'Het is wonderbaarlijk verlopen' 'Als er echt wat opdoet, dan komt de ambulancehulp van alle kanten' Oplegger rijdt haven Tholen in Wethouder Velthuis stelt raadscommissie welzijn gerust Pastor Baijings gepresenteerd Alcoholverbod 'treurige zaak' Donderdag 12 september 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Rondom het bedrijfspand van Van der Harst op Welgele gen staan tachtig kraampjes met tweedehands spullen en nieuwe artikelen. De vele honderden bezoekers verma ken zich er zaterdagmorgen en -middag wel. Even kijken en vaak ook kopen, want dat is het doel van het Reho- both activiteitencomité dat geld wil vergaren voor de in aanbouw zijnde kerk van de Gereformeerde Gemeente in Tholen. Wasdemonstraties „Als er echt wat opdoet, dan komt de ambulancehulp van alle kanten." Dat zei wethouder mevr. drs. M.A.E. Velthuis in de raadscommissie welzijn en onderwijs op vragen van R van Belzen. Volgens de wethouder heeft de huisartsenpost wel tot meer inzet van de ambulance ge leid, maar levert dat geen problemen op. Ook van extra vraag van recreanten in het zomerseizoen heeft de ambu lancedienst geen last, evenmin van het wegvallen van twee ambulances in Brabant. Sigma naar Bru Roemenië Mannenkoor Rehoboth zorgt voor spelletjes als de schijvenbak en ga tenkaas, maar heel veel kraampjes bevatten tweedehands spullen, waaronder ook speelgoed. Snoep is ook nooit weg, maar dit zijn wel met roomboter gebakken babbe laars, naturel en chocola. Oude Zeeuwse en andere boeken staan vlakbij de cd-stand. De activitei tenmarkt blijkt ook een gezellige ontmoetingsplaats om even een praatje te maken met oude beken den. „De sfeer is goed, jammer dat deze markt niet elk jaar is", zegt dhr. Geluk. Organisator A.C. Quist denkt echter dat een jaarlijkse ver koping teveel van het goede is. „Om de twee jaar is net mooi, want dit brengt toch heel veel werk met zich mee." De koffiestand trekt veel klanten en bij de koffie kan men ook een bolus, een puddingbroodje of cake krijgen. De patates-frites blijkt een schot in de roos. Daar moet men even geduld hebben voordat men aan de beurt is. Er is een groot ter ras gemaakt, zodat men aan een ta feltje de frites kan opeten. Een klein deel van de verkoping speelt zich in het pand van Van der Harst af. Daar staan ook kostbare artikelen als nieuwe orgels, alsme de hoeden en mutsen en boeken. De jeugd vermaakt zich ondertus sen buiten op de skelterbaan, op het springkussen of bij het ballon- prikken. Vier ehbo'ers lopen op het terrein om eventueel te helpen als er iemand schrammen oploopt of onwel wordt. Zo zijn er ook par keerwachters om het autoverkeer in goede banen te leiden. Wie inmiddels honger heeft gekre gen, kan ambachtelijk gerookte paling of een bak gekookte mosse len verorberen. Er zijn nog meer natuurproducten, maar die moeten hoofdpijn e.d. zien te verzachten. Men kan het ook gewoon houden Velthuis probeerde daarmee de ChristenUnie gerust te stellen, want die fractie maakte zich zor gen over de bereikbaarheid van de ambulancehulpverlening. Het tota le aantal beschikbare wagens in de regio is namelijk met twee vermin derd. De wethouder zei dat de meeste pijn in Breda zit. Door het schuiven van de auto's probeert de centrale post ambulancevervoer de gevolgen van de verminderde bereikbaarheid te minimaliseren. Voor de ambulancezorg in de ge meente Tholen (zeker in de spoed eisende hulp) heeft de vermin dering in Brabant echter geen uit stralingseffecten. De CU-fractie had begin juli schrif telijke vragen gesteld over de zaak en de antwoorden van b. en w. noemde Van Belzen 'heel vaag.' „Je kunt er alle kanten mee op. Het ver hullende taalgebruik heeft me ge amuseerd. In de antwoorden wordt er echter gewoon mooi omheen ge draaid, want er is toch een bepaalde druk op de ambulancezorg ontstaan door het wegvalleen van auto's, de huisartsenpost en de recreatie. Het verheugt me echter, dat vakantie gangers over het algemeen relatief gezonde mensen zijn, zoals het col lege schrijft, Maar feit is, dat de re creatiedruk toeneemt", aldus het CU-raadslid. M.J. Klippel viel hem bij. „Wij volgen de ambulancezorg ook met argusogen. Trek aan de bel als er problemen zijn", zei het SGP- raadslid. J. van den Donker merkte op, dat Tholen voor de achtervang op West-Brabant leunt. „Kunnen wij niet eens voor een extra samen werking naar de noordkant kijken, zodat we in noodgevallen hulp kunnen ontvangen, maar ook kun nen bieden", zei het D66-raadslid. B. en w. zien echter geen proble men. Na instelling van de huisart senpost wordt er bij vermoeden van bijvoorbeeld een hartaanval gelijk een ambulance gebeld, maar de fre quentie is niet zo hoog dat de be schikbaarheid van de ambulance zorg gevaar loopt. Die rit was veelal toch gemaakt, dus er vindt eerder een versnelling plaats. Blijkt ziekenhuisopname niet nodig, dan wordt op de huisarts gewacht of anders geeft de verpleegkundige van de ambulance instructie over de verzorging aan medebewoners/ familie van de patiënt. Volgens het college is er in de zo mer geen toename van de vraag naar ambulancehulpverlening. Wel komen er meer duikongevallen voor, maar niet in grote aantallen. Voor het zomerseizoen gelden geen andere dan de normale achter- wachtvoorzieningen, waarop altijd een beroep gedaan kan worden. Ten aanzien van de inzet van het sigma-team van het Rode Kruis bij grote ongevallen had wethouder Velthuis goed nieuws voor Tholen. Alleen kon ze dat nog niet in de openbaarheid brengen omdat er nog overleg met betrokkenen moet plaatsvinden. „Maar we hebben stekken gestoken", vertelde Velt huis. Daarmee doelde ze vooral op de stationering van het voertuig, want dat staat nu in Brouwersha ven. Het sigma-team is ook voor Schouwen-Duiveland en Tholen bestemd, dus twee gemeenten. De inzettijd na alarmering bedraagt tussen de 45 en 60 minuten. „Dat kan wel eens te lang zijn", meende raadslid Klippel, die schriftelijke vragen had gesteld over de inzet van het sigma-team op 25 en 26 mei bij het ongeval op de Broekse- weg bij Oud-Vossemeer. Hij vond het voor Tholen beter om het ma terieel in Bruinisse te stallen dan in Brouwershaven. „Wie onder neemt er actie? Zet woorden om in daden", zei de SGP'er, die werd bijgevallen door D66 en de VVD. De GGD Zeeland had eerst plan nen voor een garage in Zierikzee, maar dat vinden b. en w. van Tho len geen adequate oplossing. Er wordt nu gekeken naar de omge ving van Bruinisse. „Ik heb daar binnenkort een gesprek over met de GGD", zei Velthuis. Ze wees erop, dat 1 uur de maximale uit- ruktijd is voor het sigma-team, want men probeert dat sneller te doen. De officier van dienst ge neeskundig regelt de inzet. Voor Tholen is onlangs een samenwer kingsovereenkomst met West-Bra bant gesloten omdat de Zeeuwse officier van dienst geneeskundig iets meer reistijd nodig heeft. „Die afspraken met West-Brabant waren nodig, want we zitten daar veel dichterbij", aldus de wethouder. Het sigma-team bestaat uit vrijwil ligers met een EHBO- en een GGD-opleiding die getraind zijn om ambulancepersoneel te kunnen assisteren. Zelfstandig worden ze niet ingezet. Het sigma-team is on derdeel van een geneeskundige combinatie die verder bestaat uit een traumateam en twee ambulan ceteams zonder vervoerstaak. De Sint-Philipslandse Rode-Kruishel- pers Piet den Braber en Huibert Hoek zijn lid van het sigma-team. bij de producten van het Zeeuwse land, waarvoor een aparte stand is ingericht. Ook de stichting Zeeuwse schaapskudde is verte genwoordigd. De klederdracht- groep Mooi Zeeland uit Borsse- le/Nisse toont niet alleen verschillende Zeeuwse kleder drachten, maar geeft ook wasde monstraties met het wasbord en een wringer. Na het wassen wordt er ook gestreken. De klederdrachtgroep staat vlakbij de verkoping bij opbod. J.C. van Voorst treedt in zijn kokskleding - hij staat ook in de stroopwafel stand - op als veilingmeester. De liefhebbers drommen samen bij de wagen, want zo'n verkoop bij op bod zorgt altijd voor leven in de brouwerij. Een hengel verandert voor 10 euro van eigenaar, een zwemvest voor 4 euro, maar een bod van 3 euro voor een vaas blijkt te weinig. „Die houden we dan zelf maar", zegt de veilingmeester. Een scheepje, gemaakt door Tjerk Burger en Wim Otte, brengt 40 eu ro op, maar een stoel levert 50 euro op. Een patrijspoortje gaat voor 30 euro weg. „Er had best wat meer uit kunnen komen, want er waren hele mooie dingen bij", zegt Van Voorst, die verder overigens heel tevreden is over het verloop van de activiteitenmarkt. „Als je ziet wat er in de omgeving aan regen geval len is, dan hebben we prima weer getroffen. Het is wonderbaarlijk verlopen en het was ook heel gezellig!", aldus de veilingmeester. Na de verkoop bij opbod ging hij weer naar zijn stand van Ditho, de Roemenië-actie van Dinteloord en Tholen, waar stroopwafels en an dere lekkernijen te koop waren. Een gedeelte van de opbrengst was voor de kerk, maar ook Roemenië hield er nog 250 euro aan over. Er waren ook verschillende stands met kleding, schoenen, naaimachi nes, bestek, cadeau-artikelen in de nautiekshop, zijdeplanten en bloe men. Of de activiteitenmarkt over twee jaar weer op het terrein van Van der Harst wordt gehouden, weet organisator Ad Quist nog niet. „Misschien kan het wel bij de nieuwe kerk aan de Postweg. Er is De jeugd bewondert de wasdemonstratie van de klederdrachtgroep Mooi Zeeland. daar een voldoende groot parkeer terrein om 80 kramen te plaatsen, maar je zit ook met parkeerruimte voor de auto's van de bezoekers." Het stoppelland van de gemeente tegenover Van der Harst, nog in gebruik bij pachter J. Goorden, bleek daarvoor nu een ideale gele genheid, maar over twee jaar staan er misschien ondernemingen op het nieuwe bedrijventerrein Wel gelegen II dat het gemeentebestuur daar wil ontwikkelen. Met name ook voor bedrijven die aan de Edi- sonweg en Wattstraat weg moeten om plan Noord te verwezenlijken. Het Rehoboth activiteitencomité hoeft daar nog niet aan te denken, want eerst staat volgend jaar de in gebruikneming van de nieuwe kerk in plan Stadszicht op het program ma. Het Rehoboth activiteitencomité streeft ernaar om totaal 75.000 eu ro voor de kerkbouw bijeen te brengen. Dat bedrag is inmiddels twee keer naar boven bijgesteld omdat de vorig jaar voor december geraamde 100.000 gulden in febru ari van dat jaar al bereikt was. Daarom ging men op 150.000 gul den zitten, omgerekend 68.067 eu ro, maar dat is inmiddels verhoogd tot 75.000 euro. De laatste stand van de actie was 60.000 euro en daar komt de verkoping van zater dag nog bij, zodat het streefbedrag in 2002 al gehaald kan worden. Tijdens een installatieviering op zondag 22 september zal pastor Jo- han Baijings worden gepresenteerd aan de vier Rooms-Katholieke parochies Tholen, Oud-Vossemeer, Halsteren en Lepelstraat. Baijings is door bisschop Muskens per 1 juli benoemd tot parochievicaris. In de viering, om tien uur in de r.k. kerk van Lepelstraat, gaat deken Peter de Rooij voor, samen met pastor Alex Schuerman en de nieuw benoemde pastor. Na de dienst kan men pastor Baij ings feliciteren. Schuerman en Baij ings vormen samen het pastores team in de regio, sinds het vertrek van pastoraal werker Gemma Ver- lijsdonk uit Tholen eind augustus. Het instellen van een verbod om op straat alcohol te nuttigen of aange broken verpakkingen bij zich te heb ben, wanneer daardoor overlast ont staat, is volgens de SGP 'eigenlijk een treurige zaak'. „We plukken de wrange vruchten van een gestage achteruitgang en uitholling van het normbesef en respect voor waarden onder onze jeugd", zei M.J. Klippel in de commissie algemeen bestuur. Maar M.A.J. van der Linde zei het zo dramatisch niet te willen oppakken. „Het loopt weieens uit de hand en dan moetje kunnen ingrijpen", aldus de PvdA'er. „Maar een stratenmaker moet je voor je deur een pilsje kun nen aanbieden." Hij hoopt, met CU'er P. van Belzen, wel dat de regel juridisch in orde is zodat de politie niet onderuit wordt gehaald wanneer ze ingrijpt. De VVD was daar bij monde van R. Ravensteijn niet bang voor. „In Sint-Annaland heeft de maatregel zijn nut al bewezen." Een tevreden koper verlaat het Van der Harst-terrein met zijn gekochte spullen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Verder wordt informatie gegeven over de kerkbouw. Zo is de blau we vloerbedekking te zien die in de consistorie komt, alsmede de vloer- en wandtegels in de andere ruimten. Er komt een hele brede preekstoel in de nieuwe kerk, waar de predikant van twee kanten op en af kan. En daarboven komt toch het monumentale orgel dat ds. C. de Jongste en zijn adviseurs graag wilden hebben, ook al vin gen ze bij de gemeente bot om dat cultuurgoed met een royale subsi die te waarderen. Het orgel in de huidige Rehobothkerk aan de Hoogaarsstraat is al verkocht aan een kerk in Krimpen a/d IJssel, zodat er al een basis is voor de nieuwe investering. De bijna 35.000 gulden van de verkoping van zaterdag kwam ook prima van pas om de gaten in de begroting te dichten. Overigens heeft de kerk- zaal als gevolg van misverstanden over het staal voor de hoogbouw wat stagnatie opgelopen. Andere onderdelen zoals het metselwerk van de laagbouw zijn weer vlot verlopen. Een oplegger (zonder cabine) van Gebr. Goeyvaerts uit het Belgische Oelegem-Ranst is dinsdagmorgen de haven van Tholen ingereden. Het ruim tien ton wegende gevaar te was in het hoekje van de Contr' Escarpe ter hoogte van restaurant Zeeland, aan de noordkant van de haven, geparkeerd. Er was een kraan mee aangevoerd om het zandschip Octopus te lossen, dat een vracht had voor loonbedrijf Van de Klundert te Oud-Vosse- meer. Ook vorige week had die op legger daar al gestaan, zei de 32- jarige chauffeur uit Vorselaar. Om tien uur zag havenmeester Frans Zoeteweij de wagen nog, maar een half uurtje later werd hij gebeld dat het ding in de haven lag. De oplegger is op een of andere manier in beweging gekomen (hij zou gewoon op de rem hebben ge staan) en de licht hellende kade in rechte ljjn afgereden. Eén dukdalf brak finaal af (Zoeteweij schat de schade op zo'n 3000 euro). Het voertuig kwam bijna rechtstandig in het ongeveer 2,5 meter diepe water terecht en bleef met het rechter achterwiel op een tweede dukdalf hangen. Daardoor bleef het aluminium scheepje TH 32 van Arie Bout gespaard, want dat lag op die plek afgemeerd. Aanvanke lijk was het idee om met de eigen kraan het voertuig uit het water te halen, maar daar is van afgezien omdat die te licht was. Er is een grote kraan besteld en daarmee lukte het rond half vier 's middags om de oplegger op het droge te hij sen. Die bleek nauwelijks bescha digd en kon, aangekoppeld aan een vrachtwagen, gewoon wegrij den. Het water in de haven was dins dagmorgen bedekt met een groene deken van blauwalg, die een onaangename geur verspreidde. „Zondag was er nog niks te zien, maar de zuidelijke wind van maandag heeft ze hierheen ge voerd", zegt Zoeteweij. Gisteren is in het noordelijke hoekje van de haven, vlakbij een sleepboot die daar ligt, een apparaat geplaatst dat wat aan de overlast moet doen. Dinsdag kwam Gilles Nieuwkoop van Rijkswaterstaat vast pools hoogte nemen. „Het is een beluch ten Daarmee wordt zuurstof in het water gepompt, waardoor de alg wordt afgebroken en de stank ver dwijnt", legt hij uit. Het betreft een nieuw apparaat, maar in Oolt- gensplaat zijn er al goede resulta ten mee bereikt. De spijkerbalk trekt professionals, amateurs en kijkers op de activiteitenmarkt van de Gereformeerde Gemeente in Tholen. De in Sint-Maartensdijk gestationeerde auto van de Zeeuwse ambulancedienst boven de Westerschelde krijgt een wasbeurt. De oplegger heeft de TH32 maar net geschampt. Rechts belt de chauffeur met zijn baas.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 11