Thoolse politiek moet keuzes maken Budelpack schrapt 18 arbeidsplaatsen Amerikaanse vlag standerdmolen, ambachtsherenhuis vaker open 8% KORTING ELKE NIEUWE NISSAN Ze kwam voor een praatje maar kreeg een lintje vanaf vandaag AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT MET Taptoe OVM week vervroegd Toptien jeugd overtredingen Donderdag 19 september 2002 58e jaargang no. 44 Krappe beurs vraagt creativiteit Jeugdraad Reorganisatie afdeling levensmiddelen Om haar klanten te kunnen houden, moet Budelpack de prijzen met 20 tot 30% verlagen. Daarvoor is een plan ontwikkeld, dat de kosten met 10% doet dalen. De afde ling levensmiddelen in Budelpack 1, waar 250 mensen werken, wordt gereorganiseerd. Er vervallen 18 arbeids plaatsen, maar door interne overplaatsingen en natuurlijk verloop blijft het aantal gedwongen ontslagen beperkt. Voor de zomervakantie van 2003 moet de herstructure ring voltooid zijn. Open monumentendag met meelbaal in Hervormde kerk Sint-Philipsland De open monumentendag trok zaterdag honderden be zoekers. Eigen bewoners en oud-inwoners, maar ook be zoekers van buiten de gemeente Tholen. Het eerste op treden van het shanty koor in Tholen trok zo'n 170 luisteraars. De geschiedkundige kring Bergen op Zoom bracht bijna zestig leden op de been die enkele monu menten in hun Zeeuwse buurgemeente bezocht. Op de standerdmolen in Sint-Annaland wapperde de Ameri kaanse vlag, in Sint-Philipsland bespeelden bezoekers het orgel van de achthoekige zaalkerk en in het am bachtsherenhuis in Oud-Vossemeer vroegen belangstel lenden zich af waarom er niet 'meer met het gebouw ge daan wordt.' Schaapherder Kijk snel op pagina 18 Van den Donker kandidaat voor Zeeuwse staten Geen huizen in Sint-Philipsland en Sint-Annaland Riet van der Munnik ridder Oranje Nassau Ze kwam om een inleiding te houden over het oprichten van een leeskring, maar ze kreeg een lintje. Riet van der Munnik-van Willigenburg (62) werd dinsdagmiddag benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau voor al het vrijwilligerswerk dat ze in de afgelopen 22 jaar heeft verricht. Ze had er volstrekt niet op gerekend en was er beduusd van. T Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl .advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: wwwjeeadrachtb.Qde.nl Het enkje7wiivf$blad Üc&de;S,treëk Tholen en Sinp^jJlpVlgad-waarin opgenomen de Thool3efc^dfant Advertentieblad Bankr^cbsi^^l^9)lg5j5^fi ^Kp^g>)*f07 Ahnnnemenl>>LdJ'ffr pfif tïalfe^ir 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het zal niet makkelijk zijn om de komende jaren alle voornemens te re aliseren die de gemeenteraad na de verkiezingen in het beleidspro gramma 'Kleur bekennen' heeft opgenomen. Het programma was al dermate ambitieus dat het beschikbare geld bij lange na niet voldoende was, zodat aan bezuinigingen en lastenverzwaring voor de inwoners niet viel te ontkomen. De economische teruggang van het moment noopt Tholen tot een voorzichtig financieel beleid, schrijven burge meester en wethouders in de beleidsbrief bij de begroting voor volgend jaar. Er zullen keuzes gemaakt moeten worden. De gemeente houdt er rekening mee, dat de aangekondigde overheidsbe zuinigingen haar niet ongemoeid zul len laten. Vandaar dat voorzichtige beleid, waarbij zonodig minder geld wordt uitgetrokken voor bepaalde voornemens. Creativiteit zal nodig zijn om alle wensen te realiseren, zo nodig moeten keuzes worden ge maakt. Om tegenvallers op te kunnen vangen, zou het goed zijn om een fi nanciële buffer te hebben, vinden b. en w. Ze stellen ook, dat voor bepaal de voornemens nog helemaal geen geld is geraamd. Zoals voor eventuele nieuwbouw van de scholen voor voortgezet onderwijs. Terwijl mo menteel de discussie wordt gevoerd over het al dan niet verplaatsen van het Scheldecollege van Sint-Maar tensdijk naar Tholen. De begroting 2003 heeft een voordelig saldo en dat willen b. en w. voorlopig toevoegen aan de algemene reserve. Voor nieuw beleid is er in de begro ting weinig ruimte. Het beleid van de afgelopen jaren heeft ertoe geleid dat de lasten voor de inwoners relatief laag zijn gebleven, maar anderzijds is een achterstand ontstaan in beleids- en beheerszaken. Algemeen wordt, aldus het college, ingezien dat op vele terreinen een inhaalslag nodig is. De tarieven van de gemeente stijgen vol gend jaar met gemiddeld 11 de on- roerende-zaakbelasting (ozb) wordt met 16% verhoogd. Die lastenver zwaring moet goed uitgelegd worden aan de inwoners, in combinatie met het realiseren van de zaken waarvoor dat geld nodig is. Het kabinet schaft ook de Zalmsnip af, een korting die Tholen de afgelopen jaren via de af valstoffenheffing aan de inwoners gaf. En in 2005 zou de ozb voor wo ningen moeten verdwijnen. Het ge meentebestuur voorziet geen finan cieel voordeel voor de inwoners, maar een lastenverschuiving door de koppeling aan een nieuw zorgstelsel. Onduidelijk is nog hoe de gemeenten gecompenseerd gaan worden. De ozb is de belangrijkste eigen inkomsten bron, goed voor 5,25% van het Thoolse begrotingsbudget. Bestuurlijke vernieuwing en het be trekken van de inwoners bij het be leid (interactief) krijgen veel aan dacht. Georganiseerde burgerpar ticipatie in woonkernen wil het ge meentebestuur financieel stimuleren en momenteel wordt de instelling van een jeugdraad voorbereid. Pu blieke dienstverlening en de interne en externe communicatie bij de ge meente worden de komende jaren verbeterd. ZIE VERDER PAGINA Het personeel is gisteren ingelicht over de voornemens, nadat dinsdag middag de ondernemingsraad om ad vies was gevraagd. Er zijn interne ver bouwingen en verhuizingen nodig voor de operatie. De tijdelijke kanto ren die ter hoogte van de vroegere zui veringsinstallatie zijn opgesteld, ver dwijnen. De vrijkomende ruimte is hard nodig als parkeergelegenheid. „We gaan onze beschikbare facilitei ten maximaal benutten", zegt direc teur Jan Bakker van Budelpack Ne derland, waaronder de twee vesti gingen in Poortvliet en de vestiging Bodegraven vallen Hoewel het aantal ontslagen beperkt blijft, noemt Bak ker de herstructurering ingrijpend. „De organisatie wordt flink aangepast en veel mensen krijgen een andere lei dinggevende. Om ze voor te bereiden op de herstructurering, hebben we de medewerkers in maart en juni ook al ingelicht over de noodzakelijke veran deringen. En gisteren was de derde bijeenkomst. Onze doelstelling is om enerzijds het risicoprofiel van Budel pack 1 te verminderen, anderzijds vin den belangrijke klanten ons in toene mende mate te duur worden. Daarom gaan we ons specialiseren in een be perkt aantal verpakkingstechnieken. Dankzij die kostenverlaging worden onze prijzen concurrerender en dat komt de continuïteit van de onderne ming ten goede." ZIE VERDER PAGINA 11 Foto-onderschrift. Naar schatting 700 bezoekers deden Tholen-stad aan. De Gasthuiskapel en het voormalige stadhuis waren opengesteld, maar ook de molen, de rooms-katholieke kerk op de Markt en de Grote Kerk. Die ontving zo'n 150 belangstellenden, plus de ge schiedkundige kring uit Bergen op Zoom. Het eerste optreden van het shantykoor Het Veerse scheepstuig met zeemansliederen aan de Kaay trok zo'n 170 luisteraars. Het twee de optreden werd bijgewoond door zo'n 90 mensen. Een van de kleine monumenten be trof de Nederlands Hervormde kerk aan de Kerkring in Sint-Philipsland. De heemkundekring Philipuslandt verzorgt hier voor de tweede maal de open monumentendag. De zaal kerk uit 1668 werd door ongeveer 50 mensen bezocht. Jan Kempe- neers van de kring is niet ontevre den over de belangstelling. „Veel mensen kwamen uit Sint-Philips land zelf en Anna Jacobapolder, maar ook van het eiland Tholen en daarbuiten. Het valt niet tegen. Het is de moeite waard om als kerk daarvoor open te zijn." De organist die zou komen spelen, was verhinderd, maar toch klinkt er geregeld orgelspel door de kerk. Or ganist Job Jansens uit Tholen bij voorbeeld weet de weg naar de toet sen wel te vinden. Ook een bezoekster uit Wilhelminadorp vraagt of ze mag spelen. „U komt als geroepen," zegt Kempeneers. Ook zij gaat de trap op. Teruggeko men is ze vol lof over het orgel: 'Heerlijk soepel'. Ze is organiste in de kerk van Wilhelminadorp en doel op de monumentendag met haar man Tholen aan. Niet alleen het or gel maakt indruk, ook het zaalkerk je dat ze als een 'intiem gebouw' kenschetst. Dat wordt mede veroor zaakt door de gebruikte verf, een zachtgroene kleur, waarmee het in terieur in 1985/1986 is geschilderd. De heemkundekring heeft er ook een kleine foto-tentoonstelling inge richt. Luchtopnamen van het dorp, straten, woningen en de kerk. Tek sten uit de kerkenraadshandelingen waaruit Kempeneers heeft kunnen opmaken dat er al in 1659 een klok gekocht is die 114 pond woog en 14,5 stuivers per pond kostte. De staten van Zeeland deden ook een duit in het zakje: 'tien ponden Vlaems' voor de klok. Het wapen van Philips- land werd 'daerin gegoten'. Maar er liggen ook portretten van bekende dorpsfiguren. Een van de afgebeelde personen betreft Boude- wijn Guiljam die als schaapherder met zijn kudde door heel Nederland trok en nationale bekendheid ver wierf. Opmerkelijk is de meelbaal uit de Tweede Wereloorlog die te zien is. De linnen zak is van Duitse herkomst, de adelaar en het haken kruis zijn er nog op te herkennen. De zak is afkomstig van een binnen vaartschip dat door de Engelsen in de Krabbenkreek is beschoten. De scheepjes (door de Duiters gevor derd) zijn gezonken op het slik en later naar de haven van Sint-Philips land gesleept. De zakken meel ble ven drijven en spoelden aan de dijk en in de haven aan. Het meel werd gebruikt als varkensvoer (door het zoute water was het ongeschikt voor menselijke consumptie). De standerdmolen in Sint-Annaland trok zo'n 25 bezoekers. Dat zijn er volgens molenaar Maris Kodde meer dan op de jaarlijkse molendag in mei. Er was een groepje dames op de fiets, maar ook een oud-mole naar uit Piershil. Bijzonder was dat niet de monumentendagvlag in de top van de molen wapperde, maar de Amerikaanse vlag. De 'stars and stripes' zijn een gift van oud-Sint- Annalander Jo Keur die in de Ver enigde Staten woont en ooit aan de molenaar had beloofd de vlag te zullen laten bezorgen. Dat gebeurde onlangs via een familielid van Keur dat in Amerika op bezoek was ge weest. Maar ook de vlag van Sint-Anna land was te zien aan de vier wieken van de molen (met een vlucht van 21,80 meter) die al vroeg in wer king werd gesteld door de hulp van Kodde: J. de Jonge liet om tien over zeven al de wieken draaien van de oudste molen in de gemeente Tho len die nodig aan restauratie toe is. De bezoekers konden met eigen ogen constateren wat de vernieti gende werking is van de bonte knaagkever die de houten molen al jaren in zijn greep heeft. Het ambachtsherenhuis in Oud-Vos- semeer werd ook goed bezocht. Vo rig jaar kwamen er zo'n 60 bezoe kers, dit jaar kwamen er 80 personen een kijkje nemen in het pand. Veel inwoners betraden voor het eerst het monumentale pand van de heerlijkheden Oud- en Nieuw- Vóssemeer en Vrijberghe. Maar ook oud-inwoners en bezoekers van el ders die speciaal voor dit gebouw kwamen waar vanaf 1767 het dorps bestuur zetelde en recht werd ge sproken. ZIE VERDER PAGINA 3 de gemeenteraad vastgesteld wor den. Er liggen diverse bezwaren, onder meer van de inspectie van het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu. In een op te stellen nota woonbe leid zal het gemeentebestuur vol gend jaar onder meer het groeibe- leid voor de woonkernen aandacht geven. Ook komt er een plan voor woningbouwontwikkeling in Sta- venisse en zal het bestemmings plan Buitengebied vastgesteld worden. Voor de periode tot 2006 willen b. en w. 'brede' dorpen plannen maken voor Sint-Maar tensdijk, Tholen en Stavenisse. Een aantal bestemmingsplannen wordt geactualiseerd: de komplan- nen voor Tholen, Sint-Maartens dijk, Sint-Philipsland en Anna Ja cobapolder, alsmede voor de bedrijventerreinen Slabbecoorn- polder en Welgelegen. Advertentie I.M. Zowel raadslid Jaap van den Donker als commissielid Désiré Suijker- buijk, beiden uit Tholen, hebben zich kandidaat gesteld voor het lijst trekkerschap van D66 voor de Zeeuwse statenverkiezingen in maart 2003. Er zijn echter vijf kan didaten voor het lijsttrekkerschap. Naast de twee Tholenaren zijn dat Alex Hijgenaar uit Bruinisse, Ruud Nakman uit Middelburg en als enige vrouw, Jikkie van der Giessen uit Veere. De leden van D66 kiezen 28 september in Goes de lijsttrekker. De overige kandidaten worden met een poststemming later dit jaar ge kozen. De taptoe van Oud-Vossemeers' Muziekvereniging, die traditioneel op de eerste zaterdag in oktober wordt gehouden, is een week ver vroegd. Nu komen 28 september de liefhebbers van fanfaremuziek en show aan hun trekken tijdens de 23ste uitvoering van de Oud-Vosse- meerse taptoe. Vanaf 19.30 uur zijn er op het dorpsplein aan de Raad huisstraat afwisselend optredens van OVM, tamboer- en trompetterkorps Ahoy uit Rotterdam en showband New Adventure uit Zeeuws-Vlaan- deren. Na shows van de individuele muziekgezelschappen wordt de tap toe afgesloten met een gezamenlijk optreden. Hierbij worden achtereen volgens het koraal Blijf bij mij Heer en ons volkslied het Wilhelmus ten gehore gebracht. De avond is zoals gewoonlijk voor iedereen vrij toe gankelijk, maar om de kosten van het evenement enigszins te dekken, komen collectanten van OVM weer bij het publiek langs voor een vrij willige bijdrage. Te hard rijden staat op nummer 1 in de toptien van Thoolse jongeren als het gaat om het overtreden van de wet. Dat blijkt uit cijfers van de Zeeuwse politie die opgenomen zijn in de folder die deze week aan de jongeren is toegestuurd over het gemeentelijke jeugdbeleid. Het gaat over een periode van drie maanden. Met 32,1 procent blijft de snelheidsovertreding net voor zwartrijden in het openbaar ver voer (31,3%) op nummer twee. Nummer drie is het lastigvallen van personen (22,2%), 4. bedrei ging/ intimidatie 19,6%, 5. open baar urineren 19,4%, 6. verwisse len van prijsjes in winkels 18,4%, 7. openbare dronkenschap 17%, 8. discriminatie (nationaliteit) 15,7%, 9. winkeldiefstal tot 5 euro 13,6% en 10. vernielen van paaltjes langs de weg 13,2%. Het zijn allemaal geen zware over tredingen, zo schrijft de gemeente, maar er is 'wel genoeg' reden om er veel aandacht aan te geven. In de gemeente wonen 1674 jongeren tussen de 10 en 14 jaar en 1533 tussen de 15 en 19 jaar. Zie ook pagina 3. Volgend jaar worden er nog geen nieuwe huizen gebouwd in Sint- Annaland en Sint-Philipsland. Van de 225 woningen die zijn voor zien, verrijst 95% in Tholen-stad (Stadszicht en Waterfront) en Oud-Vossemeer (Welhoek). De rest wordt verspreid over de ge meente gebouwd, schrijven burge meester en wethouders in de be leidsbrief bij de gemeente begroting. Voor de uitbreidings plannen Vroonstede en Graefnisse worden nog geen bouwactiviteiten voorzien. Aan de westkant van Sint-Philipsland (Graefnisse) wordt momenteel het terrein al wel bouwrijp gemaakt. Plan Vroonstede (aan de zuidwestkant van Sint-Annaland) moet nog door „Is dit wel de goede bijeenkomst?" zei ze toen ze op burgemeester W. Nuis stuitte in de hal van het gemeentehuis. Ze verwachtte een groep dames voor wie ze een praatje zou houden over het oprichten van een leeskring voor de Hervormde kerk. Ze was daarvoor gevraagd door A. Boxhoorn en A. van de Velde van de NCVB (Nederlandse christelijke vrouwen bond) uit Tholen die met haar mee waren gekomen. In de burgerzaal zat een heel ander ge zelschap. Haar man, haar kinderen, familie, bekenden en zelfs een schoolvriendin. „Hé ben jij er ook. Hé jij ook al?" Ze was volledig verrast. Volgens Nuis was ze nu uit de schaduw van haar man getreden die van 1986 tot 2000 bur gemeester van de gemeente Tholen was, en stond ze zelf ineens in het volle daglicht. Haar werk als vrijwilligster was niet onopgemerkt gebleven. Ze deed het volgens Nuis met ver ve en met een grote maatschappelijke betrokkenheid. „U was het klankbord voor uw man, maar er was behoefte aan meer." Nuis prees haar organisatietalent, haar geduld en diplo matieke optreden waarmee ze steeds een draagvlak wist te scheppen voor de activiteiten die ze ontplooide. „U had een duidelijk doel voor ogen, was stimulerend, met een groot verantwoordelijkheidsgevoel en plichtsbetrachting. Waarom bent u geen burgemeester ge worden?" Inmiddels is het echtpaar verhuisd naar IJhorst (gemeente Staphorst) in afwach ting van de nieuwe woning in Steenwijk (Overijssel). In 2000 was ze oprichtster en tijde lijk voorzitter van de stichting netwerk vrijwilligers in de zorgsector, van 1998 tot 2000 voorleesoma bij de peuterspeelzaal in Tholen, van 1997 tot 2002 lid van het wijkteam van de Gereformeerde Kerk van Tholen, oprichtster en 1995-2000 voorzitter van het CDA- vrouwenberaad, 1994-1998 lid van de gemeentelijke 'denktank' voor ouderen, 1994 op richtster van de leeskring NCVB, 1993-1999 algemeen en vice-voorzitter van NCVB Tho len en 1993 leidster van organisatie manifestatie Oud met Jong. Zie verder pagina 3. Jeugd niet alleen aanspreken, ook naar hen luisteren, zegt nieuwe jongerenwerker CNV'er Hans Boulogne vertegenwoordigt bouwvakkers met verve EN VERDER... Drie kleurige nieuwe lokalen bij Kon. Julianaschool Vossemeerse ondernemers organiseren open dag Wind staat verkeerd voor vissers op w.k. in België EEN CRITICUS IS EEN MAN DIE WONDEREN VERWACHT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Onder valse voorwendsels was Riet van der Munnik-van Willigenburg naar Tholen gelokt. Behalve haar man waren ook haar kinderen Henk-Jan en Elly getuige van het opspelden van de koninklijke onderscheiding. Freek Boudeling uit Anna Jacobapolder zesde keer nationaal ploegkampioen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1