Kosten brandweer kritischer bekijken Worstelen met het duale stelsel Brandweer bevrijdt kat uit hoge boom Huisarts schenkt restant cadeau aan stichting Stavenisse en EHBO Schutter raakte dirigent van Euterpe bij toeval COLLECTEN Dokter Veldman krijgt video, fotoalbum en cheque van 906,55 euro Donderdag 12 september 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Rendabeler Volkslied De Wellevaete proefproject voor keuring gebouw Speldje van kankerbestrijding Geen rijbewijs meer aanvragen via postkantoor Een 28-jarige man uit Sint-Maartensdijk heeft bekend te hebben geschoten op dirigent Peter de Rooij van Euter pe. De man is 's nachts na het voorval ook al door de po litie verhoord en toen is bij hem een buks in beslag geno men. Hij heeft verklaard die bewuste avond in allerlei richtingen te hebben geschoten, onder meer in de rich ting van de fanfare die vanwege de warmte buiten aan het repeteren was. Volgens eigen zeggen heeft de Smur- diekenaar de gevolgen onderschat. SGP schoorvoetend akkoord met auto duikteam Er zal in de toekomst meer naar de noodzaak en doelma tigheid van uitgaven voor de brandweer moeten worden gekeken. Dat geluid, woensdag te horen bij monde van PvdA en SGP in de commissie algemeen bestuur, is nieuw in de Thoolse politiek. Tot nog toe werd geld voor uitrusting, communicatie- en andere apparatuur, voertui gen of personeel zonder al te veel discussie beschikbaar gesteld. „Kan het ook anders? Dat is een vraag die het college, de gemeenteraad en de brandweer zich zullen moeten stellen", aldus M.A.J. van der Linde. Duikteam Overdag beschikbaar De afdeling Stavenisse van de EHBO en de stichting ac tief Stavenisse kunnen er weer even tegen. Maandag avond schonk dokter E.H. Veldman het restant van 906,55 euro van zijn jubileumviering in april aan de stichting en de vereniging, die zich beiden inzetten voor de inwoners van Stavenisse. „Op deze manier komt het ook weer terug bij de mensen en blijft het in het dorp." Passagiers verlaten de Frisia in de haven van Tholen. VHRVOLG VAN VOORPAGINA Beusenberg is echter niet somber gestemd en is volgend seizoen weer van de partij, maar vreest dat het met de fietsers uit Zeeuws-Vlaan- deren gedaan is als de Westerschel- detunnel in gebruik is genomen. „De meeste klanten komen uit Zeeuws-Vlaanderen. Het was met de fiets niet zo ver. Met de boot van Perkpolder naar Kruiningen. Van daar is het zes kilometer naar Yerse- ke en dan waren ze binnen een half uur op Tholen. Een hoop oude klanten zeiden tegen me dat dit jaar de laatste keer was. Met de tunnel onder de Westerschelde is het afge lopen." De reacties op de nieuwe verbin ding tussen Anna Jacobapolder en Zijpe vice versa zijn volgens Van Oevelen heel positief. „De mensen vinden het prachtig. Dat stimuleert ook wel natuurlijk. Het is ook erg mooi." Buiten het seizoen vaart De Eendracht als sportvissersboot. Ook C. Hoogstad van m.s. Frisia III weet nog niet precies hoeveel men sen ze heeft overgezet van Tholen naar Bergen op Zoom, maar wel dat het er evenveel zijn als voorafgaande jaren toen ze meerdere keren per week voer. „En dit is dus veel renda beler gebleken. Drie dagen per week varen we ook met de Frisia van Zie- rikzee naar de Sophiahaven bij de Roompot. Daar zijn het bijna alle maal toeristen, hier op Tholen moe ten we het meer van de lokale bevol king hebben." De Frisia maakt op dinsdag ook nog rondvaarten van Sint-Annaland naar Zierikzee (tot eind september) en in het weekend wordt het schip gebruikt voor brui loften en partijen. Het weer heeft de Frisia ook wel par ten gespeeld. „In de eerste week heb ben we een paar dagen niet gevaren vanwege de harde wind. Maar wij zijn niet zoals bij andere veren alleen afhankelijk van fietsers. We vervoe ren ook veel voetgangers van de Roompot naar Zierikzee. Als het weer niet geschikt is om te fietsen, dan gaan ze als voetganger mee." Ook voor de Frisia was augustus be ter dan juli. „Dat is gewoon de beste maand. Dat blijkt uit de lijsten met de aantallen personen die we in de afgelopen negen jaar hebben ver voerd. Maar september is over het al gemeen ook nog een goede maand. Dan gaan vooral veel oudere mensen op de fiets weg." Het aanbod van passagiers is zo groot geworden dat de Frisia III, goed voor het vervoer van 170 personen, eigen lijk te klein is, zegt Hoogstad. „We zijn druk zoekende naar een nieuwe boot. De Frisia III gaat er uit. We ko men capaciteit te kort." maar nu blijft het geld hier." De Rijke was erg blij met de be stemming die de huisarts aan het geld gaf. „We zullen als stichting goed kijken waar we het voor zul len gaan gebruiken. Ook de EHBO heeft met heel de gemeenschap te maken. Mensen steken er tijd in en het zijn allemaal vrijwilligers. Ze verkopen nooit nee als er een be roep op hen gedaan wordt. Ik heb er een zeer goed gevoel bij." De stichting kan het geld ook goed gebruiken, zei De Rijke. „We zijn als stichting afhankelijk van spon sors. Bedrijven zijn hier dun ge zaaid. We moeten het hebben van sponsorgeld of entreegeld. Nu zijn we bezig met de voorbereiding van de herdenking van de watersnood ramp. Dat kost ook extra vergader tijd in de Stove." Voordat de cheque werd overhan digd, bekeek het echtpaar Veldman een stukje van de videofilm die Ko van Oeveren maakte. Van Oeveren was door het bestuur van de stich ting gevraagd de film te overhandi gen en toe te lichten. Van Oeveren was niet helemaal tevreden over het eindresultaat omdat er sommige stukjes 'wazig' waren. Maar bij de vertoning viel dat de andere toe schouwers niet op. Bij het zingen van het Stavenisses volkslied had Van Oeveren beelden van het dorp toegevoegd. Onder meer van de Voorstraat, de haven met draaiende molen, dijken en enkele straten. Veldman en zijn vrouw waren heel blij met de bewegende beelden met geluid. Ze kunnen nu nog eens rus tig de jubileumavond de revue laten passeren. Maddy Andriesse bood een fotoal bum aan. Zij verwerkte de foto's van het jubileum, gemaakt door Rien Moerland, op geheel eigen wijze in het album. Ze versierde de pagina's, en maakte daarbij gebruik van ver schillende technieken. Ook zij voeg de plaatjes van het dorp toe bij de tekst van het volkslied van Stavenis- se. Maar ook de krantenartikelen die naar aanleiding van het jubileum van de huisarts zijn verschenen. En de teksten die waren voorgedragen. Maddy had dertig uur aan het album gewerkt, zo vertelde ze. „Ik ben te vreden met het resultaat." Het gezel schap praatte nog wat na over het ju bileum. De Rijke benadrukte nog maals, blij te zijn dat Stavenisse nog over een apotheekhoudende huisarts beschikt en sprak de hoop uit dat dit ook zal blijven. Met de Wellevaete uit Sint-Anna land als proefproject geven b. en w. uitvoering aan de wettelijke regelge ving voor het beheer van gemeente lijke gebouwen. In plaats van alleen het technisch onderhoud, komt de nadruk steeds meer op de veiligheid en gezondheid van de gebruikers te liggen. Aandachtsgebieden zijn het beheersen van de legionellabacterie, keuringen van elektrische installa ties, milieuregelgeving met bijvoor beeld vetafscheiders in riolerings systemen en de brandveiligheid. In drie jaar wil het college het gebou wenbestand digitaal in kaart bren gen. B. en w. verwachten voor 2003 en 2004 jaarlijks 100.000 euro nodig te hebben om de werkelijke onder houdswerkzaamheden uit te voeren. Dit jaar staat er 82.000 euro op de begroting voor bestrijding van de le- gionella bacterie. Uit die pot wordt de 14.000 euro betaald voor het proefproject in de Wellevaete. Raadslid M.A.H. den Haan vroeg zich in de raadscommissie welzijn en onderwijs af, wie bepaalt of de elektrische installatie in een gebouw nog aan de eisen voldoet. Voor hem was al duidelijk dat er een behoor lijk prijskaartje aan vastzit. M.J. Klippel wilde dan ook geen blanco cheque geven aan b. en w., hoe be langrijk hij de bestrijding van de le gionellabacterie ook vond. „Laten we eerst de proef van 14.000 euro maar eens afwachten, voordat we de 82.000 euro verder aanspreken", al dus het SGP-raadslid. Die toezeg ging deed wethouder Van Kempen. „De commissie krijgt de resultaten van de proef te horen." Onlangs is er gecollecteerd voor de kankerbestrijding. In Tholen-stad kre gen drie collectanten een speldje voor hun trouwe medewerking. De dames Van Weele en Wisse gaan al 25 jaar op pad voor het Kon. Wilhelmina- fonds, mevr. Bijl-Aarnoudse deed dat 13 jaar. De collecte bracht in Tholen 3261,02 euro op, in Stavenisse 1292,33 euro en in Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder 1345 euro. Dat laatste is 91 euro meer dan vorig jaar. Vanaf volgend jaar stopt de ge meentelijke diénstverlening via postkantoren in de gemeente Tho len. Postkantoren b.v. wil ervanaf, zegt chef burgerzaken L. den Bra- ber. Op dit moment kunnen inwo ners voor het aanvragen van een rijbewijs of een uittreksel uit de bevolkingsadministratie nog te recht in Tholen, Sint-Annaland en Sint-Philipsland. Vorig jaar ook nog in Oud-Vossemeer. Het aantal aanvragen was de laatste jaren sta biel, aldus Den Braber. Voor de vier kantoren gezamenlijk ging het in 2001 over zo'n 200 rijbe wijzen en ongeveer 150 andere stukken, zei hij in de commissie bestuurlijke aangelegenheden op een vraag van CDA-raadslid mevr. M. Ligtendag-Quist. Er gaat bekeken worden op welke manier de dienstverlening kan worden voortgezet. Naast burger zaken is ook de bedrijvenambte- naar daarbij betrokken en wordt de problematiek van de kleine ker nen erin meegenomen. In welke plaatsen er iets komt., zal afhan gen van de beschikbare mogelijk heden. Den Brab'er zei iri de com missie, dat hij in november meer hoopt te weten. Vanaf januari zal er dan een andere regeling worden getroffen. De Rooij voelde op de avond van meteen dat er geschoten was. Zijn 16 augustus even na half negen iets onder zijn linker oksel, waar bij de arm naar beneden sloeg. Hoewel hij door de muziek niets had gehoord, vermoedde hij al oksel vertoonde een bloeduitstor ting. Euterpe repeteerde op het terrein van de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat. De Rooij stond met zijn gezicht naar het Rode-Kruisgebouw, zodat er vanuit de Wilhelminastraat moet zijn geschoten. De gewaarschuw de politie lichtte bij het buurton derzoek een alleen wonende 28- jarige inwoner van zijn bed om hem kort te verhoren. Bij hem werd een buks aangetroffen en voor onderzoek in beslag geno men. Op grond van het buurtonderzoek, technisch onderzoek en getuigen verklaringen is de man vorige week dinsdag aangehouden en overgebracht naar de gevangenis Torentijd in Middelburg. Daar be kende hij tijdens verhoor, inder daad te hebben geschoten. Maar niet met opzet op de dirigent, die hij dus per ongeluk raakte. De man wordt poging tot zware mis handeling ten laste gelegd. Hij is donderdag in vrijheid ge steld. Aanleiding voor de kritische op- 24.680 euro was autobedrijf Eskes stelling, was een voorstel voor de aanschaf van personeel- en mate- rieelvoertuigen voor, in de loop van de jaren, alle Thoolse blusgroepen. „Moeten we met vijf groepen ook vijf keer hetzelfde hebben?", vroeg Van der Linde zich hardop af. En M.J. Klippel (SGP) zei dat voor el ke blusgroep de noodzaak aange toond zal moeten worden, wat zijn fractie betreft. „Het is heel wat om aan te schaffen, maar je moet ze ook nog een keer stallen, op de weg houden, bemannen en onder houden, en dat kost geld. Je zou dit soort investeringen misschien ook als regio kunnen doen." D66 sloot zich bij de kritische opmerkingen aan, nadat J. van den Donker aan vankelijk erg enthousiast was om dat plaatselijke ondernemers waren ingeschakeld voor een offerte. Extra voertuigen voor vervoer van brandweerlieden is, volgens het voorstel van burgemeester en wet houders, onder meer nodig omdat bij vervoer van meer dan negen mensen in de tankautospuit (een volledige blusgroep telt 16 men sen) de chauffeur een rijbewijs D (voor autobus) zou moeten hebben. Ook komt de arbo-wet om de hoek kijken. En verder is het niet wense lijk dat voor de zogenaamde twee delijns zorg de tankautospuit wordt ingezet waardoor deze aan de sterkte wordt onttrokken. Als nu een meetploeg of duikploeg elders in de regio wordt ingezet, gaan ze daar met een tankautospuit heen. „Is het al voorgekomen dat een blusvoertuig nodig was terwijl het op dat moment elders was inge zet?" wilde P. van Belzen (CU) in de commissie weten. „Het afgelo pen jaar is dat twee tot drie keer voorgekomen. Dat is relatief wei nig, maar dat kan voor de brand weer nooit de maatstaf zijn", zei commandant J. de Feijter. „Je dekt het risico af, het zijn investeringen die zich nooit terugverdienen. Maar gebeurt er wat, dan moet je kunnen uitleggen waarom iets niet goed ging. Daar hebben we de af gelopen jaren landelijk voorbeel den van gezien." De bedoeling is om alvast één auto aan te schaffen. In overleg met de postcommandanten is besloten dat het vervoer van het duikteam de be langrijkste taak is. Dit team kan als tweede of derde team in de hele re gio West-Brabant ingezet worden. Het is onderdeel van de blusgroep Tholen en daar zou de wagen dan ook gestationeerd moeten worden. Omdat er in de bestaande kazerne geen plaats is (nieuwbouw laat tot 2006 op zich wachten), zal naar stalling in de buurt gezocht worden. Een situatie waarmee ABT niet ge lukkig is, zo liet J.J.P.A. Boulogne blijken. Het voertuig wordt - deels door zelfwerkzaamheid - aangepast zodat er plek is voor duikmaterieel en twee duikers zich onderweg ge reed kunnen maken. Voor de aan schaf is 26.000 euro nodig. B. en w. hebben offerte gevraagd bij twee bedrijven in Tholen, één in Sint- Maartensdijk en één in Bergen op Zoom. Met een Ford Transit voor de goedkoopste. „Al zeven jaar vraag ik om bij dit soort aankopen niet tevoren het merk vast te stellen zodat ook eigen Thoolse onderne mers kunnen meedoen. Ik beschouw dit dan ook als een doorbraak", zei een opgetogen Van den Donker. De commissie ging met de aanschaf van dit voertuig akkoord, waarbij de SGP 'schoorvoetend'ja zei. „De kosten voor de brandweer stij gen formidabel. We hebben het er graag voor over, maar als raadslid moet je je afvragen of het allemaal doelmatig is. Dit voertuig is nodig, maar of nou in de toekomst elke groep erover moet beschikken", al dus Van der Linde die het beleid ten aanzien van de brandweer in com missieverband aan de orde wil stel len of er via de algemene beschou wingen op de begroting over wil praten. Klippel zei dat zijn fractie voorstander is van een goed opge leide en goed uitgeruste brandweer. „Maar kunnen we dit zo wel vol houden? Worden we niet al te pro fessioneel?" De SGP zal volgende aanschaffen per geval beoordelen, kondigde hij vast aan. Naar aanleding van de begrotings- brief werd gesproken over de uit breiding van blusgroepen met men sen die overdag beschikbaar zijn. „Is dat problematisch? Hoe ligt dat nu?" wilde mevr. M. Ligtendag- Quist (CDA) weten. Van der Linde vroeg zich af of die extra mensen bovenop de huidige sterkte komen en Van Belzen was benieuwd naar de voorwaarden die gesteld wor den. De Feijter legde uit dat de pro blematiek landelijk speelt. Zes mensen bij een uitruk is de mini male norm - daar wordt streng op geletin verband met de eigen vei ligheid van de brandweermensen - maar in een aantal gevallen is het overdag voorgekomen dat dat aan tal niet werd gehaald. Met name Stavenisse en Sint-Philipsland kampen met het probleem. De ex tra mensen die voor overdag ge vonden worden, blijven extra - de sterkte blijft dus 16 - en stromen in zodra er een vacature is. Met deze mensen worden er afspraken ge maakt met betrekking tot een werk kring in de buurt. Boulogne wilde weten of er andere manieren zijn om dit probleem op te lossen. „Heel Nederland is op zoek naa het ei van Columbus. Dé oplossing is natuurlijk een beroepsbrandweer, maar daar hangt een fors prijs kaartje aan." Ten aanzien van de hulpverlening bij rampen,vroeg Klippel zich af of het oostelijk deel van Schouwen- Duiveland bij de overwegingen wordt betrokken. Tholen zou bij Zeeland moeten, maar is voor am bulance en brandweer nu nog bij West-Brabant aangesloten. Voor de tweede- en derdelijns zorg zijn in het Zeeuwse uitsluitend Middel burg, Vlissingen, Goes of Zierikzee in beeld, aldus De Feijter. Bruinis- se is een kleinere post en opwaar dering daarvan is volgens de com mandant vanuit Zeeland niet voorgesteld in de discussie over de Thoolse problematiek. De nieuwe werkwijze van de ge meenteraad volgens het duale stelsel blijft nog steeds proble men opleveren. Dat bleek recent weer in de commissievergade ring welzijn en onderwijs. SGP-raadslid H.W. van Eenen- naam kondigde aan het begin van de vergadering al aan, van de rondvraag gebruik te willen ma ken omdat hij overlast van een groep jongeren in Oud-Vossemeer aan het college wilde voorleggen. „Vragen moet je alleen aan de commissie voorleggen, niet aan het college. Je moet ook niet met je voeten laten spelen", zei com missievoorzitter M.A.J. van der Linde. D66-raadslid J. van den Donker noemde de handelwijze van de voorzitter 'een beetje vreemd.' In drie andere commis sievergaderingen was die moge lijkheid er wel geweest. Van Eenennaam stelde later zijn vragen en pleitte ervoor dat b. en w. tot actie over zouden gaan in Oud-Vossemeer. Daarvoor kreeg hij ook steun van de commissie, maar de verantwoordelijke wet houder Velthuis had de vergade ring toen al verlaten, zodat het college op de een of andere ma nier schriftelijk de vragen krijgt te horen. Later in de vergadering kreeg VVD-commissielid mevr. M.K. van Gorsel-de Oude nog een terechtwijzing van de voorzitter toen ze vragen stelde over het in dicatieorgaan Rio. „Is dit nog du aal?", hield Van der Linde haar voor. M.J. Klippel stelde nog vragen over een accountantsrapport waar in achterstanden bij sociale zaken werden gesignaleerd. Daarop had hij graag een antwoord van wet houder Velthuis gehad, maar die was toen al vertrokken. „De vol gende keer nodigen we haar uit", zei Van der Linde. Het antwoord komt daarmee een maand later. Volgens het duale stelsel moeten de raadsfracties meer onderling discussiëren dan met b. en w., hoe wel de wethouders in de praktijk veel meer informatie hebben. Zij horen immers uit de eerste hand van hun ambtenaren wat er speelt en de wethouders voeren ook be sprekingen met burgers, bedrijven, instellingen en andere overheden. In de commissie middelen maakte PvdA-raadslid L. Blom echt werk van het duale stelsel met veel in terrupties, maar toen kreeg hij op zijn kop van voorzitter M.J. Klip pel, die strikt formeel de vergade ring leidde. „Dat werkt niet, zoals u het wilt doen, meneer Blom!" Toen het PvdA-raadslid opnieuw gretig inhaakte op uitlatingen van een andere spreker, werd hij weer op de vingers getikt. „Blijven we zo moeilijk doen vanavond?", merkte een geirriteerde Blom op. Oudercursus. De stichting Jeugd zorg heeft 3450 euro van de provin cie gekregen voor een oudercursus die parallel loopt met de training 'Let op de kleintjes.' De stichting Scoop heeft van de provincie 5568 euro subsidie gekregen voor de ef fectmeting van deze training 'Let op de kleintjes.' Dokter Veldman en zijn vrouw bekijken het fotoalbum dat ze hebben gekregen van de stichting actief Stavenisse. Naast en achter hen v.l.n.r. Flip de Rijke, Ko van Oeveren, Maddy Andriesse en Ouke Hoedemaker. Onder de bevolking werd begin dit jaar voor de viering van het zilveren jubileum van dokter E.H. Veldman in totaal 2150 euro ingezameld. Van dat geld kreeg hij een gouden speld en een receptie aangeboden in de Stove. Hem werd toen beloofd dat hij ook een videofilm en een album met foto's zou krijgen van de feeste lijke bijeenkomst, en eventueel het restant van het geld. Er ging bijna een half jaar voorbij voordat alle re keningen betaald waren en het eind bedrag bekend was. Voorzitter F. de Rijke van de stichting actief Stave nisse bood maandagavond thuis bij Veldman namens de bevolking sym bolisch een cheque aan met het be drag van 906,55 euro. Veldman was onder de indruk van het gebaar. „We hebben al heel veel gekregen. Dit is echt teveel van het goede. Hier zitten we niet op te wachten, hoewel het natuurlijk prachtig is. We hebben al zoveel aandacht en hartelijkheid gekregen. Nu achteraf weer een film en een fotoalbum. Ik heb er over nage dacht en besloten het restant te de len: de ene helft is voor de stichting actief Stavenisse en de andere voor de EHBO. De EHBO is een vereni ging die het vooral moet hebben van sponsors en andere bijdragen. Zij kan het geld besteden aan iets waar ze behoefte aan heeft. Ze weet daar vast een bestemming voor. En de stichting actief Stavenisse doet ook veel voor heel de bevolking van het dorp. Zo komt het geld toch weer terug bij de mensen en blijft het in Stavenisse. Ik had het ook aan Atsen zonder Grenzen kunnen geven. Dat is ook een goed doel, De ladderwagen van Bergen op Zoom was nodig om bij de hoogste takken te kunnen komen. -* De speciale ladderwagen van de brandweer uit Bergen op Zoom moest er vrijdagmorgen in Sint- Maartensdijk aan te pas komen om een kat uit een boom te halen. Het beestje zat daar al vanaf don derdagmiddag in. „Er zitten wel vaker poezen in die boom, maar die komen er ook weer uit. Toen ik deze vanmorgen nog zag zitten, heb ik de brandweer gebeld", vertelt Manuela Venema. Zij woont in de Bloemenlaan precies tegenover de metershoge wilg die op de hoek van de Rozestraat staat. „We zijn op ladders ge klommen en spoten daarna water richting het dier, maar het hielp allemaal niets", zegt Arco Kunst van de brandweer. „Het beestje klom nog hoger en toen konden we er niet meer bij." Daarop werd besloten uit Bergen op Zoom de speciale wagen met een extra lange ladder te laten komen. Toen die gearriveerd was, klom men J. Steijn en C. van Oevelen naar boven. Ze wisten de kat met enige moeite van tussen de takken te bevrijden. Op de begane grond haalde mevrouw Venema snel een kom melk voor het beestje. Dat bleek van niemand in de buurt te zijn. Een bewoner haalde daarom een kooi en toonde zich bereid voor de poes te zorgen totdat ie mand van het asiel - gewaar schuwd door de gemeente - deze zou komen halen. De plaatselijke brandweer was om half negen al met de operatie begonnen, maar naderhand ingerukt. Het was rond half twaalf dat de klus was Brandweerman J. Steijn (rechts) reikt, staande op de ladder, de kat geklaard. f over aan zijn collega C. van Oevelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3