Vernieuwing de Krabbenkreek roept emoties op bij vaste gasten Laatste bloedafname in Sint-Maartensdijk Platform gooit het bijltje erbij neer 'Lieve enthousiaste juf is belangrijker dan gebouw' Sint-Annalandse camping wordt park met chalets AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Uitbreiding de Schutse in Yossemeer Open huis bij politie Tholen Sportlaan tien weken dicht Rieburch wint schoolvoetbal Donderdag 26 september 2002 58e jaargang no. 45 Kind in drijfzand bleek veilig thuis Onder de bijna honderd eigenaren van de stacaravans op camping de Krabbenkreek in Sint-Annaland is onrust ontstaan over de plannen die projectontwikkelaar Gro tenhuis heeft met het terrein. De nieuwe eigenaar wil er een park van maken met moderne caravans en chalets die ook verhuurd kunnen worden. Iedere campinggast moet de percelen van minimaal 250 m2 gaan kopen, wat een investering vergt van 30.000 euro. En daar komen de kos ten van een nieuwe caravan nog eens bij. Tot en met 2004 kunnen de bestaande campinggasten nog blijven, maar acht huurders hebben inmiddels besloten nu al naar een andere camping te gaan in Scherpenisse, Stavenisse, of de Wouwse Plantage. Verhuur chalets Paniekreactie Finale Rode Kruis vanavond in Haestinge Het Thoolse Rode Kruis organiseert vanavond in Sint- Maartensdijk de laatste bloedafname op het eiland. De stichting Sanquin verwijst de inwoners die een halve liter bloed willen geven in het vervolg naar de ziekenhuizen van Bergen op Zoom of Dirksland. In Sint-Philipsland is 18 ok tober de laatste bloedafname. Volgens de Thoolse Rode Kruisvoorzitter Jany Boogaard gaat er 'iets unieks' verloren. Gemeente schakelt adviesbureau in Deze week Kroontje op Koningin Julianaschool De nieuwbouw voor de kleuters aan de Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland is mooi, maar het maakt een kind niet per se ge lukkig. Daar is een lieve juffrouw voor nodig. Dat zei directeur Chr. van 't Hof vrijdagmiddag tijdens de opening van de drie loka len aan de christelijke basisschool in Sint-Philipsland. Het gebouw is wel een voorwaarde om goed onderwijs te geven, maar ook de plaats waar kinderen gewezen moeten worden op de Hoeksteen Je zus Christus. De kleine raampjes in de nieuwe lokalen herinneren aan de vensters op Jeruzalem vanuit het huis van Daniël. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijn BankreKepifijJ' AbonhÉfcMflpe jaar, peinst Lossi Opgavè'&di^fil^pjoQI^J^tój^OO uur. Artvrrtrntirpnp^ 11"ipliiB t-f^prr mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. ÜS/ro( 12-44 07 26,67 per ia! incasso. Dagactiviteitencentrum de Schutse in Oud-Vossemeer gaat uitbreiden. Aan de achterkant van het terrein in de Veerstraat is grond bijgehuurd, waar een houten gebouw gezet wordt om de activiteiten voor vol wassenen te kunnen uitbreiden. „We kunnen dan een meer gedifferen tieerd aanbod geven", zegt directeur G.J. Bouw. Het dagactiviteitencen trum richt zich overigens op zowel kinderen als volwassenen die ver standelijk gehandicapt zijn. Met de uitbreiding lijkt de inzet van mensen uit de Schutse bij de kinderboerderij 't Lamsoortje verder weg dan ooit. „De wegen zijn nu gescheiden", al dus Bouw. „Wij kunnen geen bege leiders uit het blik trekken. Het is praktisch onmogelijk voor ons om twee mensen mee te sturen naar de kinderboerderij." De Schutse heeft in Oud-Vossemeer semi-permanente gebouwen in afwachting van defini tieve huisvesting. De gemeente wil ook deze voorziening naar Tholen verplaatsen, maar de voorkeur van de Schutse blijft Vossemeer omdat daar de meeste vrijwilligers wonen van de achterban, de Gereformeerde Gemeente in Nederland. Volgens Bouw is de houding van de gemeen te minder hard geworden. „De zaak is nu open." Het publiek krijgt zaterdag 12 okto ber de gelegenheid om een kijkje te nemen in het politiebureau aan de Simon Lindhoutstraat in Tholen. De politie haakt daarmee in op een lan delijke open dag. De bedoeling is om te laten zien hoe de politie werkt, en met name hoe er in de wijk gewerkt wordt. Onder meer zal doorlopend een film gedraaid wor den. Ook demonstraties met een po litiehond zijn voorzien en gepro- beerd wordteen Bus van demobiele eenheid naar Tholen te krijgen. Ver der zal 3Vo aanwezig zijn, alsmede een jachtopzichter. De open dag duurt van tien tot vier uur. De Sportlaan in Sint-Maartensdijk is vanaf maandag tien weken afge sloten voor het verkeer. Alleen be stemmingsverkeer van de aan deze weg gevestigde bedrijven kan er door. Verkeer dat het dorp in wil, zal via Onder de Linden gestuurd wor den, het dorp uit kan via de Molen dijk. In het stuk Sportlaan tussen de Nij- verheidsweg en het bedrijf van Weg- gemans (256 meter) wordt de ber gingscapaciteit van de riolering vergroot. Verder krijgt de hele weg een nieuwe toplaag, met een fiets strook van rood asfalt, en een voet pad aan de noordkant. Naast de ver keersremmer bij Haestinge komen er nog twee, ter hoogte van het club huis van De Zwaluw en bij fourage- handel Schot-Oudesluijs. Een in- en uitritconstructie bij Haestinge re gelt, dat voortaan het verkeer op de Sportlaan hier voorrang heeft. Het werk wordt uitgevoerd door aanne mer Oomen uit Sprundel en is naar verwachting op 6 december afge rond. Twee brandweerploegen, de ambu lance, de traumahelikopter en de politie rukten gisterenmiddag rond vier uur uit voor een kind dat in drijfzand aan de Gemaalweg in Tholen vermist zou zijn. Twee kin deren waren in een partij modder uit een watergang, achter het oude ge maal, aan het spelen geweest en één van de twee had tegen een volwas sene gezegd, dat het andere kind in de baggerspecie achtergebleven was. Daarop werd alarm geslagen. De brandweer legde een ladder over de modder en zocht naar openingen, toen het bericht kwam dat het ver miste kind veilig bij zijn moeder thuis was. De helikopter steeg op en de andere hulpdiensten konden ook naar huis. De Thoolse schoolvoetbalkam- pioenschappen zijn gisteren bij de jongens elftallen gewonnen door de Rieburch uit Sint-Maartensdijk, en bij de meisjes door Die Heenetrecht uit Oud-Vossemeer. Bij de zevental len won Sint Anthonius uit Oud- Vossemeer. Aan het jaarlijkse toer nooi op de velden van sv Smerdiek deden bijna 300 leerlingen van twaalf scholen mee. Campingexploitant Dusink bespreekt de situatie met mevr. Muller, die na 25 jaar de Krabbenkreek verlaat. De emoties liepen zaterdag hoog op tijdens de presentatie van directeur P. de Visser van Grotenhuis in de kantine van camping de Krabben kreek. Samen met een hypotheekad viseur van de Rabobank Sint-Anna- land-Poortvliet werden de moder niseringsplannen voor de verouder de camping ontvouwd. De discussie ontaardde in een scheldpartij, waar op De Visser zei dat hij zich niet liet beledigen. Daarop werd de presen tatie beëindigd. De campinggasten hebben een brief geschreven aan de gemeente om een bemiddelende rol te vervullen, zo dat de overgangsperiode veel langer wordt. Volgens mevr. H. Bruné, die al achttien jaar een stacaravan heeft op de Krabbenkreek, wordt de 'ar beiderscamping' omgevormd tot een 'kouwe kak park'. „Er zijn veel ouderen die alleen aow of een pen sioen hebben en daar kun je de ver nieuwing niet van betalen. Inclusief overdrachtsbelasting kost een kavel 30.000 euro en daarbij komt nog de eis van een dubbelwandige caravan of chalet. Daar blijft het niet bij, wantje moet ook nog 1000 euro aan de vereniging van eigenaren betalen en 450 euro voor gas, elektra, de slagboom, e.d. Het is echt wel nodig dat de camping vernieuwd wordt, daar ben ik het helemaal mee eens, maar niet zo rigoureus als nu ge beurt. Dit plan jaagt de mensen schrik aan. We worden voor het blok gezet en het gevolg zal zijn dat er een totale leegloop komt", aldus mevr. Bruné. De Visser schat zelf dat er 5 tot 10 van de huidige 95 eigenaren over blijven. Over het vullen van de openvallende plaatsen maakt hij zich geen zorgen. „De ligging van het gebied en de rust die er heerst, zorgen er samen voor dat er zeker belangstelling voor de Krabben kreek zal zijn. Er moet ook wat ge beuren, want de camping voldoet nergens meer aan. De vergunning loopt eind dit jaar af en de overheid gaat eisen stellen waar wij nu al op inspelen. De camping is zwaar ver ouderd. Daarbij komt dat de hele marktsituatie is gewijzigd. De recre ant stelt hogere eisen aan een ac commodatie." Volgens De Visser vallen de kosten ook wel mee. „Het is een kwestie van goed luisteren en lezen. Op dit moment zijn de campinggasten 1100 tot 1200 euro kwijt voor een half jaar. In de nieuwe situatie is dat met financiering vah de bank 1350 euro, maar dan heb je wel een grote re kavel met een eigen riolering. Po sitief benaderen is niet altijd een voudig, maar je komt er wel verder mee. Schelden heeft geen zin. Ik weet ook wel dat het niet leuk is wanneer je oude dingen weg moet doen. Dat vind ik ook sneu, maar het gaat wel om een commercieel verhaal en we geven de mensen keurig netjes de tijd om op de ver andering in te spelen." De ervaring van de projectontwikke laar is, dat de nieuwe opzet met ver koop van de kavels en de oprichting van een vereniging van eigenaren die een beheerder in dienst neemt, goed werkt. „Zelf neem ik ook een perceel, evenals mijn accountant, en die accommodaties gaan de verhuur in. Daarvoor nemen we een tourope rator in de arm." Grotenhuis kocht begin dit jaar camping de Krabbenkreek van de familie Dusink, de huidige exploi tant die nog tot en met het seizoen 2003 het beheer blijft doen. De pro jectontwikkelaar kocht tevens een naastgelegen stuk bouwland waarop een uitbreiding van de camping wordt verwezenlijkt. De Visser wil daarmee in het voorjaar van 2003 beginnen. Hij voert daarover dezer dagen overleg met zowel de ge meente als het waterschap. De huidige eigenaar Chris Dusink maakt duidelijk dat de prijs van 100 euro per m2 die tijdens de presenta tie op zaterdag is genoemd, voor ie dereen als een verrassing kwam. „De hoge eisen waren niet bekend en dat viel de mensen koud op hun dak. De verkoop van de camping vindt niemand erg. Daarover is ie dereen begin dit jaar ook ingelicht. Ook voor modernisering heeft men begrip, maar men had een langere overgangsregeling verwacht omdat eerst de uitbreiding wordt aange legd. Een kavel van 30.000 euro en een wintervaste caravan van 15.000 euro, dat zijn bedragen die de men sen niet kunnen betalen. Het zijn veelal ouderen, families en vrien den, een hele hechte groep mensen die al bijna 20 of sommigen zelfs meer dan 25 jaar op de Krabben kreek staan. De presentatie leidde tot een paniekreactie en acht eigenaren van stacaravans hebben inmiddels een andere plek gevonden: aan de Keetenweg in Stavenisse (de vroe gere camping Quaak), de Zeester in Scherpenisse en op de Wouwse Plantage. Eigenlijk onnodig, want men kan tot en met 2004 in Sint-An- naland blijven staan, maar het tekent de ernst van de situatie." ZIE VERDER PAGINA 9 dividueel op te roepen volgens het systeem dat al langer door de bloed- „Het is aan de ene kant jammer, maar aan de andere kant moeten we er vre de mee hebben dat het niet meer no dig is. Het aantal donors zal wel da len, want ik denk niet dat iedereen bereid is orh in het vervolg nog verder te rijden om bloed te geven. Al onze vrijwilligers werden twee keer per jaar op Tholen ingezet voor de bloed afname, maar er is nog genoeg werk te doen voor onze Rode Kruisafde- ling", aldus voorzitter Boogaard. Vanavond wordt in Haestinge te Sint- Maartensdijk toch geprobeerd om zo veel mogelijk donors voor de toe komst te behouden. Er is een stand aanwezig van Sanquin waar men zich kan opgeven. In ziekenhuis Lievens- berg te Bergen op Zoom wordt zowel op maandag- als op donderdagavond de mogelijkheid geboden om bloed te geven, alsmede ook overdag. Sanquin wijst ook op het ziekenhuis in Dirks land als uitwijkmogelijkheid op even tuele andere avonden. Volgens de stichting Sanquin, be staande uit het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst CLB en de Bloedbanken, is de vraag naar bloed en bloedproducten de laatste ja ren sterk aan het veranderen. De ont wikkeling van de medische weten schap zorgt ervoor, dat de behoefte aan bloedproducten steeds specifieker wordt. Die verandering maakt het noodzakelijk donors steeds meer in- banken wordt gebruikt. Volgens San quin sluiten gezamenlijke bloedafna- mebijeenkomsten, zoals deze nu al zo'n vijftig jaar worden georgani seerd door de afdelingen van het Ro de Kruis, niet meer goed aan op de ei sen die deze tijd stelt. Het is ook niet meer rendabel om met grote bussen en veel personeel op een donderdagavond (Sint-Maartensdijk of Tholen) en een vrijdagavond (Sint- Philipsland) in actie te komen. „Het is een nadeel dat men niet meer in de buurt terecht kan, maar landelijke re gelgeving en de uniforme werkwijze maken de concentratie noodzake lijk", zegt een woordvoerder van Sanquin uit Rotterdam. Donors blij ven ook in de nieuwe situatie een op roep krijgen om naar Bergen op Zoom of Dirksland te komen, maar die planning wordt zo nauwkeurig mogelijk afgestemd op de behoefte aan specifieke bloedproducten. Op dit moment ontvangt het CLB veel ver zoeken om rode bloedcellen te leve ren, heel specifiek cellen met de bloedgroep O positief. De bedoeling is, dat de afdelingen van het Rode Kruis actief betrokken blijven bij de bloedvoorziening. Zij zullen hun aandacht vooral gaan rich ten op de werving en het behoud van donors. Het bestuur van de stichting Platform leefbaar platteland Tholen trekt zich op 15 januari 2003 terug uit het muitifuctioneel centrum (mfc) aan de Kastelijnsweg te Sint-Maartensdijk. Het kernbestuur ziet geen heil in een onderzoek dat de gemeente door een adviesbureau uit Breda laat instellen naar de problemen bij het platform en de armlastige kinder boerderij 't Lamsoortje. Het complex gaat een uiterst ongewisse toe komst tegemoet, tenzij de gemeente jaarlijks 80.000 euro betaalt. Het platform verwijt de gemeente één organisatorische eenheid toch de 'onfatsoenlijk' optreden. „De nu ge toonde betrokkenheid heeft ons ver rast, want toen de situatie van het mfc nog uiterst ongewis was, zei de ge meente dat het om een particulier pro ject ging. Een aantal bestuursleden stonden persoonlijk garant voor het mfc en zouden veel geld hebben ver loren als het project niet was geslaagd. Twee weken nadat de zaak financieel is afgerond, is de gemeente opeens wél geïnteresseerd en benoemt de voorbije situatie als historie die niet meer terzake doet." Het mfc is met tonnen overheidsgeld tot stand gekomen en wordt nauwe lijks gebruikt. De kinderboerderij is na het vertrek van de helpers van Het Gors in financiële moeilijkheden ge raakt, maar 't Lamsoortje heeft een ei gen bestuur dat niet onder het plat form wil functioneren. Volgens plat form-voorzitter mr. G. de Leeuw is meest gewenste structuur en volgens hem is de raadscommissie gemeente lijke ontwikkeling het daar van harte mee eens. „Het bestuur van 't Lam soortje weigert echter iedere vorm van overleg", aldus De Leeuw. De ge meente laat nu een bureau uit Breda uitzoeken wat de meest gewenste structuur is, inclusief de ideale perso nele invulling. De huidige bestuursle den van het platform stellen zich ech ter niet meer beschikbaar. „De werk wijze van de gemeente verontrust ons ten zeerste. Ons heeft altijd voorge staan, dat het project zo breed moge lijk gedragen wordt binnen de Thool se gemeenschap. Opmerkingen vanuit het gemeentehuis dat opening van het mfc op zondag gewoon mogelijk is zoals ook het zwembad in Sint-Maar tensdijk open is, zijn voor het plat form niet verenigbaar met het beleid", aldus De Leeuw. Johan Baaijings als nieuwe r.k. pastor in de regio geïnstalleerd Alles aan het verbouwde uitvaartcentrum is nieuw, zegt leider Theo Jansen Kees Priem (90) ziet na bijna zestig jaar vliegtuigen terug in Engeland EN VERDER... Hele Weihoek autoiuw, te beginnen bij de Schapenweg Vliedberg bij Westkerke kaai Deel Thoolse jeugd geniet van kernenslag en disco Noad '67 verslaat koploper en is weg van onderste plaats EEN GOEDE WIJN EN EEN SCHONE VROUW ZIJN TWEE ZOETE VERGIFTEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Het was een feestelijke opening. De kleuters haalden een stapel kleurige versierde do zen weg bij de ingang, waarna burgemeester W. Nuis achter een papieren kralengor dijn op zoek ging naar de sleutel. De officiële plechtigheid was daarmee nog niet ten einde, want aan de voorzijde van het gebouw werd daarna door negen leerlingen het nieuwe logo van de school onthuld: een kroontje boven Koningin Julianaschool. Er werden ballonnen opgelaten en alle kinderen kregen een schooltas met het nieuwe beeldmerk mee naar huis. Voorzitter RM. Kunst van het schoolbestuur heette in de opgeknapte gemeenschaps ruimte alle genodigden welkom. Hij had naar een overeenkomst gezocht tussen de nieuwbouw en de Bijbel. De kleine raampjes op de hoeken van de lokalen hadden hem daarbij geholpen, zei hij. Dat zijn de raampjes op kleuterhoogte waar 'de juf frouw op de knieën moet gaan om te kunnen zien wat de kleuter ziet'. Afdalen naar het niveau van het kind om het daarna naar en hoger niveau te brengen. Dat is volgens Kunst de kern van het onderwijs. Aan de raampjes zit ook een Bijbelse kant, zo zei hij verwijzend naar het boek Daniël in het Oude Testament. Daniël, opgekweekt aan een vreemd hof dient, de Heere trouw en dreigt het slachtoffer te worden van jaloezie. On der de nieuwe koning Darius wordt het rijk verdeeld in 120 stukken met evenzoveel stadhouders en drie rijksbestuurders of vorsten waarvan Daniël er een is. Hij doet het zo goed dat de koning hem meer macht wil geven. Zie verder pagina 9. De kleuters verzamelden zich op het nieuwe schoolplein voor de officiële opening door burgemeester W. Nuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1