Stoeterij kasteel Frank van Borssele barrière uitbreiding Maartenshof Piet ziet financiële bui al aankomen Bouwfraude leidt tot scherpere aanbesteding <yz^\ A- Havenplan toegejuicht, behalve door bewoners van Suzannaweg Vrijwilligers naar Salard Provinciaal archeoloog: nieuwbouw moet op andere plaats Donderdag 5 september 2002 58e jaargang no. 42 STAP NU OVER OP DE SCHOTELANTENNE! //K HEIJNEN Vogelrichtlijn heel lastig voor Speelmansplaten Dieven gestoord bij overhevelen van autobrandstof Wegens de ,zeer hoge archeologische waarde' van de stoeterij bij het kasteel van Frank van Borssele kan woonzorgcentrum Maartenshof niet in oostelijke richting uitbreiding. De gemeente wil een sloot, die volgens ar cheologen uit de veertiende eeuw dateert en onderdeel was van de vroegere slotgracht, dempen. Ook zou er op een veedrinkput gebouwd worden. Provinciaal archeo loog Robert van Dierendonck adviseert het gemeentebe stuur van Tholen om de uitbreiding van Maartenshof in noordelijke richting te zoeken. Fout gemaakt Niet aan achterkant Van der Linde: niet terugkrabbelen Kan het gemeentebestuur van Tholen alle wensen die op het verlanglijstje 2003 staan nog wel uitvoeren? Die dis cussie werd dinsdagavond geopend in de raadscommis sie middelen. „Past ons het voorgenomen uitgavenpa troon wel bij dit economisch klimaat", vroeg CU-raadslid drs. A.L. Piet zich af. „Als u aan het terug krabbelen bent ten opzichte van het raadsprogramma Kleur bekennen, dan moet u ook aangeven waarop er be zuinigd moet worden", reageerde PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde. Gemeente gaat 2 aannemers meer prijs vragen De lopende parlementaire enquete naar de landelijke bouwfraude laat ook op Tholen zijn sporen na. Op aan dringen van de raadscommissie gemeentelijke ontwikke ling gaan b. en w. voortaan bij aanbestedingen twee aan nemers meer uitnodigen dan nu gebruikelijk is. De discussie werd maandagavond gevoerd naar aanleiding van de aanleg van een rotonde op het kruispunt Veiling- weg/Langeweg, een karwei van 380.000 euro dat eerst voor 552.000 euro gepland was. Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen •en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Coun Versch BankfëkapSï Abon jaar, Losse" Opgave 'Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOG I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Een dertigtal Tholenaren vertrekt morgen, vrijdag, voor een twaalf daagse reis naar Roemenië. Het zijn allemaal vrijwilligers en sponsors van de Actie Hulp Roemenië, die projec ten steunt in en om de plaats Salard. Het bejaardentehuis Ftladelfia in die plaats bestaat tien jaar en de Neder landers zijn uitgenodigd om het lus trum mee te vieren. Via de hulpactie, opgezet door de familie Noom uit Scherpenisse, wordt het door de bap tistengemeente gestichte tehuis al die jaren al gesteund. Salard ligt in het oosten van Roemenië, in Transsylva- nië waar een Hongaars sprekende minderheid woont. Er heerst in die streek nog veel armoede. Het Thoolse gezelschap verblijft ook nog drie da gen in de Karpaten (in het noordoos ten) en bekijkt daarna de omgeving van Salard, met de stad Oradea tegen de Hongaarse grens. De betekenis van de vogelrichtlijn voor de recreatieve ontwikkeling van de Speelmansplaatsen is zo onduide lijk, dat er eigenlijk wel drie jaar on derzoek naar het gedrag van de vogels daar zou moeten worden ingesteld. „En dat geeft een vervelend gevoel", zei wethouder Van Kempen op vragen van raadslid Piet in de raadscommis sie gemeentelijke ontwikkeling. Het CU-raadslid had het rapport voor de Speelmansplaten eigenlijk al ver wacht. „Is het zeker dan we het vol gend seizoen wel halen?", vroeg hij zich bezorgd af. Van Kempen legde uit, dat het rapport al verschenen was, maar dat bleek onvolledig te zijn. „Het is toen aangevuld, maar nu blijkt de uitwerking van de vogelrichtlijn nog een probleem te zijn. Er wordt nu gekeken naar ervaringen elders in het land'aldus de wethouder. Raadslid Van den Donker vond, dat de zeilschool op de Speelmansplaten ingepast moet worden in het rapport. Van Kempen wilde dat wel bekijken, maar hij wees erop dat het onderzoek op verzoek van exploitant Verweij van de Speelmansplaten is ingesteld. De Thoolse politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van het plegen van inbraken. De niet van Tho len afkomstige mannen worden nog verhoord. Dat ze iets te maken zouden hebben met de diefstal van brandstof en tuinbeelden, vorige week in Sint- Annaland, daar ziet het volgens poli tiechef H. Radojewski niet naar uit Maar uitsluiten wil hij het nieL Aan de Veilingweg in Sint-Annaland zijn woensdag in alle vroegte twee dieven gestoord, die bij transportbe drijf Van 't Hof bezig waren brandstof over te hevelen uit de tank van een vrachtwagen. De zoon van Van 't Hof kwam tegen vieren aangefietst om met zijn wagen te vertrekken. Hij zag op het verlichte terrein twee mannen be zig die een bestelbus op de oprit had den geparkeerd. Terwijl de brandstof uit de tank liep, haalden ze bij buur man Den Engelsman twee tuinbeelden weg met een gezamenlijke waarde van ruim 300 euro. Daarmee gingen ze er vandoor. Op het terrein bleven elf jer rycans - weggehaald bij overbuurman Vroegop - en een slang achter. Onder tussen liep de gasolie vanuit de tank over het terrein. De brandweer is erbij gehaald om diL met behulp van kor rels, op te ruimen. Van 't Hof is weliswaar gedupeerd door het verlies van enkele honderden liters brandstof, maar hij is meer be ducht voor de gevolgen van de veront reiniging. „Het is gemeld bij de ge meente en de verzekering, dus is het afwachten.Waarschijnlijk zal de be strating vervangen moeten worden, maar gelukkig is er niets in de sloot te recht gekomen." De dieven waren erin geslaagd de dop van de tank te krijgen. Ook van een tweede auto was de tank opengedraaid, maar daar was nog niets uitgehaald. Enkele weken gele den kreeg de ondernemer ook al on gewenst bezoek. „Toen zijn er zeilen van de wagens kapot gesneden." Hij noemt de daders 'brutaal', want het terrein van het bedrijf is 's nachts volop verlicht. 1)on fèï&emen Nu ook op de weekmarkt in: Tholen d\), Scherpenisse hi) en Oud-Vossemeer •'do). Wij zijn bek end van de weekmarkt Sint-Philipsland vr), Sint-Maartensdijk (vr en een begrip in Zwijndrecht e.o. Op het tarweveld achter Maartenshof zou de uitbreiding volgens de provinciaal archeoloog moeten komen. Beter wonen en de gemeente willen aan de linkerkant bijbouwen. Ook dan moet er echter eerst nog archeologisch onderzoek plaatsvin den. „We hebben nu geen aanwij zingen dat daar ook kasteelresten zijn, maar dat moet eerst onder zocht worden. De kosten van ar cheologisch onderzoek zijn daar overigens veel kleiner dan bij de eerste bouwplaats." Architect Wurdemann uit Utrecht heeft in opdracht van de woning stichting Beter Wonen een uitbrei ding getekend met 33 woningen voor ouderen en gehandicapten, twee groepswoningen voor 12 be woners met een psychogeriatrische verpleeghuisindicatie en een ge zondheidscentrum aan de Bloe- menlaan in Sint-Maartensdijk. De stichting voor regionale zorgverle ning SVRZ zal er vanuit Ten Anker in Tholen zorg gaan verlenen. In het gezondheidscentrum komen onder meer een praktijkruimte voor huisarts Jahangir, een tandarts en een osteopaat en een prikkamer. Maartenshof krijgt ook logeer- en tijdelijke opnamekamers, een verjaardags- en vergaderkamer en voorzieningen voor het personeel. Met deze uitbreiding wordt het mo gelijk om 24 uurs per dag zorg te bieden. De bewoners van Maar tenshof krijgen nu nog zorg van Oosterschelde thuiszorg, maar dat vervalt dan. Op een aantal gebie den wordt de samenwerking met de thuiszorg voortgezet. Door een overbruggingssubsidie van het zorgkantoor is het mogelijk om nu al 24 uurs zorg te geven. Medio augustus zijn de aanvragen voor de algemene voorzieningen en de twee groepswoningen bij het colle ge bouw ziekenhuisvoorzieningen ingediend. Het streven was om de uitbreiding nog in 2004 in gebruik te nemen, maar dat lijkt niet meer haalbaar gezien de archeologische bezwaren. Van Dierendonck zegt 30 juli al een brief aan b. en w. geschreven te hebben over de archeologische waarde van het terrein waarop Maartenshof uitgebreid zou wor den. „De gemeente heeft de plan nen nu enigszins aangepast, waar door het terrein dat bebouwd wordt kleiner is. Maar de sloot willen ze nog steeds dempen en ook op grond met archeologische waarde wil men bouwen. Daarom adviseer ik om de uitbreiding in noordelijke te verwezenlijken." In 1964/1965 heeft professor Re- naud, de kastelendeskundige van Nederland, een deel van de resten van het vroegere kasteel van Frank van Borssele blootgelegd. „Er is toen ook een stoeterij gevonden en dat is de enige in heel Nederland. Ik aarzel altijd om in de archeolo gie het woord uniek te gebruiken, maar in dit geval is dat wel van toe passing." Op de archeologische kaart staat het kasteelterrein van Frank van Borssele omschreven als iets van middellange archeologische ver- wachtingswaarde. „Naar mijn be scheiden mening heeft men des tijds de fout gemaakt om niet het gehele terrein met bijgebouwen als archeologisch monument aan te wijzen", zegt Van Dierendonck. „Buiten de kasteel- of slotgracht was er namelijk nog een terrein dat ook omgeven was door een gracht. Die gracht noemt de gemeente nu sloot, die heden nog zichtbaar is met zijn kronkelige vorm. Op een kaart van 1620 staat die gracht al, zodat die zeker al 400 jaar oud is, maar vermoedelijk dateert die gracht uit de 14de eeuw. En die wil de gemeente nu dempen, evenals een vcedrinkpunt en een deel van het grote kasteelterrein zou be bouwd moeten worden. Op basis van de huidige kennis zou het ge hele terrein, inclusief dus de vroe gere bijgebouwen, aangewezen worden als iets van zeer hoge ar cheologische waarde. Er zitten zeer waardevolle resten van het kasteel van Frank van Borssele in Sint- Maartensdijk en we moeten goed met het verleden blijven omgaan. Dus geen kasteelresten bebouwen, geen sloot dempen en ook geen nieuwe sloot graven", zegt Van Dierendonck. De grond in noordelijke richting is agrarisch gebied en geen eigendom van de gemeente, noch van de wo ningstichting of de SVRZ. De landbouwers J.L.C. Mol uit Sint- Maartensdijk en A. Beeke uit Scherpenisse hebben hier eigen dommen. Er moet dan eerst over eenstemming over de aankoop van grond worden bereikt met de be trokkenen en tevens dient dan het bestemmingsplan gewijzigd te worden. Daardoor zou ook een be- bouwingslijn die loopt van Maar tenshof tot achter de woningen aan de Anjerstraat, worden doorbroken. Er zou dan als het ware een uitstul ping komen. Wethouder K.A. Heijboer van ruimtelijke ordening heeft met ge deputeerde De Kok een gesprek ge had over de uitbreiding van Maar tenshof. „De nieuwbouw vindt niet op de stoeterij plaats. Alleen een hoekje van de sloot is nodig. We wachten op uitsluitsel van de, pro vincie of het plan kan doorgaan", aldus de wethouder. ZIE VERDER PAGINA 3 „Een half jaar geleden, toen we het programma Kleur bekennen opstel den, waren we optimistischer dan nu", zei Piet. „Onze buurgemeente Bergen op Zoom zet nu zwaar het mes in de begroting 2003. Het amb tenarenkorps wordt met 20 mensen teruggebracht, terwijl Tholen het personeel juist uitbreidt. Als er een gigantisch gat komt gezien tegenval lende inkomsten, dan komen wij in de problemen", vreesde Piet. Hij haakte in eerste instantie in op het overzicht lokale belastingen 2002 van de provincie Zeeland, waarbij Piet concludeerde dat Tho len in 2000 onder het gemiddelde zat, in 2001 op het gemiddelde en dit jaar komen de Thoolse lasten bo ven het Zeeuwse gemiddelde uit. „Met 4,5% hebben we de op 1 na hoogste lastendruk van heel Zeeland en volgend jaar zijn we zeker num mer 1 met een lastenstijging van 16%. Dan lopen we uit de pas", waarschuwde het CU-raadslid. „We zitten aan de top van de boom in Zeeland, de trend is duidelijk stij gend", stelde PvdA-raadslid L. Blom vast. „We hebben als raad echter samen wel ja gezegd tegen Kleur bekennen. Tegenover de 16% tariefsverhoging staat ook de uit breiding van voorzieningen. Wezen lijke afwijkingen van Kleur beken nen kunnen er in de begroting 2003 dan ook niet zijn, maar dat program ma moeten we wel met voortschrij dend inzicht blijven volgen." Volgens SGP-raadslid H. Geluk loopt Tholen niet uit de pas met zijn tarieven. „Alleen met rijbewijzen zijn we de duurste gemeente van Zeeland." Blom wees hem erop, dat in Kleur bekennen afgesproken is, dat de leges kostendekkend moeten zijn. „Maar dat geldt pas in 2003", merkte voorzitter M.J. Klippel op. Gemeentesecretaris S. Nieuwkoop bracht naar voren, dat de commissie niet alleen de lasten van de Zeeuwse gemeenten moest vergelijken. „Dan kijk je wel heel erg eng. Je moet geen appels met peren vergelijken, want we hebben 500 gemeenten in Nederland. Met de onroerende zaak belasting staat Tholen op de 39ste plaats, zodat er maar 38 gemeenten in Nederland goedkoper zijn dan wij." De rotonde op zich stond niet ter discussie, maar de financiële onder bouwing werd zwaar bekritiseerd. De huidige slechte marktsituatie, het verleggen van de nutsvoorzie ningen en het vergeten van de btw hadden voor grote verschillen ge zorgd in vergelijking met de oor spronkelijke raming. Drs. A.L. Piet meende, dat door de aanbesteding te verruimen, de prijs nog wel eens gunstiger zou kunnen uitvallen. „Als we de parlementaire enquete naar de bouwfraude bekijken, dan is niet uit te sluiten dat ook bij ons dergelijke praktijken gebeuren. Handjeklap van dezelfde zes aanne mers die steeds door de gemeente uitgenodigd worden. Daar maak ik me zorgen over en daarom moeten we tot openbare inschrijving over gaan", zei het CU-raadslid. PvdA-raadslid L. Blom was het daarmee roerend eens. „We moeten een volstrekt openbare inschrijving krijgen. Dat verhoogt de concurren tie." SGP-raadslid J.M. Aarnoudse her innerde eraan, dat de vorige ge meenteraad een nota aanbestedings beleid heeft aangenomen en als je die wil veranderen, moet dat apart behandeld worden door de raad. Piet vond dit echter een bijzondere situatie gezien de oorspronkelijke raming van 500.000 euro en de nieuwe begroting van 380.000 euro. „Er is dus al 120.000 euro extra winst af en daar ben ik verbaasd over." Blom viel hem bij. ZIE VERDER PAGINA II 100-jarige Wannes Deurloo kan zich nog best redden in zijn aanleunwoning Gert-Jan de Jager is weer Zeeuws ploegkampioen bij de 3- en 4-scharen Gouden trompettist Rien Vos gehuldigd door muzikanten OVM EN VERDER... Raadscommissie veegt bezwaren inspectie tegen Vroonstede van tafel Braderie Tholen is vooral ontmoeting en gezelligheid Alle Thoolse clubs sneuvelen in eerste bekerronde VADERS ZELFBEHEER SING IS VOOR DE KINDEREN DE KRACHTIGSTE VERMANING Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het herstellen van de verbinding tussen dorp en haven van Sint-Annaland door middel van woningbouw en een veel grotere supermarkt op het Havenplein is door de inwoners met instemming begroet. Alleen de bewoners van de Suzanna weg zien het totaal niet zitten, dat er 80 recreatiewoningen in de kleine Suzanna- polder komen. De mensen daar willen geen veranderingen, maar andere inwo ners en met name ondernemers juichen een vernieuwing van harte toe. De entree van Sint-Annaland is hard aan verbetering toe en de watersport moet de ruimte krijgen. Sommigen willen volgend jaar al beginnen, maar wethouder van ruimte lijke ordening K.A. Heijboer zei dat het om een meerjarenplan voor de komende decennia ging. Een door extra werk voor constructiebedrijf Van Beek onver wacht noodzakelijk geworden verplaatsing naar de Ceciliaweg kan het haven plan echter een verrassende impuls geven. De structuurvisie havengebied Sint-Annaland, voor 120.000 gulden gemaakt door Rothuizen van Doom 't Hooft, is tijdens twee bijeenkomsten aan de inwoners en an dere belanghebbenden gepresenteerd. Dinsdagavond aan 68 direct betrokkenen, o.a. eigenaren van panden op het Havenplein en de Spuistraat en donderdagavond waren 130 mensen naar de Wellevaete gekomen. Stedebouwkundige C. Stegenga van RDH lichtte de 14 projecten toe. „Sint-Annaland heeft altijd geur en kleur gekregen dankzij de haven, maar de sleutel past nu niet meer in het slot. De relatie dorp-haven moet her steld worden, zodat de vitaliteit en de gezelligheid gehandhaafd kan worden. Dankzij de ligging aan de haven heeft Sint-Annaland een voorsprong ten opzichte van andere dorpen en die moet in het belang van de leefbaarheid en de economische betekenis uit gebuit worden. De nieuwe impuls komt van het toerisme, dat geld genereert voor de middenstand en voor openbare ruimten", aldus Stegenga. Hart van het plan is het gebied tussen de Spuistraat, Havenplein, Havenweg waar nu de Cl000, garage Van Vossen, de loods van het waterschap, aardappelhandel West dorp en constructiebedrijf Van Beek gevestigd zijn. Volgens Stegenga moetje dat alle maal wegdenken om daarvoor in de plaats een veel grotere supermarkt met kleinere winkels en woningbouw terug te kunnen plaatsen. Menigeen was benieuwd wanneer het eerste resultaat te zien zal zijn. Wethouder Heijboer waagde zich i. n een tijd pad. Hij zei alleen, dat het nieuwe bestemmingsplan kom over 2 tot 3 jaa klaar is. Voor het havengebied noemde hij 4, 5 tot 10 jaar. „Een belangrijk punt voot de hui zenbouw is: waar halen we woningcontingent vandaan?" Zie verder pagina 5. Loonbedrijf Den Engelsman dorst een perceel graan van W.A. Boogaard in de kleine Suzannapolder. Volgens de structuurvisie havengebied is er plaats voor 80 recreatiewoningen, maar de bewoners van de Suzannaweg blijven liever uitkijken op graan en aardappelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1