Vergadering Provinciale Staten Raadscommissie twijfelt aan onderhandelingsresultaat ZRD Provincie Zeeland Publiekspanel Zeeland Vijf van de zes vuilnismannen blijven bij de gemeente Nieuwsbrief jeugdzorg Milieureeks lOfficiële Mededelingen Scootmobielen maken het duur Donderdag 12 september 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 37/2002 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Vrijdag 20 september om 10.00 uur vergaderen Provinciale Staten (PS) in de Statenzaal, Abdij 10 in Middelburg. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune om de bijeenkomst bij te wonen. Milieu Vergunningen Sinke, Jamorec, Sagro, Gebr. v.d. Dries en Verstraeten Verbrugge Recycling Aardappelen blijven in mineur De overdracht van de Thoolse vuilnisophaaldienst aan de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD), een onderdeel van nutsbedrijf Delta, gaat niet zonder slag of stoot. De raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling wil 1 tot 2 maanden uitstel om de tarieven bij vergelijkbare ge meenten op te vragen. Hoewel Tholen voor het laagste B-tarief in aanmerking komt omdat 5 van de 6 vuilnis mannen in dienst van de gemeente blijven, meende de commissie dat andere gemeenten als bijvoorbeeld Goes nog voordeliger uit zijn. Winstpunt Onze knaken Meer gekregen Record graanoogst Abdij Nieuws Leden gevraagd De Provincie Zeeland nam twee jaar geleden een opmerkelijk ini tiatief en richtte het Publieks panel Zeeland op. Milieuambte naren die in hun werk bezig zijn met grote industriële bedrijven in de provincie, zitten sindsdien regelmatig aan tafel met een groep Zeeuwse burgers. Zij zijn benieuwd te horen hoe de Zeeuwse samenleving aankijkt tegen industriële bedrijvigheid en ontwikkelingen op dat terrein. Het panel kan ook aangeven wat de informatiebehoefte is en de provincie suggesties aanreiken om de communicatie over die onderwerpen op te zetten op een manier die burgers zal aanspre ken. Bijvoorbeeld: wat willen inwoners van Zeeland weten over risico's rond bedrijven, hoe kun je zoiets begrijpelijk uitleggen en hoe kun je mensen bereiken? Of: hoe denken burgers over de handhaving van milieuregels: wat weten ze hierover en wat zouden ze erover willen weten? De agen da wordt met dit soort onderwer pen gevoed vanuit het Publieks panel, maar ook de provincie zelf legt onderwerpen op tafel. Ze vraagt dan reacties aan het panel dat in zo'n geval als klankbord fungeert. Frisse kijk Het panel bestaat uit ongeveer vijftien mensen en komt vier keer per jaar bij elkaar, doorgaans op een donderdagavond. Er zijn inmiddels wat plaatsen vrijgeko men die voor nieuwe deelnemers ter beschikking worden gesteld. De groep is divers samenge steld, juist omdat het de bedoe ling is om geluiden uit heel ver schillende hoeken op te vangen. Milieudeskundigheid is dan ook geen vereiste. Wie geïnteresseerd is in de onderwerpen en een frisse kijk op zaken wil inbrengen kan con tact op met Leo Minnaar, directie Ruimte, Milieu en Water van de Provincie Zeeland (tel. 0118- 631978) of met de secretaris van het panel: Wim Verhoog (tel. 023-54246560). De heer Ver hoog is werkzaam bij Maurits Groen Milieu Communicatie, het externe bureau dat het panel ondersteunt en begeleidt. Begin van dit jaar is er een onderzoek gestart naar een nieuw model voor de jeugd zorg in Zeeland. Door mid del van een nieuwsbrief wor den instellingen en organisa ties over de opzet en voort gang van het onderzoek op de hoogte gehouden. In de zesde nieuwsbrief wordt aandacht besteed aan het uitstellen van de Wet op de Jeugdzorg en de gevolgen daarvan. Andere artikelen betreffen de Regioverken ning Jeugdzorg, het sociaal statuut voor medewerkers van organisaties die betrok ken zijn bij de reorganisatie van de jeugdzorg, de instel ling van een Raad van Toe zicht, het aanvullend onder zoek jeugdactiviteiten ge meenten en de samenwer king op het gebied van kin dermishandeling. Wie belangstelling heeft voor Nieuwsbrief Jeugdzorg nr. 6 of een abonnement wil kan contact opnemen met het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Aan het begin van de vergadering zal het overlijden van de heer A.A.J. Heijboer worden herdacht. Hij maakte deel uit van de fractie van de Partij voor Zeeland. Zijn opvolgster wordt mevrouw M.A. Krijger te Goes. Na behan deling van de ingekomen stukken wordt vervolgd met de medede lingen van Gedeputeerde Staten over de aan- en verkopen gedu rende het eerste halfjaar van 2002. Schaapskudde De stichting Zeeuwse schaaps kudde te 's Gravenpolder.krijgt al vanaf 1986 financiële ondersteu ning voor het beheer van de kudde. In de loop van de jaren is het bedrag verhoogd als gevolg van teruglopende opbrengsten. Sinds vorig jaar is de subsidie bepaald op 24.200 euro en het voorstel is dit bedrag voor de komende jaren - tot 2006 - te handhaven. Ontgrondingenverordening Als gevolg van een aantal wets wijzigingen en op grond van een evaluatie van de uitvoeringsprak tijk wordt door GS voorgesteld de Ontgrondingenverordening Zeeland 2002 vast te stellen. De nu voorgestelde wijziging vloeit voort uit het terugdringen van het aantal vergunningplichtige ont grondingen. Mede aan de hand van de uitvoeringspraktijk zijn enkele vrijstellingen toegevoegd. Zeelandpoort Sinds half juni is op internet Zeelandpoort.nl actief. Het is een site die bestuurlijke informatie bevat van de Zeeuwse overheid. De site is ondergebracht in de stichting ZeelandPoort.nl. Allerlei regelingen, achtergrondinforma tie, bestuurssamenstellingen, raads- en statenvoorstellen zijn via de website te vinden. Deel nemers zijn zestien van de zeventien gemeenten en de pro vincie Zeeland. De statuten voor de stichting zijn op 21 juni ge passeerd. Het inhoudelijk en technisch beheer wordt door de provincie uitgevoerd en daarvoor vraagt GS instemming voor uit breiding van de formatie met 1,5 fte. De loonkosten worden door de stichting betaald. Tweede brug Bruinisse De Grevelingensluis is een strui kelblok in de weg Zierikzee-Oude Tonge. De vele brugopeningen leiden tot oponthoud voor het weg- en scheepvaartverkeer. Rijkswaterstaat Zeeland is eige naar en beheerder van zowel de weg als de sluis die bij Bruinisse toegang geven tot Zeeland. De provincie is er veel aan gelegen de knelpunten op te lossen en daarom worden de plannen voor de tweede brug gezamenlijk voorbereid. Het is de bedoeling dat, net als op de Zandkreek tussen Noord en Zuid-Beveland, een verkeers systeem wordt ontworpen, waar door steeds één brug voor het wegverkeer beschikbaar is. De provincie wordt opdrachtgever voor de bouw. Na de bouw en aanleg van brug en weg draagt de provincie beide gratis over aan rijkswaterstaat. De staten wordt gevraagd een krediet van 12 miljoen euro uit te trekken voor het werk. Opheffing PSD De opheffingsdatum van de pro vinciale stoombootdiensten in Zeeland wordt voorzien op 18 maart 2003. Een paar dagen eerder, 14 maart, zijn dan de Westerscheldetunnel en het fiets/voetveer Vlissingen- Breskens in gebruik genomen. De bepaling van de einddatum is van belang voor de rechtspositie van het personeel van de PSD. Alle personeelsleden van de dienst krijgen ontslag. Voor degenen die bij de afwikkeling van de opheffing van de dienst betrokken zijn, wordt daarna een tijdelijke arbeidsovereenkomst gesloten. GS vragen in te stem men met dit voorstel. Fiets-voetveer De dienstverlening voor het fiets- voetveer Vlissingen-Breskens wordt, als de Staten instemmen met het voorstel, gegund aan de BBA. Hiervoor wordt een ver- voerscontract opgesteld voor een periode van zes jaar. Voor de dienstverlening wordt jaarlijks een geïndexeerd bedrag van 2.230.000,- euro beschikbaar gesteld. Tot het moment dat de nieuwe schepen voor de veerver- binding worden opgeleverd, kan gebruik worden gemaakt van de boten van de PSD. Overige voorstellen Als gevolg van de aanstaande herindeling in Zeeuwsch-Vlaande- ren moet de Gemeenschappelijke Regeling Zeeland Seaports wor den gewijzigd. De wijzigingen hebben betrekking op de samen stelling van het Algemeen- en Dagelijks bestuur. Zeeland Seaports gaat de samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam in de Exploitatiemaatschappij Schelde Maas uitbreiden. Het bestuur van Zeeland Seaports heeft GS ge vraagd hierover een standpunt in te nemen. GS staan positief tegenover de verdere samenwer king en vragen de staten in te stemmen met dit standpunt. De wijziging van de Collectieve Arbeidsvoorwaardenregeling Provincies en de 11e en 12e begrotingswijziging 2002 zijn de laatste agendapunten. Informatie De agenda van de Staten vergadering en de stukken die daarbij horen, liggen ter inzage in het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Informatie is eveneens beschik baar via de website van de pro vincie, www.zeeland.nl. In de Milieureeks van de pro vincie zijn twee nieuwe num mers verschenen. Nummer 22, Reserve Natuur, Milieu en Energie gaat over de subsidiemogelijkheden en de Zeeuwse Milieuprijs. In num mer 23, Boeren met het milieu, wordt door een aan tal agrarische ondernemers uiteengezet wat het voor hen betekent om mee te werken aan projecten op het gebied van de duurzame landbouw. De brochures zijn verkrijg baar bij het Informatie centrum van de provincie. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan Jamorec B.V., Verstraeten Verbrugge Recycling B.V., Sagro Aannemingsmaat schappij Zeeland B.V., Puin- breek/Exploitatie Sinke B.V. en Aannemersbedrijf Gebr. Van den Dries B.V. vergunningen ingevol ge de Provinciale Milieu verordening Zeeland verleend voor het gebruik van een mobiele puinbreker in de provincie Zee land. In de vergunningen zijn enkele wijzigingen aangebracht ten op zichte van het ontwerp. De vergunningen liggen van 13 september tot en met 24 okto ber 2002 bij alle gemeenten in Zeeland op de gebruikelijke wijze ter inzage en bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-ver- gunning(en), de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp-vergunning(en), dege nen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die zijn aange bracht ten opzichte van de ont- werp-vergunning(en) en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-vergun- ning(en) kunnen tot en met 25 oktober 2002 tegen de vergun ningten) beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De vergunningen worden op 26 oktober 2002 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. Voor nadere informatie over het inzien bij gemeenten en buiten kantooruren, mondelin ge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot dhr. J. Provoost (tel. 0118-631769). Wegens extra uitgaven voor uitvoe ring van de wet voorzieningen ge handicapten (wvg) moet de gemeen te Tholen volgend jaar 48.983 euro meer betalen aan het samenwer kingsverband Welzijnszorg Ooster- schelderegio. Zeker is het allemaal nog niet, maar de uitgaven in het eer ste kwartaal van 2002 wijzen in die richting. In de bestuursrapportage van oktober denken b. en w. duide lijkheid te kunnen bieden, maar in de raadscommissie welzijn en onder wijs zette MJ. Klippel vraagtekens bij de verhoging. „Het gaat om rela tief dure voorzieningen als scootmo bielen en elektrische rolstoelen. Wie controleert dat en wordt de toewij zing wel eerlijk verdeeld?", vroeg het SGP-raadslid zich af. Wethouder Velthuis had de vergadering toen al verlaten en de aanwezige ambtena ren konden ook geen antwoord ge ven, waarop commissievoorzitter M.A.J. van der Linde een schriftelijk antwoord toezegde. Ondanks een veel lagere aanvoer ten opzichte van vorige week blij ven de aardappelprijzen in mineur. Er gingen zelfs nog 1 of meer euro centen af. Bovendien blijft de afzet Zeeuwse interieurs. De provincie Zeeland geeft uitgeverij Waanders in Zwolle 28.935 gulden subsidie voor de publicatie Zeeuwse interi eurs anders bekeken. heel stroef gaan, zodat de veiling- klok menige keer stopt bij het blok je 'niet verkocht.' Dinsdag 10 september: Doré 8, Nicola 8-9, Eigenheimer 12, Bildt- star 9, bonken 10-11, drielingen 4- 5, kriel 14, aanvoer 138 ton. „Wij gaan braaf mee met de aan bieding van de ZRD, terwijl ande re gemeenten goedkopere offertes krijgen. Als je zwaar inzet, krijg je kennelijk een beter tarief. Dat past mij niet!", zei SGP-raadslid J.M. Aarnoudse. Hij betreurde het, dat b. en w. geen overleg met andere gemeenten hadden gevoerd. G.J. Hoek had nog de nodige vraagtekens of de ZRD er wel komt. „Slechts vier gemeenten doen er tot nu toe mee. Dus óf de ZRD gaat niet door óf de deelne mende gemeenten krijgen met ho gere prijzen te maken", meende het VVD-commissielid. ABT-woordvoerder J.J. van 't Hof vond dat er meer offertes van af valverwerkers hadden moeten lig gen. „Er zijn genoeg bedrijven met ervaring in deze branche, zoals Rijnmond." J. Oudesluijs noemde de over dracht van de vuilnisophaaldienst 'een ingrijpende gebeurtenis op Tholen.' „Het is een vast moment in de week dat de container opge haald wordt. Krijgen we straks niet pas 's avonds om negen uur de vuilniswagen voor de deur?", vroeg het PvdA-commissielid zich bezorgd af. Hij was verder be nieuwd of het personeel had kun nen kiezen om te blijven of weg te gaan. Het sprak Oudesluijs wel aan, dat de maximale verhoging voor de inwoners 4 euro per wo ning is. CU-raadslid A.L. Piet was voor het sterker maken van een Zeeuwse organisatie waarvan de gemeente aandeelhouder is, zodat hij voor aansluiting bij de ZRD was. Het verbaasde hem wel, dat de vuilnis auto's voor een appel en een ei weggaan. De twee oudste wagens uit 1992 gaan zelfs voor niets over naar de ZRD. Wethouder L.J. van Doorn verheel de niet, dat er wat ruis zit bij de op zet van de ZRD. „Middelburg is akkoord en met andere gemeenten wordt nog onderhandeld. Het per soneel is meestal het heikele punt bij zo'n overdracht, maar bij de ge meente Tholen willen 5 mensen van de vuilnisophaaldienst over naar de plantsoenendienst of ande re delen van de buitendienst van gemeentewerken. Eén medewerker gaat zonder kosten voor de ge meente over naar de ZRD. Dat bij elkaar was goed voor ons om voor het lage tarief van 42 euro in aan merking te komen. Ik ben dan ook positief gestemd", aldus wethou der Van Doorn. Ten aanzien van de overdracht van de vuilniswagens zei hij, dat de prijs gerelateerd is aan de afschrijvingstermijnen. Wethouder K.A. Heijboer, die als voormalig wethouder openbare werken het voortraject van de on derhandelingen had meegemaakt, noemde het lage tarief een winst punt voor Tholen. „Ondanks dat er nog 1 medewerker overgaat naar de ZRD, komen we voor het B-tarief van 42 euro in aanmerking. Voor de 46 cocons die op 21 plaatsen staan en waar een extra lediging plaats vindt, zou eerst 10.000 euro extra betaald moeten worden, maar dat is verdwenen", aldus een tevreden Heijboer. Hij vond niet dat er bij andere bedrijven offerte gevraagd moet worden. „We zijn eerst met de ZRD aan het onderhandelen. Pas als dat stuk loopt, gaan we el ders kijken." Ook als de ZRD het vuilnis gaat ophalen, blijven de inwoners hun afvalstoffenheffing gewoon van de gemeente ontvangen. Van 't Hof vond het antwoord van de wethouders onbevredigend. „Bij de rotonde in Sint-Annaland heb ben we afgesproken om twee aan nemers extra uit te nodigen, zodat we dan op acht inschrijvers komen, en hier gaan we met 1 bedrijf in zee. Er zijn meerdere prijzen no dig, want het gaat over onze kna ken. We wonen wel op een eiland, maar we zijn geen eiland", aldus het ABT-commissielid. L. Blom was het daarmee eens. „Ik vind het onderhandelingsresultaat, waar wethouder Heijboer zo trots op is, wonderlijk. De vuilniswa gens bijvoorbeeld: boekwaarde is iets anders dan de economische waarde. Dat weet elke beginnende boekhouder. En de 18.000 contai ners verkopen we voor 2,50 euro aan de ZRD, maar we huren ze voor 6,75 euro terug. Is dat een goed onderhandelingsresultaat?" sneerde het PvdA-raadslid. Ook Piet zei niet tegen meerdere offertes te zijn. „We kunnen het aan Gansewinkel vragen en ook een telefoontje naar de gemeente Veere doen, die bij afvalverwerker Rijnmond zit." Het CU-raadslid bleef erbij dat de vuilniswagens die nu nog rijden, meer waard zijn dan nul euro. „Ook de waarde van de containers is hoger dan uit de offer te blijkt. Men houdt ons een worst voor om snel te beslissen", aldus Piet. Wethouder Van Doorn bracht naar voren, dat de gemeenteraad zelf besloten heeft om de vuilnisop haaldienst uit te besteden. „En 42 euro is een geschikt tarief. Dat moet je namelijk naast onze eigen prijs zetten. Wanneer je de vuilnis wagens zelf verkoopt, dan krijg je niet meer dan het totale pakket van Delta. We hebben meer gekre gen dan we eerst dachten, want bij de emmers begint ook een enorme uitval te komen. Er moeten weer nieuwe gekocht worden." Van Doorn benadrukte, dat eerst alle moeite is gedaan om het personeel geplaatst te krijgen. „Het is niet verstandig om er nu een storende factor bij te halen en elders prijzen te vragen." Volgens Heijboer moet de ge meenteraad dan zelfs een nieuw besluit nemen. „Het zou in strijd zijn met een eerder getekend stuk om nu meerdere offertes te vra gen. We hebben alle wapens in het vuur gegooid en de volgende stap is overleg met andere gemeenten." CDA-commissielid J. Bijl vreesde dat er adders onder het gras zitten. „Het is raar dat men elders goed koper of duurder uit is dan 42 euro per woonhuisaansluiting. Hebben wij nu wel de actuele situatie?" Piet stelde voor om een paar maanden te wachten met de keuze voor de ZRD. „We moeten be trouwbaar zijn. Informeer bij Steenbergen, Bergen op Zoom en Veere wat ze betalen voor de vuil nisophaaldienst", aldus het CU- raadslid. „Maar dan moet je wel kijken naar vergelijkbare gemeen ten, want Tholen heeft acht woon kernen en een groot buitenge bied", zei D66-raadslid J. van den Donker. De commissie ging ten slotte unaniem akkoord met het voorstel van Piet voor uitstel met 1 of 2 maanden en het opvragen van vergelijkbare tarieven. De twee Thoolse vuilnismannen op de publieke tribune gingen naar huis in de overtuiging dat er nog geen zekerheid is over het doorgaan van de ZRD. Landbouwcoöperatie CZAV heeft een record graanoogst van ruim 235.000 ton ingenomen, terwijl de teller in 2000 op 233.000 ton bleef staan. Deze inname was door de tegenvallende opbrengsten per ha niet verwacht. Het hoge areaal wintertarwe en de grote toeloop van nieuwe leveran ciers heeft tot dit resultaat geleid. Behalve over de laatst geoogste 5%, is CZAV zeer tevreden over de kwaliteit. Ruim 85% is bak- waardige tarwe. De verwachting is, dat door de vele regenval in Duitsland en Frankrijk deze tarwe dit jaar een redelijke premie kan opleveren, aldus adjunct-directeur T. v.d. Meer. Si? Een vast moment in de week, noemde PvdA-commissielid J. Oudesluys de ronde van de Thoolse vuilnisophaaldienst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 17