Eigenlijk is de verhuizing van Scheldecollege heel dure gok' Taalachterstand basisschool zal elk jaar worden bekeken Aannames, onzekerheden en wat willen ouders eigenlijk? Achterstanden sociale zaken snel verbeteren Driedaags computerfeest in de Wimpel Donderdag 12 september 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Het bestuur van het Scheldecollege in Bergen op Zoom dient eerst met een duidelijk beleidsplan te komen, voor dat de gemeenteraad de geplande verhuizing van de school uit Sint-Maartensdijk naar Tholen kan ondersteu nen. De raadscommissie welzijn en onderwijs gaf don derdagavond onder die voorwaarde groen licht, hoewel er nog verschillende onzekerheden zijn. „Maar zeker heid heb je nooit. Eigenlijk is de verplaatsing van het Scheldecollege een heel dure gok", zei J. van den Don ker (D66). Uitstraling Hard gelag Simplistisch Ervaren mensen Huisvesting Overlast jeugd Oud-Vossemeer wordt onderzocht Van Kempen laat ruimte voor toekomstige subsidie bijzondere scholen Het beleid voor het bijspijkeren van leerachterstanden wordt niet voor vier jaar vastgelegd, maar elk jaar op nieuw bekeken. Daarmee blijft er nog een opening voor de Eben Haëzerschool in Tholen en de School met de Bijbel in Sint-Annaland die 1 jaar geld hebben gekregen van de gemeente, maar de extra inzet van leerkrachten in het schooljaar 2002/2003 zelf moeten betalen. „De twee scholen kunnen spijtig genoeg nu niet meedoen, daar is geen geld voor, maar ik wil ruimte houden voor het vol gende schooljaar en me niet vastleggen voor vier jaar", zei wethouder Van Kempen. Water in de wijn Versnippering Ook PvdA-raadslid mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen sprak over een gok, maar wethouder van onderwijs W.C. van Kempen nam daar afstand van. „In onderwijsland praat je niet over een gok, maar het is best een flinke opgaaf voor het Scheldecolle ge om voor Tholen een plan te ont wikkelen dat perspectief biedt. Het gemeentebestuur gaat het om be houd en versterking van openbaar voortgezet onderwijs binnen de ge meente, al is de verhuizing voor Sint-Maartensdijk vervelend. Vanuit de oostelijke helft van het eiland kiezen de ouders nu echter gelijk voor Bergen op Zoom. Met het Scheldecollege in Tholen en een breder aanbod kan dat mogelijk om gebogen worden. Als de school de rug daar onder zet, doen wij dat ook omdat het om een heel goede zaak gaat. Maar je moet van een aantal aannames uitgaan." De wethouder was het met zowel -v. Van den Donker als Van Belzen eens, dat er in 1986 verkeerd gehan deld Was door huishoudschool de Oesterschelp en de gemeentelijke mavo, beide uit Tholen, naar Sint- Maartensdijk te laten verhuizen, on der hetzelfde dak als de lts. „We hebben nu de kans om terug te stappen, want als we het Schelde college in Sint-Maartensdijk laten, ben ik bevreesd voor verdere afslan king. We moeten dan ook niet meer achterom kijken, maar de mogelijk heden benutten en de school op een goede manier in de benen houden. Ons college heeft daar best moeite mee, want Sint-Maartensdijk raakt dan weer een voorziening kwijt. Maar alleen in Tholen zijn er goede mogelijkheden voor het Scheldecol lege", aldus Van Kempen, die ech ter 'geen kunstgrepen wil om een bepaalde voorziening in de benen te houden.' Van den Donker wilde die mogelijk heid, ondanks de onzekerheden, ook benutten. „De school moet dan wel kans zien om met een goed plan te komen door het aanbod te verbre den en vooral de theoretische rich ting te benadrukken. Na de fusie in 1986 is dat weggepoetst en binnen de kortste keren moest de mavo dicht. Het is nu geheel afhankelijk van de school wat er gebeurt, maar met een goed reclameplan en een modern gebouw zijn er mogelijkhe den. Tholen groeit immers nog steeds en openbaar onderwijs blijft nodig in deze gemeente. Destijds waren er 700 leerlingen op drie scholen (gem. mavo, lhno, lts) waarvan alleen al 400 (de Oester schelp en gem. mavo) in Tholen, dus potentieel is er wel. Leerlingen kiezen tegenwoordig steeds meer zelf in plaats van hun ouders, dus de uitstraling van de school naar de leerlingen moet goed zijn. Ouders willen hun kinderen graag dicht bij huis houden, maar de leerlingen zijn daarvan alleen te overtuigen als de school aantrekkingskracht heeft. Er is nu eenmaal een gang naar Bergen op Zoom ontstaan en die loop buig je zomaar niet om. De kwaliteit van het onderwijs is op het Scheldecol lege in Sint-Maartensdijk niet in het geding. Daar ligt het niet aan, maar de school moet wel voor een goed plan zorgen met een theoretische leerweg. Daar hangt alles van af en daarna kunnen we als gemeenteraad een besluit nemen", zei het D66- raadslid. P. van Belzen trok dezelfde conclu sie. „Ze hadden destijds voor de brug moeten gaan liggen, want nu zitten we met de gebakken peren. In het verleden is de fout van de verplaatsing naar Sint-Maartens dijk gemaakt, maar niemand zegt dat de leerlingen straks, met het Scheldecollege in Tholen, beslist op het eiland zullen blijven. Men wil de wereld verkennen en elders proeven. Misschien is het aanbod te smal en dat lokt de leerlingen niet en de ouders evenmin. Dat is Het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk kan wat leerlingenaantal betreft, nog zeker vier jaar doorgaan. de achilleshiel, maar wij onder schrijven het behoud van twee scholen voor voortgezet onderwijs. Dat zijn Thoolse voorzieningen die we willen behouden. Daarvoor heb je wel voldoende leerlingen nodig en wat dat betreft, zitten we nu op een hellend vlak. Er moet snel ge handeld worden en de keuze ligt bij het Scheldecollege dat de voor waarden moet vervullen. Dat is het kernpunt", aldus het CU-raadslid. Het CDA onderschreef bij monde van mevr. M. Ligtendag-Quist eveneens het behoud van zowel het Calvijncollege als het Scheldecol lege, maar verwacht van de laatste school een duidelijk plan en een goed beleid. „Het verliezen van deze voorzie ning zou voor Sint-Maartensdijk een hard gelag zijn", stelde H.W. van Eenennaam. „Het behoud van openbaar voortgezet onderwijs is een maatschappelijk belang, zowel voor het bedrijfsleven als voor ou ders en kinderen, die dicht bij huis terecht kunnen. Op voorhand zijn wij niet tegen verplaatsing van het Scheldecollege naar Tholen, maar wat kost dat? Het rijk geeft geen aparte vergoeding voor nieuw bouw en in het raadsprogramma Kleur bekennen staat het Schelde college op de B-lijst. De vraag is verder: is de gemengde en theore tische leerweg haalbaar? Ons lijkt meer onderzoek nodig omdat de ouders van de basisschoolleerlin gen van de groepen 1 tot en met 7 niet naar hun mening is gevraagd. Zonder die informatie ontstaat er een vertekend beeld", meende het SGP-raadslid. De PvdA wilde ook meer gegevens. „Er is te weinig gekeken naar de be hoefte van de doelgroep", zei mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen. „Wij willen er veel aan doen om het openbaar voortgezet onderwijs, dat onder grote druk staat, te behouden. Alle leerlingen tot 14 jaar zouden op Tholen les moeten kunnen krij gen. We zien nu, dat er in het derde leerjaar van het Scheldecollege veel instroom is van leerlingen die eerst voor hogere opleidingen elders heb ben gekozen, maar wat bij nader in zien toch niet de goede keuze was. Op 12-jarige leeftijd moeten kinde ren nu al kiezen en veel adviezen zijn hoger gericht. Ook ouders ho pen op een hoger niveau voor hun kinderen en dan gaat men al snel el ders naar school." Mevr. Van der Wal noemde het 'voorbarig en erg simplistisch' om alleen verhuizing naar Tholen onder ogen te zien. „Er is ook onderzoek nodig naar de onderwijsplannen bij de buurgemeenten." ABT-commissielid mevr. J. Deur- loo-Bolier sprak zich uit voor het behoud van het Scheldecollege voor Tholen. „Maar wel met een breder aanbod, anders is de school geen lang leven beschoren." Mevr. M.K. van Gorsel-de Oude noemde het prachtig als het Schel decollege in Tholen levensvatbaar zou zijn. „Er zijn echter teveel ver moedens in het rapport. Het belang van het kind dient voorop te staan en ik vraag me af, of de kwaliteit goed kan zijn als er nog meer stu dierichtingen komen." Het VVD- commissielid zat ook niet per se aan Tholen vastgebakken. „Een kind moet je de wereld in helpen en dan moet je ze niet voor de brug willen houden." Het motief van de grote reisafstand vond mevr. Van Gorsel niet sterk. „Telt dat dan niet voor de havo- en vwo-leerlingen die buiten de gemeente op school gaan?" In 1986 was de afstand van 12 km de reden voor de fusie van de lhno, gem. mavo en lts. „Speelt dat nu niet meer en wat is de ondergrens om een nevenvestiging in stand te houden", aldus het VVD-commis- sielid. Onderzoeker W.A.J. Sandtke van organisatie-adviesbureau Van Beek- veld en Terpstra was ook aanwezig tijdens de commissievergadering. Hij bracht naar voren dat er in het rapport voldoende aandacht was be steed aan de prognoses voor het Scheldecollege. „Er staan leerlin- gencijfers in, maar er is ook gespro ken met directeuren van basisscho len over wat zij hun leerlingen adviseren. Die ervaring is gebaseerd op vele jaren." Mevr. Van der Wal vroeg zich echter af, of de directeur van een basis school voldoende zicht heeft op de toekomst. „Ik wil graag ook de keu ze van de ouders onderzoeken." Van Eenennaam was het daarmee eens. „Ik ben ervan overtuigd, dat zo'n onderzoek meer kost dan het ople vert", liet Sandtke weten. „Onder schat de directeuren van de basis scholen niet. Zij doen dit werk al ja ren. Het zijn zeer ervaren mensen bij wie de advisering in goede han den is." Wethouder Van Kempen dacht evenmin dat er meer gegevens bo ven water te halen zijn. „De zaak is te belangrijk om niet alle zorgvul digheid te betrachten, maar je gaat ook geen werk op je nek halen zon der perspectief." PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde hield echter vast, dat het college verder onderzoek en de re gionale onderwijsontwikkelingen moet bekijken, voordat het voorstel over verplaatsing van het Schelde college aan de gemeenteraad wordt voorgelegd. Op de andere vragen in de commis sie zei Sandtke, dat 240 leerlingen de wettelijke minimumgrens is voor' een school als het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk. „Je mag vier jaar onder die 240 leerlingen zitten voordat de school opgeheven wordt. Maar 240 leerlingen is te mager om de school economisch in stand te houden." Voor de verhuizing naai1 Tholen wordt 300 leerlingen als ide aal genoemd. De afstand van 12 km tussen hoofdvestiging en nevenves tiging is er nog steeds, maar wan- neer 30% van de leerlingen buiten de hoofdvestiging zit, dan krijgt de school 250.000 gulden extra voor een eigen directeur en een conciër ge, aldus Sandtke. Ten aanzien van de financiering van eventuele nieuwbouw zei wethou der Van Kempen, dat de huisvesting voor rekening van de gemeente is, „Het komend halfjaar gaan we de onderwijshuisvesting in beeld bren gen. Eerst komt de situatie voor de twee basisscholen in Sint-Annaland aan bod en daarna Tholen. Gezien de verwachte groei verwachten we voor de vier basisscholen daar bin nen vijfjaar toch een oplossing voor de huisvesting te moeten hebben." Met alleen het voorbehoud van de PvdA ging de commissie tenslotte akkoord met de medewerking aan de verhuizing van het Scheldecolle ge, maar eerst moet de centrale di rectie dan een beleidsplan opstellen waarin o.a. een breder onderwijs aanbod is geregeld. Ook de vroege re mavo-leerlingen, de tegenwoordi ge theoretische leerweg, moeten dan weer bij het Scheldecollege in Tho len terecht kunnen. De jeugdwerkspecialist van de Thoolse politie en de jeugd- en jongerenwerkster hebben er al aan dacht aan besteed, maar de over last van jongeren in de dorpskom van Oud-Vossemeer blijft aanhou den. „Zeven avonden per week harde muziek, baldadigheid en vernieling van straatmeubilair, waarvan de omwonenden behoor lijke hinder ondervinden", zei H.W. van Eenennaam donderdag avond in de commissie welzijn en onderwijs. Hij wist dat de burge meester ook al ingelicht was, maar omdat de overlast blijft aanhouden vond het SGP-raadslid actie van b. en w. gewenst. „Het college moet aandacht aan deze problemen be steden, zodat de bewoners gevrij waard worden van die overlast. Want het lijkt te escaleren." Van Eenennaam herinnerde aan de inloopavond op 27 augustus over de skatebaan in Oud-Vossemeer. „De jeugd heeft zich toen van een heel goede kant laten zien en de bewoners waren over het algemeen ook positief. Maar waren die jon geren nu dezelfde als de 10 tot 20 jongeren van 14 tot 20 jaar die op de hoek Molenstraat/Raadhuis- straat/F.D. Rooseveltstraat rond hangen en overlast veroorzaken?", vroeg het SGP-raadslid zich af. ABT-commissielid mevr. J. Deur- loo-Bolier meende dat het om twee verschillende groepen ging. „Mijn familie in Oud-Vossemeer is er zeer sceptisch over dat de skate baan de problemen in de dorpskom oplost. Er zijn daar zelfs drugs dealers actief." D66-raadslid J. van den Donker bracht naar voren, dat verveling vaak de oorzaak is van overlast. „Als je die verveling wegneemt, kan de hinder opgelost zijn. Het kan echter geen kwaad om de pro blemen te onderzoeken." Wethouder van jeugdzaken mevr. drs. M.A.E. Velthuis had de verga dering al verlaten toen Van Eenen naam met zijn vragen kwam. Het college zal nu schriftelijk tot actie aangespoord worden. De SGP en de PvdA vinden dat de achterstanden op de afdeling sociale zaken van de gemeente Tholen snel opgelost moeten worden. M.J. Klippel citeerde in de raadscommissie welzijn en on derwijs donderdagavond uit een accountantsrapport van Deloitte en Touche over 2001. Daaruit kwamen tekortkomingen naar vo ren op het gebied van heronder zoeken voor de uitvoering van de algemene bijstandswet. De ge meente liep daardoor risico boe tes te krijgen. Verder waren er fouten gemaakt bij terugvorde ring van uitkeringsgelden. Perso neelswisselingen, vakantie en ziekte bleken de oorzaak te zijn van de achterstanden. „Het is echter niet voor de eerste keer dat we van deze tekortkomingen ho ren", zei Klippel. „Daarom vraag ik opnieuw aandacht voor deze capaciteitsproblemen bij de ge meente, want er is eindelijk een keer verbetering nodig", aldus het SGP-raadslid. P. van Belzen meende echter, dat de problemen inmiddels waren opgelost. Hij had geen behoefte aan actie. PvdA-raadslid M.A.H. den Haan daarentegen wel. Die was het met Klippel eens, dat al verschillende keren over de ach terstanden gesproken is. Antwoord kwam er echter niet. Wethouder mevr. drs. M.A.E. Velt huis had de vergadering al verla ten en hoewel er met sectordirec teur Van den Kieboom en afde lingshoofd mevr. Pleune ook mensen voorhanden waren die een antwoord konden geven, ver wees commissievoorzitter M.A.J. van der Linde de zaak door naar de oktobervergadering. „Dan zul len we de portefeuillehouder uit nodigen." Jongeren die gek zijn van computer spelletjes kunnen in de herfstvakan tie in Sint-Philipsland terecht. Drie dagen lang organiseren Erik van Pienbroek, Pim Polderman, Peter van Welt en Sebastian Berm in de Wimpel een LAN-party waar plaats is voor 75 deelnemers. Centraal bij zo'n LAN-party (local area net work) staat het nerwerk dat de com puters (iedere deelnemer brengt zijn eigen computer en monitor mee) met elkaar verbindt. Met dat net werk - 10/100 Mbit switched met Gbit uplinks - kun je dezelfde din gen doen als met internet, maar dan flink sneller. Bovendien heb je geen last van haperen of vertraging door een slechte verbinding. Voor de bekendste 'games' zullen er competities zijn op de LAN-party. Behalve spelletjes spelen, kunnen deelnemers bestanden met elkaar uitwisselen en met elkaar praten over de nieuwste dingen op compu ter- en gamegebied. De happening begint op maandag 21 oktober en gaat door tot woensdag. Daarom is in het gebouw een slaapruimte inge richt en ook zijn twee douches be schikbaar, terwijl aan de bar het no dige verkrijgbaar zal zijn. Naast kaarten om drie dagen mee te doen zijn er dagkaarten te koop, als mede bezoekerskaarten voor be langstellenden. Meer informatie over de LAN-party op de website www.lan-xperience.2y.net, of bij Sebastian Berm (tel. 0167-573754 of e-mail: sberm@zeelandnet.nl). Op het oostelijke deel van de Tho- lenseweg in Halsteren, waar een maximum snelheid geldt van 50 km/u, zijn donderdagmorgen ne gentig hardrijders bekeurd. Tussen kwart over tien en kwart over elf passeerden 387 voertuigen, zodat bijna een kwart in overtreding was. De grootste snelheidsduivel reed maar liefst 110 km/u. VERVOLG VAN VOORPAGINA De raadscommissie benadrukte wel, dat het Scheldecollege nu aan zet is, maar ging niet in op de onzekerheid daarover. Volgens het onderzoeksrap port bestaat er bij de centrale directie van het Scheldecollege in Bergen op Zoom namelijk 'een uiterst voorzich tige houding.' „Men mijdt in dit sta dium risico's. Er bestaat scepsis ten aanzien van de haalbaarheid van ver breding van het onderwijsaanbod. Voorts brengen regionale ontwikke lingen op bestuursniveau mee, dat de toekomst lastig in te schatten is: bestuurlijke samenvoegingen, huis vestingsherschikkingen bij concurre rende scholen, mogelijk verticale sa menwerking met een ROC (regionaal opleidingscentrum). Daarbij lijken de verschillende partijen zich bewust te zijn van een situatie die zich laat om schrijven als: het is eten of gegeten worden. Met andere woorden: er zijd teveel spelers op een beperkte markt." Van Belzen haakte daar op in. Vol gens hem moet de leiding van het Scheldecollege open kaart spelen. „Eventueel met zwijgplicht van dp raadscommissie of binnenshuis, maar de bal ligt bij de school en die moet openheid betrachten. De gemeente kan geen miljoenen investeren in een onzekere situatie. Je houdt geen school in stand met een misschien- tje", aldus het CU-raadslid. De School met de Bijbel in Sint-Annaland heeft opnieuw een nuldegroep om taalachterstand te verhelpen,' maar moet dit nu zelf betalen. Basis voor het gemeentelijk onder wijs achterstandenbeleid (goa) is de norm van 40%. Een basisschool die minimaal 40% zorgleerlingen heeft, krijgt extra geld van de gemeente. De norm wordt vastgesteld op basis van de opleiding van de ouders. Kinderen van wie de ouders alleen lagere school hebben gevolgd, we gen zwaar. Kinderen van ouders die een hogere beroepsopleiding heb ben afgerond, leggen daarentegen veel minder gewicht in de schaal. Allochtone leerlingen tellen echter weer zwaar mee. Geen enkele bij zondere school haalt die 40%. De Juliana van Stolbergschool uit Sint- Maartensdijk zit er met 39% (het gemiddelde over de laatste driejaar) het dichtst bij. Alle acht openbare basischolen zitten boven de 40% met De Eevliet in Poortvliet en De Casembrootschool in Sint-Anna land als toppers met allebei 78%. De Oosterscheldeschool in Scherpe- nisse zit met 43% maar net boven de norm. Als scholen door een tussentijdse wijziging in het gewichtenpercenta ge gedurende tenminste een jaar on der of boven de 40%-norm uitko men, zal per geval bekeken worden of de bekostiging uit de goa-gelden gewijzigd wordt. De gemeente kreeg vanuit het bij zonder onderwijs kritische gelui den, dat bijzondere scholen onvol doende profiteren van het goa-geld. Volgens b. en w. is hiermee reke ning gehouden door verder onder zoek te doen naar een bredere opzet van het onderwijsachterstandenbe leid. In de kadernota 2003 is al aan gegeven dat er, gelet op de klein schaligheid van de gemeente, meer geld voor onderwijs nodig is. Peu terspeelzalen krijgen wel geld in het kader van vroeg- en voorschoolse educatie (we). Ook de twee scholen voor voortgezet onderwijs doen in samenwerking met de bibliotheek aan het onderwijsachterstandenbe leid mee. P. van Belzen hield een pleidooi voor de twee bijzondere scholen die nu buiten de boot vallen. „Waarom kwamen de nuldegroepen van die scholen destijds wel voor subsidie in aanmerking en nu niet meer. Is er destijds water in de wijn gedaan en wordt het beleid nu aangescherpt? Kunnen er halverwege de beleidspe riode 2002-2006 scholen meedoen of zijn er jaarlijkse bijstellingen mo gelijk? De gemeente Borsele han teert een norm van 30%. Dat is blijkbaar ook toegestaan, terwijl Tholen van 40% uitgaat", zei het CU-raadslid. H.W. van Eenennaam was be nieuwd naar de onderbouwing van de 40%. „Wij betreuren het, dat de twee scholen die aan het proefpro ject hebben meegedaan, nu afvallen, want er is veel energie in gestoken. Voor de lopende cursus zou de sub sidie voortgezet moeten worden." Het SGP-raadslid stelde voor om het achterstandspercentage te relate ren aan de grootte van de school. Hij wees ook op opvallende zaken als de enorme daling bij de Ooster scheldeschool, die in twee jaar van 54 naar 33% is teruggelopen met achterstandsleerlingen. „Blijft deze school toch nog goa-gelden ontvan gen?" Van Eenennaam had ook nog een ander voorbeeld. De Ark in Oud-Vossemeer is in twee jaar meer dan verdubbeld van 15 naar 35%. En die school krijgt niets. Mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen vond de grootte van de school niet belangrijk. „Als het percentage te hoog wordt, dan gaat het gemiddel de van de klas naar beneden. Dan is er extra inzet van leerkrachten no dig. Het geld daarvoor moet je zo doelmatig mogelijk inzetten. Lan delijk is de norm 50% en als je dat teveel verlaagt, dan versnipper je het goa-beleid." Het PvdA-raadslid wees er bovendien op, dat de peu terspeelzalen voor iedereen toegan kelijk zijn, zodat kinderen daar de kans krijgen om hun taalachterstan den in te halen. J. van den Donker noemde het per centage richtinggevend. „Grote scholen hebben namelijk veel meer personeel om problemen aan te kun nen. Ga met de 40%-norm werken en kijk of het problemen oplevert, maar ik erken: elke leerling die met taalachterstand zit, is er één. De vraag is echter: hoe lang kun je dat intern oplossen?", zei het D66- raadslid. Mevr. M. Ligtendag-Quist vond 40% een goede norm. „Leerlingen met grote achterstanden zitten niet in groten getale op bijzondere scho len, zo blijkt uit de cijfers. Maar misschien is er voor de twee scholen die vorige keer hebben meegedaan, via het potje jeugdbeleid nog wat te doen", aldus het CDA-raadslid. ABT steunde het college, evenals de VVD, maar die wilde wel een on derbouwing zien van de 40%. Wet houder Van Kempen antwoordde dat grote steden met 30% beginnen. „Wij hebben voor 40% gekozen en die keuze is met behulp van advi seurs tot stand gekomen. Ga je lager zitten, dan wordt het effect van de maatregel minder, dan krijg je ver snippering. Taalachterstanden op lossen, dat vraagt heel veel van een schoolteam en met 40% kun je dat probleem op een reële manier aan pakken." De wethouder was be nieuwd, of er met het nieuwe kabi net blijvend op 245.000 euro per jaar voor het goa-beleid kan worden gerekend. „Gebeurt er daarmee iets geks, dan moeten we het beleid bij stellen. Daarom moeten we de zaak niet voor vier jaar vastleggen. On derzocht wordt, of het goa-beleid breder opgezet kan worden. We wil len naar het bijzonder onderwijs wat meer doen dan nu gebeurt. Mis schien wordt de bijdrage dan wat meer versnipperd, maar mogelijk komt er volgend jaar wel gemeente geld bij." Van Kempen hield vast aan de norm van 40% en wilde de schoolgrootte niet laten meetellen. „Het probleem van de kleine school is, dat de druk op het personeel veel groter is." Van Eenennaam hield de wethouder voor, dat 10 leerlingen met taalach terstand weinig extra leerkrachten opleveren voor de desbetreffende school. „Wij willen het geld beste den waar dat het hardst nodig is. Bij het begin van het goa-beleid hebben we meer over de kernen gesproken, waardoor de Eben Haëzerschool in Tholen en de School met de Bijbel in Sint-Annaland hebben meege daan. Nu speelt de gewichtenrege ling echter sterker en een potje voor de twee scholen is er niet meer", al dus de wethouder. Van Kempen distantieerde zich in de commissie nog van berichten over Die Heenetrechtschool in Oud- Vossemeer waar een achterstand- standspercentage van 80% is ge noemd, terwijl het gemiddelde over de laatste drie jaar 52% is. „Daar door is een verkeerde indruk en commotie ontstaan, maar ik spreek met klem tegen dat de kwaliteit in het geding is. In het openbaar on derwijs zijn er wel meer gewichten leerlingen - gebaseerd op de oplei ding van de ouders - en in zijn algemeenheid behoren die kinderen tot de risicogroep. Het nadeel van een groot aantal gewichtenleerlin gen is, dat er veel energie aan be steed moet worden", zei wethouder Van Kempen. Uit de stukken bleek overigens, dat Die Heenetrechtschool op basis van de gewichtenregeling, de rapporten van de schoolinspectie en de cito- uitslagen 1 van de 8 scholen in Zee land is die aangewezen is als onder- wijskansenplan(okp)-school. Elf scholen in de provincie zijn aange wezen als okp-volgschool waaron der De Eevliet in Poortvliet en De Schalm in Stavenisse. omt-WMunm V ST SS MER» 6 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7