Gemeente vestigt voorkeursrecht op grond Poststraat in Stavenisse Buurtvoorziening op plaats Rehobothkerk Jagers op de bon na uitzetten van fazanten Voorlezen in bieb is best spannend Stavenisse op ramppostzegel 1770 varkens dood na storing Woningbouw in kleinste woonkern op Tholen krijgt prioriteit Donderdag 17 oktober 2002 58e jaargang no. 48 SCHILDER IMOOM Scherpenisse tel. 0166-663804 Gemeentehuis vernield uit protest Wozoco toch aan Laban Deurloostraat in Scherpenisse Prijsdempend Achtertuinen Geen winkels in Hoog- en Stoofstraat Jachtgebieden Sint-Annaland en Poortvliet dicht Deze week De zeven deelnemers aan de voorleeswedstrijd van de biblio theek in Tholen hebben zich ingeleefd in het thema van de kin derboekenweek, 'Ay ay kapitein! boeken over boten'. Enkelen zijn geschminkt als piraat en hebben een zakdoek op het hoofd, de anderen dragen een marinepetje. Stuk voor stuk gaan ze in de rotan voorleesstoel zitten die speciaal voor hen is neergezet. Ba- bette Verkouteren wordt door de jury tot winnaar uitgeroepen, vóór Jennifer van de Velde en Anke Vroegop. Zij krijgen alledrie een boekenbon. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, pötpost;g39 j27 per jaar, allemaal incasso. Lpsss-numfners nties voor dinsdag 16.00 uur. Teprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ter gelegenheid van de herdenking van de watersnood van 1953 komt TPG Post met een serie postzegels. Eén van die zegels zal Stavenisse als onderwerp hebben. „Anderhalf jaar geleden heb ik de stoute schoenen aangetrokken en - toen nog - PTT be naderd met het verzoek een postzegel van Stavenisse uit te brengen", vertelt voorzitter Flip de Rijke van stichting Actief Stavenisse. „Ik moest een hele onderbouwing leveren en die voldeed aan alle voorwaarden op één na: de gebeurtenis moest 100 jaar geleden zijn. Ik heb toen tegen die man ge zegd: daar kan ik niets aan verande ren." Later deed ook Delta 2003, de organisatie die landelijk de herden king coördineert, een aanvraag. En nu komt er dus een serie, met specifiek één zegel die Stavenisse als thema heeft. Die opdracht is de ontwerper verstrekt, liet TPG aan De Rijke we ten. De Stavenissenaar is er 'best een beetje trots' op dat zijn idee gereali seerd wordt. Hoe de zegel er uit komt te zien, weet hij niet. Zie ook pagina 3. Door het uitvallen van de ventilatie- en klimaatregeling in de stallen van de familie Doremalen aan de Priester- meetweg in Poortvliet zijn 1770 var kens om het leven gekomen. Slechts 300 a 400 dieren hebben het over leefd. Kortsluiting in een deel van de technische installatie is de oorzaak van de storing, zegt mr. J.J.J. de Rooij, ad vocaat van de ondernemer. „Het tragi sche was, dat ook de alarmering is misgegaan. De pieper van Jeroen van Doremalen, die bijvoorbeeld ook af gaat bij een storing in de voederinstal latie, heeft niet gewerkt. Zo'n calami teit is op zich verzekerd, maar er moet nog onderzocht worden hoe dit alle maal heeft kunnen gebeuren." De varkensstallen worden beheerd vanuit Berlicum, waar de familie Do remalen woont. Jeroen was na zijn werkzaamheden tegen de avond naar huis vertrokken en toen zijn vader de volgende middag arriveerde, zag hij tot zijn verbijstering dat er vele hon derden varkens dood waren. Door het ontbreken van verse lucht was het te warm geworden. „De oudere, zwaar dere varkens hebben daar het eerst on der te lijden", aldus De Rooij. „De kleinere dieren die achteraan zaten, het dichtst bij de natuurlijke ventilatie, hebben het overleefd." Gemeente, politie en AID werden in gelicht over deze calamiteit, die in de nacht van maandag 30 september op dinsdag 1 oktober plaatsvond. Vijftig mensen, onder wie veel uitzendkrach ten, zijn dag en nacht bezig geweest om de 1770 dode varkens uit de stal te halen. Hiervoor werden zes vrachtau to's met aanhangwagens ingezet. De bedoeling is om de stal weer helemaal vol te krijgen. „De vraag is alleen of je een leverancier kunt vinden die zo snel zoveel biggen kan leveren", zegt De Rooij. Omdat de chemokar tijdens de rouw dienst voor prins Claus met de gebrui kelijke toeters en bellen door Sint- Maartensdijk reed, gooide een 30-jarige inwoner dinsdag tussen 12.30 en 13.10 uur een milieukoffer tegen de ramen van het gemeentehuis. Daarbij sneuvelden aan de achterkant van het pand in de Blauwstraat twee ruiten. Het gemeentebestuur had juist alle stilte in acht genomen en het ge meentehuis gesloten. De chemokar, die klein chemisch afval ophaalt, is wel van een bedrijf afkomstig, maar rijdt in opdracht van de gemeente Tholen. Kennelijk was over het hoofd gezien om het bedrijf in te lichten rus tiger dan anders te werk te gaan en de chauffeur was ook zelf niet op die ge dachte gekomen. De politie hield de dader van de vernieling aan. Omdat de fa. Duine met toestemming van de gemeente een nieuw tanksta tion bouwt, ziet de woningstichting Beter Wonen af van een woonzorg centrum aan de Westzeedijk/Spui- damstraat. Uit onderzoek van een commissie o.l.v. oud-wethouder J. Versluys was die plaats als de beste optie naar voren gekomen voor een wijksteunpunt met appartementen voor ouderen. Beter Wonen valt nu te rug op het beste alternatief: de Laban Deurloostraat waar de twee basisscho len zijn gesloopt. Die grond is van de gemeente. Voordeel voor de woning stichting is, dat het perceel al voor een groot deel bouwrijp is. Aangezien de Laban Deurloostraat veel lager ligt dan de Kerkstraat en Hoge Markt waar de winkels e.d. geconcentreerd zijn, had de commissie het hoogtever schil voor de ouderen als belangrijk nadeel aangemerkt. De gemeente wil zekerheid over het verkrijgen van dit perceel bouwgrond achter de Poststraat. Voor de eerste keer past de gemeente Tholen de wet voor keursrecht gemeenten toe om grond voor woningbouw te ver werven. Het gaat om 2.68.30 hectare in Stavenisse, ten zuiden van de Poststraat. De gemeente onderhandelt al langer met de eigenaren, de erven C.G. Heijboer, over aankoop. Zij worden, door toepassing van de wet, verplicht om bij verkoop de grond eerst aan de gemeente aan te bieden. „Ik heb wel papieren van de gemeente gekregen, maar door drukte op het land heb ik ze nog niet gelezen", zegt A.P. Heijboer desgevraagd. Hij beves tigt dat er onderhandeld wordt, maar de laatste contacten zijn alweer even geleden. „Dus ik kan er niets over zeggen." De gemeente en de familie Heijboer zijn volop in gesprek, zegt ambte naar mr. G. Vos. Hij is positief ge stemd over de afloop van de onder handelingen. Niettemin hebben burgemeester en wethouders ge meend een voorkeursrecht op de grond te moeten vestigen. Het heeft, legt Vos uit, alles te maken met de opstelling van de gemeenteraad. Daarin gaan de laatste tijd geregeld stemmen op om als gemeente zelf bouwgrond te kopen en bestem mingsplannen te ontwikkelen, waar mee je de regie volledig in handen hebt. In Tholen (Stadszicht en Wa terfront), Oud-Vossemeer (Welhoek) en Sint-Philipsland (Graefnisse) gaat dat anders omdat daar project ontwikkelaars aan de gang zijn. Om een actieve grondpolitiek te kunnen voeren, moet de gemeente voldoen de bouwgrond hebben op plaatsen waar woningbouw mogelijk is. Het gebied tussen de Poststraat en de Schoolstraat in Stavenisse is al heel lang in beeld voor het ontwik kelen van woningbouw. In 1980 be sloot de gemeenteraad deze grond de bestemming 'woongebied' te ge ven, maar de provincie keurde dat niet goed omdat er nog voldoende mogelijkheden voor woningbouw in het dorp aanwezig zouden zijn. In 1992 pakte de gemeente het op nieuw op. Projecten elders in de ge meente kregen echter voorrang, zo dat in Stavenisse geen bouwgrond beschikbaar kwam. Al een aantal ja ren is er geen grond voor woning bouw meer voorhanden in uitbrei dingsplannen, terwijl ook in de bestaande bebouwing de mogelijk heden minimaal zijn. „Maar Stave nisse heeft nu prioriteit", geeft Vos aan. De besprekingen met de familie Heijboer gaan door. Deze heeft de bedrijfsgebouwen aan de Juliana- straat staan en zou graag naar buiten het dorp gaan. Daar heeft men al grond, grenzend aan vier hectare van de gemeente. „Het is heel legitiem dat de familie Heijboer voor zijn be lang opkomt", aldus Vos. „Maar het belang van alle burgers vraagt wei eens offers van een individuele bur ger." De gemeente heeft het vestigen van het voorkeursrecht vorige week woensdag gepubliceerd in de Staats courant, waardoor het rechtsgevolg heeft gekregen. Binnen zes weken na die datum kunnen belanghebben den bezwaar aantekenen. Uiterlijk 3 december (8 weken na dagtekening van het raadsvoorstel) moet de ge meenteraad het voorkeursrecht met een besluit bestendigen. Het voor keursrecht verschaft de gemeente een betere positie op de vastgoed markt, omdat een eigenaar die grond wil verkopen dit eerst aan de ge meente moet aanbieden. In de twee de plaats biedt het recht een bescher ming tijdens de periode dat een bestemmingsplan wordt ontwikkeld, want ongewenste verkopen - al dan niet bedoeld als grondspeculatie - worden ermee voorkomen. Ook kan de maatregel een dempend effect hebben op de verkoopprijs. 'Het voorkeursrecht voorkomt in elk ge val prijsopdrijving van tegen elkaar opbiedende marktpartijen', schrij ven b. en w. in het voorstel aan de gemeenteraad. Het zelf ontwikkelen van bestemmingsplannen betekent dat de gemeente gronden bouwrijp maakt en verkoopt, alsmede de openbare voorzieningen realiseert. Fasering, uitgiftebeleid, economi sche aspecten heeft men zelf in de hand. De gemeente wil het recht vestigen op twee percelen van de erven Heij boer (A.R Heijboer en zijn zuster). In de eerste plaats een stuk bouw land van 2.64.52 ha dat ligt achter de woningen Poststraat 32 tot en met 50, en naast nummer 60 op de straat uitkomt. Het stuk grond loopt door tot de Dr. Bernhardistraat. Verder betrekt de gemeente een deel van erf en tuin bij de woning Poststraat 40 in de plannen (3,78 are van totaal 8,70 are). Voorwaarde om het recht te kunnen vestigen, is dat de grond een ander - bovendien niet-agrarisch - gebruik moet krijgen dan nu het geval is. En dat is in Stavenisse het geval, want de bedoeling is er een woonbestemming aan te geven met bijbehorende infrastructuur en groenvoorzieningen. Omdat er nog geen ontwerp-bestemmingsplan is, wordt het voorkeursrecht tijdelijk: voor twee jaar. Vos geeft aan dat de gemeente hier eerder al grond van De Wilde heeft gekocht. Momenteel is men doende om gedeelten van achtertuinen te verwerven. Tussen de Poststraat en de grond van Heijboer liggen, naast huis nummer 50, een aantal volks tuinen. Ze zijn eigendom van F. Lindhout, die zelf regelmatig wo ningbouw ontwikkelt. Hij is blij met de stap die de gemeente nu zet. „Ik heb die ongeveer 600 vierkante me ter tuingrond gekocht met het voor nemen om het aan de gemeente te verkopen", zegt hij. „Dit is een schot in de roos, ik ben er happy mee. Want het is superbelangrijk dat er in Stavenisse gebouwd gaat wor den. Komen er in het dorp zo'n 20 huizen bij, dan vaart alles daar wel bij: de scholen, winkels, de voetbal club en noem maar op", aldus Lind hout. Gelet op de strategische ligging in het hart van de wijk Molenvliet en langs de Molenvlietsedijk, is het denkbaar dat er op de wijk gerichte buurtvoorzieningen komen op de plaats van de huidige Rehobothkerk. Dat staat te lezen in voor-ontwerp plan Kom Tholen, het eerste vernieuw de bestemmingsplan voor de bestaande bebouwing in de gemeente. De Gereformeerde Gemeente heeft ciaal beleid wordt erkend, wordt ge- het bestaande kerkgebouw inmiddels verkocht aan bouwbedrijf Aan de Stegge in Roosendaal; dat aan de Postweg bezig is aan een nieuwe kerk. In verband met de beperkte parkeermogelijkheden stonden de Hoogaarsstraat en de Molenvlietse dijk bij extra activiteiten in de Gere formeerde Gemeente vol met auto's. Desondanks opperen b. en w. in het nieuwe bestemmingsplan de moge lijkheid van andere buurtvoorzienin gen, zonder dat die met name worden genoemd. Overigens is er ook wo ningbouw mogelijk. Opmerkelijk is verder, dat zowel de Hoogstraat, Stoofstraat als Markt af vallen voor winkelvestigingen. Er zijn daar nu wel een aantal winkels gevestigd, waaronder het postagent schap en de apotheek. Het college wil als winkelconcentratiegebied (win kels mogelijk tot 250 m2) voortaan al leen de Kerkstraat, Botermarkt, Een- drachtsweg, Dalemsestraat en het noordelijk deel van de Bakstraat aan merken. De bedrijven daar krijgen ruime ontwikkelingsmogelijkheden. Volgens het rapport zijn de parkeer mogelijkheden in de Hoog- en Stoof straat te beperkt. De parkeergelegen heid op de Markt is bestemd voor de huizen en de centrumfuncties. Nieu we winkels zijn in de Hoog- en Stoofstraat en op de Markt niet meer toegestaan, evenmin als uitbreidin gen van bestaande bedrijven groter dan 100 m2. Voor grootschalige de tailhandel die in het rijks- en provin- keken naar Welgelegen II tegenover Van der Harst. Het Slachtveld wordt nog steeds genoemd als vestigings plaats voor de supermarkten Albert Heijn en Cl000, maar de gemeente vermeldt erbij: o.a.. Dat betekent dat er nog andere plaatsen voor de super markten zijn, maar die worden niet genoemd in plan Kom. Wanneer de supermarkten verhuizen, wordt een nadelige invloed verwacht voor de andere winkels. B. en w. spreken over 'een druk op de positie van en kele speciaalzaken.' Het college denkt aan maatregelen om de nadeli ge invloed tot een minimum te beper ken. Binnen het winkelconcentratiegebied zijn ook overige centrumfuncties mogelijk als dienstverlening, kanto ren, maatschappelijke voorzieningen. Hierbij wordt gedacht aan het noor delijk deel van de Dalemsestraat, dat nu nog grotendeels een woonfunctie heeft. Ook de Markt, Stoof-, Hoog- en Brugstraat en de Kaaij zijn ge schikt voor kleinschalige centrum functies. Hoewel Tholen op dit mo ment niet mager bedeeld is met horecabedrijven, vinden b. en w. dat er 'voor rustige vormen van horeca' mogelijkheden geschapen moeten worden. „Uitbreiding met een lunch room, koffie- en theehuizen, bistro, restaurant en hotel is zonder meer aanvaardbaar. Met name de Markt en de Kaay zijn daarvoor geschikt." ZIE VERDER PAGINA 7 Twee jagers en de wildbeheereenheid (wbe) Tholen/Sint-Philipsland hebben een proces-verbaal gekregen wegens het uitzetten en het voeren van fazanten. Dit seizoen mag er niet meer op fazanten gejaagd worden in een deel van de officiële jachtgebieden rondom Sint-Annaland en Poortvliet. Dat heeft de Algemene Inspectie Dienst (AID) gisteren ge meld. De zaak zorgt voor grote deining in de Thoolse jagerswereld. Voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen van de wbe spreekt over ,een zor gelijke zaak.' „We houden ons volledig aan de wet. Als er een veroorde ling volgt, heeft dat repercussies met eventueel een schorsing, maar eerst moeten alle beschuldigingen bewezen worden." De AID kwam de overtredingen na di- de fazanten droegen de littekens van verse klachten op het spoor. Rond Sint-Annaland en Poortvliet bleken grote concentraties fazanten rond te lopen. Het uitzetten is verboden en kan veel schade opleveren aan de land- en tuinbouw. Laboratoriumon derzoek op enkele dood aangetroffen fazanten heeft inmiddels uitgewezen, dat deze vogels zijn gefokt. De fazan ten werden eind vorige week losgela ten met de bedoeling deze bij groot opgezette drijfjachten te kunnen af schieten. De fazanten waren in speci aal daarvoor aangelegde wildakkers in groepen van 40 tot 80 stuks uitgezet. Om de groepen bijeen te houden op het eigen jachtgebied, werden de fa zanten bijgevoerd met bloemzaden, tarwe en maïskolven. „We hebben na tips hierover gepost en de betrokke nen op heterdaad kunnen betrappen", aldus een AID-woordvoerder. „En do- een zogeheten 'brilletje', plastic oog kleppen die met een naald door het neusschot van de snavel worden vast gezet om te voorkomen dat vogels in gevangenschap elkaar gaan pikken. Volgens de flora- en faunawet is het uitzetten van fazanten verboden. Ook is het volgens deze wet niet toege staan de dieren bij te voeren als er geen uitzonderlijke weersomstandig heden meespelen. „Tegen het opdrijven en afschieten van vrijwel tamme vogels bestaat gro te maatschappelijke weerstand en de ze praktijken worden ook in jagers kringen veroordeeld", aldus de AID. Wanneer er niet op fazanten mag wor den geschoten, zal de schade aan landbouwgewassen volgend vooijaar groter kunnen worden. ZIE VERDER PAGINA 19 Met overleg proberen iets op te lossen is belangrijk, zegt installateur J. Bevelander F. de Rijke vindt ramp herdenken belangrijk om verleden door te geven A. Douw hangt stropdassen uit als blijk van medeleven overleden prins Claus EN VERDER... Campinghouders teleurgesteld over verdubbelen toeristenbelasting Scherpenisser vereniging krijgt stuk landbouwgrond onbelast in eigendom Ds. Van der Meer volgt in Sint-Philipsland na zestien jaar vader op ICK HOU DIEN VOERMAN VOOR GELEERT, DIE WEL OP ENGE WEGEN KEERT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Een hoekje van de bibliotheek is zaterdagmorgen ingericht voor de voorleeswed strijd. Er hangt een kleurig spandoek van de kinderboekenweek boven. De zeven deelnemers, allemaal meisjes, mogen op de voorste rij zitten. Daarachter hun ou ders en vriendinnetjes die zijn meegekomen om te luisteren. Aan de zijkant zit de jury: secretaris Kees Zuidweg van het bibliotheekbestuur (oud-leraar Nederlands) en de dames Marja Dusink en Nel Roodenburg die in Sint-Annaland altijd helpen bij de kinderjury. Jeugdbibliothecaris Petra Das verwelkomt iedereen en nodigt Jennifer van de Velde uit om als eerste in de voorleesstoel plaats te nemen. Er staat een microfoon, maar de jury heeft liever dat de kinderen die niet gebruiken. Met enkele vragen of de kinderen veel lezen en wat ze zoal lezen, en waarom ze het betreffende fragment hebben gekozen, stelt mevrouw Das de voorlezers enigs zins op hun gemak. Jennifer heeft het boek 'Pippi Langkous gaat aan boord' geko zen. Eerst vertelt ze kort waarover het gaat, om dan met heldere stem en zonder haperingen voor te lezen. De slotzin zingt ze zelfs. De jury - die de voor te lezen fragmenten tevoren heeft gekregen - maakt druk aantekeningen. Ze let op tekstbe grip, tempo, stemgebruik en contact met het publiek. Iedere deelnemer krijgt vier minuten. Ze hebben zich kunnen voorbereiden aan de hand van een lijstje met tips dat de bibliotheek heeft verstrekt. Zie verder pagina 3. De zeven deelnemers aan de voorleeswedstrijd zitten op de voorste rij in de bibliotheek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1