Tholen redding Scheldecollege alleen met mavo en uitstraling w ml Antennemast van Ben bij Budelpack Poortvliet Geref.Gemeente koopt toch monumentaal orgel Het slechtste seizoen ooit voor fietsveer m.s. Harpoen Vijftien kinderen niet naar school Borden langs provinciale weg niet getolereerd Deuren open 14 monumenten Geen toekomst in Sint-Maartensdijk; PvdA maakt voorbehoud Donderdag 12 september 2002 58e jaargang no. 43 100 1902 - 2002 SCHILDER V IMOOM Scherpenisse tel. 0166-663804 lom Bloemen Zmjndreckt Alleen wanneer het Scheldecollege het aanbod breder maakt met de theoretische leerweg (de vroegere mavo) en voor een optimale uitstraling naar de Thoolse jeugd zorgt, heeft de verhuizing van Sint-Maartensdijk naar Tholen kans van slagen. In de smalstad is er geen toekomst. De wettelij ke minimumgrens van 240 leerlingen wordt nu nog wel ge haald, maar dat is te mager om de school ook economisch in stand te houden, maakte onderzoeker W.A.J. Sandtke duide lijk. De raadscommissie welzijn en onderwijs wil openbaar voortgezet onderwijs voor het eiland behouden, maar dan moet de schooldirectie initiatieven nemen. PvdA en SGP wilden nog meer onderbouwing, met name de opvattingen van de ouders misten ze, maar volgens Sandtke voegt dat niets nieuws toe. Voor de PvdA woog dat echter heel zwaar. „Wij weten niet of het de gok van verplaatsing naar Tholen wel waard is", zei mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen. Gymlokaal Teveel spelers Start AJP-Zijpe moeizaam, grotere boot Frisia Het is niet het slechte weer dat de veerpontjes deze zo mer parten speelt, maar de slechte weerberichten. Dat zegt schipper A. Beusenberg van m.s. Harpoen (Goris- hoek-Yerseke). Voor schipper J. van Oevelen van de Een dracht (Anna Jacobapolder-Zijpe) was het eerste vaarsei- zoen redelijk zegt hij, maar lang niet goed genoeg. Voor de Frisia III (Tholen-Speelmansplaten-Bergen op Zoom) was het seizoen goed, de ondernemer is zelfs op zoek naar een groter schip. Taaie beweging Ben Nederland bv heeft bij de gemeente een aanvraag in gediend voor de bouw van een antennemast op het terrein van Budelpack in Poortvliet. De mast met een totale lengte van 40 meter zou moeten komen op het bedrijfs terrein aan de Paasdijkweg, achter hal II van het inpakbe- drijf. Voor de mast is een stuk grond nodig van 120 vier kante meter. De bouw van gsm installatie kost 118.000 euro. Deze week $2él/4- O Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax b .nl en Thoolse Courant ek Tholen ténomen de et Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het schoolverzuim in de gemeente Tholen is sterk gestegen. Op 26 au gustus zijn de scholen voor voortgezet onderwijs al begonnen, maar na twee weken waren 15 kinderen nog steeds niet op school geweest. „De toename van het schoolverzuim is opmerkelijk. We moeten veel meer actie onderne men dan anders", zei afdelingshoofd algemene zaken en welzijn J.H. de Kok donderdagavond in de raadscom missie welzijn en onderwijs. CDA-raadslid mevr. M. Ligtendag- Quist had naar het schoolverzuim ge vraagd in verband met de extra perso neelskosten (een halve baan) die de gemeente in de begroting 2003 raamt. Zij zette een vraagteken bij die hogere uitgaven. „De ouders zijn toch mede verantwoordelijk voor het schoolver zuim van hun kinderen", aldus mevr. Ligtendag. De Kok sprak dat niet te gen, maar op grond van de leerplicht wet moet de gemeente wel actie on dernemen en dat kost meer geld. Tot en met zestien jaar zijn kinderen vol ledig leerplichtig en daarna nog een jaar gedeeltelijk. Dan kunnen ze wer ken met 1 of 2 dagen school per week combineren. Het verzuim uit zich met name door het feit, dat kinderen zich niet laten inschrijven bij een school voor voortgezet onderwijs. De provincie gaat binnenkort op Tho len en Sint-Philipsland (reclame)bor- den aanpakken langs de provinciale wegen. Op grond van de landschaps verordening Zeeland moeten borden die in strijd daarmee geplaatst zijn, worden verwijderd. Eigenaren van zo wel de borden als de grond waarop ze staan, krijgen een voorwaarschuwing en hebben dan zes weken de tijd om de zaak weg te halen of aan te passen. Blijft men in gebreke, dan volgt be stuursdwang. Helpt dat ook niet, dan laat de provincie alles weghalen op kosten van de betrokkenen, wat neer komt op 450 euro per bord. Alle provinciale wegen worden aangepakt: Philipsdam (N257), Rijks weg (N657), weg Tholen-Stavenisse (N286), weg Tholen-Oud-Vossemeer- St.-Philipsland (N656), weg Sint-An- naland-Oud-Vossemeer (N658) en Oesterdam met Reimerswaalseweg (N659). De verordening komt erop neer, dat buiten de bebouwde kom een totaal verbod geldt voor het plaatsen van borden, vlaggen of spandoeken langs provinciale wegen, behalve op bedrijventerreinen. Uitgezonderd zijn ANWB-borden, borden waarop agra rische producten te koop worden aan geboden, borden die betrekking heb ben op een beroep of bedrijf, en borden op een terrein waar een open bare wedstrijd, manifestatie, evene ment of tentoonstelling wordt gehou den. Op grond van de landschaps verordening is KPN meegedeeld, dat reclame voor i-mode via een opdruk op verpakte hooibalen langs de wegen niet is toegestaan. In vijf plaatsen kunnen belangstellen den zaterdag terecht om een aantal opengestelde monumenten te bekij ken. De landelijke open monumen tendag gaat op Tholen dus niet onge merkt voorbij. In verschillende kerken zal orgelspel te beluisteren zijn. En in Tholen-stad treedt 's mid dags om drie en vier uur het shanty- koor Het Veerse Scheepstuig op en wordt tussendoor vis verhandeld in het visperk aan de Kaaij. Tenzij an ders vermeld, zijn de monumenten geopend tussen tien en vijf uur. In het stadhuis in Tholen zijn een aantal scheepsmodellen te zien, terwijl in de kerk in Sint-Philipsland een foto-ex- positie is ingericht. Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland is de ze dag extra lang open, van tien tot vijf uur. De opengestelde monumen ten: Tholen: Gasthuiskapel, Grote Kerk, R.K. kerk, voormalig stadhuis en molen De Hoop. Scherpenisse: restaurant de Gouden Leeuw (12-16 u.) en N.H. kerk. Stavenisse: N.H. kerk (14-17 u.) en molen. Oud-Vos- semeer: R.K. kerk, N.H. kerk en am bachtsherenhuis. Sint-Philipsland: N.H. kerk en molen De Hoop. \Tt ook op de weekmarkt in: Tholen fcli). Scherpenisse (di) en Otitl-Vossemeer (do). Wi j zijn hekend van de week markt in Sint-Philipsland (vr), Sint Maartensdijk (vr) en een begrip in Zwijndrecht e Advertentie I.M. Leerlingen van het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk zijn vol goede moed aan het schooljaar begonnen. De SGP ging uiteindelijk niet zover, al had H.W. van Eenennaam dan ook gepleit voor een aanvullend onder zoek bij de ouders van de basis schoolleerlingen uit groep 1 tot en met 7. „Maar of de school in Tholen komt, dat is van het Scheldecollege zelf afhankelijk." De overige raads fracties hadden voldoende informatie en wilden snel actie van het Schelde college. „We hebben namelijk geen jaren de tijd meer. Waarop zou je nog wachten", merkte P. van Belzen op. „Denkt u, dat ouders uit Tholen die hun kinderen nu in Bergen op Zoom naar school laten gaan, na vijftien jaar tot inkeer komen en hun kinderen als nog naar Sint-Maartensdijk laten gaan?" Daar geloofde ook mevr. M.K. van Gorsel-de Oude niet in. „Er zijn steeds meer leerlingen die de schoolkeuze mogen bepalen. Er zijn bij dit onderwerp een heleboel on meetbare dingen. Wij gaan met de verplaatsing akkoord, mits de school in Tholen levensvatbaar is. En daar voor moet het Scheldecollege nog een heleboel werk doen. Het aanbod moet verbreed worden en dat dient kwalita tief goed onderwijs op te leveren. De VVD wil het besluit ook van de regio nale ontwikkelingen in West-Brabant laten afhangen." D66-raadslid J. van den Donker, die als toenmalig directeur van de ge meentelijke mavo in 1986 bij de fusie van lts, lhno. en gem. mavo was be trokken, merkte op dat er, toen hele grote fouten zijn gemaakt door alles naar Sint-Maartensdijk te verplaat sen.' De Oesterschelp en de gem. mavo verhuisden uit Tholen naar de smalstad, waar ze met de Burgemees ter Bouwenseschool onder één dak kwamen als Thoolse scholengemeen schap. Die TSG bleek later weer te klein en kwam onder de paraplu van het Scheldecollege in Bergen op Zoom. Nu is opnieuw een kritieke fa se aangebroken. Organisatie-advies bureau Van Beekveld en Terpstra ana lyseerde de situatie en gaf aan dat verhuizing van Sint-Maartensdijk naar Tholen de enige redding is. Kin deren die nu bijvoorbeeld naar scho lengemeenschap 't Rijks en andere scholen in Bergen op Zoom gaan, zouden dan voor het eiland behouden kunnen blijven. Maar dan moet ook de theoretische leerweg (de vroegere mavo) geboden worden en die leer- mogelijkheid is er nu niet in Sint- Maartensdijk. Een breder aanbod is dus noodzakelijk. De raadscommissie welzijn en onder wijs was donderdagavond aan zet om een mening te geven over het rapport, waarvan de conclusies door b. en w. inmiddels zijn overgenomen. Zowel het Scheldecollege in Sint-Maartens dijk als het Calvijncollege in Tholen waren bij het onderzoek betrokken, maar over de laatste school werd nau welijks gesproken. Die kan zonder leerlingenzorgen de toekomst in, al moet er qua huisvesting wel het nodi ge veranderen. Het gemeentebestuur wil in samenwerking met het bestuur van het Calvijncollege in beeld bren gen, welke voorzieningen moeten worden gerealiseerd en of er moge lijkheden zijn om het onderwijsaan bod te verbreden. Het Calvijncollege werd nog wel be sproken in de zin van samenwerking met het Scheldecollege op het gebied van dure praktijklokalen en de gym zaal. De SGP was daartegen, omdat het om verschillende doelgroepen gaat en elke school een eigen identi teit heeft. ABT wilde echter wel ge bouwen samen laten gebruiken: een computerruimte en het gymlokaal. De CU zag daar geen heil in. „Iets waar van je tevoren weet dat het fricties op levert, moet je niet gebruiken als red middel. Geen gedwongen winkel nering", aldus P. van Belzen. Volgens J. van den Donker waren er bij het ge zamenlijk gebruik van de gymlokalen toch nooit problemen. „In de hand werklokalen is de samenwerking ge flopt, maar in de sportzalen is geza menlijk gebruik misschien wel mogelijk", zei Van Belzen. Richting het Scheldecollege is de ge meente bereid om de nodige inspan ningen op het gebied van huisvesting te doen: zowel het vinden van een bouwplaats als het aanboren van de geldstromen. De gemeente zal het schoolbestuur ondersteunen bij het krijgen van toestemming van de mi nister om het Scheldecollege te ver plaatsen van Sint-Maartensdijk naar Tholen en het verbreden van het on derwijsaanbod. Het schoolbestuur moet dan wel het rapport van organi satie-adviesbureau Van Beekveld en Terpstra onderschrijven en een plan opstellen dat zowel intern als voor de gemeente een meerjarenperspectief biedt. „Het schoolbestuur dient met grote overtuiging aan te tonen, dat het in staat is dit plan uit te voeren", aldus b. en w. ZIE VERDER PAGINA 7 Beusenberg zette in vijftien jaar nooit zo weinig mensen over als dit jaar. Volgend jaar vaart hij niet lan ger in de maand juni, en hij ver wacht minder klanten uit Zeeuws- Vlaanderen als de Westerschelde- tunnel gereed is. Voor schipper K. van Oevelen van De Eendracht was het eerste seizoen redelijk, zegt hij, maar nog lang niet zoals hij zou wensen. „Het was heel wisselend. De start in juli was slecht. Ik heb een paar dagen door het slechte weer niet kunnen varen. In augustus ging het ietsje beter." De Frisia voer dit jaar in juli en au gustus alleen op vrijdag tweemaal over het Zoommeer, in plaats van drie keer per week tweemaal en dat leverde evenveel klanten op, zegt C. Hoogstad. Van Oevelen mikt op ruim 100 fiet sers of voetgangers per dag ('eigen lijk nog iets meer') om de dienst over het Zijpe rendabel te maken. Maar dat aantal is lang niet gehaald. De zes dagen per week dat hij (sa men met een helper) zestienmaal het Zijpe oversteekt, zou in ruim twee maanden 8200 passagiers op moe ten leveren. Maar het aantal klanten dat dit seizoen van de nieuwe ver binding gebruik maakte, komt uit op ongeveer 2500. Precies weet de schipper het nog niet. Ook voor Beusenberg was het sei zoen niet best. „Het was super- slecht. Alleen de week voor de mos seldag in Yerseke liep het. In juli hebben we niks dan de weerberich ten tegen gehad. Daardoor zijn we veel misgelopen. De berichten wa ren slecht, maar dan bleef het hier gewoon droog. Mensen die op de fiets stappen, luisteren toch eerst naar de berichten. En als die slecht zijn, dan veranderen ze hun plan en laten de fiets staan." Ook de laatste twee weken van au gustus zijn volgens Beusenberg niet om over naar huis te schrijven. „Als er zo weinig mensen zijn, dan wordt het een taaie beweging. In de vijf tien jaar dat ik vaar, is dit het slecht ste seizoen ooit." De Harpoen begon het seizoen al in juni. Tenminste als er voldoende klanten waren (zes) of op afroep (minimaal zes). „Anders is het niet kostendekkend." Volgend seizoen schrapt Beusenberg dan ook de maand juni. „De meeste pontjes va ren alleen maar in juli en augustus. In de almanak staat de Harpoen als achtste in het rijtje. Als de mensen dan al zeven keer gelezen hebben dat de pontjes in juli en augustus va ren, dan kijken ze niet verder. Dit kan ik niet volhouden, want dan vaar ik mijn eigen zakken leeg." ZIE VERDER PAGINA 3 Er lijkt nog geen eind te komen aan de groei van de mobiele tele fonie. Om het bereik te verzekeren ver rijzen er steeds meer masten op Tholen of worden de antennes op bestaande gebouwen of masten ge plaatst. Zo staat er op de landtong bij het Schelde-Rijnkanaal bij Tholen een mast, op de bedrijventerreinen in Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Oud-Vossemeer en worden de watertorens in Scherpenisse (niet meer in gebruik) en Sint-Philips land gebruikt voor de moderne communicatie. Ook op het terrein van de tennisvereniging De Ruuc- stoppelen in Sint-Philipsland staat een antenne voor de mobiele tele fonie. De welstandscommissie heeft zich inmiddels ook al gebogen over de aanvraag van Ben. De deskundigen hebben geen be zwaar tegen de mast, maar stellen dat alle 'bouwwerken en hekwer ken op het maaiveld in donkere (groene) kleur' dienen te worden uitgevoerd. De mast zelf wordt 37,5 meter hoog en is van grijs staal, de antenne die daarop komt te staan is van aluminium en kunststof. Daarmee prijkt de mast 40,5 meter de lucht in en krijgt de kerktoren in het dorp - op afstand - concurrentie. De aanvraag ligt nog tot en met dinsdag 24 september ter inzage in het gemeentehuis. Trekkertrek eindigt met record aantal deelnemers in een waterballet Thools topscorer Patrick Ketting scoort niet in eerste competitiewedstrijd WHS Haar swing kan nog veel beter, zegt nationaal golfkampioen Marjet v.d. Graaft EN VERDER... Oplegger rijdt haven van Tholen in Dokter Veldman schenkt restant jubileumcadeau aan EHBO en Actief Stavenisse Raadscommissie twijfelt aan onderhandelingsresultaat reinigingsdienst IN DE GROOTSTE STILTE IS DE GROOTSTE ZEKERHEID, IN DE GROOTSTE ARMOEDE DE GROOTSTE KLAARHEID Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De verkoping ten bate van de nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente in Tholen heeft zaterdag bijna 35.000 gulden opgebracht. „Het was ook een zeer ge slaagde dag in een goede sfeer", zo blikt organisator A.C. Quist tevreden terug. „Gezien de weersverwachtingen was het ook bijzonder dat het de gehele dag bij ons droog bleef." Daarmee trof men het uitstekend, want in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland regende het 's middags na drie uur volop. In Tholen ging het pas na zessen plenzen, maar toen was het opruimen al bijna klaar. De tweede activiteitenmarkt van de Gereformeerde Gemeente op het terrein van Van der Harst op bedrijventerrein Welgelegen sloeg weer prima aan. Om negen uur ston den er al koopjesjagers voor het hek, maar zij moesten nog een uur wachten voordat ze in de tachtig kramen konden zien of er iets van hun gading bij was. Er was volop keus. „Op het allerlaatste moment is er nog heel veel voor de rommelmarkt binnengeko men", vertelt Ad Quist. De honderden bezoekers die per auto kwamen, konden parkeren op het stoppelveld te genover Van der Harst, dat eigendom is van de gemeente, maar nog in gebruik is bij pachter J. Goorden. Jongeren met oranje vesten aan verwezen de gasten naar hun par keerplaats. Vandaar kon men het verkoopterrein gemakkelijk te voet bereiken, al kon men ook plaats nemen in de huifkar van dhr. Scheermeijer, die met zijn paard rondjes reed over Welgelegen. Het Rehoboth activiteitencomité had dankzij de inzet van vijftig vrijwilligers heel wat op touw gezet. Naast de eigen stands waren er verschillende bedrijven van het eiland of daarbuiten die hun producten konden presenteren. En er was volop te eten en te drinken. In diverse stands werd aandacht besteed aan de kerkbouw aan de Postweg in de nieuwbouwwijk Stadszicht, want daar was de verkoping ook voor bestemd. Zo werd het kerkplein anno 2003 al uitgebeeld met een prijsvraag over allerlei automerken. Te vens kon men het enquêteformulier inleveren over de toekomstige kerkgang. De leden is namelijk gevraagd of zij straks te voet, per fiets of per auto naar de Postweg denken te komen. Het aantal parkeerplaatsen staat al vast, maar de grootte van de fietsenstal ling nog niet. In een andere stand kan men een rondje rond de kerk afleggen. Hoe snel lukt dat? Testje reactiesnelheid! Zie verder pagina 11 Gerlinda van den Berg op panfluit en Corrie Wielink op viool, die samen het duo Friends vormen, zorgden zaterdag tijdens de activiteitenmarkt in Tholen voor levende muziek bij de stand met c.d.'s.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1