Sober steunpunt in Sint-Maartensdij k Elfde Thoolse rotonde bij de nieuwbouw in Sint-Maartensdijk Hele Weihoek autoluw, om te beginnen de Schapenweg Waterschap doelmatig, maar het kan nog beter Uitbreiding rioolwater zuivering in Tholen Doorgaand verkeer moet van de polderwegen verdwijnen Donderdag 26 september 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De 21 boeren en buitenlui uit de Weihoek die donderdag avond naar 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet waren geko men, gaven het waterschap een duidelijke boodschap mee. Maak van het hele middengebied tussen Tholen, Poort vliet en Oud-Vossemeer een autoluw gebied met een maximum snelheid van 60 km waar alleen bestemmings verkeer mag komen. De bewoners ondervinden nu veel hinder van doorgaand (vracht)verkeer, dat de smalle pol derwegen als sluiproute gebruikt om van noord naar zuid te rijden en andersom. Begin december komt het water schap met een plan van aanpak terug naar de bewoners. Navigatiesystemen Ter vervanging loods waterschap Sint-Annaland Autobeperkingen waterschapswegen In Sint-Maartensdijk is maandag begonnen met de aan leg van een rotonde bij de nieuwbouwwijk in de Muye- polder. Het wordt het elfde exemplaar in de gemeente, afgezien van de 'platondes' in de Bram Groenewegeweg. Tholen-stad spant de kroon met vijf rotondes. Veel bermschade Met volle snelheid Onderzoek accountant Deloitte en Touche Voldoende capaciteit afvalwater tot 2030 „De leefbaarheid daar staat onder druk De wegen in het middenge bied zijn niet ingericht op door gaand verkeer en dat geeft veel overlast en het is ook onveilig. Ja ren geleden was het leven op Tho len heel overzichtelijk, zonder Krabbenkreekweg, Philips- en Oes- terdam. Toen die dammen er kwa men, ging men kriskras door het ei land rijden. Erg veel mensen rijden met grote snelheid richting de Krabbenkreekweg en omgekeerd. In 2001 hebben we een kenteken- onderzoek uitgevoerd van zeven uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. De grootste intensiteit is op de Zwarteweg, Roolandsedijk rich ting Krabbenkreekweg vastgesteld. De Schapenweg was op één na de drukste route. Bij het onderzoek is bestemmingsverkeer niet meegere kend. Omdat het de kortste route is, gebruiken mensen die geen enkele binding met het middengebied heb ben, de wegen daar. De Engelaars- dijk en Krokkeweg zijn de toevoe raderen." Verschillende bewoners van de Schapenweg (de verbinding tussen de Kadijk en Paasdijkweg) bij Poortvliet hielden een krachtig plei- Districtshoofd wegen C. Slabbe- koorn van waterschap Zeeuwse Ei landen had zelf een lichte voorkeur om de drukst bereden sluiproute uit het gebied (Zwarteweg/Roolandse- dijk) op te peppen door de bermen te versterken en de kruispunten kri tisch te bekijken. De 80 km kan daar dan gehandhaafd worden. „Het spel is namelijk een beetje ge ven en nemen. Wanneer je die drukst bereden sluiproute niet openhoudt, wordt het een hele toer om doorgaand verkeer tegen te hou den. Met deze optie lijkt me het plan van aanpak kansrijker, want stug handhaven van 60 km en be stemmingsverkeer in het gehele middengebied is lastiger. We heb ben het ook nog nooit gedaan om zo'n groot gebied autoluw te ma ken. Daarom moet het waterschaps bestuur hier zich eerst over buigen. Het kost een half jaar om de alge mene vergadering een besluit te la ten nemen. Procedures vergen nu eenmaal tijd. Een verkeersbesluit bijvoorbeeld duurt drie maanden om dat rond te krijgen." Het waterschap heeft in 2000 al een aantal 'hulpkreten' ontvangen van bewoners, vertelde Slabbekoorn. Op dit kaartje is de belasting van het wegennet in de Weihoek te zien met daarop de aantallen voertuigen van het doorgaand-, herkomst en bestemmingsverkeer, zoals gemeten tijdens de telling tussen 7.00 en 19.00 uur. De Bartelmeetweg scoort het hoogst met 579 auto's en ook de Roolandsedijk (537 en 530) laten hoge aantallen zien, evenals de Zwarteweg (489). dooi om daar bij voorrang maatre gelen te nemen. Tijdens de aanleg van de rotonde bij garage Nie- mantsverdriet is de Schapenweg als omleidingsroute in gebruik geweest en daaraan heeft men extra verkeer overgehouden. Volgens de bewo ners komen er nu nog regelmatig vrachtwagens over die naar Budel- pack of Bouman-Potter moeten. Daarmee vermijden ze de rotonde en de 50 km op de Paasdijkweg. Gewezen werd op de veiligheid van de kinderen, want de auto's komen vlak langs de huizen. Reflectorpaal tjes en het terugbrengen van bomen die dertien jaar geleden zijn ge rooid, zouden de Schapenweg veili ger moeten maken. Anderen zetten echter een vraagteken bij bomen voor de verkeersveiligheid, zeker bij kruispunten omdat het zicht dan minder wordt. Met 60 km en bestemmingsverkeer zou de Schapenweg volgens de be trokkenen al een stuk veiliger wor den. Het waterschap heeft ervaring met bestemmingsverkeer op de Pel- leweg. Die stukgereden polderweg is na herstel autoluw gemaakt en ie dereen erkende, dat het daar een stuk rustiger is geworden. „Alleen is het geen duurzame oplossing, daar hebben we van geleerd", zei Slabbekoorn. Op andere smalle we gen is het nu drukker geworden met sluipverkeer, zoals bijvoorbeeld de Boneputteweg. Ook op de Kadijk komt 'vrachtverkeer dat er absoluut niets te maken heeft' en de Roo- landseweg lijkt net 'een startbaan'. Ook de Rijkebuurtseweg, Water- vlietsedijk en Roolandsedijk wer den als gevaarlijke sluiproutes ge noemd. Hoge snelheid met slecht zicht leidt soms ook tot levensge vaarlijke situaties, zoals bijvoor beeld in de Krokkeweg tussen Scherpenisse en de Weihoek. „Veiligheid zit voor 90% tussen de oren, maar dat ontkennen we steeds maar", benadrukte Slabbekoorn. Volgens hem hebben automobilisten 'een enorm zware voet.' Het gaspe daal wordt teveel ingedrukt op smalle polderwegen. C.P. de Rijke bracht naar voren dat er wildvreemden' in de Weihoek komen omdat de polderwegen op de moderne navigatiesystemen worden aangegeven die weggebruikers via de kortste route naar een bestem ming leiden. De situatie Onder de Molen te Oud- Vossemeer werd ook in verband ge bracht met de sluiproutes. Er werd daarom gepleit voor gezamenlijk overleg van waterschap, gemeente en provincie over de verkeerspro blematiek. De traverse Onder de Molen is een provinciale weg, waar diverse obstakels aangebracht zijn om de snelheid te remmen. Er staan ook auto's op de rijbaan geparkeerd. Een goede doorgaande route daar zou volgens de Weihoek-bewoners het sluipverkeer in het middenge bied beperken. „Mensen pakken de weg van de minste weerstand", al dus Slabbekoorn. „Als je een weg volgooit met weerstanden, gaat men daar omheen, zo is onze ervaring." Waterschapsbestuurder J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk zei dat er re gelmatig overleg met zowel de pro vincie als de gemeente wordt ge voerd over verkeerszaken. „De provincie heeft echter geen priori teiten op Tholen." Mol concludeer de dat het waterschap de Schapen weg als eerste kon aanpakken. „Dat is een kort stuk waar toch nogal wat mensen wonen." Schapenweg-bewoner Poot zei dat het plaatsen van 60-km-borden snel te regelen moet zijn, maar Slabbe- Waterschap Zeeuwse Eilanden wil in Sint-Maartensdijk een nieuw steunpunt bouwen dat een soberder uitvoering krijgt dan eerst de be doeling was. De kosten worden nu geraamd op 792.000 euro en dat is 70.000 euro lager dan de oorspronkelijke begroting. Het nieuwe steun punt vervangt de werktuigenloods met materialenterrein aan het Ha venplein in Sint-Annaland. Dat pand wordt verkocht. C1000 groothan del Schuitema heeft er belangstelling voor, maar inmiddels heeft projectontwikkelaar Grotenhuis voor het totale haventerrein in Sint- Annaland een metamorfose gepland. Het waterschap heeft direct na de fusie in 1996 de nevenvestigingen in beeld gebracht. De districts steunpunten Grijpskerke voor Wal cheren en Noord-Beveland en Ein- dewege voor Zuid-Beveland zijn vernieuwd. De combinatie van bij kantoor met werktuigenloods bevalt goed en daarom gebeurt dat ook op Tholen. Alleen blijft de kantoor functie hier zeer beperkt wegens de geringe bezetting. Zeeuwse Eilanden huurt nu kan toorruimte in het oude Polderhuis Onder de Linden, inmiddels eigen dom van accountantskantoor Rem merswaal. Die huur wordt beëin digd en op het terrein van de zuiveringsinstallatie in Sint-Maar tensdijk komt dan een kantoortje met werktuigenberging. De algemene vergadering van het waterschap stelde december vorig jaar 3.404.000 euro beschikbaar voor de reorganisatie van gebou wen en terreinen. Daarvan was 862.000 euro bestemd voor Tholen. Er is een inventarisatie gemaakt van de actuele behoefte aan magazijn en kantoorruimte in het werkgebied Tholen/ Sint-Philipsland. Aan de hand daarvan is een pro gramma van eisen geschreven met de gewenste voorzieningen. Het schetsplan van de architect is zeer kritisch bekeken om de kosten zo laag mogelijk te houden. De aan passingen moeten nog getoetst worden door de welstandscommis sie, maar de kosten zijn wel ver laagd tot 792.000 euro. Daarvoor wordt niet alleen de nieuwbouw verwezenlijkt, maar ook de inrich ting van het steunpunt en het ter rein, alsmede alle kosten van advi seurs en vergunningen. Nu het gebouw 70.000 euro goed koper wordt, zal de uitstraling van deze nieuwbouw een andere zijn dan die van de steunpunten in Grijpskerke en Eindewege. De commissie algemeen bestuurlijke zaken van het waterschap heeft het plan dinsdagavond besproken. Daarin zit geen enkele Thoolse hoofdingeland. De algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden bespreekt 9 ok tober autobeperkende maatregelen op waterschapswegen. Het dage lijks bestuur wil de notitie als een interne leidraad gaan gebruiken. Middelen om het autogebruik te be perken zijn verkeersborden, een vast obstakel als een vaste paal, een verwijderbaar obstakel als een weg- neembare paal en een beïnvloed baar obstakel als de doseerinstalla- tie. Bij autobeperkende maatrege len wordt een uitzondering gemaakt voor bestemmings- en landbouw- verkeer. Ontheffingen zijn mogelijk voor omgevingsverkeer en spoedei send verkeer als artsen, verloskun digen, brandweerlieden, ander me disch of paramedisch personeel. Een voorstel voor autobeperkende maatregelen moet altijd door het dagelijks bestuur van Zeeuwse Ei landen worden bekrachtigd. Overeenkomst zeeweringen. Wa terschap Zeeuwse Eilanden sluit een bestuursovereenkomst met het rijk in het kader van het project zeewe ringen. Het rijk wil voor 27,2 mil joen euro werken voorfinancieren en^lpaaft voor 100% de kosten van de versterkmgswerken. Het water- schap neemt de kosten van beheer en onderhoud geheel voor zijn reke ning. Daarbij geldt een overgangs periode van vier jaar, waarna de rijksbijdrage voor beheer en onder houd wordt beëindigd. De overeen komst geldt met terugwerkende „gracht tot 1 januari 2002, Annemersbedrijf Gebr. Moerland uit Sint-Annaland is maandag be gonnen met de aanleg bij de laatste uitbreiding van het dorp in de Muyepolder. Op het kruising Bloe- menlaan, Plevierlaan, Groene Dijk, Meerkoetlaan komt een rotonde met een doorsnede van totaal 26 meter. De verhoogde binnencirkel wordt 8 meter, dan volgt er een 'rammel- strook' vamanderhalve meter en de rijbaan met fietspad van 5,5 meter. krijgen een antracietkleur (grijs), de banen voor de fietsers worden geel. De buitencirkel van de roton de komt bijna tot een van de boom pjes die langs de Groene Dijk staan, maar de verwachting is dat het groen niet hoeft te wijken. De werkzaamheden zullen hoog stens drie weken in beslag nemen, zo denkt de gemeente. De bewo ners in de omgeving van de krui sing zullen door de werkzaamhe den enige overlast ondervinden. De stenen voor fret autoverkeer ._^Een deel van de Bloemenlaan (van- af de Gladiolenstraat tot aan de kruising) heeft vanaf juni openge legen voor het aanleggen van een bergbassin en het vergroten van de riolering. De straat is nu tot aan de rotonde helemaal opnieuw be straat. Het verkeer wordt nu omgeleid via Achter 't Bos, Hogeweg en Kaste- lijnsweg. Voor de vrachtwagen die appels en peren ophaalt bij fruitte ler Deurloo aan de Groenedreef, zijn vlakbij de nieuw aan te leggen rotonde rijplaten gelegd om te kun nen keren. Het is namelijk niet mo gelijk om vanaf de andere kant op de Groe-nedijk de dreef in te rij den. De afgegraven grond wordt 'in depot' gelegd op het open ter rein in de nieuwbouwwijk waar woningen van Beter Wonen moeten verrijzen. De andere tien rotondes: in Tholen bij 1 de Nieuwe Postweg Oud- Vóssemeersedijk Deltaweg, 2 Grindweg/Ten Ankerweg Vosse- meersepoort, 3 Ten Ankerweg Molenvlietsedijk Molenvliet- sestraat, 4 Ten Ankerweg/Jonkheer van Vredenburchlaan/Postweg, 5 Postweg/Luchtenburgseweg (sinds vrijdag open). In Poortvliet bij de 6 Lageweg/Paasdijkweg/ Geerweg en 7 Lageweg Kruytenburgseweg. In Scherpenisse 8 Provincialeweg Veerhoekseweg Spuidam en in Sint-Maartensdijk 9 Provinciale- weg/Nijverheidsweg en 10 Provin cialeweg Onder de Linden. De twaalfde rotonde is voorzien aan de Langeweg, Veilingweg/Stoofweg in Sint-Annaland. snelheid' genomen worden. De maximum snelheid van 80-km wordt daar zelfs niet getemperd. C.P. de Rijke tekende in 't Ouwe Raed'uus voor, dat de platondes de verkeersveiligheid niet hebben ver groot. Slabbekoorn was ervan overtuigd dat er wat aan de verkeersoverlast in de Weihoek moet gebeuren. „Dat geeft nu veel ergernis. De effecten van de invoering van 60 km worden landelijk gemeten. Er wordt ook hard gewerkt aan de mogelijkheden van handha ving." De overgrote meerderheid van de aan wezigen bleek voor het autoluw ma ken van het gehele middengebied te zijn, omdat het sturen naar de hoofd wegen als de beste oplossing werd er varen. Dhr. Poot en mevr. Hofland meenden dat er sneller een kans van slagen zou zijn als de route Zwarte- weg/Roolandsedijk als doorgaande route gehandhaafd zou worden. Volgens C.P. de Rijke zou de verwe zenlijking van een nieuwe weg van de Oester- paar de Philipsdam - dwars over het eiland - 'een opste ker' zijn voor de Weihoek-bewo ners. Slabbekoorn zei dat er wel eens" een stippellijn door plannen makers is gezet, maar actueel is die verbinding helemaal niet. „De ge meente Tholen en andere overheden zijn meer bezig met de nog ontbre kende autoweg Dinteloord-Bergen op Zoom." Met de herfst en winter voor de deur zal het sluipverkeer in de Weihoek wat afnemen, want de ervaring van de bewoners is dat bij nat weer min der gebruik gemaakt wordt van de polderwegen. In de zachte bermen rijdt men dan al gauw in de modder. Het waterschap constateert nu al veel bermschade op de smalle we gen, vertelde Slabbekoorn. De Rijke pleitte nog voor het sneller maaien van de bermen omdat het te lang handhaven van fluitekruid vol gens hem nu tot heel gevaarlijke si tuaties leidt. Mevr. Hofland ver zocht om meer lantaarnpalen bij de inritten van polderwegen, zoals bij voorbeeld de splitsing Bram Groe- newegeweg/Boneputteweg. C.R de Rijke maakt met een tekening duidelijk, dat de twee platondes in de Weihoek de verkeersveiligheid niet hebben vergroot. Links districtshoofd C. Slabbekoorn van waterschap Zeeuwse Eilanden. koorn liet weten dat zoiets eerst in het bestuur behandeld moet worden. Hij liet de belangstellenden in 't Ouwe Raed'uus nog verschillende voorbeelden zien hoe de snelheid van het verkeer geremd kan worden. Met een heel luxe wegvlakplateau, een kruispuntplateau, een punaise, platonde, half plateau, verkeersei- land, randmarkering, bogen, fiets- weg, wegversmalling, doseerinstal- latie en visuele maatregelen met 3D-markering. „Als we met zijn al len beter opletten in het verkeer, dan heb je ook al minder gewonden", zei Slabbekoorn. Maatregelen hel pen echter ook. Door randmarkering (twee strepen aan de zijkanten van de weg) is het aantal éénzijdige on gelukken verminderd omdat de au to's daar meer midden op de weg rijden en bij een tegenligger vanzelf langzamer gaan rijden. Aan het nut van platondes werd sterk getwijfeld. Er liggen er twee in de Bram Groenewegeweg van Poortvliet naar Sint-Annaland, maar zowel dhr. Quist van 3VO (Veilig Verkeer) als dhr. Poot maakten dui delijk, dat de platondes ,met volle De relaties van het doorgaande verkeer op basis van het onderzoek vorig jaar tussen 7.00 en 19.00 uur in het middengebied van het eiland Tholen. De dikke lijn van noord naar zuid is de drukst bereden route Bartelmeetweg, Roolandsedijk, Zwarteweg. Rechtsonder is ook de korte lijn in de Schapenweg te zien. Accountantskantoor Deloitte en Touche vindt dat waterschap Zeeuwse Eilanden zijn zaken goed voor elkaar heeft. Er wordt doelmatig ge werkt, maar het kan nog beter. Er worden drie aanbevelingen gedaan om de situatie te verbeteren. Ten eerste moeten er afdelingsplan nen gemaakt worden waarin de maatregelen die genomen worden om doelmatig te werken, jaarlijks op papier gezet worden. Ten tweede wordt aanbevolen om kritisch te blijven kijken naar de inkoop van productiemiddelen en grondstoffen. Het derde advies is om een plan te maken voor activiteiten die geheel of gedeeltelijk betaald worden uit externe inkomsten. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden had zelf opdracht gegeven voor het onderzoek, omdat de dijk graaf en de gezworenen graag wil den weten of het geld van de burger doelmatig besteed wordt. Er werden vraaggesprekken gevoerd met af- delings- en districtshoofden en bestuurders. Verder zijn afdelings plannen, de begroting, de meerja renraming en de strategienota bestu deerd. Bekeken is of de leiding gevenden tussen de top en de basis doelmatig werken stimuleren en waarborgen. Een maximum aan ac tiviteiten zou binnen een minimale hoeveelheid inspanningen en uitga ven moeten plaatsvinden. Deloitte onderzocht verder of er zuinig wordt ingekocht, hoe het ge steld is met de productiviteit en wat de houding en het gedrag van de medewerker is. De onderzoekers vinden dat Zeeuwse Eilanden ,op een enthousiaste wijze' bezig is om voortdurend de uitvoeringskosten naar beneden te krijgen. Gezamen lijke inkoop, het automatiseren van werkzaamheden en het gezamenlijk optreden in geval van nieuwe wet geving zoals het Bouwstoffenbe sluit zijn daar voorbeelden van. De kosten van werken in eigen beheer worden door middel van externe prijsvergelijkingen getoetst. Volgens Deloitte is het waterschap een echte doe-organisatie waar de prestatie belangrijker is dan de pro cedure en waar ruimte is voor eigen initiatieven. De verbeterpunten zijn volgens de accountant eenvoudig op te pakken. Voor de voorbereiding van de uitbreiding van de rioolwaterzuiverings installatie in de Slabbecoornpolder bij Tholen trekt waterschap Zeeuw se Eilanden 310.000 euro uit. Het gaat om de tweede fase en dan met name om een capaciteitsuitbreiding en verbetering van de elektrotech nische installatie. In 1999 is in samenwerking met de gemeente Tholen een integrale optimalisatiestudie voor het gehe le afvalwatersysteem uitgevoerd. Hierna is overeenstemming be reikt over het ideale scenario. Om met ingang van 2005 aan de ver eiste bemalingscapaciteit te kun nen voldoen, zal de hydraulische capaciteit in 2004 worden ver hoogd. Naar alle waarschijnlijk moet de nabezinkcapaciteit en het effluentgemaal worden aangepast. In 2006 zal de zuiveringsinstalla tie biologisch worden uitgebreid, zodat het afvalwater dat afkomstig is van Sint-Philipsland, in Tholen kan worden verwerkt. Dit betreft dan de derde fase van de uitbrei ding. De uitbreiding van de hy draulische capaciteit in 2004 zal dusdanig worden gedimensio neerd, dat ook het afvalwater uit Sint-Philipsland kan worden ver werkt. Na verwezenlijking van deze der de fase voldoet de Thoolse zuive ringsinstallatie en het transport systeem aan de in de strategienota zuiveringsbeheer 1999 en het ope rationele plan zuiveringsbeheer 2002-2010 gestelde normen. De hydraulische en de biologische ca paciteit van de zuiveringsinstalla tie in de Slabbecoornpolder is vol doende groot om het afvalwater dat in 2030 wordt verwacht uit Tholen en Oud-Vossemeer te ver werken. En dat op een zodanige manier, dat een effluent (het ge zuiverde water) wordt verkregen, dat voldoet aan de lozingsnormen. De voorbereiding van de werken bij de Thoolse zuivering moeten eind 2003 gereed zijn. De exploi tatiekosten zijn al in de begroting 2002 opgenomen. De afschrijving zal vanaf 2005 in 40 termijnen plaatsvinden. Hoofd zuiveringsbe heer L. Kasse is verantwoordelijk voor dit project in Tholen, waar van J. Nieuwlands de projectbe heerder is. Dijkleger opgeheven. Waterschap Zeeuwse Eilanden wil het dijkleger opheffen. De 46 mensen, verdeeld over 8 groepen, die op papier nog tot het dijkleger behoren, wonen in Borsele en Reimerswaal. Hun taak was het afsluiten van negen coupu res in binnendijken en spoorweg kruisingen met regionale waterke ringen. Door betere afsluitmiddelen en de inzet van kranen kunnen 8 waterschapsmedewerkers het werk voortaan doen. Het dijkleger wordt met een kleine waterschapsattentie bedankt. i ,7,1, ,1»., 1n ,;Li, -S,' WÊÊK^BÊ^KÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊ Adrie Bazen (links) en kraanmachinist Jaap Moerland meten de diepte van de weg te graven grond aan de Groene Dijk in Sint Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7