Erg veel animo voor trekkertrek wedstrij d Braderie in Tholen is vooral ontmoeting en gezelligheid Permanent wonen beter voor dorp dan recreatiewoningen Verburgh Van Kempen: havenplan geeft uitstraling en impuls Standhouders en organisatie content met drukbezochte jaarmarkt Inspraak Markt Tholen alleen over groen Overname van kerkblad Laatste klus De Visser GBS belegt een kerkdienst Verplaatsing Van Beek kan de aanpak aanzienlijk versnellen Donderdag 5 september 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Cl000 veel groter Overal staan zaterdagmid dag groepjes mensen met elkaar te praten. De brade rie in Tholen is vooral een plek om bekenden te ont moeten, gezellig te klet sen, iets te drinken of te eten. Was het vorig jaar ei genlijk veel te warm, dit keer treft de organisatie het beter. Alleen de lichte re gen van zaterdagmorgen dreigt roet in het eten te gooien, maar het valt mee. Behalve dan voor de deel nemers aan de kinderbra derie. „Het was fantastisch weer en heel erg druk", zegt Leen Tichem van de organiserende Onderne mersvereniging. Gebakken peren Drie maanden 5 Kenia Hekken w.s.v. weg Bodemverontreiniging Contingent omzeilen Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 T specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Dweilorkesten uit Oud-Vossemeer, zoals de Neutekraekers zorgden zaterdagmiddag voor muziek op de markt. Al 95 deelnemers hadden zich tot gisterenmorgen gemeld voor de trekkertrekwedstrijd van de Thool- se Dagen, zaterdag aan de Veerweg bij Tholen. „We beginnen daarom al om acht uur 's morgens met het proeftrekken, anders krijgen we het niet rond", zegt bestuurslid Anco Fase. Bij het proeftrekken wordt van de laagste naar de hoogste ge wichtsklasse gewerkt. Aansluitend is om één uur de officiële wed strijd, die juist met de zwaarste ca tegorie begint. „De sleepwagen staat daar dan namelijk op afge steld." In de standaardklasse zijn er zes categorieën. Daarnaast zullen twee sportklassen - voor het eerst in Tholen - voor het nodige spekta kel zorgen op de 100 meter lange baan. In deze laatste klassen ko men verschillende Tholenaren in Een viertal Markt-bewoners uit Tho len had maandagavond de moeite ge nomen om naar het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk te gaan omdat ze benieuwd waren naar de herinrichting van het groen. Hoewel het als punt 5 op de agenda stond, bleek het eigen lijk geen officieel voorstel te zijn met het daaraan verbonden spreekrecht. Alleen de stand van zaken werd ge meld van deze inspraak nieuwe stijl. De meerderheid van de commissie vond de aanpak van b. en w. goed en vruchtbaar, want met inschakeling van de bewoners krijg je een breed gedragen plan. Alleen D66 vond de kaders te stringent. „Je moet de bur gers ook over herbestratingen en ver keerssituaties inspraak geven en dat niet van tevoren inperken tot alleen het groen", zei J. van den Donker. „Moeten de mensen dan ook over de De uitgever van de Eendrachtbode heeft per 1 september van de Pro vinciale Zeeuwse Courant de uitga ve van SOW Zeeuws-Vlaanderen overgenomen, het kerkblad van de Hervormde Gemeenten en Gerefor meerde Kerken beneden de Wester- schelde. Daarmee zijn de contacten van de Eendrachtbode met Zeeuws- Vlaanderen weer hersteld, want van 1971 tot 1997 werd de krant in Axel gedrukt. De uitgave SOW Zeeuws- Vlaanderen sluit prima aan bij de Kerkbode voor de Hervormde Ge meenten in de Ring Tholen die W. Heijboer al vele jaren exploiteert.^ Beide kerkbladen zijn in een nieu we onderneming ondergebracht: Kerkelijke Pers Zeeland. Voor projectontwikkelaar P. de Visser is het havengebied Sint-Annaland het laatste project dat hij aanpakt. Hij hoopt volgend jaar 65 jaar te worden en dan wil hij wat gas terugnemen. Maar in Sint-Annaland steekt hij nog volop energie. Camping de Krabben kreek heeft hij al aangekocht en die wordt uitgebreid en vernieuwd. Ook voor de graansilo van de CZAV is er een principe-akkoord en De Visser heeft al een Amsterdamse architect in de arm genomen om er fraaie apparte- VERVOLG VAN VOORPAGINA „Met de Hoenderweg en Vroonste de kunnen we al 10 jaar vooruit, dus het havengebied is een meerjaren plan voor de komende decennia. Al leen kun je deelplannen eerder aan pakken", aldus Heijboer. Er doet zich echter onverwacht een ontwikkeling voor die de zaak zou kunnen versnellen. Dat betreft de verplaatsing van constructiebedrijf Van Beek naar de Ceciliaweg, het bedrijventerrein achter de Veiling- weg. „Landbouwwerktuigenfabriek Lely uit Maasland wil de productie verplaatsen naar Sint-Annaland", licht M.A. van Beek toe. „Wij zijn al jaren toeleverancier van Lely en wij zijn blij met het vertrouwen dat we voor de toekomst krijgen. In ok tober komt hiervoor al een hydrauli sche, computergestuurde buisma chine en we moeten het pand ook 15 meter uitbreiden. Gezien de te ruglopende markt in de metaalsec tor is de productie van Lely wel kom. We moeten er twee mensen extra voor aantrekken. Gezien de plannen voor het havengebied is het echter de vraag of wij nog wel op ons bestaande terrein moeten inves teren. Over de uitbreiding waren wij al in gesprek met de gemeente, maar we kijken nu echt naar nieuw bouw Als Van Beek voor de be staande gebouwen en grond zoveel geld van de gemeente ontvangt dat hij aan de Ceciliaweg een modern bedrijfspand kan terugbouwen, zal die keuze vergemakkelijkt worden. Het oud-raadslid heeft de voorkeur voor een contract met de gemeente, maar hij praat binnenkort ook met de projectontwikkelaar die het ha vengebied wil aanpakken. Van Beek zegt graag te willen meewerken aan het plan, dat een belangrijke impuls voor de lokale economie kan bete kenen. „Het oude industriegebied van Sint-Annaland moet een volle actie die geregeld aan wedstrijden meedoen. De organisatie heeft het program ma uitgebreid met trekkersprint. Dit onderdeel zou de PJZ onlangs organiseren tegelijk met de ploeg- wedstrijd, maar dat evenement is volledig afgeblazen. Om 12 uur is er voor kinderen tot 12 jaar een traptrekker- en trapskelterrace. Die kinderen moeten hun voertuig wel zelf meebrengen, en ze krijgen gra tis toegang als ze inderdaad aan de wedstrijden meedoen. Tegen betaling kan het publiek rij den in een quad en zelf de snelheid daarvan ervaren. Of men kan het, in groepen van vijf, tegen elkaar opnemen in een wedstrijdje paint- ball. In de toegangsprijs van deze evenementendag is een consumptie begrepen. grootte en kleur van de stenen mee denken?", informeerde commissie voorzitter H.W. van Eenennaam. „Als het binnen het budget past wel. Dat moet je niet vooraf afkappen. Er staat nu 34.500 euro voor herbestratingen in de begroting, dus ook de stenen zijn aan de orde", vond Van den Don ker. Hij kreeg bijval van drs. A.L. Piet. „We moeten geen verwachtingen wekken, maar de inspraak kan breder dan alleen groen", vond het CU- raadslid. Ook ABT-commissielid J.J. van 't Hof zei, dat wanneer energie van de bevolking gevraagd wordt voor het groen, als het nodig is ook de herbestrating erbij betrokken kan worden. Wethouder L.J. van Doom antwoord de, dat op het plein alleen het groen aan de orde is. „De herbestrating die gepland is, heeft betrekking op de rij baan. Aan het plein wordt niets ge daan. Voor grote verkeerstechnische aanpassingen is geen ruimte, want daar is geen geld voor", aldus Van Doom. De Markt-bewoners dropen na een kwartier in het gemeentehuis te zijn geweest, weer af. Het comité Tholen van de Gere formeerde Bijbelstichting (GBS) houdt donderdagavond 12 septem ber in de hervormde kerk te Scher- penisse een kerkdienst. De dienst die om 19.30 uur begint, wordt ge leid door ds. M. van Kooten uit Montfoort. Na de kerkdienst is er in het ver enigingsgebouw De Hoeksteen een boekentafel van de GBS aan wezig. De GBS heeft als doelstelling het behoud en de bevordering van het gebruik van de Bijbel in de Sta tenvertaling en de verspreiding daarvan in ons land, maar ook de verspreiding van de Bijbel in an dere talen. menten aan het water van te maken. Wonen met uitzicht op de jachthaven en de Krabbenkreek. De landbouw coöperatie bouwt naast de veiling een nieuwe loods voor opslag van graan, kunstmest, bestrijdingsmiddelen, e.d. De Visser heeft ook de kleine Suzan- napolder grotendeels in zijn bezit om er recreatiewoningen te bouwen. Daar heeft hij op meerdere plaatsen al erva ring mee. Maar allereerst wil hij aan de Klippelstraat levensloopbestendige woningen met zorg gaan bouwen om zo de lijn van het Havenplein naar de haven alvast door te trekken. Daar mee wordt een begin gemaakt aan het herstel van de verbinding tussen het dorp en de 'naven. dige omslag maken van een indus trieel terrein naar een centrum gebied. Dit betekent, dat er geen ruimte meer is voor bestaande be drijfsactiviteiten, zij het dan alleen voor de Cl000 in een vernieuwde vorm." Een minpunt vindt Van Beek dat er in de gemeentebegroting 2003 geen geld beschikbaar is voor verdere ontwikkeling van de struc tuurvisie. Hij vindt verder, dat er een communicatieplan gemaakt moet worden, zoals de gemeente dat ook doet voor plan Noord in Tho len. Van Beek wil dus snel duidelijkheid in verband met de investeringsbe slissingen, en de grond en gebouwen van dit metaalconstructiebedrijf vor men de grootste oppervlakte in het desbetreffende gebied. Ook de loods en het omliggende terrein van het waterschap zijn al lang te koop. Ver der is voor de op de hoek Haven plein/Spuistraat gevestigde garage Van Vossen verplaatsing niet onbe spreekbaar. De zoon neemt mogelijk het bedrijf over van zijn vader. Su permarkt Cl000, die nu een netto oppervlakte heeft van 680 m2 (bruto 1080 m2) moet eigenlijk naar netto 1100 m2 om vitaal te kunnen func tioneren. Zowel het parkeren voor de klanten als de bevoorrading door de leveranciers is een groot knel punt. De Cl000 had eerder al een bod uitgebracht op het waterschap sterrein, maar door bodemverontrei niging kwam die transactie nog steeds niet rond. Bij de trapjes aan de Havendijk ligt de vijfde betrokke ne: aardappelhandelaar M. West dorp, die naast zijn woonhuis nog een loods heeft die van tijd tot tijd wordt verhuurd. Hij heeft geen am bities om mee te doen aan de water sportboulevard die voor het haven gebied is gepland. De Thoolse braderie gaat al op vrij dag van start. Die middag is het wat minder druk dan anders, maar 's avonds wordt dat volop goedge maakt. Diverse standhouders klagen over hun omzet op die eerste dag en in de Stoofstraat blijft zaterdag een kraam leeg. „Zaterdag heb ik nie mand meer horen klagen", zegt Ti chem. „De meeste standhouders zei den: tot volgend jaar. En er zijn al verschillende reserveringen geno teerd." Sieraden, snuisterijen en kle ding vullen een groot aantal kramen in de straten. De terrassen op de Markt zijn tot de laatste plaats bezet. Op straat speelt juist dweilorkest de Neutekraekers uit Oud-Vossemeer een nummer voor omroep Tholen, terwijl hun dorpsgenoten van de Lamsöören even uitblazen na een op treden in de feesttent. Even verderop gaan de oliebollen van zangkoor VZOS uit Sint-Philipsland grif van de hand. „We zijn dik tevree. Het was ideaal weer en we hebben tot het laatst toe gedraaid", zegt Anja Neele. Er is veel meer te eten, en je ziet dan ook overal mensen lopen met een ijs je, een bak friet, portie saté, hambur ger, Vietnamese loempia, vis, een broodje met beenham, worst of iets anders. Ook delen vismeisjes hapjes uit en in de Hoogstraat worden mos selen gekookt. Activiteiten die de band van Tholen met de visserij illus treren. In de Kerkstraat verspreiden „Het is al erg genoeg dat we de kermis hebben. En wil de gemeen te er eens voor zorgen dat het niet elke week feest is op het strand je!" Rijnberg plaatste diverse kri tische noten bij het havenplan. Van een watersportboulevard verwacht hij alleen maar problemen. „Het is nu al een chaos, je auto kun je niet meer kwijt. Dan ga je de Haven weg toch niet volbouwen? Met de ze plannen trek je ook alles uit in plaats van in het dorp. De Voor straat heeft nu immers een belang rijke winkel- en horecafunctie. Volgens het havenplan kunnen er op de begane grond horecabedrij ven komen met daarboven huizen voor ouderen. Bejaarden boven de kroeg. Dan hoef je ze geen spuitje meer te geven", schertste Rijn berg. Hij zag niets in een zwaarde re recreatieve functie van Sint-An naland. „Ik wil de zondagsrust houden." Hij waarschuwde voor problemen met de zeewering en de waterstand wanneer de kleine Su- zannapolder bebouwd zou wor den. „Blijf zeker 20 meter van de zeewering vandaan en als er toch versgebrande pinda's een heerlijke lucht. Op de binnenplaats van de Gasthuiskapel kan er bij de Hervorm de gemeente Immanuël iets worden gedronken of gegeten. Bij de stand van Vogelvreugd staan voortdurend mensen. Al jaren staat het bestuur met een grote bak met ei tjes waarin grote en kleine prijzen zit ten. De formule blijft aanslaan en le vert zo een aardige bijdrage op voor gebouwd wordt in de Suzannapol- der, regel dan de toegang in elk geval goed." Wethouder Heijboer vond dat het college die opmerkingen zeker ter harte moet nemen. „Waterbeheer en wegenstructuur zijn zeker be langrijk. Uw opmerkingen snijden hout, maar die aspecten moeten nog nader uitgewerkt worden." W.A. van Vossen zit niet te sprin gen om een vakantiepark. „Zestig procent van het jaar staan die hui zen leeg en hoe is dan de veilig heid te garanderen als je ziet dat er van hier tot Rilland maar 2 politie mannen beschikbaar zijn. Gaat een projectontwikkelaar van bui ten het eiland een stempel drukken op ons dorp, waardoor wij met de gebakken peren zitten? Voor de ei gen bevolking zie ik er geen voor deel in", zei Van Vossen. Wethouder Van Kempen twijfelde aan die opvattingen. „De recreatie gaat veel langer door dan alleen in de zomervakantie. Met de water de clubkas. Koos Bosters van firma Bosters-van Wezel uit Oud-Vosse- meer brengt vooral zijn cursussen bedrijfshulpverlening onder de aan dacht. „Het gaat me om naamsbe kendheid. Nog altijd zijn er mensen die ons niet kennen en daardoor on nodig ver van huis gaan. Niettemin is de eerste cursus alweer volgeboekt", vertelt Bosters. Bij bakker Van Oost raden zo'n 800 mensen naar het ge wicht van een reuzenbrood. De heer Hagg uit Berkel en Rodenrijs zit er met 6374 gram slechts zes gram on der. Hij wint een taart, evenals fam. Van Luik (Oesterstraat), mevr. De Jonge (Ten Ankerweg) en dhr. Heij boer (Kreeftenstraat) die 6400 gam hebben geraden. Verderop maakt een paar in klederdracht Zeeuwse babbe laars. Niet alleen de vertrouwde klei ne snoepjes, ze drukken ook een gro ter stuk plat rond een stokje, zodat een lolly ontstaat. Aan het einde van de Eendrachtsweg heeft automobiel bedrijf Bal een aantal auto's neerge zet. Kees Bal is tevreden, hij heeft al een achttal orders genoteerd, zegt hij. Achter de dranghekken staat een ac tiebus van 3 VO, waar gewezen wordt op de gevaren van alcoholgebruik in het verkeer. Aan de waterkant vliegt een helikopter af en aan. Een korte manente bewoning ontstaat, zoals dat ook het geval is in Stavenisse met Oud Kempen en de huizen bij camping Stavenisse. „Daar komen nu mensen van buiten Tholen per manent wonen en ik weet niet of we daar op zitten te wachten?" Stegenga vond dat het om re creatiewoningen gaat die samen wel een buurtje vormen. „Steden bouwkundig moet dat goed ge hecht zijn aan het dorp waarbij het gebied hoort. De ruimtelijke kwa liteit moet deugen." Recreatiewo ningen zijn volgens hem een mid del on de woningcontingenten te omzeilen. Architect Tom Moerland, die van af 1995 met de kleine Suzannapol- der bezig is, had moeite met het begrip recreatiepark. „Die gedach te moet verdwijnen. Het gaat om een buurtje waarin Sint-Annaland zich kan herkennen en dat ook bij het dorp hoort." Van den Berge en Jeroen Fase twij felden aan de levensvatbaarheid van watersportbedrijven zoals die er volgens het plan zullen komen. „In de winter zijn die watersportwinkels allemaal dicht, zo is de praktijk in Bru." En Fase vroeg zich af, of dat aspect wel goed onderzocht is. „Het is maar 3 maanden druk in de ha ven." Wethouder Van Kempen ant woordde dat de gemeente gehouden is om mogelijkheden te bieden aan ondernemers die daarom verzocht hebben. „In Sint-Annaland zit een flink stuk ondernemersgeest en on dernemen betekent ook risico's ne men. Er hoeven echter niet alleen winkels met watersportartikelen te komen. Dat kan ook een bakker of een slager zijn." C. Rijnberg twijfelde eveneens aan het onderzoek naar de economische betekenis van de recreatie. „De meeste mensen gaan met hun koffer vol op vakantie, zodat ze hier echt geen koffer vol met spullen gaan inslaan." W.J. Mosselman noemde de struc tuurvisie havengebied een prachtig plan met vele economische voorde len. „Niet slechts 3 ondernemers hebben hierom gevraagd, maar 30 ondernemers uit Sint-Annaland staan hier achter. Want dit vloeit voort uit het detailhandelsonder- zoek van MKB Reva, waarbij er in de recreatie nog perspectieven zitten voor ons dorp. Maar dan moeten we niet te lang met de uit- voering wachten. De projectont- 1- rondvlucht boven Tholen blijft eeh trekpleister, want voortdurend staan er mensen op hun beurt te wachten. De jeugd vermaakt zich in de ker misattracties daar vlakbij. In de Hoogstraat is het proppen gooi en bij boekhandel Dieleman een trekpleister. Van multo-papier zijn proppen gemaakt en die moeten vant af 2,"5 meter in een papierbak worden gegooid. „Dat viel nog best tegen, zeker zaterdag toen er wat wind stond", vertelt Angela Boer. Vrijdag wint Remco Bosmans vóór Bauke van der Woude en Daan v.d. Ree, za terdag wordt Kees Jansen winnaar, vóór Christiaan Joppe en Miranda Giljam. Op de hoek van de Markt is Paulien Quist van reisbureau Star Travel niet ontevreden. Er is gere geld belangstelling voor de brochu res, want mensen kijken weer al naar een wintersportvakantie, of naar een mogelijkheid tot overwinteren in eejj warm land. De horeca zorgt zaterdagavond op verschillende plaatsen voor levende muziek. Dat trekt ook weer veel uit gaanspubliek aan. Zoveel zelfs, dat op de Kaaij veel jongeren buiten staan. Het gebruikelijke vuurwerk sluit de braderie af. Het wordt afge stoken vanaf de weg op het schierei land (richting de punt), zodat de hon derden mensen op de dijk langs de haven er een prima zicht op hebben. Leen Tichem kijkt tevreden terug op de braderie, waar zich nauwelijks problemen voordeden. „Ook de poli tie was tevreden", meldt hij. Het centrum was afgesloten voor het ver keer, en op verschillende plekken verwezen regelaars de auto's naar hét parkeerterrein op de voormalige oes terputten. Dit had de organisatie uit besteed aan de hervormde gemeente, die daarvoor een vergoeding kreeg. „Gelukkig is er niets gebeurd, behal ve dat regelmatig bestuurders agres sief reageren", vertelt Peter Vercam- men. Hij legt uit dat de opbrengst voor een speciaal project wordt ge bruikt. Een groep gemeenteleden gaat volgend jaar naar Kenia om er te helpen aan de bouw van twee kerk jes. „Onze gemeente ondersteunt een zendingswerker in Kenia en zo zijn we op het idee gekomen." Het rege len van het verkeer met de braderie was de eerste aanzet voor de finan ciering van de reis, maar er komen meer acties. wikkelaar staat ook te popelen om te beginnen." Los van de problemen in de Su- zannapolder en met de haven, gaf J. Westdorp op persoonlijke titel complimenten voor het plan. „Het is nu absoluut geen gezicht zoals het gebied erbij ligt. Met plan Vroonstede, uitbreiding van dg Wellevaete en de verharding van de ijsbaan kan er totaal een gigan tische impuls voor Sint-Annaland van uitgaan." Als voorzitter van Accelerando had Westdorp beden kingen over het doortrekken van het Havenplein. Volgens hem blijft er eerder een langere, rechte straat over dan een echt dorpsplein waar behoefte aan is voor evenementen. De muziekvoorzitter pleitte daar om voor een levensloopbestendige arena op de havenkade, waar des tijds het Setallands spektakel werd opgevoerd. Van Kempen zag daar weinig heil in gezien de duidelijke waterkerende functie die de Ha vendijk heeft. Westdorp brak ook een lans voor meer aankleding en dan met name groen. Mevr. M. Kuzee vond de struc tuurvisie een heel mooi plan voor de watersport, de recreatie en het dorp. „Het zal zeker een verfraai ing opleveren. Alleen hoop ik wel, dat we overal kunnen komen en dat er niet nog meer afgesloten ge bieden komen." Het bleek mevr. Kuzee een doorn in het oog, dat de dorpsbewoners niet op de haven- dam mogen komen, die door de watersportvereniging is afgesloten met een hek. Wethouder Van Kem pen vertelde, dat hierover afspra ken zijn gemaakt met gemeente en waterschap in verband met de toi letgebouwen en douches van de w.s.v. Stedenbouwkundige Ste genga noemde de inbreng van me vr. Kuzee een goed pleidooi. „Er moet zoveel mogelijk openbare ruimte komen, breed toegankelijk en goed verlicht, zodat u overal van het havengebied kunt genie ten. Er moeten niet nog meer hek ken komen." Volgens het plan zal het strandje bij de Lagune uitgebreid worden en van een fietsenstalling worden voorzien, maar Rijnberg had daar twijfels over gezien de draaikolk in de Krabbenkreek met een diep te van 40 tot 60 meter. „En waar wil je je auto's kwijt, want dat is nu al een probleem voor de bezoe kers van het strandje." Advertentie I.M. Een schets van de nieuwe situatie in het centrumgebied Spuistraat, Havenplein, Havenweg. Op de plaats van constructiebedrijf Van Beek komen etagewoningen bij de entree van het dorp, waarvan de bewoners de Joanna Mariapolder inkijken. Verder de bocht om eveens woningen, waarvan de bewoners over de jachthaven uitkijken. Weer terug het dorp in staan er levensloopbestendige huizen met zorg op de plaats van de loods van het waterschap en garage Van Vossen. Die woningen staan ook aan de overkant op de plaats van de vroegere Klippelstraat. In de Spuistraat is de nieuwe C1000 te zien met de bevoorradingsmogelijkheden op de binnenplaats op eigen terrein. De watersportvereniging Sint-Annaland pleit voor een omslag naar een toeristisch havenbeeld, maar een aantal inwoners ziet liever een rusti ger ontwikkeling van het dorp. Dat bleek donderdag tijdens een infor matieavond over de structuurvisie havengebied in de Wellevaete. Wil de watersportvereniging er 55 ligplaatsen bij hebben, C. Rijnberg zei lie ver de handelshaven te handhaven. Hij en meerdere bewoners van de Suzannaweg zagen ook geen heil in recreatiewoningen in de kleine Su- zannapolder. „Ik zit niet te wachten op een tweede Renesse", aldus Rijnberg. sport is 6, 7 tot 8 maanden per jaar gemoeid. En het totaal van de plannen rond het havengebied geeft een bepaalde uitstraling. Een heleboel mensen kunnen er een boterham aan verdienen. Waar de projectontwikkelaar dan vandaan komt, dat is helemaal niet van be lang. En wat de veiligheid betreft: wie bouwt, die moet de inbraak kans zo klein mogelijk maken. Dat eist trouwens ook de verzeke ring." Mevr. M. Vermaas-Hoek had zich gestoord aan de opvatting van ste denbouwkundige Stegenga, dat de kleine Suzannapolder nu een leeg gebied is waar wat moet gebeuren. „Dat deed me pijn. Want ik woon er al 15 jaar graag wegens het open landschap, ook al heeft er dan wel eens water in onze wo ning gestaan. Kom maar eens op de koffie. Wij willen de Suzanna polder zo laten. Je kunt met wei nig tevreden zijn", zei Riet Ver maas. ABT-raadslid mevr. C. v.d. Horst wees op de bodemverontreiniging in de Suzannapolder en Rijnberg hield de gemeente voor, dat dit al jaren bekend kan zijn. Hij hield de wethouders voor, dat het terrein nu slecht onderhouden wordt. Slo ten worden niet schoongemaakt en gras niet op tijd gemaaid. „Toen het gebied nog werd beboerd, ging het goed. Maar nu is het een ver vuilde rótzooi. Weg met de pro jectontwikkelaar", zei Rijnberg. A. v.d. Berge had ook zijn vraag tekens. Hem bekroop het gevoel dat b. en w. de plannen passief op zich laten afkomen. „Wat wil de gemeente nu zelf?" Volgens wet houder Vhn Kempen van recreatie hebben 3 tot 4 ondernemers wen sen bij het college neergelegd voor het havengebied en na gesprekken met de provincie is toen de nood zaak van een structuurvisie naar voren gekomen. „Wij willen deze ontwikkeling breed bekijken. De visie die er nu ligt, is een stuk van het college. Als het draagvlak heeft, wordt dit plan nader uitge werkt. Daarvoor is deze avond en daarna komt de raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling nog aan de beurt", zei Van Kempen. Van den Berge bleef de opstelling van het college lauw vinden. Wet houder Heijboer hield een verhaal over het duale stelsel waarbij b. en w. alleen nog dingen zouden uit voeren waarvoor de raad opdracht heeft gegeven. „En de raad moet nog een uitspraak doen. Vanavond raadplegen we de bevolking en dat gebeurt al in een vroeg stadium." Van den Berge wees op Bruinisse, waar in de jaren zeventig vakan tieparken als Aquadelta zijn ont wikkeld. De praktijk is, dat er per

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5