De Betho verhuist met ruim zestig werknemers naar Goes Rabobank schrapt 10 arbeidsplaatsen Zwoele muziekavond op een knus dorpsplein Snel handelen nodig bij platform en 't Lamsoortje ///fa HEIJNEN Steun behoud gemeentearchief Provincie steunt uitbreiding van Maartenshof Kosten vestiging in Tholen te hoog, gebouw gaat in de verkoop - y Donderdag 3 oktober 2002 58e jaargang no. 46 STAP NU OVER OP DE SCHOTELANTENNE! Indië-gedenkteken maakt grote kans Tweede prikronde meningokokken C De vestiging van sociale werkplaats de Betho in Tholen gaat dicht. Er vallen geen ontslagen, maar de 66 werkne mers verhuizen begin volgend jaar naar Goes. Volgens de directie zijn de kosten in Tholen te hoog en worden er te weinig productieve uren gehaald. -Het gebouw aan de Slabbecoornweg wordt verkocht. Donderdag werd het personeel ingelicht. Hoewel er geen sprake is van ont slag, betekent het toch voor veel werknemers een grote verandering. Ze moeten straks de Oesterdam over en zijn langer onderweg. Strenger Verkoop van reizen wordt stopgezet De fusie van de twee Rabobanken moet een kostenbespa ring opleveren van tien volledige banen. Het aantal func ties daalt van 93 naar 83. Aangezien er heel veel bankme dewerkers in deeltijd werken, met name vrouwen, staat de baan van veel meer dan tien mensen ter discussie. Morgen krijgt het personeel te horen of er een plaats voor hen is bij de nieuwe bank. Volgens de directeuren G.J. Harmsen en C.H. Otto zal 'de pijn niet zo groot zijn.' Raad is niet betrokken bij beleid Deze week Taptoe OVM met populaire, herkenbare nummers De zwoele herfstavond had klaarblijkelijk zeer veel mensen geïnspireerd om als toeschouwer bij de 23e Oud-Vossemeerse taptoe aanwezig te zijn. Het talrijke publiek genoot zaterdag bij na twee uur lang van een gevarieerd muzikaal programma waar in herkenbare, populaire nummers uit de jaren zeventig en tach tig werden afgewisseld door Amerikaanse showmuziek. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Si_nL£hHtpstarret-wagrin opgenomen de Advertentieblad. o 12 44 07 fjaar, 26,67 per allemaal incasso. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Er tekent zich in de gemeenteraad een meerderheid af om alsnog het door de veteranenorganisatie Vomi fel begeerde gedenkteken voor In- diëgangers in het Bosje van Tho len te plaatsen. De oud-militairen strijden er al jaren voor en hebben de moed nimmer opgegeven, on danks het vele neen dat men te ho ren kreeg. Na de raadsverkiezin gen in maart waagde de Vomi de zoveelste kans om het gemeente bestuur te vermurwen. Eerder had men al hoop gekregen door het feit dat burgemeester W. Nuis (oud-beroepsofficier) voorstander was van een gedenkteken, terwijl de vorige colle- ges van b. en w. steeds nee hadden gezegd. Zo bleef Tholen de enige gemeente in Zeeland zonder apart gedenkteken voor Indiëgangers. De CU-fractie kondigt in de algemene beschou wingen bij de begroting 2003 nu een motie aan om aan de wens van de Vomi te voldoen. Het CDA dient een initiatiefvoorstel in en ook de SGP is positief, waarmee een meerderheid van 10 van de 19 zetels is bereikt. Niet alleen de SGP, ook de VVD, CU en D66 blijken positiever te genover de handhaving van het gemeentearchief dat verloren leek te gaan. De stuurgroep nieuw bouw gemeentehuis, waarin de fractievoorzitters zitting hebben, had immers een richtinggevende uitspraak gedaan dat er geen ar chief in het nieuwe raadhuis zou komen. Na de verkiezingen van maart zijn er deels nieuwe fractie voorzitters gekomen. D66 signa leert 'ontevredenheid in de samen leving' over dit besluit en pleit voor 'zeer zorgvuldige berichtge ving.' De VVD uit'bekommernis' en wijst op de wens van inwoners en belanghebbenden om het ar chief te behouden. De CU onder steunt handhaving van het archief in het bestaande gebouw in Sint- Maartensdijk 'omdat een archief behoort tot de waardevolle voor zieningen binnen een gemeente.' Op dinsdag 12 november worden in de gemeente Tholen 3100 kinderen van 6 tot en met 14 jaar uitgenodigd om gevaccineerd te worden tegen me ningokokken C. Iedereen krijgt per soonlijk bericht waar en hoe laat hij verwacht wordt voor de inenting. Het is de tweede fase van de campagne. In juni zijn al 3126 kinderen en jon geren (1 t/m 5 en 15 t/m 18 jaar) op geroepen en daarvan kwamen er toen 2062 naar Meulvliet voor een prik. Ook dit keer weer verzorgen GGD en thuiszorg de inenting, met medewer king van de provinciale entadminis tratie, ambulancediensten en vrijwilli gers van het Rode Kruis. Naast de 6- tot 14-jarigen worden ook degenen opgeroepen die in juni niet konden. De meningokokken-prik heeft gevol gen voor kinderen die ook een BMR- prik (bof, mazelen, rode hond) zou den moeten hebben. Er moet voldoende tijd zitten tussen beide vaccinaties, zodat de BMR-prik - waarvoor gewoonlijk 9-jarigen wor den opgeroepen - tot december wordt uitgesteld. De provincie heeft het College bouw ziekenhuisvoorzieningen po sitief geadviseerd over de uitbrei ding van woonzorgcentrum Maar tenshof in Sint-Maartensdijk. De plannen voor de bouw van twee groepswoningen (met elk 12 bed den) voor psycho-geriatrische pa tiënten, alsmede huren van zorgin- frastructuur voor 45 plaatsen buiten het centrum en dagverzorging voor 12 deelnemers passen prima in de Zeeuwse regiovisie ouderenzorg. Maartenshof wordt er een volwaar dig woonzorgcentrum door, boven dien is het een bijdrage aan de spreiding van zorg op Tholen. En er blijft een mix bestaan tussen geïndi ceerde en niet-geïndiceerde bewo ners. Tenslotte heeft het initiatief een positief effect op de wachtlijst, aldus Middelburg in een reactie. In de huidige vorm heeft Maartens hof volgens de stichting voor regio nale zorgverlening (SVRZ) onvol doende draagkracht om 24-uurs zorg te bieden. De voorgestelde uit breiding, evenals de bouw vgn 33 seniorenappartementen, maakt dat die draagkracht er wél komt. Over het plan voor de appartementen is gisteren een inloopavond georgani seerd door de gemeente. De werknemers van de Betho zijn nu zo thuis, maar zullen volgend jaar naar Goes moeten reizen. Bij de Betho worden zonnebanken gemonteerd en fournituren ingepakt. Op de afdeling met zonnebanken werken 35 mensen, bij de fournituren 21. De overigen zijn leidinggevenden en magazijnmedewerkers. Volgens de 59-jarige vestigingsleider en productiechef Kees Bolier die al bijna 23 jaar bij de Betho werkt, valt het besluit bij het personeel zwaar. „Iedereen vindt het ontzettend jam mer en vraagt zich af of het niet an ders had gekund zodat ze toch op Tholen zouden kunnen blijven. Het is gewoon vreemd. Er heerst toch een bepaalde verslagenheid." Het is de bedoeling dat het gebouw verkocht wordt. Dat heeft geen gevol gen voor de plantsoenendienst van de Betho waar 23 mensen werken. Voor de hovenierstak huurt het bedrijf ruimte bij de firma Jansen, de buur man van de Betho. Volgens directeur A.W. Leenhouts van de Betho is de sociale werkplaats in Tholen al lang een zorgenkindje. „De vestiging kost veel geld omdat er te weinig productieve uren worden gemaakt. Dat betekent dat we voor de twee belangrijke opdrachtgevers pro blemen hebben met de levering. We hebben geprobeerd om het ter plekke op te lossen door personeel uit de vrije markt aan te trekken (via uit zendbureaus - red.) en door personeel uit de sociale werkplaats van Bergen op Zoom in te zetten. Dat is niet ge lukt. De bezettingsgraad bleef te laag. We hebben altijd aan het behoud van de vestiging in Tholen gedacht. Tot Goes in beeld kwam omdat we daar de houtafdeling en lakspuiterij moe ten sluiten. We kunnen niet concurre ren met de lage-lonenlanden. Heel veel meubels worden nu in Polen ge produceerd. Daar is geen vinger tus sen te krijgen." Het heeft volgens Leenhouts maan den geduurd voordat voor deze oplos sing is gekozen. „Het klinkt nu heel logisch, maar dat was het zeker niet. „De mensen uit Tholen blijven doen wat ze doen, maar gaan in Goes ver der en het gebouw wordt afgestoten." Dat de kosten zo hoog zijn in Tholen komt doordat er ook veel leidingge venden zijn op een relatief klein aan tal productiemedewerkers, zegt Leen houts, namelijk 12 op 54. Van de 12 medewerkers zal een aantal in Goes een plaats in de productie in nemen, waardoor die kan stijgen. Ook het uitvallen door ziekte en verlof kan in Goes straks beter worden opgevan gen, verwacht de directie. En op die manier kan de Betho ook beter aan de levertijden van de producten voldoen. Een ander punt is dat de selectie van personeel strenger is geworden nadat in 1998 een onafhankelijke re gionale indicatiecommissie is inge steld. „Eerst wordt gekeken of men sen met meer mogelijkheden via de de WIW, wet inschakeling werkzoe kenden, of werkervaringsplaatsen in het reguliere bedrijfsleven geplaatst kunnen worden. Voorheen kwamen die bij ons terecht. De WSW, wet so ciale werkvoorziening, is het laatste vangnet." Deze werknemers hebben meer begeleiding nodig en kunnen niet al het werk aan wat hen gevraagd wordt. De orderportefeuille voor de zonnebanken is volgens de directeur goed gevuld. „We doen het al sinds 1980. De vraag is nog steeds groot. Het is geen modegril." De veranderingen in Goes en Tholen zullen in maart, april of mei worden uitgevoerd. Precies kan Leenhouts het nog niet zeggen. „Het vervoer moeten we zien op te lossen. Er rijden nu da gelijks al 38 busjes. Dat wordt een ge weldige klus. Voor de mensen uit Tholen betekent het dat ze ongeveer een half uur langer onderweg zijn." Als het beleid niet wordt omge zet, belandt de Betho in de rode cij fers. Volgens Leenhouts zullen de ver liezen in 'de honderdduizenden' euro's lopen. Voor Bolier is het aftellen. Hij is vol gend jaar vut-gerechtigd, zegt hij. „Maar ik blijf hier net zo lang totdat de mensen naar Goes gaan. Ik wil zo veel mogelijk helpen om ze op een goede manier in Goes te krijgen." Het algemeen bestuur is woensdag ochtend in een besloten gedeelte van de vergadering in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk op de hoogte ge bracht van het plan van de directie van de Betho bv. Ook de raad van com missarissen (waarin A. van Gurp uit Sint-Maartensdijk zitting heeft) en de ondernemingsraad zijn op de hoogte gebracht. De Thoolse vertegenwoor digers in het algemeen bestuur (zes gemeenten vormen de aandeelhou ders) waren verrast. „We hebben dit niet aan zien komen. Wel wisten we dat men zich zorgen maakte over de kosten van de Betho in Tholen," zegt wethouder M.A.E. Velthuis. Ook voor raadslid J.J.P.A, Boulogne kwam het als een donderslag bij heldere hemel. Het was zijn eerste vergadering bij de Betho. „Het is alleen als mededeling gebracht. Verder is er nog niet over gesproken. Dat kan later nog." Het moment van de bekendmaking was voor vakbondsman Boulogne wel verrassend, maar hij heeft wel aan zien komen dat het steeds moelijker wordt voor de sociale werkplaatsen om personeel te vinden dat het werk aan kan. „Er wordt steeds meer geke ken of mensen nog in het gewone be drijfsleven terecht kunnen. En dan pas of ze op een sociale werkplaats kun nen gaan werken. Je kunt je dus afvra gen of de sociale werkvoorziening dan nog van deze tijd is." De aandeelhouders wordt in decem ber om een beslissing gevraagd. Het afgelopen jaar zijn er al diverse medewekers vertrokken bij de Ra bobank Sint-Annaland-Poortvliet en de Rabobank Tholen. Die vacatures zijn veelal met uitzendkrachten van Rabobank Nederland opgevuld. Sommigen hebben ook een tijdelijk contract dat niet verlengd wordt. Via natuurlijk verloop zal het aantal overbodige mensen per 1 mei 2003, wanneer de fusie administratief een feit moet zijn, beperkt blijven tot vijf, zo denken Harmsen en Otto. Hun eigen toekomst is eveneens on zeker, want een nieuwe directeur hebben de besturen nog niet be noemd. De enigen die zekerheid hebben, zijn de drie afdelingshoof den die samen met de toekomstige directeur de nieuwe bank gaan lei den. M.C.J. Mathijssen, momenteel waarnemend hoofd bedrijven bij de Rabobank Tholen, krijgt die functie definitief bij de grote bank. H.G. de Ruijter wordt hoofd particulieren in de nieuwe situatie. Hij heeft die functie nu al bij de Rabobank Sint- Annaland. Ook A.J.J. Smout be houdt zijn functie van hoofd be drijfsvoering bij de Rabobank Tholen na de fusie, die juridisch per 1 december ingaat. Daarvoor moe ten de leden van de beide banken 17 oktober a.s. nog wel hun goedkeu ring geven, maar maandagavond waren er op de ledenvergadering in Sint-Annaland en een informatie avond in Tholen geen bezwaren. De Rabobanken stoppen met de ver koop van reizen. Deze vorm van dienstverlening blijkt onvoldoende rendement op te leveren. Voor de in voering van de euro waren er nog provisie-inkomsten voor de levering van vreemde valuta, maar dat is gro tendeels weggevallen. En perso neelskosten drukken zwaar op de banken, want 70% van de vaste las ten heeft betrekking op salarissen en premies. De reisadviseurs hebben de mogelijkheid gekregen om naar an dere functies bij de nieuwe bank te solliciteren. Veelal deden ze ook al meerdere werkzaamheden aan de balie, o.a. voor de verkoop van ver zekeringen. Volgens directeur Otto is het perso neelsvraagstuk heel zorgvuldig be keken. „Het belang van de bank is niet uit het oog verloren, maar voor de medewerkers zitten er voldoende zekerheden in het fusieproces. Er is ook een vangnet, want de alternatie ve baan is niet altijd iets wat men zelf ambieert. We bieden echter ook hulp bij het zoeken naar een andere functie binnen de Rabobankorgani- satie of daarbuiten." Zie ook pagina 5. Er moet snel wat gebeuren om uit de impasse te komen tussen de stich ting platform leefbaar platteland Tholen en de stichting kinderboerde- rij/heemtuin 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk. Maandag ging de ge meenteraad akkoord met het inhuren van een onderzoeksbureau, zonder te weten wat het kost. Volgens CU en D66 is de raad gepasseerd door deze beleidswijziging van het college. Beiden vinden dat de ge meente deel uit moet gaan maken van het bestuur van Scaldis Naturalis Maar wethouder W.C. van Kempen wil eerst het 'onafhankelijk en objec tief' advies van de deskundigen af wachten om daarover een besluit te kunnen nemen. Aanleiding voor de discussie was een interpellatie van het ABT en een vraag van de CU over de gang van zaken bij het platform en de kinderboerderij 't Lamsoortje. Daar over schreef het bestuur van 't Lam soortje een zwartboek (zie pag 7). Het ABT vroeg zich af welk doel het college wil bereiken met het inschake len van een adviesbureau. En waarom het college niet vooraf met alle partij en rond de tafel is gaan zitten. Verder wilde het ABT weten hoe de gemeen te controle heeft uitgeoefend bij de besteding van de 6000 euro subsidie aan Scaldis Naturalis. De ChristenUnie vroeg zich af waar om het college geen overleg heeft ge voerd met de raad over het aantrekken van een extern bureau. Volgens de CU is dat een belangrijke wijziging in het beleid. Volgens de wethouder is er de afgelo pen maanden met de twee besturen gesproken. „Daaruit is vast komen te staan dat ze beiden voor oplossingen kiezen die niet met elkaar stroken. Ook inhoudelijk zijn er verschillen. Er is ook overleg gevoerd met het natio naal park Oosterschelde en de natuur organisatie IVN. Duidelijk is dat men terug moet naar de uitgangspunten. Alle beleidspunten worden nu op een rijtje gezet door een bureau dat dit on afhankelijk en objectief kan doen." Volgens de wethouder zijn de partijen niet in staat er samen uit te komen. De oorspronkelijke doelstellingen zijn verlaten. En de subsidie is verstrekt om uit een eerdere impasse te komen met het nationaal park dat volgens Van Kempen alleen met 45.000 euro over de brug wilde komen als de ge meente meedeed in het geheel. ZIE VERDER PAGINA 7 Vossemeerse broeder Bram Hommel is van Indonesië gaan houden Bestuur Lamsoortje komt met zwartboek platform, centrum, kinderboerderij 3500 euro uit bankfonds lokale betrokkenheid voor bloemrijke akkerranden EN VERDER... Bloeddonoren voortaan naar Bergen op Zoom Soos voor 16-plussers lost misschien overlast jeugd in Oud-Vossemeer op Beschouwingen van raads fracties op gemeentebegroting ZONDER ZIELSRUST KOMT NIETS GROOTS TOT STAND Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Speaker Jaap van der Jagt sprak op het eind van de taptoe de woorden: „Waarin een kiein dorp groot kan zijn." En inderdaad onderschrijft de taptoe van OVM deze stel ling ieder jaar opnieuw. De gerenommeerde muzikale gasten die in de geschiedenis van het evenement een optreden in Oud-Vossemeer verzorgden, waren steeds vol lof over de gezellige, intieme sfeer en over de fijne akoestiek die er op het knusse plein aan de Raadhuisstraat heerst. Hans Vroegop, sinds jaar en dag vormgever van de tap toe en hierdoor zeer nauw betrokken bij de contacten met de gastbands, is trots op de goede naam en faam van het Vossemeerse muziekevenement. „Ieder jaar krijgen we weer erg veel positieve reacties op onze taptoe. Het doet ons uiteraard goed dat muzi kanten die toch vaak al op vele grote internationale concoursen en shows hebben op getreden, zo enthousiast zijn over de kleinschalige maar professionele opzet van onze taptoe. Daarnaast is ook de massale opkomst van het regionale publiek voor ons een teken aan de wand. Het geeft ons de spirit om er ieder jaar weer iets moois van te ma ken." Om exact half acht springen de felgekleurde spots aan en op de trappen van het monu mentale ambachtsherenhuis verzorgen koperblazers van de Oud-Vossemeerse fanfare de intrade. De aanwezigen krijgen vervolgens de eerste show van het Rotterdamse tamboer- en trompetterkorps Ahoy voorgeschoteld. In een mix van herkenbare melo dieën waan je jezelf voor even in de jaren zeventig. Hoewel de Rotterdammers, die door ziekte en vakanties van diverse leden verre van compleet aan moeten treden, hun normale internationale niveau niet weten te bereiken, blijft er voor de muziekliefheb bers beslist nog genoeg te genieten over. Zie verder pagina 3. OVM trakteert de taptoebezoekers op muziek uit de jaren tachtig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1