Schelde College wil alle twijfelaars gaan overtuigen Ontbreken van bede is een misverstand Mannenkoor oefent zeemansliederen Voorzichtig omgaan met onverwachte meevaller AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Uitleenposten Scherpenisse en Stavenisse dicht Donderdag 10 oktober 2002 58e jaargang no. 47 Klankbordgroep voor ondernemers 'Claus leefde in schaduw van troon' Eerder perspectief bij uitbreiding gemengde dan theoretische leerweg De bestuurscommissie van het Schelde College verwacht niet alle heil van de uitbreiding van de mogelijkheden met een theoretische leerweg, de vroegere mavo. „Maar er zijn meer dan genoeg perspectieven bij verplaatsing van de school van Sint-Maartensdijk naar Tholen", zeg gen de directieleden L.M.J.M. Verbeek en J.J. de Jonge. Zij zien echter eerder kansen voor een gemengde leer weg in de nieuwe school. „Het moet wel gek gaan wan neer we dan - en met de gunstige effecten van de nieuw bouw - geen 20 leerlingen per jaar, dus voor de vier leerjaren totaal 80 leerlingen kunnen groeien." Optimistischer Nuis biedt verontschuldigingen aan Voor dit jaar meer dan 430.000 euro Je moet je als zanger goed kunnen inleven in je stuk. Dat komt de uitvoering ten goede. Daarom vond dirigent Kees van Dis van het Smalstads mannenkoor het gewenst dat zijn koorleden zich zaterdagmorgen in de jachthaven van Sint-Annaland inscheep ten op een zeiljacht van Bert Busman. De landrotten moesten maar eens het zeegat uit, want behalve voorzitter en pianist Tom van Gurp heeft er niemand zeebenen. En hoe kun je anders met verve zeemansliederen zingen. Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 2G Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipslantf waarin opgenomen de Thoolse. Cóurapf Stffiw Advéjtêptièbtqd Verschijnt dondSrdag. 6,67 per 'I incasso. jaar, perpQS' Losse nurnrn Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Eind van dit jaar valt definitief het doek voor de uitleenposten van de openbare bibliotheek in Scherpenis se en Stavenisse. Per 1 januari be gint een proef met een bibliobus, die wekelijks anderhalf uur in beide dorpen zal staan. Nu is de bieb in Scherpenisse elke vrijdagavond een uur open, in Stavenisse diezelfde avond in de wintermaanden twee en de rest van het jaar één uur. „In no vember komt er in beide plaatsen nog een informatie-avond en willen we de bus laten zien", zegt biblio theekdirecteur W. Otterman. „We hopen natuurlijk dat de mensen naar de bus komen." Mocht de proef niet slagen, dan betekent dat niet dat na een jaar de uitleenposten weer open gaan. „Dan zullen we naar iets an ders moeten kijken", aldus de direc teur. Slaagt de proef, dan zal de bi bliobus in 2004 ook zijn intrede doen in Poortvliet en Oud-Vosse- Er komt een klankbordgroep waar Thoolse ondernemers te rade kun nen gaan als ze problemen hebben, op bedrijfstechnisch of financieel vlak. De commissie gemeentelijke ontwikkeling steunt de oprichting van zo'n club waar wethouder K.A. Heijboer maandagavond een eenma lige subsidie van 5000 euro voor vroeg. In de klankbordgroep werken ver schillende instanties samen: de Ka mer van Koophandel Zeeland, mkb- Zeeland en de stuurgroep 2005 (detailhandel), maar ook twee ge pensioneerde accountants die belan- genloos hun diensten aanbieden. Ondernemers kunnen aankloppen bij de klankbordgroep als ze bij voorbeeld problemen hebben met de overname van hun bedrijf of aan- Ioopmoeihjkheden hebben bij de start van de onderneming, zo zei Heijboer. Het punt stond niet op de agenda, maar werd als extra mededeling op gevoerd. De commissie besloot una niem om het punt op de agenda toe te laten. Bij de bespreking bleek ie dereen voor het beschikbaar stellen van 5000 euro voor de klankbord groep. Op woensdag 30 oktober wordt er in Meulvliet een ondernemersavond over de detailhandel gehouden, met inleiders en een forum. Het bestaan van prins Claus was in de schaduw van de troon. Dat zei voorzitter H.W. van Eenennaam van de commissie gemeentelijke ont wikkeling maandagavond voor de aanvang van de vergadering. Hij stond stil bij het overlijden van de prins, 'de man van onze geëerbie digde vorstin'. Het leven in de schaduw van de troon was volgens Van Eenennaam voor de bescheiden prins een rol die hem op het lijf was geschreven. „Hij plaatste zich nooit in het middelpunt en hij heeft in zijn leven laten zien dat de leden van het koninklijk huis geen leeg bestaan hoeven te leiden. Zonder Beatrix was ik niets, heeft hij eens gezegd. En ook: Ik ben haar veel verschuldigd." De koningin op haar beurt heeft vol gens Van Eennennaam laten weten dat ze zeer gelukkig was met het feit dat Claus haar kritisch volgt. „Hij betekent veel voor mijn werk," zei ze. Met het verscheiden van Claus afge lopen zondag is daar nu een einde aan gekomen. „Prins Claus heeft de laatste jaren veel moeten ondergaan en tot op het laatst heeft hij gestre den tegen zijn ziekte. Op 6 septem ber mocht hij zijn 76e verjaardag nog vieren. Maar dat leven is nu af gesneden. Wij gedenken hier het werk dat hij voor ons land, nationaal maar ook internationaal heeft mo gen doen. Wij dragen onze konin gin, haar gezin, en allen die bij het koninklijk huis horen op in onze ge beden en wij wensen hen allen Gods zegen om dit verlies te dragen." De Thoolse gemeenteraad komt vanmiddag om half vijf voor een buitengewone vergadering bijeen in het gemeentehuis. Ter nagedachte nis van de prins zal burgemeester W. Nuis een in memoriam uitspreken. Verder betuigt het gemeentebestuur in een brief zijn medeleven aan de koningin en haar familie. Dinsdag zijn gemeentehuis en gemeente werkplaats vanaf 12 uur gesloten in verband met de uitvaart en bijzetting van prins Claus. De burgemeester heeft de Thoolse horeca-ondernemers in een brief ge vraagd om op gepaste wijze reke ning te houden met de rouwperiode die is afgekondigd. Zie ook pagina 3. De centrale directieleden Verbeek (links) en De Jong van het Schelde College. Vorige week ontstond er commotie toen BN/De Stem meldde: .Bestuur Schelde College wil geen mavo-poot in Tholen.' Daarmee leek het lot van het Schelde College in Sint-Maartens dijk bezegeld, want had de raadscom missie welzijn en onderwijs niet ge zegd dat verplaatsing naar Tholen alleen de redding voor de school kon betekenen 'met mavo en uitstraling'. „Wij en ook het gemeentebestuur van Tholen waren buitengewoon onaan genaam verrast", zegt Verbeek. „Door de kop 'geen mavo-poot' is een verkeerde beeldvorming ontstaan en dat kunnen we niet gebruiken. Wij willen het beroepsgerichte voortgezet openbaar onderwijs in Tholen uitbrei den en versterken. Uit het onderne mingsplan dat we laten maken, moet blijken wat haalbaar is. Wij hebben niet een vooraf ingenomen standpunt: dit wordt het. De gemeenteraad zoekt zekerheid, maar dat kunnen we nog niet geven. In het voorjaar van 2003 zal ons ondernemingsplan, dat door een extern bureau gemaakt zal wor den, klaar zijn", aldus Verbeek. In het artikel ,geen mavo-poot' wordt De Jonge geciteerd. „Ik ben wat ver der gegaan dan wenselijk ware ge weest", zegt hij nu. „Met een eigen interpretatie van de discussie in de be stuurscommissie ben ik te enthousiast geweest, maar het krantenartikel be nadrukt teveel dat we iets niet willen. We willen alles! Overigens is verbre ding van het aanbod maar een klein onderdeel. Het gaat om verplaatsing naar Tholen, waar je een school kunt bouwen die aan de nieuwste eisen voldoet. Dat aspect moeten we krach tig benutten. Er zijn daar personele en onderwijskundige voordelen te halen. En het ondernemingsplan, dat een ge degen, goed doortimmerd werkstuk wordt, moet iedereen overtuigen, dus ook de twijfelaars aan een goede toe komst van het Schelde College in Tholen, over de streep trekken." Het organisatie-adviesbureau Van Beekveld en Terpstra, dat in opdracht van de gemeente Tholen een onder zoek naar de toekomst van het voort gezet onderwijs instelde, bespeurde bij de centrale directie van het Schel de College dit voorjaar al een 'uiterst voorzichtige houding' „Men mijdt in dit stadium risico's. Er bestaat scepsis ten aanzien van de haalbaarheid van verbreding van het onderwijsaan bod", stond er in het in juni versche nen eindrapport. Dat gaf ook aan, dat de groep leerlin gen die een vmbo-beroepsgerichte opleiding buiten het eiland volgt, be perkt blijft tot 10 a 15 per jaar. Dat kan uitgroeien tot 20, maar dat is nog te weinig om op het streefminimum van 300 (nu 240 in Sint-Maartens dijk) leerlingen te komen. Dan is er sprake van een rendabele situatie. Vol gens het adviesbureau van de ge meente kan werkelijke groei pas gere aliseerd worden door het potentieel van leerlingen te benutten dat de theo retische (mavo) en de gemengde leer weg van het vmbo volgt. Daarvoor is dan ook een imagowijziging en een beroepsgerichte uitstraling nodig. Verbeek maakt duidelijk, dat het Schelde College ,op details andere in terpretaties' aan het rapport geeft dan de onderzoekers. „Terwijl de gemeen te enthousiast was over het onderzoek omdat het openbaar voortgezet onder wijs gered was, waren wij tijdens de enquete van het organisatie-adviesbu reau voorzichtig. Verplaatsing en nieuwbouw in Tholen zou immers 6 miljoen kosten. School en gemeente zijn echter eensgezind om onze maat schappelijke verantwoordelijkheid te nemen. We gaan de markt nu verder analyseren en verder onderzoek be paalt de haalbaarheid van de voorge nomen verplaatsing. Het Schelde Col lege is in elk geval optimistischer dan de onderzoekers. Uitgaande van een gemeente met 25.000 inwoners moet er ook ruimte zijn voor een tweede school, naast het Calvijncollege." Meldt het organisatie-adviesbureau van de gemeente dat het Schelde Col lege 'niet het optimale uit de markt haalt', Verbeek en De Jonge vinden dat de school in Sint-Maartensdijk nu ,meer uit de markt haalt dan we mo gen verwachten.' Regionale ontwik kelingen hebben ook invloed op de scholensituatie. Zo doet het Schelde College zelf onderzoek naar een fusie met het ROC in West-Brabant, dat het komende vooijaar afgerond moet zijn. „Er kan een heel gunstig effect van zo'n fusie uitgaan in verband met de doorlopende leerlijnen. Dat maakt het Schelde College in Tholen dan ook veel aantrekkelijker." In Sint-Maartensdijk zijn er nu twee leerwegen: de basis beroepsgerichte leerweg BBL en de kader beroepsge richte leerweg KBL. Met de uitbrei ding van een gemengde leerweg GL zouden Verbeek en De Jonge al blij zijn. „Maar als we een millimeter ruimte zien voor de theoretische leer weg TL doen we dat ook. Minimaal drie en wellicht vier leerwegen zou een grote verrijking zijn. Laat men er in elk geval van doordrongen zijn, dat we ons blijven inzetten voor openbaar voortgezet onderwijs in Tholen." Het Schelde College heeft in de hoofdvestiging Bergen op Zoom geen theoretische leerweg. Die is er alleen in de vestiging Hoogerheide, waar voorheen de Edward Jenner mavo ge vestigd was. Burgemeester W. Nuis heeft namens het college'van b. en w. zijn veront schuldigingen aangeboden aan de gemeenteraad van Tholen dat de "be de ontbrak in de aanbiedingsbrief bij de begroting 2003. „Hoewel er ook in de gemeenteraad van Tholen waarschijnlijk verschillend wordt gedacht over het opnemen van een bede in de aanbiedingsbrief, is het mijn stellige overtuiging dat een ruime meerderheid hieraan hecht. Des te vervelend is het, dat deze nu helaas en per abuis is weggelaten. Nog maals onze welgemeende excuses. Wij beraden ons erover hoe hiermee verder om te gaan." De ChristenUnie had in de algemene beschouwingen over de gemeentebe groting 2003 haar teleurstelling uit gesproken over het ontbreken van de bede. Dit tegen de achtergrond van de landelijke discussie over terugkeer van normen en waarden. „Verwij zend naar ons verkiezingsprogram ma gaat Ijet dan wel om normen en waarden die niet zijn aangepast aan menselijke verlangens, maar die te rug te vinden zijn in een maatschap pij die ingericht is volgens de princi pes van het Woord van God. Vanuit dezelfde achtergrond valt het onze fractie op, dat het college het blijk baar nu nodig achtte de bede uit de aanbiedings- of beleidsbrief te halen. Wij betreuren dit en hopen dat dit be rust op een vergissing die een vol gende keer hersteld wordt", aldus de CU. Het regionale dagblad BN/De Stem schreef in een bericht over het ontbre ken van de bede: ,Bij de gemeente Tholen weten ze niet waar de CU het over heeft.' Vervolgens wordt ge meentesecretaris S. Nieuwkoop geci teerd: „Het is dit jaar nog maar de tweede keer dat we zo'n aanbiedings brief bij de begroting hebben opge steld. Vorig jaar stond er geen bede in en dit jaar ook niet. Dus wij begrijpen niet waar de ChristenUnie zich druk overmaakt", aldus Nieuwkoop. De gemeentesecretaris heeft echter in een brief aan de gemeenteraad af stand genomen van dit citaat. „Dat heb ik niet gezegd. Het zou ongepast zijn een dergelijk waardeoordeel te geven", aldus Nieuwkoop. Ook burgemeester Nuis zegt afstand te nemen van de wijze waarop Nieuwkoop wordt geciteerd. „U zult het mij eens zijn, dat een integer ie mand als Nieuwkoop zoiets nooit te gen de media zou zeggen." De burgemeester benadrukt verder, dat de bede niet is geschrapt. „Dat zou betekenen, dat het college al dan niet na ampele overweging tot de slotsom zou zijn gekomen, dat de be de niet meer zou moeten worden op genomen. Dat is geenszins het geval geweest. Indien sprake is van een omissie, betreur ik dat in hoge mate." Nuis laat uitzoeken, hoe en waar in het verleden de bede werd opgeno men: in de aanbiedings- of de be leidsbrief. „Ik weet echter vrijwel ze ker, dat in voorgaande jaren in de aanbiedingsbrief een bede werd op genomen. Namens het college bied ik op voorhand mijn verontschuldigin gen aan en vertrouw erop, dat het de overtuiging is van de CU-fractie dat hier sprake is van een misverstand", aldus de burgemeester. Een voordeel voor de gemeente van meer dan 430.000 euro dit jaar. Het gemeentefonds keert onverwacht meer uit dan waar op was gerekend. De meevaller moet echter voorzichtig worden behandeld, zo vonden de raadsleden in de commisie middelen die dinsdagavond de laatste cijfers voor het eerst onder ogen kregen. Op grond van de zogenaamde sep- tembercirculaie blijkt dat er onver wacht een aanzienlijke groei is in de uitkering aan de gemeente. Ook voor de volgende jaren pakt het gunstig uit. Tot en met 2006 zijn er meevallers te noteren, die zelfs hoger zijn dan dit jaar. Maar met het wegvallen van de onroerend-zaakbelasting (ozb) in 2005 is echter nog geen rekening ge houden. Het geld wordt toegevoegd aan de al gemene reserve vrij besteedbaar, maar het is de raad die bij de kaderno ta afweegt waar het geld uiteindelijk naar toe moet. Voorzichtigheid is echter geboden omdat de economische groei stag neert. Dat kan gevolgen hebben voor de algemene uitkering aan de ge meente wanneer het rijk zich tot om buigingen genoodzaakt ziet (het ge meentefonds is gekoppeld aan de rijksuitgaven). Bij een neergaande economie en meer werkloosheid bijvoorbeeld zullen de uitkeringen die de gemeente verstrekt, toenemen. Grote onzekere factor is het afschaffen van de ozb-belasting. Er wordt wel een compensatiefonds in het leven geroepen. Maar voor de gemeente Tholen is de kans groot dat er een blijvend nadeel ontstaat door de voorgenomen stijging van het ozb- tarief (jaarlijks met 16 procent). Een grote kans zelfs, zo blijkt uit de toe lichting. Zou de ozb nu worden afgeschaft (op brengst 1.536.000 euro), dan zou dat de gemeente een voordeel van 600.000 euro opleveren omdat de al gemene uitkering sterk is gestegen (2.136.000.). Ook 2003 en 2004 ste ken gunstig af met een voordeel. Maar in 2005 geeft dat juist een tekort te zien van 261.536 euro. De ozb-ta- rieven zijn immers verhoogd (2.397.536 euro), terwijl de algemene uitkering op hetzelfde niveau blijft (2.136.000). Dat nadeel zou oplopen in 2006 tot maar liefst 645.142 euro, zo hebben de ambtenaren drs. J.M. Duine en H. van Vossen van de ge meente becijferd. ZIE VERDER PAGINA 3 Het mannenkoor treedt 18 en 19 oktober namelijk op als shantykoor tijdens het jaarconcert in de Vossenkuil. Er wordt een potpourri van zeemansliederen uitge voerd. Kennelijk slaat dat bij de donateurs en de andere liefhebbers zo goed aan, dat de zaal al bijna uitverkocht is, terwijl nu toch voor het eerst toch twee avonden gepland zijn. Vrijdag 18 oktober zijn er nog 17 plaatsen, zaterdag 19 oktober maar 10 meer. In verband met de strengere veiligheidsregels is de capaciteit wel ver minderd van 160 naar 150 zitplaatsen. Langs de muurkant kun je nu van de tribu nes, zodat ze aan weerskanten bereikbaar zijn. Vorige jaren werden nog wel eens twee rijen stoelen voor de tribunes gezet, maar daar gaat de organisatie nu niet van uit. Secretaris Piet van Zijst voorspelt ,een indrukwekkend programma.' „Tijdens het festival oude muziek in Utrecht hebben we ideeën opgedaan, die we o.a. met licht en geluidseffecten in de praktijk gaan brengen. Er gebeurt van alles. We voegen een paar dimensies aan het programma toe, zodat het meer een gezellige muziekavond wordt met muziek met een glimlach. De zware muziek die we voorheen brachten, blijkt een minder breed publiek te trekken." Met Schubert als hofleverancier voor dit jaarconcert blijft de muziek echter het belangrijkste. „We hebben voor deze ge legenheid ook een mooie vleugel gehuurd. Dat klinkt allemaal wat fijner dan een ordinaire piano. Ook pianist Hans Rosenboom van het salonorkest Richochet uit Breda kan van deze vleugel gebruik maken en met nummers als ,Op die Amster damse grachten' zal dat een mooie afwisseling zijn van Smalstads mannenkoor." Het Smalstads mannenkoor heeft al voorpret voor het jaarconcert op 18 en 19 oktober. Net als Erik van Haaften scoorde Corné van Tilbeurgh twee keer Nel Bijl van de linnen kamer werkt 25 jaar in Ten Anker EN VERDER. Gemeente ziet af van berg- bezinkriool op kasteelterrein Budeipack weer helemaal eigendom familie Nieuwkerk Van sommige wijnen ga je achteruit lopen, zegt Ina Dorst IEDER VERVLOGEN TIJDPERK IS ALS EEN VERBRAND STUK PAPIER, DAT IN ZIJNAS NOG LEESBARE LETTERS BEWAARDE Kees Schot uit Tholen stopt met rouwonderneming na 45 jaar Dit nummer bestaat uit 18 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1