Rabobanken stoppen 65.000 euro in fonds lokale betrokkenheid Fusie lijkt voor leden een gelopen race Suggestieve vragen over de stroppenpot Verburgh 'In je eigen dorp wil je erbij zijn' Bijdrage voor akkerranden, mannenkoor en kindersoos Loze ruimte in kantoren Donderdag 3 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Op 17 oktober valt de beslissing Emotie Garantie voor Tholen De nieuwe Thoolse Rabobank stopt na de fusie in 2003 een bedrag van 65.000 euro in het fonds lokale betrok kenheid. Dat kondigde bestuurslid mevr. M.H. Poot- Moerland maandagavond aan tijdens de ledenvergade ring van de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet in de Wellevaete. Ze maakte drie verenigingen/stichtingen ge lukkig met een laatste bijdrage van de zelfstandige bank. De stichting Sanelt kreeg 3500 euro voor informatiebor den bij de akkerranden. Het christelijk mannenkoor DEV uit Sint-Annaland ontving 2000 euro voor de aan schaf van een piano en de kindersoos in Poortvliet kreeg 1500 euro voor de aankoop van speelmateriaal. Van der Harst stelt 778 mille ter discussie Effectenprovisie 50 mille lager Toeristenbelasting wordt verdubbeld Tegenprestatie Meer deelnemers Luchtballon b.if. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat - Hi-end audio, (speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Vossemeerse ondernemers tevreden, maar open dag niet overstelpend druk Wim van Doorn van Sanelt, Jacqueline Uijl en Rianne van Akkeren van de kindersoos Poortvliet en Jan van Dijke en Iza van Vossen van mannenkoor DEV (v.l.n.r.) met hun cheques van het fonds lokale betrokkenheid van de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet. De fusie van de twee eilandelijke Rabobanken ontmoet bij de Rabo bank Sint-Annaland-Poortvliet geen bezwaren, zo bleek maandag avond tijdens de algemene vergadering in de Wellevaete. Stemden de Sint-Annalanders in de negentiger jaren tot twee keer toe een fusie af, dit keer viel er geen kwaad woord te beluisteren over de voorgenomen schaalvergroting. Op 17 oktober valt echter pas de beslissing, want met 55 leden en 9 volmachten werd het quorum van 681 dat nodig is voor een fusiebesluit, maandagavond bij lange na niet bereikt. borgd". aldus Van Doorn. A. v.d. Harst speelde even voor ad vocaat van de duivel, want als de le den 17 oktober nu eens negatief zijn over de fusie. Er zijn toch ook nade len aan deze schaalvergroting? „Je doet afbreuk aan je klanten als je al leen doorgaat", antwoordde Wester- veld. „We houden het nog wel een tijdje vol, maar we zijn dan wel ver draaid klein aan het worden. De concurrenten zitten ook niet stil en de medewerkers willen zich ont plooien en hebben meer mogelijk heden bij een grotere bank. Als je alleen doorgaat, dan krijg je water over je laarzen en dan is het te laat. Dan loop je de race waarschijnlijk niet uit", zei Westerveld. Raad van toezicht-voorzitter Van Doorn zou het heel vreemd vinden als de leden 17 oktober tegen de fu sie zouden stemmen. „Dat staat haaks op de opdracht die de leden ons in januari gaven. De fusie is in ons aller belang. Er zijn geen nieu we feiten, de sfeer is vanavond ook positief. Trek dat door tot en met 17 oktober", aldus Van Doorn. Volgens Van der Harst moet 'de bank toch oppassen.' Hij wees op fi nanciële problemen bij bedrijven en de reactie daarop van de bank. „Bij zonneschijn geven ze een paraplu, maar als het begint te regenen moe ten ze die paraplu terug hebben. Het zou echter triest zijn wanneer de fu sie 17 oktober weer afgefloten wordt, want het is dan al de derde keer. We moeten echter ook aan dacht schenken aan de negatieve as pecten. De agrarische sector, die de basis van de Rabobank vormde, staat onder druk. We moeten ook een stuk identiteit opgeven. Daarom moeten twijfelaars goed geïnfor meerd worden", zei Van der Harst. De ondernemingsraad van de Rabo bank Tholen en de personeelsverte genwoordiging van de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet hebben al een positief advies over de fusie uit gebracht. Nu komen de leden nog aan zet. De aanwezigen in de Welle vaete vonden het allemaal prima wat voorzitter drs. Th.G.A. Wester veld liet zien aan fusievoordelen. De klantwaarde gaat er op vooruit want 1 landbouw-, beleggings-, hy potheek- of verzekeringsadviseur is eigenlijk geen adviseur, zei Wester veld. „Je hebt er minimaal twee no dig om te 'klankborden' en een be ter onderbouwd advies te krijgen. En de medewerkers krijgen bij de nieuwe bank meer promotiekansen, wat leidt tot minder verloop, minder tijd voor het inwerken van nieuwe mensen en een groter profijt van op leidingen. En ten derde wordt de kwetsbare financiële basis na de fu sie gezond. „Onze solvabiliteit is namelijk met 0,85 droevig ten op zichte van het streefgetal van 1,50 van de Nederlandsche Bank. We hebben dus nog een lange weg te gaan, maar dankzij de fusie komen we volgend jaar al op 1,53 en in 2004 verwachten we op 1,58 uit te komen. Onze ambitie is om de beste brede financiële dienstverlener te worden op basis van continuïteit. Wie ophoudt om beter te worden, heeft opgehouden beter te zijn", zei Westerveld. Is de solvabiliteit (eigen vermogen gedeeld door het vereist eigen ver mogen volgens de eisen van de Ne derlandsche Bank) in Sint-Anna- land een probleem (Tholen scoort daarbij veel beter), qua productivi teit (voor bijzondere kosten en voorzieningen) zijn de rollen net omgedraaid. Sint-Annaland komt aan 1,32 terwijl het streefgetal 1,30 is, maar de productiviteit bij de fu- siebank daalt tot 1,16. „Die fusie biedt best voordelen. Samen sterker verder", concludeerde Westerveld. Hij verheelde niet, dat er ook emo tie aan te pas komt. „Als je de opge bouwde identiteit vaarwel moet zeggen, doet dat ergens pijn. Je hebt ook gevoelswaarde bij zo'n bankfu sie, maar er is daarnaast een zake lijk verhaal", zei de bestuursvoor zitter. Voorzitter ir. D. van Doorn van de raad van toezicht karakteriseerde de fusie als 'een hele gebeurtenis.' „Het lijkt een gelopen race, maar dat is het niet omdat 17 oktober pas de beslissing val». Ik roep dan ook alle leden op om naar die vergade ring te komen. De fusie is panklaar dankzij voortvarend en gedegen werk van de fusiecommissie. Het is belangrijk dat op Tholen deze stap gezet wordt: één bank voor dezelfde gemeenschap, 't Is echter een illusie om te menen dat u op korte termijn al meer resultaten gaat zien, maar de continuïteit is beter gewaar- Tegelijk met de ledenvergadering in Sint-Annaland hield de Rabobank Tholen een informatie-avond in Meulvliet om de leden bij te praten over de voortgang van het fusieplan. „Met 50 mensen was het veel druk ker dan we verwacht hadden", zegt directeur G.J. Harmsen. Hij gaf sa men met voorzitter A.RM. van Gurp een toelichting bij de komende sa mensmelting van de twee banken. „De sfeer was goed. Er waren wat ■vragen over de solvabiliteit en het bestuur kreeg complimenten voor de garantie die Rabobank Neder land ons heeft gegeven, mocht de si tuatie in Sint-Annaland onverhoopt meer financiële risico's opleveren dan nu bekend is. Dan betaalt Rabo bank Nederland. Met die garantie waren onze leden heel content en we kregen dan ook groen licht voor de fusie", aldus Harmsen. Voorzitter Van Gurp noemde de garantie 'een hele leuke verzekering' voor de Rabobank Tholen. „Voor onze leden, die hier over in juni vragen hadden, is het een hele geruststelling." „Er liggen geen lijken meer in de kast, maar begin 2002 zijn er behoor lijk wat dingen gebeurd ten aanzien van vorderingen en faillissemen ten. Voor de beoogde fusiepartner moest ons financieel beheer keurig netjes zijn en dat is nu het geval." Voorzitter drs. Th.G.A. Westerveld meïdde maandagavond de leden van de Rabobank Sint-Annaland- Poortvliet dat 'het huis op orde is.' Een toevoeging aan de stroppenpot van 778.000 euro (in 2000 was dat nog 419.000 euro) deed de netto winst slinken tot een magere 50.000 euro in 2001 tegenover 472.000 eu ro in 2000. A. van der Harst sugge reerde dat de stroppenpot met opzet zo fors is gevuld om een noodzaak te vinden, positief tegenover de fu sie te staan. „Zijn er dan in 2001 een groot aantal faillissementen ge weest die dit grote bedrag recht vaardigen? Of zijn het nieuwe, stringente eisen van Rabobank Ne derland?" Directeur C.H. Otto vertelde, dat de eisen van Rabobank Nederland en de Nederlandsche Bank niet zijn veranderd. „Maar ze waren voor heen niet voor 100% ingevuld en wanneer je dat recht gaat trekken, krijg je een verschuiving. Als we de regels altijd gehanteerd hadden, wa ren we op hetzelfde resultaat uitge komen. Met actuele gegevens zijn de risico's nu in beeld gebracht. Spanningen op rekeningen zijn ge lokaliseerd. Die inschatting leidde tot een hogere voorziening, maar ui teraard hoop je dat je bedragen nooit als verlies hoeft af te boeken. De situatie gaf echter ongerustheid en als je pech hebt, dan moetje alle verliesrisico's afboeken", zei de di recteur. Volgens Van der Harst kunnen stroppen begin 2002 nooit betrek king hebben op 2002. „Het bruto bedrijfsresultaat van 854.000 euro (in 2000 was dat nog 1.150.000 eu ro) vind ik prima gezien het woelige jaar 2001. Ik neem mijn petje af voor de medewerkers, ik geef ze een pluim, maar toch maak ik me zor gen over die forse toevoeging aan de stroppenpot. Vorig jaar oktober is het fout gegaan door miscommuni catie, laten we nu open en eerlijk te genover de leden zijn", aldus Van der Harst. „Ik heb moeite met die suggestieve vragen", zei directeur Otto. „Wij hanteren de regels zoals ze gehan teerd moeten worden. Helaas is er geen gekleurd beeld geschetst. Voor de fusiepartner was het beter ge weest wanneer we minder verliesri sico's hadden, maar we zijn een aantal probleemsituaties tegengeko men die de solvabiliteit onder druk hebben gezet. Nu de risico's in beeld zijn, hebben we niet veel ver rassingen meer te verwachten." De voorzitter van de raad van toe zicht, ir. D. van Doorn, wierp zich ook nog in de strijd om Van der Harst van repliek te dienen. „De normen zijn hetzelfde gebleven, maar de regelgeving in de bancaire wereld is wel aangetrokken. Dat heeft niks te maken met deze fusie, maar ook zonder fusie hadden we dit moeten doen. We kijken nu met de bril van vandaag naar zaken die drie jaar geleden anders kunnen zijn geweest. Als je fuseert, moet je eer lijk zijn, transparant. Achteraf die nen er geen nieuwe dingen aan het licht te komen." Van Doorn gaf overigens met Van der Harst het personeel een compli ment voor het resultaat 2001„Er is nog steeds een plus en dat met de ri sico's die genomen zijn. Het resul taat halverwege 2002 is ook uiter mate positief en dit jaar zullen we niet zulke voorzieningen hoeven te doen als vorig jaar", zei Van Doorn. In zijn toelichting bij de jaarreke ning 2001 en de vooruitzichten voor 2002 zei directeur Otto, dat het ge meentebestuur knopen moet door hakken om mooie plannen als Vroonstede en op langere termijn ook voor het havengebied te kunnen verwezenlijken. De bank wordt daardoor beperkt in de groei. Men is alleen aangewezen op verhuizingen. De directeur erkende, dat de blik van de bank ook intern gericht was omdat heel indringend gewerkt is aan het op orde brengen van het fi nancieel beheer. De leningen aan bedrijven stegen van 48 miljoen eu ro in 1999, via 54 in 2000 naar 55 miljoen vorig jaar. Per 1 augustus 2002 is een bedrag van 56 miljoen bereikt. De leningen aan particulie ren laten een minder opgaande lijn zien. Van 49 in 1999 naar 52 mil joen in 2000, maar vorig jaar was er een daling tot 49 miljoen De solvabiliteit, in 2000 nog 1,10, daalde vorig jaar tot 1,04 en is op dit moment maar 0,85 meer. De bancaire productiviteit, normaal een sterk punt in Sint-Analand, daalde door extra personeels- en meer be heerskosten van 1,34 in 2000 tot 1,18 vorig jaar en dat is nog zo. De provisies staan behoorlijk onder druk door het slechte beursklimaat. De beleggingen leverden in 2000 nog 168 mille aan provisie op, vorig jaar daalde dat tot 117 en per 1 au gustus was er nog maar 56 mille verdiend aan aandelentransacties e.d. Het belegd vermogen is volgens de directeur niet evenredig met de daling van de beurs afgenomen. Vo rig jaar belegden klanten van de Ra bobank Sint-Annaland-Poortvliet nog 18,1 miljoen euro via eigen ef fectendepots, bij Robeco en vermo gensbeheerder Schreden, per 1 au gustus was dat 16,9 miljoen. „Of men heeft stabielere huisfondsen of men is tijdig uitgestapt", conclu deerde Otto. De terugval van de effectenprovisie werd deels goedgemaakt door de stijging van de assurantieprovisie. Die was in 2000 nog 164.000 euro, steeg vorig jaar naar 182 mille en was per 1 augustus 130.000 euro. De balans groeide vorig jaar nog met 8,5% van 117 tot 124 miljoen euro, maar dit jaar is de groei gema tigder met 3,5% waarmee het ba lanstotaal op 130 miljoen euro uit komt. Het brutoresultaat (voor toevoeging stroppenpot en belastin gen) was in 2000 nog 1,15 mille, maar daalde vorig jaar tot 854.000 euro en per 1 augustus was een bru towinst van 500.000 euro bereikt. De vergadering in Sint-Annaland verliep vlot, mede door de geringe inbreng van de leden. De periodiek aftredende J.J. Slager (bestuurslid) en C.P. Bijl (raad van toezicht) wer den bij enkele kandidaatstelling her kozen. Ze zitten nog geen jaar op hun plaats, maar de tweede periode duurt nog korter, want 1 december zwaaien ze al af wanneer de leden op 17 oktober de fusie goedkeuren. Zowel Slager als Bijl zijn dan kan didaat voor de raad van toezicht van de nieuwe bank. P. Dekker uit Sint- Annaland en A.W. Beurkens uit Sint-Philipsland werden benoemd om de notulen van deze ledenverga dering voorlopig vast te stellen. Na de fusie zal er behoorlijk wat loze ruimte komen in de zeven kantoren die de nieuwe Rabobank Tholen nog rijk is. Afdelingen worden samenge voegd om doelmatiger en dus goed koper te kunnen werken, maar dat proces zal tijd vergen omdat er geen enkel kantoor geschikt is om alle on derdelen te kunnen huisvesten. Sint- Maartensdijk zal als advies- en onder steuningscentrum dienst doen. „We gaan onze ruimte optimaal gebrui ken", zegt de beoogde bestuursvoor- De toeristenbelasting willen b. en w. verhogen van 34 naar 68 eurocent per persoon per overnachting. Voor de watertoeristenbelasting geldt het zelfde tarief per etmaal. Voor mo biele en stacaravans op vaste stand plaatsen komt het nieuwe tarief per seizoen (1 april tot en met 30 sep tember) neer op 122,40 in plaats van nu 81,60 euro. Wie een vaste ligplaats heeft in de jachthavens be taalt per seizoen (1 april tot en met 31 oktober) 81,60 euro voor een boot van 8 meter, 108,50 euro voor zitter A.P.M.M. van Gurp. Op 1 de cember is de juridische fusie gepland, maar administratief zal alles pas per 1 mei rond zijn. De toekomstige huis vesting heeft minder voorrang dan het verbeteren van de verkoopkracht en de beheersing van de kosten. „De hoogste prioriteit heeft het op orde brengen van ons huis, zodat we de ri sico's op de juiste waarde kunnen schatten", zegt de beoogde voorzitter van de raad van toezicht, drs. Th.G.A. Westerveld. In de toekomst ziet hij mogelijkheden voor multifunctioneel gebruik van bijvoorbeeld woonzorg centra, waar ook de bank een zitdag kan houden. De bestaande kantoren zullen dan verkocht worden. een boot van 8-12 meter en 136 eu ro voor een jacht langer dan 12 me ter. De commissie middelen praat er dinsdagavond over, waarbij belang hebbenden spreekrecht hebben. Consulent Recron Zeeland. Drs. Ton Wegman (51) is Toon Peters opgevolgd als consulent voor Re cron Zeeland, de organisatie van toeristisch-recreatieve bedrijven, waaronder ook de Thoolse cam pings vallen. Peters is beleidsmede werker bij de provincie geworden. Wegman studeerde sociologie en deed ervaring op op het gebied van public relations en verkoop, o.a. bij het omroepbedrijf NOB. Mevr. Poot verzekerde dat het fonds, dat 1 juli 1998 door de Sint-Anna- landse bank in het leven werd geroe pen, na de fusie blijft bestaan. „Mis schien kunnen we volgend jaar wat doen aan de 50-jarige herdenking van de watersnoodramp." Uit de pot van 65.000 euro moeten echter ook alle donaties en sponsorbijdragen be taald worden. W.J. Mosselman maakte zich dan ook zorgen, of de hoeveelheid smeerolie voor het ver enigingsleven wel gehandhaafd blijft. „Sint-Annaland geeft meer uit aan lokale betrokkenheid dan de Ra bobank Tholen. Blijft dat zo?", aldus Mosselman. „Uit welk nestje die eu ro's komen, is straks niet meer be langrijk, maar een bedrag van 65.000 euro voor Tholen en Sint-Philipsland is toch niet verkeerd", zei voorzitter Nuis zei dat de gemeente het be lang van lokale bedrijven in het be leid hoog aangeschreven heeft staan. „Lokale bedrijventerreinen zijn heel wezenlijk voor een plaats, een samenbindend element. Daar naast zorgen ze voor een stukje lo kale werkgelegenheid, ze bieden de gelegenheid aan mensen om wonen en werken in één kern te combine ren", aldus de burgemeester. In Oud-Vossemeer is nu nog ongeveer drs. Th.G.A. Westerveld. „Er zit ook geen verschil tussen wat Tholen doet en in Sint-Annaland gebeurt", vulde directeur C.H. Otto aan. Volgens hem zal die 65.000 euro fifty-fifty over het werkgebied verdeeld wor den. Een klankbordgroep bestaande uit mevr. Bijl van de Zonnebloem uit Poortvliet/Scherpenisse en bestuurs lid De Boer van de School met de Bijbel te Poortvliet had de verzoeken dit keer samen met mevr. Poot, direc teur Otto en lid van de raad van toe zicht W.A. Boogaard beoordeeld. Er was 11.344 euro beschikbaar, maar er was maar 7000 euro toegekend. De stichting agrarisch natuur- en landschapsbeheer Tholen (Sanelt) kreeg de hoogste bijdrage van 3500 euro voor de aanschaf van 65 kleine een halve hectare bedrijfsgrond be schikbaar voor lokale ondernemers en de gemeente heeft een mogelij ke uitbreiding in petto. Nuis zei dat de rol van de gemeente voorwaar denscheppend is. „Als er dingen zijn die u als ondernemers bezig houden, kom dan met ons praten." De samenwerking is wat de burge meester betreft goed. Zo is er onder meer overleg geweest naar aanlei ding van het aanwijzen van het be en 15 grote informatieborden bij de 41,7 ha akkerranden op het eiland. Voorzitter W.D. van Doorn was er heel blij mee. „De bank heeft ons rijk bedeeld. We zien het als een waardering en stimulans voor ons werk. In de jaren zeventig is het idee al ontstaan, de provincie pakte het op met een proefproject van 300 ha, maar voor Tholen kwam dat in ver band met de lopende ruilverkavelin gen te vroeg. Gelukkig kwamen er later nog 100 ha bij. We konden daarvan op Tholen al 75 ha invullen, zo groot was de belangstelling, maar uiteindelijk is er 41,7 ha toegekend. Gedurende zes jaar blijven de akker randen liggen, zodat inwoners en toeristen van zeer rijke bloemenran den kunnen genieten. We hebben er vele reacties op gekregen. Jammer dat de kraan is dichtgedraaid, maar via sponsoring hopen we het areaal toch te kunnen uitbreiden. We willen ook nog een folder maken met een fietsroute langs de 75 km akkerran den. Dankzij deze 3500 euro kunnen we bloemenkaarten en plattegronden van het eiland plaatsen en daar zijn we heel blij mee", aldus Van Doom. Het chr. mannenkoor DEV kreeg 2000 euro voor een piano om de uit voeringen gevarieerder te kunnen maken. „Eén van onze twee organis ten zit te springen om achter de drijventerrein als parkeermogelijk- heid voor vrachtwagens. Voorzitter H.J. Boers van de onder nemersvereniging kijkt tevreden te rug. „De opkomst had misschien beter gekund, maar er is toch aar dig wat belangstelling geweest." Bedoeling was om de inwoners een kijkje te gunnen achter deuren die anders gesloten blijven, zodat ze een indruk kregen wat plaatselijke bedrijven doen. „Daarnaast hebben ze kunnen zien waarvoor ze op Klaverveld nog meer terecht kun nen." Boers vindt het jammer dat niet méér op het bedrijventerrein gevestigde ondernemers mee heb ben willen doen. Een opmerking die ook bestuurslid J. v.d. Zande piano te gaan zitten", vertelde voor zitter J. van Dijke. „We zijn er ont zettend blij mee en willen als tegen prestatie de leden van de Rabobank uitnodigen voor een concert van ons koor met pianobegeleiding." DEV ontstond uit het gelegenheidskoor dat bij het jubileum van gemengd koor VZOS in Sint-Annaland werd gevormd. In drie jaar hebben de 51 leden al heel wat uitvoeringen ver zorgd, ook buiten het eiland. Er zijn twee cd's uitgebracht en uit eigen middelen werd koorkleding gekocht. Met de bijdrage voor een piano kan een grote wens in vervulling gaan. De kindersoos in Poortvliet is een jong initiatief. Op 12 december 2001 richtte Rianne van Akkeren samen met andere moeders in 't Ouwe Raed'uus een kindersoos op, nadat de nieuwe beheerder van het dorps huis had opgeroepen om meer activi teiten te organiseren. Om de veertien dagen komen er 30 tot 35 kinderen van 4 tot 12 jaar bij elkaar om te knutselen en spelletjes te doen. De deelnemers betalen een minimum bijdrage, waarvan geen grote spron gen gedaan kunnen worden. Daarom was de 1500 euro uit het fonds lokale betrokkenheid voor de aanschaf van knutselspullen en een voetbalspel zeer welkom. „Er kunnen weer allerlei leuke din gen gebeuren met meer volume en meer klankkleur", concludeerde voorzitter Westerveld. van verschillende bezoekers te ho ren kreeg. „Zoals er ook mensen kwamen die het een leuk initiatief vonden." Voor zijn eigen tweewie- Ierzaak was de impact niet zo groot, zegt hij. Niettemin presen teerde Van der Zande iets bijzon ders met een elektrisch ondersteun de fiets ('je moet wel zelf trappen, maar kracht zetten hoeft niet'). Nuis reed er, samen met wethouder K.A. Heijboer van economische zaken, een rondje mee over het be drijventerrein om op die manier het begin van de open dag te markeren. Boers was ingenomen met de be langstelling van de gemeentebe stuurders. Hij leidde hen rond langs de verschillende deelnemers. Zelf demonstreerde Boers 's mid dags de camera-inspectie van een riolering. Bezoekers van zijn be drijf waren met name verrast dat hij zó gespecialiseerd was. „Eigen lijk zou je nu in de winkels enquê teformulieren weg moeten leggen, waarop mensen kunnen invullen wat ze ervan vonden of waarom ze niet zijn geweest", zegt de onder nemer. Hij weet nog niet of het ini tiatief een vervolg krijgt, want daarover is nog niet gesproken. „Ik betwijfel of je dit ieder jaar moet doen, maar met een bepaalde regelmaat toch zeker", reageert M. van Vossen van Van Vossen Kirem- ko. „Ik heb geen spijt dat ik heb meegedaan en ik moet zeggen dat de belangstelling - zeker 's middags - me niet is tegengevallen. Hoewel het meer had kunnen zijn, want je bent toch open. Maar de reacties waren positief." Ook bij mevr. J. Bahnerth van de Vossenkuil over heerst een tevreden gevoel, zegt ze. „Ik heb de hele week staan koken en bakken om vijf verschillende schotels te kunnen presenteren." Bezoekers konden gratis proeven van de verschillende gerechten. „Er zijn zo'n tachtig mensen geweest bij Van Vossen, waar ook wij ston den. Mensen reageerden aange naam verrast op wat wij boden. Ook konden ze koffie met cake krij gen. We hebben het in ieder geval niet voor niets gedaan." Tevredenheid ook bij J. Roggeband van de Plusmarkt en bij mevr. Aar- noudse van de zeilmakerij. „Het was leuk, met een redelijke belang stelling. Voor herhaling vatbaar", zegt ze. Roggeband stond er niet om te verkopen, maar deelde bal lonnen uit en had foldermateriaal beschikbaar en een promotiefilm van zijn organisatie. Beiden ston den in het bedrijf van Bosters-van Wezel, evenals Studio Beckers/v.d. Kooij. „We willen heel graag laten zien wat we doen", zegt mevr. I. v.d. Kooij. Ze toonde publicaties van onder meer het Zeeuws Archief en het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, maar ook de voorpagina van de jongste Thoolse verkiezingskrant. Allemaal grafi sche ontwerpen van haar studio. Ook de website van het Zeeuws Museum is door het Vossemeerse bedrijf gemaakt. „Klanten zoek je niet op zo'n dag. Maar je wilt er in je eigen dorp bij zijn en de mensen een leuke dag bezorgen." Een vol- gende keer móet ze nóg meer aan dacht hebben voor de jeugd, met di-1 gitale spelletjes, vindt mevr. Van der Kooij. „We hebben een perfecte dag ge had, met 150 tot 200 bezoekers", meldt J. Bosters van Bosters-van Wezel, ,,'s Middags hebben we het gewoon druk gehad." Bezoekers i konden de praktijklokalen bekijken waar op een realistische manier ge oefend kan worden (zelfs naboot sen van een brand is mogelijk). Het gebruik van kleine blusmiddelen werd gedemonstreerd, en het schminken van lotus-slachtoffers. De blusgroep Tholen demonstreer de het optreden bij een auto-onge val. Op het terrein van loonbedrijf Van de Klundert was een parcours uitge zet voor een mountainbike- en een skelterrace. Behoorlijk wat kinderen probeerden daar in de loop van de dag de snelste tijd te realiseren. De prijs was dan ook nietmis: een tochtje in een heuse luchtballon. Toen die om kwart over vijf op steeg, was er een flinke belangstel ling. Madelief Dam, Pieter Laban, Mark Schot en Ard-Jan Aarnoudse waren de gelukkigen. Verder mocht de winnaar instappen van de slag zin-wedstrijd. De woorden daarvoor konden bij de deelnemende bedrij ven verzameld worden: 'Industrie terrein Klaverveld ook uw werk plaats in de toekomst'. De familie Sakko uit de Philip van Dorpstraat won dit, maar ze lieten in hun plaats l Anita v.d. Berg meegaan. De vlucht duurde ongeveer een uur en uitein delijk landde de ballon op het indus trieterrein achter General Electric te Bergen op Zoom. Advertentie I.M. J. van der Zande legt aan burgemeester Nuis en wethouder Heijboer de werking uit van de speciale fiets. Voorzitter Boers (links) en andere ondernemers kijken toe. „Het gebeurt niet zo vaak dat bedrijven hun deuren openzetten. Mijn eigen ervaring is dat wanneer je dat doet, de mensen vanzelf komen. Ik vind het een heel goed en leuk initiatief van de ondernemersvereni ging", zei burgemeester W. Nuis zaterdagmorgen in Oud-Vossemeer, waar ondernemers zich voor het eerst presenteerden op een open dag. Er waren acht deelnemers en Nuis riep degenen die niet meededen op, om dat een volgende keer wél te doen. Ook in andere plaatsen op Tho len zou het 'redelijk unieke initiatief' wat hem betreft overgenomen mogen worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5