Provincie Zeeland Tweede brug Bruinisse Een muzikaal zoekplaatje Subsidie schaapskudde ttirï Een ontheemde Adam vertelt over het verloren paradijs Zeelandpoort.nl In beroep Commissies Informatiecentrum eerder dicht lOfficiële Mededelingen Mantelzorger ook maar mens Voedselactie voor Dorcas VEILING Veiling twee keer per week Donderdag 5 september 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 De Grevelingensiuis is een struikelblok in de weg Zierikzee-Oude Tonge. De vele brugopeningen leiden tot oponthoud voor het wegverkeer. Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 36/2002 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 10 39 infocentrum@zeeland.nl 6 september Ontgronding bassins ten noorden van Scherpenisse Pak even uw V Sinds half juni is op internet Zeelandpoort.nl actief. Het is een internetsite die bestuurlijke informatie biedt van de Zeeuwse overheid. Allerlei regelingen, achtergrondinformatie, bestuursamenstel- lingen, raads- en statenvoorstellen zijn op de website te vinden. Deelnemers zijn zestien van de zeventien gemeenten en de provincie. De site is ondergebracht in de stichting ZeelandPoort.nl. Aan provin ciale staten wordt voorgesteld 20 september te beslissen over deelne ming in de stichting en als bestuurslid voor te dragen griffier mr. drs. L.J.M. Verduit van de Staten van Zeeland. Als zijn plaatsvervanger wordt afdelingshoofd M. van Stijn van communicatie voorgesteld. Om de site actueel te houden wordt de staten bovendien gevraagd huisvesting te bieden aan anderhalve arbeidskracht: een webredacteur en een halve netwerk/systeembeheerder. De medewerkers komen in dienst van de stichting en de kosten worden dan ook gezamenlijk gedragen. Mocht de stichting worden ontbonden, dan blijven de gemeenten voor hun deel aansprakelijk via de Vereniging van Zeeuwse gemeenten. Gedeputeerde staten melden nog aan provinciale staten dat het minis terie van binnenlandse zaken en koninkrijksrelaties ruim 113.000 euro in het project heeft bijgedragen. Provinciale staten beslissen in hun septembervergadering over een subsidie van 24.200 euro voor de stichting Zeeuwse schaaps kudde in 's Gravenpolder. De stichting krijgt al vanaf 1986 financiële ondersteuning voor het beheer van de kudde. In de loop van de jaren is het bedrag ver hoogd als gevolg van teruglopen de opbrengsten. Sinds vorig jaar is de subsidie bepaald op 24.200 euro en het voorstel is dit bedrag voor de komende jaren - tot 2006 - te handhaven. Gedeputeerde staten schrijven aan provinciale staten dat de kudde bijdraagt aan de nationale kwaliteiten van de Zak van Zuid- Beveland. Door de begrazing van de schapen wordt op natuurvrien delijke manier onderhoud van de bloemdijken gepleegd. De kudde is een toeristische attractie geworden met als hoog tepunten het schaapscheerders- feest in Nisse en de kraamdagen in de schaapskooi. De schaaps kooi doet bovendien dienst als bezoekerscentrum dat wordt opgenomen in schoolreizen en excursies, soms gecombineerd met een ritje met de stoomtrein Goes-Borsele. Het schapenbedrijf heeft hierdoor een bovenregionale betekenis gekregen en dat rechtvaardigt een provinciale subsidie, aldus het dagelijks bestuur van de pro vincie. Uit de begroting van stichting blijkt, dat andere inkomsten wor den verkregen door de verkoop van schapen en wol. Dat levert respectievelijk ruim 12.000 en 227 euro op. Het leeuwendeel van de baten komt uit subsidies en giften: een kleine 50.000 euro. De staten beslissen 20 septem ber. De adviescommissie bezwaar schriften houdt dinsdag 17 sep tember openbare zitting in het provinciehuis, Abdij 6, Middel burg. De heer F. van Noorden uit Krab- bendijke wordt gehoord over zijn bezwaarschrift tegen het maken van een uitweg op de oude Rijks weg (N289) in de gemeente Reimerswaal, inclusief de bebou wing van een perceel bij de uit weg. De zitting begint om 14.45 uur. De stichting Euregio Tuinen Oost burg wordt om 15.15 uur ge hoord over haar bezwaar tegen de vastgestelde Europese subsi die voor het tuinproject. De stichting Faunabescherming heeft drie bezwaarschriften inge diend tegen even zoveel onthef fingen aan fruittelers in Nieuwer- kerk, Wemeldinge en Tholen voor de jacht op kauwen, zwarte kraai en, vlaamse gaaien en reeën ter voorkoming van schade aan hun teelten. Partijen worden om 16.00 uur gehoord. Overigens ondervindt ook het scheepvaartverkeer hinder en loopt het openbaar vervoer ver traging op. De verkeersveiligheid is evenmin gediend met de situ atie. Dat blijkt uit onderzoek van rijks waterstaat en de provincie. Aan de hand van de uitkomsten van dat onderzoek zijn plannen ontwikkeld voor een tweede, be weegbare brug in de Grevelingen- dam bij Bruinisse. Eigenaar Rijkswaterstaat Zeeland is eige naar en beheerder van zowel de weg als de sluis die bij Bruinisse toegang geven tot Zeeland. De provincie is er ook veel aan gele gen de knelpunten op te lossen en daarom worden de plannen voor de tweede brug gezamenlijk voorbereid. Het is de bedoeling dat, net als op de Zandkreek tussen Noord en Zuid-Beveland, een verkeers systeem wordt ontworpen, waar door steeds één brug voor het wegverkeer beschikbaar is. De provincie wordt opdrachtge ver voor de bouw van de brug en het verkeerssysteem dat in jar gon bypass wordt genoemd. Na de bouw en aanleg draagt de provincie beide gratis over aan rijkswaterstaat. De staten wordt gevraagd een krediet van 12 miljoen euro uit te trekken voor het karwei. Volgend jaar De brug en de bypass komen aan de zuidkant van het sluis- hoofd. De hoofdrijbaan van de bypass komt voor de woonhui zen en de parallelweg erachter. De parallelroute over de huidige brug blijft beschikbaar voor fiet sers en het openbaar vervoer als de tweede brug geopend is voor de scheepvaart. In de statenvergadering van 20 september wordt het besluit over de tweede, beweegbare brug en het verkeerssysteem genomen. Het voorstel is al behandeld in de commissie verkeer en ver voer, waar instemming werd betuigd. Zowel de provincie als rijkswater staat doet er alles aan om het werk voor het recreatieseizoen 2004 klaar te hebben. De provinciale commissie omge vingsbeleid - de opvolger van de commissie milieubeheer en water huishouding en de provinciale planologische commissie - verga dert donderdag 12 september. De aanvangstijd is 14.00 uur en plaats van samenkomst is het gebouw van de provinciale direc tie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg. De commissie bespreekt de deel- stroomgebiedsvisie voor Zeeland. De visie is een bouwsteen voor het waterbeheer in de 21e eeuw - een project, waarbij zowel het rijk, de provincie, de waterschap pen en de gemeenten betrokken zijn. De vergadering is openbaar; de vergaderstukken liggen ter inzage in het provinciaal informatiecen- Vrijdag 6 september gaat het provinciaal informatiecentrum om half vier 's middags dicht. Dat is een uur eerder dan normaal. De aanleiding is de afscheidsreceptie van het hoofd van de afdeling voorlichting, de heer I.A. van der Linde. Per 2 september treedt zijn opvolgster aan, mevrouw M. van Stijn, die tot dan in dienst is bij de Bibliotheek Rotterdam. De reguliere openingstijden van het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, zijn: werkdagen van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Telefonisch is het centrum bereikbaar onder nummer 0118-631400 en per e-mail: infocentrum@zeeland.nl. slagbomen dal* automatisch Gedeputeerde Staten van Zee land hebben onder het stellen van voorwaarden vergunning ingevolge de Ontgrondingen- wet verleend aan Abrahamse C.V. te Poortvliet voor het uitvoe ren van ontgrondingswerkzaam heden ten behoeve van het aan leggen van een drietal bassins op een perceel, gelegen aan de Nieuweweg 6 ten noorden van Scherpenisse. De vergunning, de aanvraag en overige stukken liggen van 6 september tot en met 18 okto ber 2002 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kantooruren, monde linge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot dhr. G. Beckers, tel. 0118-631786) als mede in de openbare leesruimte van het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkdagen van 9-12 en van 13.30-15 uur, met uitzondering van de maandagmid dag. Gedurende de periode van terinzagelegging kan een tel. afspraak worden gemaakt voor het inzien buiten kantooruren (tel. 0166-668237). Van 6 september tot en met 18 oktober 2002 kunnen belangheb benden tegen het verlenen van de vergunning beroep instellen bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Gelijke bevoegdheid komt toe aan de vergunninghouder voor zover betreft de aan de vergunning ver bonden voorschriften. De vergunning wordt op 19 okto ber 2002 van kracht, tenzij over eenkomstig art. 36 van de Wet op de Raad van State, juncto art. 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. Een mantelzorger is ook (maar) een mens. Dat is de titel van een beleids notitie met actieplan die op 18 sep tember wordt aangeboden aan de Zeeuwse gedeputeerde De Kok. Die middag wordt in de Scoopera in Middelburg een studiebijeenkomst belegd waarin de positie van de man telzorger centraal staat. Mantelzor ger is een 'fraai' woord voor iemand die op vrijwillige basis hulp verleent aan iemand in de eigen omgeving. Mantelzorgers voorzien in 80% van de zorg in de thuissituatie. Steun van professionele zorgverleners en vrij willigers is voor hen van belang om hun taak goed vol te kunnen houden. Erkenning en herkenning van de ei gen positie van de mantelzorg, naast die van degene die zorg vraagt, is de basis voor beleid op landelijk, pro vinciaal en gemeentelijk niveau. Geïnventariseerd is op welke steun mantelzorgers in Zeeland kunnen re kenen, en waar hun belangen worden ingebracht. Dat geeft een beeld van steun in stukjes: mantelzorgers wor den vaak doorverwezen. Hun stem, inbreng en belangenbehartiging wordt nog niet structureel betrokken bij lokaal gezondheidsbeleid of bij de provinciale regiovisies voor zorg. De regiovisies signaleren wél over belasting als knelpunt. Het actieplan geeft concreet aan hoe de stem van mantelzorgers kan meetellen, en hoe steun aan hen gebundeld en toegan kelijk gemaakt kan worden. De werkgroep Tholen van de stich ting Dorcas neemt ook dit jaar weer deel aan de landelijke voedselactie voor de mensen in Oost-Europa. Op 8 en 9 november zal met medewer king van diverse supermarkten de inzameling worden georganiseefd. Ook blijft de werkgroep doorgaan met de maandelijkse inzameling van hulpgoederen. Iedere laatste za terdag van de maand is het depot aan de Platteweg te Scherpenisse en aan de Regentessestraat 50 te Tho len tussen 9.30 en 12.00 uur open. Over deze foto uit de oude doos zou de redactie graag wat meer weten. Het moet een plaatje zijn van een muziekfestival, waar schijnlijk in Sint-Maartendijk, rond 1922. Zittend op het rijtje achter de jongens op de grond is, tweede van links, A.L. Riedijk. Uiterst rechts staat de Halsterse dirigent Jos Verswijveren, de tweede links van hem is zijn broer Jac en de vijfde van links op dezelfde rij is Cent Verswijve ren. De vierde broer uit deze mu zikale familie - Jan - staat op de achterste rij helemaal rechts. Wie weet er meer namen te noemen, of kan zeggen ter gelegenheid waarvan deze foto is gemaakt. Reacties graag naar Eendracht- bode, Postbus 5, 4697 ZG Sint- Annaland, tel. 0166-657007, fax 0166-657008 of e-mail: redac tie eendrachtbode.nl. Eigenlijk had de man in het café matroos willen worden. Verre ha vens, vreemde talen, vrouwen. Rio, de plek waar de vrouwen een juweel in de navel en een veer in hun gat dragen. Een vlinder had- ie willen zijn, en dan heel ver weg vliegen. Aan dromen geen gebrek in De Biechtspiegel, de monoloog die acteur Mark Verstraete maan dag en dinsdag in café Zeelands Welvaren in Scherpenisse op de planken bracht. De dromen in het dorp mogen ver reiken, de werkelijkheid is anders. Ja, van het hoogste punt van het dorp kunnen ze één van de bollen van het Atomium van Brussel zien. In het begin dachten ze zelfs dat het een planeet was. Met nostalgie en humor vertelt de man in het café over het dorp en zijn bewoners. Hij doet dat in een decor van bierkrat ten, een filmprojector die op symbo lische wijze de levensverhalen van de dorpelingen in het licht zet, en een lege sporttas. Meer heeft Ver straete niet nodig om zijn vertelling Bieren bekentenissen in aangrijpende 'Biechtspiegel' tot leven te brengen. In 'De Biecht spiegel' wordt het publiek meegeno men naar het verloren paradijs van het dorpsverleden. Als een ont heemde Adam vertelt de man aan de bar over wat verdwenen is. Ook ver telt hij over de komst van de mensen uit de stad. Zij die iets in het dorp komen zoeken, dat ze door hun komst juist kapot maken. In hun voetspoor zijn de verkeersdrempels, de computers en de veeziekten ge komen. De verteller is bitter en al leen de flessen bier kunnen zijn ver driet stillen. „Ik ben malcontent geboren. In mij zitten twee ikken, en die maken altijd ambras." De verteller hoort zowel bij het dorp als bij de stad. Zijn vrouw, 'Ons Marja', komt uit de stad. En hij heeft veel gelezen. Hij is niet als de anderen van het dorp. In de persoon van de verteller brengt auteur Bart Plouvier het spanningsveld tussen de twee werelden samen. De vertel ler haalt herinneringen op aan de tijd dat iedereen in het dorp nog boer was. Het weerbericht en de veilingprijzen deden er toe, anders niks. En wie een lief zocht op een ander dorp, die kon klappen krijgen. Dus trouwden ze veelal in eigen kring. Veel vaders en moeders in het dorp hebben dezelfde achternaam. Van hun nazaten kan niet veel goeds komen, erkent de verteller. Achter de idyllische facade van het dorps café gaan dan ook vele drama's schuil. Ook 'Ons Marja' heeft het een en ander meegemaakt. In een ontluisterende scène, meteen één van de hoogtepunten in de vijf kwartier durende monoloog, legt Verstraete de ziel van zijn alter ego bloot. De liefde heeft hem, net als zoveel anderen in het dorp, kapot gemaakt. Zelfs de schaarse momen ten van minnespel zijn een teleur stelling. „Zij doet dan alsof zij wordt geopereerd zonder verdo ving." Alcohol is het enige middel dat de pijn van de verteller kan verzachten. De Biechtspiegel is ooit 'de mooiste verheerlijking van de roes' ge noemd, een vlag die de lading uit stekend dekt. Verstraete slaat tijdens de voorstelling menig Palmke ach terover. Alleen dan, zegt-ie, bevriest de tijd. Alleen dan ervaart hij het eeuwig leven. Alleen dan is hij terug in zijn paradijs. Het dorp, zo wordt de toeschouwer allengs duidelijk, wordt de grafkist van de verteller. Weggaan zal-ie er nooit. „Ik zit als een elastiek aan het dorp vast." De twee voorstellingen van De Biechtspiegel werden georganiseerd door de stichting Uit op Tholen, in samenwerking met het Zeeland Na zomer Festival. De opvoeringen trokken samen ongeveer honderd bezoekers. THOLEN 5 sep. Christelijke ouderenvereni ging met spreker ds. Dc Goei 'Het beste deel komt nog', De Wingerd, 14.30 u. 7 sep. Verkoop- en activiteiten- markt Gereformeerde Gemeente, terrein Van der Harst, 10-16 u. 7 sep. Evenementendag Thoolse Dagen, Veerweg, v.a. 8 u. 9 sep. Bijeenkomst plattelands vrouwen met slachtofferhulp Zee land, Oudelandsestraat 11, 20 u. 12 sep. Informatieavond borstvoe ding, Stoofstraat 8, 20 u. 14 sep. Open monumentendag, 10- 17 u. 14 sep. Zwemmarathon, de Spetter. 18 sep. Oecumenisch avondgebed, NPB, Oudelandsestraat 11, 19.30 u. 18, 19 en 20 sep. Tweedehands kin derkleding- en speelgoedbeurs, Ambachtsweg 13c. OUD-VOSSEMEER 10 sep. Jaarvergadering Algemene Vrouwenbond, Vossenkuil. 10 sep. Koersballen Anbo, Vossen kuil, 14 u. 11 sep. Bingomiddag Anbo, Vos senkuil, 14 u. 14 sep. Open monumentendag, 10- 17 u. SINT-ANNALAND t/m 31 okt Exposities bijbelse pla ten, blikken en munten, de Mee- stoof, di t/m za 14-17 u. STAVENISSE 14 sep. Open monumentendag, 10- 17 u. SINT-MAARTENSDIJK 5 sep. Vergadering commissie wel zijn en onderwijs, gemeentehuis 19.30 u. 14 en 15 sep. Startweekend Her vormde Gemeente Rehoboth, Rad- da Barnenstraat, 15 u. SCHERPENISSE 14 sep. Open monumentendag, 10- 17 u. SINT-PHILIPSLAND 7 sep. Sneldamtoernooi DSVF, de Wimpel, 9.45 u. 14 sep. Open monumentendag, 10- 17 u. 14 sep. Verkoping N.H. vrouwenver eniging, Wimpel, 10-16 u. BERGEN OP ZOOM 7 sep. Kofferbakverkoop, parkeerter rein gedempte haven, 10 u. 14 sep. Stoffenmarkt 10 u. 14 en 15 sep. Open monumenten dag, za 10 u„ zo 12 u. 20 sep. Concert De Dijk, Stoelemat 20 u. 20 sep. Youp van 't Hek, De Maagd, 20.15 u. 26 sep. Strijkkwartetconcert door het Camilli Kwartet, Markiezenhof, 20 +film+++film+++film+++film+ ROXY I: Goldmember - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16 en 20 u. Sproet - za, zo en wo 14 u. ROXY H: Men in black 2 - vr en za 18.45 u„ zo 16 u. The sum of all fears - do en zo t/m wo 20 u, vr en za 21 u. Staart little 2 (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. CINEM'ACTUEEL: Jimmy Neu tron wonderkind - za, zo en wo 14 u. Oesters van Nam Kee - do en ma t/m wo 20 u„ vr en za 18.30 en 21.15 u., zo 16.15, 18.30 en 21.15 u. Staart little 2 (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. Signs - do en ma t/m wo 20 u„ vr en za 18.30 en 21.15 u., zo 16.15, 18.30 en 21.15 u. The sweetest thing - vr 18.30 u.„ za 14 en 18.30 u„ zo 14 en'16.15 u., wo 14 en 20 u. High Crimes - vr t/m zo 2115 u. Verrassingsvoorpremière - do 20 u. The royal tenenbaums - zo 19 u., di 20.30 u. Kandahar - ma 20.30 u. Zaterdag 7 sept.: The all-night hor ror show, aanvang 24 u. Het veilen van aardappelen in Sint-Annaland is met ingang van september teruggebracht van vijf naar twee keer per week. Alleen op dinsdag- en donderdagmorgen draait de klok nog gezien het ver minderde aanbod. Ook dinsdag was er nog geen en kel effect te zien van de schade in West-Brabant, elders in Nederland en met name ook in het buitenland door de wateroverlast. De handel is totaal niet onder de indruk van het verloren gaan van aardappelen Belg te water. Een 55-jarige auto- moboilist uit Antwerpen is in de nacht van dinsdag op woensdag de Oosterschelde ingereden. De man kwam rond half drie uit de richting Strijenham over de Gortzakweg. Door onbekende oorzaak raakte hij links in de berm, stuurde bij en kwam vervolgens rechts van de weg in het Oosterscheldewater terecht. De Belg bleef ongedeerd en kon op eigen kracht uit de auto komen. omdat er kennelijk meer dan vol doende aanbod is. De verkoop op de veiling verloopt nog steeds heel moeizaam, meldt directeur D.L. Hage. Dinsdag 3 september: Doré 8-9, Gloria 6, Nicola 9-10,.Eigenhei mer 14-15, Bintje 8, Bildtstar 11- 12, bonken 7-12, drielingen 5, kriel 12-13, aanvoer 216 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 17