Provincie Zeeland Presentatie Provinciaal Verkeers- en Vervoersplan Grondwater, schaarse grondstof den Engelsman <^van Driel College reageert niet op offerte Gansewinkel Jaarverslagen (Officiële Mededelingen Ophalen van slabladeren kost veel dieselolie Klachten over nieuwe bemesting Zorgen gebruik van milieustraat Donderdag 17 oktober 2002 EENDKAUHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Zoet grondwater is schaars, zeker in Zeeland. Het onttrekken van grondwater is aan regelgeving gebonden. In het Grondwaterbeheersplan 2002-2007 wordt het beleid voor de komende jaren uiteen gezet. Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 42/2002 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Zeeuws Coördinatie punt Fiets Jeugdhulpverlening Rondom het Veerse Meer Milieu Ontwerp-besluiten wijziging vergunning Via het openbaar lichaam afvalverwijdering Zeeland (Olaz) blijven gemeenten invloed houden in de nieuwe Zeeuwse reinigingsdienst (ZRD). Die geruststelling kregen de raadsleden in de commissie gemeentelijk ontwikkeling. De overname van het inzamelen van huishoudelijk afval door de ZRD stuitte uiteindelijk alleen op verzet van ABT. Die verweet het college de open offerte van inzamelaar Gansewinkel te hebben genegeerd. Alleen ABT tegen overdracht reiniging Doorslag Bid- en dankdag Abdij Nieuws Het concept van het Provinciaal Verkeers- en vervoersplan (PWP) geeft de richting aan van het ver keers- en vervoersbeleid van de provincie voor de komende jaren. De groei van het verkeer kan ook in Zeeland problemen veroorza ken. Weliswaar niet zo ernstig als in de randstad, maar voldoende om na te denken hoe die proble men het beste zijn op te lossen. Houden wat je hebt en verbete ren daar waar het mogelijk is zijn de algemene uitgangspunten. Verder is het beleid gericht op het verbeteren van onder andere de bereikbaarheid van voorzienin gen, regionale bedrijventerreinen, het bevorderen van openbaar vervoer en fiets in het stedelijk netwerk en de toeristisch recre atieve zones. Het plan is ambiti eus en de doelen helder. Inloopavonden Hoewel het concept PWP met grote zorg en gebruik makend van specialistische kennis is op gesteld, kan een bijdrage uit de praktijk van alledag meehelpen het nog beter of uitvoerbaarder te maken. Om de mening van de inwoners van de provincie te pei len en reactie te krijgen op het plan, worden inloopavonden gehouden. Op deze avonden zal het plan worden toegelicht middels pane len en een diapresentatie. De opstellers van het plan zijn aan wezig om vragen te beantwoor den en suggesties op te nemen. De inloopavonden zijn ge pland op: 29 oktober in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg; 30 oktober in het Hotel Terminus, Stations plein 1 te Goes; 31 oktober in gemeenschapscentrum Meulvliet, Zoekweg 8 te Tholen; 5 november in het gemeente huis te Zierikzee en op 6 no vember in het Stadskantoor van Terneuzen. De inloopavon den beginnen om 19.30 uur en eindigen om 21.30 uur. Informatie Het concept PWP ligt tot en met 12 november ter inzage bij het Informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400. Het informatie centrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Het ligt eveneens ter inzage bij alle gemeentehuizen en biblio theken in de provincie. Wie meer wil weten over het plan kan ook de website van de pro vincie, www.zeeland.nl (beleid) raadplegen. Samen slim met water is de titel van het Waterhuishou dingsplan 2001-2006. Het water in de grond valt daar ook onder. Hoewel niet zicht baar, is het van vitaal belang voor onze leefomgeving. Het is vooral belangrijk voor veel grondgebonden functies en activiteiten of als drinkwater. In het grondwaterbeheersplan is het beleid voor de beheer staak van de provincie uitge werkt. Kwetsbaar gebied In de nieuwe regelgeving is de term kwetsbaar gebied opgeno men. Daaronder vallen natuurge bieden, gebieden met een ge combineerde functie van land bouw/natuur en grondwaterbe schermingsgebieden. Het hydro logische invloedsgebied van de functie landbouw/natuur wordt in het plan bufferzone genoemd. De gebieden staan ingetekend op de overzichtskaart die bij het grond waterbeheersplan hoort. Daarmee wordt inzichtelijk ge maakt om welke gebieden het gaat en hoe groot de bufferzo nes zijn. Vergunningen Wie gebruik wil maken van grond water moet zich realiseren dat deze activiteit niet zo maar is toegestaan. Hoewel de regels vereenvoudigd zijn is het niet zo dat ongevraagd grondwater kan worden onttrokken. In veel geval len is toch een vergunning nodig. Vergunningen zijn zonder meer nodig als grondwater wordt ont trokken in hydrologisch kwetsba re gebieden of als het gaat om grote hoeveelheden. Voor nieuwe permanente onttrekkingen binnen de kwetsbare gebieden worden in principe geen vergunningen verleend. Beregening In Zeeland zijn inmiddels onge veer 425 inrichtingen aangelegd voor het onttrekken van zoet grondwater voor beregening. Deze waren tot nu toe vergun- ningplichtig. Om slagvaardiger te kunnen omgaan met deze ont trekkingen is de regelgeving zo gewijzigd dat de meeste van deze onttrekkingen onder de algemene regels komen te vallen, waardoor geen vergunning meer nodig is. In gebieden met een zoetwaterbei die dikker is dan 15 meter kan 80 mm water worden onttrokken zonder dat het risico oplevert voor verzilting of intering op de voorraad zoet grondwater. Die gebieden zijn met uitzonde ring van een klein gebied op Schouwen-Duiveland alleen op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch- Vlaanderen te vinden. Voor ont trekkingen ten behoeve van de landbouw, voor zover deze bui ten de kwetsbare gebieden plaatsvinden en binnen de gestel de hoeveelheden blijven, hoeft geen vergunning meer te wprden aangevraagd. Handhaving De regelgeving is vereenvou digd, de controles blijven onver- anderd.De vereenvoudiging van regels is geen vrijbrief om zon der meer gebruik te maken van grondwater voor diverse doelein den. De naleving van de Grond waterwet, de Verordening water huishouding Zeeland en vergun ningsvoorschriften zal worden gecontroleerd door middel van bedrijfsbezoeken, veldinspecties, milieuvluchten en administratieve controle van ingezonden gege vens. Een nauwe samenwerking met de waterschappen, gemeen ten, het rijk, politie en justitie moeten bijdragen aan een goede naleving van de regels. Opvragen Het Grondwaterbeheersplan 2002-2007 met bijbehorende kaarten kan worden opgevraagd bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Goede voorzieningen voor de fietser in combinatie met promo tieactiviteiten moeten er toe lei den dat er nog meer wordt ge fietst in Zeeland. Extra geld voor maatregelen in de fietsinfrastruc- tuur, gedragsbeïnvloeding en nieuwe ideeën moeten bijdragen aan de realisatie van die plannen. De plannen zijn opgenomen in het Actieplan Fiets 2002-2003. Hoe het verloop van de acties is, wat de stand van zaken is met betrekking tot de uitvoering van het plan wat de activiteiten waren van de fiets-coördinator in 2001 staan beschreven in het jaarver slag. Een financieel overzicht ont breekt uiteraard niet. Tevens is een kaart opgenomen met het fietsnetwerk in de provincie ên wordt een overzicht gegeven van de gerealiseerde projecten in de periode 1995-2000. Het jaarverslag geeft inzicht in de ontwikkelingen op het terrein van de jeugdhulpverlening in 2001. De experimenten en projecten worden toegelicht en geëvalueerd. In afzonderlijke hoofdstukken wordt in het jaar verslag aandacht besteed aan de wachtlijstenproblematiek, de kwa liteitszorg van jeugdhulpverle ningsinstellingen en inspectie jeugdhulpverlening/jeugdbescher ming, het cliëntenbeleid, het aan bod jeugdhulpverlening en de financiële verantwoording. De jaarverslagen kunnen worden opgevraagd bij het Informatie centrum van de provincie. Meepraten is geen uitzondering meer als het gaat om nieuwe plannen van overheden. De stuurgroep Rond om het Veerse Meer nodigt mensen uit om mee te praten over de ontwikkelingen in het Veerse Meergebied. Vanaf 18 september wordt elke twee weken een stelling op de website - http://www.zeeland.nl/veerse meer - gezet over de belangrijkste beslispunten bij de discussie over de toe komst van het gebied. Daarmee begint de 7e nieuwsbrief van het gebied met toekomst. De boswachter van het natuurgebied De Middelplaten, de waterpolitie en drie akkerbouwers geven hun visie op de gang van zaken en de ontwikkeling van het Veerse Meer. Wie belangstelling heeft voor de nieuwsbrief of een gratis abonnement wil, kan, contact opnemen met het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. wmm Gedeputeerde Staten van Zee land willen de vergunningen Wet milieubeheer wijzigen van auto- demontagebedrijven Ad Stouten, A. van Burgh, Hoogerwerf, A.H. Netten, Gerrit Netten, H. en G. Netten, Polfliet, Rio, Stouten (Serooskerke), Stouten (Middel burg), van Ommen, van Zwee- den, Otte, Bek en van Veen, bag- gerdepot Baarzandse Kreek, baggerdepot Westkapelle, corn- postering Sanderse, Groen- compostering Tuttelhoek, grond- depot Vlissingen, werkplaats Eindewege, Watco recycling Roosendaal, milieustraat Zierik zee, milieustraat Goes, milieu straat Serooskerke, milieustraat Nieuwdorp, milieustraat St. Maar tensdijk, milieustraat Kruiningen, milieustraat Middelburg, milieu straat Vlissingen, milieustraat Oostburg, milieustraat Kapelle, kga-depot Kortgene, milieustraat Vogelwaarde, HOI Kreekrak- sluizen, HOI Roompotsluizen, Demontage werkplaats Zeeland, puinbreker KWS, Sinke Sloop werken, Zeeuwse Asfalt Onder neming, Hoondert Beheer, puin- breker AZV, puinbreker Wandel Recycling, Sagro Recycling Zee land, landfarming Kreekrak- sluizen, Sita, United Metals, Sagro Reststoffenbeheer, puin breker en groencompostering Sagro, baggerdepot Dekkers polder, baggerdepot Ritthem, Sealake, Maral, Van Dalen, De Jonge Sebra, Zeeuwgrond, stort plaats Midden- en Noord-Zeeland, overslagstation Nieuwdorp, stort plaats Koegorspolder, Van Gansewinkel Zuidwest-Nederland, Afvalscheiding Zeeland, Verstrae- ten Verbrugge Recycling, Heros en Dengriza. De reden voor deze wijziging is dat op 8 mei 2002 de Regeling Europese Afvalstoffenlijst (Eural) in werking is getreden en het Besluit aanwijzing gevaarlijke afvalstoffen (Baga), de Regeling aanwijzing gevaarlijke afvalstoffen (Raga) en de Regeling aanvulling aanwijzing gevaarlijke afvalstoffen (Raaga) zijn vervallen. Omdat het begrip gevaarlijk afval vaak de reikwijdte van de vergunning bepaalt, worden de vergunningen op verzoek van de Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer ambts halve aangepast aan de nieuwe situatie. De ontwerp-besluiten en overige stukken kunnen op verzoek (tele foon 0118-631768) worden ingezien bij de Directie ruimte, milieu en water. Een ieder kan tot en met 31 ok tober 2002 schriftelijk beden kingen tegen de ontwerp-beslui ten indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie ruimte, milieu en water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Alleen zij die bedenkingen heb ben ingediend tegen een ont- werp-besluit, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over een ontwerp-besluit en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen een ontwerp-besluit kunnen later beroep instellen. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. H. Weiten (tel. 0118- 631768). Herfst... Daar combineert de nieuwe en stijlvolle collectie van Den Engelsman Van Driel prima bij. Een collectie die is afgestemd op de nieuwe kleuren van dit najaar. Collecties veranderen, maar de sfeer, kwaliteit en service zijn gebleven. Zoekt u stijlvol klassiek of juist onze jonge sportieve lijn? Den Engelsman Van Driel heeft 't hangen, beide onder één dak. Kom daarom snel kennismaken met de nieuwste najaarsmode voor dames en heren. Natuurlijk maakt u weer gebruik van uw vasteklantenvoordeelkaart. Een kopje koffie of thee staat voor u klaar. Tot ziens in Sint-Annaland. Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland, tel. fax (0166) 65 24 90, woensdagmiddag gesloten, vrijdagavond koopavond Is het ophalen van groente-, fruit- en tuinafval (g.f.t.) in het Thoolse bui tengebied niet schadelijk voor het milieu? Dat vroeg J. van 't Hof (ABT) zich af in de commissie ge meentelijke ontwikkeling bij de be spreking van het milieuverslag 2001 „Er staan maar enkele groene contai ners buiten, maar de vuilniswagen bolt met dieselolie wel over heel Tholen voor een paar slabladeren. Is dat nou wel milieuvriendelijk?" Maar volgens ambtenaar W. de Voogd van der Straaten is de ge meente verplicht de buitenroute te rijden om de groene containers op te halen, ook al zijn het er niet veel. „Vrijstelling is niet mogelijk." En wethouder W.C. van Kempen be nadrukte dat er ook burgers in het buitengebied wonen. Hij zei wel dat er 'kritisch naar gekeken zal wor den'. Volgens Van 't Hof kunnen de weinige groene emmers net zo goed met de wagen mee die het andere huisvuil ophaalt. Overigens wordt er steeds minder g.f.t- afval opgehaald. Dat is een lan delijke tendens. De opbrengst van de Thoolse inzameling vorig jaar was 2456 ton, in 1995 was dat nog 2660 ton. Uit landelijk onderzoek blijkt dat er meer ingezameld zou kunnen worden. Maar daarvoor is voorlich ting aan de burgers nodig. Het Olaz (openbaar lichaam afvalverwijdering Zeeland) gaat deze voorlichting ver zorgen. Bij de gemeente zijn in 2001 in vijf dagen tijd veertig klachten binnen gekomen over stankoverlast. De piek in het aantal klachten werd ver oorzaakt door een nieuw bemes tingsmiddel dat de boeren op het land brachten. Dat blijkt uit het mi lieujaarverslag dat in de commissie gemeentelijke ontwikkeling is be sproken. Vorig jaar gaf een forse toename te zien in het aantal klachten ten op zichte van 2000. Via de milieuklach tenlijn (0188-412323) kwamen in 2001 274 meldingen binnen, tegen 74 het jaar daarvoor. Deze klachten komen vooral in de avonduren en tij dens het weekend binnen. De ge meente registreerde zelf (tijdens kantooruren) 230 klachten, tegen 159 in 2000. In totaal leverde dat 504 klachten op, tegen 233 in 2000. De meststof die op de akkers werd gebruikt, zorgde in .de maand augus tus voor een hausse in het aantal klachten. Het was een door het mi nisterie van LNV aangemerkte meststof die werd gebruikt. Ook. buiten Zeeland regende het klachten over het spul. Door de warme zomer van 2000 is het aantal stankklachten en de ge luidsoverlast flink toegenomen, zo staat er in het rapport. 187 klachten hadden betrekking op stank van de intensieve veehouderij. Daarnaast hebben een timmerbedrijf in Oud- Vossemeer en het uitrijden van een nieuw bemestingsmiddel de nodige klachten opgeleverd, respectievelijk 190 en 40. De overige 87 klachten waren divers van aard. Het timmerbedrijf is een dwangsom opgelegd. Het was voor de gemeen te onmogelijk een deel van de acti viteiten te vergunnen, aldus het ver slag. Vorig jaar hebben er zes zittingen bij de Raad van State gediend over het verstrekken van vergunningen, waarvan vijf aan varkenshouders. Er zijn geen nieuwe zaken aange spannen, wel lopen er nog een aan tal 'heroverwegingszaken,' zo zei ambtenaar G. Logt op een vraag van drs. A.L. Piet (CU). Volgens J. van 't Hof (ABT) lag er al vanaf december vorig jaar een aan bod van Gansewinkel, maar daar heeft het college volgens hem niets mee gedaan. „We betreuren deze gang van zaken zeer. We zijn hier se rieus mee bezig, maar deze informa tie wordt niet aan ons doorgegeven. Dat werpt een ander licht op de ma terie. Deze informatie wordt ons ont houden." Van 't Hof vroeg hoe de andere frac ties daarover dachten, maar kreeg daar nauwelijks reacties op. F.J. Goossen (VVD) had de toon al ge zet. Hij had zijn waardering uitge sproken. Volgens hem waren de ta rieven zeker gesteld. Ook de kwaliteit van de dienst was in orde en het bedrijf blijft door de 'overheid gedomineerd' via het Olaz. „Het is een goede zaak voor onze inwo ners." De andere fracties schaarden zich achter zijn woorden. Toetreden levert de gemeente een voordeel op van 1.400.000 euro. Plus een bonus waardoor er een voordeel van bijna 2.000.000 euro is te behalen. SGP'er J.M. Aarnoudse zei dat hij had gezien hoe groot het vertrouwen is dat het college in de ZRD heeft en dat b. en w. zich daarvoor ook ver antwoordelijk weten. „We gaan ak koord omdat er voor het personeel ook een goede oplossing is gevon den." Wel wilde hij weten wat de in vloed is van het Olaz als het mis dreigt te gaan. Niet alle gemeenten doen namelijk mee met de ZRD. Volgens de wethouder zal de inbreng via de gemeenschappelijke regeling plaats vinden. Hoe een en ander in het vat wordt gegoten, kon hij nog niet zeggen. Wel zegde hij toe daar over met een aanvulling te komen. Over het bezwaar van Van 't Hof maakte Aarnoudse zich niet druk. „De ZRD heeft meteen de voorkeur gekregen." Wethouder K.A. Heij- boer (middelen en economische za ken) beantwoordde de reacties in plaats van wethouder L.J. van Doorn (openbare werken). Heijboer was immers al bij de voorbereidingen (in de vorige raadsperiode) betrokken en heeft de onderhandelingen gevoerd, zo legde hij uit. Dat Gansewinkel een offerte inge diend had, was Heijboer bekend. „Het was een ongevraagde aanbie ding, maar we vinden dat we daar niet mee verder konden gaan." De ta rieven, de kwaliteit van de dienst en de zeggenschap die de gemeente blijft houden, hebben volgens hem de doorslag gegeven. Maar Van 't Hof was het niet met hem eens. „We vragen om informa tie. Die ligt er. Als ik er naar vraag, dan dient die ook op tafel te komen. Dan kan ik er zelf een oordeel over vellen." Drs. A.L. Piet (CU) zei dat het een moeizaam proces is geweest omdat er nogal wat zorgen waren voor het personeel. Er hadden volgens hem wel meerdere offertes gevraagd kun nen worden. „Maar dit is wel een re latief lage prijs, met een zekerheid van 10 jaar. En de gemeente blijft in vloed houden." Wel vroeg hij aandacht voor de bid- en dankdag op Tholen. Op die dagen mag er volgens de ChristenUnie geen huishoudelijk afval worden opge haald. Heijboer zou dat in de overeen komst met de ZRD op laten nemen. Volgens de wethouder sneed de op merking van Van 't Hof geen hout. „De offerte van Gansewinkel was geen stuk om mee verder te gaan. Dat lijkt wel aardig, maar dan beginnen de onderhandelingen pas. Dan zou er een heel ander beeld naar voren komen. Het is door deskundigen op de afde ling bekeken. Bovendien hadden we al afspraken met de ZRD." Volgens Van 't Hof was de directeur van Gansewinkel op het gemeente huis geweest om erover te praten. „Hem werd gezegd dat het een ge passeerd station was." Heijboer wilde niet op de opmerking ingaan, zei hij. Van 't Hof schudde het hoofd. En was als enige tegen. Niet tegen de op zet om het uit te besteden, maar wel tegen de manier waarop het is ge gaan. De kosten van de milieustraat stijgen volgend jaar naar 22,32 euro per in woner. Er wordt ook steeds meer afval naar de milieustraat aan de Nij- verheidsweg in Sint-Maartensdijk ge bracht. Volgens J.P. Bout (CDA) komt dat onder meer omdat inwoners uit de gemeente Bergen op Zoom er hun af val brengen, zo zei hij in de commis sie middelen. Hij wilde weten of er een legitimatie plicht geldt voor de bezoekers. „Als ze het in Bergen op Zoom niet kwijt kunnen, dan komen ze naar Tholen want daar kost het toch niks. Daar heb ik moeite mee." Wethouder K.A. Heijboer zegde toe zich nog eens te buigen over de kwes tie. Op de vraag van Chr. Koopman (SGP) hoe de bezoekers te controle ren, zei P. van Belzen (CU) dat er naar de identiteitspapieren gevraagd kan worden. Volgens Heijboer is het een voudiger om de controle op het kente ken van de auto te verrichten. „Dat is helemaal niet moeilijk."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 11