Landelijke uitvaartzorg Monuta opent modern centrum in Tholen Vliedberg bij Westkerke kaal met enkel gras en flauw talud Inwoners betrekken bij stedelijke vernieuwing Teamleider Theo Jansen: 'We bepalen altijd zelf wat we willen Wegen in natuurgebied wegvijf veeboeren laten er runderen grazen Donderdag 26 september 2002 Ruim, modern, functioneel en een opvallende vormge ving. Zo oogt het nieuwe uitvaartcentrum aan de Prins Bernharnstraat in Tholen. Wie de oude aula kent, weet niet wat hij ziet. De landelijk uitvaartzorg Monuta liet er een complex verrijzen dat aan alle eisen voldoet. Onder de nieuwe vlag Monuta Tholen is Theo Jansen aange steld als teamleider. De bouw kostte ruim 1 miljoen gul den. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Dorpshuizen als huiskamer van dorpen Rituele wassing Dichtgegooid Runderen Nieuwe techniek Broedvogels Huiskamer Jazzconcert en duivenverkoop Sophia ziekenhuis Rattenvangers krijgen lichter werk met andere auto Wel bouwen in Sint-Philipsland Firma Fase uit Sint-Annaland is begonnen met het op knappen van de vliedberg bij Westkerke in Scherpenisse. De terp is nu al bijna niet meer terug te herkennen omdat alle bomen en struiken gekapt zijn. De berg is kaal gezet en blijft ook kaal. Het inrichten van het natuurontwikke lingsgebied in de Scherpenissepolder is bijna voltooid. ivSMssria Steunpunten voor ouderen en dorpshuizen 'nieuwe stijl' zijn de projec ten waar Tholen op mikt in het kader van de stedelijke vernieuwing. De kwaliteit van die vernieuwing dient bewaakt en verbeterd te worden. Voor een aantal gemeenten, waaronder Tholen, heeft de provincie geld beschikbaar gesteld om een systeem op te zetten. In feite gaat het om een kritische zelfbeschouwing van doelen en middelen die ingezet wor den. Ook projectmatig werken, draagvlak bij bestuur en burger, en het integraal uitvoeren van plannen speelt een rol. Onlangs is een tussen tijdse evaluatie gehouden, waarbij iedere gemeente haar beleid presen teerde. Uitvaartverzorging Tholen heet vanaf 1 oktober dan ook Monuta Tholen. Rond die tijd hoopt Jansen dat het gebouw tot in de puntjes is afgewerkt. „De vorige aula was oud en bekrompen. Het was aan vernieuwing toe. Maar als kleine zelfstandige uitvaartonderneming op Tholen kun je niet zo'n groot en modern uitvaartcentrum bouwen. Vernieuwbouw is wel overwogen, maar afbreken en nieuwbouw bleek de beste oplossing. Het oude ge bouw is helemaal afgebroken. Ook de fundering. Alles is nieuw." En dat is goed te zien. Zeker nu de hoge bomen en de struiken voor het gebouw zijn weggehaald. Het nieuwe uitvaartcentrum valt op door de grote zaal met de lichtgroe ne gevelbekleding, het driehoekige raam en het driehoekig puntje op het dak bij de ingang waarachter de luidklok hangt. De rest van het ge bouw is opgetrokken uit rode bak steen. „We zijn er best trots op dat dit er nu staat," zegt Jansen. „Maar dat kon alleen maar met Monuta, een landelijke organisatie die alle kennis in huis heeft. Ze hebben meer dan honderd vestigingen. We werken nu voortaan ook onder de naam Monuta. We kunnen al hun diensten gebruiken, maar wij bepa len zelf wat we willen. Op de loka le markt kunnen zij niet inspelen, dat doen wij." Districtsmanager Bas Viguurs be vestigt dat: „We willen als Monuta lokaal geworteld zijn. We zitten in heel Nederland, maar de uitvaarten zijn overal anders. We respecteren de tradities en de rituelen. Monuta is enkel een facilitair bedrijf." Landelijk gezien heeft de onderne ming ongeveer 16 procent van de markt in handen. Dat gaat om on geveer 22.000 uitvaarten per jaar. Er zijn meer dan 100 vestigingen met ruim 1000 mensen in dienst, waarvan een deel parttimers. Jan sen is teamleider. Jansen en Her man Hoornweg vormen samen de uitvaartleiders. Bert Dorst is alge meen medewerker en chauffeur. Ze zijn alle drie fulltime in dienst. Al gemeen medewerkster Arentine Bout werkt 24 uur per week. Daar naast zijn er nog tien parttimers, die op afroep beschikbaar zijn. Ruim twee jaar geleden kocht Mo nuta de aula van ondernemer Ver straten. Jansen: „Voor de rust heb- De vorm van de berg bij Westkerke zal veranderen nu er bijna 3000 m3 meter grond wordt aangebracht. Het talud wordt hersteld. Nu is de hel ling op de meeste plaatsen bijna loodrecht, maar straks bedraagt de hoek 30 graden. En daarmee wordt de heuvel volgens de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonder zoek (ROB) in de oorspronkelijke staat teruggebracht. De vliedberg was in slechte staat. Het monument brokkelde steeds verder af. Op de bult even ten zuid westen van de woningen in het ge hucht groeiden voornamelijk iepen. Die waren voor een groot deel aan getast door de iepziekte en moesten worden verwijderd. Ook de andere struiken zijn weggehaald. Donder dagmiddag was Jan Gunter voor het agrarisch-, grond-, loon- en spuitbe drijf bovenop de ongeveer 8 meter hoge berg bezig de wortels van de bomen en struiken dood te spuiten opdat ze niet opnieuw uit gaan lo pen. Vanaf de top van de berg had hij een mooi uitzicht op de huizen en het akkerland in de polder. Maar ook kon hij over de zeedijk de Oos- terschelde zien. Een medewerker van de ROB heeft het profiel uitgezet en daarmee de omtrek van de berg op het maaiveld opnieuw vastgesteld. De grond voor het talud wordt met tractor en wa gen aangevoerd uit het natuuront wikkelingsgebied in de Scherpenis- sepolder en via de Hartogsweg naar de berg gebracht. Ze rijden af en aan. Het terrein van 1 ha rond de berg is aangekocht door de dienst landelijk gebied bij de ruilverkave ling Poortvliet. De berg wordt niet toegankelijk voor het publiek. Wel komt er een picknicktafel en een informatiebord op het terrein, met de ingang aan de Hartogsweg waar ook veel recre- atieverkeer gebruik van maakt. Voor ben we toen nog niet de nieuwe naam naar buiten uitgedragen en is er voor Uitvaartverzorging Tholen gekozen. Nu met het nieuwe uit vaartcentrum gaan we wel de nieu we naam voeren. Die komt op de gevel." De ruimte waar de uitvaartdienst wordt gehouden, is een zaal waar honderd vaste stoelen komen te staan. „Je gaat uit van een gemid delde bezetting. De keren dat er uitschieters zijn naar 200 zijn zeld zaam, maar daar is in deze kerkzaal wel plaats voor." Een driehoekig raam verbindt de twee muren aan de zuidkant van de zaal die elf bij negen meter groot is. Het daglicht komt ook door de twee ronde ra men aan de voorzijde naar binnen. De muren zijn zachtgroen geschil derd, de huiskleur van Monuta die voor fris en modern staat. Het pla fond is verlaagd en voorzien van speciale verlichting. Ook is er een ringleiding voor mensen met een gehoorapparaat. En de verwarming bevat een element dat verse lucht aanvoert. In de hal met drie lichtkoepels is een aparte wand gemaakt met een blad voor het condoleanceboek. Daarachter bevindt zich in twee nissen de garderobe en de toiletten (dames, heren en gehandicapten). Aan de voorzijde is het kantoortje waar ook de geluids- en opnameap paratuur bediend kan worden. De bekleding van de hal is dezelfde als die van de buitengevel; lichtgroene platen met een koperen gloed. De ruimte waar de laatste verzor ging van de overledene plaatsvindt, en de koelcel, voldoen volgens Jan sen geheel aan de eisen van deze tijd. De ruimtes zijn beter geïso leerd, er is een afzuigsysteem en er kan nu ook een rituele wassing plaatsvinden. „Daar is behoefte aan. De maatschappij verandert. We leven in een multi-culturele sa menleving. Voor moslims is hier ook plaats." Om afscheid te nemen van de dier baren zijn er twee rouwkamers. Elk met een eigen stijl en aankleding. De een wat luxer dan de ander. Ook hier wordt het daglicht toegelaten, zij het via matglazen ruiten. „Als de familieleden niet gestoord wil- het publiek is overwogen om de oorspronkelijke functie van de kas teelberg (of motte) te versterken door er vier palen op te plaatsen, die met elkaar te verbinden door gaas en er klimop tegen te laten groeien. Maar daar wordt van afgezien. De vliedberg en het terrein erom heen heeft volgens de rijksdienst een hoge archeologische waarde. Restauratie was hard nodig. De ta luds waren volgens de ROB geëro deerd. Dat was onder meer yeroor- zaakt door verticale afgravingen. Door het agrarisch grondgebruik heeft de bodem met waardevolle ge gevens over de geschiedenis van het burchtterrein sterk te lijden gehad. De gracht is na 1956 dichtgegooid, maar herbergt aan de oostzijde nog baksteenpuin. De heuvel is een kasteelberg die in twee perioden is gebouwd. Er zijn drie fasen te onderscheiden: 1 De oudste bewoning vond plaats op een opgeworpen terp van 0,2-1 meter plus NAP, 2. de eerste fase van de kasteelberg bestaat uit zavel met hu- meuze afvallagen tot 5 meter plus NAP. Op 4,5 meter is boven een stookplaats (oranjerood verbrande klei) een houtskoollaag aangetrof fen. De lagen dateren uit de periode 1011 en 1032. In een tussenfase zijn vier fragmenten aangetroffen van spaarzaam geglazuurd aardewerk. Fase 3 betreft de tweede laag van de kasteelberg die bestaat uit 3 meter schone zavel en schone klei. Op de top van de berg ligt baksteenpuin. In de loop der jaren zijn er verschil lende vondsten gedaan die iets zeg gen over de ouderdom en het ge bruik van de berg. Het aardewerk dat in de heuvel is aangetroffen komt uit de elfde en twaalfde eeuw (Pingsdorf, Andenne en Paffrath). len worden, kunnen ze zelfs de deur op slot doen." Nieuw is ook de bloemenkast. „Mensen die bloemen bij het graf willen leggen, kunnen hier hun bloemen kwijt. Dat gebeurt meest al via de bloemist. Die kan hier dag en nacht terecht via een code in het kastje naast de deur." Het uitvaartcentrum beschikt ook over een ruime keuken, met koel kast, vaatwasser en diepvries. „De mensen kunnen ook zelf koffie ha len als ze hier alleen zijn. En het personeel kan in de keuken meelui steren met de dienst zodat het weet hoever ze zijn." Aan de achterzijde is de garage voor de lijkwagen en de opslag voor de kisten. En de verwarmingskast bevat twee ketels, zodat de zaal en de rest van het Uit de twaalfde en dertiende eeuw is rood en protosteengoed gevonden, een maalsteen, ijzerslak maar ook een zilveren munt (1289-1311) Ve netië Grosso of Matapan van de do ge Pietro Gradenigo. En een loden penning uit de 17e eeuw met astro logische en bijbelse voorstelling (Christus met Samaritaanse vrouw). Via de ruilverkaveling is de akker nu rond de berg aan het agrarisch gebruik onttrokken. Met de restau ratie wil de ROB het monument duurzaam behouden. Het herstel en opnieuw inrichten van de markante heuvel in het landschap vormt een pijler, de andere is het periodiek on derhoud. Dat zal door staatsbosbe heer gedaan worden. Het terrein rond de heuvel wordt ook met gras ingezaaid en zal begraasd gaan wor den. Dat zal door schapen gebeuren. De inrichting van het natuurontwik kelingsgebied van 170 ha in de Scherpenissepolder is bijna vol tooid. Een deel van de Gatweg en de Schoondorpseweg, die het gebied van west naar oost doorkruisen en gesneden wordt door de Platteweg, complex apart verwarmd kunnen worden. Om de bouw mogelijk te maken, was extra grond nodig. Het com plex is ongeveer 15 bij 20 meter groot, exclusief de garage en op slagruimte. Een deel van de sloot aan de achterzijde is gedempt. Voor de afvoer van het water zijn duikers gelegd en om het wegzakken van de grond tegen te gaan is beschoei ing geplaatst. Jansen zegt nogal wat vragen te hebben gekregen over de gebruikte gevelsteen. „Dat is een nieuwe techniek. De stenen zijn gelijmd. De voegen blijven open, het vocht kan niet verder dan een halve centi- verdwijnt: het asfalt wordt wegge haald op die gedeelten in het terrein waar al grond is afgegraven. De overgebleven stukken van de wegen blijven voorlopig liggen en worden met aarde bedekt en ingezaaid met gras. Het is wel de bedoeling dat ze op den duur ook weggehaald wor den, als er weer geld beschikbaar is. Ook de wegsloten langs deze wegen zijn inmiddels gedempt. Het terrein, dat uit twee delen bestaat, wordt be graasd door runderen: zoogvee, mestvee en jongvee. Er zijn vijf veetelers die hebben ingeschaard: S. de Jong en Chr. Vissers uit Scherpe- nisse met zo'n 30 dieren in het wes telijke deel en J. van Putte, A. de Wilde en J. van 't Hof uit Sint-An- naland met 75 dieren in het oostelijk deel. Van het totale gebied is ongeveer 115 ha te begrazen. Per hectare wordt een rund toegelaten. De die ren kunnen er vanaf 15 juli in, na het broedseizoen, en moeten er voor 1 november weer worden uitgehaald om plaats te maken voor wintergas- ten zoals ganzen en smienten. Dit jaar wordt door de veehouders en staatsbosbeheer beschouwd als proefjaar. Volgens districtsbeheer- meter in de steen dringen." De toegang tot de begraafplaats vindt plaats via een pad aan de lin kerzijde van het gebouw. De ge meente gaat het asfalteren en met een meter verbreden, zodat er een ruime toegang komt. De luidklok werkt en zal worden gebruikt als daar prijs op wordt ge steld. Er is zelfs een 'timer' op ge zet, zodat de luidtijd vanuit het centrum kan worden bepaald. „Als er achterin de begraafplaats wordt begraven dan kun je de klok tien minuten laten luiden, gebeurt het hier vooraan dan hoef je maar twee minuten te luiden." Ook de beplanting aan de voorzijde wordt aangepast. Volgens Jansen komt er aan de buitenzijde een bij na manshoge heg en zal de beplan- der J. Goedegebuure van staatsbos beheer zijn de ervaringen tot nu toe goed. „De koeien groeien goed, zien er goed uit en hebben het naar de zin. Dat kun je zien. Het is voor de boeren ook honderd procent meegevallen. Eerst waren ze bang dat de beesten weg zouden zakken in de sloten of zouden smoren in het moeras, maar tot nu toe is er niets gebeurd. De dieren die in de sloot stonden, zijn er zelf weer uitgelo pen. Het is natuurlijk wel wennen voor de boeren die aan cultuurgrond gewend zijn en de dieren op bemest gras laten grazen. Nu proberen de koeien ook andere planten uit. Wat ze het lekkerst vinden, vreten ze eerst op. Ze lopen er graag in." Het gebied is een eldorado voor vo gels geworden. Uit de eerste telling blijkt dat juist soorten die in Neder land steeds minder voorkomen, het terrein weten te vinden. Zo zijn er 23 broedgevallen van de grutto waargenomen en 41 van de veld leeuwerik. Ook andere vogels, zo als kokmeeuw, eenden, kluten en sterns hebben er hun broedplaats ting trapsgewijs aflopen naar de straat bij de ingang. De open dag zal pas in januari plaatsvinden. Eerst zullen de buurt bewoners worden uitgenodigd om een kijkje te komen nemen, zegt Jansen. „Het heeft toch voor nogal wat overlast gezorgd. Maar de re acties tot nu toe zijn heel positief. Mensen kunnen ook binnenlopen als er iemand van ons hier is." De bouw is voorspoedig verlopen. Uitvoerder J. Priem van Kok bouw- groep is zeer te spreken over de sa menwerking met Monuta die ook eigenaar is van de aula in Sint-An- naland. Daar vinden geen verande ringen plaats. Bij een schilderbeurt zullen echter wel de kleuren in de huisstijl van Monuta worden ge bracht. gevonden. „De vogeltellers zijn heel enthousiast. Ze staan er ver steld van hoeveel vogels er al broe den. Zeker die soorten waar het slecht mee gaat. In totaal zijn er 39 soorten broedvogels in het gebied geteld." Goedegebuure zag er onlangs ook een ooievaar op doortocht en ver wacht dat het gebied ook voor deze vogels van betekenis kan worden als rustplaats. Het gebied is niet voor het publiek toegankelijk, maar volgens Goede gebuure is er vanaf de zeedijk veel te zien. „Ook via de Platteweg die het gebied als het ware doorkruist, is er voor fietsers en voetgangers veel te zien." Fietsers kunnen via de Platteweg ook naar het buiten dijks fietspad naar de Oesterdam en Gorishoek en omgekeerd. Bekeken zal worden of er na het broedsei zoen ook excursies zullen worden gehouden. Ook wordt nog uitge zocht waar een vogelkijkscherm of vogelkijkhut geplaatst kan worden. Bij de Schoondorpseweg en de Gat- weg komen nog informatiepanelen voor het publiek over het gebied dat in enkele jaren een metamorfose heeft ondergaan. Tholen wil nadrukkelijk de inwoners betrekken bij de stedelijke vernieu wing, en daarnaast het projectmatig werken binnen de eigen ambtelijke organisatie ontwikkelen. Hoewel alle betrokken gemeenten communicatie en overleg met bewoners een belang rijke voorwaarde noemen om draag vlak te scheppen, wordt dit proces op onderdelen als sterk vertragend erva ren. Niettemin levert deze inzet op de lange termijn het nodige rende ment op. Vaak blijkt de afstand tus sen gemeentebestuur en inwoners groter te zijn dan verwacht. Bij voor bereiding en uitvoering van projec ten blijkt dat partijen soms te weinig tijd hebben besteed aan afstemming en overleg, waardoor over zaken ver schillend wordt geoordeeld. De mate van klantgerichtheid van de ambte naren, alsmede de onderlinge af stemming van verschillende afdelin gen bij de gemeente zijn van belang voor een goed contact met de inwo ners. Dat zijn enkele ervaringen van de betrokken gemeenten. Verder blijkt de rol van de woningcorpora ties belangrijk, ook al omdat ze voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor de investeringen in projecten. Het steunpunt en dorpshuis nieuwe stijl beoogt in het Thoolse een bun deling van voorzieningen, waardoor een centraal ontmoetingspunt tot 'Klinkende munt voor Sophia' heet het initiatief dat Diane v.d. Kie- boom uit Bergen op Zoom is gestart om geld in te zamelen voor onder zoek van buiktumoren bij kinderen. Nu is daar onvoldoende budget voor, maar met extra geld kunnen in de toekomst mogelijk kinderlevens gered worden. De Bergse wil 50.000 euro bijeen brengen voor het Sophia kinderziekenhuis in Rotter dam. Ze is daartoe gekomen door dat haar driejarig dochtertje een buiktumor had. In het comité van aanbeveling zitten onder meer bur gemeester P. van der Velden van Bergen op Zoom en bankdirecteur W. van Breda (oud-directeur Rabo bank Sint-Annaland). Tijdwinst en minder kans op bles sures en ziekteverzuim zijn volgens waterschap Zeeuwse Eilanden de pluspunten van vervanging van Nis san Vanettes door Nissan Terrano's. Twee Zeeuwse muskusrattenbestrij- ders rijden nu in Terrano's, de overi ge zestien nog in Vanettes. Uit de ervaringen die zijn opgedaan met de Terrano's, is gebleken dat het werk hierdoor lichamelijk minder zwaar wordt. Zitten de Vanettes regelmatig vast in de berm, zodat ze met be hulp van derden moeten worden be vrijd, met de Terrano's behoort dit tot het verleden. Het is namelijk zo goed als onmogelijk om een Ter- rano in de Zeeuwse omstandighe den vast te rijden. Bovendien kan hiermee ook een werkboot vlotter in en uit het water worden gehaald. Al met al kan een muskusrattenbestrij- der zijn werk vlotter en gemakkelij ker uitvoeren met een Terrano. Een neveneffect is een grotere mate van tevredenheid bij de bestrijders, die op deze manier over het beste ge reedschap beschikken om de klus te klaren. Het waterschap heeft naar aanlei ding van een ongeval waar lichame lijke overbelasting een rol speelde, een proef genomen met Terrano's. Mede op grond van onderzoek van Volgend jaar kan er wel gebouwd worden in bestemmingsplan Gra- efnisse te Sint-Philipsland. Dat zegt commercieel adjunct-di recteur G.J.M. Habets van Stiens- tra woningprojectontwikkeling uit Heerlen. Vorige week meldden we op grond van de beleidsbrief bij de begroting 2003 en de meerjarenra ming 2004-2006, dat er in 2003 nog geen woningbouw plaatsvindt in uitbreidingsplannen Vroonstede Sint-Annaland en Graefnisse Sint- Philipsland. Er zou namelijk geen contingent voor zijn omdat de 225 huizen die volgend jaar zijn voor zien, voor 95% in Stadszicht, Wa terfront Tholen en Welhoek verrij zen. Habets spreekt over 'een misver stand.' Volgens hem zijn de particu liere kavels wel zeker gesteld. Een woordvoerder van de gemeente zegt, dat de beleidsbrief bij de be groting - die de gemeente half sep tember verzond - 'gebaseerd is op de kennis die er was.' Hij geeft Ha bets toe, dat er wél contingent is voor Graefnisse. Hetzelfde geldt voor Vroonstede, maar de ontwik keling daarvan is afhankelijk van een uitspraak van de provincie op stand komt. 'De huiskamer van het dorp', is de term die gebruikt wordt en die in de jaren tachtig voor een dorpshuis is geïntroduceerd door toenmalig voorzitter Bram Hommel van de beheerscommissie van de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Uit gerekend voor dit dorp wordt nu ge dacht over een nieuwe voorziening in het gebied tussen de Raadhuis-, School- en Bou Kooijmanstraat. Buurtbewoners en verenigingen die het dorpshuis gebruiken zijn op een bijeenkomst gepeild. Niet iedereen was even enthousiast over het door de Roosendaalse architect Sturm ge maakte schetsplan. Daarin wordt aanpassing van het dorpshuis ge combineerd met de bouw van voor zieningen voor jeugdsoos, muziek vereniging en peuterspeelzaal, alsmede woningen voor ouderen met daarbij een centrale ontmoetings ruimte en ruimte voor bijvoorbeeld huisarts, fysiotherapeut, kruiswerk e.d. Aan de westkant van het am bachtsherenhuis verdwijnt de straat en de open ruimte, terwijl het speel- tuintje aan de Bou Kooijmanstraat eveneens opgeofferd lijkt te worden. De vernieuwbouw van het dorpshuis staat bij de gemeente gepland in 2005. In het kader van de stedelijke ver nieuwing wil de gemeente boven dien bedrijventerrein Noord in Tho len en het bedrijventerrein Poortvliet opnieuw inrichten. Als voorlaatste actie wordt zondag in de Raayberg te Bergen op Zoom een verkoop gehouden van duiven en duiveneieren. Nu al kunnen geïn teresseerden via internet (www.dui- ven.net) het aanbod bekijken en een bod uitbrengen. Een 130 duiven- houders hebben bonnen voor duiven of eieren beschikbaar gesteld. De veiling begint zondagmiddag om half twee. Vervolgens staat op 13 oktober in de Stoelemat te Bergen op Zoom een jazz-benefietconcert op het pro gramma, dat duurt van twee tot zes uur. Er zijn optredens van Jan Vay- ne, the Young Sinatras, Trinidad Dads, Mad Meddix Jazzband, May day Jazzband, de Keesjes en Santo- la. In een speciale kinderhoek is er opvang geregeld, met schminken en clowns. Kaarten voor het concert zijn onder meer te koop bij de Mu sic Corner in de Zuivelstraat te Ber gen op Zoom. de Arbo Unie waarbij klachten van het houdings- en bewegingsappa raat prominent worden aangegeven, constateert het waterschap dat het vak van muskusrattenvanger een zwaar belaste functie is. De licha melijke belasting behoort tot de zwaarste, want ze lopen veel en dat onder alle seizoensinvloeden, inclu sief de meer extreme. Er wordt op harde en zachte bodem gelopen, ef fen en geaccidenteerd. Met grote re gelmaat wordt het schuine talud be lopen en waar nodig stapt men naar beneden, de sloot of watergang in. Daar kan men zich enkel wadend door het water en over de waterbo dem voortbewegen. Bij de werk zaamheden dient men regelmatig voorwerpen te dragen, dan wel met een draaiende en bukkende bewe ging op te pakken en/of neer te zet ten. Daarbij zitten voorwerpen die qua grootte en spanwijdte beide ar men tezamen bereiken. Tillen, dra gen, duwen, trekken, trillen, schok ken, temperatuur, vormen aspecten van de lichamelijke belasting. Met een Terrano wordt de belasting min der, zodat het waterschap de Vanet tes vervroegd wil vervangen. In 2003 zullen acht Terrano's wor den gekocht. Vier Vanettes worden een jaar langer ingezet dan gepland en zullen tegelijk met de overige au to's van dit type in 2004 worden vervangen. De 19 auto's van de Zeeuwse rattenvangers kosten vol gend jaar totaal 155.450 euro. de bezwaren van de inspecteur voor de ruimtelijke ordening. Het voor malige slopersterrein van Jeroense aan de Hoenderweg in Sint-Anna land zal volgend jaar wel bebouwd kunnen worden. In Sint-Philipsland zullen de parti culiere kavels onder eigen inwoners verloot worden, zoals dat eerder in Oud-Vossemeer is gebeurd in plan Welhoek. Daar worden 12 van de 14 particuliere percelen door mensen uit Oud-Vossemeer bebouwd. De andere twee komen uit Oude Tonge en Roosendaal. In oktober begint Stienstra met de verkoop van de projectmatige bouw: 6 patiobunga lows en 14 halfvrijstaande huizen. Daarvan is 60% verkocht. Het familiebedrijf Stienstra, waarin de SNS bank een belang heeft, wordt wegens gebrek aan opvolging verkocht aan Bouwfonds Wonen b.v„ een dochteronderneming van ABN Amro. „We krijgen een nieu we sponsor met voldoende financië le middelen voor verdere ontwikke ling van ons bedrijf", zegt Habets. De verkoop heeft geen gevolgen voor de bouwplannen Welhoek en Graefnisse. Volgens Habets maakt Stienstra bij voorkeur gebruik van regionale partijen en is iedereen ook volledig vrij om een hypotheek te némen bij welke financiële instel ling dan ook. Simon de Jong is één van de vijf veehouders die runderen ingeschaard hebben in de Scherpenissepolder. - i'r.ui ..'.'hu Het team van Monuta Tholen voor het nieuwe uitvaartcentrum aan de Prins Bemhardstraat, v.r.n.l. districtshoofd Bas Viguurs, Herman Hoornweg, Theo Jansen, Arentine Bout en Bert Dorst. Jan Gunter is bovenop de vliedberg bezig de wortels van de bomen en struiken dood te spuiten. Op de achtergrond het gehucht Westkerke.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5