinderen daar wel erg veel lawaai maken. Als iedereen aan de beurt is geweest en de jury zich beraadt over de uitslag, is er als traktatie een oor lam en scheepsbeschuit. De vier kin deren die niet in de prijzen vallen, krijgen tóch een attentie als waarde ring voor het meedoen. Dat zijn Co- linda v.d. Werff, Charlotte van Dijke, Melissa Kuiper en Rhodé v.d. Eist. Van andere wedstrijden tijdens de kinderboekenweek worden aanslui tend de prijzen uitgereikt. Bij de kleurwedstrijd in de drie bibliotheken zijn de winnaars: Lars van Poortvliet en Jeremy Stokx (St.-Annaland), Bas Teeuw en Nicole Vermaas (St.-Maar- tensdijk), Sander Poot en Eline v.d. Walle (Tholen). De trekpoppenwed- strijd is gewonnen door: Kelly Oos- terbaan en William Ligtendag (St.- Annaland), Renske de Rooij en Geert Knuist (St.-Maartensdijk), Cindy v.d. Walle en Nolwenn Vitters (Tholen). eukels „Pap, weet je wat ik vandaag heb meegemaakt?" Nee. „Nou ik wilde op school de punten van mijn potloden slijpen. Je weet wel, die nieuwe die ik voor mijn verjaardag heb gekregen van Willemijn. Dat was dat meisje dat steeds bij jou op je rug klom en die haar kauwgom aan de leuning van ons nieuwe bankstel heeft gesmeerd. Nou, toen ik naar de tafel liep liet Pieter, die lange blonde jongen die pas in ons dorp woont, me struikelen en of dat nog niet genoeg was, prikte Suzanne me met haar passer in mijn kuit. Weet je trouwens waar zij die passer gehaald heeft? Ja, dat moet ik je echt even in het kort vertellen. In de stad heb je nu toch zo 'n klein nieuw winkeltje. Je weet wel, naast C A. Omdat het nieuwe schooljaar voor de deur stond, kregen alle kinderen die hun schoolspulletjes bij dat winkeltje kochten een gratis agenda. Suzanne heeft me haar agenda trouwens laten zien. Weet je dat ze hem al bijna helemaal vol geplakt heeft met fotootjes van K3. Dat zijn die Belgische meisjes waar ik ook zo 'n fan van ben. We hebben tijdens de vakantie nog zoveel ruzie gemaakt omdat ik niet eens naar een concert van hen mocht in Den Haag. Alle kinderen uit onze klas zijn geweest. Ingeborg ielfs twee keer en ze heeft een T-shirt gekregen met de handtekeningen van alledrie de zangeressen. In november komt de nieuwe cd van K3 uit en die ga ik vragen voor Sint Nicolaas en als ik hem niet krijg, dan koop ik hem van mijn zakgeld. Weet je toch hoeveel zakgeld de andere kinderen van mijn leeftijd al krijgen? De meesten krijgen vijf euro per week. Ruben heeft sinds kort een eigen mobieltje en nu sturen we regelmatig een sms-je naar zijn grote zus. Die is al bijna zestien en ze heeft ruzie met haar ouders. Ze heeft namelijk een hele gave scooter gezien, maar haar ouders hebben gezegd dat ze eerst maar eens geld moet gaan verdienen. Wat een strenge ouders zeg. Ik zou het niet pikken. Ze heeft de Kindertelefoon al gebeld en die gaven haar groot gelijk. Wij kinderen hebben toch ook onze rechten. Is die man inmid dels al langs geweest om mijn dvd speler aan te sluiten op mijn tv-video- combinatie? Vanavond komt er een thriller en ik wil die hoe dan ook zien. Weet je wie er pas verwend wordt Janika! Haar vader doet iets in 'ontroerend goed' of zoiets. Op jazzballet vertelden die andere meiden dat de ouders van Janika een vakantiehuisje in Spanje hebben. Dat is toch niet normaal? Waarom gaan wij eigenlijk nooit met het vliegtuig op vakantie? Ik ben nu zeven jaar en ik heb nog nooit gevlogen. Absurd toch eigenlijk. Als we volgend jaar weer naar die stomme camping gaan met dat kinderachtige subtropische zwemparadijs, dan ga ik niet meer mee. Er was niet eens een disco en de knullen die er rondliepen, waren alle maal nog maar acht of zo. Papa, luister je wel naar wat ik zeg?" Wat is er kindje? „Nou ik vertelde net dat ik de punten van mijn nieuwe potloden vanmorgen wilde slijpen. Je weet wel die ik met mijn verjaardag van Willé- mijn Met een korte en ingetogen plechtigheid stond de gemeenteraad don derdagmiddag in de burgerzaal stil bij het overlijden van prins Claus. Onze woorden schieten tekort om de overledene zó te typeren dat we tot de kern van deze unieke mens geraken, zei de nestor van de raad, P. van Belzen (CU). Na diens toespraak, die vooraf werd gegaan door het uitspreken van een in memoriam door burgemeester W. Nuis, tekenden de raadsleden, het college en overige belangstellenden het condoleance register. Nuis zei te beseffen dat de bijeen komst op een lastig tijdstip werd ge houden. De vergadering begon om half vijf. Niet alle raadsleden waren dan ook aanwezig. Bij de raadsleden ontbraken L. Blom (PvdA), R. Ra- vensteijn (VVD) en A.L. Piet (CU). In het college ontbrak wethouder M.A.E. Velthuis (PvdA). Er was be langstelling van de regionale pers. Radio Zeeland was aanwezig om verslag uit te brengen. Tenslotte was de gemeente Tholen de enige ge meente in het Zeeuwse die op deze wijze stil stond bij het verscheiden van de prins. Nuis schetste het leven van Claus nadat hij zich verloofd had met kroonprinses Beatrix. En waarin hij afstand deed van zijn diplomatenle- ven. En dat hij geen warm welkom kreeg in Nederland omdat hij een Duitser was. Het was een moeilijke start voor 'iemand die van onze prin ses hield.' Maar Claus werd er niet boos of op standig van. Bij de eerste kennisma king met het Nederlandse volk wist hij volgens de burgemeester een ge voelige snaar te raken. Claus zei toen dat hij hoopte dat hij het ver trouwen kon winnen. „Een positieve grondhouding was het allerbelang rijkste. Hij zocht zijn vermeende te genstanders op en liet zien wie hij Als 11 -jarig schoolmeisje uit Stave nisse viel Annie Roozemond 30 jaar geleden bij het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus de eer te beurt om in het stadhuis van Tholen bloemen aan te bieden. Donderdag trouwde ze in datzelfde stadhuis van Tholen met Pieter Bregman uit Benthuizen. Gezien de banden met haar geboortegrond en de ontmoe ting met de prinses en prins had de dochter van de timmerman uit Stavenisse het Thoolse stadhuis uitgekozen voor de huwelijksvol trekking, hoewel ze al lang in Bent huizen woont als administratief me dewerkster van een meubelbedrijf. Ambtenaar van de burgerlijke stand A.J. Smits herinnerde in zijn toe spraak nog aan die gebeurtenis der tig jaar geleden, waarvan vorige week nog een foto in deze krant stond in verband met het overlijden van prins Claus. werkelijk was. Geen toneelspeler maar een oprecht iemand." De kritiek verstomde en maakte gaandeweg plaats voor gevoelens van sympathie en meeleven. „Claus werd onze prins, en dat is altijd zo gebleven." De prins toonde volgens Nuis begrip voor de naoorlogse gevoelens en 'trad op beminnelijke wijze naar buiten, soms met humor en een vleugje zelfspot, wars van enig ui terlijk vertoon.' Volgens Nuis won Claus niet alleen het vertrouwen van het Nederlandse volk, maar verover de hij 'onze sympathie.' De rol naast de koningin heeft hij volgens de burgemeester op voor treffelijke wijze vervuld. Voor zover waar te nemen was prins Claus vol gens hem een man die voor de ko ningin van buitengewone betekenis geweest is in de uitoefing van haar zware taak als staatshoofd. Ook is het 'overduidelijk te merken dat hij veel voor zijn gezin heeft betekend.' De burgemeester wees erop dat de prins zich ook aangetrokken voelde tot de samenleving buiten Nederland. „Zo was hij een voortreffelijk am bassadeur op het gebied van ontwik kelingssamenwerking. Hij schroomde daarbij niet om eigen standpunten in te nemen." Nuis stond ook even stil bij de bezoeken die de prins samen met kroonprinses Beatrix in 1972 aan Tholen en in 1996 met koningin Beatrix aan Sint-Maartensdijk bracht. Over dat laatste: „De ge meente Tholen beschouwde het toen en beschouwt het nog steeds als een grote eer, dat de Majesteit, prins Claus en een deel van de ko ninklijke familie destijds deze plaats in onze gemeente hebben uit gezocht. Met het overlijden van de prins zij gezegd, dat daarmee ook de echtgenoot van de Vrouwe van Sint-Maartensdijk is overleden." Nuis betuigde koningin Beatrix, de pinsen, prinsessen, en het kleinkind namens de raad en het college deel neming met het overlijden van de prins. „Moge God de koningin en haar gezin zegenen bij de verwer king van hun verdriet." Als nestor van de raad vestigde Van Belzen de aandacht op een van de facetten van prins Claus. „Hij wordt Een in het oog springend blijk van medeleven met het overlijden van prins Claus was in de Voorstraat te Oud-Vossemeer te vinden. In een vlaghouder stak een wandelstok met een flink aantal stropdassen eraan. „Twee jaar geleden was mijn vlag versleten. Ik kocht een nieuwe, maar die werd meteen de eerste keer dat ik hem uitstak al gestolen", vertelt de 83-jarige Bram Douw. „Gezien mijn leeftijd heb ik niet nog eens een andere vlag gekocht." De koningsgezinde Vossemeerder - in de etalage van zijn voormalige winkel hangt een foto van de verloving van prinses Juliana en prins Bernhard - wilde zijn medeleven tot uitdrukking brengen en kwam op het idee van de stropdassen. „Ik heb er zoveel. En ik vond het prachtig zoals Claus die enkele jaren geleden weggooide omdat hij er zo'n hekel aan had." Zelf draagt Douw, die veel reacties kreeg; wél geregeld een stropdas. getypeerd als een bewogen en be trokken persoon. Vooral dat laatste kan door sommigen van ons, de oud- gedienden, uit ervaring beves tigd worden." Van Belzen herinner de eraan hoe na het bezoek aan de smalstad in 1996 het college, de fractievoorzitters en het organise rend comité in Bergen op Zoom sa- men waren om op een ongedwon gen wijze met de koninklijke familie kennis te maken. De prins had zich heel goed voorbereid. „Hij was niet alleen op de hoogte van de sociale en geografische gegevens, hij ging er zonder meer van uit dat wij als leden van de raad de historie van de gemeente en de regio ken den. Dat dit voor ons wat lastig was, 1 hoef ik u niet te vertellen." Van Belzen wenste de koningin, de koninklijke hoogheden en de verde re leden van het koninklijk huis - 'naar elks overtuiging - in deze moelijke dagen veel sterkte, troost en Gods Schild en betrouwen toe.' Vervolgens tekenden de raadsleden het condeleanceregister, daarna het college, de gemeentesecretaris en de raadsgriffier terwijl Nuis de rij sloot. Daarna konden de overige be langstellenden het register in de burgerzaal tekenen. Na ongeveer een half uur was de plechtigheid ten einde en bleven de fractievoorzitters achter om in de stuurgroep te spre ken over het nieuwe gemeentehuis in Tholen. De 19-jarige matroos eerste klas Rob Oudesluijs en de 20-jarige kor poraal bij de luchtmacht Jos Geluk uit Sint-Maartensdijk stonden dins dagochtend in Den Haag langs de route, in de ereafzetting van 9000 militairen. Oudesluijs was om twee uur 's nachts uit Den Helder ver trokken, Geluk stapte om tien over vier in een van de bussen op de vliegbasis Volkel. Alle militairen werden in het Feyenoordstadion in Rotterdam verzameld om van daar uit met bussen naar Den Haag, Rijswijk of Delft te worden ge bracht. Geluk: „Ik heb nog nooit zo'n sliert met bussen gezien. Er waren er wel 160, overal politie en marechaussee om ons te begeleiden." Oudesluijs kwam dicht bij het pa leis Noordeinde te staan, in de Heulstraat. In ceremonieel tenue van de marine met witte koppel en met geweer (Fal). „We stonden er om kwart voor negen en om kwart voor tien kwam de rouwstoet langs. Het was indrukwekkend. Ik had het niet willen missen. We stonden eerst in de rusthouding. Toen de stoet langskwam, moesten we het geweer presenteren tot iedereen voorbij was. Dat heeft ongeveer een kwartier geduurd. Er stond publiek achter ons. Dat was heel stil. En het weer viel mee. Daarna konden we meteen de bus in en zijn we terug gereden naar Den Helder. Ik had gedacht dat we er wel vijf uur zou den staan, maar dat is erg meege vallen. Het was een aparte erva ring." Geluk stond ook in Den Haag, niet ver van het paleis. In welke straat weet hij niet, maar tussen de land macht en de marine in. Hij droeg ook zijn nette legerpak. Met pet en opgerolde broekspijpen, plus een wapen (Dimaco). „Het was heel goed voorbereid. De dag ervoor hadden we nog met het wapen ge oefend om de eregroet te brengen. We gingen van klein naar groot in de bus, om ook meteen zo te kun nen gaan staan langs de route. Ik zat helemaal achterin want ik ben 1,90 meter." Ook Geluk vond het indrukwek kend. „Er was veel publiek. Dit soort dingen hoort erbij. Alles moest er voor wijken. Het was prio nummer een," zegt Geluk in het jar gon van defensie. De korporaal stond er van kwart over acht tot half elf en ook hij kon daarna terug naar zijn basis. Tholenaren gingen eerder al aff_ scheid nemen van prins Claus in hét paleis Noordeinde. De 20-jarige pa bostudent Bram Hage uit Tholen had donderdag vrij van school en bezocht met vier vrienden de rouw kapel. „Uit medeleven. Het is niet meer dan netjes om het te doen als je er de mogelijkheid voor hebt." Hage kwam er op een druk mo ment. En deed er twee uur over om bij de hekken te komen die toegang gaven tot een grote tent waar cho colademelk werd geschonken. „Toen duurde het nog wel een half uur voordat we door werden gela ten. We gingen met ongeveer 50 mensen tegelijk." De erewachten, de bloemenkransen in de rouwka mer maakten grote indruk op Hage. „Er heerste een gepaste stilte. Je kon rustig afscheid nemen en voor de kist blijven staan. Je kreeg de tijd. Je staat er even bij stil. Het is een goed gevoel om op deze manier je medeleven te betuigen." Hage hecht waarde aan het ko ningshuis, zegt hij. Heeft hij van huisuit meegekregen. „Voor de op leiding word je ook geacht er wat vanaf te weten. De kinderen op school hebben er ook vragen over." Hage kan zijn ervaringen nu over brengen aan de kinderen van de Ko ningin Julianaschool in Sint-Phi lipsland waar hij sinds vorige week stage loopt. Gré Doevelaar (67) uit Sint-Anna land had via internet haar medele ven betuigd. „Maar dat vond ik te weinig. Vrijdagmorgen besloot ik om er zelf naar toe te gaan. Alleen. Met de trein. Om de sfeer te proe ven." In Den Haag werden de be zoekers heel goed opgevangen, zegt ze. „Overal stonden borden naar de pendeldiensten voor het paleis." Ze trof een forse rij aan toen ze even voor half twee aanschoof. „Overal vandaan, uit Groningen, Sittard, Zwolle, Capelle aan den IJssel en iedereen praat met elkaar." Lopend door het park werd ze getroffen door de bloemen, en in de tent met de condoleanceboeken door een le vensgroot portret van prins Claus. „Daar hing al een serene stilte." Ze maakte ook het wisselen van de wacht mee bij de ingang van het pa leis. „Binnen lagen enorme kransen en bossen bloemen. Je voelt je er klein worden. Alle groten hebben hier gestaan, denk je dan. Ik heb op een echte manier afscheid kunnen nemen. Ik was het aan mezelf ver plicht. Je kunt je voorstellen hoe de koningin en haar zonen zich voe len. Prins Claus was een geweldige vader en een enorme steun voor Beatrix. Ze hielden van elkaar." ST*V£. Ouke Hoedemaker,en Flip de Rijke verdiepen zich al maanden in tal van aspecten van de ramp.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3