'Het gaat niet meer, anders zou ik nog wel een tuintje bijhouden' Stadszicht gaat veel harder dan gemeente OVM verrast gouden jubilaris Rien Vos met hulde en speld Wensen, impulsen, geld en prestige voor Tholen De helft meer muskusratten op Tholen Wannes Deurloo wordt honderd in aanleunwoning bij Ten Anker Toen ik al die mensen bij de Vossenkuil zag staan, kreeg ik het warm Stof opwaaien Eén op vijf rijdt te hard Donderdag 5 september 2002 EENDRACHTRODE, DE THOOLSE COURANT 3 Faunabescherming heeft bezwaar tegen afschieten reeën „Het is een heel toertje, maar het gaat zonder erg", zegt Johannes Leendert Deurloo uit Tholen. Maandag wordt hij honderd jaar en daar ziet hij toch wel een beetje te genop. „Als je hoort wat ze allemaal klaarmaken meneer", vertrouwt hij de verslaggever toe. Maar Wan nes Deurloo kan zich nog best redden in zijn aanleunwo ning bij Ten Anker. „Het is dat het niet meer gaat, anders hield ik hier nog wel een paar tuintjes bij. De wil is er." D'n Driehoek Tien tabletten Beeldkwaliteit na verkoop in raadscommissie ChristenUnie, SGP en PvdA voelden zich wat voor joker staan. Er zijn al volop huizen verkocht in Stadszicht en zelfs al palen geheid en nu moest de raadscommissie ge meentelijke ontwikkeling zich maandagavond nog bui gen over het bestemmingsplan, het beeldkwaliteitsplan en een krediet voor het bouwrijp maken. „Het komt wel een beetje vreemd over, maar om geen verlies te lijden op de grond wil men zo snel mogelijk bouwen'zei af delingshoofd mr. G. Vos van ruimtelijke ordening. Volledig verrast nam Rien Vos donderdagavond de hulde in ontvangst voor een halve eeuw lidmaatschap van mu ziekvereniging OVM. Nietsvermoedend liep hij met de muziek een rondgang door het dorp. Dat was door de warmte al geen sinecure, maar toen hij bij terugkomst zijn hele familie bij de Vossenkuil zag staan, kreeg de 61-jarige Vossemeerse trompettist het nog warmer. „Jul lie hebben me geweldig overvallen, maar ik ben er erg blij mee", zei Vos in zijn dankwoord nadat hem de gou den KNFM-speld was uitgereikt. Met plezier Stemmen van lezers Nieuwe bril Halverwege stoppen Geen pontjesfeest Stichting de Faunabescherming uit Amstelveen heeft bij gedepu teerde staten bezwaar ingediend tegen het besluit van de provincie om ontheffing te verlenen aan de wildbeheereenheid (wbe) Tho- len/Sint-Philipsland voor het af schieten van reeën. Op 17 september houdt de advies commissie bezwaarschriften hier voor een openbare zitting in Mid delburg. De provincie had de ontheffing aan de wbe verleend ter voorkoming of beperking van schade aan fruitboomgaarden. Ar tikel 68 van de flora- en faunawet biedt die mogelijkheid. De wbe mocht tot een uur na zonsondergang op bepaalde gron den in de gemeente Tholen het ge weer hanteren om reeën te doden. Faunabescherming heeft ook be zwaren tegen soortgelijke ont heffingen voor Zuid-Beveland en Nieuwerkerk op Schouwen-Dui- veland. Op Tholen en Sint-Philipsland zijn dit jaar veel meer muskusrat ten gevangen dan vorig jaar. Tot half juli troffen de muskusratten- bestrijders van het waterschap 832 van deze dieren in hun klemmen aan, tegen 539 over dezelfde pe riode in 2001. Dat is een toename van maar liefst 54%. In heel Zee land zijn 16.778 muskusratten ge vangen en dat is een lichte stij ging. In het westelijke deel van Zuid-Beveland zijn de vangsten meer dan verdrievoudigd, terwijl ze in Zeeuws-Vlaanderen - waar nog altijd meer dan de helft van de vangsten plaatsvindt - met een kwart zijn gedaald ten opzichte van een jaar eerder. In de gebieden met een stijging zal het waterschap de vinger aan de pols houden. Er is een team van achttien mensen met de bestrij ding belast, hun uren worden uit gebreid. Zonder bestrijding zijn er elk jaar al gauw acht tot tien keer zoveel muskusratten als het voorgaande jaar. En deze dieren veroorzaken schade aan watergangen, oevers en dijken. Dagelijks speuren de rattenbestrijders langs sloten en dijken. Om hun werk efficiënter en gemakkelijker te maken, wor den ze binnenkort uitgerust met 4- wheel-drives. Ook via tips komt men de schadelijke dieren op het spoor, zo'n 200 meldingen per jaar op het speciale telefoonnum mer (0113-241000). Wannes Deurloo is geboren en ge- vertelt hij. „Ik had destijds nog een beetje zin om wat te leren en daar kon je lessen voor bekomen. Vervol gens ging mijn broer met die lessen aan de slag en hij is commies ge worden. Ach, je weet toch niet hoe dat loopt." Het werk bij de boer was zijn lust en zijn leven, vertelt Deurloo. „Het was best zwaar werk, want machi nes had je nog niet." Hij heeft nog heel bewust de tijd meegemaakt dat kleine boertjes die te weinig grond hadden om een paard te houden, een os gebruikten om het land te bewer ken. Ook herinnert hij zich hoe bij togen op het Oudeland bij Tholen. Hij was de derde in een gezin van twaalf kinderen, acht jongens en vier meisjes. „Alleen mijn jongste zus leeft nog. En die is ook al tach tig." Vader Lin Deurloo werkte zestig jaar bij de familie Geluk op Cereshof - het getuigschrift hangt bij zijn zoon aan de muur - en ook Wannes bleef zijn hele leven arbei der. Werkte eveneens op Cereshof, onderbroken door een periode van twintig jaar bij Frans Verduit in de Razemijpolder. „Als ik gewild had, had ik geen arbeider hoeven zijn", Jacob Geluk op Cereshof de eerste tractor kwam. „Die arriveerde in twee grote kisten, uit Amerika. Kes- teloo was er twee weken mee bezig om hem in elkaar te zetten, en toen moesten er nog banden onder." Deurloo heeft nog wel tractor rijden geleerd, maar echt veel ermee ge werkt heeft hij niet. Het arbeidersleven kende Wannes al vroeg. „Toen ik een jaar of vier was, ging moeder vader helpen op het land. En dan werd je als kind mee genomen en aan de kant neergezet met een pepermuntje of zo." Uit zijn schooljaren herinnert Wannes zich dat er onderweg in de water gang langs het Oudelandswegje nog gauw even werd gezwommen. „Op mijn zeventiende ging ik met vader mee, maaien met de zeis. We heb ben veel dijken gemaaid." Zijn mili taire dienstplicht vervulde hij in Bergen op Zoom, waar hij in het Markiezenhof was gelegerd. In een fotoalbum prijken enkele fo to's uit de diensttijd, begin jaren twintig. Evenals een kiekje van de woning van Deurloo rondom in het water. Dat was met de inundatie in de Tweede Wereldoorlog. Na zijn trouwen met Joane van Vessem woonde het gezin 'op d'n driehoek', het huisje op de kruising van de Ce- resweg, Boomdijk en Kortendijk. Ze kregen twee dochters. „Marie, de oudste, is nu 76 en woont in Hal steren. Jo is 72 en woont in Vlaar- dingen. Zij heeft een auto. Vorige week zijn ze samen nog bij me ge weest." Vijf kleinkinderen en elf achterkleinkinderen heeft Deurloo. De veijaardagen daarvan kan hij niet meer bijhouden. „Vroeger stuurde hij kaarten of belde ze op", vertelt zijn jongste dochter. Het was altijd hard werken, maar ondanks de slechte tijd heeft Deur loo geen armoe gekend, zegt hij. „Wonderlijk is dat." Toch was er meer dan werken, want door toe doen van tandarts Van Gelder kwam Deurloo in het bestuur terecht van het ziekenfonds MZB. „Dat werd uitgebreid en ze zochten, naast dok toren, tandartsen en dergelijke ook gewone arbeiders daarvoor. De tan darts vond me geschikt, ze kwamen praten en zo zat ik er in. Van 1962 tot 1980 heb ik het gedaan, toen was ik 78 en vond ik het welletjes." Bij zijn afscheid kreeg de Tholenaar een gouden pen. „Ik werd gewaar deerd." Inmiddels is hij alweer 27 jaar al leen. „Drie jaar na het overlijden van mijn vrouw heb ik het huisje in de polder verkocht en ben hier in de Machteld van Gelrestraat komen wonen." Twaalf jaar geleden zijn op die plek de huidige aanleunwonin gen gebouwd. Als oudste bewoner kreeg Wannes Deurloo de eerste sleutel. Hij woont er prima, zegt hij. „Eén ochtend in de week heb ik hulp, elke donderdag komt iemand mijn tabletten gereed zetten en warm eten heb ik van tafeltje dek je." Over het eten is Deurloo tevre den. „Ik lust alles en mijn eetlust is goed." Het huishoudelijke werk doet hij verder zelf. Op zijn tijd wandelt hij een klein eindje buiten, of haalt zijn boodschappen in het winkeltje van Ten Anker. „Ik bestel er mijn brood, twintig onsen per week." Met een wandelstok en een rollator gaat het lopen redelijk, en lezen - de krant ligt op tafel - kan Deurloo met behulp van een loep. „Maar ik ga merken dat ik vergeet achtig wordt", zegt hij. De Thole naar hield voor enkele buren die dat zelf niet meer konden de tuintjes bij. „Dat gaat niet meer, anders deed ik het nog. 't Is de wil hè. Het tuig ervoor heb ik nog staan." Hoewel Deurloo zegt een dokter zo goed als niet te kennen, slikt hij da gelijks tien tabletten. „Om kwart voor zeven 's morgens sta ik op, eet een paar boterhammen en neem ze ven tabletten in." Hobby's heeft hij niet. „Maar toch verveel ik me niet." Via de radio volgt Wannes Deurloo wat er in de wereld ge beurt. En ook luistert hij via dat ka naal naar de kerktelefoon. „Zes verschillende kerken zijn er te ont vangen." Op zaterdagavond komt Cor de Groen een poosje buurten. „Dat is nog een neef. Die rookt dan een sigaretje, zelf ben ik met roken gestopt." Elke avond om negen uur gaat de hoogbejaarde Tholenaar naar bed. Deurloo is, na een leven van hard werken, een tevreden man. „Ik heb geen schulden en ik kan het met ie dereen vinden. Dat is belangrijk, toch." Na slechte jaren is er een heel goede tijd gekomen om in te leven, vindt hij. „Maar het is weer aan het omdraaien, dat merk je overal aan. Bijvoorbeeld de aardappels die maar vijf cent zijn en het fruit dat ook niks meer doet. En zo'n periode duurt weer dertig jaar." Drs. A.L. Piet, P.W.J. Hoek en J. Oudesluijs vonden de behandeling ,een achterhaalde zaak." „Er zijn op grote schaal huizen verkocht. De tweede fase is zelfs al gestart en nu pas wordt het beeldkwaliteits plan aan de orde gesteld.'Wethou der K.A. Heijboer verwees naar het voorontwerp-bestemmingsplan en op basis daarvan mogen b. en w. via artikel 19 procedures bouwver gunningen uitgeven. „Maar als de heipalen in de grond zitten, heeft het toch niet zoveel zin meer om te praten over dit bestemmingsplan. Veel veranderen kunnen we ook niet meer", zei Piet. Dat gaf Vos toe. „Je kunt het niet meer terug draaien, want dan krijg je miljoe nenclaims. Maar de vergunningen zijn allemaal wel verleend op basis van het nu voorliggende beeldkwa liteitsplan. Abusievelijk was verge ten om plan Stadszicht ook in de Staatscourant te publiceren, maar dat is inmiddels 2 augustus ge beurd en gedurende de vier weken dat het plan ter inzage lag, zijn geen zienswijzen ontvangen." Vos gaf toe dat de volgorde verkeerd was, want bij Vroonstede Sint-An- naland is eerst het beeldkwaliteits plan in de commissie behandeld voordat er 1 spa in de grond is ge gaan. Piet zei overigens redelijk enthou siast te zijn over de opzet van Stadszicht. „Het is qua type huizen een Zeeuws project met erg veel moderne bouwmogelijkheden." Het CU-raadslid dacht eerst, dat er wel erg veel in de dure sector werd gebouwd met een percentage van 30 tot 35%, maar hij had de in de stukken genoemde 450.000 voor euro's in plaats van guldens aange zien. „Met 450.000 gulden is het trouwens nog veel", merkte PvdA- raadslid L. Blom op. De commissie ging unaniem akkoord met het be stemmingsplan en het beeldkwali teitsplan. Ten aanzien van het kre diet van 2.892.000 euro voor het bouwrijp maken, vroeg raadslid Piet naar de controle. „Het gaat om heel veel geld dat wij doorsluizen naar Stadszicht Tholen b.v., die dan de aannemer betaalt. Via de exploi tatie-opzicht krijgt de gemeente de kostprijs bij de grondverkoop te rug, maar hoe controleren we dat?" Wethouder L.J. van Doorn van openbare werken antwoordde, dat er duidelijke afspraken gemaakt zijn en intern valt dat allemaal goed te controleren. „We hebben offertes en opdrachten gezien en ontvangen ook de nacalculaties van het werk. De controle zit er dus heel duidelijk in", zo vulde ambte naar Vos aan. VERVOLG VAN VOORPAGINA Ook directeur J. Kloet van Beter Wonen is benieuwd hoe het af loopt. „In het begin dacht de ge meente dat het wel zou meevallen met de archeologische waarde, maar dat aspect krijgt tegenwoor dig meer waarde. Bij het oude Sint Maartenshof is die grond die wij nu voor de uitbreiding willen be nutten ook bebouwd geweest en toen was het geen probleem. Nu willen we ook de sloot over op grond van PW. Priem, waar paar den lopen. Dat daar nu zulke vra gen zijn gerezen, was moeilijk te voorzien. Wij kennen dat proces ook niet." Kloet ziet op het voorterrein aan de Bloemenlaan geen problemen, maar achterin waar het perceel veel smaller wordt, wel. Daar loopt ook de sloot, de vroegere kasteelgracht, die Maartenshof in de weg zit. Nieuwbouw in noordelijke richting ziet Kloet niet zitten. „Je gaat niet zo'n complex aan de achterkant neer zetten. Bovendien worden de loopafstanden voor de zorgverle ning dan veel te groot. Hopelijk werkt de discussie over de archeo logische waarden niet vertragend voor onze plannen", zegt directeur Kloet van Beter Wonen. De bewoners van Maartenshof en deelnemers aan de dagverzorging zijn maandag 26 augustus met lichtbeelden ingelicht over de plan nen voor de uitbreiding. Als OVM tijdens de rondgang zijn met ballonnen en slingers versierde winkel passeert, begint het te dagen bij muzikant Rien Vos. Rien Vos meldde zich als elfjarige bij toenmalig OVM-dirigent Dubois voor les. „In ploegjes leerden we no ten lezen", vertelt de jubilaris. Hij bespeelde eerst een bugel, vervolgens een piston en een kornet. Maar de langste tijd is de trompet zijn instru ment. „Eerder dit jaar heb ik nog een nieuwe gekocht. Mijn eerste trompet schafte ik aan op mijn veertigste." De eerste repetities maakte hij mee in een lokaal van de openbare school, ook oefende hij in de garage van Van Luijk, in de Vossenkuil en tegen woordig in het eigen clublokaal Odéon. Vos slaat weinig repetities over en ook de rondgangen maakt hij praktisch altijd mee. Persoonlijk vindt hij concerten mooier om te doen. „Maar je moet erg hebben in de jeugd, dus horen er rondgangen bij. Bovendien brengt dat de mensen op straat." Een repetitie is bedoeld om te musi ceren, er moet gewerkt worden, vindt de Vossemeerder. „In het begin zijn nieuwe stukken natuurlijk best moei lijk. Maar zelfs uit een stuk dat je niet aanstaat, kun je mooie dingen halen. En dat lukt zeker met onze huidige dirigent René Hendrikx." Ook voor een concours moet er flink gewerkt worden en dat moet je met zijn allen doen. „Je wilt tenslotte een prijs ha len", geeft Vos aan. Hij speelt inmid dels al een tijdje de tweede of de der de partij, maar vindt dat niet erg. „Je moet wat af kunnen staan. Bovendien is eerste trompet moeilijker en heb je te maken veel vaker met solo's." De jaarlijkse taptoe vindt de muziek een hoogtepunt. Inmiddels is Rien Vos met zijn 61 jaren het oudste musicerende lid van OVM. Maar problemen met de jeugd heeft hij niet. Natuurlijk heb je binnen een vereniging ook wel clubjes, zegt hij. Erevoorzitter Bram Hommel (hij verving de wegens persoonlijke om standigheden afwezige voorzitter Ad Verhees) noemde het geen sine cure om een halve eeuw lid te zijn van een vereniging. „Zeker niet als je een actief lid bent. Want musice ren vraagt toch een lichamelijke in spanning." Hij gaf aan dat Rien Vos ook zijn steentje bijdroeg aan de vereniging. „Van 1976 tot 1985 was je bestuurslid; eerst vice-voorzitter en daarna waarnemend secretaris. Vanwege je werk en studie ben je daarmee gestopt. Je vertegenwoor digde OVM toen ook in de Thoolse Bond." Bij de organisatie van de jaarlijkse taptoe is Vos ook betrok ken, hij verzorgt de verlichting. „En toen we in 1983 Odéon aankochten, realiseerde jij de huisinstallatie." Hoewel Vos als ondernemer met een Uit de verslagen in de Eendrachtbo- de over het beleid van de nieuwe (dualistische) gemeenteraad blijkt, dat er zeer veel wensen en impulsen bij commissies en colleges op het programma staan. Het lijkt op een verlanglijstje van een vierjarige jon gen, die vraagt om een fiets, een brommer en een auto. Dat kun je die kleine niet kwalijk nemen omdat hij geen besef heeft hoeveel geld hier mee gemoeid is. Echter, van volwas sen mensen en bestuurders mag ver wacht worden te weten, dat bij grote wensen grote financiële consequen ties horen. Bij de samenstelling van het college van b. en w. heeft infor mateur (Eversdijk) hierop al gewe zen (hij noemde hun beleid .ambiti eus'), doch deze waarschuwing heeft geen indruk gemaakt op het college, hoewel het allemaal wel za kelijker moest! Ook nu weer worden een aantal za ken in overweging genomen, waar van bij voorbaat al duidelijk is dat fi nanciën ontbreken. Bij deze zogenaamde impulsen wordt erg veel uitgegaan van: hopen, mis- schienen en verwachtingen, ook door ingehuurde externe bureaus. De gekweekte verlangens bij de bur gers (via keuzes voor bouwstenen) dragen ertoe bij om groots in te zet ten. Wensen en impulsen zijn o.a.: 1. Royaal gemeentehuis. 2. Nieuw bouw school in Tholen. 3. Haestinge nieuw bouwen. 4. Dorpshuizen moderniseren. 5. Al lerlei opgeroepen eisen van burgers uitvoeren. 6. Impulsen voor het opkrikken van Sint-Maartensdijk. 7. Wat verder nog ter tafel komt. Enkele concrete voorbeelden: Plan Noord Tholen: volgens de PvdA is er tot 2006 geen extra geld voor; het staat niet op de A- en niet op de B- lijst van verlangens, dus kan het ge voeglijk worden vergeten! Er kan dus geen stedenbouwkundige aan het werk worden gezet! Desondanks wordt opdracht verstrekt voor het maken van een stedenbouwkundige visie! De burger betaalt wel. Scheldecollege: In het gehele ver slag wemelt het van suggesties, ver wachtingen en hoop op betere tijden en hoop op meer leerlingen. De aan names zijn niet zo zeker, maar mis schien lukt het wel, zo wordt ge steld in het rapport. Rechtvaardigt dat een investering van 6 miljoen eu ro, dat is zo'n slordige 13 miljoen gulden! En dat, terwijl exploitatie kosten nergens te vinden zijn, de be- installatiebedrijf en rijwielhandel een druk bestaan heeft, bleef hij al tijd ruimte maken voor de muziek vereniging, zei Hommel. „Dat bete kende natuurlijk wel een aanslag op je gezinsleven, zodat we ook zeker je vrouw dankbaar mogen zijn." Vos houdt van variatie, want naast de fanfare speelde hij ook in de Beierse kapel en in blaaskapel de Ploeter- toeters die de vereniging een tijd kende. „En niet te vergeten in de kerk, bij jeugddiensten." OVM is een fijne vereniging, aldus Hommel, die 'de drie V's' noemde om te illus treren wat de leden samen doen en delen: „Vertrouwen, vriendschap en flair." De 18.291e dag van diens lidmaat schap is niet alleen voor Rien Vos een heuglijke dag, zei Hommel. „Het is ook een heuglijke dag voor OVM, want een vereniging kan niet zonder trouwe leden." Hij bood als blijk van waardering een tinnen bord met inscriptie en een cadeau bon aan. Voor Vos' vrouw Betsy wa ren er bloemen. In de Vossenkuil waren ook de kinderen en kleinkin deren van de jubilaris aanwezig (dochter Lianne musiceerde ook nog een tijd bij OVM), evenals broers en zussen van hem en zijn vrouw. Naast de leden van de fanfa re had het bestuur oud-bestuursle den en ereleden uitgenodigd. Zij za gen hoe voorzitter Carlo de Vries van KNFM Zeeland de gouden speld uitreikte aan Rien Vos. „Ik zie hier een leuke vereniging", zei de ze. „U bent het oudste actieve lid. En als je dan terug moet naar de tweede of derde partij, maakt dat helemaal niet uit. Zolang je er maar plezier in hebt. Want daarom zijn we immers amateurs: we musiceren voor ons plezier. En ik zie ook ge woon aan uw gezicht dat u het nog altijd met plezier doet." In zijn dankwoord zei Vos er nooit spijt van te hebben gehad dat hij bij de muziek is gegaan. „Vanmiddag ben ik nog om een nieuwe bril ge weest. Want ik dacht, dan kan ik vanavond, bij de rondgang, mijn partij goed lezen." Dat speciaal voor hem deze avond was georganiseerd, deed hem bijzonder goed. „Het is erg leuk om zo'n avond gezellig bij elkaar te zijn. Daar bedank ik het bestuur voor." OVM rukte eerder op de avond compleet met majoretten en drum band uit. De route terug naar de Vossenkuil voerde langs de winkel van de nietsvermoedende jubilaris. Die zag daar toen wel slingers en ballonnen hangen. „Ik dacht: ik ben zeker 50 jaar lid. Maar verder ver bond ik daar geen consequenties aan. Tot ik even verderop plots al die mensen bij de Vossenkuil zag staan. Toen kreeg ik het erg warm." Vóór het dorpshuis speelde OVM vervolgens het 'Lang zal ze leven' voor de gouden jubilaris Rien Vos. grotingen al zeer krap zijn en de economische toestand niet florissant is. Daarbij bestaat er duidelijke scepsis ten aanzien van de haalbaar heid van verbreding van het onder wijsaanbod. Verdient deze wens of impuls dan nog verdere aandacht en/of kosten? De peuterspeelzalen: Bij het tekort van maar liefst 130.000 euro (286.485 gulden) wordt aangevoerd: de financiële situatie is boven het petje gegroeid! Is me dat even een argument! Hoe kan dit bij een ver antwoord, dualistisch beleid worden verdedigd? Dankzij illusies en het dualistisch beleid wordt de gemeen telijke belasting weer 15% ver hoogd. Er was ingestemd met verhogingen voor respectievelijk 2002, 2003 en 2004 van 9%, 11% en 11% inclusief inflatie! Terwijl de PvdA voor de verkiezingen vond dat we het pla fond voor de burgers al wel bereikt hadden! Heet dat scherp beleid? Is het een wonder dat burgers daarop - en ook nu weer - reageren? Bovendien vergt de nieuwe be stuursvorm meer geld vanwege extra raadsleden, extra commissieleden en nieuwe functies die gecreeërd zijn! Komt het beleid hierdoor dichter bij de burger? Niemand van de colle ges durft bij nieuwe plannen te wij zen op de financiële gevolgen, die moeten worden afgewenteld op bur gers. Alleen prestige is bij alle raadsleden en b. en w. in! Unanieme beslissingen zonder degelijk onder bouwde bouw- en exploitatiekosten is dan ook usance, zoals voor de ver kiezing o.a. voor het nieuwe ge meentehuis. Ook daarvan is nog niet bekend wat de totale kosten en ex ploitatiekosten zullen worden. Bij de vraag of het budget van het mil joenenproject voldoende zou zijn, antwoordde burgemeester Nuis: Het zal niet gemakkelijk zijn om binnen het budget van 26 miljoen te blijven. Ik hoop echter dat we niet hoeven te bezuinigen. Dit weerspreekt het zogenaamde consistente beleid van de SGP, die zeer nauw zal toezien op het ge schatte budget voor de bouw, dat niet mag worden overschreden! (Stoppen we dan halverwege of?). Hoewel de burger werd toegezegd dat zij een integer bestuur en een in tegere ambtelijke organisatie mag verwachten, is hiervan in het beleid (nog) niet veel terug te vinden. Is de vraag onterecht, als gesteld wordt: Bij voortzetting van dit beleid komt het eraan, dat we wellicht bovenaan de lijst zullen staan van duurste ge meente in Nederland. Dat had de burger voor de verkiezingen niet be dacht! Wat heeft de bestuurlijke vernieu wing en wat hebben de nieuwe col leges weinig rekening gehouden met de burgers! De slogan: We praten er samen over, is al lang opgelost, zo als mist dat doet als de zon door breekt. Conclusie: Wat colleges uit denken, wordt doorgedrukt en de burger mag af en toe zich laten ho ren, tenminste als het op betalen aankomt! Is dat opkomen voor de mensen die het moeilijk hebben? Is dat een antwoord op: in de politiek was de scherpte weg, die werd com pleet gemist? Is dat: durven bijstu ren of zelfs terugdraaien ten gunste van de burgers? Jammer, dat zovele burgers het dualistiche beleid laten voor wat het is en zich niet druk ma ken over het beleid, behalve als de gemeentelijke belastingformulieren binnenvallen. Dan is Leiden (Sint- Maartensdijk) in last, maar dan helpt geen moedertje lief meer. C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. In het raadsverslag over de behan deling van plan Noord Tholen en met name het Slachtveld merkt raadslid Piet op, dat voor hem Al- bert Heijn en Cl000 prioriteit heb ben. Als men als kleine zelfstandige iets laat slopen of bouwen, is men enkel aan formulieren al honderden euro's ,kwiet.' Voor Cl000 en Albert Heijn hoeft dit volgens raadslid Piet ken nelijk niet zo te zijn. Dat deed bij mij wel stof opwaaien. J.J. van Houdt, Noordstraat 13, Scherpenisse. Op een rondje met het pontje, op de Gorishoek, is de veerman wel eens zoek. Het bootje ligt er wel, maar de veerman vaart niet snel. Viermaal er vergeefs geweest, dus voor mij geen pontjesfeest. Datje dan naar Goes moet trappen, valt niet mee zal men wel snappen. De Harpoen heeft zo niet veel te doen. J.J. van Houdt, Noordstraat 13, Scherpenisse. Bij een controle op de Tholenseweg te Halsteren reed vorige week één op de vijf bestuurders te hard. Zestig kregen er een bekeuring. De politie controleerde op dinsdagmor gen tussen 11.10 en 12.15 uur, op het stuk waar 50 km/u als maximum snelheid geldt. In dat uur passeer den 267 voertuigen en de hoogst ge meten snelheid was 80 km/u. Elke ochtend om kwart voor zeven staat de 100-jarige Tholenaar op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3