'Gemeente moet impasse doorbreken, niet een duur organisatiebureau' 'Mensen zien gebouw van Scaldis leeg staan' Schooljeugd zorgt voor opgeruimd aanzicht van dorp Sint-Annaland 't Lamsoortje schrijft een zwartboek, Goossen stapt uit Scaldis Tekort havens 123.161 euro Zwarte honden hoeven maar 1 jaar te betalen De Casembrootschool enige Thoolse deelnemer actie zwerfafval Donderdag 3 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De gemeente moet zich niet verschuilen achter een orga nisatiebureau om de problemen rond het project van de kinderboerderij en het multifunctioneel gebouw in Sint- Maartensdijk op te lossen. Dat schrijft het bestuur van de stichting kinderboerderij en heemtuin 't Lamsoortje in een zwartboek aan de raadsleden. Voorzittter E. Goossen van Scaldis Naturalis is opgestapt uit onvrede met de gang van zaken. En de leden van het 'kernbestuur' van het platform leefbaar platteland Tholen stellen zich niet beschikbaar voor een eventueel nieuw samen te stellen bestuur begin 2003. De impasse is compleet. Slapend bestaan Kloof Niet tegenwerken Meer dan beu Met rode hesjes aan, en handschoenen, gingen leer lingen van groep 7 en 8 van de De Casembrootschool vrijdagmiddag op pad om het dorp te ontdoen van zwerfafval. De Sint-Anna- landse school was de enige Thoolse onder 38 Zeeuwse scholen die meedoen aan de actie 'Zwerfafval. Mooi niet'. Directeur G.T. Bril vindt het opvallend, maar heeft zelf niet getwijfeld. „We hebben altijd nog meegedaan. Het heeft ze ker een opvoedkundige waarde voor de kinderen." Afvalbakken Carmen Smits uit Sint-Maartensdijk knuffelt een van de konijnen op de kinderboerderij aan de Kastelijnsweg. Volgens 't Lamsoortje moet er een bestuurlijke uitspraak van de ge meente komen om een eind te ma ken aan de patstelling. Het is ver geefse moeite om een organisatie deskundige in te schakelen, schrijft het bestuur. „Het zal veel geld kos ten. Geld dat beter ingezet kan wor den op de plek zelf. De gemeente is nu zelf aan zet en moet zich niet verschuilen achter een duur organi satiebureau. Het is tijd voor een be stuurlijke uitspraak en niet voor een onderzoek naar een organisatie waar geen probleem bestaat maar er een gemaakt wordt." 't Lamsoortje doelt daarmee op het platform. Dat verzuimt volgens het bestuur zich terug te trekken en het project over te dragen aan Scaldis Naturalis zoals oorspronkelijk de bedoeling was. „Nu lijkt men ervoor te kiezen zelf in Scaldis Naturalis te blijven zitten en ons te willen an nexeren," schrijft 't Lamsoortje. „De opzet van het multifunctioneel cen trum (vastgelegd in subsidieaanvra gen aan het ministerie en uiteenge zet in het beleidsplan Scaldis Naturalis), dreigt nu in ongenade te raken nog voor zelfs maar gepro beerd is de voorgestelde organisa tiestructuur een kans te geven. Toch werd deze opzet destijds door zowel het rijk, de provincie als de gemeen te zo vernieuwend geacht dat men gemeend heeft voor dit plan subsi die te verstrekken." Het zwartboek werd woensdag avond aan de pers overhandigd op een persconferentie van het plat form in het gebouw Scaldis Natura lis, en daarna bij de gemeenteraads leden thuisbezorgd. Voorzitter mr. G. de Leeuw uit Sint- Maartensdijk droeg daar een verkla ring voor en werd enkele malen geïnterrumpeerd door voorzitter I. van der Zwan van 't Lamsoortje die het niet met hem eens was. Ze deel de vervolgens het zwartboek uit, bood ook De Leeuw een exemplaar aan maar die weigerde het in ont vangst te nemen. „Nee, dat wordt alleen maar een welles-nietes ver haal." De sfeer was om te snijden. Het botert van geen kanten tussen de beide besturen. In het 52 pagina's tellende zwart boek schrijft 't Lamsoortje dat er over de problemen rond het project gesprekken met wethouder W.C. van Kempen zijn gevoerd. Daaruit zou zijn gebleken dat het college er vóór is om 't Lamsoortje op te laten gaan in Scaldis Naturalis. Daar voelt 't Lamsoortje niets voor. De kinderboerderij/heemtuin heeft te maken gehad met het wegvallen van de inkomsten van Het Gors die het terrein gebruikte voor de dagbeste ding voor verstandelijk gehandicap ten. Dat leek te worden overgeno men door de Schutse die dagacti viteiten ontplooit, maar dat ging niet door. Dat betekende uiteindelijk een financiële aderlating, want 't Lam soortje liep zo inkomsten mis. De kinderboerderij heeft nu zo'n 200 donateurs en is ook begonnen met een dierenadoptieplan waarvoor zich vijf 'adoptievrienden' hebben aangemeld, 't Lamsoortje voorziet volgens het bestuur 'op overtuigen de wijze in een behoefte en is zon der twijfel te beschouwen als een volwaardige gemeenschapsvoorzie ning.' Willem Openneer uit Sint- Maartensdijk is als vrijwilliger bijna dagelijks op het terrein actief voor het verzorgen van de dieren en het onderhoud van het terrein. Ook an dere vrijwilligers helpen mee. Als 't Lamsoortje echter op moet gaan in Scaldis Naturalis, dan wordt het in 'de waagschaal gesteld'. Vol gens het bestuur is Scaldis Naturalis een slapende stichting en 'is er door het platform het afgelopen jaar geen enkele poging gedaan om hier ver andering in te brengen'. Het bestuur van 't Lamsoortje wil alleen aan Scaldis meedoen als ze daarnaast 'als zelfstandige stichting blijft be staan'. Volgens het bestuur willen ook andere partijen die 'dolgraag' vanuit het centrum willen opereren, op deze manier deelnemen in het sa menwerkingsverband. Het niet willen loslaten van het pro ject door het platform schrijft 't Lamsoortje toe aan het optreden van de voorzitter De Leeuw. Bij diens aantreden 'lijkt de doelstelling die tot dan toe werd gevolgd wat betreft het opzetten van projecten, verla ten'. Tijdens de persconferentie meldt De Leeuw dat voorzitter Erik Goossen van Scaldis Naturalis zijn functie heeft neergelegd. Goossen zou zijn functie niet kunnen verenigingen met het lidmaatschap van de ge meenteraad. De 58-jarige Goossen uit Anna Jacobapolder maakt sinds maart dit jaar uit van de VVD-frac- tie. „Dat is niet waar. Ik kan me niet langer vinden in de gang van za ken", legt hij uit. „Er is een belang rijke afspraak gemaakt door het plat form om het gebouw te zijnertijd aan Scaldis Naturalis over te geven met de lusten en lasten en het verder te exploiteren voor de verschillende clubs die er gebruik van zouden ma ken. Het gaat niet om een commer ciële exploitatie maar wel met het overleggen van jaarverslagen en fi nanciële verantwoording. Dat is niet gebeurd. Eerst was het wat subsidië ring betreft nog niet rond. Dat is nu wel rondgekomen, maar dat heeft niet tot een overdracht geleid." Volgens Goossen was de uitnodi ging die hij van het platfom kreeg om te komen praten over een door het platform opgesteld meerjaren plan en de begroting voor 2003, de directe aanleiding om op te stappen. „Ik word gewoon aan de kant ge veegd." Volgens Goossen leidt Scaldis Na turalis een slapend bestaan. Hij heeft 'bij herhaling' gevraagd wan neer het centrum zou worden over gedragen, zegt hij. „Het platform is de initiator, maar eenmaal gaat het kindje zelfstandig op weg. Maar steeds werd die vraag omzeild. Er werd steeds gezegd: we zijn nog niet zover, financieel is het nog niet helemaal rond." Als VVD-raadslid heeft hij ook het zwartboek van 't Lamsoortje bestu deerd. „Ik voel grote verwantschap met hoe het bestuur van de kinder boerderij er tegenaan kijkt. Het kan niet zo zijn dat het bestuur van het platform het gebouw niet over draagt." Goossen erkent dat het hui dige bestuur onder leiding van De Leeuw veel gedaan heeft voor het project. „Ze hebben er heel veel energie en uren in gestoken. En er voor gezorgd dat de centen op de bankrekening kwamen. Maar er ge beurt niet wat er moet gebeuren: het gebouw overgeven aan Scaldis Na turalis." De oplossing van Goossen zou zijn een 'koepelbestuur' te vormen met daarin een vertegenwoordiger van Scaldis Naturalis, van 't Lamsoortje en van het milieu-educatief cen trum, plus iemand van staatsbosbe heer of het nationaal park Ooster- schelde. Dat de gemeente nu ingrijpt, vindt hij een goede zaak. „In het project zijn een aantal Europese subsidies gestopt. De gemeente moet die bor gen. Het inschakelen van externe deskundigen is niet onverstandig voor het geven van een goed advies. Het is beter dan daar een ambtenaar op af te sturen. Het gaat om speci fieke zaken als toerisme en recre atie." Goossen denkt dat het wel goed komt. „Het is een mooi gebouw in een lieflijke omgeving. Er is geen reden om van het gebouw een scha penstal te maken. Ik zie mogelijkhe den voor de recreatie en het toeris me. Zeker als camping de Muie daar is uitgebreid. Er zou ook een folder- post van de VVV in kunnen komen. Ik zie er wel iets moois groeien. Maar de bal ligt nu bij de gemeente en ik wil hem er graag inschoppen." In november vorig jaar stemden alle fracties in met het verlenen van 62.500 gulden voor vijf jaar aan Scaldis Naturalis. Daarmee kon de stichting op een subsidie van 100.000 gulden rekenen van het overlegorgaan nationaal park Oos- terschelde (ministerie LNV). Goossen werd gevraagd door Els Frigge, die tot half maart dit jaar se cretaris was van het platform en ge zien mag worden als een van de voortrekkers van het project. Ze stapte eruit omdat ze niet langer kon aanzien dat het platform het cen trum niet overdroeg. De kinderboerderij en de heemtuin staan op het perceel van eigenaar J. Bakker van camping de Muie. Hij heeft de grond (bijna twee ha) in erfpacht uitgegeven aan 't Lamsoor tje. Bakker is zelf bestuurslid van 't Lamsoortje en is 'onder geen be ding bereid om de akte te verande ren'. De stichting kinderboerderij/ heemtuin zal als erfpachter blijven functioneren, aldus de brief aan de gemeenteraadsleden. Het stuk grond waar het gebouw staat, is weer in ondererfpacht gegeven. Het platform maakte woensdag bij monde van De Leeuw bekend dat het niet wil meewerken aan het on derzoek dat de gemeente in wil stel len. Het bestuur dreigt zicht terug te trekken. Tussen beide besturen gaapt een kloof die niet zomaar te overbruggen lijkt. Op één punt zijn ze het wel met elkaar eens: het col lege hoeft geen onderzoeksbureau in te schakelen om te onderzoeken hoe het verder moet met het project. Maar het platform en 't Lamsoortje staan lijnrecht tegenover elkaar en verwijten elkaar dat ze te weinig ac tiviteiten ontplooien. Het bestuur van de kinderboerderij is uitgeno digd. Ook Rob van der Laan van de natuurvereniging Tholen is ge vraagd te komen, maar is niet aan wezig. Het platform is met vier per sonen present, 't Lamsoortje ook met vier. De stemming is koel, de gezichten staan ernstig. Voordat de persconferentie begint, blijkt dat de enige koe op de kinderboerderij is losgebroken. Het beest laat zich niet zomaar vangen en zo lijkt het ook met de crisis rond het ambitieuze project aan de Muyepolder: die lijkt ver verwijderd van een oplossing. In de bovenkamer van het gebouw legt De Leeuw 'namens het kernbe stuur' een verklaring af. „Ik hecht eraan die eerst helemaal voor te le zen." De ramen laten een zacht licht toe van de avondzon die over de Muyepolder strijkt, maar de toon in zijn betoog is scherp. De Leeuw licht toe dat hij in de commissie ge meentelijke ontwikkeling in mei verteld heeft wat de gewenste struc tuur moet zijn voor het project van kinderboerderij en multifunctioneel centrum. Dat is volgens hem één or ganisatorisch eenheid. En beslist geen fusie. „De commissie was het met ons standpunt van harte eens, maar het bestuur van de kinderboer derij 't Lamsoortje weigert echter iedere vorm van overleg hierover." Maar de gemeente heeft nu op dracht gegeven aan het bureau, 'on danks dat het kernbestuur meerdere malen te kennen heeft gegeven geen enkel heil te zien in een dergelijk onderzoek'. Dat onderzoek zal eind december zijn afgerond, maar het platform wil er geen medewerking aan verlenen. Het heeft de gemeente gewezen op de mogelijke gevolgen van het onderzoek, maar zal dit ver der niet tegenwerken. Op 15 januari zal het bestuur van het platform zich terugtrekken uit het multifunctio neel centrum omdat het bestuur er van uitgaat dat de gemeente dan een nieuw bestuur heeft samengesteld 'en er een werkbare situatie voor het project is gecreëerd'. De Leeuw zegt dat de huidige be stuursleden, waaronder hijzelf, se cretaris mevr. C. van Dalen uit Poortvliet, penningmeester J. van Merode uit Tholen en en bestuurslid W. Mosselman uit Sint-Annaland niet beschikbaar zijn voor 'functies van welke aard ook'. De Leeuw zei door de gemeente te zijn verrast. „Toen de toekomst van het centrum vorig jaar nog ongewis was en er nog een gat was van 100.000 gulden, vond de gemeente dat het een particulier initiatief was en wilde zich er niet mee bemoeien. Er is met particuliere gelden ge werkt, ja: de bestuursleden konden er persoonlijk op worden aangesla gen. Later zijn er pas subsidies bin nen gekomen. Als dat toen niet was gebeurd, hadden de bestuurslèden dat aan hun broek gekregen." Pas toen benodigde gelden binnen waren, en er geen sprake meer was van een financiële strop, toonde de gemeente volgens De Leeuw inte resse, en wilde ze niet terugkijken. „Dat is historie, zei de gemeente, we kijken nu vooruit. Dat ervaren we als een miskenning van de eerste orde. Het is onfatsoenlijk wat hier gebeurt, nee zeg maar gerust uiterst onfatsoenlijk. De werkwijze veront rust ons dan ook ten zeerste." Volgens De Leeuw is het de tragiek van het geheel dat het project een onzekere toekomst tegemoet gaat, tenzij de gemeente er jaarlijks 80.000 euro in steekt. Volgens De Leeuw is de begroting nu sluitend en heeft het bestuur de zaak draai ende kunnen houden door inkom sten uit de exploitatie van het ge bouw (operationele baten). Maar volgens Van der Zwan vinden er weinig activiteiten plaats. „Het is hier een vastgelopen situatie. Er ge beurt niets." Dat ontkende De Leeuw: „Er gebeurt wel wat." Van der Zwan: „Hou toch op." De Leeuw wil geen 'statements' en kapt het af. De voorzitter van 't Lamsoortje wil echter nog reage ren en zegt dat er na mei geen overleg meer is geweest tussen beide besturen, 'terwijl wij vele malen hebben geprobeerd om overleg te voeren.' Ook wijst ze er op dat het platform wel degelijk de term fusie heeft gebruikt toen het ging over de toekomst van het pro ject. Verder zegt ze dat ze het 'hele maal eens is' met het platform in de kritiek op het college dat een ad viesbureau in wil schakelen. „Dat is niet nodig. We moeten met alle par tijen rond de tafel gaan zitten om deze ruimte te gaan gebruiken. Maar het platform heeft de zaken gedwarsboomd. We zijn het meer dan beu, vandaar dat we een zwart boek hebben gemaakt. We willen feiten, geen ficties. Vanaf mei heb ben we eindeloos veel brieven ge schreven, maar er geen antwoord op gekregen." Bij de ingang van de kinderboerde rij wijst een bord op de bedoeling van het project dat tot stand is geko men door een initiatief van het plat form leefbaar platteland Tholen. ,De kinderboerderij is speciaal ont worpen om mensen dichter bij el kaar en bij de dieren die er geher bergd zijn, te brengen.' Het gebouw Scaldis Naturails is op woensdag open van 13.00 tot 16.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Sinds mei heeft het platform een betaalde kracht in de arm geno men om het gebouw open te houden en te onderhouden. Tijdens de va kantie was dat dagelijks, nu enkel op woensdag en zaterdag. Op zater dag iS de 16-jarige Daniel Hartog uit Sint-Annaland aanwezig. Hij zit nog op school (mbo internationale groothandel in Roosendaal) en kan niet op woensdag. Dan werkt Adrie van Driel (ook uit Sint-Annaland) voor het platform. Op zaterdag 12 oktober vindt de opening plaats van het informatie centrum in Scaldis Naturalis. VERVOLG VAN VOORPAGINA Op de vier handelshavens in de ge meente wordt volgend jaar een ver lies geleden van 123.161 euro, wat bijgepast wordt uit de algemene middelen. Aan haven-, kade-, op slag- en staangeld komt 50.525 euro binnen, terwijl de lasten 173.686 eu ro bedragen. Het grootste tekort is er in Sint-Annaland. Die haven kost volgend jaar 81.796 euro, terwijl er maar 21.000 euro binnenkomt. Sint- Philipsland volgt met een nadelig saldo van ruim dertig mille. De las ten zijn 33.378 euro en de geraamde opbrengst maar 2245 euro. De han delshaven van Stavenisse kost 23.643 euro, terwijl aan opbrengsten in 2003 maar 1880 euro geraamd wordt. De lasten van de handelsha ven Tholen zijn met 34.868 euro bij na net zoveel als in Sint-Philipsland, maar de inkomsten zijn aanzienlijk beter met 25.400 euro. Door de ta rieven met 30% te verhogen (dat is al in de geraamde inkomsten ver werkt), worden de kosten van de handelshavens voor 30% gedekt door de gebruikers. Voor de 550 'nieuwe' honden die bij de grote controle dit jaar in de ge meente Tholen ontdekt zijn, hoeft al leen dit lopende jaar 2002 de honden belasting betaald te worden. Wie de hond al vele jaren had, hoeft daarvoor niet meer met terugwerkende kracht te betalen. Of er nog een boete wordt opgelegd, wordt vóór november be slist wanneer de rekeningen de deur uitgaan. Het is de gemeente wel opge vallen dat veel eigenaren van de 'zwarte' honden hebben aangegeven, dat ze hun huisdier dit jaar pas aange schaft hebben. „De bewijslast is moeilijk", aldus een gemeentewoord voerder. Een aankoopbewijs van de dierenwinkel of het asiel is veelal niet aanwezig. B. en w. beraden zich over de mogelijkheden en de kosten van meer permanente controles om daar mee ontduiking van de hondenbelas ting tegen te gaan. De hondenbelasting gaat in 2003 met 11% omhoog. Het tarief voor de eer ste hond gaat van 44,80 naar 49,70 euro. Voor elke volgende hond van één houder moet 34,40 (31) euro meer betaald worden, zodat de bezit ter van twee honden 133,80 gaat beta len en die van drie honden 252,30 eu ro. De hondenbelasting voor kennels gaat omhoog van 227,40 naar 252,30 euro. De meeropbrengst is volgend jaar 10.800 euro, waarmee het totaal op 108.000 euro komt. In vier groepen struinen de kinde ren, gewapend met vuilniszakken en begeleid door een leerkracht, het dorp af. De Sint-Annalandse straten liggen er schoon bij, want een week geleden pas is de veegwagen langs geweest. In plantsoentjes en ber men is niettemin de nodige rommel te vinden. Bij het parkeerterrein van de bibliotheek steken de kinderen lege wiet-zakjes op die ze daar aan treffen. Ook op het trapveldje bij de Wellevaete vinden ze die. Beide plaatsen zijn trefpunten voor de jongeren uit het dorp. De meeste andere rommel die wordt opge raapt, is voorspelbaar: blikjes, chipszakjes en snoeppapiertjes. In de berm van de Javadijk steekt een jongen een fietsstuur op, dat ligt daar zomaar. Ook wordt zo af en toe een stuk hout aangetroffen. Sommige kinderen speuren heel minutieus alles af, anderen lopen met hun zak aan praktisch ieder stukje zwerfafval voorbij. Een meisje dat een snoepje in haar mond stopt, weet even niet waar ze het papiertje laten moet. Dan krijgt ze erg in de afvalzak die ze bij zich heeft. Na dik een uur rondwandelen zijn verschillende kinderen al best moe. „Ze bewegen tegenwoordig niet allemaal zo veel meer", weet Bril. Hij vindt de actie een prima afsluiting van de schoolweek. Het is bovendien prachtig weer. Terug op school krijgen de kinderen limo nade en een zakje chips. Het verza melde afval wordt door een mede werker van de gemeente opgehaald en naar de milieustraat gebracht. Eerder kwam ambtenaar P. van Zijst van de gemeente naar de school om er te vertellen over afval. Ook kreeg de school een lespakket over zwerfafval. Wethouder LJ. van Doorn - de 'baas' van de ge- participeren, zullen we eerst moeten kijken of er een taak ligt. We kregen signalen dat de voortgang onder druk kwam te staan, daarom zetten we er nu haast achter." Hij zegde toe de kwestie in commis sieverband te zullen bespreken. Volgens Piet zou het college het voortouw moeten nemen. „We lo pen daar risico's. We moeten grip hebben op de dingen die daar ge beuren. Maar eerst zegt u dat u al leen wil toehoren, nu gaat u een ac tieve rol spelen door een bureau aan te trekken. Dat is een belangrijke wijziging." Burgemeester W. Nuis zag dat niet zo. „Het is meer reage ren op een drang," zei hij cryptisch. Hoek was voorzichtiger. „We zeg gen niet dat we mee moeten gaan doen. Er moet eerst een rijp voorstel liggen." M.A.J. van der Linde (Pv dA) was het met hem eens. „De zaak is verwarrend en hier wordt het ook niet helderder. Belangrijk is dat het college duidelijk maakt welke rol het wil spelen, voordat het wat doet. Anders kom je op een hellend vlak." J.J.P.A. Boulogne (ABT) zei heel vreemd te hebben opgekeken van het aangekondigde onderzoek. „Het gaat hier om particuliere initiatie ven. Is het onze taak? En wat kost het bureau?" Er moet wel wat ge beuren, vond hij: „Er is veel over heidsgeld in het gebouw gestopt. Mensen zien het leeg staan. De ge loofwaardigheid staat op het spel." De raad had over het beleid van het college moeten spreken, zo hield Van den Donker vol: „De raad stelt de kaders," Maar Nuis wees erop dat de 'hete adem van derden' een rol heeft gespeeld bij de snelle be sluitvorming. De interpellatie van het ABT werd met 10 stemmen voor en 8 stemmen tegen (VVD-raadslid R. Ravensteijn ontbrak) in behandeling genomen: SGP en CDA waren tegen. meentereiniging - gaf vrijdagmid dag het startsein voor de actie. Hij vertelde de kinderen dat achteloos weggegooide rommel ergernis nummer twee is nd hondenpoep. „Ook vroeger waren de mensen al slordig en moesten er op gewezen worden dat ze alles netjes achter moesten laten. Ik leerde als kind op school de canon zingen 'Laat niet als dank voor het aangenaam ver pozen de eigenaar van het bos de schillen en de dozen'. Die gaf in een notendop aan over welk afval het toen ging." Fruitafval heeft wel iswaar nauwelijks een schadelijk effect op het milieu, maar geeft een rommelig en slordig aanzicht. In de tegenwoordige tijd is de mens veel meer onderweg en dat heeft er, aldus de wethouder, toe geleid dat veel dingen nu voorverpakt wor den. „Het zijn blikjes, kartonnen verpakkingen of - toepasselijk voor vanmiddag - wegwerpflessen. En iets te eten is verpakt in papier of plastic. De gemakkelijkste methode om er vanaf te komen, is het achte loos wegwerpen." Van Doorn bond de kinderen op het hart om, wan neer ze buiten zijn en afval hebben, dat bij zich te houden tot ze ergens een afvalbak zien staan. „Zie je er geen, neem de rommel dan gewoon mee naar huis." Het legen van de afvalbakken die overal in het land geplaatst zijn, is volgens de wet houder een dure aangelegenheid. „Het kost rijkswaterstaat, de be heerder van de snelwegen, ruim 7 miljoen euro per jaar." Omdat men sen over het algemeen niet weten welke soorten afval het schadelijkst zijn voor het milieu, is het het beste om niet alles achteloos weg te smij ten. De wethouder spoorde de kin deren aan om aan de slag te gaan. „Maak je eigen leefomgeving schoon en verbaasje vooral over al les wat je tegenkomt aan rommel. Sint-Annaland zal er aan het einde van de middag opgeruimder uit zien. En je zult je ervan bewust worden dat het weggooien van af val langs de straten een vervelende en hinderlijke gewoonte is, die zo snel mogelijk moet worden veran derd." Twee keer eerder was er een zwerf- afvalactie met scholen op Tholen, een initiatief van de stichting Mens, milieu en werk van oud-Scherpe- nissenaar P.J. Huysse. Nu is dat op gepakt door afvalverwerker Olaz, provincie, gemeenten, regionale centra voor natuur- en milieu-edu catie en het IVN-consulentschap Zeeland. Advertentie I.M. Onder meer de Kloosterstraat is door leerlingen van de De Casembrootschool ontdaan van zwerfafval. Het platform zal volgens hem in zicht moeten geven in de 'recente cijfers'. Hij stelde dat het college niet heeft gezegd dat de kinderboer derij op moet gaan in Scaldis Natu ralis, maar dat er wel één aan spreekpunt moet komen. ABT-raadslid C. van der Horst was niet tevreden met het antwoord. Zij stelde dat de subsidie bedoeld is voor alle partijen die meedoen in Scaldis Naturalis. „Maar er is prak tisch niets georganiseerd." Drs. A.L. Piet (CU) zei met kromme tenen de ontwikkelingen te volgen. Hij vond het logisch dat er ingegre pen wordt, maar vroeg zich af waar het toe zal leiden. Hij vond dat de gemeente het voortouw moet nemen als het de betrokkenen niet lukt om de zaak op de rails te krijgen. J. van den Donker (D66) was het met Piet eens. Ook hij vond dat de gemeente mee moet besturen. „Dan had je eerder zien aankomen dat het mis ging. Een extern bureau was niet nodig geweest." E. Goossen (VVD) lichtte als oud-voorzitter van Scal dis Naturalis zijn rol toe. De PvdA had geen moeite met het onderzoeksbureau, maar stelde dat de gemeente zich juist terughou dend op moet stellen als het om meebesturen gaat. P.W.J. Hoek (SGP) had het zwartboek ook beke ken en stelde dat dit maar één kant van de zaak is. „Het is onvoldoende inzichtelijk. Bespreek de zaak eerst in de commissie. Het is te vroeg om te gaan participeren." Het CDA liet bij monde van J.P. Bout weten het voorstel om de hulp van een extern bureau in te roepen, te steunen. Van Kempen was blij met de steun en lichtte toe dat er al 'lang voor de vakantie' over de gang van zaken is gesproken met ver schillende betrokkenen, maar niet met iedereen. „Voordat we gaan

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7