1 i q Tijdelijke supermarkt C1000 op Slachtveld wordt bekeken Hulp slachtoffers watersnood Duitsland Ijsje voor fietsers zilveren vierdaagse Elfde rotonde komt bij Veilingweg: 380.000 euro ïiU HJ Wachten op nieuwbouw in Tholen duurt veel te lang AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Politie heeft sieraden over Werk stropers kost 40 hazen Donderdag 29 augustus 2002 58e jaargang no. 41 Fietspad Stavenisse wordt nu pas 2004 c&oor) fileemen i^wijndrecfit. Op verzoek van de Cl000 kijkt de gemeente naar moge lijkheden voor een tijdelijke supermarkt op het Slacht veld omdat definitieve nieuwbouw veel te lang gaat du ren. „We moeten de bewoners eindelijk iets gaan bieden", zegt Jurgen Stroot van de C1000 Tholen. „April volgend jaar zijn de eerste huizen in de nieuwe wijk Stadszicht klaar en die bewoners kan ik er in mijn winkel aan de Eendrachtsweg niet meer bij hebben." Geen interesse Grootste probleem Stof opwaaien Vossemeerder legt contact met Wittenberg Schoenen Deze week Fietstocht Tholen trekt 137 deelnemers 8» rj\MSE BIB(./0;y Eendrachtbodl s^jr^oe+srcöürsm Postbus 5, 4697 l Telefoon 0166t| Telefax 0166-65 E-mail: redactie@ë advert@eendrachtE admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Thoolse politie heeft zes sieraden waarvan de herkomst niet duidelijk is. Ze werden aangetroffen bij de aan houding van een 21-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats, die ervan wordt verdacht zes inbraken te hebben gepleegd in huizen in Scher- penisse en Sint-Maartensdijk. Dat ge beurde in de periode van 1 juli tot begin augustus. Daarbij werden o.a. een fototoestel, verrekijker, discman, c.d.'s en een nagelschaartje buit ge maakt. De sieraden waren daar echter niet gestolen. De politie wil daarom in contact komen met inwoners die sie raden missen. Bij de sieraden is een gouden Wilhelmientje van 1912, een goudkleurige halsketting met een hart waarop de naam Jessica staat en de gevers: oma en opa. Verder is er een goudkleurig kruis bij, een dasspeld in de vorm van twee tennisrackets met een briljant, een gouden armbandje en een zilverkleurige hanger met de in ternationale tekst: I love you. Belang hebbenden kunnen zich melden op het politiebureau in Tholen. Een strooptocht van twee mannen van 35 jaar uit Steenbergen en een 12-jari- ge zoon van één van hen heeft volgens jachtopziener Han van Vossen veertig hazen gekost. Hij hield de drie op een maandagavond rond kwart over negen aan in de Withoekweg tussen Sint-An- naland en Stavenisse. De jachtopzie ner was gealarmeerd nadat er schoten gehoord waren in de polder. Met zijn verrekijker zag hij dat er vanuit een auto geschoten werd, waarna een man 30 tot 40 meter het land op liep om een haas te pakken. Op dat moment zag Van Vossen zijn kans schoon en reed hij met zijn auto naar die van de stropers. Hij hield de man en de jon gen aan, nam de autosleutel en het ko gelgeweer punt 22 in beslag met twee patroonhouders en zes kogels. De schutter had drie kogels die in zijn zak zaten, op de grond gegooid. De andere man werd bij terugkomst uit het veld ook aangehouden. Ze kwamen eigen lijk voor de fazanten, maar ze hadden vijf hazen geschoten, waarvan 1 ram en 4 moerhazen (ooien). Daarvan gaf er 1 melk, zodat die pas jongen moet hebben gekregen. De andere drie had den nog jongen in hun buik, waarbij een worp van 3 tot 5 hazen gebruike lijk is. De stropers bleken achttien keer geschoten te hebben en volgens de jachtopziener bloedt de helft van de aangeschoten hazen gezien het zwaar kaliber geweer dood. Bij elkaar komt hij daarom tot een totaal van 40 hazen dat verloren is gegaan door deze strooptocht. De door Van Vossen op geroepen politie kwam veertig minu ten later uit Schouwen, waarna de stropers op het politiebureau in Tholen werden voorgeleid aan de hulpofficier van justitie, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Eén van de Steenbergena ren bleek eerder gepakt te zijn voor visstroperij. De jachtopziener spreekt over een mooi succes. Het was voor hem twee jaar geleden dat hij stropers aanhield. Het is een glijdende schaal, de planning van het fietspad tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk. De laatste mededeling was dat het in 2003 eindelijk zou gaan gebeu ren, maar nu wordt het weer 2004. Dit als gevolg van vertragingen in de grondverwerving en om finan ciële redenen, zo blijkt uit het dins dag door gedeputeerde staten geac- tualiserde meerjarenprogramma infrastructuur 2003-2007. Als er er gens nog onverwacht geld beschik baar komt, dan zal het fietspad als nog in 2003 aan bod komen. De kosten worden geraamd op 1.522.500 euro. In 2004 zal in het kader van de ruil verkaveling Oud-Vossemeer ge werkt worden aan het saneren van de kavel- en boerderij-ontsluitingen aan de noordkant van de N286 tus sen de verkeerslichten bij de Stenen Kruis en de rondweg bij Poortvliet. Deze percelen zullen in de toe komst ontsloten worden via nieuw aan te leggen kavelpaden aan de achterkant van de landerijen. De kosten hiervan bedragen 458.000 euro. Nu ook op de weekmarkt in: Tholen (di), Scherpenisse (di) en Oud-Vossemeer (do). Wij zijn bekend van de weekmarkt in Slnt-Phllipsland (vr), Sint-Maartensdijk (vr) en een begrip in Zwijndrecht e.o. JMf i f m i De supermarkt aan de Eendrachtsweg kan de klanten uit de wijk Stadslicht er niet meer bij hebben. Wethouder K.A. Heijboer maakte maandagavond bij de behandeling van plan Noord Tholen melding van de besprekingen over tijdelijke winkelvoorzieningen om de stads kern te ontlasten. De raad reageer de er met instemming op. „Ik ben heel blij met tijdelijke winkels, want het Slachtveld wordt een stortplaats", zei D66-raadslid J. van den Donker. Ook CDA-raads- lid J.P. Bout juichtte een snelle aanpak toe, want hij voelde er wei nig voor om de gebruikte materia len die er nu liggen nog vier jaar het Slachtveld te laten or sieren. CU-raadslid drs. A.L. Piet sprak over ,een realistische opstelling' van de wethouder. „We moeten de winkels inderdaad vooruithalen, want het wordt eerder tien dan vier jaar voordat plan Noord helemaal uitgevoerd kan worden." Zo'n tien jaar geleden lanceerde Albert Heijn het idee om op het Slachtveld een nieuwe supermarkt te bouwen ter vervanging van de vestiging aan de Kotterstraat. Er zouden ook huizen bij komen en daarvoor zouden bestaande wonin gen aan de Kruittoren bij het plan betrokken moeten worden. Na een aantal jaren werd projectontwikke laar Kondor Wessels erbij betrok ken en die betrok ook de Cl000 er bij om de haalbaarheid van het plan te verhogen. Deze supermarkt zat aan de Eendrachtsweg in grote ruimtenood. Een aantal verswin kels als een slager en een bakker bleken ook interesse te hebben in plan Slachtveld. De gemeente eiste echter, dat er een nieuwe oprit naar de Eendrachtsweg voorbij vishan del Deurloo moest komen en de overbrugging van dat hoogtever schil was dermate prijzig, dat Kondor Wessels daar geen gat in zag. De gemeente wilde financieel niet over de brug komen. Zo verkeert plan Slachtveld al ja ren in een impasse. Intussen pakt de gemeente plan Noord aan, waarbij het Slachtveld nu wordt betrokken. De gemeenteraad stelde maandagavond de randvoorwaar den vast. Er zal nu een projectont wikkelaar worden gekozen om een stedebouwkundige visie voor het gebied te maken. Kondor Wessels liet de gemeente al weten, geen be langstelling te hebben voor de aan pak van het totale gebied. „Nader overleg is nodig om te bezien of en zo ja op welke wijze deze markt partij aan het proces blijft (kan blijven) deelnemen", aldus b. en w. Wethouder Heijboer meldde maan dagavond volop in bespreking' te zijn. „We hebben eerst apart met de betrokkenen gesproken en toen met de gezamenlijke ondernemers. Over 4 tot 6 weken komt er weer een gesprek en het resultaat daar van komt in de raadscommissie ge meentelijke ontwikkeling." Er is met de Cl000 en Kondor Wessels gesproken, maar de wet houder wilde desgevraagd niet zeggen of er ook met de initiatief nemer van het eerste uur - Albert Heijn - over een tijdelijke super markt overleg is gevoerd. „Om Tholen te ontlasten, zijn er tijdelij ke voorzieningen nodig. Plan Noord is niet binnen vier jaar rond. Pas over drie tot vier jaar zal het eerste begin er zijn", aldus wet houder Heijboer. „Ik hoop dat we eruit komen en ik ben positief gestemd", zegt Jurgen Stroot van de Cl000 Tholen. ClOOO-moeder Schuitema heeft volgens hem het initiatief geno men voor een tijdelijke winkel, want het wachten op nieuwbouw duurt veel te lang. „Maar de ge meente is heel hard aan het mee denken. Voor mij is het Slachtveld nog steeds de beste optie, maar er zijn meerdere mogelijkheden." Of Albert Heijn ook een tijdelijke winkel krijgt, zoals dat bijvoor beeld in Steenbergen het geval is na een brand in een supermarkt in die gemeente, wilde wethouder Heijboer niet zeggen. Hij vond, dat hij in de gemeenteraad al ver ge gaan was. Jurgen Stroot is er heel duidelijk over. „Ik zit met het grootste probleem in Tholen, dus voor de Cl000 moet er snel een oplossing komen." Albert Heijn heeft volgens Stroot niet aan de besprekingen meegedaan. Alleen C1000 en Kondor Wessels. Raadslid Piet zei, dat voor hem Al- bert Heijn en de Cl000 prioriteit hadden. Hij was op zich bijzonder positief over de aanpak van plan Noord, maar hij zette een groot vraagteken bij de haalbaarheid. „Als de gemeente niet met geld komt, dan heb ik mijn grote twij fels. Dan steek je soms voor niets energie in dit project", aldus het CU-raadslid. Van den Donker had dezelfde me ning. Hij herinnerde nog aan het ontbreken van geld voor de nieuwe oprit bij het Slachtveld. „Dat was toen niet mogelijk en daardoor is het Slachtveld een stortplaats ge worden. Het is nu vrij naïef om te denken, dat plan Noord voor de gemeente kostenneutraal kan ver lopen. Ik denk niet, dat zoiets gaat lukken. ZIE VERDER PAGINA 2 Verkeersborden die nog net boven het water uitsteken, straten bedekt met een dikke modderlaag, verzakte wegen, huizen waarvan het interi eur volledig verloren is, ontredderde mensen. Die beelden uit Midden- Europa zien we de laatste weken dagelijks op televisie en in kranten. 15 miljard euro schade wordt er geschat voor alleen al de Duitse deelstaat Saksen. In Zeeland - zelf bijna 50 jaar geleden getroffen door een wa tersnood - is het idee geboren voor een hulpactie. Ko Bloemendal uit Oud-Vossemeer is erbij betrokken. De Vossemeerse vrachtwagenchauf feur zag woensdagmorgen op tele tekst het bericht dat John van Riems dijk uit Sas van Gent een actie was begonnen voor het getroffen gebied in Duitsland, waar ook al 21 mensen verdronken zijn. „Toen ik dat las, wilde ik die man helpen. Dus ik ben gaan bellen." Het balletje ging rollen en nu fungeert Bloemendal ook als inzameladres. Hij was het die con tact zocht met Duitsland. „Riems dijk spreekt geen Duits en ik wel." De Vossemeerder belde het gemeen tehuis van Dresden. Daar zat men in middels vol met hulpgoederen, maar er werd doorverwezen naar plaatsen verder stroomafwaarts aan de Elbe. Bloemendal kwam terecht in de Lut- herstad Wittenberg (Saksen-Anhalt) en heeft contacten gelegd met de hulporganisatie Burger für Bürger. De rivier bereikte in Wittenberg op 22 augustus 's morgens een peil van 7,23 meter (bij 8,45 meter zou het water over de dijken stromen). Ook nu nog staat het water er hoog en dreigt het doorbreken van zwakke dijken. In de regio worden nog altijd mensen geëvacueerd. De bezorgd heid over het uitbreken van ziektes neemt toe. De spullen die men in Wittenberg kan gebruiken, zijn allerlei, aldus Bloemendal. „Potten en pannen, noem maar op. Gebruiksartikelen dus, maar vooral ook kleding en schoeisel. Aan voedsel en medicij nen zal in Duitsland geen gebrek zijn." De Vossemeerder heeft de hele dag het nieuws op de Duitse televisie gevolgd om een beeld te krijgen. „Alles is er weg, de hele infrastruc tuur. En winkels hebben ook niets meer, want die zijn ook volgelopen. Ik zag een winkelier een tv optillen en daar liep het water zo uit." Bijko mend probleem is, dat veel mensen niet tegen deze schade verzekerd zijn. „Een erfenis van het commu nistische tijdperk", meent Bloemen dal. Het getroffen gebied ligt immers in het vroegere Oost-Duitsland. Om dat dit deel van Duitsland nog alles behalve welvarend is, verwacht de Vossemeerder dat de nood er hoog zal zijn. Inmiddels zijn de eerste goederen binnen. Een Thoolse middenstander bracht een partij schoenen, iemand uit Kladde belde Bloemendal voor een kast en in Sint-Annaland haalde hij spullen op uit een inboedel. Hij verwacht dat er over enkele weken een transport zal kunnen vertrekken, een reis vanaf Tholen van zo'n 700 kilometer. Ondertussen zoekt Bloe mendal nog opslagruimte én een transporteur die zijn medewerking zou willen geven. Uit Wittenberg kreeg hij te horen dat het verstandig is, om tevoren de route te verkennen. „Die loopt namelijk voor een groot deel langs of in de buurt van de Elbe, en er staan daar hele gebieden onder water." Omdat Wittenberg op de noordelijke oever van de rivier ligt, is het helemaal niet zeker of de stad via de snelweg te bereiken is. „Ik denk dat ik te zijner tijd maar op de motor vooruit ga." Ko Bloemendal weet niet wat hij van de actie verwachten moet. „Ik wacht maar af, maar het geeft wél een goed gevoel om hiermee bezig te zijn", zegt de Oud-Vossemeerse vrachtwa genchauffeur. Wie spullen of ruimte heeft, kan hem bellen: tel. 0166- 673153. De gemeente wil op het kruispunt Veilingweg/Langeweg/Stoofweg in Sint-Annaland voor 380.000 euro een rotonde aanleggen. De prijs is gebaseerd op een slechte marktsitu atie voor aannemers, want eerdere ramingen kwamen op maar liefst 552.000 euro. De provincie geeft 30.000 euro subsidie voor de elfde rotonde in de gemeente Tholen. Het project wordt in twee fasen uitge voerd: grondverzet, voorbelasting, asfaltering, gespreid over 2002 en 2003. Volgens b. en w. is op dit kruispunt sprake van ,de hoogste mate van onveiligheid' omdat het zowel objectief als subjectief het ge val is. Op dit kruispunt komen 80, 50 en 30 km wegen samen. Op de Langeweg binnen de bebouwde kom richting de Wellevaete is 30 km toegestaan en op de Stoofweg, waar nu nog 80 km het maximum is, wordt de snelheid in de toekomst te ruggebracht tot 60 km. Zowel voet gangers, (brom)fietsers, personen- en vrachtwagens en landbouwver- keer zijn toegelaten op het krui- singsvlak. Vanaf 2000 tot heden hebben er 9 ongelukken plaatsge vonden, wat voor Zeeuwse begrip pen een redelijk tot hoog aantal is. Dat aantal vindt het college nog geen graadmeter, want verschillende gevallen van blikschade worden soms niet eens bij de politie gemeld. Hoewel een rotonde nadelige gevol gen heeft voor de aanrijtijd, heeft de brandweer ,het minste bezwaar' te gen deze verkeersmaatregel. B. en w. noemen de rotonde ,een duur zaam veiligmaatregel bij uitstek.' Er zal grond aangekocht worden van W.H.Hage (129 m2), C.Slager (96 m2) en N.G. Goedegebuure (52 m2), wat de gemeente totaal 3000 euro gaat kosten. Het verleggen van de nutsvoorzieningen is heel wat prijziger met maar liefst 45.850 eu ro. B. en w. zullen een inloopavond organiseren in Sint-Annaland en het plan ook ter inzage leggen. Piet de Graaff uit Tholen wil zich bewijzen met Kloetinge Na vijftig jaar stopt drankenhandel Rijnberg uit Sint-Annaland Egbert Moerland verrast Thol.Boys met 2 goals, maar de WHS'er gaat naar het buitenland EN VERDER... Pastor Verlijsdonk neemt afscheid van R.K. Tholen Isanne Dudok opent in Scherpenisse massagepraktijk Jeugd ziet skatebaan zitten STIPTHEID IN AFSPRAKEN IS DE KUNST JUIST TE SCHATTEN HOEVEEL DE ANDER TE LAAT ZAL ZIJN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's „De deelnemers hadden maandagavond bij de Schelphoek veel last van wespen. Er is zelfs een kind in de lip gestoken, en dan mis je op dat moment azijn in de EHBO-koffer. Zoiets hebben we in al die jaren nog niet beleefd", zegt mevrouw L. Goorden van de Huisvrouwentrim. Ze organiseerde voor de tiende keer de fiets vierdaagse in Tholen. Het evenement zelf was aan de 25e uitgave toe en daarom luidde sportwethouder L.J. van Doorn de bel aan het vertrek, maandagavond op de Markt. Er stapten 137 deelnemers, op dinsdag kwamen er nog 23 bij. Van hen kozen er 124 voor de route van 15 kilometer, de overige 36 fietsten 25 kilometer. De eerste avond reden de deelnemers richting de Oesterdam en over het buitendijkse fiets pad naar de Schelphoek. Daar boog de kortste route af langs het oude gemaal terug naar Tholen, terwijl de rest nog doorreed richting Scherpenisse. Er stond een windje, maar koud was het niet. Op de dijk kregen alle deelnemers iets te drinken. Aan het vertrek was hen, in verband met het zilveren jubileum, een schepijsje aangeboden. De dames van Flexexpress hadden een heuse ijskar georganiseerd en schepten de pistache ijsjes in. De laatste jaren is de Huisvrouwentrim de enige die een groep op de been brengt (dit keer twaalf deelne mers), maar maandag meldde zich het 'familiegroepje oud en jong' met 15 deelnemers aan het vertrek. „Ook de familie Potappel doet al jaren mee, ze waren met negenen." Je zag re gelmatig kleine kinderen achter- of voorop zitten, want de fietsvierdaagse is een gezinsge- beuren. De Huisvrouwentrim nam de organisatie tien jaar geleden over van toerclub 't Koetshuys. Haar groep zal dit blijven doen zolang het gaat, want het evenement moet voor Tholen behouden blijven, vindt ze. Maar als een ander de organisatie wil overnemen, heeft ze daar geen enkel probleem mee. Mevr. Goorden en haar man rijden jaarlijks de routes - „wij fietsen toch veel" - om deze te controleren. „Zo is dit jaar de Postweg afgesloten we gens de aanleg van een rotonde. En in de Scherpenissepolder zijn enkele wegen afgesloten omdat het natuurgebied is geworden. Dus hebben we routes moeten aanpassen", legt ze uit. Bij de inschrijving en de controle zijn ook dames van de trimgroep ingezet. „Zonder hun hulp zouden we het niet kunnen organiseren." Dinsdag fietsten de deelnemers richting Oud-Vossemeer, woensdag de brug over naar Nieuw-Vossemeer en donderdag richting Poortvliet. Uitgelaten jongelui vervolgen op de Schelphoekseweg hun tocht na iets te hebben gedronken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1