Broeder Bram Hommel is van Indonesië gaan houden Postkantoor dicht, wel servicepunt Afvalstoffenheffing van 190 naar 210 euro Indrukwekkend gezicht Nuchtere Oud-Vossemeerder met levensmissie Raadscommissie heeft heel weinig ruimte voor discussie tariefsstijging Vooroordelen Mannenkoor geeft twee jaarconcerten Afschaffing ozb is nadelig voor gem. Tholen Geen geldhandelingen meer in Tholenalleen via automaat Donderdag 3 oktober 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Rioolrechten 25 euro per aansluiting hoger Dekking 96 en 99% Hij komt om de twee a drie jaar graag voor een korte va kantie terug naar zijn geboortedorp Oud-Vossemeer, maar in de afgelopen dertig jaar is Bram Hommel erg veel gaan houden van Indonesië, het land waar hij vanaf 1972 werkt als missionaris. Hij heeft als broeder aan ve le ontwikkelingsprojecten meegewerkt. Een van die pro jecten is een landbouwschool in Sekadau. Op 12 en 13 oktober geeft broeder Hommel tijdens de kerkdiensten in de rooms-katholieke kerken in Oud-Vossemeer en Tho len uitleg over zijn werk en het reilen en zeilen op de landbouwschool. De opbrengst van de caritascollecte komt ten goede aan faciliteiten voor de Indonesische landbouwscholieren. Zeer afwachtend Schril contrast Bezuinigingsoperatie Brandveiligheid Het ophalen van huisvuil wordt duurder en ook voor het gebruik van de riolering moet meer betaald worden. B. en w. willen in 2003 de afval stoffenheffing verhogen van 190 naar 210 euro. Eenpersoons huishou dens gaan 157,50 in plaats van 142,50 euro betalen. De rioolrechten worden met gemiddeld 25 euro per aansluiting verhoogd. De raads commissie middelen brengt dinsdagavond advies uit over de voorstel len. Inwoners hebben dan spreekrecht. Vorig jaar ging de afvalstoffenheffing se lastenverhoging. In 2005 kan voor beperkt omlaag omdat toen uit de re- servepot egalisatie afvalstoffenheffing werd geput. Hoewel er opnieuw een beroep wordt gedaan op de reserve, is er volgens b. en w. nu geen ontkomen meer aan om gezinnen 20 en alleen staanden 15 euro meer te laten betalen voor het ophalen van huisvuil. Een kostendekkende afvalstoffenheffing zou neerkomen op 256 euro per gezin en 192 euro voor eenpersoons huis houdens. Het openbaar lichaam afvalstoffen- verwijdering Zeeland (Olaz) is ver kocht aan nutsbedrijf Delta, dat hier voor de Zeeuwse reinigingsdienst (ZRD) heeft opgericht. Tholen wil daarbij aansluiten. Olaz/ZRD ver wacht dat de verwerking van brand baar afval volgend jaar 125 (nu 114) euro per ton gaat kosten. Het tarief voor het composteren van groente-, fruit- en tuinafval wordt verhoogd van 68 naar 70 euro. De kosten van de mi lieustraten stijgen naar 22,32 euro per inwoner en de kosten voor het rijden van de vuilnisauto met personeel vergt 42 euro per aansluiting. Al die kosten bij elkaar komen volgens een berekening van b. en w. uit op 241 eu ro per aansluiting. Totaal gaat het om 2.231.844 euro. In de reservepot ega lisatie afvalstoffenheffing zit nog 670.000 euro als de ovemamebonus van de ZRD en de verkoop van de vuilnisauto's. Daarvan wil het college 404.844 euro gebruiken om de ge zinsheffing te kunnen verlagen van 256 naar 210 euro en het tarief voor alleenstaanden op 157,50 in plaats van 192 euro te houden. De ZRD neemt per 1 januari 2003 de inzameling van huis- en bedrijfsafval over. B. en w. gaan ervanuit dat de ko mende driejaar de afvalstoffenheffing jaarlijks met 10% stijgt en vanaf 2007 loopt de stijging gelijk met de jaarlijk- het laatst een beroep worden gedaan op de reservepot egalisatie afval stoffenheffing. De tarieven komen dan uit op 256 en 192 euro, in 2006 betalen gezinnen 280 en alleenstaan den 210 euro. De gemeente stopt met het ophalen van bedrijfsafval. De minicontainers bij bedrijven, kantoren en winkels e.d. worden wél overgenomen door de ZRD en die brengt de bedrijven ook rechtstreeks de kosten in rekening. De rioolrechten worden zowel van de eigenaar als van de gebruiker geheven die direct of indirect is aangesloten op de gemeentelijke riolering. Eigenaren betalen een vast bedrag van 81 euro per jaar, gebruikers betalen naar ge lang het aantal afvoerde m3 water. Bij een afvoer van 75 tot 150 m3 betaalt een gebruiker 81 euro per jaar. Vol gend jaar wordt dat 93,50 euro, even veel als het vast bedrag voor de eige naren. Wie minder dan 75 m3 water verbruikt gaat 46,75 (nu 40,50) euro betalen. In de categorie 151 t/m 225 m3 water gaat het rioolrecht omhoog van 121,50 naar 140,25 euro en in de hoogste verbruikersgroep 226 t/m 300 m3 stijgt het tarief van 162 naar 187 euro. De gemeenteraad heeft bij de behan deling van de kadernota 2001 beslo ten om de rioolrechten kostendekkend te laten zijn, want voorheen werd er 317.646 euro bijgepast uit de ge meentekas. Met de eigenarenheffing komen b. en w. in 2003 aan een dek kingspercentage van 99% en voor de gebruikersheffing wordt 96% bereikt. Zowel de beheers- als de onderhouds kosten van de rioleringen nemen toe, zo blijkt uit een onderzoek van het college. VERVOLG VAN VOORPAGINA Na het eerste gastoptreden is het de beurt aan Oud-Vossemeers' Muziek vereniging. Het is een indrukwekkend gezicht om het grote korps inclusief een omvangrijk majorettenpeloton te zien aantreden. In een vlotte, half uur durende show, laten de muzikanten onder leiding van dirigent René Hendrickx nummers horen die af komstig zijn uit de jaren tachtig en te vens worden enkele recente muziek stukken gespeeld. De fanfare wordt begeleid door de drumband van in structeur Sjaan van de Boom en de majoretten van leidster Lian Vroegop. In een aaneenschakeling van pittige, herkenbare muziek en ritmische showelementen krijgen de leden van de plaatselijke muziekvereniging de handen van het publiek veelvuldig op elkaar. Na de afmars van OVM is het aan showband New Adventure om het enthousiasme bij het publiek vast te houden. De pas vorig jaar opgerichte band is afkomstig uit Zeeuws-Vlaan deren (een fusie tussen bands uit Ter- neuzen en Axel) en ze brengt in Oud- Vössemeer zijn nieuwe show 'The best ballads of time'. Gecompleteerd door enkele dames met kleurige vaan dels vormt de jonge muziekgroep met zijn mstige Amerikaanse muziek een wat afwijkend geheel met de rest van het programma. Desondanks geniet het publiek van de Zeeuws-Vlaamse muzikanten die vol geestdrift worden geleid door 'drummajor' Ron van den Brink. Als muzikaal toetje verschij nen de leden van Ahoy voor een twee de optreden in hun officiële gala-uni formen. De titel van de show, 'With love', verraadt de strekking van de muziekstukken. Als de laatst tonen van de lovesongs nog maar goed en wel zijn weggeëbd, klinken vanaf het balkon van dorpshuis de Vossenkuil de eerste tonen van het taptoesignaal, gespeeld door OVM-trompettiste An- nemarie Krijger. De drie verenigingen komen tot slot nog een keer opgemar cheerd om gezamenlijk de finale te verzorgen. Met het koraal 'Blijf bij mij Heer' en het Wilhelmus komt er een stemmig eind aan een geslaagde muziekavond. Terwijl de bezoekers met een voldaan gevoel naar huis gaan en de muzikan ten nog even nagenieten in het dorps huis, gaan de vele vrijwilligers snel aan de slag om het taptoeterrein weer op te mimen. „Iedereen weet precies wat zijn of haar taak is binnen onze organisatie en dat zorgt ervoor dat zo'n groot evenement steeds weer vlekkeloos kan verlopen", aldus een tevreden - jarige - Hans Vroegop. reukels Als ik aan bouwvakkers denk dan zie ik van die breedgeschouderde mannen. Van die pezige, getatoeëerde types die vanaf steigerhoogte fluiten naar alles en iedereen wat een rok, jurkje of strakke jeans aan heeft. Bij mijn eerste ge dachten aan milieuactivisten ruik ik als het ware de geur van geitenwollen sokken, zie ik jongelui van middelbare leeftijd, mannen met een paarden staartje en zo 'n karakteristieke geblokte shawl met franjes om hun nek. ledereen heeft een bepaald beeld over beroeps- of bevolkingsgroepen, ieder persoon heeft wel een mening klaar over de ander. We zijn, zoals dat zo mooi heet, dikwijls bevooroordeeld en we weten vaak niet waarover we nu precies praten. Onlangs had ik zelf weer zo'n ervaring die me aan het den ken heeft gezet. Moet ik mijn mening nu bijstellen of niet? Enkele weken geleden werd ik namelijk uitgenodigd om aan een 'truckers dag' deel te nemen. Toevallig behoren vrachtwagenchauffeurs tot dié groep mensen die ik niet graag op een verjaardag tegen het lijf loop. Beroepsernst is zeer zeker te prijzen, maar het gros van 'de ridders van het asfalt' kan zich ook in zijn schaarse vrije tijd niet losmaken van de vaak sterk gero mantiseerde) gebeurtenissen die zich tussen de wielen van hun troetelkind afspelen. Het vervelende gevolg is dat je ongevraagd en zeer langdurig wordt bijgepraat overpk-tjes, rijtijden, 27-mc apparatuur, de verplichte do dehoekspiegel, de snelste internationale routes, de aard van de vracht, het matige eten onderweg, enzovoort, enzovoort. Mijn vrouw had dan ook een gemene twinkelende blik in haar ogen toen ze mij van de invitatie op de hoogte bracht. „Hier, dat is echt iets voor jou", lachte ze sarcastisch. Puur en alleen omdat ik mijn zoontje nou eenmaal graag gelukkig zie, ging ik samen met hem op stap. We mochten plaats ne men in een rode truck ergens midden in de gereedstaande colonne. Er was slechts 1 zitplaats voor een passagier. En omdat mijn kleine jongen zich al dagenlang verkneukeld had op het riante uitzicht in zo'n échte vrachtwa gen, schikte ik me in mijn bijrol voor die dag. Half onderuitgezakt hing ik tijdens onze rondrit door westelijk Brabant in de kleine slaapcabine. Vocaal ondersteund door cd'tjes van zangers en zangeressen die duidelijk tot de B- categorie behoren, en chagrijnig gestemd door het onophoudelijke gezwam door het onvermijdelijke bakkie, vonden we onze weg door eindeloos lijken de polders. Hoeveel verkeersdrempels en rotondes zouden we die dag ge passeerd zijn? Het deerde onze privé-chaujfeur totaal niet dat ik, in haast opgevouwen toestand, bij iedere oneffenheid in de weg tegen het plafond van zijn pronkjuweel werd geslingerd. Luid toeterend en vrolijk zwaaiend reden we, deel uitmakend van een bonte sliert vrachtwagens, door dorp en stad. Mijn zoontje genoot voor tien en (alsof hij het er om deed) vroeg na ie dere drempel demonstratief: Leuk hè pa?" Wat was ik blij toen de chauffeur na enkele uren de verlossende woorden 'we zijn er'sprak. Met een mooi T-shirt om zijn smalle schoudertjes, een foto van mijn kleine knul en de chauffeur, en een tas vol sponsorspullen reden we terug naar huis. Bij het naar bed gaan 's avonds vroeg mijn zoon het nog éénmaal ter bevestiging: „Het was leuk vandaag hè papa?" Ja jongen, het was een on vergetelijke dag. Aardige man trouwens die chauffeur, vond je niet? „Je moet de Indonesiërs echt sturen en stimuleren is de ervaring van Bram Hommel na dertig jaar. Wie denkt dat de inmiddels zestigja rige Bram Hommel het na dertig jaar kerkelijke werk wel gezien heeft in Indonesië, komt bedrogen uit. Rustig en weloverwogen praat broeder Hommel met zichtbaar ple zier over de lange periode van hard werken in dienst van de Indonesi sche bevolking. Wat hem betreft, zijn er nog volop doelen te bereiken met de mensen in zijn tweede va derland. Het pad van God heeft Bram de laatste decennia langs di verse Indonesische streken geleid en als hij over zijn avonturen praat, komt iedere keer opnieuw het woord dankbaarheid naar boven. „Ik kijk met enorm veel voldoening en dankbaarheid terug op de tijd die ik in Indonesië heb doorgebracht. In de eerste jaren heb ik weliswaar een moeilijke periode gehad, maar toen ik de Indonesische taal eenmaal machtig was en de mensen en hun cultuur steeds beter ging begrijpen, werd het leven voor mij een stuk ge makkelijker. De diversiteit aan ge loofsovertuigingen maakt het leven in Indonesië best gecompliceerd. Ongeveer tachtig procent van de be volking is islamitisch, maar er leven ook boeddhisten en hindoestanen. Protestanten en katholieken maken met zo'n zeven procent maar een heel klein deel uit van de Indonesi sche bevolking. Ik ben na vele om zwervingen langs onder meer Ma- lang, Kalimantan en Sekadau op dit moment weer terug bij het studie huis in Yokyakarta waar ik in 1972 met mijn zendingswerk ben begon nen. Ik begeleid de studenten bij hun religieuze opleiding tot broeder." „Ik ben hun huisbaas, docent en vertrouwensman. Het is mijn taak om de leerlingen met raad en daad bij te staan. Het persoonlijke con tact dat ik tijdens mijn missiewerk met mensen kan onderhouden, vind ik erg prettig. Je moet de Indone siërs echt sturen en stimuleren, want ze zijn zeer afwachtend van aard. Na de val van president Suharto in 1998 was het volk totaal in verwar ring. De mensen waren tweeënder tig jaar lang gewend aan de dicta tuur en in Indonesië heerst nog steeds een politiek klimaat dat is in gesteld op een duidelijke en sterk overheersende leider. Als je de men sen een opdracht geeft, dan zullen ze die klakkeloos voor je uitvoeren. Maar voor eigen initiatieven of voor het nemen van verantwoordelijk heid ben je bij hen aan het verkeer de adres. Er ligt daarom voor ons als opleiders van toekomstige leraren, landarbeiders en kerkelijke voor gangers een enorm belangrijke taak te wachten. Onder de bevolking van Indonesië heerst een soort berus ting. Mensen leven vaak in armoede en zij leggen zich er gemakkelijk bij neer dat het gewoon hun lot is. Wij proberen als broeders verandering in die zienswijze aan te brengen, maar dat is niet eenvoudig." Vanaf 1987 tot en met 1999 heeft Bram Hommel twee ambtstermij nen lang de leiding gehad over alle broeders van Huijbergen (de broe derschap waartoe Hommel behoort) die in Indonesië actief zijn. „Het was een zeer zware tijd met veel rei zen en erg veel diplomatiek regel werk. Sinds 1999 ben ik terugge keerd in mijn oorspronkelijke werk en ik zit nu weer veel dichter op de actieve begeleidingsprojecten die her en der in het land zijn opgestart. Een van die projecten, de land bouwschool in Sekadau, is mede door de financiële steun van Caritas kerk en samenleving uit Nederland uitgegroeid tot een modern oplei dingscentrum. Om zich te kunnen onttrekken aan een arm en uitzicht loos bestaan, moeten de Indonesiërs leren hoe ze zichzelf en hun gezin nen kunnen onderhouden. Het be werken van het land en het verbou wen van rijst en andere land bouwproducten is natuurlijk van es sentieel belang voor de voedsel voorziening van de bewoners. In Se kadau is met geld van Caritas materiaal voor het laboratorium aangeschaft. Tijdens de kerkdien sten in Halsteren, Lepelstraat, Tho len en Oud-Vossemeer die op 12 en 13 oktober worden gehouden, mag ik de kerkgangers toespreken over mijn missiewerk in Indonesië. De opbrengst van de speciale collectes tijdens die diensten komt geheel ten goede aan de landbouwschool in Sekadau. We willen van het geld een speciale pers aanschaffen waar mee het vloeibaar rubber van de rubberplantage bewerkt kan worden tot platte sheets (rubber stroken voor de industrie). Op termijn moet de opbrengst van het rubber een be langrijk deel van de volledige ex ploitatie gaan vormen." „Ik hoop dat de parochianen in Vos- semeer en Tholen ons werk met een financiële bijdrage willen onder steunen. Iedere keer als ik weer even terug ben in Nederland, valt het mij op dat de welvaart hier toch wel enorm groot is. Het vormt een schril contrast met het leven op het platteland van Indonesië. Het is goed dat mensen eens even stil staan bij de armoede die er nog in vele landen heerst", aldus broeder Hommel. Voorlopig verblijft hij nog enkele weken bij zijn familie in Oud-Vossemeer. In familiekring heeft hij zaterdag zijn veertigjarig jubileum als broeder gevierd. Eind november vliegt Hommel terug naar Yokyakarta en ook zijn verdere toe komst zal in Indonesië liggen. „Ik ben God erg dankbaar dat ik met dit mooie werk al zoveel jaren een po sitieve bijdrage heb mogen leveren aan het welzijn van de Indonesische bevolking. En ik hoop uiteraard, dat het mij gegeven is om dit missie werk nog lang te blijven doen." Het Smalstads mannenkoor wil meer zangliefhebbers laten genieten van het jaarconcert. Daarom kan men zowel vrijdag 18 als zaterdag 19 oktober terecht in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer. Vorig jaar was de uitvoering uitverkocht en moest men veel nee verkopen. Daarom neemt het koor nu een proef met een dubbele capaciteit. De compo nist Schubert staat centraal in het programma 2002. Dirigent Kees van Dis zingt drie liederen uit Die Winterreise en pianist Tom van Gurp levert ook zijn Schubert-bij- drage. Het gastorkest is dit keer het salonorkest Richochet, bestaande uit twee violen, altvioool, cello, contrabas en piano. Het repertoire is licht klassiek en amusementsmu ziek van voor de Tweede Wereld oorlog. Richochet is inmiddels tien jaar actief. Het Smalstads mannen koor zingt na de pauze een potpour ri van zeemansliederen (shanties). De voorgenomen afschaffing van de onroerende-zaakbelasting voor par ticulieren in 2005 is nadelig voor de gemeente Tholen. Verdere bespiege lingen willen b. en w. echter nog niet geven, zo schrijft het college aan de raadscommissie middelen. Eerst moet de Tweede Kamer de af schaffing goedkeuren en dan is het wachten op de compensatie voor de gemeenten. In zijn algemeenheid is het wel zo, dat gemeenten met een lager tarief dan het landelijk reken- tarief van 5,08 euro per 2268 euro onroerend goed, voordeel hebben en gemeenten met een hoger tarief na deel. B. en w. willen volgend jaar de ozb met 16% verhogen en met een zelfde stijging in 2004 komt Tholen boven het landelijke rekentarief uit. Huurders/gebruikers gaan volgend jaar 2,04 (nu 1,76) euro per 2268 eu ro onroerend goed betalen, voor niet-woningen wordt het gebruikers tarief 2,32 (2,00) euro. Huiseigena ren gaan 2,55 (2,20) euro betalen en eigenaren van bedrijfspanden 2,90 (2,50) euro. Voor de heffing is de waarde van het onroerend goed op 1 januari 1999 de basis. Door de ver hoging met 16% levert de ozb vol gendjaar 320.000 euro meer op, ex clusief de nieuwbouw van wo ningen. Gieterij RMI failliet. Gieterij RMI in Middelburg is failliet verklaard. Onder de 62 medewekers zitten ook een aantal Tholenaren die voorheen bij RMI in Bergen op Zoom werkten. Dat bedrijf ging april 2001 failliet. Het echtpaar Tichem (links) met de medewerksters Nelly Potappel, Angela Boer en Esther v.d. Geest (v.r.n.l.) achter de nieuwe postbalie. De stad Tholen moet het voortaan doen zonder echt postkantoor. Afge lopen vrijdag sloot drogisterij Jansen en kwam er meteen ook een eind aan het Thoolse postagentschap. Het postkantoor gaat verder als TPG Post Servicepunt in de eveneens aan de Hoogstraat gelegen winkel van boekhandel Dieleman. Geldhandelingen aan de balie zijn niet meer mo gelijk. Daarvoor moet de klant nu naar Sint-Philipsland, Sint-Anna- land of Halsteren. Voor het overschrijven van kentekenbewijzen is het postkantoor van Bergen op Zoom de dichtstbijzijnde mogelijkheid. Directeur L.M. Tichem van Diele man had het er begin deze week nog druk mee. Dinsdag 1 oktober ging het servicepunt officieel open. Voor het zover was, moest er nog heel wat werk verzet worden. In feite be gonnen de voorbereidingen al twee maanden geleden. „Het is meteen een hele reorganisatie. We zijn be gonnen met ruimte scheppen bij de kaartenwand. Bijna 25 molens ston den daar op de grond en zijn nu in de wand gehangen. Ook de afdeling papierrollen is gewijzigd. Anderhal ve week geleden is de balie ver lengd om de klanten zo goed moge lijk van dienst te zijn." Maandag werden de postbussen geïnstalleerd en kreeg de balie de huisstijl van TPG Post. Ook de fol derpresentatie werd geplaatst. Het verkoopschap met producten en diensten van TPG Post en Postbank kreeg ook zijn plek. Namens TPG begeleidt formulecoach J. Arts deze week de verbouw en hij staat de vier medewerkers van Dieleman met raad en daad bij. Tichem probeert in eerste instantie met eigen personeel de uitbreiding van de activiteiten te bemensen. De kantoormeubelen zijn even in het magazijn opgebor gen. Komende week worden ze overgebracht naar de voormalige drogisterij van Jansen. Daar gaat Dieleman verder met een show room. Het ligt in de bedoeling om die winkel op zaterdag 12 oktober met het moonlightshopping in Tho len te openen. De training van de medewerkers gebeurt door Arts op de werkplek. Ook legt Arts eventu ele boze klanten uit waarom geld handelingen in Tholen niet meer mogelijk zijn. Volgens Tichem is het onderbrengen van een service punt in de boekhandel een logische ontwikkeling. „Ook elders in het land zie je die combinatie veel, bij voorbeeld in de Bruna-winkels. Het past bij onze branche. We verkoch ten ook al strippenkaarten, telefoon kaarten, postzegels en dergelijke. Echt nieuw voor ons zijn de behan deling van aangetekende stukken, de tarieven van postpakketten en de verhuisberichten. Voor de klanten is het belangrijk dat de giromaat in de muur aan de Brugstraat gehand haafd blijft." Het verdwijnen van het postkan toor in zijn oorspronkelijke vorm past bij de reorganisatie die Post kantoren b.v. doorvoerde. Vorig jaar werden in het kader van die bezuinigingsoperatie ook al de postagentschappen in Stavenisse en Sint-Maartensdijk (in de juwe lierswinkel en kantoorboekhandel Van de Maarl-Walhout) gesloten. In Tholen besloot drogist N.J.G Jansen om het bijltje erbij neer te gooien toen duidelijk werd dat de geldhandelingen van de Postbank zouden verdwijnen en alleen ser vicepunten moeten overblijven. Mede gezien zijn leeftijd en die van zijn echtgenote besloot Jansen om de noodzakelijke verbouw tot servicepunt niet mee te maken. Bijna drie jaar geleden verbouwde hij de drogisterij al, toen het post kantoor aan de Dalemsestraat werd gesloten. Jansen nam in 1968 de drogisterij over van Tan- ge- De basis van de winkel lag al in 1913, toen Van Zaltbommel de ex ploitant was. Jansen heeft ook zijn tabaksafdeling aan Dieleman overgedaan. Wat moet de raadscommissie middelen dinsdagavond eigenlijk nog be spreken over de verhogingen van de gemeentelijke heffingen en belas tingen in 2003. In Kleur bekennen, het door alle raadsfracties onderte kende beleidsprogramma van 2002 tot en met 2006 is immers alles al vastgelegd. Op 24 juni is dat met de vaststelling van de kadernota 2003 nog eens bevestigd. Discussie is er dinsdagavond echter nog mogelijk, maar de speelruimte voor veranderingen is uiterst klein. Inwoners heb ben echter spreekrecht om te proberen de raadscommissie nog tot wij zigingen te bewegen. De tarieven van de gemeentereini ging en de riolering moeten kosten dekkend zijn. evenals de leges voor bouwvergunningen. De tarieven voor toeristen- en watertoeristenbe lasting worden verdubbeld. Voor an dere heffingen wil de raad steeds minder uit de gemeentekas bijleg gen. De kostendekkendheid moet worden vergroot. Voor de lijkbezor- gingsrechten bijvoorbeeld dient vol gend jaar de helft door de nabe staanden van de overledene betaald te worden en in 2006 moet dat 70% zijn. De leges van de burgerlijke stand moeten in 2003 op 60% zitten en in 2004 al op 70%. Voor andere secretarieleges stijgt het dekkings percentage van 60% volgend jaar tot 70% in 2005. Schippers moeten ook meer liggeld gaan betalen: het dekkingspercentage stijgt elk jaar met 10% zodat het volgend jaar op 30 uitkomt en in 2006 op 60%. Dan hoeft er maar 40% meer uit de ge meentekas bijgepast te worden. De onroerende-zaakbelasting wordt de komende vier jaar met jaarlijks 16% verhoogd; de overige belastin gen en tarieven gaan met 11 om hoog. Om die dekkingspercentages te kunnen halen, moeten de lijkbezor- gingsrechten met gemiddeld 29%. stijgen, het jaarlijks onderhoud van voorwerpen op graven 5%, de bouwvergunningen met 30%, de burgerlijke stand met 50%, de ande re secretarielegs met 60%, de leges voor afschriften van de algemene plaatselijke verordening, vastgoed informatie en archief met 10%, de forenbelasting met 11%, de scheep vaartrechten en liggelden passanten met 30%, de liggelden in de sport vissershaven van Stavenisse gaan met 10% omhoog, de hondenbelas ting met 11%, de toeristen- en wa tertoeristenbelasting met 100% en de onroerende-zaakbelasting met 16%. De gemeenteraad wil met de verho ging van de dekkingspercentages de kosten meer leggen bij de gebrui kers. Wie een huis wilbouwen, moet daarvoor de kosten van de bouwvergunning meer zelf dragen in plaats van dat alle inwoners daar aan meebetalen. De gemeente is echter ook aan regels gebonden. Wie bijvoorbeeld een uittreksel uit de burgerlijke stand nodig heeft om een levensverzekering te laten uit keren, mag niet meer dan 8,60 euro betalen, want dat is het wettelijke maximum tarief. De tekorten op de exploitatie van de verschillende onderdelen zijn nu groot. Op de begraafplaatsen wordt nu 236.715 euro uit de gemeentekas bijgepast. Om bouwvergunningen te kunnen afgeven, worden 426.000 euro aan kosten gemaakt en voor procedures nog eens 163.000 euro. Het aantal bouwaanvragen bedraagt zo'n 356 en het aantal meldingen 80. Tholen en Sint-Maartensdijk hebben beschermde stadsgezichten en dat brengt extra veel vergunnin gen met zich mee. B. en w. denken volgend jaar te maken te krijgen met 89 vergunningvrije bouwwerken, 189 licht vergunningplichtige bouw werken en 167 regulier vergunning plichtige bouwwerken. Voor een ar tikel-19-procedure wordt nu 374,35 euro gerekend, maar daarmee wor den de kosten maar voor 25% ge dekt. Om alles kostendekkend te krijgen, zou het huidige tarief ver viervoudigd moeten worden. In plaats van een vast bedrag, willen b. en w. een percentage van de bouw kosten gaan heffen. Voor een kleine verbouwing zijn de leges voor de bouwvergunning dan veel lager dan voor een nieuw bedrijfspand. Voor artikel-19.1-procedures moet 3,4% aan bouwleges betaald worden. Dat zijn 30 gevallen per jaar. Het groot ste aantal betreft 65 artikel-19.3-pro- cedures en daarvoor is de heffing 1,6% van de bouwkosten. En voor de naar schatting 10 artikel-19.2- procedures moet 1,7% betaald wor den. Voor brandveiligheid moeten hore cabedrijven e.d. een gebruiksver gunning hebben. De lasten worden geraamd op 50.000 euro die voor honderd procent door de betrokken bedrijven en instellingen moeten worden gedragen. if

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3