Record aantal Woningzoekenden 'Met overleg proberen iets op te lossen, dat is belangrijk' 'Als het een beetje moeilijker wordt, vind ik het werk leuker' Huizen in Stavenisse gemiddeld minste waard Beter Wonen heeft 734 aanvragen 46 nieuwe huizen Installateur J. Bevelander van centrale verwarming tot dakbedekking Timmerman Jaap de Vos (39) werkt al veertien jaar bij Van Houte 1483 huizen tot en met 2009 Stadszicht met 284 huizen 700 mensen in Tholen-stad willen verhuizen Donderdag 17 oktober 2002 92% Zeeuwen tevreden met woonomgeving Met een gemiddelde waarde van 57.000 euro (taxatie wet onroerende zaken) zijn de huizen in Stavenisse in de gemeente Tholen het goedkoopst. In Zeeland zijn maar twaalf dorpen waar de gemiddelde waarde lager ligt. Die gemiddelde waarde overstijgt in geen enkele andere Thoolse plaats de 77.000 euro, blijkt uit de Sociale Atlas Zeeland. Veel jeugd Dndanks opschoning van mensen die inmiddels andere voonruimte hebben gevonden, heeft de Thoolse wonings- ichting Beter Wonen een lijst met maar liefst 734 woning- :oekenden. Volgens hoofd bewonerszaken J. Droogendijk s dat een record. „Een aantal van 734 is heel veel, want find 2000 zaten we nog op 600. Dit geeft aan dat de druk jp de markt groter wordt. Bovendien maakt het duidelijk lat het beleid niet goed is geweest, want van de wens om >5 tot 30% in een bestemmingsplan als sociale koop- of luurwoningen te bouwen, is weinig terecht gekomen." Echtscheidingen Leegstand huurwoningen Woningzoekenden EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Hij wordt door velen nog gezien als dakbedekker, maar dat maakt maar eenderde van zijn werkzaamheden uit. De 59-jarige J. Bevelander uit Sint-Maartensdijk is all round installateur. Op het visitekaartje staat dan ook: Gas, water, cv, dakbedekking en zink- en loodwerk. Ruim 12,5 jaar geleden begon hij een eigen bedrijf. Nu werken zijn zoon Jaco en schoonzoon Mark Mol met hem samen in een vennootschap onder firma. Klein, overzichtelijk en flexibel. Lekkages Jaap de Vos uit Tholen zit alweer bijna 23 jaar in de bouw. Hij had verschillende werkgevers, maar werkt nu alweer veertien jaar bij bouwbedrijf M.J. van Houte in Sint-Maartensdijk. Afwisseling in het werk is er genoeg, maar De Vos doet het liefst de wat moeilijker dingen zo als trappen maken. Op de vliering 13 Teruggang Beunhazerij De gemiddeld hoogst getaxeerde huizen in onze provincie staan in Haamstede: 126.000 euro. Sas van Gent zit met 44.000 euro het laagst. Dat meldt de voor het eerst verschenen atlas, die zich baseert op de waarde in 1999. Een jaar la ter was de gemiddelde waarde van etn woning in de gemeente Tholen 69.882 euro, dat is 1200 euro onder het Zeeuwse cijfer. Ook toen zat Sas van Gent het laagst, terwijl Veere met een gemiddelde waarde van 90.756 euro aan de top stond. De cijfers leren dat de duurste hui- zeh in de toeristengemeenten staan en de goedkoopste in Zeeuws- Vlaanderen. Tholen telt 9261 woningen (cijfer eind 2000) en dat is 5,6% van het Zeeuwse totaal. Van die voorraad betreft 29% sociale huurwoningen. Dat wijkt weinig af van het Zeeuw se cijfer (27%), maar behoorlijk van het landelijke beeld (47% huurwoningen). Het is één aspect van de kwaliteit van de woonomge ving, die in de atlas onder de loep is genomen. Een ander punt is de bevolkingsdichtheid: Tholen 161 inwoners per vierkante kilometer, Nederland 472. In Zeeland varieert het van 1309 in Vlissingen tot 80 in Sluis-Aardenburg. Verder is geke ken naar het aantal geregistreerde misdrijven (cijfer van 1998). Tho len zit met 889 in de middenmoot, Hontenisse scoort met 209 het laagst. In Vlissingen en Middel burg ligt dit cijfer boven de 3300. Ernstige verkeersslachtoffers zijn gr in Tholen 17 geteld (in 2000). ie tevredenheid met de woonom- ;eving is op het Zeeuwse platte land met 92% bijzonder hoog (in de steden 89%). Samen met de Drenten zijn de Zeeuwen het meest content over hun leefomgeving. Van de Zeeuwen die in een koop woning wonen is op het platteland 93% tevreden en van hen die in een huurhuis wonen 90%. Aspecten die een rol spelen zijn de aanwezig heid van voldoende winkels, par keergelegenheid, speelgelegenhe- den en bijvoorbeeld overlast van buren of verkeer. Belangrijke informatie voor toe komstige woningbouw verschaffen de cijfers over de bevolkingssa menstelling. Het blijkt dat Oud- Vossemeer een laag percentage 65- plussers telt, namelijk 12% van het inwonertal (het Zeeuwse gemiddel de is 16%). Jeugd tot 14 jaar maakt in Stavenisse een kwart uit van de bevolking, maar ook Sint-Philips- land, Scherpenisse, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Tholen zitten boven de 21%. De cijfers van 2001 laten zien dat in de gemeente Tho len 13,8% van de inwoners 65- plusser is, terwijl 28,7% jonger is dan 20 jaar. Het aandeel ouderen ligt zowat op het landelijk gemid delde en 3% lager dan het Zeeuwse cijfer. Met jeugd scoort Tholen juist heel hoog (in Zeeland komt alleen Reimerswaal hoger uit), zelfs 4% boven het landelijke en het Zeeuwse cijfer. Tholen is dus een relatief jonge gemeente, kan geconcludeerd worden uit het cij fermateriaal in de Sociale Atlas Zeeland. Volgens Droogendijk is de huursector in de hosannaperiode van koop- wo ningen een ondergeschoven kind je' :eworden. „In de Thoolse nieuw luwwijk Stadszicht krijgen we geen s als woningstichting. Evenmin in Welhoek te Oud-Vossemeer en Graef- nisse te Sint-Philipsland. Er worden daar nu huizen gebouwd die totaal niet aansluiten bij de behoefte van de Thoolse mensen. Op onze lijst staan 264 aanvragen voor een eengezins woning, 176 voor een bejaardenwo- ningen, 8 voor een bejaardenflat, 196 yoor een woonzorgcentrum en 90 ver zoeken voor een jongerenwoning." Daaruit blijkt, dat de grootste behoef te bestaat aan huisvesting voor oude ren: 380. Behalve in Oud-Vossemeer (School straat en Raadhuisstraat) en Poortvliet (Molenstraat), waar sloop- en her huisvestingsplannen bestaan, is er nergens leegstand. Beter Wonen heeft daarom besloten om geen woningen meer toe te voegen aan het lijstje met te verkopen huurwoningen. „Dit jaar zijn er nog maar 15 verkocht, maar er kunnen er nog honderd verkocht wor den die eerder als te verkopen blok zijn aangewezen. Is er bijvoorbeeld een blok van vier waarvan er twee zijn verkocht, dan is ons beleid om ook die andere twee nog te verkopen. Dit om onderhoudstechnische rede nen", aldus Droogendijk. Echtscheidingen veroorzaken ook een toenemende druk op de woningmarkt. „Iedere echtscheiding betekent vaak het verkopen van een huis en een vraag naar twee huurwoningen. Sommigen worden er hopeloos van, maar de realiteit is dat we geen huizen meer hebben. In de nieuwbouwplan- nen wordt meer van hetzelfde ge bouwd in plaats van wo- ningen die het meest gevraagd worden. In Sint- Philipsland is de druk op de woning markt heftig als je ziet dat daar 43 aanvragen zijn. Voor de hoek Wilhel- minastraat/Deldense-straat zijn een aantal voorstellen gedaan voor de bouw van maximaal vier huizen. Op een binnenkort te houden inloop avond worden de plannen gepresen teerd. In Stavenisse is de situatie vrij ontspannen gezien het aantal van 12 woningzoekenden. Architect Fierloos heeft daar een plan ontworpen voor de bouw van drie huizen aan de Ko ning Haakonstraat, waar eerder hou ten Noorse woningen gesloopt zijn." Beter Wonen heeft nu twee projecten in uitvoering. In Sint-Maartensdijk worden aan de Meerkoetlaan acht huizen gebouwd door aannemer De Rooy uit Sprundel. Oplevering vindt volgend vooijaar plaats. In Sint-An naland is Kleinbouw Techniek uit Sint-Philipsland bezig met de bouw van drie levensloopbestendige koop woningen aan de Kerkeblokstraat. Medio 2003 zijn die klaar. In Scherpenisse begint bouwbedrijf Uytdewilligen uit Steenbergen dit jaar nog met de bouw van twee huizen aan de Laban Deurloostraat. Een aantal jaren geleden brandde daar de huur woning van de familie Vroegop af, waardoor ook het belendende perceel schade opliep. Plaats 2002 2001 2002 2001 Tholen 3 356 312 Oud-Vossemeer - 11 53 42 St.-Annaland - 3 56 60 Stavenisse - 2 12 13 St.-Maartensdijk - 3 89 70 Scherpenisse - 1 21 24 Poortvliet - - 31 26 St.-Philipsland - - 43 31 Diverse kernen 73 72 Totaal - 23 734 650 Vorig jaar zijn in Tholen 46 nieuwe woningen gebouwd: 12 huurwonin gen (het servicecentrum voor oude ren De Poorthove in Poortvliet) en 34 in de vrije sector. Van die 34 staat ruim de helft (18) in Sint- Maartensdijk, in de laatste fase van plqn Muyepolder. In Tholen werden acht huizen gerealiseerd, in Scher penisse en in Oud-Vossemeer 3 en in Sint-Annaland 2. In Stavenisse en Sint-Philipsland zijn vorig jaar hele maal geen nieuwe huizen gebouwd. In 2000 bedroeg de nieuwbouw in de gemeente nog 62 huizen. Inmiddels staan verschillende plan nen op stapel. In Tholen wordt druk gebouwd in Stadszicht, terwijl in Oud-Vossemeer de eerste huizen zijn uitgezet in plan Welhoek en er twee gebouwd worden in de Molen straat. De verkoop voor Waterfront Tholen (aan de baai van Duiven- dijk) is gaande en verder wordt mo menteel in Sint-Philipsland plan Graefnisse bouwrijp gemaakt. Voor Sint-Annaland loopt de procedure voor het plan Vroonstede. Installateur J. Bevelander begon 12,5 jaar geleden als zelfstandig ondernemer. Nu werken zijn zoon en schoonzoon ook in het bedrijf. Bevelander merkt nog niets van de teruggang in de economie. Het is gewoon druk, zegt hij in zijn tot kantoor omgebouwde garage aan de Gladiolenstraat. Het bedrijf richt zich vooral op onderhoud en ver vanging van apparatuur, leidingen, goten en dakbedekking. En dat blijft nodig. Nieuwbouw is heel be perkt, zegt hij. Vooral de particulie re markt is het werkterrein van Be- levander. „Soms voor een aan nemer, maar het gros is particulier. Vooral op Tholen en Sint-Philips land, maar ook in Halsteren .en Ber gen op Zoom komen we." Bevelander werkt al vanaf zijn veertiende jaar toen hij van de am bachtschool kwam. Hij zat in de carrosseriebouw, werkte in een ma chinefabriek, in de landbouwme chanisatie en zelfs in de offshore. Voordat hij zelfstandig ondernemer werd, werkte hij vier jaar bij instal latiebedrijf Potter in de smalstad. „Ik ben een allrounder. Dat worden er almaar minder. Nu doe ik er mijn voordeel mee. Ik heb veel ervaring, maar ook vakkennis." Bevelander wilde wel eens wat an ders proberen, zegt hij. „Omdat je graag bezig bent. Maar als je voor jezelf begint, heb je nog geen klan ten. De klanten kwamen wel, maar het begon rustig. Van lieverlee kwa men er meer opdrachten." Was het in het begin vooral klein onderhoudswerk, steeds vaker kreeg hij opdrachten om cv-instal- laties te vervangen. Het werd steeds drukker. „De eerste vijf a zes jaar werkje voor twee man. Ik had mijn gezondheid en de tijd mee: het was hoogconjunctuur." Volgens Bevelander moet je wel hart voor het werk hebben, wil je als zelfstandig ondernemer slagen. Het kost veel inzet. Het praktische werk was voor hem echter niet nieuw. Wel de administratie en de boekhouding. „Dat is een romp slomp, maar ook een kwestie van gewenning. Sommige noemden het toen een waagstuk. Maar zo heb ik dat zelf nooit gezien. Het was wel een flinke stap. Ook voor mijn vrouw. We hadden toen elf kinde ren. Mijn vrouw stond er ook achter en werkt mee. Ze neemt de telefoon op en brengt ook wel eens wat ma teriaal na als we dat niet bij ons hebben. Het is allemaal goed ge gaan." Bevelander huurde eerst ruimte in het bedrijfsverzamelgebouw op het industrieterrein, maar heeft nu een eigen loods van 200 m2, in het ge bouw dat hij aan de Pluimpotweg deelt met groenteman N. Snoei uit Poortvliet. De hele loods wordt bin nenkort met 200 vierkante meter uitgebreid, 40 m2 is bestemd voor Bevelander. Volgens de installateur moet je in dit vak van alle markten thuis zijn. „Het is heel gevarieerd. Het is steeds improviseren. De ene dag sta je op het dak, de andere dag ben je bezig aan een cv-ketel, of ben je be zig leidingen te vernieuwen, sleu ven te slijpen voor de afzuiging of Jaap de Vos (vooraan) en Nico Rijnberg vervangen houtwerk aan de spits op de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Scherpenisse. De Vos is samen met Nico Rijnberg uit Tholen en Raymon Verwijs uit Scherpenisse bezig om de boeibor den te vervangen aan de spits op de kerk van de Gereformeerde Ge meente in de Schoolstraat. Geen al ledaagse klus. Via de zijgebouwen moeten de timmerlieden tegen het dak opklimmen om bij de spits te kunnen komen. Beneden gaan ze eerst in een tuig waarmee ze zich boven vast kunnen haken zodat ze - wanneer ze van de steiger zouden glijden - niet kunnen vallen. Het is in feite een onderhoudsklus. De boeiplanken en ook het houtwerk onderaan de spits moeten vervangen worden. „De nieuwe borden worden heel sterk. Ze worden gemaakt van meranti, tropisch hardhout. En met speciale watervaste lijm aan elkaar gezet." De Vos doet alle voorkomende werkzaamheden in de bouw. Behal ve metselen, zegt hij. Van Houte is zijn derde werkgever. Het bedrijf richt zich op renovatie, nieuwbouw en vernieuwbouw, en is gespeciali seerd in houtskeletbouw. Daarnaast is er een tak die shopwanden en scheidingswanden of complete inte rieurs plaatst in (meestal) grote win kelpanden. Het werkterrein beperkt zich lang niet tot Tholen. Van Houte is ook in West-Brabant actief en met het plaatsen van shopwanden komt het bedrijf zelfs door bijna heel Ne derland. Na de technische school ging De Vos (geboren in Stavenisse) aan de slag in de bouw. Hij was zestien jaar en kon terecht bij G. van der Werf in Scherpenisse. Hij ging daarna nog twee dagen per week naar school om voor aspirant-gezel, en later een dag per week om voor gezel te le ren. Dat vond plaats aan de streek school in Bergen op Zoom. Daarna volgde hij drie jaar lang de avond cursus voor aannemer en behaalde hij de ondernemerspapieren. „Als je jong bent, denk je er wel eens over na om voor jezelf te be ginnen. Maar hoe ouder je wordt, hoe meer haken en ogen je ziet. Je weet het natuurlijk nooit, maar als het niet nodig is, doe ik het niet. Dan zou ik me trouwens ook al weer bij moeten laten scholen, want er is al veel veranderd. Er wordt nu veel met computers gewerkt." Het vrije ondernemerschap brengt de nodige onzekerheden en risico's mee, vindt De Vos. Zekerheid is be langrijk. „Ik ben getrouwd, heb vier kinderen en de vijfde is op komst." Na Van der Werf werkte De Vos on geveer driekwart jaar bij bouwbe drijf Muller-Franke in de smalstad voordat hij de overstap maakte naar Van Houte. Hij doet het werk met plezier. „Vooral dit soort dingen," zegt hij over het karwei op het dak van de kerk. „Zo gauw het een beet je moeilijker wordt, vind ik het leu ker. Zelf kozijnen, ramen, deuren en trappen maken is heel mooi werk. Dat komt regelmatig voor. Je moet er een beetje bij nadenken. En daar leer je ook weer van." Op dit ogenblijk is Nico Rijnberg zijn maatje. Ze wonen nog geen honderd meter van elkaar vandaan. je legt binnen riolering aan." De afwisseling vindt hij aantrekke lijk, maar ook het oplossen van pro blemen. „Een klant heeft altijd een probleem. Dat moet je eerst goed aanhoren en dan zien op te lossen. Dat is het mooie van dit werk. Het inzicht heb je in de loop der jaren opgebouwd en met de vakkennis die je in huis hebt, ga je aan de slag." Eenvoudig is het volgens Be velander echter niet. „Soms zit je met lekkages in een woning en weetje niet waar het vandaan komt. Dan moet je daar goed over naden ken, voordat je iets doet. Je werkt met je hoofd en met je handen. En je hebt altijd met mensen te maken. Die willen dat het snel is opgelost. Je moet ook veel kunnen accepte ren in dit vak en proberen vriende lijk te blijven. Met overleg probe ren iets op te lossen. Dat is belangrijk." Van jaar tot jaar nam het werk toe. Zijn zoon Jaco (22) is bij het bedrijf gekomen en sinds 1995 zijn schoonzoon Mark Mol (32) uit Scherpenisse. „We pasten precies bij elkaar. Het betekende ook een hele versteviging van het bedrijf. Mark heeft een hbo-opleiding in de landbouwsector, maar heeft ook zijn installatiepapieren. Hij houdt vooral de technische documentatie bij. Jaco pakt alles aan en neemt ook al zelfstandig karweien aan. Hij groeit naar zelfstandigheid toe en heeft het goed naar de zin." Ie der heeft een bus die als mobiele werkplaats dienst doet. Volgens Bevelander ligt het bedrijf op koers. „Dit is ons streven: een klein geschoold team dat dicht bij de klanten wil staan. Heel dicht bij." En dat blijft ook de opzet van het bedrijf. „We willen niet te groot worden zodat je door de bomen het bos niet meer ziet. We willen kwali teit blijven leveren. Daar hoeven onze klanten niet aan te twijfelen. Ik zou het erger vinden dat ze mijn werk niet goed vinden dan dat ik mijn centen niet kreeg." Op de markt verschijnen steeds nieuwe apparatuur en materialen. Nieuwe cv-ketels, maar ook kunst stof doet steeds meer zijn intrede als het gaat om leidingen voor gas en water. Bijscholing is steeds no dig om op de vraag in te spelen, zegt compagnon Mol. „Er komt weer een nieuwe ketelcursus. Dat moet je bijhouden. Klanten weten wat ze willen. Ze hebben thuis in ternet en weten soms meer van een bepaald product dan je denkt." Het bedrijf heeft enkele bijzondere projecten onder handen gehad. Zo noemt Bevelander het werk aan de torenspits van de Oud Gerefor meerde Gemeente aan de Achter straat in Sint-Philipsland die hij vo rig jaar van nieuw zink en lood heeft voorzien. „Zoiets komt niet dikwijls voor. Voor ons was het een oud object. Meestal worden daar gespecialiseerde bedrijven voor ge vraagd." Ook de brandweerkazerne in Sint- Nico stapt elke morgen bij Jaap in de auto om samen naar het werk te gaan. Rijnberg is wel blij met de er varen De Vos naast zich. „Daar kan ik alleen maar van leren," zegt hij. De 22-jarige Rijnberg werkt 2,5 jaar bij Van Houte en heeft een middel bare beroepsopleiding afgerond (mts bouwkunde). Tijdens zijn stage werkte hij ook al bij Van Houte. „Als Jaap in de vut gaat, moet ik het over kunnen nemen", grapt hij. De Vos doet thuis ook het nodige aan zijn woning. Toen het gezin nog in de Hoogstraat woonde, vertim merde hij de bovenverdieping, maakte nieuwe kozijnen en plaatste er een nieuwe keuken. Toen het ge zin zich uitbreidde, kocht hij twee jaar geleden een grotere woning in de Oesterstraat. „Het huis is 23 jaar oud. Daar heb je altijd wel werk aan. Kozijnen vervangen, een ka mertje timmeren op de vliering, schilderen." Volgens De Vos was er voor de bouwvakvakatie wat minder werk, maar is het daarna toch weer aange trokken. Toch denkt hij dat de eco nomische teruggang ook in de bouwsector merkbaar wordt. „Dat merkt iedereen wel. Mensen probe ren zoveel mogelijk wat zelf te doen: een gipsplaatje zetten, plintjes aanbrengen, het schilderwerk." De Vos is tevreden met zijn baan en met de onderneming waar hij voor werkt. „Het mooie van het bedrijf is dat we zoveel zelf maken binnen het bedrijf. Daardoor is het heel veelzij dig. Daar is wel op tijd in geïnves teerd. Alles wordt met de computer getekend en berekend. Houtskelet bouw, shopwanden, vloeren en dak elementen, boeiborden. Zodat alles in de bouw past. Ze worden in het bedrijf gemaakt, genummerd en met een kraan klaargezet. Er worden ook balies en kasten gemaakt, of meubels. Op maat. Ze kunnen al les." In de loop der jaren is vooral het ge reedschap verbeterd. Nietmachines vervangen vaak de hamer, en een schroevendraaier of boormachine wordt nu met een accu gevoed. „Die kun je gewoon niet meer missen." Met die apparatuur klimt De Vos weer het dak op. Boven aangeko men klikt hij zijn tuig eerst vast om veilig te kunnen werken. Het woningbouwprogramma van de gemeente Tholen voor de periode 2000 tot en met 2009 komt uit op 1483 huizen. Daarvan zijn er 850 in Tholen gepland, 141 in Sint-Maar tensdijk, 123 in Sint-Annaland, 94 in Sint-Philipsland, 93 in Oud-Vos semeer, 64 in Poortvliet, 61 in Scherpenisse en 57 in Stavenisse. Maartensdijk was een bijzonder project, vertelt Mol. „Dat ging om een nieuwe cv-installatie, met wat extra voorzieningen. Zo moet de garage waar de brandweerwagen staat altijd op een minimum van 10 graden blijven, terwijl het lokaal daarnaast verwarmd kan worden tot dertig graden. Dat is ook de kick van het installeren: als je de knop omzet en het werkt." Installatiewerk is ook verantwoor delijk werk, benadrukt Bevelanderr „Bij gasleidingen moet je controle na controle doen. Elke koppeling moet je afschuimen. Daar mag je geen fouten in maken. Dat weegt best zwaar. Daar kun je weieens wakker van liggen." Dat geldt ook voor elektra. Mol: „De meeste ongevallen gebeuren met elektriciteit. Mensen die thuis zelf aan de slag gaan, denken er te lichtvaardig over. Als je beneden in de keuken een foute verbinding maakt, kan dat gevolgen hebben in de badkamer boven. Elektra kan ie dereen wel, zo wordt er gedacht, maar het kan heel gevaarlijk zijn. Als er met een gasleiding iets mis is, weetje dat meteen. Gas ruik je." Bevelander ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet, maar ziet ook wel een bedreiging voor de branche. „Er is veel beunhazerij. Dat is ook een bedreiging voor ons. Maar er zijn nog genoeg kansen. We leveren kwaliteit. Daar kunnen de mensen op terugvallen. En wij hebben nog twee jonge mensen die vooruit kunnen. We hebben ook veel plezier in ons werk. Dat is heel belangrijk. Onze concurrentie positie is sterker omdat we geen personeel in dienst hebben. Als het minder goed gaat, dan grijpt dat veel dieper in. We kijken ook bijna nooit op ons horloge. We stoppen als de klus geklaard is." Bevelander ziet zich niet als trendsetter, maar ook niet als trend volger. „We zitten er ergens tussen in. We houden ons hoofd koel en la ten ons niet gek maken." Volgens de ondernemer komt er ook nog bij dat de klanten kritisch zijn omdat Bevelander een kerkelijke achter grond heeft (Gereformeerde Ge meenten in Nederland). „We wor den zwaarder afgerekend dan andere mensen. Daar moeten we wel rekening mee houden." De nieuwe woonwijk Stadszicht in Tholen gaat volgens het on langs vastgestelde bestemmings plan 284 huizen bevatten. Het grootste aantal van 106 betreft re guliere 2-onder-l-kap en gescha kelde woningen. Daarnaast 74 luxe geschakelde en 2-onder-l- kapwoningen. Verder 44 apparte menten, 32 vrijstaande woningen, 18 waterwoningen (rijenwoningen en appartementen) en tien rijen woningen. Het bestemmingsplan biedt echter een zekere mate van uitwissel baarheid, wanneer blijkt dat op het moment van uitvoering de be hoefte aan andere typen groter is. Dit in verband met veranderende woonwensen en schommelingen in de woningmarkt. Minimaal 25% van de huizen zal als ouderenwoning worden ge bouwd. Nagenoeg alle woningen worden als levensloopbestendige woning verwezenlijkt. Volgens de gemeente zal 10 tot 20% van de huizen in de sociale huursector worden gerealiseerd. Dit in over leg met Beter Wonen. Gedacht wordt aan de rijenwoningen, wa terwoningen en appartementen. Circa 37% wordt in de vrijstaande en luxe geschakelde en 2-onder-l- kapwoningen gebouwd, dus in de dure koopsector. Eveneens 37% in het middeldure segment met regu liere 2-onder-l-kapwoningen en geschakelde huizen. De percelen langs de sportvelden zijn bedoeld voor particuliere bouw. De overi ge huizen zullen voor het meren deel projectmatig worden ontwik keld. Behalve in Stadszicht staan in Tholen nog honderd koopwonin gen gepland in plan Waterfront, tien op het Slachtveld en ook tien op de Vijfhoek en Albert Heijn in de Kotterstraat. Van de 6600 inwoners van Tholen willen er 700 verhuizen: 73% als doorstromer en 27% als starter. Dat blijkt uit gegevens van de ge meente die inbestemmingsplan Stadszicht zijn vermeld. De mees te verhuisgeneigden komen voor in de leeftijdsklasse 35-64 jaar (circa 400 huishoudens), van de potentiële verhuizers zit 16% (110 huishoudens) in de leeftijdsklasse 65-plus. Zeventig procent van de verhuisgeneigden wil een koop woning; 72% wenst een eenge zinswoning. De ouderen willen overwegend huren, tweederde wenst een meergezinswoning.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 13