Nieuwe R.K. pastor Johan Baaijings tijdens presentatiedienst geïnstalleerd Geldboete van 170 euro voor horecabaas Proef meerdaagse kinderkleding- en speelgoedbeurs slaat aan Toeslag chauffeurs busjes verminderd Meerderheid college voor uitbreiding Maartenshof 'Schietvereniging wordt afgescheept met 18 mille' Late roeping voor priester Tholen en Oud-Vossemeer Financiële tegenvallers Betho Donderdag 26 september 2002 Advies archeoloog terzijde gelegd EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Pastor J.C.M.M. Baaijings was voor de Rooms-Katho- lieke parochianen in Tholen en Oud-Vossemeer al geen onbekende meer. Sinds het vertrek van pastor Wiertz trad de Brabantse priester als invalkracht op in de vier pa rochies die deel uitmaken van de regio Halsteren. Zon dag vond in de H. Anthonius van Padua kerk in Lepel straat een speciale presentatiedienst plaats. In een stemmige viering, waarin deken P. de Rooij en pastor A. Schuerman voorgingen, werd de installatie van Johan Baaijings als nieuwe regiopastor officieel bekrachtigd. Accelerando en Smash krijgen 720.000 euro „Zonder enige ruggespraak worden we afgescheept met 18.151 euro. Daarmee kunnen we natuurlijk niet ak koord gaan, want dat bedrag is een lachertje Het staat in geen enkele verhouding tot de kosten die wij voor de pis- toolbaan in de Sakofahal gemaakt hebben." Dat zegt voorzitter J. v.d. Klooster van schietvereniging Prinses Juliana uit Sint-Annaland op de plannen van b. en w. Het college wil met een schadeloosstelling volstaan waar voor de schietvereniging zelf grond op het bedrijventer rein kan kopen, en de gemeente neemt geen verdere ini tiatieven voor vervangende ruimte. Geen overleg Veel sponsors B randweerkazerne 'Leugenachtige verhalen'over sluitingstijdstip Het blijft de verantwoordelijkheid van de horeca-onder- nemer om klanten na het sluitingstijdstip van twee uur naar buiten te krijgen. Dat maakte kantonrechter mr. A.L.R. Melens vrijdagmiddag duidelijk bij het kanton gerecht in Tholen, waar de exploitant van een café tot 170 euro boete werd veroordeeld. De politie had gezien dat hij 's nachts om kwart voor drie nog voor zeven klan ten bier tapte, maar de ondernemer zei dat hij samen met zijn vriendin aan het poetsen was. Brandwonden Luisteren Zes jaar Lilianefonds Roemenië Nierstichting Beatrixfonds Melkertbanen Een meerderheid van b. en w. is voor de uitbreiding van Maartenshof volgens het plan dat door de stichting Beter Wonen en de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) is ingediend. Dat betekent dat het col lege het advies van de provinciaal archeoloog R. van Dierendonck naast zich neerlegt. De heemkundekring Stad en lande van Tholen wil de res tanten van het kasteel in Sint-Maartensdijk zoveel mogelijk in het plan opgenomen zien. Volgens het voorstel van het colle ge, dat donderdagavond 3 oktober om half acht door de raadscommis sie welzijn wordt besproken, heb ben de gebruikers van de Sakofahal daar ook geen recht op. „Met zowel de muziekvereniging als de schiet vereniging werd in 1984 overeenge komen dat de ingebruikgeving tijde lijk was. Dit kon gezien worden als helpen in nood. Zowel de gemeente als de vereniging kan het gebruik te allen tijde opzeggen, zonder dat enig recht op schadevergoeding, hoe ook genaamd, ontstaat. Verder werd in 1984 bepaald dat, zodra uit de omgeving of anderzijds over het gebruik van de lokaliteit klachten ontstaan en het niet mogelijk blijkt de vereiste milieuvergunningen (ge luidsoverlast) te verlenen, de ver eniging het gebruik van de Sakofa hal direct zal beëindigen, zonder dat enig recht op schadevergoeding ont staat en zonder dat van gemeente wege een vervangende ruimte be hoeft te worden aangewezen", zo brengen b. en w. in herinnering. Desondanks zorgt de gemeente toch voor een nieuw repetitielokaal van Accelerando, maar de schietvereni ging krijgt diezelfde behandeling niet. De raadscommissie welzijn trok 6 juni aan de bel dat ook Prin ses Juliana geholpen moet worden. De schietvereniging had ook rech ten, want de pistoolbaan in de Sako fahal bleek met goedkeuring van de gemeente gebouwd te zijn. Het col lege heeft de bouwvergunning op gezocht en de kosten werden des tijds geraamd op 22.000 gulden. De totale investering komt volgens b. en w. globaal aan 40.000 gulden. Een schadeloosstelling van 18.151 euro noemt het college 'een indica tie voor een reële schadeloosstel ling." Voorzitter Van de Klooster zegt ech ter, dat de gemeente nooit over een bedrag met de schietvereniging heeft gesproken. „Er is geen enkel overleg geweest. Het bod is te ma ger omdat we een hoop zelfwerk zaamheid in de bouw van de pis toolbaan hebben gestoken. We hebben nu wel een eigen accommo datie, die de gemeente wil slopen. De schietvereniging wilde graag in tegreren in het plan van Acceleran do en Smash, maar daarvoor hebben we nooit een uitnodiging ontvan gen." Dat klopt ook volgens het voorstel van b. en w. aan de raadscommissie, want het college heeft op 3 juli al leen met de voorzitters van de mu ziek- en tafeltennisvereniging ge sproken. Tijdens dat overleg vroegen Accelerando en Smash aan de gemeente om het budget van 720.000 euro zelf te mogen beste den. B. en w. hadden voorgesteld dat de gemeente de ruwbouw zou uit voeren, waarna de twee verenigin gen via zelfwerkzaamheid voor de afwerking moesten zorgen. Accele rando en Smash zien echter grote mogelijkheden om al vanaf de eerste schetsen vrijwilligers en sponsors bij dit project te betrekken. Dit voor deel zou verloren gaan als de ge meente het plan maakt en de ruw bouw uitvoert. De verenigingen stellen wel als voorwaarde dat de nieuwbouw los van de Wellevaete moet komen, omdat dan meerdere sponsors bereid zijn om een bijdrage te leveren. Het pand komt wel achter de Wellevaete en de gemeente moet de grond gratis ter beschikking stel len. B. en w. hadden in het oorspronke lijke plan ook een jeugdhonk opge nomen en beide verenigingen zijn bereid deze voorziening, zo moge lijk' mee te nemen. Als dat niet kan, wordt een bedrag van 150.000 euro uit het budget gehaald om elders zo'n jeugdhonk te bouwen. Gezien de belangrijke financiële voordelen voor de twee verenigingen staan b. en w. positief tegenover het volledig ter beschikking stellen van 720.000 euro aan Accelerando en Smash. De gemeente eist wel vooraf inzicht in de kwaliteit van de bouw, alsmede de toekomstige exploitatie en het onderhoud. Ook moet er overleg met de buurt en met de bevolking van Sint-Annaland plaatsvinden voordat het plan uitgevoerd wordt. Blijft over de problematiek van de schietvereniging. B. en w. verwijzen naar de mislukte plannen in het ver leden voor de centrale schietbaan en het fëit dat Prinses Beatrix in Stave- nisse en Prinses Juliana uit Scherpe- nisse inmiddels zelf, zonder ge meentelijke steun, een overdekte schietbaan hebben aangelegd. Wan neer Prinses Juliana Sint-Annaland nu wel subsidie zou krijgen, bete kent dat een beleidswijziging. Ook financieel is er geen ruimte, want de gemeente denkt minimaal 50.000 euro te moeten bijpassen om een so bere schietaccommodatie te kunnen bouwen. Een ideaal plan met 2 ba nen van 25 meter, 8 banen van 12 meter, een wapenkamer, toiletgroep en een eigen kantine, totaal een op pervlakte van 12x25 meter, komt ex clusief grond op 160.000 euro. Zon der 25-meter-banen en met een kleinere kantine komt een sober plan op 100.000 euro. Binnen het budget van 720.000 euro voor Accelerando en Smash is volgens het college geen ruimte aanwezig om de schiet vereniging aan onderdak te helpen. Prinses Juliana opperde het idee om de banen samen met de nieuwe brandweerkazerne aan te leggen, maar b. en w. noemen dat geen reële optie. „Dit idee stuit bij ons college op voorhand al op een aantal bezwa ren", maar b. en w. noemen ze niet. De raadscommissie welzijn is don derdagavond 3 oktober aan zet en al le belanghebben kunnen daar van het spreekrecht gebruik maken. Van Dierendonck raadde het colle ge aan om niet te bouwen op een deel van het terrein van het voorma lige kasteel van Frank van Borssele vanwege de 'zeer hoge archeologi sche waarde', maar ten noorden van het bestaande gebouw. Van Dieren donck zegt geen enkele reactie te hebben ontvangen op zijn advies. Ook was hij (dinsdagmiddag) niet 'op de hoogte van de inloopavond die volgende week donderdag wordt gehouden in Maartenshof, en waar ook aandacht besteed zal wor den aan de archeologische waarde van het terrein, aldus het persbe richt van de gemeente. „Het zou erg jammer zijn als het plan zo uitgevoerd wordt," zegt Van Dierendonck. „Ik heb de gemeente gewezen op de aanzienlijke kosten die een archeologisch onderzoek vergt en waardoor ook de voort gang wordt vertraagd. Daarom zou het te verkiezen zijn om in een an dere richting uit te breiden." Ook de archeologische werkgroep Tholen en de nieuwe heemkunde kring Stad en lande van Tholen hebben zich over de kwestie gebo gen. Volgens voorzitter R. Wielinga zal de vereniging er bij de gemeen te op aan dringen om bij de uitbrei ding zoveel mogelijke rekening te houden met de restanten van het kasteelterrein. „Er is geen wet die verbiedt dat ze daar bouwen, maar het is wel een van de weinige terrei nen waar een middeleeuws kasteel heeft gestaan. Dat zou zoveel mo gelijk in het geheel opgenomen moeten worden." Een deel van het voormalige kasteelterrein zou dienst moeten gaan doen als par keerterrein. Het is Wielinga opgevallen dat er zo weinig aandacht voor dit histo- risch stukje van de smalstad be staat. „De gemeente heeft weinig gevoel voor deze dingen. Er zou een bord langs de weg kunnen ko men waarop staat hoe het terrein er vroeger heeft uitgezien. Daar zullen we in ieder geval op aandringen. Of dat de gracht geaccentueerd wordt." Op de inloopavond worden de plan nen gepresenteerd. Bewoners, om wonenden en andere belangstellen den kunnen kennis nemen van de plannen en hun mening geven. Be halve aan de archeologische kant van de zaak wordt ook aandacht ge schonken aan de te volgen procedu re, de verkeersafwikkeling en de waterhuishouding. Beter Wonen en SVRZ willen Maartenshof uitbreiden met 33 ap partementen voor senioren, twee groepswoningen (verpleeghuis zorg), een medisch centrum en al gemene voorzieningen. Volgens de plannenmakers is er in de smalstad grote behoefte aan een verzorgings huis ('24-uurs zorg'). Met 33 wo ningen is die zorg te geven, omdat het centrum dan groot genoeg is om het te kunnen bekostigen. Meer plaatsen in Maartenshof betekent ook dat de wachtlijst voor verzor- gings- en verpleeghuisplaatsen kor ter wordt. Bovendien wordt er dan tegemoet gekomen aan de vraag naar ou- derenhuisvesting. Daar naast is er in de smalstad behoefte aan het huisvesten van de huisar- tenpraktijk (dokter Jahangir heeft zijn praktijkruimte in het woon zorgcentrum), de tandarts en de fy siotherapeut. Volgens de plannen makers ligt het voor de hand dat die dan ondergebracht worden in Maar tenshof. De uitbreiding van Maartenshof past binnen het beleid voor stedelijke ver nieuwing (ISV). De gemeente krijgt voor ISV-projecten overheidssubsidie als daarmee een bepaalde plek wordt verbeterd. B. en w. willen de inwo ners bij dergelijke plannen betrekken. Juist door naar de burgers te luiste ren, hoopt de gemeente betere plan nen te kunnen maken, zo stelt het col lege. De reacties zullen door Beter Wonen en de gemeente worden bekeken. Dat kan tot aanpassen van het plan leiden. Dat plan zal later opnieuw worden gepresenteerd. Voor het plan is een wijziging van het bestemmingsplan nodig. Daarvoor moet toestemming komen van de provincie. De inloopavond wordt gehouden op woensdag 2 oktober van 19.30 uur tot 21.00 uur. Daarna liggen de plannen nog tot en met woensdag 9 oktober ter inzage in het gemeentehuis. slachtoffers, want ontsierende litte kens kunnen zowel lichamelijk als geestelijk blijvende gevolgen heb ben voor mensen. Bisschop M. Muskens had Johan Baaijings per 1 juli benoemd als pa rochievicaris voor Tholen, Oud-Vos semeer, Lepelstraat en Halsteren. De Brabander groeide op in een gezin waar het katholieke geloof hoog in het vaandel stond. Er werd niet al leen trouw ter kerke gegaan, maar ook in huiselijke kring werd met grote regelmaat gebeden. „Mijn va der en moeder waren mensen van de oude stempel en net als bij vrijwel iedereen in die tijd nam het geloof een zeer belangrijke plaats in bij het leven van alle dag. Als kind groeide ik dus automatisch op met het Woord van God en ik voelde me er prettig bij. Natuurlijk kreeg ook ik als tiener een periode dat andere za ken me meer aanspraken, dat de kerk en het geloof meer naar de ach tergrond werden verdreven. Ik ging samen met mijn vrienden uit, deed aan recreatiesporten zoals volleybal en badminton en ik genoot van alle leuke dingen in het leven. Het was voor mij in die periode volstrekt nog niet duidelijk dat ik ooit een kerke lijke functie wilde gaan vervullen. Na de middelbare school ging ik aan de slag als administrateur bij een bank. Uiteindelijk duurde het tot mijn negenendertigste jaar voordat ik alsnog besloot om aan een oplei ding voor priester te beginnen", al dus pastor Baaijings. Omdat hij regelmatig deel nam aan bezinningsbijeenkomsten en veel gesprekken voerde met mensen die actief waren binnen de katholieke kerk, werd zijn gevoel voor kerkelijk werk meer en meer versterkt. Toen er in 1984 een speciale godsdiensti ge opleiding werd gestart voor 'mensen met een late roeping' greep Baaijings alsnog de kans om zijn grote interesse voor het katholicisme uit te gaan bouwen. „De priesterop leiding in het seminarie Bovendonk in Hoeven duurde zes jaar. Van die periode heb ik twee jaar stage gelo pen in de parochie van de vrede in Steenbergen. In 1990 werd ik samen met vijf studiegenoten tot priester gewijd door de toenmalige bisschop van Breda, H. Ernst. Vanaf die tijd ben ik in diverse kerkregio's actief geweest als vaste priester of inval kracht. Met mijn toetreding tot het pastoraal team in de regio Halsteren begint er weer een nieuw hoofdstuk in mijn leven. En omdat ik al enige tijd werkzaam ben in de parochies van Tholen, Oud-Vossemeer, Lepel straat en Halsteren, ken ik de men sen gelukkig al een beetje. De ge moedelijkheid van deze streek spreekt me wel aan en met mijn col lega, pastor Schuerman, kan ik het al erg goed vinden. Ik zie mijn werk dan ook met veel vertrouwen tege moet." Dat de mensen uit de verschillende kerkgemeenschappen al enigszins mensen voor de deur te wachten tot we opengingen. Natuurlijk zijn dat de echte koopjesjagers die de eerste keus willen hebben. Maar ook op de andere dagen was het lekker druk." In de grote bedrijfshal schuifelen moeders met buggy's tussen de rek ken met kleding door en oma's wor den aan de hand van hun kleinkind meegetrokken naar de hoek met speelgoed. Met kritische blikken wordt de koopwaar beoordeeld en bijna niemand gaat met lege handen naar huis. De dames Van der Dussen en De Vos constateren met een te vreden gevoel dat de nieuwe formu le erg goed aanslaat bij het publiek. „Hoewel we de exacte opbrengst op vertrouwd geraakt zijn met pastor Baaijings blijkt zondag uit de grote opkomst tijdens de presentatiedienst in de kerk van Lepelstraat. Deken P. de Rooij van dekenaat het Markie- zaat gaat samen met de regiopasto res Schuerman en Baaijings voor in de feestelijke viering waarbij de the ma's vrede en eenheid centraal staan. Voor deze speciale gelegen heid is er een zangkoor geformeerd waarin alle parochiekoren vertegen woordigd zijn. De liederen die ge zongen worden, zijn deels in het La tijn en deels in de Nederlandse taal. Op voorspraak van pastor Baaijings gaat de opbrengst van de collecte naar het Lilianefonds. Na de kerk dienst krijgen alle aanwezigen ach terin de kerk koffie aangeboden en heeft iedereen de gelegenheid om persoonlijk kennis te maken met de nieuwe pastor. De officiële plechtig heid in Lepelstraat wordt met een in formele lunch voor afgevaardigden uit de vier kerkdorpen afgesloten. „Het was een hele mooie dag en ik zal er zeker nog vaak met plezier aan terugdenken", zegt de pastor. Voor lopig ligt er echter volop werk op hem te wachten, zo weet hij ook zelf, maar de pastor heeft er veel zin in. Ondanks zijn late roeping heeft Jo han Baaijings zijn draai helemaal gevonden in het religieuze werk. dit moment natuurlijk nog niet we ten, denk ik dat we weer een mooi bedrag overhouden voor het goede doel. We steunen dit jaar geiten boerderij de Mekkerstee in Oud dorp. Hier wordt een zinvolle dag besteding gegeven aan mensen die problemen hebben om zelfstandig te functioneren in onze maatschappij. Bovendien gaat alles wat we niet verkocht hebben (en dat niet terug moet naar de oorspronkelijke eige naar) naar Roemenië. Eigenlijk van gen we dus twee vliegen in een klap", aldus Marga van der Dussen. De volgende klant meldt zich al weer bij haar om een stapel kleding af te rekenen en een klein kereltje kijkt zijn ogen uit naar al het uitge stalde speelgoed. Daar zit vast wel wat voor hem tussen. „Ik was alleen met haar beneden en de rolluiken waren dicht", ver telde de 49-jarige J.C.J. uit Tho len. De politie gaf echter een an dere lezing van de situatie op 23 september van het vorig jaar. 'De voordeur stond open en er zaten zeven bezoekers aan de bar, ter wijl J. aan het tappen was', zo stond er in het proces-verbaal. De politie was die bewuste nacht om 2.45 uur niet binnen geweest, maar had vijf dagen later de café houder telefonisch van zijn over treding op de hoogte gesteld. Vol gens de kantonrechter was de politie niet naar binnen gegaan omdat die bij eerdere overtredin gen diverse beledigende opmer kingen naar het hoofd geslingerd kreeg. Ook door klanten die onder invloed van alcohol verkeerden. Volgens J. had de politie zich toen echter provocerend gedragen, waardoor klanten zich met de zaak gingen bemoeien. „Wie moet ik nu geloven?", wierp de kanton rechter in het midden. De horecaondernemer bracht naar voren, dat er 'leugenachtige din gen' over hem verteld worden. „Ik ben ruim op tijd dicht en wanneer ik vervolgens bij een collega in het café ga zitten waar om vier uur 's morgens de politie langs komt, dan kan dat allemaal zomaar. Ik heb er dan ook een lang gesprek over gevoerd met burgemeester Nuis en politiecommandant Rado- jewski." De kantonrechter had in het dos sier gezien, dat J. toch niet altijd zo ruim op tijd dicht was, want in 1997 en in 1999 had hij 330 en 430 gulden boete gekregen omdat hij het sluitingstijdstip had over schreden. „Ja, vijftig man kun je niet in een kwartier naar buiten krijgen. Over het laatste biertje doen ze lang en dan moeten de klanten ook nog afrekenen", zei de Thoolse caféhouder. De kantonrechter wees erop dat het hier niet over een kwartiertje ging, maar over drie kwartier dat het etablissement te laat gesloten was. Officier van justitie mevr. mr. G. Oosterveld vond de overtreding wettig en overtuigend bewezen. „Het proces-verbaal van de politie is heel erg geloofwaardig. U weet dat dit niet mag, maar u persoon lijk op de hoogte stellen is niet erg succesvol gebleken", aldus de of ficier, die 170 euro boete eiste. De kantonrechter was het daarmee eens. „Het wordt steeds duurder. Als uw omzet nu ook zo mee loopt?", aldus de kantonrechter. In de week van 7 t/m 12 oktober wordt er gecollecteerd voor de Ne derlandse Brandwondenstichting. Deze organisatie zet zich al ruim dertig jaar in voor mensen met brandwonden. Ze doet onderzoek naar de behandeling, zet preventie campagnes op en houdt de huid- bank in stand. In toenemende mate wordt er aan nazorg gedaan bij De collecte voor de Nierstichting heeft in Stavenisse 561,82 euro op gebracht. Voor het Pr. Beatrixfonds is in Sint- Philipsland 557 euro gecollecteerd. Het sorteren van alle ingeleverde tweedehands kinderkleding en speel goed is een tijdrovende aangelegenheid voor Marga van der Dussen en Ina de Vos uit Tholen. Maar als de beide dames na drie verkoopdagen de balans opmaken, dan blijkt dat alle moeite die zij, samen met hun helpsters Liesbeth Geluk en Wilma Pul, hebben gedaan, niet tevergeefs is geweest. Zowel woensdag, donderdag als vrijdag was het lekker druk in een bedrijfsloods op industrieterrein Welgelegen en zowel de (win- ter)kleding als het speelgoed gingen als zoete broodjes over de toon bank. De opbrengst gaat dit jaar, na verrekening van alle onkosten, naar geitenboerderij de Mekkerstee in Ouddorp. Voor de eerste keer tijdens het tien jarig bestaan van de Thoolse twee dehands kleding- en speelgoedbeurs is er gekozen voor een andere opzet. Volgens Marga van der Dussen is de eerste meerdaagse verkoping erg goed bevallen. „We hebben lang vastgehouden aan het concept waar bij we maar op één ochtend onze spulletjes verkochten. Omdat het ons enorm veel tijd kost om alles wat er aan gebruikte spullen binnen komt netjes uit te zoeken, en omdat de vraag naar tweedehands kleding de laatste jaren steeds groter is ge worden, hebben we besloten de ver koop over meerdere dagen uit te smeren. Vooral op woensdag, de eerste verkoopdag, was het enorm druk. Er stonden zeker al vijftig Het reïntegratiebedrijf Midden-Zeeland (RMZ, voorheen Betho) heeft te maken met een paar financiële tegenvallers. De directie en het be stuur van de sociale werkvoorziening lopen een subsidie mis en ontvan gen bovendien geen volledige vergoeding meer voor het betalen van de chauffeurs van de 36 busjes die het personeel naar de bedrijven en naar huis vervoeren. Voor de vestiging in Tholen rijden 8 busjes, ongeveer 20 Thoolse chauffeurs krijgen straks minder uitbetaald. Dat bleek gisterochtend tijdens de vergadering van het algemeen be stuur in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Van de 17 leden van het algemeen bestuur (raadsleden uit de deelnemende gemeenten) woonden slechts 8 de bijeenkomst bij. Algemeen directeur A. Leenhouts lichtte toe dat de 36.302 euro subsi die van het rijk waar op was gere kend, niet wordt toegekend. Het be drag was gevraagd voor het ontwikkelen van ISO-certificaten (om te voldoen aan een bepaalde kwaliteitsnorm). Het geld was aan vankelijk door het ministerie toege zegd, maar onlangs werd definitief bekend dat het bedrag niet wordt uitgekeerd. „Dat was wel een te leurstelling, maar er is in de jaarre kening wel rekening mee gehou den." Het heeft echter wel de nodige administratie gekost om een en ander voor te bereiden, zo zei hij. Een ander punt betreft het afschaf fen van de extra toelage voor chauffeurs die personeel van en naar de bedrijven vervoeren. Het gaat om 58.991 euro per jaar voor de 82 chauffeurs op de 36 busjes van de sociale werkvoorziening. Tot nu toe wordt het besturen van de busjes gezien als werk, maar de be lastingdienst heeft daar volgens Leenhouts een andere visie op. „De chauffeur komt met het busje naar zijn werk en dat er dan nog zeven anderen in zitten, doet er niet toe." De toelage valt bijna helemaal weg. Afhankelijk van de afstand krijgen de chauffeurs voortaan een bepaald percentage voor de diensten die ze leveren. Het heeft tot veel onrust ge leid onder de chauffeurs. „Het is een tegenslag. De kans om dat on gedaan te krijgen, wordt op nul ge schat," zo zei hij tegen raadslid J.J.P.A. Boulogne (ABT) die nog niet eerder van deze maatregel had gehoord. Volgens Leenhouts zullen veel meer bedrijven er mee te maken krijgen. „De fiscus zegt gewoon dat de chauffeur de bus krijgt om naar zijn werk en naar huis te kunnen rijden." Verder is onduidelijk wat er gebeurt met de banen die door het rijk wor den gesubsidieerd (onder meer de Melkertbanen). Volgens Leenhouts heeft de nieuwe regering 'als een donderslag bij heldere hemel' be kendgemaakt dat de gemeenten moeten stoppen met het plaatsen van werknemers via deze construc tie. Dat zou een terugval betekenen van arbeidsplaatsen. Er moet tot 25 pro cent worden afgebouwd. Opdracht gevers die om extra mensen verle gen zitten, worden daarvan de dupe, zoals de zorg, politie (stadswachten) en onderwijs (klasse-assistenten). Voor de wet sociale werkvoorzie ning heeft dat echter nu geen gevol gen. Het gaat in deze categorie werknemers om 90.000 plaatsen. Wel voor anderen die onder de rege ling WIW en ID vallen, respectieve lijk 31.000 en 60.000 banen. Voor de Betho betekent het dat er begon nen moet worden met het afbouwen van Besth-werk, dat mensen toe werkt naar een baan: 165 mensen vallen onder die regeling. „Wel zul len we de begeleiding van die men sen voortzetten. Dat afbreken zou onverantwoord zijn." Leenhouts riep de raadsleden op om bij 'elke politieke bijeenkomst' hier vragen over te stellen. Vanaf 2004 wil de regering een en ander com penseren via de wet werk en inko men. De bedoeling is dat er minder regelgeving komt. Maar hoe een en ander in het vat wordt gegoten, is nog onduidelijk. UIHI lllllllt ll! 111811 I18HIII i De gemoedelijkheid in de regio spreekt pastor Baaijings aan. Marga van der Dussen en Ina de Vos (links) hadden het druk op de driedaagse beurs.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3